Cjrocn 2rwartsjexels in het harL. „Geen ander doel dan herdenken van doden Groots vliegfeest in augustus op vliegveld K J - Burgemeester Engelvaart tijdens bezinningsbijeenkomst Fout telefoonnummer MZW-project if Gecombineerde krant DINSDAG 6 MEI 1980 3e JAARGANG NR. 9475 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 Frits Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220) 2208 oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., lur| ostbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. laten delen. Dat houdt in: verzet tegen de krachten en ideeën die in de jaren '40-'45 een eind maakten aan onze geestelijke en fysieke vrijheid. De burgemeester benadrukte dat her denken vooral een kwestie is van voor uitzien. ,,Het is de boodschap van het verzet die 35 jaar na de oorlog nog steeds actueel is. De geest van waaruit dat verzet in de omstandigheden van toen in staat bleek groot onrecht te weerstaan, die geest kan ons nu inspi reren te strijden tegen nieuw of nog steeds bestaand onrecht, natuurlijk met eerbiediging van onze democratische rechtsorde. Wij zullen waakzaam moeten zijn om in onze eigen omgeving elke onderdrukking, elk ondemocra tisch handelen te bestrijden en bij voor baat kansloos te maken. Ook in een ,Het gaat me te ver als schrijvers van een nieuw boek over deze ragedie de medewerking aan de jaarlijkse dodenherdenking op de >egraafplaats van de Georgiërs kwalificeren als een medewerken aan iowjet-propaganda. Onze intentie is het herdenken van tijdens het ascisme en nazi bewind gevallen mensen, waardoor ook vele Texel- ,e slachtoffers vielen". Aldus burgemeester J. A. Engelvaart in zijn oespraak tijdens de zondagavond in de Hervormde kerk gehouden lezinningsbijeenkomst, die vooraf ging aan de stille tocht naar het nonument op de begraafplaats. De burgemeester reageerde daar- nee op de beschuldiging van de chrijvers Battels en Kalkman die inden dat de Sowjet propaganda ich heeft meester gemaakt van de ëxelse Russenoorlog en er een ver leerde voorstelling van geeft. Op irond van wat thans over de op- tand en wat daaraan vooraf ging kend is geworden, zou het ge- heentebestuur moeten overwegen r' f het wel juist is mee te werken an de jaarlijkse kranslegging. De urgemeester denkt er dus duidelijk nders over. Hij laat de historische letails voor wat ze zijn en be- chouwt de gezamenlijke herden- ing van de Georgiërs als een her- lenking van tijdens het nazi bewind levallen mensen. Het niet meer iteewerken daaraan ziet hij als een lemonstratieve daad die niet bij- Iraagt aan de verbetering van de erhouding tussen de volkeren. In zijn redevoering in de kerk memo eerde de burgemeester dat het meren- leel van de thans levende Nederlanders Ie oorlog niet heeft meegemaakt. Degenen die wel herinneringen heb- ien aan de oorlogsjaren, willen en unnen niet verlangen dat hun op per- oonlijke beleving stoeiende gevoelens andaag op 4 mei worden gedeeld door legenen die gelukkig niet anders kqn- ien dan vrijheid om te gaan waarheen wilt, om óm te gaan met wie je wilt, rijheid om te kunnen lezen wat je wilt, >m op papier te zetten wat je wilt, vrij- leid om je mond open te doen, om te oop te lopen als je ergens voor of egen bent en de vrijheid om een groep s vormen als je iets wilt bereiken". Mensenrechten Hij wees op het feit dat deze „dood- ormale" rechten ten koste van miljoe- en slachtoffers zijn bevochten op dic- itoriale regimes, die alleen maar kon en bestaan zolang de menselijke vrij- eden en de menselijke waardigheid rerden vertrapt. Het is daarom een oede zaak dat de 4de mei wordt ezien als een dag van bezinning op de lensenrechten, bezinning op de rijk- om aan vrijheden die wij bezitten en P de inspanning die nodig is om het te houden. Maar ook bezinning op Hes wat gedaan moet worden om nog iel meer mensen in die rijkdom te Do ambassaderaad art de plaatsvervangend militair attaché van da Sowjet-ambassade leg gen de krans bij het monument krachtige democratie als de onze, bestaan die gevaren. Laat ieder in deze strijd tegen verdrukking het oog houden op waar het allemaal om begonnen is: respect voor een ander en voor een eigen mening, waar ieder mens recht op heeft". De toespraak vertoonde opmerkelijke parallellen met die van