Maaitijd, ramptijdvoor de weidevogels? Motorcrossers reden in Nieuwe niedorp Toernooi SV De Koog o\ ^65 voetbalprogramma Vergadering SV Texel zaalvoetbaluitslagen i i SV Oosterend gaat feesten Mededelingen SVT goede gewoonte: op de fiets naar je werk GESCHETTERD MAAKT KNETTER GVT doet mee aan Bondswandeltocht in Bergen HAVENRESTAURANT TEXEL VRIJDAG 9 ME11980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. Van oudsher worden de Nederlandse wei- en hooilanden bevolkt door talloze weidevogels. In west-Europa neemt Nederland ten aanzien van deze soorten een bijzonder belangrijke plaats in. Van alle grutto's bijvoorbeeld broedt ongeveer 75% in ons land. De laatste 20 jaar gaat het niet goed met de weidevogels. Vooral de soorten die broeden op de nattere plaatsen en in hooilanden zijn sterk in aantal achter uit gegaan. Zo is de kwartelkoning in grote delen van ons land verdwenen. Ook vogels als zomertaling en kemp haan zijn zeldzaam geworden. Beide soorten broeden nu bijna alleen nog in reservaten. Wat gewonere soorten zoals tureluur en grutto zijn echter ook minder talrijk dan voorheen. De hoofd oorzaak moet, daar is iedereen het wel over eens, bij de moderne landbouw methoden gezocht worden. Ontwate ring, d.w.z. een voor de boeren betere (waterbeheersing en een veel intensie ver gebruik van de grond met steeds meer machines en meer chemische middelen, werken nu eenmaal niet in het voordeel van de vogels. Maar ja, dat is een ontwikkeling waaraan, zeker op korte termijn, niet zo heel veel veranderd kan worden. Wat kunnen we wél doen? Bij de uitoefening van het agrarisch bedrijf kunnen we op kleinere schaal toch nog wel iets doen voor de weide vogels. Bijvoorbeeld bij het maaien. Vooral de grote rijsnelheid die tegen woordig met de cyclomaaier gehaald wordt, betekent een werkelijk gevaar voor eieren, jonge en oude vogels. De nu volgende tips heb ik hoofdzakelijk geput uit het boekje ,,Hoed en noed yn 't fjild", een uitgave van de zeer actieve Friese Vogelbeschermingswachten. Een heel belangrijke maatregel om de nesten met eieren te sparen is het op zoeken van die nesten vóór het maaien oi (of welke bewerking van het land dan ook). Makkelijk gezegd natuurlijk, maar niet zo snel gedaan. Nesten zoeken is een tijdrovend werkje en ik ben me er terdege van bewust dat het op de meeste bedrijven ontbreekt aan mankracht om dit voorbereidend werk te doen. In Friesland zijn in heel veel streken vogelbeschermingswachten die dat voor de boeren doen. Een paar jaar terug heeft een oproep in de Texelse Courant voor vrijwilligers voor dit werk, maar enkele reacties opgeleverd. Een dergelijk systeem opbouwen op Texel lijkt dus moeilijk haalbaar. Flebben we toch kans gezien een aantal nesten te vinden, dan kunnen we met een of twee stokjes de plaatsen aangeven. Ook is het beter met het maaien een flinke pol gras om het nest heen te laten staan. De ervaring leert dat eksters, kraaien en meeuwen die op het maaien af komen om insekten te verschalken, meermalen ook de nesten even 'meenemen'. In Friesland heeft men vrij goede ervaringen met een stokje in de buurt van het nest met een stukje zwart plastic er aan of een zwart lapje. De broedende vogels storen zich er in de regel weinig aan, maar kraaien en eksters schrikt het af. Jongen in het veld Vaak zijn er in de