Veel bezwaarschriften legen bestemmingsplan Beschermd Dorpsgezicht Oosterend jf Bijzondere Boksvis uit Mokbaai Commissie voor welzijnszaken: Toch doorgaan met MZW-projekt -c 'Lange vingers1 in de Jozefschool f 1 i UJDAG 23 MEI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Tag an het bestemmingsplan Beschermd Dorpsgezicht Oosterend zijn ttrij veel bezwaarschriften ingediend. Van een aantal particulieren, maar lok van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en de Werkgroep Land- chapszorg Texel. De bezwaarschriften kwamen aan de orde in een vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening die gisteren werd ge- i ouden in de Bijenkorf. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg is be- i r asd dat via het bestemmingsplan een aantal punten nog onvoldoende i geregeld. iHet behoud en de beslotenheid van de ruimte rond de kerk acht ik van v root belmg" schrijft de heer H. C. van Eek van deze dienst. „In dit kader t-l Ik bezwaar tegen de voorgestelde situering van twee nieuwe bebou- i u gsmogeiijkheden aan de Oesterstraat. Ik verzoek u de situering zo te i rijzig en dat de voorgevels van beide nieuw te bouwen huizen in de histon- i che rooilijn of in de rooilijn van de panden Oesterstraat 7 en 9 gebouwd worden om daarmee een verdere verzwakking van de mimtevorming op kun! leze hoek te kunnen vermijden". Wel kan Van Eek zich ermee verenigen dat Ie huidige afwijking van de rooilijn van enkele bestaande panden als c danig in het bestemmingsplan wordt vastgelegd. In een eerder stadium i led de rijksdienst ook hier bezwaar tegen gemaakt. Tegen de onbeperkte vrij- tellingsmogelijkheid voor het aan- rengen van een plat dak op een bijge- ouw maakte de rijksdienst tevens be- «aar. Als extra beperking zou opge- omen moeten worden dat de kap van et bijgebouw niet zichtbaar is vanaf de panbare weg. Tenslotte wordt door Van Eek nog pgemerkt dat de sombere toon over e financiële haalbaarheid van de plan- en misplaatst is. Vanaf 1977 is door de linister van CRM jaarlijks een bedrag ereserveerd voor het herstel van roningen met waarde als monument por onder andere de kern van Ooster- nd. Het gereserveerde budget voor exel wordt nu al jaren onvoldoende enut. Er is daarom voldoende ruimte oor een snelle honorering van binnen et voor Oosterend afgesproken meer- irenprogramma gelegen aanvragen. Waardering De Werkgroep Landschapszorg Texel wreekt zijn waardering uit over de rondige wijze waarop het ontwerp i estemmingsplan is uitgewerkt. Wel egt de werkgroep er ontevreden over i zijn dat ze niet werd betrokken bij et vooroverleg en ook geen gratis xemplaar van de plannen kreeg. „Wij open dit niet te moeten opvatten als en miskenning van het algemeen elang van ons werk en hopen tevens at van onze bereidheid tot meeden- en al in een vroeg stadium gebruik zal Op dinsdag 3 juni komt het KRO radioprogramma Lange Vingers rechtstreeks vanuit de Sint Jozef school aan de Beatrixlaan in Den Burg. Het programma wordt iedere dinsdag van half twee tot half drie op Hilversum 2 uitgezonden. Pre sent Fajga Szmulewicz praat met leerlingen uit de bovenbouw over de streek waar zij wonen. De 'eerlingen dragen een zelfgemaakt gedicht voor, maken eventueel mu ziek en stellen een voor hen speci fiek probleem aan de orde. Tussen 14.00 en 14.30 uur leveren zij recht streeks commentaar op de pro gramma-onderdelen die dan voor de bovenbouw en de onderbouw worden uitgezonden. worden gemaakt", schrijft de werk groep. De werkgroep spreekt zich uit voor een grotere bevoegdheid van de commissie ruimtelijke ordening. Men is verder van mening dat de vrijstellings bevoegdheid geheel dient te vervallen. Het bestemmingsplangebied is zo klein dat de bedoelde meest niet fraaie bouwwerken heel goed buiten het plan gebied gerealiseerd kunnen worden. Recreatieve onderkomens Grote bezwaren heeft de werk groep tegen het feit dat de gronden, die voor agrarische doeleinden zijn bestemd, zijn