„WAT IK ZEGGEN WOU.." Bloeiende wegbermen Wijziging bestemm De Cocksdorp: Kikkertstraat krijgt woonbestemming Zon. maan en hoog water Weerwoord Strandhuisje Hotel Californië Geslaagd Nieuwe bibliothecaris VRIJDAG 23 MEI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE van Groenigen, telefoon (U2220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 Regelmatig hoor ik diverse mensen zeggen: „Vroeger waren de bermen veel mooier, ze stonden vol bloemen". Ja, het is nu al zover gekomen datzo'n mooie berm bijna iets bijzonders is. En dan hoor ik: „Heb je die en die berm al gezien? Het ziet daar geel (of rood of wit) van de bloeiende boterbloemen (of klavers of kamille). En het is een prachtig gezicht, zo'n berm vol bloeiende gele paardebloemen of boterbloemen, lila pinksterbloemen, rode zuring of prachtig fluitekruid (Hollands kant). Maar hoe komt het, dat we nu zoveel minder bloemenin de bermen zien dan 'vroeger'. Dat is niet zomaar van de ene op de andere dag gegaan. Een jaar of wat geleden werden de meeste wegber men (en niet alleen op Texel) gehooid. Dit hooi werd door de boeren als veevoer gebruikt, een welkome aanvul ling op het eigen hooi. En toen was daar ook geen enkel bezwaar tegen, maar tegenwoordig kan men het gras van vele (vooral drukke) wegen aan geen enkele boer kwijt j.v.m. het loodaehalte, ver oorzaak door de uitlaatgassen van de passerende auto's. Indertijd was het dus aantrekkelijk om de hooiopbrengst van de wegbermen zo hoog mogelijk te maken. De grassen moesten dan wel in een gunstiger positie komen. Met ande re woorden: een bespuitingsmiddel (groeistof) toepassen waardoor een aantal daarvoor gevoelige soorten zich letterlijk doodgroeien. Op zo'n manier komt er meer ruimte voor de voor deze groeistoffen ongevoelige grassen. Even tueel wordt ook nog wat kunstmest gestrooid voor een nog hogere op brengst. Maaien Tegenwoordig is het loodgehalte van de planten in de meeste wegbermen aan de hoge kant; er komt ook steeds minder belangstelling van de boeren voor dit bermhooi. Ook bleek dat diverse grassoorten na de bespuitingen geen gelijke groei vertoonden, maar vroeger of later dan normaal omhoog schoten. Dit was voor de beheerders aanleiding om het gras meerdere malen per jaar te maaien. Deze handelswijze is nogal kostbaar, terwijl de andere plan ten die het nog in deze bermen uit hielden vaak niet meer aan bloeien toekwamen en na enige tijd ook verdwe nen. Soms ook vond men dat een wegberm continu een kort geschoren aanzien moest hebben; dan werd ook behoorlijk vaak gemaaid. In zo'n berm zal ook geen enkele bloem bloeien. Ander beheer Nu er de laatste iaren steeds minder belangstelling komt voorwegbermen- hooi en er van verschil lende kanten steeds meer opmerkingen komen als: Ik zie bijna geen bloemen meer in de bermen; de bermen zijn zo kaal: is dat niet duur, 8x per jaar maaien; stop toch met dat spuiten", enz., hebben verschillende wegbeheer- ders hun beleid drastisch gewijzigd geen onkruidbestrijdingsmiddelen ge bruiken is goedkoper en de berm wordt ook levendiger met meer verschillende planten; geen kunstmest strooien is goedkoper, er hoeft dan ook minder vaak per jaar gemaaid te worden, ook dit bespaart weer tijd en geld en levert bovendien meer bloeiende planten op. Uit verkeerstechnisch oogpunt wordt eventueel de eerste 1 1 meter van de berm een keer extra per jaar gemaaid, evenals sommige onoverzichtelijke kruispunten. Het is al gebleken dat aan deze 'nieuwe' manier