dominee J. H. Hylkema die het herdenken op de 4de mei ook zag als zinvol voor mensen die aan de toekomst denken. Hij zei dat sommigen wat van hun toekomst kun nen maken door het verleden juist niet te vergeten en hij was het dan ook oneens met degenen die zeggen dat men nu maar eens moet ophouden met herdenken en allen moet vergeten. ,,Men kan nooit teveel doordrongen worden van het feit dat een oorlog een onmenselijke verschrikking is. De jeugd van vandaag moet weten dat niet roekeloos mag worden omgegaan met dat wat we ten koste van enorme offers hebben verworven. Wij moeten niet vechten tegen bewapening alleen, maar vooral tegen verval van menselijk heid. Wij moeten vechten voor de weerbaarheid van de vrede". Tijdens de bezinningsbijeenkomst waren vrijwel alle plaatsen in de kerk bezet. Muzikale medewerking van hoge kwaliteit werd gegeven door het Texels Christelijk Mannenkoor. Russen De traditionele herdenking op de begraafplaats van de Georgiërs had 's middags om vijf uur plaats. Bij het monument op de begraafplaats werden kransen gelegd door burge meester Engelvaart en ambassade raad Yuri Timofiev namens de Sowjetambassadeur, samen met de plaatsvervangend militair attaché luitenant-kolonel Victor Kosjin. De ambassadeur en de militair attaché konden zelf niet komen. Desge vraagd vertelde ons een van de begeleidende andere diplomaten dat bet niets te maken had met de prin cipiële bezwaren die de ambassadeur heeft tegen de reis per polriieboot naar Texel. Want beide functionarissen moesten op ongeveer hetzelfde moment aanwe zig zijn in Amersfoort, waar ook geval len Sowjetsoldaten worden herdacht. Deze keer was die plechtigheid extra groots opgezet. Onder meer waren enkele oud-strijders uit de Sowjet Unie overgekomen, alle drie dragers van de hoogste onderscheiding die men in Rusland kent: Held van de Sowjet Unie. De ambtenaar kon daar niet weg blijven. Onze zegsman sloot niet uit dat de ambassadeur volgend jaar wel naar Texel komt, maar hij zal dan liever per helicopter komen dan met de politie- boot. Ook ambassaderaad Timofiev zei dat uit de afwezigheid van de ambas sadeur bijzondere conclusies moeten worden getrokken. De man kon slechts op één plaats tegelijk zijn Bij de kranslegging van zondagmid dag waren er minder mensen betrokken dan gewoonlijk. Dat kwam omdat de grote groep vrouwen van de vereniging 'Luna' (Russische vrouwen die met Nederlanders zijn getrouwd) deze keer niet van de partij was. Wel legden enkele particulieren, meest van Texel zelf, bloemen bij het monument. Dat deden ook twee leden van de Rus sische handelsvertegenwoordiging in ons land; zij waren op eigen gele genheid naar Texel gereisd maar voeg den zich later bij het ambassadeper soneel. Ontvangst Alvorens naar de begraafplaats Lo- ladze te vertrekken werden de Russen en de begeleidende politiemensen ont vangen in de raadszaal. Ook daar gaf de burgemeester te kennen dat hij het niet eens is met mensen die vinden dat het gemeentebestuur meewerkt aan Sowjet propaganda. „Zoiets is niet onze bedoeling. Wij benaderen de her denking a-politiek. Wij zijn tegen nazisme en fascisme en herdenken de mensen die in hun strijd daartegen zijn gevallen". Ambassaderaad Timofiev bracht in vrij goed Nederlands zijn waardering voor deze visie naar voren. Hij noemde de herdenking waaraan ambassade en gemeentebestuur deelnemen een zin volle traditie. „Natuurlijk is dat geen propaganda. Wij vinden een gezamen lijke herdenking goed en logisch want zowel het Russische als het Nederland se volk stonden in de tweede wereld oorlog tegenover dezelfde vijand en zowel Russen als Nederlanders gaven hun leven voor de overwinning". De ambassaderaad liet zich lovend uit over Texel. „Een mooi eiland. Hier proeft men nog wat vrede betekent. Texel is een symbool van vreedzaam leven en werken". In verband net het als werkdag uitval len van donderdag 15 mei (Hemel vaartsdag) worden de Texelse Cou ranten van 13 en 18 mei samenge voegd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op woensdag 14 mei. Advertenties daarvoor kunnen uiter lijk maandag 12 mei voor 10.00 uur worden ingeleverd. Directie en redactie Texelse courant. De organisatoren noemen het heel bescheiden een vliegfeest, maar als je kijkt naar