Van bordkartonnen rhbs naar Scholengemeenschap Gegevens artsen op Texel KNZHRM redde 204 pleziervaartuigen Afscheid Rector Van der Eijk Geen rampen bij Texei Consistoriekamer moet groter Subsidies emancipatiezaken Oud papier Asiel altijd open Brief tegen inventarisatie Aanrijding PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 198<fF ijm In de kamer van de rector van de Rijksscholengemeenschap Texel liggen hoge stapels papieren, dikke mappen, losse blaadjes met notities en hier en daar wat vakliteratuur. Zeker geen kamer waar iemand die vlak voor zijn pensioen zit regelmatig vertoeft. Rector C. van der Eijk is nog volop bezig. Met de voorbereidingen voor het vol gend schooljaar en met de herexamens. „We zitten nu volop in de herkansingstijd", zegt hij. Toch is Van der Eijk niet bang voor een lege periode als hij eenmaal op 19 juni afscheid heeft genomen van zijn schooi. Voorop staat dat hij op Texel blijft wonen en dat hij zich wil bezighouden met al die zaken waar hij in zijn schooljaren niet aan toekwam. Lezen bijvoorbeeld. ,,lk wil gaan lezen en studeren. De laatste jaren is daar eigenlijk helemaal niets van gekomen. Ik trachtte wel alles te lezen wat op het gebied van vaklectuur ver scheen, maar tijd voor literatuur of andere dingen die me interesseer den had ik bijna niet. Geschiedenis en archeologie bijvoorbeeld heb ben mijn bijzondere aandacht. Ik wil ook wat reizen gaan maken om bepaalde objecten te bezoeken". Ook gaat de scheidende rector het één en ander aan modelbouw doen. Overigens heeft Van der Eijk de Rijks scholengemeenschap vanaf het begin meegemaakt. Van „bordkartonnen RHBS" tot het mooie en moderne gebouw dat nu aan de Emmalaan staat. Van der Eijk: „We zijn begonnen met een drieklassige HBS-B in de aula van de Thijsseschool. Dat was natuurlijk enorm behelpen. Met latten en karton hebben we voor we daar begonnen drie klaslokalen getimmerd. Dat was in 1956. We zijn toen begonnen met 48 leerlin gen. De mogelijkheid om HBS te volgen bestond voor 1956 nog niet. Je had de ULO en de leerlingen die wat anders wilden moesten naar Den Helder. Dat was een hele reis want de overtocht duurde veel langer dan tegenwoordig en bovendien voer de boot maar om de twee uur. Verder was de busverbinding slecht, dus het was voor degenen die vanaf Texel de HBS of het Gymnasium in Alkmaar wilden volgen niet goed mogelijk dat te doen. Sommigen gingen wel op kamers wonen op het vaste land". Brugklassers „In ieder geval", gaat Van der Eijk verder, „heeft die bordkartonnen HBS maar een jaar geduurd. Het volgend jaar konden we terecht in een noodgebouw aan de Elemert. Een deel van dat gebouw staat er nog steeds. Daar zitten nu de brugklassen. Die noodgebouwen aan de Elemert zijn destijds door minis ter Cals geopend. Die was met een vliegtuigje naar Texel gekomen vanaf Valkenburg om hier de openingsdaad te verrichten. De opzet van de aanwezig heid van Cals was om het belang van het oprichten van een dergelijke school vor Texel te onderstrepen". De nieuwe HBS groeide geleidelijk uit tot een groter geheel en in 1960 kwam de HBS-A opleiding er bij. Er werd toen ook een gymlokaal gecreëerd. Het vol gende belangrijke wapenfeit was de oprichting van de Rijksscholengemeen schap. Dat gebeurde in 1969 en was het gevolg van zorgvuldig overleg tussen alle scholen voor voortgezet onderwijs. Er werd afgesproken dat er een scholen gemeenschap zou komen voor MAVO, HAVO en VWO en één voor lager beroepsonderwijs. Wanneer beide scho lengemeenschappen eenmaal goed ge organiseerd op eigen benen stonden, zou kunnen bekeken