maaitijd al jonge vogels in het veld. Dat maakt het een stuk moeilijker. De weidevogels behoren allemaal tot de 'nestvlieders'. Dat betekent dat de jongen het nest meestal binnen 24 uur na de geboorte verlaten. Ze zwerven daarna 'ergens' door het gras. Te vinden zijn deze diertjes nauwelijks. Toch kunnen we ze een kans geven. Een paar dagen voordat gemaaid wordt, kunnen we bijvoorbeeld op gelijkmatige afstand over het veld ver spreide stokken neerzetten met wappe rende plastic zakken er aan. Voor de oude vogels is dit vaak zo hinderlijk dat Het eentel kempheantjos neemt ook op Texel gestaag af. De grutto, een ven de vogelsoorten dte de maelecttviteit heeft te lijden. zij de jongen weglokken naar rustiger plaatsen. Een andere mogelijkheid is de trekker al een dag van te voren in het te maaien perceel te zetten of alvast een paar banen voor te maaien. Zelfs als er tussen dit voormaaien en het echte maaiwerk slechts een uurtje rust zit kan het al zin hebben. De oude vogels vermoeden onraad en zullen geneigd zijn hun jongen weg te lokken. De manier van maaien zelf is ook belangrijk. Doorgaans is gebruikelijk eerst een rondje rondom te maaien. Voor vluchtende vogels is dit vaak fataal. Ze durven het kale stuk niet over en verstoppen zich in het hoge gras, met alle gevolgen van dien. Beter is, na eerst de kopeinden te hebben gedaan, van binnen uit te beginnen en dan naar de zijkanten toe te werken. Natuurlijk betekent dat wat tijdverlies en wat extra draaiwerk. Maar het kan zeker de moeite lonen. Wüdbeschermingsapparaat De broeddrift van sommige vogels kan heel groot zijn. Ondanks het lawaai van de trekker en de maaier blijven ze ineengedoken op het nest zitten. Ook jonge hazen 'drukken' zich lang. De kans is dus heel groot dat deze dieren ten offer vallen aan de vlijmscherpe messen. In Friesland heeft men een 'apparaat' ontwikkeld om daar wat aan te doen. Men bevestigd aan de voorzij de van de tractor, of beter nog aan de cyclomaaier zelf, horizontaal een buis van ongeveer de maaibreedte lang die juist boven het gras uitsteekt. Hieraan worden een paar plastic zakken gebon den of enkele dunne kettingen die over de grond slepen. De zich drukkende dieren worden hier door opgeschrikt en vooral als het apparaat aan de maaier zelf zit hebben ze tijd genoeg om weg te komen. Maai hoogte Het niet te laag maaien kan tenslotte ook nog legsels en zich drukkende vo gels sparen. Het proefstation voor de rundveefokkerij in Lelystad heeft onder zoek naar maaihoogten gedaan. Niet in de eerste plaats met het doel jonge vogels te beschermen maar om te kijken bij welke maaihoogte de grootste opbrengst gehaald kan worden. We kunnen de resultaten van het onder zoek goed gebruiken. Er wordt door het proefstation namelijk de aanbeve ling gedaan te maaien op een hoogte van 5 6 cm boven de bodem. Het lager maaien bleek zeer nadelig te zijn voor de kwaliteit van het gras/hooi omdat er zand in kwam. Bovendien gaf het extra slijtage aan de messen en was het zeer nadelig voor de zodekwa liteit. Goede grassoorten verdwenen volgens de onderzoekers en slechte of matige sborten zoals witbol, kweek en fioringsgras, kwamen er voor terug. Opletten De laatste alinea van deze Witte Lieuw nemen we voor een groot deel over uit het eerder genoemde Friese boekje. ,,Een oplettend maaier, een