(jroen c2wartsjexels in het „St. Jan"nam afscheid van de zusters Texel bracht 11,5 ton kleding bijeen ^2323H ToonSmidt T fcLw MUSEUMVERENIGING GEEFT WAARDEVOL BOEKWERK UIT Chaos op barbequeplek HAAST MAKEN MET AANMELDEN BOUWDORP Wl Rumoerige luilak Aanrijding Toch rijden Bury B.V. koopt park „Hoog Koog" Aan de langdurige periode waarin de leiding van het bejaardenhuis Sint Jan in handen was van religieuzen is zaterdag een definitief eind gekomen. Toen werd officieel en feestelijk afscheid genomen van de zusters Arsène (62), Nicolina (63) en Arnulfa (67). 's Morgens werd een H. Mis opgedragen, waarna tijdens een gezellig samenzijn met de Sint Jan-bewoners en genodigden een gedenkplaat in de hal werd onthuld, 's Middags was er een goedbezochte receptie. Gebruikelijk is dat de zusters van de Allerheiligste Verlosser (de congregatie waartoe Arsène. Nicolina en Arnulfa behorenl naar hun klooster worden 'teruggehaald' als zij hun maatschappe lijke taak neerleggen. De leiding van Sint Jan en de zusters zelf stelden het echter op prijs op Texel te blijven en dank zij medewerking van de provinciaal overste zuster Anthonia Maria was dat mogelijk. De zusters blijven wonen in een der woningen die tot het Sint Jan complex behoren. Het afscheid van de zusters werd zaterdag gehouden omdat het die dag 40 jaar geleden was, dat zuster Arsène haar professie deed. Zuster Nicolina herdacht dit feit reeds enkele jaren geleden. Gedenkplaat Het 'feestvarken' zuster Arsène mocht zaterdag in de hal van het j verzorgingstehuis de gedenkplaat ont- hullen. De plaat brengt de eerste steen legging (door zuster Arnulfa op 23 augustus 1978) en de ingebruikneming (door de burgemeester op 23 november 1979) van het nieuwe bejaardenhuis in herinnering en tevens wordt dank ge bracht aan de zusters van de Allerheilig ste Verlosser die van 1937 tot 1979 „leiding en gestalte" hebben gegeven aan het verzorgingshuis. De heer G. C. Bakker, voorzitter van de Stichting Sint Jan, schetste in een uitvoerig dankwoord de verdiensten van de zusters. Dat deed ook oud pastoor C. Persoon, die getuigde van de goede samenwerking die hij steeds met de zusters had gehad. De zusters hebben belangrijk werk gedaan op sociaal-maatschappelijk gebied. Niet al leen vervulden ze een taak in het bejaardenwerk, maar ook waren ze betrokken bij het kleuteronderwijs en de kraamzorg. „Het werk van de zusters getuigde van liefde voor de medemens. Moge die goede geest voortleven bij degenen die hen opvolgen", aldus de heer Persoon. Voorzitter Bakker zette vervolgens de TAX»- EN TROUW AUTOVERHUUR -6^enBurg zusters stuk voor stuk in het zonnetje. Tot de jubilerende zuster Arsène zei hij onder meer: ,,U deed niet wat u moest maar wat u kon". De zuster (die heupklachten heeft) kreeg als geschenk een aangepaste stoel. Ook met zuster Arnulfa, de laatste 10 jaar directrice van Sint Jan, had de heer Bakker „een appeltje te schillen". Zij had zich steeds op slinkse wijze aan huldiging weten te onttrekken, maar moest er nu toch aan geloven. Met ingang van de ingebruikneming van het nieuwe verzorgingshuis heeft ze haar taak overgedragen aan de heer W. van Heerwaarden. Als geschenk kreeg de zuster een fiets „om de 100 km fietspad op Texel zo rendabel mogelijk te ma ken". Een fiets was ook het geschenk voor zuster Nicoliha, die overigens eerst Dg drie scheidende zusters bij de onthulling van de herinneringsplaat voor de gek was gehouden met een autoped. Veel geld Verder werd het woord gevoerd door de heer S. Zijm namens de bewoners commissie van Sint Jan. Hij overhandig de aan zuster Arsène een enveloppe, waarin een bedrag zat dat door de Sint Jan bewoners was bijeengebracht. Het was een