WNF Rangers vanuit het hele land naar Texel Spetters Voor het pinksterweekend Harmonie „Eensgezindheid Thrombosedienst Zuigelingenbureau Bijeenkomst voor kinderen 24, 25 en 26 mei 1980 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten TEXELSE COURANT PAGINA 9 V'.w Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (ingang tandartsencencrum) Witte Kruislaan, Den Burg. Mee te nemen: alle throm- bosedienstgegevens van elders ge frankeerde retourenveloppe met vakan tie-adres, verzekeringsgegevens (zie- kenfondskaart). De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 27 mei om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 28 mei om 13.30 uur. De Rangen van het Wereld Natuur Fonds zijn druk bezig in hun Panda winkeltje artikelen te verkopen voor het goede doel. Rangers zijn de jeugdige leden van het Wereld Natuur Fonds, ze variëren in leeftijd 8 tot plm. 18 jaar. Zo te zien verschillen ze niet van andere leeftijd genoten, want al ontlenen ze hun naam aan de parkwachters in de beschermde natuurgebieden in Afrika en Azië, ze dragen geen uniform. Wel zullen ze soms een badge of een sticker van de Reuzenpanda hebben, het internatio nale symbool van bedreigde diersoor ten. Al enige maanden geleden hebben de Rangers in hun eigen maandblad TamTam kunnen lezen dat hun lande lijke samenkomst op zaterdag 7 juni zal plaatsvinden op Texel. Zoals dat in vorige jaren het geval was zullen deze jeugdige natuurbewakers vanuit de verste hoeken hoeken van het land, uit Delfzijl, Venlo en Winterswijk heel vroeg op pad gaan. Er is één prijs voor de deelname namelijk zeven gulden vijftig. De uitverkiezing van Texel is voor het organiserende Comité Noord-Holland Noord een beloning en tegelijk een uit daging. Zoals overal in het land bestaan de Comité's uit vrijwilligers, die als een soort super-donateurs avonden in de j weer zijn met lezingen voor verenigin gen, scholen en clubs. Hierbij worden speciale kleurengeluidsfilms (16 mm) uit de hele wereld vertoond. De sterke stijging van donateurs en Rangers op Texel, ziet men als erkenning voor het werk van het Wereld Natuur Fonds. Teamgeest Voorzitter Gerard Peters, in het dage lijks leven maatschappelijk werker, er kent dat de goede teamgeest van de Comitéleden dit vrijwilligerswerk bijna professioneel laat lijken in de ogen van velen, waarvoor zij avonden verzorg den. Zo 'trad' het Comité op voor Odd Fellows, basis- en voortgezet on derwijs, Plattelandsvrouwen, Katholiek Vrouwengilde, Huisvrouwen, het Ou derenwerk, Rotary, de Maatschappij voor Plant en Tuinbouw, Pasar Malam, Zeevaartschool en vele sport- en jeugd organisaties in heel Noordholland noord. Voor de zeer bijzondere lande lijke Rangerdag kan men rekenen op de volle medewerking van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, terwijl ook de gebroeders Boom met hun kotter Texel 88 op de bres staan. Er is met alles rekening gehouden, zo ver namen we van Rangermentor -tevens onderwijzer- Hans Walrecht, met goed èn met slecht weer, waarbij uiteraard ook een verantwoorde begeleiding door ouderen niet is vergeten. Eind april waren er reeds honderd aanmeldingen binnen bij het landelijke bureau in Zeist. Verder kunnen in de maand mei de laatste druppels van aanmelden nog voor een forse toeloop zorgen. Omdat het Wereld Natuur Fonds het Wadden gebied als internationaal projekt voor onderzoek met tonnen mee financiert wil voorzitter Peters nog even kwijt dat al deze gelden -naast donaties, legaten enz.