Cjrom <2wartsJ~exels in het hart Bejaarden willen gezondheidsonderzoek maaltijdvoorziening en alarmsysteem De Vlier: ruimte voor produkten en ideeën Concert in Den Hoorn Zon. maan en hoog water Meisjes stalen kleding Vrijwilligers gevraagd Boomchirurgen in actie in Molenlaan Vervelend ongeluk bij spuitbal Gecombineerde krant 41 meter vis voor sportvissers 93e JAARGANG NR. 9476 VRIJDAG 9 MEI 1980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (022281 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (07270) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De enquête die gehouden is onder de zelfstandig wonende be ien op Texel heeft grote duidelijkheid verschaft over welke voorziening de bejaarden het meest gewenst achten. Van de bejaarden die meededen aan de enquête lieten maar liefst >23 weten dat een vrijwillig periodiek gezondheidsonderzoek voor hen belangrijk is. Voor een alarmeringssysteem kozen 280 >ejaarden, terwijl 77 lieten weten dat een warme maaltijd voorziening bij hen zeer welkom zou zijn. Aan alle drie de taken wordt op het ogenblik hard gewerkt. Er zijn in hat totaal 1372 formulieren uitgegaan waarvan er 845 werden >eantwoord. Een percentage van 61,6. Wil men de uitkomst berekenen vanneer alle Texelse bejaarden aan de enquête hadden meegedaan, dan nogen de getallen met een factor 1,623 worden vermenigvuldigd. Men komt ten op 849 bejaarden die een gezondheidsonderzoek op prijs stellen, 454 nensen die een alarmeringssysteem willen en 125 gegadigden voor de maaltijdvoorziening. Vrijwilligers die mee willen werken aan het verstrekken van warme maaltijden aan bejaarden kunnen contact opnemen met Nico Nagtegaal in De Hollebol. Hij is daar op woensdagmiddagen te bereiken. Het warme maaltijden-project start in september. Ondanks het feit dat de maaltijdvoor ziening het laagst scoorde bij de ge vraagde voorzieningen, is dit toch het eerste dat men wil organiseren. Bejaar denwerker Nico Nagtegaal legt uit dat de warme maaltijden een soort basisvoor ziening in het welzijnspakket zijn. 'Er zijn niet veel plaatsen waar geen maaltijd voorziening is. Zoiets hoort er gewoon bij. Nu ons is gebleken dat die warme maaltijden op Texel in goede aarde vallen, zullen we er alles aan doen om de oorziening voor september rond te krijgen', zegt hij. Of dat inderdaad lukt nangt mede van het aantal vrijwilligers af. Voor het verpakken, maar vooral ook jitserveren van de maaltijden zijn onge veer 24 vrijwilligers nodig. Nagtegaal neeft er momenteel een stuk of tien. Vlet het beschikbaar zijn van die vrij willigers staat of valt de hele voor ziening. De koks in verzorgingstehuis Irene zorgen voor de maaltijden die op maandagen, woensdagen en vrijdagen geserveerd zullen worden. Aan mensen met vervoersproblemen worden de maaltijden thuis bezorgd. Daarom is het belangrijk dat er ook vrijwilligers uit de buitendorpen meedoen. De maaltijden worden geserveerd in boxen van piep schuim met aluminium weggooi borden erin. Draadloos Wat betreft het alarmeringssysteem heeft Nagtegaal vergevorderde plannen. Zijn voorkeur gaat uit naar een zoge naamd Draadloos alarm. Voor dit sys teem is al eens aandacht gevraagd in de NOS rubriek Sprekershoek. Samen met de warme maaltijdvoorziening zou het draadloze alarmeringssysteem er voor kunnen zorgen dat bejaarden lan ger en zonder risico's in hun eigen huis kunnen blijven wonen. Het grote voor deel van het systeem is, dat de bejaarde op ieder punt in huis en ook nog in een beperkte actieradius daarbuiten om hulp kan vragen. Het is de bedoeling dat de bejaarde altijd een heel klein zendertje bij zich draagt. Dat zendertje is zo geconstrueerd dat het makkelijk in borst- of broekzak meegenomen kan worden. Het heeft een bereik van onge veer dertig meter. Vanaf de zolder tot aan de kelder en de tuin zijn dus afstanden die het zendertje makkelijk kan overbruggen Wanneer de bejaarde in nood verkeert, hetzij door gezond heidsredenen hetzij door insluipers