Verwijten van stichting beroepsonderwijs aan Welzijnsstichting Professioneel concert in Oosterender kerk Geen subsidie voor Youth for Christ Voor het weekend Zon, maan en hoog water Schapen doodgereden Ravage Taxi Toon. Smidt sponsort II) E Geslaagd Ruit kapotgeslagen Texelse musici gaven concert Diefstal Clubwedstrijd uitgesteld Thrombosedienst Zuigelingenbureau van 31 mei en 1 Juni 1930 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten VRIJDAG 30 MEI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 urr t ds< var i ere 2 zarv /In •l.v, Her en/ i de lers Bij de vergadering van de Welzijnsstichting gisteravond waren ook vertegenwoor- digers van het beroepsonderwijs uitgenodigd om te praten over de bijdrage in de kietikosten van buitenschilderwerk en dakverbetering. In een eerder stadium had de administrateur van de Welzijnsstichting, de heer Oskam, er zijn ongenoegen over geuit dat de Stichting Beroepsonderwijs Texel opdrachten tot buitenschilderwerk had gegeven waarna de Welzijnsstichting opeens met allerlei financiële consequen ties werd opgescheept. De Welzijnsstichting moet 56% betalen van de kosten die voor het buitenschilderwerk worden gemaakt. Oskam zei dat de problemen inmid dels al aardig waren opgelost, omdat iowel de posten voor dakherstel en buitenschilderwerk door het college van nar "burgemeester en wethouders zijn goed gekeurd. Desondanks zei hij dat het prettig zou zijn als de Stichting Beroeps- pnderwijs in het vervolg eerder met dergelijke verrassingen komt. Een op- pierking waarmee hij kwaad bloed zette bij de heer Van der Weyden van de stichting. Deze meldde dat vorig jaar al contact met de Welzijnsstichting was opgenomen over het betreffende schil- lrse|:derwerk en dat het verwijt van Oskam daarom bijzonder onplezierig bij hem overkwam. Oskam kon zich de eerdere contacten niet herinneren. ,,lk vind echter, als je toestemming krijgt van het ministerie van onderwijs om bepaalde werken te laten uitvoeren, het logisch is -onmiddellijk contact met de Welzijns stichting op te nemen, omdat wij ook een deel van de kosten moeten dra gen", zei hij. Van der Weyden zei dat er tussen de Stichting Beroepsonderwijs «♦♦ften het ministerie al sind 1971 contacten lEbestaan over het dak. Hij vond het een iwat zware taak om de Welzijnsstichting i /permanent van iedere ontwikkeling op l Jde hoogte te brengen. l Oskam erkende overigens in een later t ^stadium dat bepaalde feiten hem moge- Jijk ontgaan waren en dat daarom de /verhoudingen wat scheef waren gelo ld rf"5"' Indiscreet 9 f it it n il e n i- 3 9 it 0 0 >l 0 >r Nadat dit punt was afgehandeld 'constateerde Van der Weyden dat de relatie tussen de Welzijnsstichting en de Stichting Beroepsonderwijs niet opti maal is. Laten we afspreken netjes met elkaar om te gaan", zei hij. Sinds oktober ben ik op Texel en ik heb in die tijd geconstateerd dat de verhoudingen zich op een laag peil bevinden". Deze zienswijze werd ten zeerste ontkend door de verschillende leden van de Welzijnsstichting. Er werd gezegd dat de meeste bestuursleden nog maar zeer kort in het bestuur zitten en dat er daarom nooit sprake kan zijn van gegroeide slechte tegenstellingen. Het bleek dat Van der Weyden vooral verbolgen was over berichten over het schilderwerk en de dakreparatie die naar aanleiding van de vorige vergadering van de Welzijnsstichting in de Texelse Courant verschenen. ,,De Welzijns stichting moet meer discretie betrach ten. Is het nodig dat de pers dit soort zaken breed uitmeet?", zo vroeg hij zich af. Hij refereerde verder aan het feit dat de pers nooit aandacht mag besteden aan persoonlijke zaken die in een verga dering worden besproken. Hij vond het nuttig wanneer de krant ook op andere terreinen terughoudendheid betracht. In dit stadium vond F. Blanken het tijd worden Van der Weyden enige kennis bij te brengen omtrent het verloop van openbare vergaderingen. De vergade ring van de Welzijnsstichting zijn open baar. Zakelijke berichten verschijnen derhalve in de pers. Dat is geen gevolg van indiscretie, maar simpelweg het gevolg van het maken van een verslag van een openbare vergadering. Overleg Van der Weyden ging verder in op een aantal detailzaken, waaruit bleek nesevjteilexn ab nav yrtiseilaad X en lén n ran fir- ian we In ijkt te eel :h- is ort en de De en op >ri- in- de en :ht te en Ts weinig worden op Texel con certen van echt professionele klasse gehouden, zoals tweede pinksterdag in Oosterend. Daar speelde in de grote kerk het trio „Sonata da chie sa", bestaande uit Eugénie van der Grinten (fluit), Hen van der Grinten (hobo) en Jaap Stork (orgel). Tijdens het ongeveer anderhalf uur durende concert werden alleen werken van Joden van de Bach-familie ten gehore gebracht. Dankzij een vrij grote reclamecam pagne was de Oosterender kerk zeer goed gevuld. Wij telden zo'n 150 aan wezigen, wat uitzonderlijk veel is voor een dergelijk gebeuren. Na een inleidend woord van dominee „D. van Zijll Langhout nam de organist „van het trio. Jaap Stork, het woord. Hij heette het publiek welkom en vertelde l,over enkele wijzigingen in het program- „ma. Het trio speelt ditzelfde program ma namelijk al een aantal maanden door het gehele land en er wil onder weg nog wel eens wat veranderen. Begonnen werd met een sonate voor 'fluit, hobo en orgel van Johann Sebastian Bach in vier delen: Andante, "Allegro, Adagio en Allegro. Hier bleek naast de kunde van de musici, al meteen dat zowel de fluit als de hobo bijzonder goed pasten bij het Ooster ender orgel. Hoewel de drie musici op de galerij verbleven, waardoor het publiek ze niet kon zien, was dankzij de "acoustiek in de kerk, de muziek tot in de verste uithoeken goed te horen. Gelukkig maar, want het zou bijzonder jammer zijn geweest als iemand ook "maar een noot van dit zo voortreffelijke concert zou hebben gemist. Musici De drie musici die het trio Sonata da Q chiesa (spreek uit ki-esa) vormen, zijn a| beroeps' Eugénie van der Grinten is als hoofdlerares verbonden aan de Muziek- paedagogische academie te Alkmaar, Hen van der Grinten is docent aan diverse conservatoria en geruime tijd verbonden geweest aan het Noord hollands Philharmonisch orkest en Jaap Stork is docent aan de Haarlemse en Bloemendaalse muziekschool en organist van de N.H. Adventskerk te Aerdenhout. De naam van het trio is ^"afkomstig van een sinds 1637 bestaan- de muziekvorm, de sonata da chiesa, rde kerksonate. Dit is een muziekstuk êvoor snaarinstrumenten, geschreven 6voor uitvoering in de kerk. Een kerk- ndP'sonate bestond meestal uit vier delen. Het trio speelde een aantal van dit soort stukken, onder meer de hier boven genoemde sonate voor fluit, hobo en orgel van J. S. Bach. Componisten Het is 'n aardig (hoewel niet helemaal oorspronkelijk) idee geweest om een programma samen te stellen dat uitslui tend bestaat uit werken van de familie Bach. Deze bijzonder uitgebreide en muzikale familie bezette bijna twee eeuwen lang alle belangrijke cantor- en organistenambten in Thüringen. Na het bereiken van een hoogtepunt met Jo hann Sebastian, die leefde van 1685 tot 1750, ging het met de genialiteit van de familie hard achteruit en in de genera ties van na 1700 is geen echt genius meer aan te wijzen. Maandag werden werken gespeeld van Johann Bernhard (1676-1749), een achterneef van Johann Sebastian; van Johann Christoph Friedrich (1732-1795) de 'Bückeburgse Bach', de oudste zoon uit Johann Sebastians tweede huwelijk; van Johann Christoph (1642- 1679), een oom van Johann Sebastian; van Carl Phillipp Emanuel (1714-1788), de tweede en bekendste zoon van Johann Sebastian en natuurlijk werken van de meester Johann Sebastian zelf. Alle stukken werden door de musici even fraai vertolkt. Het enige dat nog wel eens storend werkte waren de lan ge adempauzes die gehouden werden tussen de verschillende delen van een stuk. Sponsor Het is welhaast vanzelfsprekend dat een dergelijk concert niet zomaar ge houden kan worden. Allereerst komt er een hele organisatie bij kijken, maar ook de musici dienen betaald te worden. In dit geval geschiedde dat door een nieuwe bedrijfstak van taxi bedrijf Toon Smidt, de Taxi Toon Smidt Concertpromoties. Deze onderneming droeg bij in de kosten van het geheel, verzorgde de reclame en betaalde de musici. Het beviel zo goed dat besloten is meer van dergelijke evenementen op poten te zetten. De musici beweerden nog nooit zoveel succes te hebben gehad als juist in Oosterend, een feit dat hoogstwaar schijnlijk te danken is aan het taxi bedrijf. Het is goed dat in het Texelse be drijfsleven nog aan andere zaken