- ook verkregen worden uit de opbrengsten van de zogenaamde Pan dawinkeltjes, die gedreven worden door vrijwilligsters. Graag zou men ook op Texel een 'zomer-dependance' van deze Pandastal willen opzetten, liefst op een plek waar men centraal zit. Alle goede ren -van stickers, t-shirts tot zilveren beestjes- worden dan door het Comité geleverd. Dat dit door een donateur van het Wereld Natuur Fonds zou moeten geschieden -bij voorkeur iemand met een hotel, winkel of groot huis- spreekt vanzelf. Voor wie nadere informatie wil hebben over 7 juni, of over het tijdelijk vestigen van een Panda-winkeltje, wordt verzocht kontakt op te nemen met secretariaat, Hugo de Grootstraat 2, Den Helder, tel. 02230-13263, b.g.g. kan ook Rangermentor Hans Walrecht, Jan Verfailleweg 108, Den Helder, tel 02230-27955, benaderd worden. Evenals vorig jaar zal op Tweede Pinksterdag een bijeenkomst voor kin deren van 6 - .12 jaar worden gehouden door de jeugdleiding (zondagsschool - kindernevendienst - clubwerk) van 4 kerken uit Den Burg (R.K. - Doopsge zind - Ned. Hervormd - Gereformeerd). Het programma is als volgt: Start tussen 8.15 en 8.30 uur 's morgens vanaf de Groeneplaats. Wandelen naar het „Bos- sie" op de Hogeberg. Daar wordt het meegebrachte ontbijt gegeten en dan zijn er activiteiten tot 11.00 uur. Terug wandelen naar de Groeneplaats tot ca 12.00 uur. Verleden jaar deden aan het program ma ongeveer 120 kinderen mee. Ook dit jaar zijn via uitnodigingen op de basis scholen de kinderen persoonlijk uitgeno digd. Gasten zijn ook hartelijk welkom. De waardering van het publiek voor vroegere films van Paul Verhoeven (regie) en Gerard Soeteman (scenario) is de afgelopen tien jaar zeer groot ge weest. Voor de laatste drie films t.w. „Turks fruit", „Keetje tippel" en „Sol daat van oranje" is die erkenning (óók) internationaal. Eén van de oorzaken daarvan is ongetwijfeld het verregaand realisme in de scènes. Verhoeven filmt nl. verder waar andere regisseurs kuis ophouden, door dit te doen vermijdt hij cliché's. Ook in de nieuwste film „Spet ters" worden cliché's vermeden. Om te beginnen is het onderwerp voor Neder land niet alledaags. De hoofdpersonen zijn gewone, jonge mensen, geen artsen of andere intellectuelen die hun gevoelens zo goed kunnen verwoorden. Onze personages hebben wel gevoe lens, maar ze werken er mee, ze praten er niet over. Omdat ze toegeven aan hun emoties raken ze in situaties ver zeild die heel primair en direct zijn. Verhoeven aarzelt niet die scènes te laten zien en gaat daarbij alweer een stuk verder dan bijvoorbeeld in „Turks fruit". Alle schijnheiligheid wordt zo doende vermeden. Taboes bestaan niet meer, zeker niet in het tonen van de erotische of gewelddadige belevenis sen. Wat in „Spetters" wordt getoond is bovendien niet verzonnen. Veel situa ties uit het scenario zijn opgetekend uit de mond van jonge mensen, die het mee hebben gemaakt en daarna door de scenarioschrijver 'bewerkt'. De definitie ve vorm vonden de scènes echter pas in de samenwerking tussen de regisseur en de acteurs. „Spetters" is te zien van vrijdag toten met dinsdag. 16jaar. De naam van de film „Kostschool voor ontucht" spreekt voor zich. Dit en het feit dat de film in de vrijdagnacht voorstelling van het City theater draait betekent dat de ware liefhebber weet wat hij kan verwachten. In de zondagse matinee krijgen we de avonturen Lucky Luke en de ballade van de Daltons" voorgeschoteld. De vermaarde cowboy uit de stripverhalen met het eeuwige sigaretje aan zijn onderlip, huppelt in deze Frans-Belgi sche tekenfilm in stevig galop dwars door z'n avontuurlijke ontmoeting met de gebroeders Dalton heen. Lucky Luke, de man die sneller schiet dan zijn eigen schaduw is geheel Nederlands gesproken en voor personen van alle leeftijden. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (0272?) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag, zondag en maandag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00- 17.30 uur, zonder afspraak. Dokter A. Waverein, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Ambulance fin geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot dinsdagmiddag 13.00 uur Zr. G. Doeven, Noordwester 21, Den Burg, tel. (02220) 4658. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open o werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag en maandag 11.30-13.00 uur en 17.00- 18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag, eerste pinksterdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman Pinksterzendingscollecte De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Gezinsdienst met de kinderen van de zondagsschool. Pinksterzendingscollecte. Den Hoorn 9.30 uur mevr. ds. De Winter, uit Haarlem Kindernevendienst Pinksterzendingscollecte De Koog 9 uur kinderkerk in „De Schuilhut" 9 uur ds. Hoekstra 10.30 uur ds. Hoekstra Pinksterzendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, gezinsdienst zendingscollecte Oudeschild 11 uur ds. Van Zijll Langhout collecte Onderhoudsfonds GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. J. Blaauw 19.00 uur bijzondere dienst m.m.v. The Messengers en ds. Blaauw. Oosterend 10 uur Dr. C. H. Koet sier, Amsterdam 19.00 uur Dr. C. H. Koetsier GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 28 mei: Oosterend 19.00 uur ds. A. B. v.d. Heiden, uit Enkhuizen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Hylkema extra collecte Bijz. Noden; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENMGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.00 uur ds. Molema Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdag om 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via de Lichtboei zondag: 10.45 uur met kinder nevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. Maandag, tweede pinksterdag GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: 10.45 uur De Koog: 9.30 uur Oosterend: 9.30 uur Gezinsdienst FEUILLETON door Tom Lodewijk .11. Het was directeur Korsten, die I ingreep. Hij voorvoelde een begin van verwijdering tussen de leden van de harmonie, die zo terecht de naam „Eensgezindheid" droeg. En dat mocht niet. Vooral niet vlak voor het eeuw feest. Tenslotte was het ook zijn korps! I „Meneer de voorzitter", zei hij en meteen had hij aller aandacht. „Mag ik even een woordje zeggen?" „Natuurlijk" zei Markman, een beetje j verwonderd, want Korsten hield zich altijd verre van wat hij als bestuursbe voegdheden beschouwde. „Ik merk, meneer de voorzitter, dat er leden zijn die vriend Smits zijn vraag min of meer kwalijk nemen. Dat moeten ze niet doen. Misschien is hij wat onge duldig, dat brengen zijn jaren mee, maar dat ongeduld vloeit toch zeker voort uit liefde voor onze harmonie, die hij graag op haar eeuwfeest een goed figuur ziet slaan. Is dat niet zo Arie?" wendde hij zich gemoedelijk tot de opposant. „Nou vanzelf", gromde Arie, al weer een beetje het haar gladgestreken. „Ik geloof, mijne heren, dat we voor dat eeuwfeest alle zeilen in de mast moeten spannen. Geen van onze leden zal er aan ontkomen, zijn beste beentje voor te zetten, en méér te doen dan alleen maar muziekmaken. Dan moeten we ook zorgen dat onze leden allemaal weten wat er gaat gebeuren. En als het bestuur met zijn plannen komt, zijn er misschien leden die waardevolle sug gesties kunnen doen. Dat wou ik maar zeggen. We moeten niet iemand boos aankijken omdat hij alleen maar weten wil wat wij straks met z'n allen voor onze harmonie moeten gaan doen". Hij knikte en stapte van het podium af onder algemeen applaus. Gerard Markman nam weer het woord. „Meneer Korsten heeft gelijk", zei hij „en ik hoop dat Arie niet het idee heeft dat ik hem met een kluitje in 't riet wou sturen". Arie schudde, nog niet helemaal over tuigd, het hoofd. „Laten we maar meteen een afspraak maken", ging Gerard voort, zich de waarschuwing van Korsten herinnerend dat het eigenlijk al kort dag was. „Over veertien dagen zullen we alleen het eerste uur repeteren. Na de pauze zal het bestuur met plannen komen, en dan kunnen we daar eens over praten, ledereen daarmee tevreden?" Cuvelier, ook bestuurslid, vond het niet in de haak toe te geven aan zulke jonge broekjes, maar hij zei het niet. Iedereen was opeens tevreden, een groot geroezemoes van stemmen klonk op en Gerard Markman wist nu zeker, dat in de tussenliggende veertien dagen het eeuwfeest onderwerp van gesprek zou zijn, overal waar men banden had met de harmonie. Opeens voelde hij zichzelf aangegrepen door een impuls om er nu eens 'aan te gaan staan'. De kogel moest door de kerk. En het was fijn werken als je op