kan hij op een knopje drukken. Het zendertje zet dan een buiten aangebrachte bel en knipperlicht in werking waarna de buurt dus weet dat er iets aan de hand is. Wanneer het syssteem zelf wordt ge monteerd kost het ongeveer f 170,00. Bij levering van de installatie ontvangen de buren van de aanvrager een stencil waarin informatie over deze wijze van alarmeren wordt gegeven. Het geheel wordt op de markt gebracht door Draadloos Alarm Rotterdam. De ge bruikte zender is storingvrij en heeft geen vergunning van de PTT nodig. Het apparaat heeft een aantal frequenties die nauwlettend moeten worden gere gistreerd omdat bij de korte reikwijdte van de zender de apparaten elkaar kunnen storen. Het afstellen van de frequentie moet door een vakman ge schieden, het bevestigen van de lamp en de bel kan iedereen die een beetje handig is. Gezondheid Ook wat betreft het gezondheidson derzoek kan Nagtegaal positieve gelui den laten horen. De Texelse artsen hebben al medewerking toegezegd aan een dergelijk onderzoek. Nu er zoveel belangstelling voor is, zal zo'n onder zoek flink wat uren van de artsen ver gen. Zouden uiteindelijk 700 mensen een gezondheidsonderzoek laten doen, dan zou iedere arts honderd bejaarden moeten onderzoeken. Nagtegaal gaat uit van een half uur per onderzoek en dat houdt dan in dat de artsen stuk voor stuk vijftig uur met het totale onderzoek bezig zijn. In gespreksgroepen met be jaarden heeft men ook al unaniem laten weten voor honderd procent achter het onderzoek te staan. Maandag a.s. beginnen specialisten van de Heidemij met de behandeling van de bomen in de Molenlaan te De Cocks- dorp. Onder meer zal ingrijpend snoei- werk worden uitgevoerd, gevolgd door wondbehandeling. In verband daarmee is het noodzakelijk de Molenlaan voor het verkeer te sluiten. De werkzaam heden zullen de hele week in beslag nemen. Het verkeer naar en van De Cocksdorp moet dus gebruiken maken van de Vuurtorenweg-Langeveldstraat. Tijdens het spuitbal dat op bevrij dingsdag op de Groeneplaats in Den Burg werd gespeeld, werd de coach van de Vier is Zes ploeg het slachtoffer van een naar ongeval. De coach, René Commandeur, kreeg anderhalve meter van de spuit een straal water recht in zijn gezicht. Dit had tot gevolg dat hij een ernstige oogblessure opliep. Het bleek nodig te zijn hem naar het ziekenhuis in Den Helder te vervoeren alwaar hij voorlopig vijf dagen rust zal moeten houden. Tijdens de tocht naar het ziekenhuis werd hij vergezeld door iemand van het bestuur van het evene ment. Commandeur was overigens de tweede die die dag met aan spuitbal te danken oogverwondingen het zieken huis in Den Helder werd binnenge bracht. Zaterdag aanstaande zal in de Her vormde kerk van Den Hoorn een con cert worden gegeven door leden van de muziekvereniging Pan. Deze muziek vereniging is een ondervereniging van het Groninger Studenten Corps en bestaat inmiddels ruim vijf jaar. Het afgelopen najaar werd het eerst^ .lus trum gevierd met een concert door en voor leden in het kerkje van Fransum in Groningen. De naam Pan is afkomstig van de Griekse herdersgod Pan aan wie de uitvinding van de herders- of panfluit wordt toegeschreven. Overigens wordt dit instrument niet bespeeld door één van de Groninger muzikanten. De leden van Pan zijn enthousiaste amateurs die het leuk vinden samen muziek te maken. Zij vormen geen orkest, maar maken kamermuziek in groepjes van ten hoogste zes mensen. Zaterdag zullen zo'n 12 leden hun medewerking aan het concert verlenen. Het programma ver meldt o.a. werken van Handel, Mozart en Devienne. De toegang tot het con cert, dat om 20.15 uur begint, is gratis. Na afloop wordt er wel een collecte gehouden waarvan de opbrengst be stemd is voor het restaurantiefonds van het Hoornder kerkje. De zon komt 11 mei op om 5.50 uur en gaat onder om 20.21 uur; 14 mei op om 5.46 uur en onder om 21.25 uur. Maan: 14 mei N.M 21 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 9 mei 2.26 en 15.45 