dan sport aandacht wordt besteed en dat ook concerten tot de mogelijkheden behoren. W.B. dat er nog wat meer wrijvingspunten zijn tussen de Welzijnsstichting en de Stichting Beroepsonderwijs. Afgespro ken werd dat het overleg tussen beide stichtingen zal worden geïntensiveerd om zodoende misverstanden en weder zijdse wrok te voorkomen. De detail punten betroffen vooral het gebruik van de sporthal, financiële vergoedingen en administratieve taakverdelingen. Een dronken Duitser heeft dinsdag avond in de Wilsterstraat een ravage aangericht. De man verbleef op kamers en was het kennelijk niet geheel eens met de manier waarop de eigenaar van zijn vakantie-adres zich gedroeg. Dit re sulteerde in het kapotslaan van een ruit, een thermostaat en een spiegel. Toen de politie kwam bleek de Duitser bovendien nog een illegale zender bij zich te hebben. De aanstichter van al het kwaad werd van het eiland gezet. Ina Nowak, Ina Blok, Miep Spigt, Angela Drijver en Harry Nowak zijn in Alkmaar voor het diploma detailhandel geslaagd. Ina Nowak en Ina Blok slaag den tevens voor het diploma groot handel. Welzijnsstichting voelt er niets voor de gevraagde subsidie te verlenen aan Youty for Christ voor het houden van een manifestatie op Texel. Dat bleek tijdens de vergadering van de stichting die gisteravond werd gehouden. Aan de orde was het verslag van de vergadering van de subcommissie en de behandeling van de diverse subsidieverzoeken. Youth for Christ had bij de gemeente aangeklopt voor een bedrag van ƒ1.750, Een startsubsidie van hon derd gulden werd toegekend aan de Texelse afdeling van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie. Door mevrouw Postma werd gevraagd of een dergelijke subsidie wel voldoende is omdat de afdelingen van de NJN zelf een krant moeten uitgeven. Volgens Blanken hoeft dat helemaal niet zo luxe te zijn. ,,Het kan ook met een stencil met een kop er boven", zei hij. De heer Rienks zette vraagtekens bij de subsidie aan zweefvliegers. Het zweefvliegen wordt door 33 leden van de zweefvliegclub bedreven en vraagt aan subsidie meer dan 750.000, Rienks zei dat het zweefvliegen en het motorisch vliegen op het vliegveld Texel moeilijk samen kunnen gaan door het steeds intensiever wordende vliegver keer. Het gebruik van een lier om de zweefvliegtuigen de lucht in te trekken is zelfs at onmogelijk. Blanken Vond echter dat motorisch vliegen en zweef vliegen samen moeten kunnen gaan. Verwarring Administrateur van de Welzijnsstich ting Oskam noemde de grote verwarring die op dit ogenblik in de vliegerijwereld aanwezig is. In de Staten Generaal is een structuurplan burgerluchtvaart be handeld waarin wordt gezegd dat het aantal start- en landingsbewegingen uit mag breiden tot 80.000 per jaar. Dit druist echter radicaal in tegen het streekplan van de provincies. Gedepu teerde Staten willen het aantal vliegbe wegingen juist beperken. Het is daarom beter af te wachten hoe de discussie die op dit niveau wordt gevoerd af te wachten, dan nu al uitspraken te doen over het al dan niet mogelijk zijn van zweefvliegen naast de gemotoriseerde luchtvaart, ledereen was het er wel over eens dat het subsidiebedrag, ge zien het aantal leden van de zweefvlieg club, aan de hoge kant ligt. De subsidies die waren aangevraagd door aquariumclub In Aqua Vita en ZDH werden terugverwezen naar de subsidie commissie voor aanvullende informatie. Door een onder invloed van alcohol verkerende Duitser werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een ruit kapot geslagen in een strandpaviljoen bij paal 20 in De Koog. De dader werd inge sloten. In de nacht van eerste op tweede pinksterdag werden door de politie twee in buitengewone staat van dron kenschap verkerende jongens opgepakt en naar hun tent gebracht. Het duo zwalkte over de Ruyslaan in De Koog. De jongens kregen een bekeuring wegens openbare dronkenschap. Bij Bowling De Branding in De Koog werden eveneens in de nacht van eerste op tweede pinksterdag drie vlag gen gestolen. In de late ochtend van eerste pinksterdag werd in de kerk van Den Hoorn door Texelse musici een concert gegeven voor mensen die behoefte hadden aan een klei ne afwisseling op deze feestdag. Aan het anderhalf uur durende ge beuren werkten mee: Betty en Thea Bakker (trompet en cornet), het