(jrocn ZwartsJ~ex els in het hart- Meer glascontainers en meer geld voor clubs die oud papier ophalen nf i Het loopt storm voor het rondje om Texel Trio 'Sonata da Chiesa' treedt op in Oosterend MUZIEKSCHOOLDOCENTEN GEVEN PINKSTERCONCERT Geen krant na Pinksteren Luilak in 't Asiel ZJ 44-"" Duitse brassband naar Texel Veel schade bij aanrijding A» «1 U A jh t H Rijverbod Benzine verduisterd JAARGANG NR. 9479 VRIJDAG 23 MEI 1990 edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. 102220) 2208. oor advertenties, abonnementen, etc.: ingeveld De Rooy B.V., istbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220)2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 7 12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Uil! Het gemeentebestuur wil meer geld beschikbaar stellen om het phalen van oud papier door verenigingen te stimuleren en het aantal lascontainers uitbreiden om te bereiken dat veel meer oud glas wordt tgeleverd. Ook andere maatregelen om het hergebruik van afval te evorderen worden overwogen. voor naar de andere kant van het dorp hoeven. Bij het bestuderen van de huisvuilcijfers had Van der Kooi ontdekt dat de hoeveelheden ingezameld glas 's zomers en 's winters vrijwel niet ver schillen. Dat wijst er op dat het glas van de toeristen vrijwel allemaal in het gewone huisvuil terecht komt. Dat pleit er voor om ook glascontainers te plaat sen op campings, bungalowterreinen, bij grote hotels en andere toeristische concentraties. Papier In theorie zou de hoeveelheid ingeza meld oud papier bijna vier keer zo groot kunnen zijn dan thans het geval is. De bereidheid van de verenigingen om oud papier op te halen hangt in de eerste plaats af van de prijs die het oude papier opbrengt. B. en W. voelen er voor deze belangrijke bron van inkomsten voor veel verenigingen zeker te stellen door het vaststellen van een garantieprijs van bijvoorpeeld 7 cent per kg. Het blijft dan altijd de moeite waard het papier op te halen. Een extra stimulans zou kunnen uitgaan van een progressief tarief: een hogere kilogramprijs bij het inleveren van een grotere hoeveelheid. De commissieleden discussieerden dinsdagmiddag geanimeerd over dit onderwerp. Van de heer J. C. Dros kwam het advies om geen vaste garan tieprijs voor het oude papier vast te stellen maar van gemeentewege enkele centen toe te leggen op de geldende marktprijs. Dat was volgens hem meer stimulerend. Ook vond hij dat het inza melen en afvoeren van het glas door de gemeente efficiënter zou kunnen. De volle containers moeten in hun geheel op auto's worden gezet en naar de verwerking op het vasteland worden gebracht. Vrolijke keuken Van de publieke tribune kwam de suggestie om het inzamelen van oud glas te bevorderen door het invoeren van een speels element. In plaats van glascontainers zouden in de dorpen en op de stranden inrichtingen moeten worden gemaakt waar de mensen hun flessen en ander glas op een soort schietschijf mogen stukgooien. Deze 'vrolijke keukens' zouden zodanig moe- Het oorspronkelijke voornemen om bij ijze van experiment over te gaan tot st gescheiden ophalen van huisvuil in e Waal of een ander proefgebied gaat jorlopig niet door omdat er in de raktijk nogal wat problemen en kosten jn zijn verbonden. In de dinsdagmiddag gehouden ver- Bdering van de commissie openbare erken werd uitgebreid gediscussieerd /er de wenselijkheid om tot een of idere vorm van scheiding van huisvuil komen. Wat thans gebeurt is