Cjroen ^wartsjexels in het harL, Aannemingsbedrijf Koom in ernstige probiemen Gasaansluiting in Buitengebied wordt voorbereid NIEUW VAARTUIG VOOR NIOZ EBOUWEN REEDS OVERGENOMEN DOOR IBS 1W*Y*] ToonSmidt Zon. maan en hoog water Pieter de Vries exposeert in „Scholerie" Geslaagd /rant Uitbreiding Den Hoorn Texeltoerist Burgerlijke stand Rommeltjes en oud papier ophalen TESO houdt open dagen Molengat 93e JAARGANG NR. 9484 VRIJDAG 13 JUNI 1980 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 loot advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Deze week valt de beslissing over het lot van het aanne mingsbedrijf v/h Jan Koom Mzn. te Den Burg. Door het uit blijven van voldoende werk zijn er voor het bedrijf nauwelijks meer bestaansmogelijkheden. Van de totaal 22 personeelsleden rijn er in het afgelopen jaar 16 ontslagen of afgevloeid, waar door het bedrijf alleen nog beschikt over de zes man sterke „oude kern". Thans wordt nagegaan of het mogelijk is het be drijf op een of andere manier, op bescheiden schaal, voort te zetten. Als dat mogelijk blijkt zal het in ieder geval niet gebeu ren in de huidige bedrijfsgebouwen aan de Wilhelminalaan, want deze zijn per 4 augustus a.s. verkocht aan het Installatie bureau Schuijl (IBS). Dit bedrijf moet het thans nog doen met een gehuurd noodonderkomen: de voormalige VTB-garage aan de Marico- weg. In de put Het in 1908 gestichte bedrijf Koorn is de laatste lijd steeds dieper in de put komen te zitten. De salaris- en investe- ringslasten zijn niet meer op te bren gen. Een van de belangrijkste oorzaken is het volledig tot stilstand komen van de premiewoningbouw, waarmee Koorn zich voornamelijk bezig hield. Voorlopig komt voor deze sector geen bouwgrond beschikbaar, nog afgezien van het feit dat de bouwlust (onder in vloed van de teruglopende welvaart en de hoge rente) ongekend gering is. Het laatste grote projekt dat Koorn uitvoer de, was de bouw van de Dagmarkt in de Weverstraat. Dit werd voor een in feite te lage prijs aangenomen om te trachten het bedrijf aan de gang te houden. Daarna is nog de verbouwing voor Déja-vu gevolgd en momenteel heeft Koorn niets meer om handen dan verbouwwerk in het Drimmo-gebouw 't Kooger Huijs te De Koog en wat kleine klussen. De toekomstverwachtingen zijn alles behalve rooskleurig. Al gerui me tijd geleden kwam vast te staan dat doorgaan op de oude voet onmogelijk zou zijn. Nog niet failliet Op dit moment is van een faillissement geen sprake. ,,Dat zou wel het eenvoudigste zijn, maar we stellen alles in het werk om te trach ten de crediteuren te geven waar zij recht op hebben. We willen graag op Texel blijven wonen en werken en willen iedereen recht in de ogen kunnen blijven kijken", aWus mede directeur Jan Koorn, waarvan op dit moment vaststaat dat hij zich in ieder geval uit de zaak terugtrekken en zijn oude beroep (zelfstandig architect) weer zal uitoefenen. Uiterlijk 4 aupus- Tot het eind van deze maand worden in ,,De Scholerie", Postweg 72 in Zuid- Eierland, foto's geëxposeerd van Pieter de Vries Lzn uit Den Burg. Voor een deel zijn het opnamen van Texelse landschappen. Bezichtiging (gratis en onverplichtend) is dagelijks (behalve maandags) mogelijk van 11.00 - 17.00 uur; zondags van 12.00 -16.00 uur. Als gevolg van een ongelukkig mis verstand is in het laatstverschenen nummer van Texeltoerist aangekondigd dat de foto's van Pieter de Vries zijn tentoongesteld in het raadhuis; dat is dus onjuist. tus zal hij wel zijn woning aan de Drijverstraat moeten verlaten, want deze hoort tot de bedrijfsgebouwen en is dus overgenomen door de IBS; de familie P. Schuijl zal daar gaan wonen. Zijn broer Wim Koorn zal het Koorn- bedrijf zo mogelijk op verkleinde voet voortzetten. Als dat niet lukt, zal hij zich terugtrekken op de door Koorn ge stichte bowling De Koogel in De Koog. De bowling is een aparte onderneming, die op de bestaande voet zal kunnen doordraaien. De