uitgezonderd van de regel dat het verboden is recreatieve onderkomens te plaatsen. De werkgroep noemt deze maatregel in consequent. Verder is het volgens de mensen van landschapszorg niet juist alleen maar de gronden voor agrarische doeleinden natuurlijke waarde toe te kennen. Voor wat het dorp zelf be treft wordt alleen maar gerept van his torische en/of landschappelijke waarden. Oosterendbézit echter wel degelijk natuurlijké waarden. „Met name kerktorens zijn van oudsher waardevolle plaatsen met betrekking tot het voorkomen van kerkuilen, valken, vleermuizen en dergelijke. Het is daarom van belang te trachten te verhinderen dat alle toegangen van de toren met gaas worden dichtgemaakt. En wat is een oud dorpsbeeld waard zonder de vertrouwde bijbehorende kauwtjes en spreeuwen? Opstaand ge boomte kan van belang zijn als broed- gelegenheid voor diverse vogelsoorten. Vooral holten zijn hiervoor belangrijk. Voor paddestoelen zijn oude bomen van betekenis. Oude muren kunnen, als ze met rust gelaten worden, fraaie kortstmossenvegetaties krijgen". De werkgroep wil met deze voorbeelden aantonen dat het begrip „natuurlijke waarden" ook voor het dorp zelf gebruikt moet worden. Voorts wordt gemeld dat in de zone rond het beschermd dorpsge zicht veel historisch waardevolle panden voorkomen. Bij nieuwbouw of herbouw moeten deze panden aangepast worden aan de bestaande bebouwing. Men vindt dat deze huizen niet moeten worden aangepast aan de dichtstbijzinde huizen die wellicht hele maal niet karakteristiek zijn, maar dat aanpassing moet gebeuren aan de hand van de in de omgeving voorko mende huizen die qua historische waarde te vergelijken zijn met het onderhanden te nemen pand. Boerderij Landschapszorg vindt dat de stolpen langs de Achtertune mede bepalend zijn voor het dorps beeld. Maar onduidelijk is waarom een daar liggende boerderij buiten het plan gehouden is. Het buiten het plan houden van deze boerderij kan allerlei ongewenste ontwikkelingen geven. Nu al ligt er een enorme berg autoban den die niet bijdraagt aan het dorps gezicht. „Oude fruitbomen behoren ook tot de waardevolle elementen in het dorp", schrijft de werkgroep. „Er dreigen er echter een aantal te ver dwijnen door nieuwbouw, namelijk bij het voetpad ten noorden van de Peper straat en net ten zuiden van de bejaar denwoningen. Door van vijf geplande huizen de situering te veranderen en er enkele te laten vervallen, kunnen ze behouden blijven. Tegen opvulling van de overige lege plekken met aange paste nieuwbouw bestaat geen bezwaar." Het lijkt de mensen van landschaps zorg onnodig een aanlegvergunning te vragen voor het planten van bomen en struiken. Wat meer groen zou Ooster end niet misstaan. Een duidelijker rege ling wordt gevraagd voor de opslag van schroot en dergelijke. Dit is verboden, maar het is niet duidelijk of crossauto's en boten er ook onder vallen. De in het plan voorkomende term „aan het gebruik onttrokken", vindt men te vaag. De nevenbestemming van wegen „opslag voor horeca en winkels", moet vervallen, aldus de werkgroep. Autovrij De familie Mosk uit de School straat in Oosterend diende een be zwaar in tegen de doorbraak van de Schoolstraat. „Het lijkt ons onjuist om van deze stille, rustige straat een drukke verkeersweg te maken. Voor ons zeH is het ook niet gunstig. Onze berging aan huis raken we kwijt." De familie wijst verder nog op de gevaarlijke situatie die voor de kinderen ontstaat en spreekt verder nog zijn voorkeur uit voor een auto vrij Oosterend. Een weg om het dorp heen zou volgens de familie Mosk de juiste oplossing zijn. De doorbraak van de Mulderstraat naar de Oranjestraat is iets waar de heren J. C. J. Nooy en H. A. Tas uit de Peperstraat be zwaar tegen maakten. De beide heren vrezen dat de Mulderstraat een racebaan zal worden, terwijl in deze omgeving ook een kleuter school en het dorpshuis zijn. Door de maatregel zal ook in de Peperstraat harder gereden worden. Wanneer