onvol- jende. Er wordt op Texel jaarlijks heel at oud glas en papier ingezameld maar zou veel meer kunnen zijn. Voor tter Gerard van der Kooi was zelfs tot i teleurstellende ontdekking gekomen, it de hoeveelheden ingeleverd glas en jd papier de afgelopen jaren zijn htergebleven in verhouding tot de oei van de totale hoeveelheid huisvuil, timulerende maatregelen zijn dus no- g. Texel 'produceerde' vorig jaar totaal igen miljoen kg huisvuil. Tien procent daarvan bestaat uit glas i twintig procent uit papier. Maar larvan werd slechts een klein deel gezameld: ca 300 ton oud papier en ca (0 ton glas. De jaarlijkse hoeveelheden gezameld glas en papier blijven vrijwel instant, terwijl de totale hoeveelheid lisvuil nog elk jaar aanzienlijk groeit; in verdubbeling in bijna tien jaar. Om het inleveren van oud glas te ivorderen wil de gemeente meer con- iners plaatsen. Thans staat er in elk irp één. Er moet van worden uitgegaan it de mensen best hun oude glas willen leveren, maar dan moeten ze er niet In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 26 mei komt de Texelse Courant van dinsdag 27 mei te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. Directie en redactie Texelse Courant Eerste Pinksterdag wordt in de Neder- ids Hervormde kerk te Den Hoorn een ncert gegeven door en rondom do- riten van de Texelse muziekschool, medewerkenden zijn: Betty en Thea kker (trompet en cornet), Tineke hoo (piano), het Texels vocaal en able, Pieter Tuinema (gitaar). Dyo assink (orgel), het blokfluitkwartet lompeltier". Anna en Bert Kemper :cordeon), Ans Starkenburg (so- Banblokfluit) en Roel Steeman (viool), i het programma (met werken uit de e tot en met de 20e eeuw) staan onder ier composities van Di Lasso. Dow- id, Obrecht, J. S. Bach, Haydn, stier. De Klerk en Ketting. Het concert begint om 11.30 uur, de egang is vrij. Er wordt gecollecteerd bate van de restauratie van de kerk. Programma: 1. Intrada - Otto Ketting. Betty kker, trompet. 2. a. Nun bitten wir den Heiligen Geist rew. Michael Praetorius; b. Lobe den rrrn - bew. Hugo Distier. Texels caal ensemble o.l.v. Dyo Wassink. 3. a. Pavane - L. Milan; b. Pavanas - isper Sanz; c. Praeludium in d-moll - S. Bach. Pieter Tuinema, gitaar. 4. Vier stukken uit: Dreissig Spiel- icke - Hugo Distier. Dyo Wassink, gel. 5. a. Rompeltier - J. Obrecht; b. lis ten worden geconstrueerd dat de glas scherven via een trechter in een contai ner terecht komen. Omdat de scherven veel minder ruim te innemen dan het ongeschonden glas, zou de container minder vaak verwisseld hoeven te worden. Op kermissen, fancy fairs maar helaas ook op de stranden blijkt dat veel mensen (ook volwasse nen) bijzonder graag glaswerk kapot gooien. Op deze wijze kan wellicht heel wat agressie op onschadelijke wijze worden afgereageerd, zodat deze vrolij ke keukens ook hun nut als welzijns voorziening zouden kunnen hebben. Voorzitter Van der Kooi beloofde de uitvoerbaarheid van dit idee te zullen bestuderen. De heer P. A. Zegers vond het toch wel jammer dat het gemeentebestuur geen gevolg had gegeven aan zijn voorstel om tot gescheiden ophalen van huisvuil (van gemeentewege) over te gaan. De nu voorgestelde alternatieven zijn een succes bij de gratie van de medewerking van de verenigingen en het publiek. Zegers had met het ophalen van papier door verenigingen niet altijd goede ervaringen opgedaan. Een uitgebreide proef met het van gemeentewege ophalen van gescheiden huisvuil is gedaan