worden op welke manieren een verder samengaan moge lijk zou zijn. Doorstroming Voor de school van Van der Eijk had het worden van een scholengemeen schap een snelle groei van het aantal leerlingen tot gevolg. „De leerlingen bleven langer op school. Dat kwam door het doorstromingseffect. Iemand die MAVO 4 had gedaan ging op het HAVO verder proberen. En van de HAVO verder naar Atheneum". Zo gebeurde het dat in de loop van een aantal jaren de 48 leerlingen waarmee Van der Eijk zijn HBS gebouw, uitgroeide tot 750 middelbare scholieren. Een aantal dat maar net in het nieuwe en goed doordachte gebouw aan de Emmalaan kan worden gehuisvest, want de nood- lokalen aan de Elemert moeten ook nog steeds worden gebruikt. Van der Eijk neemt 19 juni afscheid van zijn school, maar eigenlijk blijft hij nog tot 1 oktober in dienst. Het leek hem echter beter om het commando bij het wisselen der schooljaren over te dragen aan zijn opvolger de heer Heet- veld. Het vertrek van Van der Eijk betekent dat een 45-jarige carrière in het onderwijs wordt afgerond. „Mijn eerste baantje was op de boekhoudafdeling van de Rijkspostspaarbank. Dat was, omdat er geen voldoende vacatures in de onderwijssector waren. Toen ik eindelijk in het onderwijs aan de gang kon, was dat midden in de crisistijd. Op een lagere school in Amsterdam. Daar begon je dan als kwekeling met acte. Echt helemaal aan het begin. Na Am sterdam ging ik naar Eindhoven, naar de Nuts lagere school. Men was daar ook bezig om een ULO-school op poten te zetten en zo rolde ik in het voortgezet onderwijs. Intussen had ik ook mijn wiskundestudie voortgezet. Na de oor log heb ik in Dordrecht gewerkt op een HBS als wiskundeleraar en toen vond ik het, tien jaar later, zo'n uitdaging iets op poten te zetten op Texel dat ik die kans heb aangegrepen. Het was een echte uitdaging om van niets iets te maken. Er waren nog geen stoelen, krijtjes, of wat dan ook. Zelfs de lokalen moesten we zelf timmeren in de aula van de Thijsseschool". Probleem Van der Eijk zegt dat het een heel probleem was mensen aan te trekken die op de school les konden geven. Op de HBS wordt een heel scala aan ver schillende vakken gegeven en het is niet eenvoudig mensen aan te trekken die van zoveel markten thuis zijn. Daarom werd er soms gewerkt met gastdocen ten uit Den Helder en Schagén. Ook waren er mensen op Texel die in de vorm van een part-time baan soms een aantal uren les gaven op de school. Maar het was vaak moeilijk om de mensen op de juiste uren te krijgen. Eén van de leraren uit die allereerste tijd geeft nog steeds les op de Rijksscho lengemeenschap. Eén van de leerlingen uit die eerste tijd is nu zelf docent bij de Rijksscholengemeenschap. Een andere leraar van het eerste uur is rector van een school op het vasteland. Opbouw Welke tijd rector Van der Eijk het meest interessant vond op school kan hij moeilijk beantwoorden. „Van 1956 tot 1977 was één tijd van opbouw. Eerst de HBS, toen de scholengemeenschap met de mammoetwet. Nu alles net zo'n beetje rond is ga ik weg. Het was in ieder geval interessant om een tijd van opbouw helemaal mee te mogen ma ken. Ook het werken met de ontwerpen voor dit gebouw was erg interessant.'Ik ben toen erg vaak in Den Haag geweest om één en ander te bespreken. De heer Heetveld nam het dan altijd van mij over, zodat hij beslist niet vreemd staat aan te kijken tegen het besturen van een school". Van der Eijk is duidelijk trots op het schoolgebouw dat in 1977 gereed kwam. Een bezoeker neemt hij graag mee rond en hij laat niet na te wijzen op de grote functionele