aEMEENTE VRAAGT MOSSELPERCELEN TESO voelt niets voor overleg met gemeente Ten behoeve van werkgelegenheid in Oudeschild Pasen 1980 Geslaagd Diefstal bromfiets Verkeerszaken bij Kantongerecht TAXI-EN TROUWAUTOVERHUUR Wilh«lmlnalaan4-6 dsn Burg ten, echter steeds na instemming van DETV. Er is verder overleg geweest met het Landbouweconomisch Instituut (LEI) dat zich ook met de visserij bezig houdt. Daarbij bleek dat alle factoren om tot een bedrijfseconomisch verantwoorde opzet te komen, aanwezig zijn. Markt verkenning heeft aangegeven dat het afzetten van een kwalitatief hoogwaar dig schelpdierproduct zeer goed moge lijk is, zelfs zonder directe concurrentie voor de bestaande marktstructuren en afzetkanalen. Terughoudend Van rijkswege (Directie der Visserijen) is men echter tot dusver terughoudend, zodat nog allerminst vast staat dat van die kant een positief advies zal komen over de uitgifte van nieuwe mosselper celen. Het gemeentebestuur heeft Do meinen echter gevraagd de Texelaars toch tegemoet te komen. De werkgele- genheidscommissie ziet niet in waarom het aantal mosselpercelen in de Wad denzee niet zou kunnen worden uitge breid. Er zijn op het gebied wel beleidslij nen, maar zover deze beperkingen inhouden lijken die niet van toepassing te zijn op de nu ingediende aanvraag. Ook met het Waddenzeebeleid van de regering is uitbreiding van de mossel teelt in het waddengebied niet strijdig. In de Planologische Kernbeslissing staat zelfs dat de productie tenminste op hetzelfde niveau moet worden gehand haafd. Wel zouden de belangen van het Zeeuwse mosselbedrijf een ongunstige rol kunnen spelen omdat de Directie der Visserijen zich mede baseert op de mening van de Mossel Advies Commis sie en de Adviescommissie Uitgifte Mosselpercelen waarin het Zeeuwse mosselbedrijfsleven sterk is vertegen woordigd. B. en W.: „Aangezien de door ons beoogde activiteiten zich echter bewegen binnen de normaal te achten concurrentieverhoudingen kan ons verzoek ook uit dat oogpunt positief benaderd worden". Op de percelen waar de gemeente om heeft gevraagd zullen mosselen worden geteeld volgens de in Nederland gebrui kelijke methode, dus op de bodem. Jonge mosselen worden hier uitgezaaid en nadat ze tot een voor consumptie gewenste grootte zijn uitgegroeid, weer opgevist. (Lees verder op pagina 5) 0 Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen en het weer wil meewerken, kunnen wij drukke paasdagen tegemoet zien. Om op alles voorbereid te zijn, verzoeken wij dringend om opgave van: beschikbare kamers in hotels, pen sions en particuliere adressen voor logies en ontbijt; beschikbare bungalows, huisjes en caravans, die ook voor enkele dagen worden verhuurd en waar eventueel ook linnengoed ter beschikking kan worden gesteld. VW Texel Op de Landbouwhogeschool in Wage- ningen slaagde mej. Corrie Roeper uit Den Hoorn voor Ingenieur in Bodem kunde en Bemestingsleer. idactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220)2208 ^7" I L "7"' m Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal lor advertenties, abonnementen, etc.: 0 VP i* 1 Tl wl r.T vi (170 cent incasso; los 50 cent. ngeveld De Rooy B.V., v V i r 14/ wT 1 1/ w O r/r ¥v\rv 1 Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 istbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. \J Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. voor een veerhaven zoals die nu is ingericht. Door deze keuze heeft de bedrijfsvoering van de TESO geringe uitbreidingsmogelijkheden. Dit kan, vol gens het schrijven, echter niet de TESO aangewreven worden. Goedkoper Wanneer de haven anders zou wor den ingericht, zodat van een betere bedrijfsvoering sprake kan zijn, zouden de tarieven 15 tot 25% kunnen dalen. Hoe dit precies in cijfers kan worden verantwoord is een kwestie waaraan nog wordt gesleuteld. Het beschikken over dit cijfermateriaal vindt de TESO een voorwaprde om met de gemeente te praten. Het college van B. en W. heeft tegenover de TESO-directie zijn teleur stelling uitgesproken dat geen gehoor is gegeven aan de uitnodiging tot een gesprek. Het college liet verder weten geïnteresseerd te zijn in een plan de veerhaven zo in te richten dat het vervoer goedkoper kan geschieden. Mevr. B A. uit Oudeschild ontdekte dinsdag dat haar bromfiets, die ze 26 maart bij de veerhaven had gestald poot jes had gekregen. Het vervoermiddel was in geen velden of wegen meer te beken nen. Concluderend dat het hier geen 1 aprilgrap betrof, maar