in Rijsenhout (ge meente Haarlemmermeer). Daar werd o.a. één keer per maand het oude glas bij de mensen weggehaald. Het nadeel daarvan is dat de mensen zo lang hun glas moeten bewaren. Bovendien is het gescheiden ophalen een zeer kostbare (Lees verder op pagina 2) Op luilakmorgen treedt vanaf drie uur de Texelse popgroep The Mess op in 't Asiel. Een ieder die dus vroeg is uitgeslapen en behoefte heeft aan goede muziek van een Texelse groep kan vanaf drie uur 's ochtends in 't Asiel terecht. De brassband F.C. Timpe uit het Westduitse Ennepetal komt zaterdag naar Texel om daar een uitwisselings weekend door te brengen met de Margaretha Sinclairband. De Sinclair- band was twee jaar geleden al in Ennepatal. De 35 personen tellende groep komt in de loop van zaterdagochtend op Texel aan. Ze gaan dan naar hun logeeradres, hotel Kogerend, aan de Kogerstraat waar ze muzikaal worden onthaald door de meisjes van de Sin clairband. Zaterdagavond om 20.00 uur verzorgen de Duitse en Texelse band een kort gezamenlijk optreden op de Nikadel in De Koog. Zondagavond maken beide bands een uitgebreide rondgang door Den Burg, ook om 20.00 uur. Tweede Pinksterdag vertrekken de Duitse gasten weer. Twee auto's werden zwaar bescha digd toen zij dinsdag op het kruispunt Beatrixlaan-Gasthuisstraat in botsing kwamen. De aanrijding werd veroor zaakt door een 23-jarige Duitse Fiat- bestuurder, die van de Gasthuisstraat kwam en het stopbord negeerde. Hij botste tegen de op de Beatrixlaan rijdende Texelaar J. M. Timmer (36). /Srm Eugénie van der Grinten (fluit), Hen van der Grinten (hobo) en Jaap Stork (orgel) vormen het trio 'Sonata da Chiesa'. Dit ensemble verzorgt op twee de Pinksterdag in de Hervormde kerk van Oosterend een concert dat om 20.00 uur begint. Het programma be staat geheel uit werken van Johann Sebastian Bach en enkele van zijn zonen. De entree is gratis, maar gehoopt wordt dat veel mensen een programma zullen kopen. De kosten daarvan bedra gen f2,50. (Kinderen gratis en jongelui tot 20 jaar alsmede 65-plussers /1,50). Het financieel tekort dat uiteindelijk resteert wordt gedekt door taxibedrijf Toon Smidt uit Den Burg. Eugénie van der Grinten studeerde fluit bij Jo Verboeket, Abbie de Quant en bij Maxence Larrieu te Parijs. Zij kreeg bekendheid door een optreden in het televisieprogramma „Jonge mensen sont bien pelez - anonymus; c. Amour me voyant sans tristesse - Claudin; d. Si bon amour merite recompense - Jaco- tin. Blokfluitkwartet „Rompeltier" (Ans Starkenburg, sopraanblokfluit - Hans Cadée, altblokfluit - Piet de Wolf, tenorblokfluit - Dick Schermer, basblok fluit). 6. a. Suite in sieben Bildern - E. L. Wittmer; b. Fuga in c-klein - Bert Kemper. Anna en Bert Kemper, accor deon. 7. a. Matona mia cara - Orlando di Lasso; b. Amor vittorioso - Giovanni Gastoldi. Texels vocaal ensemble o.l.v. Dyo Wassink. 8. Adagio - Bimboni. Betty Bakker, trompet en The Bakker, cornet. 9. Gabriëlle Maditelle (uit: Den Fluy- ten Lusthof) - Jr. Jacob van Eyck. Ans Starkenburg, sopraanblokfluit. 10. Elégie - Albert de Klerk. Roel Steeman, viool en Dyo Wassink, orgel. 11. The four elements (earth, water, air, fire) - Wim Burghouwt. Blokfluit kwartet „Rompeltier". 12. Deel 2 uit het trompetconcert - J. Haydn. Betty Bakker, trompet en Tine ke Schoo, piano. 