Grom Ywarts lexers m het hartL OUD-STRIJDERS 1939-40 HOUDEN REÜNIE Toeristen kwamen gespreid met Pasen Ernstig gewond bij aanrijding ,02220.2741. J yj SSÏK So"£; nX'/S 60.398 Jongens bekennen inbraken Sluitingsuur overschreden Harmeien neemt het niet DINSDAG 15 APRIL 1980 TEXELSE™COURANT ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 in Frits Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220) 2208 (~*y -f1 1 1 a verschijnt dinsdags en vrijdags niet voor elkaar onderdoen. Pansiers gezicht was vertekend van inspanning en bij het in spanning levende publiek leken de seconden wel uren te duren. Uiteindelijk, met de laatste inspanning versloeg Pansier Harmeien. Texel had zijn tegenstander 45 centimeter terug gedrongen, terwijl Harmeien Texel maar 40 centimeter had teruggejaagd Na deze topprestatie moest Pansier door helpers worden weggedragen. Hij was kapot en had alles op alles gezet. Bij de dames die eenzelfde spel deden behaalde Sylvia Schoo een heel mooie prestatie. Doordat haar Harmelense (Lees verder op pagina 2) |3e JAARGANG NR. 9469 TEXEL WON VAN HARMELEN IN NEK AAN NEK RAGE Enkele jongens van 15 - 17 jaar uit Den Burg hebben tegenover de rijkspolitie bekend te hebben inge broken in de technische school en in het Cebecogebouw aan de Bemhard- laan. De inbraak in de technische school (op 8 april) meldden wij reeds. De in braak in het Cebecogebouw werd vrij dag ontdekt. De jongens verschaften zich toegang door een deur aan de kant van de Maricoweg te forceren. Uit de kantoorruimte in het gebouw namen zij een geldkistje weg waarin zich een bedrag van f300,- bevond. Bij het onderzoek vond de politie een hand schoen die door de daders blijkbaar was achtergelaten. Deze vondst leverde aanwijzingen op die leidden tot aanhouding van drie jongens. Twee van hen bleken de daders te zijn. Bij een van hen werden 'n schroevendraaier en een breekijzer gevonden die bij de inbraak waren gebruikt. Dezelfde twee jongens en nog een derde bekenden ook de inbraak in de technische school te hebben gepleegd. Ook daar werd een geldkistje weggehaald. Een van de drie gaf ook toe enige tijd geleden bij Bakkers Ijzerhandel een striptang te hebben weggehaald. De geldkistjes hadden zij na te hebben opengebroken in de vijver van Plan Zuid gegooid: de politie heeft ze daar opgevist. Het bij de Cebeco gestolen geld kon worden achterhaald. De jongens zijn na verhoor heengezonden. De politie heeft proces verbaal opge maakt tegen de eigenaar van een café in de Kerkstraat te Oosterend wegens overschrijden van het sluitingsuur. In de nacht van zaterdag op zondag om half drie zaten in het café 18 personen. De 21-jarige Marco Witte uit Den Burg werd ernstig ge wond toen hij zateragavond op de Wilhelminalaan door een 24-jarige plaatsgenoot werd geschept. Witte was juist bezig in zijn rechts van de weg geparkeerde auto te stap pen, toen hij door een achteropkomen de wagen werd aangereden. Hij sloeg met het hoofd door de voorruit van deze wagen en werd vervolgens over een afstand van 22 meter weggeslin gerd Naast ernstig hoofdletsel liep hij hierbij ook een heupfractuur op. Hij werd per extra boot naar het ziekenhuis gebracht. De man die hem had aangereden had vijftien pilsjes op. Bij hem in de auto zat de 17-jarige mej. A. Ellen. Zij liep een hersenschudding op en werd ook naar het ziekenhuis gebracht. Harmelen heeft bij de NCRV een officieel protest ingediend tegen de uitslag van het Steden- spel tegen Texel. Harmelen vindt dat het ten onrechte twee pun ten te weinig heeft gekregen en alsnog tot winnaar van het spel zou moeten worden uitgeroe pen. Strijdpunt is vraag nummer negen over het aantal 'feet- boards' in een kubieke meter. De antwoorden van zowel Texel als Harmelen werden fout gere kend, maar Harmelen meent te kunnen bewijzen dat het door haar gegeven antwoord wel degelijk correct was en eist nu als nog de overwinning op. Veertig jaar geleden lag het 1e Detachement Kust-Artillerie; 1e Batterij 12 L. 40 gelegerd bij Paal 9. Een feit om niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, temeer daar de laatste reünie van twee jaar geleden bijna honderd bezoekers trok. De reünie die nu gehouden wordt zal plaatsvinden op zaterdag 19 april. De vaste-landers worden