Schilling als enige tegen regionalisering brandweer en ambulanci PH-XYZ Parachutespringen Sectie vormingswerk blijft evalueren VERVOLG VAN PAG. 1 Rode Kruis- i collecte i l l l l l l l l l i l l l l l l l l l l l l l I Cassettebandjes uit auto gestolen Doorgereden.... Eerste sectie van de Welzijnsstichting hield jaarvergadering Engelvaart in Raad van bestuur vliegvelc Sportvlieger moest noodlanding maken PAGINA 2 TEXEL* COURANT uiniauAu zu iviti isöu J.C Wachten naast je kist op de sprong. handeld. PA springen staat voor preci- siespringen. Voor dit doel was op het vliegveld een grindbak neergelegd waar op zich een schijfje van slechts tien centimeter doorsnee bevond. De per fecte sprong diende op dit schijfje te eindigen. De precisiesprong moest vijf keer gedaan worden vanaf een hoogte van één kilometer. De parachutist dien de zelf te bepalen op welk punt hij het vliegtuig verliet. Via de mogelijkheden om de parachute te besturen moest hij dan op het tien centimeter grote schijfje aansturen. Een heidens moeilijk karwei. De beste springer, de Texelaar Bert Keizer, raakte in vijf sprongen totaal 51 centimeter naast het schijfje. Een bui tengewone prestatie. Tweede werd Jan Brunt uit Hilversum met in totaal 1.63 meter er naast en derde werd Willem Stolwerk uit Vinkeveen met 3.51 meter er naast. Het aantal gemiste centimeters is de optelsom van vijf sprongen. Aantrekkelijk De trackmeet was voor de toeschou wers op de grond het meest aantrekke lijk. Deze oefening bestaat er uit dat in teamverband uit een vliegtuig wordt gesprongen. In de vrije val worden vervolgens drie verschillende figuren gemaakt voordat het valscherm mag worden opengetrokken. Voor het fi- guurspringen werden in het totaal vier sprongen gemaakt, waarbij telkens drie figuren moesten worden gemaakt. Het spreekt vanzelf dat men voor de vrije val en het vormen van figuren de nodige tijd behoefde. Vandaar dat het vliegtuig voor de trackmeet opsteeg tot ruim drie kilometer hoogte. De parachutisten konden dan 25 seconden in vrije val blijven, voor de schermen moesten worden opengetrokken. Voor het moei lijke figuurspringen werden door de jury, waarin onder meer de NCRV Stedenspel scheidsrechter Wim Veldhuizen zitting had, punten uitgedeeld. Eerste werd het team ,,Vunnel de Luxe", waarin de oud- Texelaar Hans Elias, de Amsterdammer Karei Lamboo en Ernst Woerlee uit Wijk aan Zee zaten. Het Catch as Catch Can" team, dat geheel uit vastelanders bestond, werd tweede en derde werd het team There to be Great". Van dit laatste team maakten de beide Texe laars Bob Rienksen Arnold Camfferman deel uit. Derde man in dit team was Simon Woerlee uit Wijk aan Zee. Enkele jaren terug is er al eens een parachutespringwedstrijd geweest. De ervaringen die de organisatoren nu hebben opgedaan zijn zo positief dat het zeker in de bedoeling ligt dit evenement jaarlijks te herhalen. Enkele kinderen hielden het springen voor gezien en stapten zed in een toestel om een rondje re vliegen. „Toen het cursussenplan van de sectie vormings- en ontwikkelingswerk werd vastgesteld steunde dat op de rijksbijdrageregeling voor vormings werk. Die regeling is inmiddels vervan gen door de regeling voor sociaal en cultureel werk. Volgens de nieuwe regeling is het niet nodig een evaluatie voor te leggen aan het college van burgemeester en wethouders. De com missie heeft echter vorig jaar al besloten om gewoon door te gaan met evaluatie rapporten en jaarplannen. In 1978/'79 hebben we de gegevens gevraagd van alle personen en instellingen die cursus sen geven. Deze lijn wordt gewoon voortgezet". Dit zei de heer G. Oskam gisteravond tijdens de vergadering van de sectie vormings- en ontwikkelings werk van de welzijnsstichting. Medio augustus komt in een aparte bijlage van de Texelse Courant een Het Nederlandse Rode Kruis houdt dit jaar van 26 mei toffen met 7 juni zijn jaarlijkse collecte. Met de opbrengst daarvan hoopt het Rode Kruis weer een jaar lang allerlei hulpverlenende activiteiten te kun nen bekostigen. De instelling is als onafhankelijke organisatie geheel afhankelijk van giften van de bevol king. Om de hulpverlening