13. a. Fine knacks for Ladies - John Dowland; b. Now is the month of Maying - Thomas Morley; c. Sing we and chant it - Thomas Morley. Texels vocaal ensemble o.l.v. Dyo Wassink. Het regent aanmeldingen voor het rondje om Texel. Waren er vorig jaar al behoorlijk wat deelnemers voor de spectaculaire zeilrace in catamarans rond Texel, dit jaar lijkt het aantal deel nemers enom te worden. Secretaris Henk Koopman wist woensdag te melden dat zich al 132 deelnemers hebben ingeschreven. Vorig jaar waren er in dezelfde periode nog maar zo'n zestig aanmeldingen. Overigens is het getal van 132 op de dag van verschijnen van deze krant alweer verouderd. Koopman zegt dat zich per dag zo'n tien mensen aanmelden. Het loopt dus met recht storm en men gokt dat uiteindelijk zo'n 350 deelnemers aan het rondje om Texel zullen meedoen. Overigens heeft de zeilwedstrijd dit jaar een echt internationaal karakter. Aan de start zullen vijf Amerikanen ver schijnen met het nieuwste materiaal dat op Catamaran-gebied te krijgen is. Supersnelle boten van ruim zes en een halve meter lang, 3.60 meter breed en met 25 m2 zeil. De Amerikanen komen ook al een week van tevoren om te oefenen. Of de zeilers uit de Verenigde Staten met hun G. Cats, hun Supercat en hun Siletto ook werkelijk tot de winnaars zullen behoren is iets wat Koopman zeker niet durft te bevesti gen. Hij wijst erop dat de Amerikanen niet bekend zijn met de grillen en de nukken van het water rondom Texel. Bovendien wordt bij het berekenen van de winnaar een factor toegepast waar in de eigenschappen van de boot ver werkt zijn. Het is dus niet zo dat iemand met een heel snelle boot die het eerst over de finish gaat, ook automa tisch winnaar wordt. Er moet eerst nog een rekensom worden toegepast, waardoor degene, die het best gezeild heeft als winnaar uit de bus moet komen. Overigens zullen aan het rondje om Texel ook Belgen en Duitsers mee doen. Of er evenals vorig jaar ook Australiërs komen is nog niet bekend. Ze hebben wel een uitnodiging gehad. Startschepen Bij de start zullen twee kotters die met de modernste communicatie-appa- ratuur zijn uitgerust als startschepen functioneren, terwijl ook de dienst Be scherming Burgerbevolking zal helpen met communicatie-apparatuur. De Reddingsboot van De Cocksdorp zal stand-by in het Eierlandse Gat liggen. Ook de Rijkspolitie te Water, Rijkswa terstaat en de TESO zijn voor mede werking benaderd. Over publiciteit hebben de organisatoren niet te klagen. Het weekblad Panorama heeft een vliegtuig gecharterd en zal vanuit de lucht een reportage maken van de wedstrijd. De Vaarkrant van de Tele graaf besteedt de nodige aandacht aan het Rondje om Texel, het blad Zeil- sport zal er op zijn pagina's enkele ko lommen aan wijden en het Duitse blad Segeln is eveneens vertegenwoordigd. Öf het evenement ook via de televisie wordt uitgezonden is nog niet bekend. Mogelijkerwijs is er juist in dat week einde (14 en 15 juni) een belangrijke voetbalwedstrijd waar veel camera- lieden heen zullen moeten. De winnaar van het rondje Texel krijgt een gigan tische Pall Mali beker. Die sigaretten- fabrikant is ook de sponsor van het hele evenement. Naast alle medewerking bestaat er nog de nodige behoefte aan volgboten. Mensen die met hun volgboot willen opereren kunnen zich opgeven bij Henk Koopman van zeilcentrum Westerslag. De kosten voor het helpen met een volgboot worden volledig vergoed. Proefrondje Afgelopen zondag is er met zeven catamarans een proefrondje om Texel gevaren. Men heeft toen geconstateerd dat er met name tussen Texel en Vlie land nogal wat veranderd is op het gebied van