tijd was. Bij de uitgang klopte hij Arie Smits op de schouder. „Eigenlijk ben ik blij dat je er over begonnen bent", zei hij, „ouwe mensen als ik lopen niet zo gauw hard, maar ik begin er opeens zo'n zin in te krij gen. Arie Smits was wat ze in Vreehorst noemden een „scherpe jongen". Zeer bekwaam instrumentmaker („wat z'n ogen zien maken z'n handen" zei z'n baas) die nog tijd vond te lezen en z'n kranten bij te houden, en als secretaris van z'n vakbond, was hij bezield door een sterke dadengang en de lust, zijn talent voor organiseren bot te vieren. Het was helemaal geen wonder dat hij Jaap Baars kende, want die twee hadden veel met elkaar gemeen. Jaap zag Arie nog wel eens in de gemeente raad komen, als de tijd er rijp voor was. En zo af en toe biljartten die twee samen een potje. Het was na zo'n strijd op het groene laken dat Arie tot Jaap zei „Ik loop een eindje met je op, goed?" Jaap vond het best, het was een schone avond. Sita zat met haar baas op een congres in Arnhem, hij had alle tijd aan zichzelf. En terwijl ze voort drentelden, vertelde Arie van z'n be zorgdheid. „Kijk es Jaap, die ouwe knarren van het bestuur staan op en gaan naar bed met hun harmonie, maar ik ben maar bang zat ze het rustigjes-aan willen doen met het eeuwfeest". „Wat zou dat?" haalde Jaap hem uit z'n tent. „Wat dat zou? Man, dat eeuwfeest moet klinken als een klok. Daar moet iedereen over praten". „Wat wou jij dan?" „Een concours". „Dat vind ik nou niet zo hemelbe stormend". Arie haalde diep adem en zei: „Een internationaal concours". „Haha, nou hoor je 't zei dove Jaap. Zo mannetje, dat is nogal wat. Daar moet je mee oppassen, dat je niet meer afbijt dan je kunt kauwen". „Looprand, dat redden we wel". .Daarvoor is Vreehorst te klein" „Met vijf en twintigduizend inwo ners?" „Daar moet je mensen voor hebben, die dat kunnen organiseren". „Jaap", zei Arie beslist, „zal ik jou es wat vertellen? Om dat te organiseren, hebben we welgeteld drie mensen no dig. En die drie mensen ken ik toeval lig". „Ken ik ze ook?" „Ja jij, en Sita, en ik zei de gek". Jaap wilde een grapje maken over Arie's bescheidenheid, maar toen hij de jongeman aankeek deed hij het niet. Het was Arie ernst. En was het idee nou zo gek? „Een internationaal concours" zei hij langzaam, de woorden gleden als proe vend over zijn tong. Mens-nog-toe, die Ariel Toch een vent met pit. Je moest maar durvenl „Man, dat krijg je d'r nooit door". „Weet ik nog niet". „En wat klets jij nou over Sita en mij. We zijn geen van beiden lid". „Hoeft niet. We benoemen een uit voerend comité, en dat hoeven geen leden te zijn. En een erecomité, en die mogen betalen". „Krijg je dat nou maar zo spoorslags in je hoofd?" „Daar loop ik al weken mee. En dat bestuur doet maar niks. Wonder dat ik eindelijk eens iets wou weten? En je zult zien waar ze mee komen. Een feest- concert. En als ze heel erg durven, misschien zo'n concoursje. En dan aanbieding van een paar nieuwe instru menten, of een stel pauken, en dan gaan we de volgende honderd jaar weer in. Nee, bij dat eeuwfeest moet de harmonie meteen diverse treedjes ho gerop komen". Jaap liep zwijgend verder. Het idee bekoorde hem. En hij voelde er wel voor er aan mee te werken. Voor Vreehorst een mooie reclame, voor hem een goede oefening. Als hij later nog eens burgemeester werd, zou hij zo'n idee niet alleen van ganser harte steunen, maar hij zou zelf meewerken waar hij kon. „Arie", zei hij nadenkend, „hoe meer ik er over denk, jongen, hoe meer zin ik er in begin te krijgen". „Ik had van jou niet anders ver wacht". „Maar het is de vraag of je m'n aanstaande schoonvader er zin in kunt laten krijgen". „Die kerels zien tegen 't werk op". „Neem hetze kwalijk". „Ze zijn te oud". „Oud is niet altijd een kwestie van leeftijd. En Markman is een flinke vent, die steekt menige jonge snuiter nog de loef af". „Zeg ik niks van, en als ie verstandig is laat ie anderen het werk opknappen. Hij hoeft niks anders te zijn dan voorzit ter". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9