WACHTEN OP ADVIES L Nieuwe shovel op belt Graag overleg voor schilderwerk Vijfde leerjaar LTS gaat door AVOND OVER SITUATIE JEUGD IN DE WAAL Bij nieuwe toplaag sporthal Zon. maan en hoog water Brief aan Stichting Beroepsonderwijs Handwerkprijzen voor Plattelandsvrouwen MZW-project kan doorgaan Helderse visa f slag te klein Fritz Guppa in 't Asiel Muzikale quiz voor Plattelandsvrouwen Visserijdagen in Bergen Spreekuur maatsch. werk vervalt Texel in het donker Laatste oproep Bouwdorp Start verkoop strippenkaart VRIJDAG 25 APRIL 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De transparante toplaag die in sport- lal ..Ons Genoegen" ligt, blijkt niet leschikt te zijn voor zijn taak. De sport- rloer brokkelt af. Gisteren kwamen in de rergadering van de Welzijnsstichting de ilternatieven nar voren om hier verbete- ing in te brengen. Er heeft overleg ilaatsgevonden met de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de firma Bolidt lie de vloer had gelegd. In overleg met Ie betrokkenen wordt nu geprobeerd !en heel nieuwe toplaag neer te leggen. Het wachten is op een rapport van de IISF over de vloer en een raming van de tosten van belijning ervan. Voordat de jegevens binnen zijn wordt verder niets lan de vloer gedaan. De firma Bolidt is >ereid de nieuwe toplaag te leveren voor 735,— per meter. De normale prijs ligt egen de zeventig gulden per meter. Zou /oor het goedkope bedrag worden geleverd dan zou de totale prijs op een bedrag komen van 736.610,—Daar- naast zou een niet betaald gedeelte van I ie nota voor de eerder gelegde transpa- ante vloer niet meer verschuldigd zijn. Dit bedrag ligt rond de tienduizend gulden. Met de BTW en de belijning erbij zal de nieuwe vloer totaal rond de 1 f40.000,— gaan kosten. Uitgaande van een rentepercentage van 10% en een afschrijving in vijf jaar zou de subsidie voor de sporthal op f101.076. moeten tomen. In de vergadering werd benadrukt dat er helemaal geen haast is met het vervangen van de vloer. Desnoods zou gewacht kunnen worden tot de herfst vakantie. De NSF, door Oskam om schreven als een soort TNO op het gebied van sportaangelegenheden, moet eerst rapport uitbrengen over de hal. Pas daarna wordt verder gepraat. De vloer voldoet nu nog aan de kwalifi catie „net aanvaardbaar" volgens de eisen van de NSF. Het gevaar zit er in dat het niet meer mogelijk is een extra laag op de vloer aan te brengen. Daarom wil de welzijnsstichting zowel de mening van Bolidt als van de NSF horen. Het bestuurslid Jansen wees erop dat met Bolidt goede afspraken over de garantie zullen moeten worden gemaakt. „Als we het eerste jaar alles vergoed krijgen bij mankementen, maar in het vijfde jaar vrijwel niets meer, dan is dat een heel groot risico wat we nemen. Dan heb je kans dat we over vijf jaar weer een kapotte vloer kunnen gaan financieren", zei hij. Financieel gezien bestaan er goede mogelijkheden dat het Mensen zonder Werk-project na 31 mei gecontinueerd wordt. Hoewel er nog geen officiële toezeggingen binnen zijn, heeft het ministerie van CRM officieus al laten weten dat de subsidie zal worden voortgezet. Een moeilijkheid ligt bij het ministerie van financiën dat ook zijn fiat aan de subsidie moet geven. Het minis terie van financiën zou waarschijnlijk beperkingen opleggen waar het de subsidie voor de akkommodatiekosten betreft. Projectleider Kees de Noord, die was aangenomen in het kader van de werkverruimende maatregel, krijgt op 31 mei pro forma volgens zijn CAO ontslag. Het is nog onzeker of daarna zijn werk toch gecontinuëerd kan worden met een nieuwe aanstelling. Eén en ander bleek gisteren tijdens de vergadering van de Welzijnsstichting* --•beldi Kamer van Koophandel: De Helderse visafslag, waar ook de Texelse kottervissers hun vangst heen brengen, is te klein. Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1979 van de Kamer van Koophandel. Door de in omvang toegenomen aan voer van vis, ontstaat regelmatig een tekort aan werk- en sorteerruimte. Met name op vrijdag is de capaciteit van de afslaggebouwen te klein. Dit leidt ertoe dat niet alle schepen hun vangst binnen redelijke tijd kunnen lossen. Deze situa tie maakt het onmogelijk in te spelen op mogelijkheden tot omzetvergroting. Er bestaan plannen tot vergroting van de gemeentelijke visafslag. Maar voordat met de bouw kan worden begonnen moeten er werkzaamheden worden ver richt aan het dijkvak nabij de afslag. Naar het zich laat aanzien zal niet voor het eind van het jaar met dit werk worden begonnen. De uitbreidingsplan nen voor de visafslag zijn inmiddels zover gevorderd dat de bouw meteen na het gereedkomen van de dijkophoging kan worden gestart. Hopelijk is dit in de eerste helft van 1981. Hierdoor zal de ruimte van de visafslag worden verdub- De leden van de commissie openbare werken bekeken dinsdagmiddag de nieuwe shovel die op de vuilnisbelt in gebruik is genomen. Het apparaat heeft een vermogen van 130 pk en enorme punten op de wielen die meehel pen het vuil te vermorzelen en in elkaar te drukken. Een groot voordeel van deze shovel is, dat hij een erg groot vermogen heeft maar toch vrij geruisloos werkt. De vorige shovel maakte zoveel herrie dat er een geluiddemper op moest worden aangebracht Door die ge luiddemper verloor die machine flink wat van zijn vermogen waardoor bepaalde handelin gen er niet meer mee konden worden uitge voerd. Naast het in elkaar drukken van het vuil wordt de shovel ook gebruikt om nieuwe ladingen vuil met aarde af te dekken. Door het steeds afdekken van het vuilnis met aarde wordt overlast voor omwonenden voor komen. Het personeel dat op de vuilnisbelt werkt is erg te spreken over de nieuwe ma chine. Overigens zal over enkele weken een grote schoonmaakactie rond het terrein van de belt worden gehouden. Plastic, blik, papier en andere spullen die rond hot terrein slingeren zullen dan uit sloten en weilanden worden gehaald. Volgens het personeel van de belt wordt de vervuiling in de omgeving niet ver oorzaakt door de regulaire vuilnisauto's maar komt het eerder door particulieren die iets naar de belt brengen. De wijze waarop de particulieren het vuilnis vervoeren, bijvoor beeld in open karretjes, werkt de vervuiling in de omgeving in de hand. De vuilnisbeh bij 't Horn ge moet nog tot 1986 mee. Daarna wordt het vuil naar het vaste land gebracht Mocht de belt voor 1986 vol zijn, dan kan nog uit gebreid worden in een aangelegen duinpan. Als de belt wordt afgesloten wordt alles onder een dikke laag grond bedekt, zodat het langzaamaan verteert Uit milieu-oogpunten is vuilverbranding op de belt niet toegestaan. Zaterdag speelt de Amsterdamse All- Wave band Fritz Guppa in 't Asiel. De basis van Fritz Guppa was die van vier vrienden, die het bij hun eigen band niet meer zagen zitten en die besloten om samen te gaan spelen voor de lol. Een diefstal noopte hen te proberen via optredens een deel van de gestolen apparatuur terug te verdienen. Dat lukte en meer nog, Fritz Guppa sloeg aan, er werden prima optredens gegeven. Bui ten het oor gaat de band er ook vanuit dat er iets voor het oog te doen moet zijn. Zodoende wordt er wat aan outfit en presentatie gedaan. De muziek bestaat uit new-wave-ach- tige muziek en een beetje funky werk. De essentie van de muziek is dat het helder, fris en swingend moet zijn. De teksten gaan vaak over de gekkere din gen. Taboes van nu zoals ziekte, een zaamheid, geestelijke werkeloosheid, schizofrenie etc. worden niet ge schuwd. Het repertoire wordt aange vuld met nummers van onder andere: Tom Robinson Band, Thin Lizzy, J. J. Cale, Supermax Er Devo. De bezetting van Fritz Guppa is als volgt: Joop Guppa - slaggitaar; Rob Guppa - sologitaar/zang; Richard Guppa - bas/percussie/zang; Paul Guppa - bas/percussie/zang; Jan Guppa - drums/zang; Dick Guppa - keyboards/zang. De voorstelling in't Asiel begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. De zon komt 27 april op om 6.16 uur en gaat onder om 20.56 uur; 30 april op om 6.10 uur en onder om 21.02 uur. Maan: 30 april V.M.; 7 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: iji f WW I i 4 S I „Verwijzend naar de brief van de Stichting Beroepsonderwijs deel ik u mede dat het dezerzijds tot dusver niet bekend was dat voor de Burgemeester De Koninghal een bui- tenschilderbeurt werd opgedragen. Het