vogelliefhebber, iemand die verstand van eierenzoeken heeft, maait slechts een fractie dood van de 'maai-maar- raak-rijder'. Het is ondoenlijk om alle situaties waar de maaiers mee gecon fronteerd worden ook alle te beschrij ven. Opletten en naast uw drukke en vaak uiterst gejaagde taak ook nog op de gedragingen van de vogels te letten lijkt misschien een onuitvoerbare taal Maar met goede wil kan iedere maan vaak erge excessen voorkomen. He vreugdevolle weten dat door uw oplet tendheid veel jonge vogels van de dood zijn gered, zal altijd opwegen tegen de moeite, die u zich getroost heeft en tegen het verlies van voor u zo kostbare tijd". Wij hopen dat ook veel Texelse boeren dat vinden I Adriaan Dijksen Zondag houdt SV De Koog een toer nooi voor eerste elftallen in poule A spelen: Oosterend, De Koog en Centr. Ned. In poule B: ZDH, Zeemacht en Waard'75. Het programma ziet er als volgt uit: ZDH - Zeemacht 10.30 uur De Koog - Oosterend 1115 uur Waard'75 - Zeemacht 12.00 uur Centr. Ned. - De Koog 12.45 uur ZDH-Waard'75 13.30 uur Oosterend - Centr. Ned. 14.15 uur nr. 3 poule A - nr. 3 poule B 15.00 uur nr. 2 poule A - nr. 2 poule B 15.45 uue nr. 1 poule A - nr. 1 poule B 16.30 uur De wedstrijden duren 2 x 20 minuten zonder rust. SV DE KOOG De B-junioren van SV De Koog moeten zaterdag hun laatste wedstrijd tegen SVAP B1 alsnog spelen. Het vertrek bij Capri is om 12.30 uur (boot 13.05 uur). De C-junioren spelen zaterdag thuis tegen kampioen Petten Cl. De Al en B-pupillen zijn uitgevoetbald. De A2- pupillen spelen op vrijdag en woensdag hun laatste wedstrijden en gaan zater dag op toernooi naar De Cocksdorp (vertrek 10.45 uur). Voor de tijden zie het kastje. Op Hemelvaartsdag gaan de A- en B-junioren op toernooi naar Alkmaar. m Suzuki ST 80 bestel, de ruime 5-deurs, compacte, vlotte deur-tot-deur-besteller (2 schuif deuren, grote achterklep) met zuinige 4-cilinder motor, grote vlakke laad vloer (1 72m x 1.25m) en veel extra's 1 7 500 excl BTW (f 8 850 incl BTW) 12 maanden garantie OOSTEREND (Texel), Garage Westend, Oosterenderweg 52.02223 - 396 TEXELSE BOYS De B-junioren zijn ook in het behaalde kampioenschap nog steeds succesvol. Op koninginnedag haalden ze op een sterk bezet toernooi bij Zeemacht, on geslagen, de eerste prijs binnen. Zondag 11 mei is er voor het derde elftal en de A1 junioren een toernooi georganiseerd. Tegenstanders van Boys 3 zijn: Oosterend 3, St. Boys 3 en Wiron 4. Tegenstanders van de A1-junioren zijn: Oosterend A1, St. Boys A1 en Oudesluis Al. De wedstrijden vangen aan om 11.45 uur. Terreindienst C. Smit en Hans Banden. Op 15 mei (Hemelvaartsdag) nemen de A1-junioren, B1-junioren en C1-juni- oren deel aan een toernooi van de W- Woudia in Westwoud. Hier wordt ge streden om een gezamenlijke troffee, het resultaat van de drie teams samen dus. Vertrek boot 9.05 uur. Dezelfde dag gaan de dames en de meisjes naar een toernooi van Zeevogels in Egmond a/d Hoef, ook vertrek met de boot van 9.05 uur. Vrijdag 9 mei junioren Texel A3-De Koog A2 19.00 uur Cocksdorp A1 - Texel A4 19.00 uur Zaterdag 10 mei junioren Tex. Boys C1 - Watervogels C2 14.30 De Koog C1 - Petten C1 14.30 Zondag 11 mei Texel 5- DVOW5 14.30 Kwadijk - Tex. Boys 14.30 Maandag 12 mei pupillen Tex. Boys A2 - Oosterend A2 19.00 Woensdag 14 mei pupillen Texel A3 - Texel A4 