verwacht met de boot die om 11.35 uur uit Den Helder vertrekt. Op Texel worden ze opgewacht door hun strijdmakkers van weleer. Degenen die hun auto in Den Helder willen laten staan, kunnen met Texelse vrienden meerijden. Eerst zal op deze dag een bezoek worden gebracht aan Paal 9, de plaats waar zich het vroegere kampement bevond. Vervolgens zal een bezoek aan het Natuurrecreatiecentrum worden gebracht. Na een korte rit over het eiland wordt gestopt bij hotel Bos en Duin, waar onder het genot van een borrel de kennismaking verstevigd kan worden. Om zes uur wordt in het hotel gedineerd en de niet- Texelaars gaan dan met de boot van negen uur weer terug. De kosten die aan deze reünie verbonden zijn, bedragen ƒ45, De mensen die mee willen doen aan de reünie kunnen contact opnemen met Th. de Porto, De Zes 4, Den Burg, telefoon (02220) 2273. De jongens van Paal 9. Op 19 april komt het hele detachement weer bij elkaar om herinneringen op to halen en de kennismaking te vernieuwen. Met vlaggen, spandoeken, vaandels, toeters en een eindeloze loeveelheid enthousiasme togen vrijdagmiddag bijna tweehon- lerd Texelaars naar de Rijnhal in Arnhem. Op de spandoeken tonden teksten als „len bonk Texel", „Texel kampioen" en Texel in de finale". Wat er moest gebeuren was iedereen dui- lelijk. Texel moest van Harmelen winnen in het Stedenspel. De erwachtingen waren uitermate goed. Tijdens de proefopna- nen had Texel het er twee keer beter afgebracht dan Harme- en. Er was geen reden om aan te nemen dat het bij de echte ipnamen niet goed zou gaan. Vooral niet nu de supporters zo norm veel enthousiasme toonden. Daarom was het jammer at er vlak na het begin van het Stedenspel een fout werd lemaakt in de beeldregie. Dick Passchier verwelkomde de 'exelse supporters. En de Texelse supporters juichden en lieten tun spandoeken zien. Maar de camera stond gericht op de upporters van Harmelen, die er op dat ogenblik wat stijfjes lijzaten. Daarom leek het voor veel mensen alsof Texel niet zo irg meeleefde. Dat het tegendeel waar was hebben latere beel- len gelukkig bewezen. Texel begon goed. Onmiddellijk adat de spelers het parcours op raren gekomen moest het schip- reukspel worden gespeeld. De lannelijke deelnemers namen aats op een vlot en dienden iedere ;eer tegelijk een stukje op te sprin- len. Drie vrouwelijke leden van het earn trokken het vlot, op het ogen lik dat de mannen in de lucht tweefden', een stukje voort. Zo ging nen langzaam vooruit. Texel deed it goed en gedisciplineerd. Geen vonder. Van eilandbewoners mag ren verwachten dat ze „het spel an water en landrotten'zoals irend Barendse het omschreef, tot de vingertoppen beheersen. In dit erste spel maakte Texel geen fou- sn en kwamen de 'schipbreukelin- en' in 57 seconden aan bij 'de drie ratiën op het eiland', zoals rederom de omschrijving van Larendse luidde. Harmelen kreeg 20 trafseconden en deed er totaal 1 linuut 28 seconden over. Texel aaide daardoor 4 punten en Harme- in kreeg er maar 2. Dit veelbelo- ende begin was een extra stimu- ins voor de Texelse supporters. Bij un toejuichingen vergeleken zijn de anmoedigingen die soms tijdens uropacupwedstrijden zijn te horen, laar babygeluidjes. De Texelaars raken de tribune af. Inmiddels was ook het eerste telegram binnen gekomen: van de Sportvereniging Texel. Dit eerste telegram zou later worden gevolgd door een telegram van de badmeesters van het Utrechts studenten werkkamp en een telegram waarvan de tekst luidde: „Ploeg 1 en het buffet weten het beter, Texel doet het net even beter". Fouten Hoe juist deze tekst was zou later blijken. Want Texel, dat in het begin erg goed ging, zou later in een enorm spannende nek-aan-nek race van Har melen winnen. Dat Texel later minder goed ging kwam mede door een aantal fouten die in de telling van de NCRV werden gemaakt. Hierdoor moest Texel punten inleveren. Het was merkbaar dat deze fouten zeer demotiverend op het Texelse team werkten. Voorlopig was het echter eerst tijd voor het overschakelen naar de ge meentehuizen Burgemeester Burger van Harmelen zei dat zijn plaats met de traditie wilde breken dat het team dat begeleid wordt door Judith Bosch altijd als eerste eindigt. De begeleidster van Harmelen was Tanja Koen en Judith