de maatregel voor het vrachtverkeer moet worden getroffen stellen de bezwaarden voor dat vrachtverkeer via de Koningsweg om te leiden. Het feit dat voor de doorbraak drie woningen gesloopt moeten worden, waarvoor er twee nieuwe gebouwd moeten worden, die dan het licht wegnemen voor woningen aan de Pepersbaat zijn andere overwegin gen. „Waarom Oosterend niet auto vrij", vragen Nooy en Tas zich af. De heer S. Rentenaar is het niet eens met de twee woningen, die gebouwd worden aan de Bijenkorfweg. Zolang de Mulderstraat niet is doorge trokken, zou door deze nieuwbouw een deel van hef dórp Worden afgesloten. P. B. van der "Vis uit de Vliëstraat maakt er bezwaar tegen dat zijn erf en tuin van 400 m2 ongeveer 50 m kleiner Het beschermd dorpsgezicht Oosterend vanuit de lucht gezien. wordt door de aanleg van een weg. Van der Vis voert waardeverlies van zijn huis en derving van woongenot aan als argumenten tegen de weg. Hij noemt tevens een kruising die door de nieuwe weg ontstaat onoverzichtelijk en le vensgevaarlijk. De heer F. Kaercher uit de Kerkstraat vindt het onjuist dat een deel van pand Kerkstraat 7, dat hij als Horecabedrijf gebruikt, ook een be stemming als woning heeft. Bij de vergunning voor het horecabedrijf werd Kaercher verplicht een woning te creëren. Na negen maanden als hore cabedrijf te hebben gefunctioneerd blijkt die woning echter niet haalbaar. De woning zou alleen maar toeganke lijk zijn door een smalle steeg die tevens zou moeten dienen als berging van het bedrijf. Verder zal er de nodige geluidsoverlast voor bewoners zijn. Het blijkt verder nodig te zijn de keuken- akkommodatie van het horecabedrijf uit te breiden. Resumerend verzoekt Kaer cher het woongedeelte te veranderen in een bedrijfswoning. Joh. C. Roeper heeft er bezwaar tegen dat zijn land, gelegen aan de Achtertune te Oosterend is ingetekend op de plannen van het beschermd dorpsgezicht als „Agrarisch gebied met landschappelijke cultuurhistorische en natuurlijke waarde". Roeper stelt dat hierdoor een normale agrarische bedrijfsvoering onmogelijk wordt gemaakt. Roeper vindt het vreemd dat zijn bedrijf het enige is waar dergelijke beperkingen opgelegd worden. Geen gevolg De heer Timmer uit de Peperstraat in Oosterend heeft een Amsterdams ad vocatenbureau in de arm genomen om zijn bezwaren tegen het bestemmings plan kenbaar te maken. Door het be stemmingsplan zou de aannemer Timmer de montagewerkplaats waar voor volgens het bestemmingsplan van 1965 ruimte zou zijn, niet meer kunnen bouwen. Volgens Timmer heeft het bouwen van de montagewerkplaats geen enkel gevolg voor de plannen bin nen het beschermd dorpsgezicht. Timmer is verder tegen de in het plan getekende herindeling van het parkeer terrein ten noord-oosten van zijn werk plaats en de geplande groenstrook tussen werkplaats en parkeerterrein. Deze plannen zouden inhouden dat Timmer de voor zijn bedrijfsvoering noodzakelijke aanvoer van materialen met transportauto's met een breedte van twee meter en een lengte van zes tien meter niet langer plaats kan laten vinden. De heer Dros maakt namens de be woners van de bejaardenwoningen op de nummers 17, 19, 45 en 47 bezwaar. De betrokkenen zijn bang dat door de plannen groenvoorzieningen verloren gaan en ze tegen schuttingen zullen komen aan te kijken. Achter de bejaar denwoningen is nieuwbouw gepland. Het Texelse Mensen Zonder Werk-project kampt met gebrek aan belangstelling. Slechts een fractie van het totale aantal werklozen op Texel toont interesse voor dit werk; het aantal mensen dat de regel matige bijeenkomst bezoekt is meestal op de vingers van één hand te Mn hék van het Nederlands Instituut voor Onderzoek dar Zee hooft man aan bijzondere godman. Door aan verbaasde Wim Jongajan ward in da fuik aan boksvis aangetroffen, boksvis Is aan baarsachtiga die thisshoort in het Middellandse Zeegebied an bil de Cana oho eilanden. Het is een vis dia alleen maar langs de kust wordt