zou prettig zijn wanneer deze zaken in de toekomst niet achteraf maar tevoren worden aanhangig ge maakt, waardoor het mogelijk wordt er financieel ook tijdig op in te haken". Aldus begint de brief van de administrateur van de welzijnsstich ting Oskam aan de Stichting Beroepsonderwijs Texel die opdracht had gegeven om de Burge meester De Koninghal een schilder beurt te geven. Bij een dergelijke schilderbeurt draait de welzijnsstich ting voor een aanzienlijk percentage voor de kosten op. Voor het schilder werk zal de welzijnsstichting 76.382,50 op tafel moeten leggen. Over het algemeen was het bestuur van mening dat enig overleg van tevoren wel op zijn plaats was ge weest. Naast het schilderwerk moeten ook werkzaamheden aan het dak worden uitgevoerd. Plaatselijk repareren is niet mogelijk en daarom zal de hele dakbe dekking moeten worden vernieuwd. De kosten van de dakvernieuwing bedra gen 730.856, waarvan de welzijns stichting 715.956,61 voor zijn rekening zal moeten nemen. Al met al bedragen de schilders- en dakreparatiekosten voor de welzijnsstichting dus 722.340, Er is nog een reserve van 7840,— voor het schilderwerk aanwe zig, maar dan blijft er nog steeds 721.500,— over. Dat laatste bedrag zal in vijf jaar worden afgeschreven. Uit gaande van een rentepercentage van 10% verhoogt één en ander het tekort op de Burgemeester De Koninghal met 76.450, Oskam stelde te hopen dat dit bedrag door de gemeente wordt ge subsidieerd waarmee de totale subsidie voor de Burgemeester De Koninghal dan op 727.841,— uit zal komen. De afdeling Texel van de Plattelands vrouwen hield dinsdagavond zijn laatste avond in de kantine van de LTS. De voorzitster kon een flink aantal dames welkom heten. De avond werd ver zorgd door de dames Beets en Scher mer uit de Beemster met een muzikale quiz. Ze deden dit op een heel leuke manier. Er werden groepjes gevormd van 6 personen. Deze moesten dan aan de hand van een verhaal, waarin steeds melodietjes verwerkt waren, deze melodiën raden. Alle dames deden heel enthousiast mee. Het was een gezellige avond. In de pauze was er een stem ming voor twee bestuursleden. Het bestuur wordt uitgebreid van 5 tot 7 personen. Na de stemming werden dat de dames Dros-Beers en Harmsen. De voorzitster heette hen hartelijk welkom en hoopte óp een goede samenwer king. Tevens werd er in de pauze een verloting gehouden, ten bate van Madurai. Deze actie is het vervolg op de actie Redt Kinderogen. De prijzen waren door de leden beschikbaar ge steld, de opbrengst was 7236,— voor waar een mooi resultaat. Dit jaar worden voor de 33e keer de „Visserijdagen van de Nederlandse Zee visserij" georganiseerd door de Stich ting van de Nederlandse Visserij en de Volkshogeschool in Bergen. De dagen zijn bestemd voor alle bij de zeevisserij betrokkenen. De dagen worden gehou den op 9 en 10 mei in „De Zandhoeve" in Bergen. De thema's van de dagen energie, onderwijs en aktueel E.G.-beleid houden nauw verband met de zorgelijke situatie, waarin deze bedrijfstak zich momenteel bevindt. De bedoeling van deze Visserijdagen is om de betrokkenen te informeren omtrent alle aktuele ontwikkelingen rond de eerdergenoemde thema's en mogelijkheid tot discussie te bieden. Omdat dit alles in een wat minder for mele sfeer en omgeving gebeurt, is het programma aantrekkelijk voor een breed publiek. De direkteur van de Visserijen van het Ministerie van Landbouw en Visserij, de heer ir. Th. J. Tienstra, zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken door in te gaan op allerlei aktuele zaken t.a.v. Visserij en E.G.-beleid. Met het oog op dit thema zijn de leden van de Vaste Kamercommissie voor de Visserij voor deze dagen uitgenodigd. Meer informatie kan worden verkre gen bij Volkshogeschool Bergen, Post bus 94, 1860 AB Bergen NH, tel. (02208) 4541. Op woensdag 30 april, donderdag 1 mei, vrijdag 2 mei en maandag 5 mei vervalt het spreekuur van maatschappe lijk werker Frank van Lare. Vrijdag 25 april Zaterdag 26 april Zondag 27 april Maandag 28 aoril Dinsdag 29 april Woensdag 30 april Donderdag 1 mei Vrijdag 2 mei Zaterdag 3 mei Aan het strand is het uur eerder hoog water. 