op de zelfde schaal te kunnen voortzetten is het van belang dat het bedrag dat vorig jaar werd ingezameld (8 mil joen in Nederland) wordt overschre den. Jaarlijks worden door het Rode Kruis voor 4.500 chronisch zieken en gehandicapten vakantietochtjes georganiseerd, nog eens duizend mensen maken kortere tochtjes met het Rode Kruis, aan de telefoon cirkels van het Rode Kruis nemen ongeveer 15.000 contactbehoeven- den deel, de radio medische dienst voor de scheepvaart geeft jaarlijks medisch-consult-op-afstand voor meer dan 400 zieken of gewonden aan boord van schepen en boven dien ontvangen nog eens 600 zie ken thuis geregeld tijdschriften en boeken. Door de ambulancedienst wordt per jaar aan ongeveer 2.000 verkeersslachtoffers hulp verleend. Ongeveer 40.000 vrijwilligers doen mee aan welfarewerk, hulp aan zieken thuis, gehandicapten en so ciëteiten. Daarnaast zijn er jaarlijks 400.000 bloeddonors. 150.000 zie ken en bejaarden ontvangen ieder jaar een nieuwjaarsgroet van het Rode Kruis. •al overzicht van alle cursusgegevens. Os kam legde uit dat het de eerste keer is dat op een dergelijke wijze de cursussen worden aangeboden. Tot nu kwam het cursusnieuws erg versnipperdHet werd per berichtje gepubliceerd. Er ontstond binnen de vergadering nog een kleine discussie of de bijlage bij de krant niet wat later zou kunnen. Uiteindelijk werd toch voor medio augustus gekozen. Wat betreft de subsidiemogelijkheden voor emancipatiewerk en vormings- en ontwikkelingswerk legde Oskam uit dat nog veel onzeker is. Sinds kort is er een subsidieregeling voor emancipatiewerk. Het rijk verleent hiervoor een bijdrage van f0,34 per inwoner, dus voor Texel zou dat neerkomen op zo'n vierduizend gulden. Dat geld wordt verstrekt mits er ook daadwerkelijk een bedrag van meer dan vierduizend gulden voor emancipa tiezaken is uitgetrokken door de ge meente. Wat precies onder emancipa tiezaken wordt verstaan is nog niet helemaal duidelijk. In ieder geval vallen VOS-cursussen (Vrouwen oriënteren zich op de samenleving) en Vlam- cursussen (Vrouwen leren elkaar actief meedoen) en „kom 's om een bestuur ster" cursussen er onder, evenals het Vrouwenhuis. Oskam benadrukte ver der dat het emanciperen niet alleen toepasselijk is op vrouwen. De subsidie zou bijvoorbeeld ook voor mannen huizen gegeven kunnen worden. Over de te subsidiëren vormingsacti viteiten legde Oskam uit dat de vor mingsactiviteiten eerder gesubsidieerd zullen worden dan ontwikkelingswerk. Bij ontwikkelingswerk is het eigen profijt dat de cursist er van heeft groter dan bij vormingswerk. Ontwikkelingswerk be vat bijvoorbeeld beroepscursussen. Bij het verslag van de afgevaardigde van de sectie in het bestuur van de welzijnsstichting, beklaagde Nico Nag- tegaal zich erover dat het bestuur ondanks het advies van de sectie niet onmiddellijk was meegegaan met de subsidie-aanvraag voor het Maatschap pelijk advies en Informatiecentrum. In de nacht van donderdag op vrijdag werden uit de aan de Boodtlaan gepar keerde auto van de heer J. J. Leutink twee cassettebandjes gestolen en een tienvaartenkaart van TESO. Verder was te zien dat de dader heeft getracht ook de cassetterecorder weg te halen, maar daarbij waarschijnlijk is gestoord. Er waren geen sporen van braak. Vast staat dat de auto was afgesloten, zodat de dader het slot op een of andere manier heeft opengekregen. ,,lk heb nog nooit zo'n rommeltje bij elkaar gezien. Het is een zeld zaam onduidelijk stuk. Het zou verboden moeten zijn dergelijke pre adviezen te geven. Het was beter geweest als er gewoon was gesteld: jongens, jullie moeten je aansluiten bij de regionale brandweer en ambulance. Dat is van hogerhand gezegd, dus doe het nou maar. Zo'n pre-advies was in ieder geval duidelijker geweest dan de stapel papieren die we nu voor ons hebben liggen. In de stukken vinden we kreten als: 'In regionaal verband is er gekwalificeerd beroepsperso- neel' en 'Cp Texel komt een kleine rampenwagen'. Ik geloof echter dat er voor de Texelaars niet verandert. Dat er geen organisatorische voordelen zijn. Texel heeft een dwangbevel gekregen waaraan het zal moeten