gebroeders Koorn stellen er prijs op te verklaren dat de lopende werk zaamheden in ieder geval naar beho ren zullen worden afgewerkt. Nog meer? De kans is groot dat Koorn niet het enige aannemingsbdrijf op Texel is dat drastisch zal moeten inkrimpen of stop pen. Zeer plotseling is de bouwmarkt ingestort, mede als gevolg van de eerdergenoemde hoge rente en het niet beschikbaar zijn van bouwrijpe grond. Maar ook op wat langere termijn en zelfs bij een weer aantrekkende con junctuur is het ondenkbaar dat er voor alle op Texel gevestigde aannemers (en dat zijn er in verhouding van de grootte van het eiland erg veel) blijvend vol doende werk zal zijn. Harde strijd Het zijn de financieel meest sterke bedrijven die levend uit het thans in volle gang zijnde gevecht om werk zullen komen. Die bedrijven kunnen zich permitteren te laag in te schrij ven voor de weinige projekten die nog worden aanbesteed, zoals binnenkort de muziekschool. Een nadeel voor de op Texel geves tigde aannemingsbedrijven is de geo grafische gebondenheid. Er is geen sprake van dat zij kunnen terugvallen op het vasteland. Koorn heeft nog po gingen ondernomen om een deel van zijn personeelsbestand aan collega's in Den Helder uit te lenen in de hoop dat er intussen soulaas zou komen. Maar dat lukte slechts met vier man (die be trokken werden bij de verbouw van het Gemini-ziekenhuis in Den Helder) en die zijn inmiddels weer terug, terwijl de situatie van de Texelse bouwmarkt er alleen maar somberder op is geworden. Jarino Een andere poging om de toekomst van Koorn te redden, eventueel met opoffering van zelfstandigheid, werd ondernomen in oktober j.l. toen het bedrijf zich in feite aanbood aan de bouw- en exploitatiemaatschappij Jarino uit Roden. Maar Jarino had geen interesse. Het aannemingsbedrijf Koorn werd in 1908 gesticht door Jan Koorn, die in 1945 bij de beschieting van Den Burg om het leven kwam. Zijn zoon Maarteh nam de zaak over; hij overleed in 1968, waarna het roer in handen kwam van zijn zoons Jan en Wim. Wim Koorn: ,,Nee, het is niet leuk dat het nu zo afloopt. We hopen nu maar dat onze relaties er vertrouwen irr hebben dat we de zaak verder fatsoen lijk en zoveel mogelijk tot ieders tevre denheid zullen afhandelen en dat onze werknemers weer aan de slag zullen komen". Marius Banda van de Texelse vrij willige brandweer, is in Den Helder geslaagd voor het diploma technisch hulpverlener. Het is voor het eerst dat een dergelijk examen werd afgeno men en er zijn dan ook maar honderd technische hulpverleners in Nederland, leder brandweercorps werd in de gele genheid gesteld een afgevaardigde te sturen en voor Texel werd dit Banda. De brandweer wordt steeds vaker te hulp geroepen voor zaken, waarbij naast brand nog veel andere proble men zijn. Een technisch hulpverlener is hierbij een grote hulp. TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhelminalaan 4-6 den Burg Het gasbedrijf heeft de uitvoering van de tweede fase van de gas- aansluitingen versneld aangepakt. Bij de totstandkoming van de aardgasvoorziening is tussen het gasbedrijf en de gemeente de af spraak gemaakt dat eerst de kernen (fase 1) zouden worden aange sloten en dan de grote recreatiegebieden (fase 2). De aansluiting van de overige gebieden wordt bekeken na voltooiing van de eerste twee fasen waarbij het aantal aansluitingen dat in genoemde fasen tot stand kwam meetelt. De verwachting is dat het aantal gegarandeerde aansluitingen (2.820) dit jaar zal worden gerealiseerd. Van het aantal aan te sluiten zomerwoningen en dergelijke, in 1975 geschat op 980, zijn er per 31 december van het afgelopen jaar 627 aangesloten. Gezien deze cijfers meent het gemeentebestuur dat het aantal aan sluitingen zijn voltooiing nadert. Eén en ander wordt dinsdag meege deeld tijdens de raadsvergadering. Het dit jaar klaarkomen van de tweede fase is voor het gemeentebestuur aanleiding geweest een