Janna Willempje maakte geslaagde proefvaart VAN HET i rRAADHUIS j WAT IK ZEGGEN WOU. Geen bezwaar tegen rechttrekken kreek Hoofdingenieur-directeur opent gemaal „Krassekeet" I Mededelingen van B. en ft. Ruiten vernield Deuce wil niet in de resturen trainen Geslaagd fYFC discrimineert' Treinkaartjes Spetters? Hoop.... PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 ME11980 Opnieuw is een kotter van de Texelse vloot door een hypermodern nieuw exemplaar vervangen. Zaterdagmiddag maakte de TX 5 .Janna Willempje" de officiële feestelijke proefvaart, waarbij het schip van werf aan eigenaar werd overgedragen. Die eigenaar is de firma A. Ellen en Zonen uit Oosterend, die voor de nieuwe aanwinst zo'n 3,5 miljoen gulden heeft moeten neertellen. De nieuwe kotter vervangt de oude TX 5 die in februari naar Den Helder is verkocht en als HD 34 zijn bestaan zal voortzetten. De nieuwe TX 5 werd gebouwd door de werf A. en L. Hoekman te Urk, die de bouw van het casco uitbesteedde aan Bijholt te Foxhol in Groningen. De bouw begon in september. De Janna Wil lempje" is voorzien van een Stork Werkspoor motor van 1.800 pk die echter afgesteld is op 1.500 pk. De lengte van het schip is 36,25 meter, breedte 8 meter en de holte 4,40 meter. iri Voorbeeld De vormen van het casco zijn deug delijk en veilig. Dat staat bij voorbaat vast, omdat diverse andere kotters (de UK 61, 225, 224 etc.) van eenzelfde romp zijn voorzien en waarmee inmid dels uitstekende ervaringen zijn opge daan. In de visserij is dat niet gebruike lijk. Bijna elk schip is een nieuw ontwerp, waarbij de stabiliteitsmetingen en het praktijkgebruik altijd met een zekere spanning tegemoet worden ge zien. De TX 5 is voorzien van de bekende Personeelsreis Op vrijdag 30 mei maakt het raadhuis- personeel de gebruikelijke personeelreis. Niet alle medewerkers gaan mee, maar om een vergeefse reis naar het gemeen tehuis te besparen is het nuttig vooraf even op te bellen of een bepaalde ambtenaar die u nodig hebt wel of niet aanwezig is. Naamsverandering Met ingang van 1 juni zijn de richtlij nen voor naamsverandering gewijzigd. Via krant, radio en televisie is hieraan al aandacht geschonken maar het is heel goed denkbaar dat iemand voor zijn/ haar situatie speciale vragen heeft. Op de gemeentesecretarie (kamer 209) is men graag bereid voor die specifieke situatie de gewenste informatie te ver strekken. Een paar situaties waarin dit van belang kan zijn noemen we hier: stiefkinderen (bijvoorbeeld na een echt scheiding gevolgd door een nieuw hu welijk); kinderen geboren buiten een huwelijk; toevoeging van een naam; wijziging in verband met het veelvuldig voorkomen van dezelfde naam; idem van een naam die kennelijk onwelvoege- lijk of bespottelijk is. Van een woonhuis aan het Oude Dijkje in De Koog werden tussen vorige week dinsdag en donderdag een aantal ruiten vernield. De bewoners van het betreffende pand zijn met vakantie. De vernielingen werden ge constateerd door iemand die het huis regelmatig controleert. De vier ruiten zijn kapot gemaakt met stenen en stokken. Behoudens de schade aan het tjlas is door diverse scherven ook de inboedel beschadigd. De politie heeft aanwijzingen omtrent de daders. reeks voorzieningen die de vissersman tegenwoordig ten dienste staan. De door INA geleverde elektronica omvat een Dancon hoofdzender, twee spoed- niks, twee radarinstallaties, een schrij ver, een Eurolood dieptemeter en een Decca met plotter. De „Janna Willempje" wordt be mand door de heer Aris Ellen sr. en zijn zoons Aris, Marco en Jan alsmede de heren Rob Meijer en Ferry Kalter. Certificaat De overdrachtsplechtigheid op zee bestond uit het overhandigen van het certificaat van deugdelijkheid door werf- directeur L. Hoekman aan de heer A. Ellen sr. Tevoren had Hoekman woor den van dank en waardering gesproken aan het adres van de familie Ellen. Bij de bouw was alles naar wens, dus in goed overleg, verlopen. Dat kon door de heer Ellen worden bevestigd. Dominee Van Zijll Langhout sprak een gebed uit