mooi bedrag geworden. „Dit is lang geen bezuinigenl", zei Zijm. Zuster Arsène en de andere zusters mochten vervolgens grote bloeiende planten in ontvangst nemen uit handen van de heren Merkx, Schoenmaker en Zijm. Nog tal van andere mensen overhandig den geschenken. Vervolgens kreeg de benoeming van directeur W. van Heerwaarden alsnog een symbolisch tintje. Bakker overhan digde hem een reusachtige, houten directiesleutel die werd aangeduid als de 'sleutel tot het nieuwe tijdperk'. Van Heerwaarden: „We zullen proberen de naam hoog te houden, die de zusters hebben opgebouwd". „Texei en de zee, een strijd van eeuwen" De Texelse Museumvereniging heeft er voor gezorgd dat een waardevolle bijdrage is toegevoegd aan de inmiddels indrukwekkende rij boeken en andere publicaties over Texel. We doelen op het 100 pagina's tellende „Texel en de zee, een strijd van eeuwen" dat recente lijk verscheen en waarin het gevecht van de Texelaars tegen de waterwolf vanuit verschillende invalshoeken wordt be schouwd. Het boek geeft een beeld van de geschiedenis van de ontwikkeling en het beheer van de duinen, polders en dijken, van de strijd tegen het afbrekend geweld van de zee en van de verschillen de vormen van het eiland aan de hand van oude kaarten. De belangrijkste verdienste van de vijf Texelse auteurs is dat zij vrij diep en technisch verant woord op deze onderwerpen ingaan en toch voor de gewone leek begrijpelijk zijn gebleven. De lezer gaat zich door de toon die wordt aangeslagen, betrokken voelen bij de vele menselijke en natuur lijke processen die worden beschreven en wordt daardoor zeer ontvankelijk voor de flinke portie „leerstof" die in het boek is verwerkt. Het boek draagt er toe bij dat de mensen zich meer bewust worden van natuur en cultuur en beter dan een stuk prikkeldraad of verbods bordje is dat in het belang van de instandhouding van het landschap en het begrip voor technische inprepen die tegenwoordig in nauw overleg met de landschapsbeschermers worden geno men. De heer J. van Lare uit De Koog nam het hoofdstuk over kartografie en karto- graferen voor zijn rekening. De aard van het onderwerp bracht met zich mee dat slechts een klein deel van zijn verhan deling rechtstreeks verband houdt met Texel want het gaat vooral over de geschiedenis en de techniek van het maken van land- en zeekaarten. Deze uiteenzetting, hoe interessant ook, past minder goed in het totaal. Buitenge woon fraai daarentegen zijn de illustra ties van juist dit hoofdstuk. Het zijn, logisch, fraaie kleurenreproducties van oude kaarten. De heer M. Mantje uit De Koog schrijft over duinen en duinbeheer en legt daarbij het zwaartepunt op de natuurwetenschappelijke betekenis van de Texelse duinen. De diverse proces sen die hebben geleid tot vorming van duinen, duinvalleien en duinmeren wor den beschreven evenals de effecten van menselijk ingrijpen waartoe niet alleen de ontginning, de beschermende maat regelen maar ook het toelaten van bijv. toeristen en het onttrekken van drink water kunnen worden gerekend. Vrij uitvoerig wordt ingegaan op de begelei ding van de toeristenstroom met als doel de schade tot het minimum te beperken. De heer C. P. Harting van Rijkswater- Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld Er De Rooy B.V., Postbus 111790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742, NMB nr. 67.34.60.398. 