van bermen behe ren geen verkeerstechnische nadelen kleven. En het publiek reageert er heel Het fluitekruid is een prachtige decoretieve plant die prijs steft op wat schaduw en daar door o.a. op de Bomendiak bij De WaaJ messaal groeit v positief op. Geen kunstmest strooien, geen bestrijdingsmiddelen gebruiken en alleen maaien als het nodig is (meestal 1 x per jaar), zo krijgen wij onze mooie wegbermen weer terug. Een wegberm onder de duinkant zal er dan heel anders uitzien dan een berm bij Oudeschild of Oosterend. Op zandgrond groeien nu eenmaal andere planten dan bijvoor beeld op klei. Vasteland en Texel Aan de overkant hebben vooral Pro vinciale- en Rijkswaterstaat en sommige waterschappen hun beleid aangepast aan deze 'nieuwe' ideeën. Het is bij voorbeeld al veel mensen opgevallen dat de wegberm langs het Noordhollands Kanaal het afgelopen jaar er zo prachtig uitzag met bloeiende pastinaak, rode klaver, boterbloemen, enz. Ook op Texel is de situatie, vergeleken met enkele jaren geleden, al verbeterd; maar er zou toch nog minder snel naar bestrijdingsmiddelen gegrepen moeten worden Dan kunnen we hier ook weer veel mooie wegbermen zien, vol bloei ende zuring, klaver, pinksterbloemen en fluitekruid! Wilma Eelman Pinksterbloemen vinden we in deze tijd van het jaar veel in wegbermen, vooral bij stoot kanten. Reagerend op de ingezonden brief van Van Reewijk zoals die verscheen in de Texelse Courant van 14 mei j.l. het volgende. Wij willen voorop stellen dat juist door ons onderzoek naar de ge beurtenissen op Texel in 1945, wij weten welke verschrikkelijke tol de Tweede Wereldoorlog geëist heeft van de Sow- jet Unie en haar bevolking. Geen enkel land heeft zoveel slachtoffers moeten brengen aan mensenlevens als juist de Sowjet Unie. Wanneer op 4 mei de doden herdacht worden, die in de strijd tegen nazisme en fascisme vielen, dan horen daarbij en dat willen wij nadrukkelijk beklemtonen de onge veer 20 miljoen (I) Sowjet-onderdanen, die als onze vroegere geallieerden ook voor onze vrijheid zijn omgekomen. De koude oorlog doen herleven is wel het minste wat wij willen. Het komt ons voor dat de bewering van Van Reewijk in zijn documentaire dat de Texelaars niet over de Russenoorlog willen spre- kan dankzij de bemoeienissen van de BVD, eerder in deze richting wijzen De erkenning van de grote offers die door de Sowjet Unie gebracht zijn in de Tweede Wereldoorlog, neemt echter niet weg dat er van Sowjet-zijde een wel zeer gekleurd beeld gegeven wordt van wat zich op Texel heeft afgespeeld. In het interview in de Texelse Courant heb ik dan ook gezegd dat de Georgiërs worden voorgesteld als idealistische Sowjet soldaten die altijd al gekant waren tegen de nazi's en de eerste de beste gelegenheid aangrepen om in opstand te komen. Wie de film „Het gekruisigde eiland" heeft gezien, weet waar wij over praten. Het is Van Reewijk geweest die ons in de gelegenheid heeft gesteld om met hem in alle rust deze film te bestuderen. Deze film geeft de juiste toedracht van het 822e Georgi sche infanteriebataljon bepaald niet weerl In voornoemd interview is ook gesteld dat de opstand wel iets anders was dan principieel verzet, en daarmee ook niet mag worden vergeleken. Wij zijn van mening dat er nogal wat gradaties liggen tussen bijvoorbeeld Hannie Schaft, Johannes Post of een Gerrit Jan van der Veen enerzijds en de Texelse Georgiërs anderzijds. De op merking dat Bartels in feite de Georgiërs van Nazi sympathieën beschuldigt, laten