waarbij hij Gods zegen vroeg voor de opvarenden en het door hen beoefende visserijbedrijf. Verder werden tal van geschenken overhandigd. Vader Ellen kreeg een bijbel, Ineke Ellen (die het schip destijds De „Janna Willempje loopt voor het eerst de haven van Oudeschild binnen. heeft gedoopt) kreeg de restanten van de fles champagne die tot een fraai aandenken waren verwerkt, de zoons Ellen kregen een wekker-radio en de respectievelijke echtgenotes van de fir manten werden verblijd met sieraden, etc. Groot vistuig Vermeldenswaard is nog dat de TX 5 is uitgerust met vistuigen die zijn ver vaardigd door Hans Boom uit Oude schild. Ze zijn bijzonder groot: de bomen zijn 12 meter lang (gebruikelijk is 10 11 meter). Ook de TX 36 en 29 zijn met dergelijke grote vistuigen uitgerust. De kotter heeft zijn bruikbaarheid inmiddels in de praktijk bewezen. Nadat het schip in Harlingen was gestabili seerd is bij Vlieland en Terschelling uitgebreid gevist. De feestelijke ingebruikneming van zaterdag werd besloten met een diner in het Havenrestaurant in 't Horntje (het schip mocht door voor deze bijzondere gelegenheid worden afgemeerd). Daar bij werd o.a. het woord gevoerd door de heer L. J. Weijdt namens de Vissers vereniging DETV Texel. Deze gaf naast zijn voldoening over deze vernieuwing van de Texelse vloot uiting aan zijn bezorgheid voor de toekomst. Met name de ontwikkeling van de gasolie- prijs (thans 63 cent per liter) wordt door de visserij als bedreigend ervaren. Bij de lijst van ingekomen stukken en mededelingen tijdens de vergadering van de welzijnsstichting van gister avond werd gemeld dat de sectie jeugd- en jongerenwerk zich tot de sectie dorps- en dorpshuiswerk heeft gewend inzake het alcoholgebruik door jeugdigen. Eén en ander wordt nader uitgezocht. Voorzitter mevrouw Van Beek wist te melden dat uit De Cocksdorp bekend is dat ouderen soms drank kopen voor kinderen beneden de zestien jaar. Bij de ingekomen stukken lag verder een brief van de sectie dorps- en dorps huiswerk waarin de angst werd uitge sproken dat het merendeel van de acti viteiten, zoals cursussen en dergelijke zich gaan verleggen naar het dorpshuis in Den Burg. Door het bestuur van de Welzijnsstichting werd deze vrees niet helemaal begrepen. De sectie dorps huiswerk zal daarom in een volgende vergadering worden uitgenodigd om zijn bezwaren toe te lichten. In de ver gadering ontspon zich nog een dis cussie tussen de heer Rienks en mevr. Postma. De beide commissieleden trachtten de brief psychologisch te be naderen. Volgens de heer Rienks bleek uit het schrijven duidelijk dat de sectie hulp zoekt en mevr. Postma was bang dat de sectie door de uitnodiging het gevoel krijgt op het matje te worden geroepen. Bij de behandeling van de urenverde- ling van de sporthal kwam een brief aan de orde van tennisvereniging Deuce. Omdat de vereniging één van de kleinverbruikers van de hal is, had men hen met een aantal resturen opge scheept. Op dinsdag, woensdag en vrijdag kan er van half zes tot half zeven getennist worden en verder op zaterdagochtend. De vereniging stelt dat de ontwikkeling van de tennissport door deze ongunstige tijden wordt geremd. Verder wordt gesteld dat de tennissport voor zijn winterse trainingen in de Sporthal de ruimte echt nodig heeft. Wellicht zou er geruild kunnen worden met een vereni ging wiens sport in een kleinere sport- akkommodatie evengoed bedreven kan worden. De tennisvereniging kon digde aan nog een intern ledenonder- zoek te zullen houden naar de wense lijkheid van het verschuiven van de tijden. In de vergadering van de Welzijnsstichting werd besloten de kwestie te verwijzen naar de akkommo- datie-sectie. Als mogelijke oplossing kan gedacht worden aan het maken van een meerjarenplanning waarin dan' de ene vereniging en dan weer de andere een jaar minder gunstige tijden heeft. Met zo'n planning zouden ook excessen als van de badmintonclub die als enige niet over de kantine kon beschikken tijdens zijn trainingen, worden uitgebannen. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Voor het diploma Middelbare Oplei ding Dienstverlening te Alkmaar slaag den Nel-Schuijl-Smit uit Eierland en Hans Paul Oosterhaven uit De Koog. Zo, dus de Youth for Christ probeert nu ook, blijkens een artikel in de Texelse Courant van 14 mei, op Texel voet aan de grond te krijgen. Voor jongeren 'die nog helemaal niet met het Evangelie van Jezus Christus hebben kennisgemaakt'. Zouden de jongeren die daar deze koffiebar gaan bevolken wel weten in wat voor een organisatie ze terechtkomen? Laat ik beginnen met te stellen dat ik 't prima vindt dat jongeren de kans gebo den wordt zich met 'n beweging, met idealen te identificeren en hun energie daarin te stoppen. De behoefte aan een bepaalde zekerheid, aan normen, aan veiligheid is normaal en er zijn gelukkig mogelijkheden genoeg tot politiek of sociaal engagement. Van die mogelijk heden maak ikzelf ook gebruik. Wat YFC echter in hoofdzaak doet is het te omzeilen om standpunten over bijvoorbeeld de Derde Wereld, racisme, kernenergie, politieke keuzes in te ne men: dat is onbelangrijk, slechts de persoonlijke relatie met God telt. En als je je dan met het YFC-beeld confor meert, vindt vervreemding van je omge ving, van je maatschappelijke situatie plaats en wordt een identiteit wegge moffeld onder religieus gemompel en geen echte gestalte gegeven. En toch, het voor mij als flikker meest walchelijke aspect van de YFC is het feit dat zij homoseksualiteit verwerpt en veroordeelt. Op bijbelse gronden, overigens. 'Homofielen, dieven en moordenaars' staan voor YFC op één lijn, de 'homoseksuele geaardheid is het gevolg van een biologische fout' (gaat er bij u ook een belletje rinkelen Hitiers rassentheorieën?) en de 'oorzaak ervan ligt in de algehele zondeval van de mens' (,,Liefde"-nummer van Aktie, YFC-evangelisatieblad, maart 1979). En ik als flikker kan genezen worden; er is nog hoop voor me. Genezen waarvan? Van een levenswijze en een seksueel gedrag waar ik me heerlijk bij voel? Hoop om hetero te worden? Zo bén ik toevallig niet, en dat is te gek lekker, m'n flikkerij maar niet de YFC die haar standpunt uiteenzet in Het kleine wine boekje. Enkele citaten: 'Vele men sen die een bepaalde afwijking of handicap hebben, kunnen toch een leven leiden dat veel voldoening geeft. Dat geld ook voor sommige mensen, die vanaf hun jeugd homoseksueel zijn, maar die besloten hebben te leven volgens de wetten van God, en dus 'celibatair' blijven. Het gevaar voor jou is, dat deze 'praktizerende' homoseksuelen uiterst agressief zijn, niet alleen om gelijke rechten te krijgen, maar ook om hun seksuele lusten te bevredigen door anderen tot deze ma nier van leven te verleiden'. En inder daad, ik vind het een heerlijke ervaring om met iemand die ik graag mag, die De hoofdingelanden van het Waterschap Texel hebben er geen bezwaar tegen dat de zg. Kreek door Weltevreden nabij De Cocksdorp wordt vergraven, zodat deze een vrijwel recht 'verloop krijgt. De kreek is thans bochtig en is (net als de Rog- sloot, Hoogezandskil e.d.) afkomstig uit de tijd dat Eierland nog niet was bedijkt. De heren H. W. Stark uit De Cocksdorp en T. N. de Boer uit Voor hout, rasp. erfpachter en eigenaar van de aanliggende grond, hadden het bestuur van het waterschap (dat de kreek in beheer en onderhoud heeft) verzocht tot rechttrekken over te gaan om tot een betere en meer economisch te bewerken vorm van de aanliggende percelen te komen. Het dagelijks bestuur van het water schap maakte in overleg met de aan vragers een vergravingsplan, dat niet alleen een betere perceelsvorm maar ook een betere waterafvoer van de grond in de omgeving tot gevolg heeft. Bezwaar Het plan moest ter visie worden gelegd om gelegenheid te geven tot het indienen van bezwaar bij de hoofdinge landen. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt door de Werkgroep Landschapszorg Texel, die van mening is dat de bochtige kreek onveranderd moet blijven, omdat het een speels en aantrekkelijk element is in de overigens nogal rechtlijnige omgeving. De oude kreken in Eierland herinneren aan het landschap voor de inpoldering: kwelder en wad doorsneden door kreken. Land schapszorg zag het willen rechttrekken van de kreek als overdreven netheids- drang en vond dat de voordelen van deze maatregel niet opwegen tegen het landschappelijk verlies. Bovendien vindt Landschapszorg de huidige kreek met zijn ondiepe oeverkant en rietbegroeiing voor vogels en bloemen gunstiger dan de rechte sloot die ervoor in de plaats moet komen. Verder was Landschaps zorg van mening dat voor de vergraving een wijziging van het bestemmingsplan nodig is, zodat de toestemming van het polderbestuur alleen niet voldoende zou zijn om het plan te mogen uitvoeren. Ongegrond In de donderdagavond gehouden vergadering verklaarden de hoofdinge landen het bezwaar van Landschaps zorg echter ongegrond, daarmee het advies opvolgend van het dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur had geschreven dat van netheidsdrang geen sprake is, maar dat het de aanvragers te doen om een doelmatiger indeling van hun land. Wijziging van het be stemmingsplan is ook niet nodig, want Eierland heeft bestemming agrarisch produktiegebied, waarbij de agrarische belangen prevaleren. Het plan moet nu nog worden goed gekeurd door Gedeputeerde Staten. In de vergadering van hoofdingelanden bleek de heer C. Boot uit De Waal, (hoofdingeland namens Natuur monumenten) de bezwaren van Landschapszorg wel te kunnen onderschrijven. Ook hij vond het zonde om de bochtige kreek dicht te gooien. Dijkgraaf M. Roeper Pzn. wees erop dat het bochtige verloop vanaf de weg niet is te zien. Het betreft hier particu lier terrein waar anderen geen bood schap hebben. Hij vond niet dat het waterschap het volgens hem redelijke verzoek van Stark en De Boer in de weg moest staan Surfers Een ander punt dat op de vergade ring van hoofdingelanden aan de orde kwam was de recreatiedrukte op de dijk. Naast de sportvissers die er altijd al waren, dienen zich nu steeds meer fietsers en vooral windsurfers aan. Het wordt zeer betreurd dat brommers en auto's de dijk oprijden om op de bui tenberm te komen. Dijkgraaf Roeper zei dat het Waterschap zoveel mogelijk wil meewerken aan watersport voor zover deze in groepsverband wordt be dreven en men dus met een verant woordelijk bestuur heeft te maken. Met hen zijn goede afspraken gemaakt. De sleutel verstrekt om het mogelijk te maken dat boten met de auto over de dijk worden gebracht. Het zijn echter de individuele surfers die zorgen baren. Droogtaramp? In zijn openingstoespraak liet dijkgraaf Roeper zich zeer somber uit over de langdurige voorjaars droogte. Al wekenlang Is geen spat water gevallen, In een tijd vsi het jaar dat water het hardste nodig is. „Als niet zeer snel verandering op treedt, wordt dit een zeer slecht jaar, slechter dan 1976", aldus de dijk graaf. Als gevolg van de droogte lijkt ook het gras waarmeee de nieuwe dijken zijn ingezaaid weinig terecht te komen. Desgevraagd verklaarde de heer Roeper te verwachten dat Rijkswaterstaat op nieuw voor inzaaien zal zorgdragen als dat nodig mocht zijn. Meegedeeld werd dat de heer J. Steenis (24) uit Zaandam per 1 augus tus bij het waterschap komt als tech nisch medewerker. Ean andara mededeling was dat Ir. F. J. da Vos, hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat Noordhol- land, op vrijdag 20 juni het nieuwe gemaal „Krassekeet" officieel in gebruik zal stellen. De heer J. S. Dijt werd gekozen tot hoofdingeland bij het Hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen. Hij kreeg 14 stemmen. Op de heren J. S. Keijser en J. Vermue werden, resp. 3 en 5 stemmen uitgebracht. De heer Dijt neemt de plaats in van de heer M. Roeper Pzn., die in maart tot hoog heemraad bij Uitwaterende Sluizen is benoemd. ook mooi is, naar bed te gaan. Maar dat terzijde. Tot slot nog iets over de kerkelijke huichelachtigheid. YFC wordt financieel sterk gesteund door vooral de Gerefor meerde kerken die zélf de laatste jaren juist iets