„Maritiem museum" in gebouwen bij molen van Oudeschild Schildje „brandveilig" voor hotel Tatenhove IF2323 ToonSmidt Moulinex micro-wave oven en keukenmachine Wagenmuseum De Waal krijgt nieuwe aanbouw Kroningsmenu Heidebrand Wedstrijd gevel versieren in De Koog JUBILEUM DEMONSTRATIE Sissende granaat L BARKER'S IJZERHANDEL Snelheidscontrole 'N WINKEL VOL IDEEEN1 i ii ii nm mm—li JUBILEUM DEMONSTRATIE Bosch elektrisch gereedschap BAKKERS IJZERHANDEL 'N WINKEL VOL IDEEENI HAVENRESTAURANT TEXEL TAXI-EN TROUWAUTOVERHUUR W.lh«lminalaan 4-6 den Burgl naar uit dat dit zal lukken, hoewel de aangevraagde duikconcessie nog niet is verkregen. De commissie voor natuurbehoud en recreatie toonde zich verheugd met dit initiatief. Een critische noot kwam van Adriaan Dijksen die er voor waar schuwde dat Texel niet teveel musea moet stichten. Ze zouden elkaar concurrentie kunnen aandoen. Mensen die op Texel vertoeven zijn geneigd één of twee musea te bezoeken, maar niet allemaal. Wagenmuseum Op museumgebied staat Texel overi gens nog meer uitbouw te wachten. Het agrarisch musem in De Waal zal ingrijpend worden uitgebreid. Het is de bedoeling het te vergroten met een gebouw dat komt op de plaats waar nu het voormalige dorpshuis staat. Dit oude dorpshuis is thans als werkplaats bij het agrarisch museum in gebruik. Beide gebouwen zijn via een doorgang verbonden. De nieuwe aanbouw zal niet alleen uitbreiding van de collectie mogelijk maken, maar ook plaats bie den aan 'levende' elementen zoals een smidse in bedrijf. Het bouwplan van gemeentewerken voorziet in een aan bouw met een agrarisch karakter, voor zien van een grote wagendeur. De kosten van het project belopen 7333.000, De helft van dit bedrag zou uit de toeristenpot moeten komen, hetgeen de instemming van de com missie voor natuurbehoud en recreatie kreeg. Verder wordt gehoopt op een bijdrage van de provincie en de rest van het bedrag zal de Stichting Agrarisch Museum moeten lenen. Met de gemeente Texel zal een subsidierege ling moeten worden getroffen om de uit de lening voortvloeiende lastenver hoging op te vangen. Het is de bedoe ling het woonhuis van de familie Sweere te handhaven. Op den duur zou dit tot beheerderswoning moeten worden gemaakt. De familie Sweere zou daarmee accoord gaan als voor vervangende woonruimte wordt ge zorgd met behoud van de mogelijk heden tot hobby-beoefening die de heer Sweere thans heeft. Dinsdagmiddag heeft nabij De Koog naast het Mienterglop een kleine heide brand plaatsgevonden. Een stuk heide van 100 bij 250 meter ging in vlammen op. De oorzaak van de brand moet ge zocht worden in kinderen die met vuur hebben gespeeld. De brandweer was het vuur al vrij snel meester, maar moest nog geruime tijd nablussen. Ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Beatrix organiseert de dorpscommissie van De Koog een bijzondere wedstrijd waaraan alle in woners van het dorp kunnen mee doen. Het is een wedstrijd gevel ver sieren. Prijzen worden toegekend aan degene die de voorpui van hun woning of winkel het meest smaakvol hebben opgeluisterd. Het is de bedoeling dat de versiering vóór koninginnedag wordt aange bracht. Op de avond van de dertigste april gaat de jury het dorp in om te bepalen wie de prijzen krijgen. vrijdagmiddag, vrijdagavond en zaterdag. Vrijdagavond koopavond. Telefoon 02220 2346 De bemanning van de TX 97 beleefde gistermiddag een angstig avontuur in de haven van Oudeschild. In een boxje met vis werd een mortiergranaat gevonden van 25 centimeter lang. Men had het ding niet eerder opgemerkt, omdat er momenteel nogal veel ongerechtighe den met de vis mee naar boven komen zoals stukken veen en dergelijke. Toen men de granaat uit de box had gehaald begon het ding gevaarlijk te sissen. In een soort reflex wierp men het oorlogs tuig zover mogelijk van zich af het water in. Hierop werd de mijnopruimingdienst in Den Helder gebeld die de granaat opdregde. Het gevaarlijke wapen werd met het schip Hydra naar Den Helder gebracht alwaar het tot ontploffing