gehoorzamen. Op z'n best blijft de dienstverlening hetzelfde als hij nu is. Ik ben echter bang voor kwaliteitsverlies". Toen automobilist G. Spaan (25) uit Nijmegen vrijdag bij zijn op de parkeer plaats bij het strand paal 17 achter gelaten auto terugkeerde, vond hij onder de ruitenwissers een briefje, waarop stond dat de wagen was aan gereden door een Opel Kadett met een bepaald kenteken. Inderdaad bleek de Toyota van Spaan aan de achterkant enkele deukjes te hebben. Dank zij de onbekende tipgever, die blijkbaar getuige is geweest, kan de schade dus bij de veroorzaker worden geclaimd. De sectie vormings- en ontwikkelings werk was gisteravond de eerste sectie van de welzijnsstichting die zijn jaar vergadering hield. Bij het voorlezen van het jaarverslag bleek dat het belangrijk ste werk dat de sectie eerst heeft verricht het behandelen van de ontwor pen taakomschrijving en het huishou delijk reglement is. Diverse punten hiervan zullen worden gewijzigd. Alle betrokkenen krijgen het nieuwe regle ment thuis gestuurd. Wat betreft het door de sectie uit te voeren educatieve plan heeft de commissie die bestond voordat de sectie werd opgericht, ge dacht aan een gedeeltelijke beroeps kracht. Alle sectieleden vinden dit werk belangrijk, maar er is geen rijksbijdrage voor dit werk. Het college heeft bij het aantrekken van een functionaris voor het Mensen Zonder Werk-project vast gelegd dat deze ook een deel van het educatief werk op zich moet nemen. Tot nu toe is dat nog niet gelukt. Het bestuur van de welzijnsstichting wil uiterlijk juni 1981 tot een vastgesteld welzijnsplan komen. Tijdens de tot nu toe maandelijkse vergadering heeft de sectie diverse subsidieverzoeken ge steund en daarin ook wel eens wijzigin gen aangebracht die in de subsidie commissie zijn overgenomen. De subsi dieverordening moet gewijzigd worden en drie sectieleden zijn hier, samen met de heer Oskam druk mee bezig. Het Mensen Zonder Werk-project heeft de volledige steun van de sectie, evenals het Maatschappelijk Advies en Informa tiecentrum. Een aantal sectieleden heeft de afgelopen periode vergaderd met de verenigingen die zich bezig houden met emancipatiezaken. Voor 1 april moeten deze verenigingen hun programma voor de komende winterperiode indienen met het oog op de rijksbijdrage. Het bestuur van de welzijnsstichting heeft het sectie- verzoek inzake meer medewerking van de huishoudschool gesteund met een brief naar het bestuur van de huishoud school. Voor de creativiteitscommissie is het afstaan van diverse lokalen voor cursussen immers belangrijk. Helaas is het verzoek niet helemaal in vervulling gegaan. Deze woorden sprak Daan Schilling tijdens de vorige week gehouden raads vergadering over het punt regionalise ring van de Texelse brandweer en ambulancedienst. Zoals bekend moet door de inwerkingtreding van de Wet Ambulancevervoer en de daaruit voort vloeiende verplichtingen voor ambu lancevervoerders en gemeentebesturen, Texel zich aansluiten bij de regionale ambulancedienst in Noordholland en de regionale brandweerdienst. In het pre advies dat de raadsleden" voor zich kregen stond vermeld dat op Texel regionaal materieel zal worden geplaatst, waardoor dus de capaciteit van de hulpverleningsdiensten wordt uitgebreid. De gemeenschappelijke re geling kost 39 duizend gulden, maar volgens het pre-advies staan daar een aantal belangrijke diensten en voorzie ningen tegenover. Met de aansluiting bij de regio kan Texel de landelijke ontwik kelingen op de voet blijven volgen. Voorwaarde Minder oppositioneel dan Schilling, reageerde mevrouw Huitema van de CDA-fractie. Ze zei namens haar fractie dat ze in kon stemmen met de regionale regeling maar ze stelde daarbij wel de voorwaarde dat de ambulance en de brandweer net zo goed blijven functio neren als tot nu toe. Ze vond het een geruststellende gedachte dat de be staande alarmering voorlopig hetzelfde blijft. Er veranderen dus geen telefoon nummers. Als de bestaande alarmerings regeling wordt veranderd, wellicht ge beurt dat over een jaar, dan is het CDA- raadslid van mening dat er geen enkele fout getolereerd mag worden. „De