platen en stroningen. De bemanning van de reddingsboot heeft deze nieuwe situatie onderzocht en in kaart gebracht. Bij het proefrond je vertrok men om half tien 's ochtends en was men om vier uur weer terug. In een rechte lijn varend bedraagt de afstand van het rondje om Texel on geveer honderd kilometer. De zeilboten zullen veelal echter moeten laveren en daarom is de werkelijk afgelegde afstand meestal rond de 125 kilometer. Het rondje om Texel begint de vrijdag voor het evenement met een bijeenkomst in een grote tent bij het Westerslag. Omdat naast de zeilers ook veel familieleden zullen komen, verwacht men bij dit openingsfeest ongeveer duizend mensen. Na afloop van het rondje Texel worden nog de wedstrijden in de Prindle catamarans gehouden. Deze wedstrijden vinden geheel voor Westerslag plaats en vormen derhalve een aantrekkelijk beeld voor toeschouwers. Deze wedstrijden tellen mee voor het Nederlands kampioenschap in de Prindle klasse. op weg naar het concertpodium". Zij maakt deel uit van het Gemini Ensemble dat reeds in vele Europese landen is opgetreden alsook in de Verenigde Staten. Zij is als hoofdlerares verbonden aan de Muziekpedagogische Academie te Alkmaar. Hen van der Grinten studeerde hobo bij Koen van Slogteren aan het Conser vatorium van Maastricht, waar hij solo examen deed in 1974 met onderschei ding. Enkele jaren werkte hij als hoboïst in het Noordhollands Philharmonisch Orkest en is thans verbonden als docent aan diverse conservatoria. Hij treedt veelvuldig op als kamermuziekspeler zowel als solist. Hij maakt evenals Eugénie van der Grinten deel uit van het bekende Gemini Ensemble. In 1979 behaalde hij de Prix d'excellence bij welke gelegenheid hij tevens de prijs van de stad Maastricht ontving. Jaap Stork studeerde aan het Am sterdams Muzieklyceum piano bij Wil lem Brons en orgel bij Bernard Bartelink en behaalde beide einddiploma's res pectievelijk in 1974 en 1978. Naast een veelomvattende concertpraktijk als pia nist en organist, waarbij hij behalve solistisch ook vaak in ensembleverband optreedt, vervult Jaap Stork voorts functie als organist van de Nederlands Hervormde Advenstkerk te Aerdenhout, als docent aan de Haarlemse en Bloe- mendaalse Muziekschool en tenslotte als medewerker bij het Haarlems Dag blad. Programma Johann Sebastian Bach: sonate voor fluit, hobo en orgel. Johann Bernard Bach: partita 'Du Friedefürst, Herr Jesu Christ'. Johann Christian Bach: sonate voor hobo en orgel. Johann Sebastian Bach: pastorale voor orgel. Johann Sebastian Bach: sonate voor fluit en orgel. Calr Philip Emanuël Bach: fuga in g voororgel. Carl Philip Emanuël Bach: sonate voor fluit, hobo en orgel. Tijdens een patrouille zag de politie dinsdagavond dat een in kennelijke staat verkerende Texelaar een café in Oosterend verliet en in zijn auto wilde stappen om naar huis te rijden. Hem werd een rijverbod voor tien uur opge legd. Een tot dusver onbekend gebleven automobilist tankte woensdag bij garage Kaczor voor ongeveer 7100,— benzine en reed weg zonder te betalen. De man had getankt en kocht vervol gens een busje anti-vliegenspray voor 75,25. Dat bedrag betaalde hij, stapte in zijn auto (witte Mercedes met Bel gisch kenteken) en was verdwenen voordat mevrouw Kaczor-Plaatsman zich realiseerde dat de benzine nog moest worden afgerekend. /20e TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhslminalaan 4-6 d«n Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1