zal worden gebracht. De TX 97 is eigendom van de heer A. Hutjes. Tijdens een snelheidscontrole in en om Den Burg die afgelopen dinsdag werd gehouden werden acht mensen betrapt. Twee daarvan binnen de be bouwde kom waarvan de snelste zich met 74 kilometer voortbewoog. vrijdagmiddag, vrijdagavond en zaterdag. Vrijdagavond koopavond. Telefoon 02220 2346 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 tal 1 Verschijnt dinsdags en vrijdags. en Frits Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220) 2208 y- i r» -#-*t J/1 /j/ j/\ /^f Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwan Voor advertenties, abonnementen, etc.: V/Y% f\ Tl 'Z //7 T^i r.JLr,! 1 lil fj/l/T ¥,j (yl 1 Zj 70 cent incasso; los 50 cent. Langeveld De Rooy B.V., VIl IVLI I l—> 1/ V* r O Wlt/l/V Ft/WilBankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. I j VV Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. 93e JAARGANG NR.9472 VRIJDAG 25 APRIL 1980 TEXELSE COURANT Er zijn vergevorderde plannen om in de voormalige graanpak- huizen en de wierschuur bij de molen van Oudeschild een 'mari tiem museum' te huisvesten, nadat deze gebouwen zijn opge knapt. Het is de bedoeling in dit museum (waar een vloeropper vlakte beschikbaar komt die groter is dan die van het Natuurre- creatiecentrum) onderdak zal bieden aan allerlei historische voorwerpen die door de duikclub van de bodem van de Wad denzee zijn opgehaald en ook aan het juttersmuseum dat aan vankelijk in De Koog zou worden gesticht. In de gisteravond gehouden verga dering van de commissie voor recreatie en natuurbehoud werden de eerste financiële stappen gezet op weg naar de verwezenlijking van dit doel. De commissie gimg er mee accoord dat uit de toeristische reser ve (geld afkomstig van de toeristen belasting) 782.500,— beschikbaar wordt gesteld voor het opknappen van de gebouwen. Dat opknappen zal zo spoedig mogelijk gebeuren want de pakhuizen zijn in eerste instantie noodzakelijk voor een expositie (o.a. van werk van Souw- tje de Wijn) tijdens de festiviteiten rond het 200-jarig bestaan van de haven van Oudeschild in augustus a.s. Ook de permanente expositie over de Russenoorlog waarvoor van regerings wege vrijwel zeker 7/3.000,"— beschik baar zal worden gesteld, zal waar schijnlijk in een der pakhuizen worden ondergebracht. Werkgroep Een „werkgroep maritiem museum Oudeschild" houdt zich bezig met de verwezenlijking van de plannen. De groep bestaat uit wethouder J. Nauta (voorzitter), G. J. de Haan van de Stichting Texels Museum, C. Ellen en KI Uitgeest namens de stichting jut tersmuseum in oprichting, F. Boon en H Eelman namens de duikclub, L. J. Weijdt namens de vissersvereniging DETV, Jac. Bakker namens het comité havenfeesten Oudeschild, D. van Wil- sum namens Gemeentewerken en G A. Oskam van de afdeling culturele zaken, tevens secretaris van de werk groep. De schuren en de plaats waar zij staan, zijn voor het genoemde doel welhaast ideaal. Toen men nog niet op deze gedachte was gekomen was de gemeente van plan de bouwvallige wierschuur te slopen waarvoor 725.500,- nodig zou zijn. Nu zal dit geld echter worden bestemd voor de aankoop van materiaal dat met inscha keling van vri|willigers zal worden ge bruikt voor het behoud van de schuur. Bij alle betrokkenen heerst groot enthousiasme; op dit moment ts al heel wat werk verzet. Ook aan de stenen pakhuizen, die drie verdiepingen hebben, moet het nodige gebeuren. Gebruik kan worden gemaakt van een nog beschikbaar on- derhoudscrediet van 722,000,— voor de meest noodzakelijke voorzieningen. Om de gebouwen geschikt te maken als ex positieruimte is nog eens 757.000,— nodig (voor het maken van een beton- vloer, herstel zoldervloeren, aanbren gen trappen e.d.) en de commissie voor recreatie en natuurbehoud ging er mee accoord dat ook dit geld aan de toeristische pot zal worden onttrokken. Bij de beslissingen wil het gemeen tebestuur overigens niet al te voorbarig van stapel lopen. De maatregelen zijn in eerste instantie gericht op