gevangen. In Nederland zijn nu toe zeven vangsten van de boksvis bekend. Hat is da eerste kaar dat aan boksvis Taxa! f een bezoekje vereerde. vis c§e door het NIOZ gevangen werd, was in goede conditie, maar in het aquarium öfoek t aan de zwemblaas te hebben opgelopen. De vis werd gedood en zal worden tgestuurd naar het Taxonomisch instituut in Amsterdam. tellen. Het college van B. en W. twijfelde er daarom aan of het wel verantwoord was hieraan nog langer overheidsgeld te besteden. Men vindt dat het MZW-pro- ject in een behoefte zou kunnen voor zien, vooral met het oog op het stijgen de aantal werklozen. Maar de drempel naar het MZW-project blijkt voor die werklozen echter erg hoog te zijn en/of de behoefte aan dit werk wordt door de werklozen niet gevoeld. In september, toen het project op nieuw van start ging, werd als voor waarden voor doorgaan in de verdere toekomst gesteld, dat CRM het geld voor dit werk beschikbaar zou blijven stellen en dat het project in de komende winter zichzelf als maatschappelijke in stelling zou bewijzen. De heer C. de Noort werd als projectleider in tijdelijke dienst aangesteld; de gemeenteraad vond dat het project een eerlijke kans moest krijgen. Tot dusver waren er weinig mogelijkheden voor behoorlijke ontplooiing geweest. Omdat 31 mei a.s. de termijn afloopt waarvoor de gemeente zich garant heeft gesteld, was het dus logisch dat de vraag 'doorgaan of stoppen' moest worden beantwoord. Op 12 mei werd met de begeleidingscommissie voor het MZW-project een 'evaluatie' gehouden waarbij onder meer met betrekking tot alle ontplooide activiteiten werd nage gaan in hoeverre deze als geslaagd konden worden beschouwd. Daarbij werd duidelijk dat het aantal deelnemers bijna altijd zeer klein is. De WAO-groep vormt daarop een gunstige uitzondering (10 deelnemers! en het feit dat 22 man deelnam aan een excursie naar de banenmarkt in Alkmaar werd ook als 'zeer positief' gesignaleerd. Het college had ook twijfels over het persoonlijk functioneren van projectleider De Noort en zocht daarin mede de oorzaak van het niet goed van de grond komen van het MZW-project. De begeleidingscommissie achtte echter voldoende gronden aanwezig om het college te kunnen adviseren om met het MZW-project door te gaan. onder dezelfde projectleider. Tot die conclusie kwam ook de raadscommissie voor welzijnszaken die dinsdagavond over deze kwestie vergaderde. Geconsta teerd werd het project als geheel toch wel overwegend positief kon worden beoordeeld, al zullen verschillende on derdelen wel anders moeten worden aangepakt. Algemeen was echter het onbehagen over de geringe belangstelling voor het project. Daan Schilling: „Als ik zie dat het gros van de bijeenkomsten minder dan vijf bezoekers trekt, soms één of twee, dan zou ik me afvragen: waar ben ik mee bezig? Voor mij hoeft het niet meer. Toch is het heel erg ingrijpend om het project nu te laten stoppen, gezien de arbeidsmarkt die ook op Texel zienderogen verslechtert. Maar ik blijf twijfelen aan het bestaansrecht". Wethouder Fridt Blanken constateer de dat de regelmatig terugkomende bijeenkomsten de minste belangstelling trekken. Bij de incidentele evenementen gaat het beter. Tot troost voor Texel moet worden gemeld dat de belangstel ling elders in het land voor dergelijke projecten ook heel slecht is. De heer J. C. Dros (lid van de begeleidingscommissie voor het MZW- project) constateerde met spijt dat het niet mogelijk is potentiële klanten voor het MZW-project te werven door per soonlijk bezoek. Want er worden nu eenmaal geen namen en adressen van werklozen verschaft omdat dit als in breuk op de privacy wordt beschouwd. Blanken zei dat werving ondermeer geschiedt door het neerleggen van foldertjes bij het arbeidsbureau. Verder zou het wenselijk zijn als de werkbriefjes voor het GAK zouden kunnen worden ingeleverd in het dorpshuis, waardoor de werklozen makkelijker in aanraking komen met het daar gevestigde