begin te maken met het uitstippelen van een beleid omtrent de aansluiting voor de buitengebieden. Door de snel stijgende olieprijzen wordt de vraag naar een gasaansluiting in de buitengebieden steeds dringerder. Naar aanleiding van het laatste ge sprek tussen het gasbedrijf en de gemeente valt het volgende beleid in de nabije toekomst te verwachten. Er zul len voorlopig gebieden blijven die niet aangesloten worden. De wel aan te sluiten gebieden moeten in één totaal plan worden opgenomen dat in één keer wordt uitgevoerd. De kosten van de uitbreiding van het hoofdleidingennet kunnen worden gedekt door het gasbe drijf, tot een maximum van 71.500,— per aansluiting in de gemeente. Verder door de aansluitbare percelen door middel van een baatbelasting. Inmiddels is de eerste globale uitbreiding van het leidingnet op kaart gezet. Het gasbedrijf maakt op grond hiervan een begroting. Deze eerste opzet omvat 311 aansluitin gen, inclusief zomerwoningen en derge lijke. Hiervoor is 37.775 meter hoofd leiding nodig. De aansluitingen zullen over het hele eiland verspreid aangelegd worden. Door een ambtenaar van het gemeentehuis wordt er op gewezen dat deze extra uitbreiding zich nog in een prematuur stadium bevindt en dat de zaak nog gedetailleerd uitgewerkt moet worden. afjuv Het is de bedoeling de bebouwing van het dorp Den Hoorn uit te breiden op de grond van de heer A. S. Lap. De grond van Lap leent zich goed voor een dergelijk doel, omdat er eigenlijk geen bruikbaar alternatief is, en volgens gemeentelijke stukken de inmiddels ge realiseerde nieuwbouw met een platte afdekking in de praktijk minder goed voldoet als randbebouwing. Toen de heer Lap enige tijd geleden contact met de gemeente opnam om een ligboxen- stal te mogen bouwen, was dat voor de gemeente aanleiding contact met hem op te nemen over het verplaatsen van zijn hele bedrijf. De daarna gevolgde besprekingen met de heer Lap ende namens hem optredende Grond- en Pachtzakendienst van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond konden zeer onlangs met positief resultaat worden afgerond. Verhuiskosten Voor de procedure werd gekozen voor een zogenaamde middelijke ont eigening. Dit houdt in dat naast vergoe ding voor de waarde van de grond en alles wat er op staat ook wordt bijge dragen in de herbouwkosten, terwijl verder diverse andere kosten worden vergoed zoals die van het bouwrijpma- ken van het vervangende bouwterrein, de verhuiskosten, legeskosten etc. Eén en ander betekent voor de gemeente flink wat kosten, maar anderzijds past deze lijn geheel in het beleid dat ten aanzien van de buitendorpen gevoerd wordt. Bovendien kunnen vraagtekens worden gezet achter de huidige situatie, waarbij een groeiend veehoudersbedrijf zich vlak naast bewoning bevindt. De zon komt op 15 juni op om 5.17 uur en gaat onder om 22.00 uur; 18 juni op om 5.17 uur en onder om 22.02 uur. Maan: 20 juni EK; 28 juni VM. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 13 juni Zaterdag 14 juni Zondag 15 juni Maandag 16 juni Dinsdag 17 juni Woensdag 18 juni Donderdag 19 juni Vrijdag 20 juni Zaterdag 21 juni 9.53 en 22.24 10.40 en 23.09 11.22 en 23.51 11.54 en 0.24 en 12.30 0.51 en 13.05 1.07 en 13.42 1.35 en 14.24 2.15en 15.11 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Tot en met morgen bestaat nog gelegenheid om wijzigingen en aanvul lingen op te geven voor het tweede zomernummer van Texeltoerist. Dit nummer verschijnt op 28 juni. Men wende zich tot de redactie van de Texelse Courant. In september of oktober van dit jaar neemt het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee een nieuw vaartuig in gebruik. Het schip, speciaal ontwor pen voor onderzoekwerk in de Wadden zee, wordt gebouwd bij de werf J. A. Vischer en Zn B.V. te Zwartsluis en zal begin volgende maand te water worden gelaten. Het nieuwe NIOZ onderzoekingsvaar tuig is ontworpen door Propulsion B.V. te Leiden. De