18.30 Texel A2 - De Koog A2 19.30 Donderdag 15 mei junioren Succes A1-ZDH A1 14.30 Zaterdag 17 mei pupillen Oosterend A2 - Tex. Boys A2 14.00 Zondag 18 mei junioren ZDH Al - Schagen A2 14.30 Vesdo2-Tex. Boys3 14.30 Ter gelegenheid van het kampioen schap van het eerste zondagelftal van SV Oosterend wordt vrijdag 9 mei aaanstaande een receptie gehouden in Rottiserie 'Het Kerckeplein' van 19.00 uur tot 21.00 uur voor genodigden, donateurs en leden. Vrijdag worden vanaf acht uur 's avonds belangrijke besluiten genomen in de Kletskeet tijdens de algemene ver gadering van SV Texel. Het bestuur rekent op een grote opkomst. In verband met Hemelvaartsdag wor den de lotto- en toto formulieren dins dagavond 13 mei op gehaald. Tweede klasse: JKM3- Paal 9 8-0 Amro - Oosterend 3 1-1 Jelleboog - Dubbeldik 3 1-2 Mok-Rabo Mokn.o.g. Derde Klasse: Question 2 - Spyker 4-1 Rab 2 - Slufterhoek 1-0 Nioz 2 - Vet. De Koog 5-1 Oosterend 4 - Oosterend 5 2-0 PROGRAMMA KOMENDE WEEK: Donderdag 8 mei: 18.30-Tex. Boys2- KSMT2 19.30 - Jelleboog - Paal 9 20.20 - Amro - Mok 21.15-JKM 3- Rabo 22.05 - Vergiet - JKM 2 Zaaldienst: Datsun 2 Vrijdag 9 mei: 2110 - Datsun 2 - Kompas 22.00 - Gempo - Dubbeldik 3 ZaaldienstOosterend 5 Zaterdag 10 mei: 19.30 - Scheidsr. - Vet. Selectie 20.20 - Datsun 2 - A en O 2000 21.15-JKM 1 - Oosterend 1 Afgelopen maandag, 5 mei, hebben acht Texelaars ge streden in de eerste cross van de Noordholland-noord competitie. Zij behaalden een redelijk goed resultaat. Acht ver schillende klassen vulden de dag, die van tien tot zes uur duurde. Aan de wedstrijden ging een training vooraf, zodat iedereen de baan kon verkennen. Deze werd door de Texelaars als een zwaar, mul circuit met veel bochten en flinke spring- schansen aangemerkt. een vierde plaats lag Jan Grisnigt toen hij uit de start van de herkansing van de 125 cc junioren te voorschijn kwam. Helaas werd hij direct daarna gedwon gen zo langzaam te rijden, dat zijn motor afsloeg en niet meer aan de praat te krijgen was. In de finale voor de junioren 125 cc kwamen Carlo Witte en Nico Bakker weer voor de startstreep te staan. De eerste had een prima start, waar hij als vierde uit kwam, maar voor de tweede bocht werd hij zeer onspor tief van zijn motor geduwd en op een halve ronde afstand van de rest ge dwongen de onbegonnen strijd voort te zetten. Maar Carlo liet dat niet op zich zitten en vocht zich van de dertigste plaats naar een drieëntwintigste. Nico Bakker had niet zo'n beste start en bovendien viel hij tijdens de race nog éénmaal, maar toch is zesentwintigste van de tweeënvijftig als eindstand niet slechtte noemen. In de eerste manche voor de 50 cc junioren en senioren kwamen de eerste twee Texelaars, Ruud van der Veen en Ruud Keyser aan bod. Beiden hadden niet veel geluk bij de start en kwamen zodoende in de achterste gelederen de tweede ronde In. Al snel moest Ruud van der Veen het strijdperk verlaten, door een defect aan zijn motor. Ruud Keyser wist gedurende de tien minuten durende strijd nog aardig wat plaatsen naar voren op te schuiven. In de volgende manche die deze twee Texe laars reden, kwam Ruud van der Veen niet rooskleurig uit de tweede bocht na de start, maar ging na zijn val direkt weer verder achter in het peloton. Ook bij Ruud Keyser was de start niet zoals hij had gewild maar ook hij