wij voor rekening van Van Reewijk. Uit -ons boek blijkt wel hoe complex de verhouding Duitsland, Georgië en Rus land (later de Sowjet Unie) is geweest. Men komt er niet mee door op te merkendatmenwanneermendeopbouw van de Ostlegionen bestudeert, wel beter weet. Wij verwijzen weer naar ons boek waarin zeer nadrukkelijk de on menselijke behandeling van de Sowjet gevangenen in de kampen door de Wehrmacht wordt beschreven. Daar hoeft dokter L. de Jong niet bijgehaald te worden, waarvan wij ons overigens niet kunnen herinneren dat deze in 'Sondermeldung Texel' zijn visie heeft gegeven. Vast staat dat de Georgiërs in Zandvoort contact hebben opgenomen met het plaatselijke verzet, echter niet in 1943 maar in 1944, zoals wij in onze studie kunnen aantonen. De discussie over 'opstand' of 'muiterij' kan onge twijfeld nog wel gevoerd worden. Van Reewijk gaat zich echter op glad ijs begeven door te suggereren dat door ons beiden geen serieus onderzoek is gevoerd. Bartels heeft inderdaad nog nooit een Georgiër gesproken; Kalkman daarentegen wel, alleen een functionaris van de Sowjet ambassade verhinderde echter dat dit gesprek werd voortgezet. Wat wij wel hebben gedaan is de officiële geschiedschrijving van „Oor logsheldendaden van de Georgische deelnemers aan de verzetsbeweging in Europa", een uitgave van de academie voor wetenschappen van de Georgische socialistische sowjetrepubliek, instituut voor geschiedenis, archeologie en etno grafie, daterend uit 1969, integraal laten vertalen. Wij hebben derhalve de beschikking gehad over de officiële wetenschappelijke Sowjet geschied schrijving met betrekking tot dit onder werp. Dat Van Reewijk Breitner alleen zou hebben opgespoord, is onjuist. Fe'rt is dat Van Reewijk en Bartels samen in Heidelberg de voormalige bataljonscom mandant geïnterviewd hebben. Dat wij in het interview in de Texelse Courant opvallend trouwhartig de visie van Breit ner volgen, is voor ons beiden nieuw. Ook over de rol van Breitner in het bataljon geven wij in ons boek een mening. Vooruitlopende op de verschij ning kunnen wij alvast zeggen dat die niet is zoals Van Reewijk wellicht denkt. Samenvattend willen wij opmerken dat onze visie (die volgens de schrijver van het interview niet zó revolutionair ge noemd wordt) niet door iedereen ge deeld zal worden. Wel is deze visie opgebouwd uit bronnen die nu voor iedereen te controleren zijn. Immers alle door ons gebruikte bronnen zijn in een uitgebreid notenapparaat vermeld. Onze methode van onderzoek, foto's en andere gegevens, werden door Van Reewijk zo hoog aangeslagen dat wij beiden als adviseurs bij deze documen taire mochten optreden, getuige het vermelden van onze namen bij de aftite ling. (Met de conclusie van 'Sondermel dung Texel' zijn wij het overigens niet eens). Merkwaardig is het nu te lezen dat ons onderzoek in een bepaald daglicht gesteld wordt. Van Reewijk zou er goed aan doen eerst ons boek te lezen en te bestuderen. Tot zolang wachten wij af. J. A. C. Bartels, Den Haag W. Kalkman, Den Helder Sinds jaar en dag hebben tussen de strandhuisjes van hotel Opduin en die van K. Veldman 4 particuliere huisjes gestaan. Toen deze een aantal jaren geleden van eigenaar wisselden, daob-*~ ten de nieuwe bezitters dat ze, behalve van de huisjes, ook van de plaats waarop ze altijd gestaan hadden, ge bruik konden maken. Maar dat hadden ze verkeerd gedacht. Deze huisjes wa ren altijd al een doorn in het oog geweest van de exploitant die er