lengte bedraagt 21 meter, de breedte 7.00 meter en de diepgang is slechts 85 centimeter waardoor ook de ondiepe gedeelten van de Waddenzee bevaren kunnen worden. Het onderzoe kingsvaartuig wordt voorzien van twee van 7 mei tot en met 10 juni 1980 Geboren: Jan Norbert, zv. Norbertus M. J. A. Dankers en Gertruda M. J. E. Willems; Irene Marquarita, dv. Peter J. Bremer en Trijntje J. Warmerdam; Robert, zv. Rudolf A. M. Buijsman en Anna C. Veeger; Maarten Cornelis, zv. Hendrik N. Brugge en Monica Maas; Mirjam Theresia, dv. Cornelis J. Kuip en Anna M. T. Hin; Ronnie, zv. Pieter C. Blom en Johanna M. M. de Graaf; Hendrik Simon, zv. Hendrik Stevens en Elisabeth A. Wilms; Francien Charlotte, dv. Dirk W. Panneman en Maria H. C. Jannes; Karin Petronella, dv. Arie Blom en Johanna A. van de Wetering; Miran da, dv. Pieter J. Visman en Geertruida Banda; Marieke Renate, dv. Klaas D. Koorn en Lilian S. Wahl; Pieter Jan, zv. Jan Feenstra en Trijntje Bijlsma; Felicity Elisabeth Marianne, dv. Dirk de Vries en Johanna F. M. E. Rommel; Inge, dv. Adri Rentenaar en Wilhelmina M. van Heerwaarden; Marijn Pieter, zv. Robert P. J. Beumkes en Hendrijntje Eldering; Rinus, zv. Marinus G. van Boven en Annette B. Starking; Gerbrandina Mar- garetha Suzanna, dv. Simon P. Wuis en Petronella D. Boon; Willem Dirk Maar ten, zv. Abraham J. de Smidt en Petronella D. Dijker. Ondertrouwd: Andreas J. M. E. Del- sing en Carolina T. Ruder; Rex A. Baier en Anne M. Bremer; Pieter C. Vlaming en Brigitta L. Vrij. Overleden: Cornelia Koorn, wv. Bak ker, oud 75 jaar, wonende te Den Burg; Grabel W. van Santen, oud 91 jaar, wonende te De Koog; Dieuwertje Dros, oud 76 jaar, wonende te Den Burg; Martje Knol, wv. Blom, oud 65 jaar, wonende te Den Burg; Maria Kapel, wv. Mak, oud 96 jaar, wonende te Den Burg; David Pieter Hartog, oud 23 jaar, wonende te Noorder Koogenland; Wie- be Dootjes, oud 84 jaar, wonende te Den Burg; Maurijntje Damsteeg, wv. Plaatsman, oud 91 jaar, wonende te Den Burg; Anne Koopstra, oud 93 jaar, wonende te De Koog; Jacob Reuvers, oud 80 jaar, wonende te De Cocksdorp. motoren van elk 130 pk. De accommo datie aan boord wordt afgestemd op drie bemanningsleden (2 hutten) en 6 opstappers (3 hutten). De foto toont het in aanbouw zijnde casco op de werf te Zwartsluis. Volgende week worden in Den Hoorn, De Westen, Dennen, P.H. Pol der en 't Horntje goederen opgehaald voor de rommeltjesmarkt die van de zomer gehouden wordt. Zo kan men eens goed schoon schip maken, want de ophalers kunnen alles gebruiken. Tevens wordt oud papier opgehaald zoals tijdschriften, kranten, karton en papieren zakken. Ook vodden zijn wel kom. Mensen buiten het genoemde gebied of lieden die vergeten worden kunnen A. van der Gaag opbellen (telefoon (02226) 383). Het wordt dan gehaald. De rommeltjesmarkt wordt op straat gehouden en wel op een aantal donder dagavonden in het zomerprogramma. Dus niet, zoals andere jaren, op het sportveld. Belangstellenden kunnen vrij dagmiddag 20 juni een kijkje nemen op de nieuwe TESO dub beldekker „Molengat". Van twee tot vijf staat de boot open voor iedereen. Omdat bij de TESO gevreesd wordt dat de belangstelling van Texelse zijde voor het nieuwe schip overwel digend zal zijn, moeten toe gangskaartjes kosteloos bij de VVV worden afgehaald. Door het afhalen van de kaartjes wordt een beetje in de gaten gehouden hoeveel mensen er zullen komen. De kaartjes kun nen in de loop van de volgende week worden afgehaald. De boot is ook volgende week op zaterdag en zondag te bezichti gen. De openingstijden zijn dan van 10.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur. Men haalt een kaartje voor een ochtend of een middag. TESO-directeur Hooger- heide wijst erop dat voor het systeem van kaartjes is gekozen om veiligheidsoverwegingen en omdat het voor de mensen zelf ook niet prettig is als iedereen tegelijk komt.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1