Zaterdag 10 mei 4.13 en 17.19 Zondag 11 mei 6.04 en 18.50 Maandag 12 mei 7.28 en 20.07 Dinsdag 13'mei 8.29en21.09 Woensdag 14 mei 9.16en21.59 Donderdag 15 mei 10.09 en 22.46 Vrijdag 16 mei 11.00 en 23.29 Zaterdag 17 mei 11.36 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. In verband net het als werkdag uitval len van donderdag 15 mei (Hemel vaartsdag) worden de Texelse Cou ranten van 13 en 16 mei samenge voegd. Deze gecombineerde krant zal verschijnen op woensdag 14 mei. Advertenties daarvoor kunnen uiter lijk maandag 12 mei voor 10.00 uur worden ingeleverd. Directie en redactie Texelse courant. De sportvissers hebben afgelopen zondag een goede dag gehad wat hun vangsten betreft. De 18 senioren en 6 jeugdvissers haalden bij de Krassekeet maar liefst 41 meter vis uit het water. Uitblinker bij de senio ren was wel M. van der Zwaag die 18 stuks ving met een totale lengte van 393 cm. Bij de jeugd was het Jan Siem Dros die met 249 cm vis met de eer ging strijken. De totale uitslag was als volgt: Senioren: 1. M. van der Zwaag 393 cm; 2. P. Verhagen 339 cm; 3. D. Velt- kamp 286 cm. Jeugd: 1. Jan Siem Dros 249 cm; 2. Rob Eelman 126 cm; 3. Martin Maat 104 cm. Op 16 mei houdt de visclub haar voor jaarsvergadering in café De Zwaan. Aanvang 19.30 uur. Op 18 mei is er een viswedstrijd bij paai 12, aanvang 08.00 uur tot 10.00 uur. Nieuwe leden zijn ook hier van harte welkom. Leden van een groep Duitse meisjes stalen dinsdagmiddag kleding uit Boe tiek 22 in de Weverstraat. Dit werd gezien door het winkelpersoneel en de politie werd ingeschakeld. Deze wist de meisjes elders in Den Burg aan te houden maar het lukte niet een beken tenis los te krijgen, 's Avonds kwam de leidster van de groep de gestolen kle ding echter terugbrengen. Hij had de meisjes in de gelegenheid gesteld de gestolen kleding binnen vijf minuten op een bepaalde plaats te leggen en nam er genoegen mee dat de individuele daders onbekend bleven. Sinds woensdag zit natuurvoedselwinkel 'De Vlier' in een nieuw en sfeervol onderkomen: het voormalige winkeltje van Piet Dam in de Waalderstraat. Het pand, dat eigendom was van de gemeente Texel werd vrijwel totaal gesloopt en opnieuw op gebouwd in precies dezelfde stijl. Frans Timmer (29) die zijn winkel twee jaar lang aan de Burgwal heeft gehad, maar daar met ernstig ruimtegebrek te kampen kreeg, heeft het ver bouwde pand gekocht en eigenhandig de winkelinrichting ge timmerd. Dat viel hem niet moeilijk want van huis uit is hij restauratietimmerman en kwam een jaar of zes geleden in die kwaliteit naar Texel. Timmer zei dit beroep echter vaarwel en begon voor zichtig met zijn natuurvoedselwinkel. Na een aarzelend begin kwam de loop er steeds meer in en met de ingebruik neming van de nieuwe winkel kan worden gezegd dat De Vlier vrij alge meen is aanvaard en kan bogen op een redelijk grote, nog steeds groeiende klantenkring. In het begin zagen de meeste mensen zo'n alternatieve levensmiddelen winkel niet zo erg zitten. Maar diverse Texe laars die er toen nog hartelijk om lachten, horen nu tot de trouwste klan ten. De Vlier profiteert van het feit dat steeds meer mensen zich zorgen gaan maken over de kwaliteit van hun dage lijks eten en over de manier waarop dit eten wordt geproduceerd. Dat is een algemeen verschijnsel. Alternatieve voedselwinkels zijn de laatste jaren als paddestoelen uit de grond geschoten. In heel Nederland zijn het er nu zo'n 150. Maar er zit kaf onder het koren. Bij het aan de man brengen van 'natuurlijke' produkten is hier en daar keiharde commercie om de hoek komen kijken. Ook in gewone levensmiddelenzaken gaat men op de milieu- en natuurtoer, maar winkels als De Vlier willen meer. Ze stellen Duitengewoon hoge eisen aan het produkt. Herkomst Zelfs als een produkt aan de hoogste 'natuur' eisen voldoet en zonder twijfel 'gezond' is, komt het soms toch de winkel niet in, omdat de manier waarop het is geproduceerd of geconserveerd als heilloos voor onze