homovriendelijker zijn geworden. Hoe valt dat te rijmen? Gelukkig is voor YFC die geldstroom nog niet voldoende getuige haar toetre den in 1979 tot de Nederlandse Vereni ging van Jeugd- en Jongeren Werk om zo de mogelijkheid te openen tot het verkrijgen van rijkssubsidie. Zeer terecht heeft onlangs het PSP-Tweede-Kamer- lid Van der Spek aan de Minister van CRM daarover kritische vragen gesteld een organisatie die de identiteit van een hele bevolkingsgroep ontkent en vernedert verdient het niet hierin te worden gesteund door de staat. Op Texel zaler hopelijk eens over het blote feit van het bestaan van een discriminerende vereniging op het eiland worden nagedacht. Marcel Bullinga, Jacob van Lennepstraat 58" 1053 HL Amsterdam In de Texelse Courant van 14 mei trof ik een bericht aan waarin stond dat ingaande 1 juni treinkaartjes verkrijgbaar zijn bij de kantoren van de VW. Naar mijn mening is dat dan in Den Burg en in het seizoen in De Koog. Evenals vroeger is dat hoofdzakelijk een service voor toeristen. Maar hoe zit dat nu met de Texelaars uit de overige buitendorper en dan speciaal voor de ouderen, die familie op de vaste wal hebben en afhankelijk zijn van het slechte openbare vervoer op het eiland. Moeten die naar Den Burg of De Koog voor een trein kaartje? Ik vind het een heel aardige geste van de VW, een goede reclame ten aanzien van vooral de toeristen, die op een bepaalde tijd terug moeten naar de vaste wal. Zou het echter niet betei zijn, dat de kaartjes verkrijgbaar worder gesteld op de boot? Dan kan ieder, ook de Texelaars zonder auto, dus vooral df ouderen, in Den Helder van de bu rechtstreeks naar de trein lopen. Da: zou voor de ouderen, die een 65-plus kaart hebben een prachtige oplossinc zijn, vooral in het seizoen. Bovendien kan zodoende werkgelegenheid ge creëerd worden voor een van de velr werkloze jongeren. J. van der Veer, Oudeschild Negers worden weer nikkers, jodei zijn weer onbetrouwbaar en vrouwei neuken het liefst met grote rijke piemels Paul Verhoeven heeft het zelf gehoord van gewone, jonge mensen. Hoewel d Nederlandse regisseur naar zijn eigei zeggen cliché's wilde vermijden, is zijl film één grote prutzooi van vooroorde len, miserabele volksverlakkerij en di: opgelegde schijnheiligheid. Onze jeugd massaal door grof reclamewerk als ve naar de bioscopen gedreven, krijgt daa een allegaartje van zogenaamde taboe brekers opgediend, waar je koud va wordt. Het is droevig om te zien hoe ii anderhalf uur tijds van het leven va jongeren wordt gereduceerd tot ,,wi heeft de grootste en kan het dus he beste?", „liefde bestaat alleen daa waar mooie lichamen en geld zijn" ei '„andersdenkenden zijn in principe ge maar zeker verdacht". En dat alle zonder commentaarl De jongere die hie niet in geloofde, liep de zaal uit, maar d groep die zijn werkelijkheid op het doe zag geprojecteerd werd weer eens heer lijk in zijn vooroordelen bevestigd. E inderdaad hoor: flikkers zijn viezerikkei meisjes die in patatkramen werke liggen de ganse dag met de benen wij en als je in een rolstoel zit dan ben ongelukkig en moetje onder een vrach wagen. Paul Verhoeven mag best ee rotfilm maken maar deze ouwe viespeu moet vrijheid van normen niet verwarre met het soort 'openhartigheid' dat h laat zien in zijn film. Gelukkig liepen Amsterdam veel jongeren 'die het me hadden gemaakt' de zaal uit. Of zoude dat tóch artsen of andere intellectuele zijn geweest? Die hebben tenslott tegenwoordig ook leren jacks. Evelyn Keijser, Amsterdan Ton Rombout, De Waal Hierbij breng ik hulde aan de ca jonge sportieve kerels, die in de nacl van vrijdag op zaterdag om drie uur, i de straatverlichting onklaar te hebbf gemaakt, de moed opbrachten om mi tuinhek in puin te trappen, ond dekking van rotjes. Mochten er ond deze dappere jongemannen zijn, c normaal kunnen denken en dat son doen, dan hoop ik dat zij misselijk zulli worden van hun gedrag. Voor hen is dan nog hoop. Een 70-jarige blinde inwone van Den Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2