eerder een ordinaire diefstal, deed ze aangifte bij de politie. Het betreft hier een Batavus damesbrommer in de kleur rood. Tijdens de zitting van het kanton gerecht in Den Helder waren dinsdag twee zaken die betrekking hadden op het beroepsvervoer. De Texelaar G. werd veroordeeld tot boetes van veertig en zestig gulden. In een hem toebeho rende taxi was gereden ten/vijl er noch een geneeskundige verklaring, noch een werkmap aanwezig was. Taxichauffeurs horen deze documenten altijd bij zich te hebben tijdens hun werk. Een Texels vrachtwagenbedrijf kreeg vier boetes, elk van 775, De boetes werden opgelegd in verband met over schrijding van het rijtijdenbesluit. Bo vendien zouden de registratiebladen niet, of niet op de juiste manier, zijn ingevuld door de betreffende vracht wagenchauffeur. B. en W. hebben de Inspecteur der Domeinen gevraagd enkele ukken grond in de Waddenzee ter beschikking te stellen van de imeente Texel. Het is de bedoeling deze percelen vervolgens in ibruik te geven aan Texelse vissers en bedrijven ten behoeve van in Texelse mosselcultuur. Het gaat om vrij grote stukken; de izamenlijke oppervlakte beslaat zo'n 1.000 hectare. De te reserveren gronden liggen voor de helft op vrij korte afstand van de Texelse addendijk ter hoogte van Oosterend. De rest ligt ter hoogte van Oudeschild aan de idere kant van de Texelstroom, maar nog ruimschoots binnen de vermoedelijke imeentegrens. Als het lukt zal Texel niet de eerste gemeente in noordelijk Nederland zijn waar mosselverwer king van de grond komt. De pionier was S. A. Longer b.v. in Harlingen. Dit bedrijf met 35 werknemers houdt zich voornamelijk met mos sel- en kokkelverwerking bezig, maar ook met de verwerkingen van andere visprodukten. De mosselen kan Longer alleen betrekken van een mosselkweker uit Wieringen, want de Zeeu wen hebben hem gebo ycot. selindustrie te vestigen. De gronden in de Waddenzee waar om wordt ge vraagd, hebben thans betekenis als visgronden voor de wadwisserij. Door de desondanks positieve houding van de wadvissers staat dus vast dat van die kant geen bezwaren tegen het reserve ren van de grond voor het nieuwe doel hoeven te worden verwacht. De ge meente wil de mosselgronden te zijner tijd aan de Texelse mosselvissers uitge ven door het verstrekken van consen- Het verzoek om mosselpercelen kan arden gezien als de eerste officiële ap op weg naar een eigen Texelse osselcultuur. Het kunnen beschikken er percelen is een basisvoorwaarde, is geen twijfel aan dat onder de ixelse vissers voldoende belangstelling staat voor de mosselcultuur. Tot isver is de mosselvisserij in de Wad- inzee een puur Zeeuwse aangelegen- lid. Dat een overheidslichaam om mossel- ircelen vraagt en deze vervolgens iderverhuurt aan bedrijven, is niet de ibruikelijke gang van zaken. Normaal dat particuliere ondernemers de per- len rechtstreeks van Domeinen huren, i gemeente Texel pakt de zaken iders aan om op deze wijze wat meer 'ip op de verdere ontwikkelingen te ijgen. Men wil bewerkstelligen dat >or de te stimuleren mosselindustrie in (eerste plaats de werkgelegenheid op )xel wordt gediend. Bedrijvigheid De Texelse mosselindustrie zal ten inste kunnen staan van een hopelijk in deschild te stichten mosselverwer- tde industrie. Daarbij wordt gedacht n de productie van geconserveerde ïsselen: diepgevroren, gemarineerd, halffabrikaat etc. Omvangrijke han- in het verse product lijkt voor Texel en haalbare kaart. Bij de Zeeuwse (sselindustrie gaat het wel in de eerste lats om verse mosselen, zodat het er it naar uitziet dat Texel de bestaande irkt ernstig zal verstoren. Het streven gericht op een specifiek Texels, liefst heel nieuw, mosselproduct. Wethouder J. Nauta, voorzitter van Commissie Werkgelegenheid heeft :h de afgelopen maanden intensief !t deze problematiek bezig gehouden heeft contact gehad met diverse itanties die op dit gebied wat in de melk hebben te brokkelen. Uver oe uiteindelijke afloop is hij gematigd opti mistisch. Gewenst Mosselverwerkende industrie in de vorm van schone bedrijvigheid die vrij arbeidsintensief is en waarbij de groot ste drukte valt in het winterhalfjaar, dus buiten het toeristenseizoen. Daar zit Texel om te springen, want er moeten in de komende jaren beslist 200 nieuwe arbeidsplaatsen buiten de toeristensec tor worden geschapen. Anders is een grote structurele werkloosheid naast de seizoenwerkloosheid waarmee we al vertrouwd zijn geraakt in de naaste toekomst onvermijdelijk. Veel