wat ze allemaal van plan zijn, dan zou je eigenlijk beter van een Iuchtshow kunnen spreken. Want op 9 augustus zijn vader en zoon De Bruyn heel wat van plan. Eigen lijk zijn alle activiteiten een soort toegift. Enkele jaren terug bestond het vliegveld Texel een kwart eeuw. Men kon toen echter niets organiseren omdat het veld drastisch werd gere construeerd. Op 9 augustus komt er echter een Iuchtshow naar Texel zoals er nog nooit een op het eiland is geweest. Een helicopter van de marine. Ook vertegenwoordigd op het vliegfeest op de Texelse lucht haven. Het Is voor het eerst dat de marine meedoet aan een programma van een burgerlucht haven. Tijdens de bezinningsbijeenkomst waren alle plaatsen in de kerk bezet Opmerkelijk veel jongeren woonden de gebeurtenis bij. Havenmeester De Bruyn vertelt dat het vliegveld de laatste tijd eigenlijk alleen maar negatief in de belangstel ling heeft gestaan. Als er over het vliegveld werd gepraat vielen gelijk de termen energieverspilling en lawaai. Men wil nu iets positiefs laten zien met dit vliegfeest. Dat het feest lawaai gaat geven wordt door de havenmeester ontkend. Het is echt niet de bedoeling dat F-16's laag over Eierland zullen scheren. Daarentegen zullen werkelijk alle facetten van de luchtvaart aan bod komen. Facetten die ook voor de leek interessant en boeiend zijn. Over de energieverspilling zegt De Bruyn: „We zitten nu zestien jaar op dit vliegveld. In die zestien jaar is er nog nooit zoiets gebeurd. Er zal in totaal drie uur worden gevlogen. Drie uur op zestien jaar vinden we niet veel. Vooral niet als de Texelaars daardoor de gelegenheid krijgen alle onderdelen van het vliegen van nabij mee te beleven". Stuntvliegen Die onderdelen betreffen de burger luchtvaart, het zweefvliegen, parachutespringen, oude vliegtuigen, stuntvliegen, militaire doeleinden waar voor de vliegerij wordt gebruikt en nog zo het één en ander. De marine zal een reddingsdemonstratie geven met heli copters, het internationaal bekende team helicopterpiloten de Grasshoppers zal een sensationeel programma voor zijn rekening nemen, er wordt gevlogen met een ballon en ook komt een Fokker Friendship naar Texel. Het stuntvliegen vindt in een tweedekker plaats die diverse loopings en andere figuren zal maken. Het Lucht- en Ruimtevaart- kundig laboratorium zal op de dag ver tegenwoordigd zijn en Rijkswaterstaat komt met het vliegtuig waarmee illegale olielozingen door schepen worden opgespoord, naar het vliegveld. De vliegclub uit Rotterdam komt met vier toestellen en een hypermodern en vrij wel geruisloos twee motorig straalvlieg tuig zal eveneens geshowd worden. Een testvlieger uit Frankrijk zal een heel nieuw model demonstreren. In het totaal zullen vijf verkeersvliegers van de burgerluchtvaart aan het evenement meedoen. Ook is er nog iemand met een vliegtuig dat hij geheel naar eigen ontwerp heeft gebouwd en een land- bou wsproeivliegtuig Uiteraard zijn voor al deze bedrijvig heid wel wat extra veiligheidsmaat regelen nodig geweest. Er komt een officiële verkeersleider die in een verrijdbare toren zal zitten. Deze maat regel werd geëist door de Rijkslucht vaartdienst. Het is nu al bekend dat de verkeersleider Cas Beumkes zal zijn, de broer van het Texelse raadslid. In het dagelijks leven is hij chef verkeersleider op de luchthaven Zestienhoven bij Rot terdam. De entree voor deze dag bedraagt drie gulden. Vader en zoon De Bruyn willen er een groots evenement van maken en gokken op zo'n tiendui zend belangstellenden. Van tien tot één uur zullen de vleigtuigen aan de grond staan zodat ze door een ieder bewonderd kunnen worden. Van twee tot vijf uur vindt de eigenlijke vliegshow plaats. Uitwijkmogelijkhe den voor noodweer zijn niet getrof fen. Het zal op negen augustus rede lijk weer moeten zijn voor het vlieg feest. Het telefoonnummer van het Mensen Zonder Werk-project werd in de krant van dinsdag niet juist weergegeven. Het nummer is 4792. Het werd vermeld omdat men zich bij het Mensen Zonder Werk-project kan opgeven voor de excursie naar de Memo-beurs in Hilver sum. Memo staat voor Mens en Milieu vriendelijk ondernemen. Opgeven kan nog tot morgen. De deelname is gratis voor werklozen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1