de meest noodzakelijke voorzieningen, nodig voor het behoud van het gebouw en voor het onderbrengen van de tijdelijke exposities in de komende zomer. Inzake het permanente gebruik als maritiem museum zullen de definitieve beslissingen na de zomer worden geno men, mede gebaseerd op de ervaringen die dan zijn opgedaan. Het is echter nauwelijk voor te stellen dat dit plan uiteindelijk niet zou doorgaan. Zelfs is het met uitgesloten dat het nu nog in Den Hoorn gevestigde zee- en scheep vaartkundig museum bij de collectie in Oudeschild zal worden gevoegd. Concessie nodig Er zijn echter nog wel wat hinder nissen te overwinnen. Zo is onder andere toestemming nodig van het ministerie van CRM om scheepsarcheo logische vondsten die bij Texel worden opgedoken voor expositiedoeleinden op Texel te mogen houden. De duikclub heeft zeer interessante ontdekkingen gedaan maar wil deze alleen boven water brengen als ze voor Texel behou den kunnen blijven. Blijkens medede lingen van wethouder J Nauta in de commissievergaderingen ziet het er Met enig officieel vertoon werd dinsdagmiddag een fraai emaille bordje met het woord 'brandveilig' bevestigd naast de deur van hotel-pension Tatenhove aan de Bosrandweg in De Koog. Burgemeester J. Engelvaart, wethouder G. van der Kooi en technisch ambtenaar D. van Wilsum hanteerden ieder plech tig de schroevendraaier en vervolgens werd aan hotelier P. Schuijl de 'gebruikstoestemming' overhandigd. brandveiligheidsactiviteiten, is de voor lichting op dit gebied nog voor verbe tering vatbaar Het komt voor dat men sen die bouwen, niet op de hoogte zijn van de eisen waaraan zij moeten vol doen en ook worden soms onnodig dure voorzieningen getroffen. In twijfel gevallen kan men het best op het raadhuis informeren. Een en ander gebeurde niet omdat hotel-pension Tatenhove het eerste be drijf is dat aan de brandveiligheidsvoor schriften beantwoord (al ongeveer twaalf bedrijven voldoen aan de eisen) maar omdat het op volkomen vrijwillige basis, zelfs zonder aanschrijvingen van gemeentewege is gebeurd. De familie Schuijl heeft bij de diverse verbouwin gen en uitbreidingen die het bedrijf de laatste jaren heeft beleefd, telkens willen vooruitlopen op de brandveilig heidseisen. Door deze trapsgewijze aanpak was het aanbrengen van de diverse voorzieningen ook in financieel opzicht niet bijzonder bezwaarlijk. Noodzaak Er zijn andere gevallen waar het moeilijker ligt. Burgemeester Engelvaart zei best te kunnen begrijpen dat men wel eens schrikt van de financiële con sequenties die het brandveilig maken van een gebouw met zich meebrengen, maar toch zullen alle bedrijven binnen een redelijke termijn aan de eisen moeten voldoen. Het brandveilig zijn van gebouwen waarin logies wordt ge noten, is een zaak van levensbelang, wat vooral duidelijk is geworden na ge ruchtmakende branden in o.a. Frankrijk maar ook in Nederland zelf. Het spreekt vanzelf dat een brandveilig hotel ook door de gasten die er in verblijven op prijs wordt gesteld en het schildje 'brandveilig' heeft dan ook zeker pro- motiewaarde. Het schildje is door de heer D. van Wilsum zelf ontworpen en ziet er bijzonder mooi uit. Alle be drijven die aan de brandveiligheidseisen voldoen krijgen het aan de gevel. Ge hoopt wordt dat souvenirjagers er zich niet meester van zullen maken. De schildjes zijn overigens genummerd en er wordt een register van bijgehouden. Meer voorlichting Volgens de heer H. Veenema, dfe ook is betrokken bij de gemeentelijke Burgemeester Engelvaart bezig met het aanbrengen van het schildje. op woensdag 30 april 1980. AperitiefBeatrice" Halve avokado met garnalensalade. Heldere kervelsoep met aspergepunten. Texels lamsbout met verse groenten. Luchtig Grand Marnier-ijs met sinaasappel Koffie Menuprijs 757,50 per persoon. Bij het hoofdgerecht wordt u een glas Vintage „Parallèle 45", Cötes du Rhóne van het huis aangeboden. Gaarne tijdige tafelreservering. Bel uw gastheer Jan C. Stolk, (02226)310.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1