MZW- project. De drempel is blijkbaar hoog, terwijl ook de schaamte en het onbe kend zijn met het werk een negatieve rol zullen spelen. Daan Schilling vond dat deze rede nering niet helemaal opging. Want voor het reisje naar de banenmarkt in Alk maar was plotseling wel behoorlijke belangstelling. Aan het onbekend zijn met het werk kan het niet liggen. Over het WAO-project wordt in de krant telkens uitgebreid geschreven. Men wil blijkbaar gewoon niet. Geen zin Daan Welboren onderschreef dat. Hij wilde de oorzaak niet te ver zoeken. „Ze hebben er stomweg geen zin in". Welboren vond overigens de stukken die het college over het MZW-project had gemaakt niet erg duidelijk. Zo werd daarin het fietsenproject als 'positief' bestempeld, terwijl Blanken eerder mondeling had gezegd dat dit onderdeel was mislukt. De verklaring voor dit verschil van benadering kwam later: het fietsen repareren was op zichzelf wel geslaagd, maar er was slechts drie man bij betrokken geweest en dat was teleurstellend. Desgevraagd kreeg Ge- lein Jansen te horen dat het kleine aantal mensen dat de bijeenkomsten van het MZW-project bezoekt, telkens dezelfde zijn. Het overgrote deel van de werklozen heeft zich nog nooit laten zien. Van Jansen kwam ook het advies om het in iets anders te zoeken dan de hobbyactiviteiten die tot dusver zijn bedreven. Misschien zou één of ander tuinbouwproject beter aanslaan. Blan ken waarschuwde dat men dan al gauw in conflict komt met de werkloosheids wet. Daan Schilling hoopte dat de geringe animo voor het MZW-project voor een deel het gevolg is van de aantrekkelijk heid van Texel. Ook zonder MZW-activi- teiten kunnen de werklozen zich verma ken op het strand, met hengelsport e.d. De situatie is hier heel anders dan in een grauwe stadswijk waar de verveling veel sneller toeslaat. Blanken zei dat men zich van het lot van een werkloze geen al te fraai beeld moet vormen. „Een langdurig werkloze gaat ook op Texel gebukt onder meer frustraties dan wij ons kunnen voorstellen". Van KI. Barendregt kwam de opmer king dat maar niet al te kritisch naar de resultaten en de deelnemersaantallen moest worden gekeken. Hij vond dat moest worden doorgegaan en hoopte dat de belangstelling nog zou toene men. Dat bleek uiteindelijk de mening van de meeste commissieleden te zijn. Enkele commissieleden wilden nog wat weten over het persoonlijk functioneren van de projectleider, maar daarvoor werd verwezen naar een besloten voort zetting van de vergadering. In de rondvraag wees de heer J. C. Dros nog eens op het feit dat Texel een motorcrossbaan dringend nodig heeft. In de plannen die de gemeente daarvoor ontwikkelt, zit weinig vaart en allerlei ongewenste situaties zijn het gevolg. Volgens Blanken zijn er problemen met de overdracht van de benodigde grond op het vliegveld. Het idee om de baan op de plaats van de inmiddels buiten gebruik gestelde rioolzuivering van Den Burg te maken, is niet uitvoerbaar omdat het te dicht bij de woonbebou wing is. Volgens Dros moet maar een baan worden aangelegd in een gat of tussen dijken bijvoorbeeld op het door dijken omzoomde terrein bij Oost. Volgens Dros begint het met de motor en bromcrossers aardig uit de hand te lopen. Op allerlei terreintjes wordt de sport bedreven, vooral op zondag en op tijdstippen dat de politie nog slaapt Dros zei overigens fervent bewonderaar van de motorcross-sport te zijn. „Het is een sport waarmee je je leert beheer sen. Gelein Jansen sprak zijn afkeuring uit over de zeer geringe belangstelling van de burgerij voor de activiteiten van de dorpscommissie Den Burg. Een onlangs gehouden vergadering werd (buiten het bestuur) slechts door een drietal men sen bezocht. Verder meldde hij dat in het dorpshuis een tekort is aan opslag ruimte. Stoelen, biljart e.d. kan men er niet opbergen. Voorzitter Blanken ge loofde dat nauwelijks: „Er is toch een zolder en een kelder?"

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5