regionalisering zal voor Texel kostenver hogend werken. Over de ambulance wagen die van de vaste wal komt heb ik mijn bedenkingen. Dat lijkt me moeilijk uitvoerbaar", zei mevrouw Huitema, die verder nog opmerkte dat het wenselijk zou zijn als het verplegend personeel op Texel, net als voor de brandweerlieden overwogen wordt, 'piepers met spraak' krijgt. Ook Cor Ellen stelde de eis dat ondanks de regionalisering de bestaan de hulpverlening net zo goed moet blijven functioneren als dat tot nu toe het geval was. Hij zei dat in ieder geval de alarmnummers van de ambulance en de brandweer gehandhaafd moeten blij ven. Wethouder Nauta, die wegens afwe zigheid van burgemeester Engelvaan deze vergadering voorzat, kon zich inl grote lijnen verenigen met de standpun-l ten die door mevrouw Huitema naa| voren waren gebracht. Meer moeite had hij met de woorden van Schilling. Nauta merkte op zich geheel te kunnen vinderi in de woorden van Beumkes die had gezegd dat Schilling dit soort zaken in de commissievergadering naar voren) had moeten brengen. De wethoudea bestreed dat het pre-advies onduidelijk] was. Hij wilde er verder weinig woorden! vuil aan maken. „Als Schilling nee zegt! dan is dat zijn eigen verantwoording"! zei Nauta. Schilling stemde als enige inderdaac tegen het raadsvoorstel. „Ik wilde alleer maar duidelijk maken dat ik het pre- advies onoverzichtelijk vind. Zelfs dt wethouders spreken elkaar tegen", ze hij. Nauta maakte een eind aan deze discussie door Schilling er op te wijzer dat het niet juist is een discussie die ir een commissievergadering thuishoort in een raadsvergadering te houden. „We moeten nu aan de conclusies gaan werken. Er blijft onvrede over deze regeling. Bij de regionalisering moet de eilandpositie van Texel heel duidelijk uit de verf komen. De kwaliteit van de hulpverlening mag niet in gevaar ko men", ronddde Nauta de discussie af. Tijdens de gisteravond gehoudei raadsvergadering werd burgemeeste Engelvaart unaniem gekozen als ge meentelijke vertegenwoordiger in d raad van bestuur van het vliegveld. Omdat in de motor onvol doende olie zat, moest sport vlieger J. van Ham (64) uit Assendelft op Hemelvaartsdag een noodlanding maken in een stuk graanland aan de Fannen- weg bij Oosterend. Hij mocht van geluk spreken want hij was ongedeerd. Ook zijn vrouw en zijn schoonzoon, die in het toestel zaten, kwamen met de schrik vrij. Het toestel, een Jodel Robin DR 40, werd zwaar beschadigd: de propeller werd verbogen en de wielen braken af. Het toestel na de tending, bewaakt door de politie. Dat laatste kwam omdat bij het neer komen de rand van een sloot werd ge raakt. Als gevolg daarvan had het toestel ook over de kop kunnen slaan en dan zou het er voor de inzittenden slechter zijn afgelopen. Van Ham, die al jaren vliegt en regel matig op Texel komt, merkte direkt na de start vanaf het vliegveld in Eierland dat er iets mis was met de motor. Het toerental liep terug, waardoor het toestel hoogte verloor en aan de grond moest worden gezet. Direkt na de landing verlieten de inzittenden het toestel en vervoegden zich op het vlieg veld. De politie betrok de wacht om nieuwsgierigen en mogelijke souvenir jagers op een afstand te houden totdat de volgende ochtend mensen van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie en van de Rijksluchtvaartdienst een onder zoek instelden. Daarbij werd geconsti teerd dat in de motor onvoldoende ol zat, waardoor de zuigers waren vastgi lopen. Total loss Het vliegtuig was door Van Ham g huurd en eigendom van de Stichtir Vliegmateriaal Rotterdam, een afd ling van de Rotterdamse vliegclub. H vrijwel nieuwe toestel moet als verlor) worden beschouwd. Het is zaterda gedemonteerd en op een wagen gez om naar Rotterdam te word) vervoerd. Het toestel kwam neer in een perce zomergraan van de firma Boogaard t Zijm. De schade aan het gewas z worden geregeld op basis van et taxatie die inmiddels doi landbouwvoorlichter J. Koolhof gemaakt. :v_ Zaterdag werd het vliegtuig van zijn vleugels ontdaan en op een trailer gezet om naar Rotterden te worden gebracht

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2