Bosch zat op Texel. Burger zei verder dat zijn Denktank-adviseurs een vakantie hadden doorgebracht op Texel. Vervolgens stelde hij de 'burge- Zowel de VVV als de TESO melden dat met de paasdagen veer flink wat toeristen Texel hebben bezocht. Beide instellin- |en weten echter ook te melden dat de bezoekers wat gesprei- Ier kwamen en gingen. Er waren geen echte pieken en daar- loor bleven de wachttijden beperkt tot maximaal drie uur. Pro- ilematischer was dat er soms onvoldoende accommodatie vas, zodat de VVV aan bezoekers die niet vooruit hadden leboekt in enkele gevallen alleen maar het advies kon geven «ri weer terug te gaan naar het vaste land. Doordat de mensen liet allemaal op hetzelfde tijdstip kwamen of weggingen iwamen zondag enkele hotelkamers en appartementen vrij vaardoor op die dag nog een aantal mensen onderdak konden vorden geholpen. De vervoerscijfers van de TESO laten ich moeilijk met die van vorig jaar 'ergelijkenVorig jaar kwamen alle toe- isten ineens, terwijl nu al een aantal oeristen de week voor Pasen waren lekomen. Liggen de vervoerscijfers van lit jaar rond de paas wat lager, dan wil lat dus niet zeggen dat er minder aeristen zouden zijn geweest. Van de londerdag voor de paas tot de dinsdag Pasen werden door de TESO 6.631 luto's naar Texel vervoerd. Vorig jaar 'as dat aantal in dezelfde periode 667. Net als vorig jaar waren in die eriode donderdag, vrijdag en zaterdag dagen waarop de meeste auto's rerden vervoerd. Vrijdag was een top- ag met 1.763 auto's. Vorig jaar rerden er op Goede Vrijdag 1.820 uto's vervoerd. Net als vorig jaar zakte P zondaa opeens het aantal auto's dat naar Texel werd vervoerd tot rond de achthonderd, terwijl dat op maandag nog verder zakte tot rond de zeshon derd. Uittocht Op die maandag begon echter de grote uittocht. Het was op deze tweede paasdag dat de TESO het grootste vervoersaanbod kreeg te verwerken. Maar liefst 2.280 auto's stonden te wachten om terug naar het vaste land te gaan. Het was ook op deze dag dat de wachttijden voor de boot opliepen tot drie uur. Er stond in het totaal zes en een halve rij auto's te wachten. Op dinsdag was het aantal naar huis gaande auto's al weer gedaald tot 1.455. Vorig jaar gingen op maandag 1.777 auto's naar huis en op dinsdag 1.216. Het einde van alles. Captain Henk Keijser neemt van Barend Barendse de welverdiende beker in ontvangst. meestersvraag' over het wapen van Harmelen. Daarna werd overgeschakeld naar Texel. Geheel toevallig liepen daar net een aantal paplammetjes over de Groe- neplaats die door Judith Bosch en Jo Engelvaart gevoerd werden. Judith en Jo praatten wat over Texel en betraden toen het met bloembollen versierde ge meentehuis. Door Dick Passchier werd de samenspraak tussen de burgemees ter en Judith Bosch omschreven als „de sketch van Jo en Ju". Verder maakte Engelvaart nog furore als „de eerste burgemeester die zonder strop das in het Stedenspel verschijnt". Engelvaart, in luchtige vrijetijdskleding wenste zijn collega Jaap Burger uit Harmelen veel succes. „Ik maak er geen Kees van, zei Engel vaart nog, doelend op het feit dat Burger hem Jan in plaats van Jo genoemd had. Prestatie Het Socratesspel was als verrassings- spel bedoeld. Dat betekent dat de teams van Harmelen en Texel het spel pas zeer laat doorkregen. Er kon dus niet geoefend worden. Het spel werd gespeeld op twee waterfietsen die on derling doorverbonden waren. Hierop namen als Socrates uitgedoste spelers plaats die om het hardst trapten. Trapte de één harder dan werd de ander teruggedrongen. Een wijzer die verbonden was met „folianten van Socrates" gaf aan hoeveel de ene speler de andere terugdrong. Misschien werd tijdens dit spel wel de allergroot ste prestatie van de hele avond gele verd. Gert Pansier moest als eerste aantreden en geruime tijd ging het gelijk op. Gert Pansier en zijn Har melense tegenstander bleken behoorlijk aan elkaar gewaagd. Tijdens de enorme krachtmeting ging echter één van de fietsen kapot en toen moest er overgespeeld worden. Ook de tweede keer zette Pansier alles op alles, de spieren in zijn benen zwollen aan tot ongelooflijke proporties. Tijdens deze titanenstrijd wilden Harmelen en Texel

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1