5.20 en 17.38 6,34 en 18.47 7.32 en 19.46 8.19 en 20.32 9.00 en 21.11 9.34 en 21.45 10.06 en 22.18 10.37 en 22.52 11.08 en 23.20 ongeveer een Texelse leden van de Bond van Platte landsvrouwen hebben maar liefst 16 prijzen verworven door werkstukken in te zenden voor de jaarlijkse handwer- kententoonstelling in Alkmaar van de provinciale organisatie. De prijzen gingen naar de dames Beumkes-Radder, Van Rijs, C. Timmer- Prins, Geutjes-de Bruin, Tiessen- Spaans en I. v.d. Werf-de Meijere. Met ingang van het cur susjaar 1980 - 1981 kunnen gediplo meerde scholieren aan de Techni sche School en van andere scholen voor voortgezet onderwijs een 1- jarige z.g. profielverbeteringscursus volgen. Voorlopig is deze cursus alleen mogelijk voor metaalbewer- ken. De bedoeling van de cursus is de leerlingen een aanvullende, voorname lijk op de praktijk gerichte opleiding te geven (men kan bijv. een las-diploma halen, hetgeen tot nu toe alleen mogelijk was door middel van een avondcursus). Het practisch gerichte karakter van de cursus blijkt uit de lessentabel: van de 30 wekelijkse lessen zijn 21 practisch gericht, de overige lesuren worden be steed aan de algemeen vormende vak ken. Diverse LTS-leerlingen hebben zich reeds aangemeld maar de cursus staat open voor alle leerlingen van het voortgezet onderwijs die in het bezit zijn van een diploma, dus ook jongens en meisjes in het bezit van MAVO- of LHNO-diploma. De laatstgenoemde leerlingen krijgen voor wat de prakti sche en practisch-theoretische lessen betreft een aangepast programma. Het volgen van deze speciale cursus heeft de volgende voordelen: de leerlingen met een theoretische opleiding (MAVO) krijgen een bete re aansluiting op de MTS. het tijdstip waarop de leerling aan het arbeidsproces gaat delnemen wordt een jaar uitgesteld. na de cursus gaat de leerling wer ken met een grotere practische vaardigheid. de cursus draagt bi| in het verkrijgen van inzicht in het gebruik van mate rialen en gereedschappen; belang rijk bij de z.g. 'klusjes thuis'. Het cursusjaar wordt afgesloten met een examen. Op het vasteland, waar de opleiding reeds enige jaren bestaat, blijkt deze een groot succes te zijn. Ouders van leerlingen die komend cursusjaar geplaatst willen worden kun nen hun zoon of dochter vóór 1 mei a.s. aanmelden bij de LTS, Emmalaan 23, Den Burg, telefoon (02220) 2121. Een storing in de Provinciale Electri- citeitscentrale in Oudeschild zorgde er voor dat heel Texel in de nacht van dinsdag en woensdag een tijdje zonder stroom zat. Om precies vijf minuten voor half twaalf floepte het licht uit. Sommige gebieden hadden om tien voor twaalf al weer electriciteit. andere plaatsen moesten wachten tot drie minuten voor half één toen de storing was opgeheven. De storing werd ver oorzaakt door het niet meer goed func tioneren van de branders in de stoom ketel van de centrale. Hierdoor trad een beveiligingssysteem in werking, waar door de ketel en daardoor ook de turbine werden uitgeschakeld. Met be hulp van dieselaggregaten kon de elec- triciteitsvoorziening weer op gang ge bracht worden, zodat om half één de stroomvoorziening voor geheel Texel was hersteld. Hierna was het voor het personeel van de centrale tijd om te be studeren waardoor de storing precies ontstaan was. Er zijn nog steeds mensen nodig om het bouwdorp te helpen leiden. Het jaar lijks terugkerend evenement kan alleen maar plaatsvinden als er zich een aantal vrijwilligers voor willen inzetten. De enige eis die aan de medewerkers wordt gesteld is dat ze ouder zijn dan 18. Mensen die mee willen doen moeten zich vandaag (vrijdag) opgeven. Morgen is het te laat want dan begint het introductieweekeinde voor alle mede werkers. Mensen die één of twee weken mee willen doen, kunnen contact opnemen met Jan Kramer, die te berei ken is op de afdeling culturele zaken van het raadhuis, tel. (02220) 3041In tegen stelling tot de rest van het gemeentehuis staat de afdeling culturele zaken ook 's middags voor bezoekers open. Mede werkers aan het bouwdorp ontvangen een vergoeding. Tijdens de jaarvergadering van het Dorpshuis De Wielewaal kwam naar voren dat de „problemen" rond