93e JAARGANG NR. 9480 VRIJDAG 30 MEI 1980 TEXELSE COURANT Texel heeft dit jaar een rumoerige luilakviering beleefd. Al rond half één barstte het kabaal los en dat ging door tot zonsopkomst. Door de politie werd geconstateerd dat veel jongens op hun bromfiets met grote snelheid en zonder licht door Den Burg reden. De uitlaten waren van de brommers verwijderd hetgeen extra herrie veroorzaakte. Met name binnen de bebouwde kom werd erg hard gereden. Er waren ook veel jongeren uit de buitendorpen die naar Den Burg kwamen. In Den Burg warden twee ruiten van telefooncellen vernield. Een vuil niscontainer die bij esn Chinees res taurant op de Groeneplaats stond werd in brand gestoken. Overal op Texel, maar vooral in Den Burg en Oosterend werden straten opengebroken. Ook werden verkeersborden omgebogen en vlaggestokken weggehaald. De We verstraat in Den Burg werd geblok keerd met rijwielrekken. Bij de Schil- derweg in Oudeschild had men een vijftigtal bielzen op de rijbaan gede poneerd en geprobeerd die in brand te steken. Een tuinhekje van een zeventigjarige en bijna blinde man uit de Wilsterstraat in Den Burg werd volkomen kapot getrapt. Ook elders werd schade aan vooral voor tuinen geconstateerd zoals in de Wagenmakerstraat. Lampen die bij sommige wegafzettingen stonden werden vernield of meegenomen. Onbekenden hebben gedurende de pinksterdagen een ware puinhoop achtergelaten op de barbequeplaats in de Dennen, nabij de Randweg. Lege bierblikjes, papier, dozen en ander vuilnis lagen her en der over het terrein verspreid. Van één barbeque was het rooster verbogen. De politie heeft geen idee wie de daders zijn. Een aanrijding met betekenend licha melijk letsel vond zondagavond plaats op het Hogereind in De Waal. Een bromfietser die zijn bocht wat te ruim nam botste frontaal tegen een tege moetkomende bestelwagen. De van Texel afkomstige bromfietser moest met een bekkenbreuk, beenbreuk en een hersenschudding worden opgeno men in het ziekenhuis in Den Helder. Tijdens luilaknacht heeft de politie een Texelaar aangehouden die in zijn auto reed terwijl hij eerder een tijdelijke ontzegging van de rijbevoegdheid had gekregen. staat schrijft over „De zeereep in bewe ging". Het gaat over de gedragingen van de zee rond Texel in de loop der eeuwen, de verschuiving van zandpla ten en zeegaten. En natuurlijk over de diverse maatregelen die Rijkswaterstaat neemt om de zee een halt toe te roepen: het maken van onderzeese bolwerken, duindijken, zinkstukken etc. tot en met een omvangrijke zandsuppletie. Harting dient het allemaal overzichtelijk en boei end op en had veel foto's en ander materiaal beschikbaar om zijn verhaal toe te lichten. Dijkgraaf M. Roeper Pzn. geeft in een wat korter bestek een overzicht van het ontstaan van polders en water schappen op Texel, geïllustreerd met enkele kaarten en oude prenten. Ook de bijzondere waterhuishouding van Texel wordt uit de doeken gedaan. De heer L. J. Weijdt tenslotte leverde het hoofdstuk over oude en nieuwe dijken op Texel. Ook hij belicht eerst de historie van de dijkenbouw en komt via de afsluiting van de Zuiderzee en de februariramp bij de Deltawerken en de Texelse deltadijken terecht. Als illustra tiemateriaal dienen onder meer diverse doorsneden van oude en nieuwe dijken. Het boek werd gedrukt bij Langeveld £f De Rooy. De lay-out, het grafisch ontwerp van de verschillende pagina's in het boek maakt een stijlvolle, even wichtige indruk en doet niet onder voor die van een standaardwerk als ,,'t Lant van Texsel". Het waren dan ook dezelf de ontwerpers die aan het werk zijn geweest: Jan en Elly Roest uit Hoog woud. Het boek moest echter betaal baar blijven en dat zal er de reden wel van zijn dat de omslag buiten verhou ding sober werd uitgevoerd. Er zijn veel aanmeldingen binnen gekomen voor het dit jaar te houden bouwdorp. Eigenlijk is er voor kinderen die mee willen doen alleen nog maar plaats in de derde week. Voor bijzonde re gevallen kan in de eerste week nog een plaatsje gevonden