gemeenschappe lijke studiezalen die zich centraal tussen de klassen bevinden. „Wat me van daag opviel is dat de begroeiing rond de school zo goed aanslaat. Bij het bouwen van een gebouw mag je één procent van de bouwsom gebruiken om er een kunstwerk voor aan te kopen. Wij hebben dat geld toen gebruikt om er groen omheen te laten aanleggen. Het slaat wonderlijk goed aan. Vanaf de weg is de school al bijna aan het gezicht onttrokken. Erg goed gaat dat". Donderdag 19 juni is het afscheid van Van der Eijk in de aula om drie uur 's middags. Vrijdagavond organiseert de oudervereniging een afscheid voor oud leerlingen en ouders. Sommige ouders van kinderen die nu naar school gaan zullen zelf oud-leerlingen zijn. „Dat is het leuke", zegt Van der Eijk, „je leert op die school enorm veel mensen ken nen. Er zijn altijd wel buren of familie leden die hun kinderen bij je op school hebt. Dat is erg leuk. Ook dat je vaak gegroet wordt als je op straat loopt". Een bouwvergunning is door de Ne derlands Hervormde gemeente in De Waal aangevraagd voor uitbreiding van de consistoriekamer van de Nederlands Hervormde kerk aldaar. Volgens het bestemmingsplan is de bestemming openbare en bijzondere gebouwen. De consistoriekamer dient volgens het plan te worden uitgebreid met 42 m2. Dit betekent een overschreiding van het toegestane bebouwingspercentage. Te gen de bebouwing bestaat echter geen bezwaar. Of de gemeenteraad van Texel ook geen bezwaar tegen deze uitbrei ding van het kerkcomplex heeft, moet dinsdagmiddag in de raad blijken. De achterwaartse uitbreiding van een woning aan de Postweg 73 in Zuid- Eierland is in strijd met het aldaar geldende bestemmingsplan. De uitbrei ding overschreidt de toegestane ruimte met enkele meters. Dat komt doordat het pand oorspronkelijk als zomerwo ning was bedoeld maar het later een karakter van permanente bewoning heeft gekregen. Het gemeentebestuur heeft daarom geen bezwaren tegen de voorgenomen uitbreiding. Verschillende emancipatieprojecten zullen dit jaar gesubsidieerd worden. De Vrouwen Oriënteren zich op de Samen- leving-cursus krijgt ƒ2.330, het Vrou wenhuis Texel mag rekenen op een bedrag van ƒ1.212, de VLAM-cursus krijgt f875, de Christelijke Platte landsvrouwenbond afdeling Texel zal haar saldo met ƒ1.275, verrijkt zien; de Vrouwenbond NVV afdeling Texel ont vangt ƒ237, In het totaal is er een bedrag van ƒ5.929,— mee gemoeid. Verder zal de Overkoepeling van Peuter- speelzaken een bedrag van ƒ3.913,— ontvangen van de gemeente. Overige activiteiten van vrouwenorganisaties waarin door de gemeente wordt gesub sidieerd zonder dat sprake is van eman cipatie-activiteiten is de overkoepeling vrouwenorganisaties die ƒ900,— ont vangt, de Vrouwenbond NVV die ƒ168,— krijgt en de Speel-o-theek die met ƒ750,— wordt gesubsidieerd. Ove rigens zijn voor al deze organisaties schema's opgezet hoe groot hun eigen bijdrage moet zijn. De totale lijst van geïnteresseerde subsidie-aanvragers vraagt een bedrag van ƒ10.131, Het rijk draagt hiervan volgens een nieuwe regeling ƒ4.240,— bij. Dit bedrag is berekend naar het aantal inwoners dat Texel telt. Het is vooralsnog dubieus of de provinciale contactdag van de Christelijke Platte landsvrouwen, de cursussen van de Overkoepeling van Peuterspeelzalen, de avonden van de Vrouwenbond NW over kernsnergie en de middenschool wel als emancipatie-activiteit in de zin van CRM kunnen worden beschouwd. De vertegenwoordigers van de vrou wenorganisaties op Texel vonden na overleg dat van de totaal aantal sub sidie-aanvragen een bedrag van ƒ8.163,— als