andere mogelijkheden zijn er voor het eiland niet, want er zijn nogal wat beperkingen o.a. door de excentrische ligging en de eisen die in het kader van natuur en milieu moeten worden gesteld. De mosselcultuur is dus een van de weinige mogelijkheden, maar daarvoor biedt Texel dan ook ideale omstandigheden: het eiland ligt direct aan de 'tuin' van de mosselcultuur. Er zijn op korte afstand percelen die geschikt zijn of geschikt zijn te maken. Er is een goede, gunstig gelegen visserijhaven en het staat vast dat de kwaliteit van het zeewater bij de oostkust uitstekend is. Kans De mosselvisserij kan vooral mogelijk heden bieden aan de Texelse wadvisserij (garnalen- en palingvisserij) een bedrijfs tak waarvoor de toekomstperspectieven niet erg gunstig zijn. Het gemeente bestuur is van mening dat het Texelse bedrijfsleven een eerlijke kans moet krijgen om zich in de schelpdiercultuur te begeven, net zoals de Zeeuwen dat in de vijftiger jaren hebben gedaan. De sectie wadvisserij van de vissers vereniging DETV Texel staat unaniem achter de pogingen om op Texel mos- De TESO heeft geen zin om een gesprek te voeren met het ge meentebestuur over de motie die in de raadsvergadering van 13 februari door de raad werden aangenomen. De moties, die door de PAKT-fractie waren ingediend, gingen over de veel besproken tariefs verhogingen. In een van de moties wordt de wenselijkheid uitgespro ken dat het college van B. en W. bij het ministerie van economische zaken protesteert tegen het goedkeuren van de recente tariefsverho gingen. Omdat de verhoging sociaal onaanvaardbaar wordt geacht, moet de eenmaal gegeven toestemming ongedaan gemaakt worden. Alleen trendmatige verhogingen kunnen worden geaccepteerd. Ook wordt in de motie gezegd dat een eventuele aanvraag voor opname van de vijfdaagse weekkaarten in de zomertarieven geweigerd moet worden. In een andere motie werd het college verzocht bij de TESO protest aan te tekenen tegen de verhogingen. De PAKT-moties waren in nauwe samenwerking met het FNV geredigeerd. Naar aanleiding van deze moties had het gemeentebestuur een brief naar de TESO-directie geschreven met het ver zoek om op vier maart over de proble- Met het kweken van mosselen in hengcnttuur zijn door Texelaars al proeven genomen. De foto toont zojuist geoogste netten met mosse len matiek te komen praten. In een schrij ven van 29f ebruari liet de TESO bij monde van de heren J. P. Kikkert en T. Hoogerheide echter weten niets voor zo'n gesprek te voelen. Die brief ligt bij de ingekomen stukken voor de raads vergadering van aanstaande dinsdag. In de brief van de twee TESO-be- stuurders wordt gezegd dat het in de moties vervatte protest op geen enkele manier met argumenten is onderbouwd. Doordat het geheel daardoor het karak ter van een veroordeling zonder meer krijgt, wordt de ruimte voor normaal overleg beperkt. In de brief wordt verder gesproken van onzorgvuldig handelen omdat voorafgaand aan de raadsverga dering noch door het college, noch door de raadsleden informatie over de problematiek is ontvangen. Hierdoor is volgens de TESO met veel te groot gemak een beslissing genomen. De solvabiliteit van de onderneming had nooit op deze manier in de openbare discussie terecht mogen komen. ,,U dient zich te realiseren dat onze onderneming de noodzaak van selfsur- porting, een sluitende exploitatie dient na te streven. De kostenstijgingen moe ten in de tarieven tot uitdrukking wor den gebracht. Deze stijgingen zullen voor een juist oordeel gerelateerd moe ten worden aan de kosten van levens onderhoud om een waarde-oordeel als consument te kunnen vormen", staat in de brief. De TESO verwijt het gemeentebe stuur verder dat het, blijkens de brief aan de minister, niet op de hoogte is met de Prijzenbeschikkingen. „Op grond van het prijsbeleid zou een tariefsverhoging van 7% toelaatbaar zijn geweest, terwijl wij hebben volstaan met een gemiddelde verhoging van 5% Inrichting De tariefsverhogingen zijn volgens Hoogerheide en Kikkert hoofdzakelijk het gevolg van externe factoren. De maatregel wordt dan ook betreurd. Bij de huidige bedrijfsomvang en capaciteit kunnen de kostenstijgingen echter niet worden opgevangen door een practi- scher bedrijfsvoering of betere benut ting van de vervoerscapaciteit. Bij de discussie over de inrichting van de veerhaven had de TESO destijds al gewezen op de beperkte mogelijkheden. De gemeente Texel was toen echter

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1