naast stond en deze nam zijn kans waar. Toen wij na het invullen van onze voorkeurs plaats (met redenen omkleed) de uitein delijke toewijzing ontvingen, bleek dat wij bij de overige particuliere huisjes waren ingedeeld. Bij navraag bij het gemeentebestuur, bleek dat wij in on derling overleg met de heer Veldman ons plaatsje konden krijgen. De heer Veldman streek zijn hand over zijn hart en stond ons toe, dat plekje, wat we hadden aangevraagd, toch te gebrui ken. Het volgend jaar van hetzelfde laken een pak. Nu (het derde jaar) weer dezelfde situatie, ondanks het feit, dat wij voor de derde keer een aanvraag hebben ingediend zo dicht mogelijk bij de afgang Opduin te mogen staan, dit i.v.m. een invalide dochtertje, dat in een rolstoel moet worden voortgeduwd. Men mag toch veronderstellen dat na driemaal hetzelfde verzoek te hebben ingediend, dit bij de gemeentelijke dienst die de toewijzing toekent, bekend dient te zijn. Maar nee, de toewijzing kwam weer de heer Veldman toe, die deze keer op ons verzoek weer op het bekende plekje te mogen staan, negatief reageerd. Nu vragen wij ons in alle redelijkheid af: waar dient het invullen van een voorkeursplaats voor als de papieren toch niet worden bekeken, althans de reden waarom men juist dèt plekje wil en men achteraf door onder ling onderhandelen zelf voor het verkrij gen daarvan moet zorgen? Okay, ieder een wil graag dicht bij een op- en afgang zitten, maar niet iedereen hoeft in de weekends en vakanties een rolstoel door het mulle zand te trekken. En als de exploitant als voornaamste reden voor zijn weigering aan kan voeren, dat zo'n particulier huisje tussen twee bedrijven in zo slordig staat en dat dat bij eventuele verkoop van de huisjes van invloed zou kunnen zijn op de prijs, dan vraag ik me af waarom nog bidden en smeken of zoete broodjes bakken? Die krijgen toch alleen maar een bittere nasmaak. En of het 100 meter verder moeten trekken van een rolstoel al dan niet goed is voor de slanke lijn, is iets waar de heer Veldman zich wat mij betreft geen zorgen over hoeft te maken. Gelukkig zijn er echter andere mensen die wel humaan kunnen hande len en positief kunnen reageren op een redelijk verzoek. Laat ons dat een troost zijn. Y. Lasthuizen-Steensma NASCHRIFT: Wij hebben de heer Veldman verzocht commentaar te leveren op deze brief. Hij deelde ons mede zulks in dit stadium niet nodig te vinden. Red. Citaat uit de Texelse Courant van 20 mei 1980: „Hotel Californië wordt ge sloopt. Hoewel de uitvoering van dit project nog op zich laat wachten, wordt toch tot sloop overgegaan omdat wordt gevreesd dat anders de jeugd de boel zal vernielen, zoals ook gebeurd is met „Bosch en Zee". Einde citaat. Natuurlijk is er jammer genoeg in „Bosch en Zee" veel door de jeugd vernieldl Daar is geen goed woord voor over. Maar nu eerlijk vingertje opsteken, beste brave GROTE mensen, is er door u ook niet heel wat gesloopt en wegge haald voor eigen gebruik? Ook daar is geen goed woord voor over. Laten we toch ophouden om van alle vernielingen onze jeugd de schuld te geven. H. C. de Boer-Scheffer, De Koog Betty Bakkker uit Oosterend slaagde met hoge cijfers aan de muziekpedago- gische academie te Alkmaar voor de onderwijsbevoegdheid B (trompet). Zij is werkzaam als docente aan de Muziek school Texel. De zon komt 25 mei op om 5.30 uur en gaat onder om 21.41 uur; 28 mei op om 5.28 uur en onder om 21.44 uur. Maan: 29 mei VM; 6 juni LK. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 23 mei 2.51 en 15.50 Zaterdag 24 mei 4.00 en 16.56 Zondag 25 mei 5.21 en 18.03 Maandag 26 mei 6.44 en 19.03 Dinsdag 27 mei 7.52 en 19.54 Woensdag 28 mei 8.35 en 20.37 Donderdag 29 mei 9.02 en 21.16 Vrijdag 30 mei 9.31 en 21.54 Zaterdag 31 mei 10.19en22.30 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De heer Mannes Westra wordt per 1 juli a.s. hoofd bibliothecaris van de Openbare Bibliotheek te Den Burg. Hij volgt in die kwaliteit Joke de Vlas op. Zij was sinds januari 1976 in dienst van de bibliotheek, maar kan dit werk thans niet meer combineren met haar taak als moeder en huisvrouw. Opvolger Westra beschikt echter nog niet over woonruimte. Het ziet er niet naar uit dat hij binnen afzienbare tijd een woning zal vinden, maar hij hoopt wel p korte termijn een voorlopig onder omen te krijgen. Wie iets weet, wordt (verzocht kontakt op te nemen met de 'openbare bibliotheek. Het gaat om woonruimte voor één persoon. De verwachtingen ten aanzien van de ontwikkelingen van De Cocksdorp zijn minder hoog gespannen dan in 1973 toen het bestemmingsplan voor dit dorp gereed kwam. Daarom is het zinvol het bestemmingsplan aan te passen aan de nu heersen de ideëen. De wijziging van het bestemmingsplan voor De Cocksdorp kwam gister avond (donderdag) na het ter perse gaan van deze krant ter sprake in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. In de wijziging staat dat voor de Kikkert straat meer de nadruk gelegd wordt op het behoud van de woonfunctie. Waar nodig zal die woonfunctie ook worden verstevigd. Alle panden die als woonhuis in gebruik zijn hebben de bestemming eengezinshuizen gekregen. Winkels en horecabedrijven zijn eveneens volgens het bestaande gebruik bestemd. In het plan is enige flexibili teit aanwezig door zogenaamde vrijstellingsbevoegdheden of bevoegdheden tot wijziging van de bestemming op grond van artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Aan de westzijde van de Kikkertstraat is het mogelijk gemaakt om via vrijstel ling winkelbebouwing mogelijk te ma ken. Er blijkt in De Cocksdorp behoefte te zijn aan verkoopruimte. De percelen die voor de winkelbebouwing in aan merking komen zijn door een aandui ding op de plankaart aangegeven. Om een goede ontsluiting van de vrij diepe percelen aan de westzijde van de Kikkertstraat te bevorderen en de be voorrading van de aanwezige en even tueel toekomstige winkels aan de ach terzijde mogelijk te maken, is een pad gepland dat op de Ploosterstraat uit komt. Karakter Aan de oostzijde kan via de wijzi gingsbevoegdheid op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening winkel- of kantoorruimte gecreëerd worden. Het karakter van de oostzijde mag echter niet teveel aangetast worden. Bij de wijziging van het bestemmings plan voor De Cocksdorp heeft men het niet nodig gevonden de goothoogtes van de bebouwing langs de Kikkertstraat vast te leggen. De verscheidenheid aan bestemmingen geeft bij dit bestem mingsplan een waarborg voor variëteit in hoogtes en goothoogtes. Erkend wordt dat De Cocksdorp een bepaalde sfeer heeft, maar volgens het wijzigings voorstel zijn de bijzondere waarden niet zo duidelijk herkenbaar dat hiervoor een bijzondere regeling in het bestemmings plan gerechtvaardigd is. Het huidige karakter van De Cocksdorp geeft wel aanleiding om bij de praktische toepas sing van het bestemmingsplan bepaalde karakteristieke panden zorgvuldig te benaderen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7