Texels vocaal ensemble o.l.v. Dyo Wassink, Pieter Tuinema (gi taar), Dyo Wassink (orgel), het blokfluitkwartet Rompeltier, Anna en Bert Kemper (accordeon) en Roel Steeman (viool). Het publiek kon genieten van zowel zeer oude als nieuwe werken. Over het alge meen werd erg genoten en het evenement kan dan ook als ge slaagd worden beschouwd. Op tweede pinksterdag werden uit een Duitse auto die geparkeerd stond op het parkeerterrein bij peel 9 cameraspullen ter waarde van zes duizend gulden ontvreemd. De auto was afgesloten en de diefstal vond plaats op klaarlichte dag. in de nacht van zaterdag op zon dag werd uit een Duitse auto die op het parkeerterrein Kogerstrand stond een cassetterecorder met twee luidsprekerboxen ontvreemd. Van een Mercedes en een Ford die beiden aan de Amsterdammer toebe horen werden in de nacht van eerste op tweede pinksterdag de banden lekge- stoken. De auto's waren aan de Ruyslaan geparkeerd. Maandagochtend half vier werd een Texelaar bekeurd die onder invloed zijn auto bestuurde. Hem werd de bloed proef afgenomen. Tevens had de politie bedenkingen over de auto waarin de man reed. Het vehikel werd voor technisch onderzoek meegeno men. De zon komt 1 juni op om 5.24 uur en gaat onder om 21.48 uur; 4 juni op om 5.21 uur en onder om 21.53 uur. Maan: 6 juni LK; 11 juni NM. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 30 mei Zaterdag 31 mei Zondag 1 juni Maandag 2 juni Dinsdag 3 juni Woensdag 4 juni Donderdag 5 juni Vrijdag 6 juni Zaterdag 7 juni 9.31 en 21.54 10.19 en 22.30 11.03 en 23.04 11.33 en 23.33 12.13 en 23.59 12.52 en - .- 0.29 en 13.36 1.08 en 14.32 2.05 en 15.42 Vorige week donderdag werd een schaap met twee lammeren doodgere den op de Vuurtorenweg nabij De Cocksdorp. De schapen waren uit een belendende wei ontsnapt. De Texelse bestuurder had niet op tijd voor het overstekende drietal kunnen rem men. De voorzijde van zijn auto werd behoorlijk beschadigd. De wedstrijden van de kustzeilwed- strijd Westerslag die afgelopen zondag door slecht weer niet door konden gaan, worden nu aanstaande zondag gehou den. Het betreft hier clubwedstrijden in catamarans. Iedere woensdag van 9.00 -10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (ingang tandartsencentrum) Witte Kruislaan, Den Burg. Mee te nemen: alle throm- bosedienstgegevens van elders ge frankeerde retourenveloppe met vakan tie-adres, verzekeringsgegevens (zie kenfondskas rt). De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Eisssn, dinsdag 3 juni om Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 4 juni om 15.00 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur maandagmorgen 8.00 uur tot Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen viëites sïv.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00- 16.30 uur zonder afspraak. Ambulance fin geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. G. Doeven, Noordwester 21, Den Burg, tel. (07220) 4658. Vrijdagavond 30 mei is zuster Doe ven bereikbaar onder nummer (02228) 672. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van tfe groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08,00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. zondag 1 juni 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman Doopdienst 19.30 uur uitzending via „De Lichtbgei De Cocksdorp 10 uur ds. Van Zijll Langhout. Collecte kerkvoogdij Den Hoorn 11.15 uur Ds. Van Zijll Langhout De Koog 9.30 uur ds. Wolthaus De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Diepersloot Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus maandcollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. R. D. Blaauw 19.30 uur ds. De Boer Oosterend 10.00 uur ds. De Boer 19.00 uur ds. Blaauw GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur ds. A. Snoep, uit Amsterdam 16.00 uur ds. A. Snoep Woensdag 4 juni: Oosterend 19.00 uur ds. E. Venema uit Drachten GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur drs. Van der Kooi (Uitzending via de Licht boei). BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.00 uur ds. Van der Laan, Amsterdam. Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdag om 19.00 uur. ROOM-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Osterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7