menselijke maat schappij wordt beschouwd. Naar groenten en fruit die uit een warme kas afkomstig zijn zal men in De Vlier ver geefs zoeken en dat geldt ook voor lekkernijen die uit verre landen komen en daarom ten koste van veel energie met vliegtuigen moeten worden aange voerd. Diepvriesprodukten zijn taboe. Dat er dan toch nog een heel gevarieerd menu kan overblijven wordt thans in De Vlier bewezen: spinazie, witlof, raapste len, rabarber, sla, bieten, kool, ramanas etc. Verder is er een breed assortiment 'bewaar' produkten. Ook zuivel ont breekt niet. O.a. wordt kaas en kwark van Bakker en Kikkert uit Den Hoorn verkocht. Voor zover het eten in glas zit, is dat bijna allemaal glas met statie- waarde. Een belangrijk principe is dat men vooral voedsel verkoopt dat in ons klimaat, eventueel met behulp van een koude kas, op hetzelfde moment kan worden geteeld. Wat uit andere jaar getijden afkomstig is moet zonder toe voeging van energie zijn gedroogd of op een andere manier zijn geconserveerd. Bepaalde produkten waarvan vast staat (of die er van worden verdacht) dat zij schadelijk zijn voor de gezondheid zijn niet aanwezig. Er is bijvoorbeeld geen suiker. Vervangingsmiddelen zijn ho ning en zoethout. Zoete (kruiden)thee maakt men door wat zoethoutschifers bij de thee te voegen en tegelijkertijd te laten trekken. Kosten Frans Timmer ontkent niet dat de biologisch-dynamische of biolo gische produkten wat duurder zijn dan de spullen die de huisvrouw in de supermarkt kan krijgen. 'Maar ik durf te beweren dat iedereen het zich kan per- miteren. In de praktijk maakt het soms niets uit omdat iemand dia bewust voor deze produkten kiest meestal kritisch staat tegenover het hele menselijke consumptiepatroon en terughoudend is bij het gebruik van drank, chips, snacks, frisdranken e.d. waarmee mensen het zich tegenwoordig gezellig proberen te maken.' Kritische consumenten liggen niet voor het opscheppen in een maat schappij die jarenlang is bestookt met reclame voor overbodige produkten. De inrichting van De Vlier ademt de sfeer van grootmoeders tijd. Ook mensen die alleen maar een praatte komen maken rijn welkom. Maar ze zijn er en er komen er steeds meer. Een paar jaar geleden waren dat veelal mensen die sociaal minder goed in de markt lagen en hun kritische houding hooghartig uitdroegen. Ze drukten daardoor een ongewenst stem pel op de alternatieve winkels. Dat lijkt aardig te veranderen; 'gewone' mensen komen er nu ook. Frans Timmer wil van zijn winkel niet alleen een verkoopcen trum maar ook een discussieplaats te maken. Er wordt in het winkeltje al heel wat afgepraat. De Vlier levert een schriftelijke bijdrage aan de discussie door de uitgave van 'Het Vlierblad' een eenvoudig krantje (natuurlijk op kring looppapier) met allerlei tips en informa tie. Studiegroep In het jongste nummer is een invul- strook opgenomen waardoor men zich kan opgeven voor een werk- of studiegroep voor mensen die interesse hebben voor een milieuvriendelijker, so berder en gezonder inrichting van hun leven. Ook wordt in het blad gemeld dat vrijdagmiddags bestellingen over het eiland worden bezorgd bij mensen die problemen hebben met vervoer of ge zondheid. De Vlier neemt verpakkings- zakken terug om deze opnieuw te gebruiken en zo zijn er meer bijzonder heden te noemen die erop wijzen dat Frans Timmer en zijn vrouw Sjaan wat anders willen dan alleen maar tegemoet komen aan de toch wel enigszins modi euze vraag naar natuurlijke produkten en daardoor snel rijk worden. Door de toenemende aktiviteit kan het echtpaar Timmer (gehuisvest op de bovenverdie ping van de winkel) het niet meer alleen aan. Sinds kort is Gerard Witte voor twee dagen per week in vaste dienst en er kan een beroep worden gedaan op enkele part-timers. De verwachting van de mensen die destijds zeiden dat De Vlier maar een kortstondig leven zou hebben lijkt voorlopig niet te worden bewaarheid.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1