worden. De tweede week zit echter overvol. Het bouwdorp staat open voor alle kinderen die op dit moment op de lagere school zitten. Het staat dit jaar in het teken van het circus. Een onderwerp dat door de kinderen zelf bedacht is. En daarom moet het wel leuk worden. Naast bouwen kan in het bouwdorp aan schilderen, sporten, dansen, toneel spelen en nog veel meer worden ge daan. De drie weken waarin het bouw dorp wordt gehouden zijn: 14 tot en met Wjuli; 21 tot en met 25 juli en 28 juli tot en met 1 augustus. Telkens op het sportveldje achter de gymzaal aan de Beatrix/aan van 9 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags. De kosten zijn f 17,50 per week. De kinderen uit de buitendor pen krijgen het busgeld voor de helft terug. Eigenlijk mag iedereen maar één week meedoen, maar als er plaats genoeg is mag twee weken ook. Kinderen vanaf tien jaar mogen dit jaar één nachtje in hun eigengebouwde hut slapen. Dit is in de nacht van don derdag op vrijdag. De kinderen die dit jaar tien worden mogen ook meedoen. In verband met eten en dergelijke kost dit nachtje f7,50 extra. Men moet zich voor dit nachtje van tevoren opgeven. Inlichtingen en opgeven voor één juni bij het raadhuis, afdeling culturele zaken, telefoon [02220) 3041. BOUWKAMP Mensen die de leeftijd van 11, 12, 13 of 14 jaar hebben kunnen meedoen met het bouwkamp. In het bouwkamp wordt geslapen in tenten van ongeveer drie bij vier meter en daar gaan dan 5 of 6 kinderen in. Eten wordt in een hele grote tent gedaan. Ook het bouwkamp staat in het teken van het circus. Gebouwd wordt met palen, touwen, jute en oude lappen. Er is ook mogelijkheid tot toneelspélen, dansen, muziek maken, nachtwandelen, sporten enz. Het bouwkamp wordt gehouden van zondag 3 augustus om 14.00 uur tot zaterdag 9 augustus 11.00 uur op de speelweide aan de Ploegelanderweg in de Dennen. Het kamp kost f65. en daar is allés bij inbegrepen. Er kunnen maximaal 100 kinderen meedoen dus je moet je erg snel opgeven bij het raadhuis, afdeling culturele zaken, tele foon {02220) 3042 - 3041. De opgave geldt pas als het kampgeld is overgemaakt op bankrekening 3625.13.317 Rabobank, ten name van Welzijnsstichting Texel. De Exploitatiemaatschappij Bury B.V. te Ooij-Persingen (bij Nijmegen) heeft per 1 mei het bungalowpark Hoog Koog aan de Bosrandweg bij De Koog, gekocht van de Rabo bank. Dit bungalowpark, destijds gesticht door de heer J. K. P. Zwan, omvat dertig huisjes en een beheerderswoning. Van deze huisjes zijn er 17 van steen en 13 van hout. De stenen huisjes werden anderhalf jaar geleden vrij ingrijpend opgeknapt. Bury B.V. wil de huisjes verkopen. Voor zover dat niet lukt worden ze verhuurd door Jarino Re creatie. STKWWGRK. (HJSTHUS SI JAN ct lÊtoj» mdé tmkM mm fél bHLuwi 9 -gxg JA De onlangs op Texel gehouden inzameling van oude kleding ten bate van de Stichting Mensen in Nood te 's-Hertogenbosch heeft een hoeveelheid van totaal 11.500 kg opgeleverd. Dat is geen record (er is ook wel eens een jaar geweest van 15 tonmaar de gemiddelde kwaliteit van de ingeleverde kleding was beter dan ooit, waardoor een naar verhouding zeer groot deel als bruikbaar kan worden doorgezonden. Die hoge kwaliteit was onder meer te danken aan het feit dat verschillende modezaken een hoeveelheid gloednieuwe maar niet meer modieuze en daardoor onverkoopbare) kleding hadden afgestaan. Verder stelde de Recreatiestichting de textiele inventaris van hotel De Linde- boom-Texelbeschikbaar: dekens, spreien, lakens, slopen, tafelkleedjes, etc. Hotel De Lindeboom-Texel was in Den Burg ook het inzameladres op de actiedagen. Daar werd bovenstaande foto gemaakt.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1