klom later weer enkele plaatsen naar voren. Beiden reden deze manche uit. De volgende vier Texelaars die aan bod kwamen waren Carlo Witte, Rob Venneman, Nico Bakkeren Jan Grisnigt in de klasse 125 cc junioren. Deze vier crossers probeerden zich te kwalificeren bij de eerste twaalf, die direct overgin gen naar de finale en zodoende niet aan een herkansing hoefden deel te nemen. Dat leek hun in de eerste twee ronden aardig te lukken waar zij alle vier bene den de eerste twaalf doorkwamen. Helaas moest Jan Grisnigt zich in de derde ronde door de meeste andere crossers laten passeren, door het af slaan van zijn motor, daardoor was hij genoodzaakt zich te concentreren op de herkansing. In de zesde ronde moest ook Carlo zijn zevende plaats afstaan, doordat hij viel over een achterblijver, maar vocht om toch als twaalfde te eindigen. Iemand die totaal niet finishte was Rob Venneman, die met zijn motor onfortuinlijk over een springschans ging en daardoor over de kop sloeg. Dit liep gelukkig vrij goed af, maar hij heeft de wedstrijd niet voortgezet. Nico Bakker reed zich gedurende de wedstrijd van een dertiende naar een tiende plaats en ging zodoende door naar de finale. Op Door het 75 jarig bestaan van de Turn kring Hollands Noorder Kwartier zal de Bondswandeltocht op hemelvaartsdag een feestelijk tintje krijgen. Er wordt ge wandeld door het mooie natuurgebied van Bergen, terwijl er onderweg diverse verrassingen zijn. Er worden twee af standen gelopen: 5 km voor kinderen tot 8 jaar, 10 km vanaf 8 jaar. ledereen kan zich opgeven, dus ook zij die geen lid zijn van GVT. Na het volbrengen van de tocht ontvangen alle deelnemerslsters) een jubileum tegel. Het is de bedoeling dat GVT bij voldoende belangstelling (i.v.m. huur bus), hieraan zal deel nemen. Aangezien de buskosten erg hoog zijn, zijn wij genoodzaakt f 7,50 per persoon te vragen (dit af te rekenen in de bus). Het inschrijfgeld en de duinkaart is hierbij inbegrepen. Opgave zo spoedig mogelijk doch voor a.s. zaterdag bij de leiding aan de zaal of bij mevr. Bakker, Wilhelminalaan 59a, met vermelding van adres, telefoonnummer en leeftijd. Nadere gegevens krijgt u na opgave. Volgende week van 12 tot 16 mei is er geen gym of jazzgym. De enige Texelaar, die mee deed in de klasse 125 cc jeugd, was Albert Keyser. Hij liet als zesde de start achter zich, maar door een valpartij kwam hij op een achtste plaats te liggen welke hij tot het eind goed handhaafde. In zijn tweede manche starte Albert prima en kwam door op een goede tiende plaats, welke hij gedurende de strijd wist te verbete ren tot een zevende. Ook in de klasse 259 cc en hoger deed één Texelaar mee en wel de onder velen bekende Niels Koorn, die al menige keer een prijs in de wacht heeft gesleept. De eerste start van Niels was voor zijn doen niet best. Door gebrek aan goed materi aal moest hij tevreden zijn met een tiende plaats. Na enig gesleutel aan zijn motor begon hij aan zijn tweede manche. Zijn motor was daar wel beter door geworden, maar ook dit keer was zijn start niet zoals het hoort. Hij vocht de hele manche door en gooide alles er uit om als negende te eindigen. Moederdag wordt een feest in tijdige reservering gewenst bel uw gastheer Jan C. Stolk, 02226 - 310 Veerhaven, 't Horntje

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11