de jeugd in De Waal opgelost dienen te worden. De dorpsgemeenschap De Waal is meer gebaat met oplossingen dan met verscherpingen van de tegenstellingen. Omdat er echter geen ouders van jeugdigen aanwezig waren op de vergadering, hebben de aanwezigen afgesproken dat de jeugdwerk begeleider een schrijven zou richten aan de ouders van de jeugd." Aldus begint een uitnodiging die Jan Kramer aan alle ouders, belang hebbenden en bewoners in De Waal stuurde. Op dinsdag wordt in De Wielewaal een avond gelegd over de situatie rond de jeugd in De Waal. „Waar gaat het nu eigenlijk om?" gaat Kramer verder. „De jeugd in De Waal komt al enige tijd 's avonds gere geld bij elkaar. Doordat daar ook brom mers bij betrokken zijn en doordat er als jeugd bij elkaar is, gepraat en gelachen wordt, is de nodige overlast ontstaan. Een en ander heeft, zoals iedereen weet, uiteindelijk geleid tot een ongeval. In het kort komt het er op neer dat de jeugd bij elkaar komt en wil komen en dat door die samenkomsten de nodige „overlast" veroorzaakt wordt. Bewoners van De Waal hebben daar om voorgesteld een mogelijkheid te scheppen aan de rand van het dorp, waar jongeren zonder anderen te hinderen ongedwongen bij elkaar kun nen komen. Gedacht werd daarbij aan het „ge bouwtje" op het sportveld aan de Oosterenderweg. De jongeren hebben te kennen gegeven hier dan ook gebruik van te zullen maken. Omdat het ge bouwtje echter aan de overkant van de Oosterenderweg ligt, is een speciaal hek noodzakelijk om het plotseling de weg oversteken te verhinderen." Noodzakelijk „Verder is een afrastering aan de rand van het sportveld ook noodzakelijk, omdat anders het veld gebruikt zou kunnen worden als crossbaan, hetgeen niet de bedoeling is. Door een samenkomst van jeugd in en rond dit gebouwtje mogelijk te maken, zou de „overlast" in het dorp beperkt worden. Voordat dit plan echter verder uitgewerkt kan worden is het van belang de mening van de diverse ouders en andere belanghebbenden te horen. Enige bewoners van De Waal hebben al te kennen gegeven, weinig vertrou wen in dit plan te hebben, omdat de jeugd niet zonder toezicht zou kunnen. Enige mogelijkheid Omdat ook het dorpshuis op dit moment niet meer avonden ter beschik king kan stellen aan jongeren, lijkt de enige mogelijkheid om de jeugd bij elkaar te laten komen en tegelijkertijd zo weinig mogelijk overlast te hebben in De Waal, de hierboven beschreven oplos sing." De brief eindigt met een oproep aan ouders en belangstellenden om bezwa ren tegen het voorstel op de avond ken baar te maken. Ook mensen die vragen hebben zijn van harte welkom op de avond. De aanwezigen op de jaarverga dering waren van mening dat aan de huidige situatie een eind dient te komen. Door de vraag wie er aan de situatie schuldig is worden de tegenstellingen alleen maar verscherpt. Op de avond dient daarom de vraag „Wat kunnen we gezamenlijk doen om De Waal leefbaar te houden?" centraal te staan. Vanaf 8 mei zal in heel Nederland en dus ook op Texel de nationale strippen kaart te koop en te gebruiken zijn. Door de invoering van deze nieuwe kaart voor stads- en streekvervoer kan men in heel Nederland in bus, tram en metro met dezelfde kaart terecht. De nationale geldigheid en de op bouw in strippen maken het mogelijk met één kaart bij verschillende vervoer maatschappijen en over wisselende af standen te reizen. De nationale strippenkaart gaat vijf gulden kosten (voor kinderen van vier tot en met negen jaar en voor 65 ers twee gulden vijftig) en bestaat uit vijftien strippen. Na 1 oktober wordt de prijs vijf gulden vijfendertig. Deze kaart is verkrijgbaar in de voorverkoop bij alle postkantoren, NS-stationsloketten en bij alle bestaan de voorverkoopadressen (sigarenwin kels enzovoort) en dus niet in trams en bus. Aan een verdere uitbreiding van het voorverkoopnet in landelijke gebie den en kleine steden wordt gewerkt. Tegelijk met de eerste verkoop van de nationale strippenkaart start een infor matiecampagne die met behulp van advertenties, folders en reclamespots het gebruik van de strippenkaart duide lijk gaat maken.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11