subsidie-aanvraag valt aan te merken. De gemeente heeft over 1981 aan rijksbijdragen voor emancipa tiewerk te wachten een bedrag van ƒ4.250,— zodat de eigen gemeentelijke subsidie voor het emancipatiewerk een bedrag van ƒ3.913,— beloopt en vooB andere activiteiten van vrouwenorga nisaties nog eens ƒ1.968, In he totaal derhalve ƒ5.881, De subsidit aangaande emancipatie-activiteiter komt dinsdag in de gemeenteraad. Aanstaande zaterdag wordt in Di Koog oud papier opgehaald. Mer wordt verzocht dit gebundeld langs d< kant van de weg te zetten. Het word 's morgens opgehaald en de opbrengst is ten bate van de algemene vereni gingspot. Het Asiel is vanaf heden iedere avonc geopend, behalve maandag. Dit wordt sociaal wenselijk geacht. Van komende activiteiten tijdens de extra oper avonden wordt nog melding gemaakt. artsen/adressen telefoonnummer afspraak maken spreekuur visites aanvragen L. Barnard Kotterstraat 24 Oosterend apotheekhoudend (02223) 234 9.00 - 11.00 uur en 19.30 - 20.00 uur apotheek open van 9.00 - 11.00 uur en van 19.30 - 20.00 uur vóór 11.00 uur R. Coutinho Schilderend 40 Oen Burg apotheekhoudend (02220) 2023 Spreekuur op afspraak Dagelijks spreekuur van 17 00-18 00 uur afspreken vóór 10 30 uur Apotheek open van 8 30 12 00 uur en en van 13 30-18 00 uur vóór 10.30 uur. K. Eissen Julianastraat 9 Den Burg (02220) 2039 8.30 - 10.30 uur 8.30 - 10 30 uur R. R. Siebinga Kikkertstraat 12 De Cocksdorp apotheekhoudend (02222) 234 ma., wo., do. en vri|dag afspreken van 13.00-13.30 uur. apotheek open van 13.30-17.00 uur vóór 9.00 uur A. C. P. J. Waverijn Kogerstraat 87 Den Burg (02220) 2016 9.00 - 10.30 uur vóór 10.30 uur nebtfi „Het verslag van de diensten staat weer voornamelijk in het teken van de water sport. Deze categorie doet steeds vaker een beroep op ons. De hulpverlening aan jachten en dergelijke omvat nu bijna 70% van het totaal aantal diensten. De redding boten moeten echter ook voor de beroepsvaart paraat zijn". Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1979 van de Koninklijke Noord en Zuid Hollandsche Reddingmaat schappij (KNZHRM). Voor waar het de zee rond Texel en de Razende Bol betreft heeft de reddingmaat schappij het afgelopen jaar weinig spectaculaire reddingen verricht. Het lostrekken van een jachtje of het redden van wat vissersbootjes, het zijn geen verhalen die de lezer het zilt op de lippen doen proeven. Ware het niet dat de KNZHRM talloze malen zeer moeilijke reddingen langs andere delen van de Nederlandse kust heeft moeten verrichten, dan zou de conclusie gerechtvaardigd zijn dat de watersporters dit jaar misschien iets voorzichtiger te werk zijn gegaan dan voorgaande jaren. Zondag 24 juni werd de msrb. Ida Mary van De Cocksdorp gevraagd assis tentie te verlenen aan een jacht, dat op de Vlakte van Kerken was vastgelopen. De reddingboot werd om 19.40 uur in zee gebracht. Ter plaatse aangekomen werd het jacht, de Jogermonja uit Stavoren, gepraaid. Het bleek dat de zes opvarenden meenden het Marsdiep bij Den Helder te zijn binnengelopen. Toen hun werd verteld dat ze door het Eierlandse Gat waren gekomen, vroe gen ze naar buiten geloodst te worden. In verband met de aanwakkerende wind (kracht 7) werd daarvan echter afgezien. Ter hoogte van het boothuis kwam de Jogermonja ten anker. Daar dit niet hield, werd het reserve-anker van de Ida Mary in bruikleen afgestaan. P. Kikkert, de motordrijver van de reddingboot, is daarna aan boord van het jacht gegaan om de vastgelopen startmotor weer gangbaar te maken. De reddingboot was om 01.00 uur van de 25ste juni terug in het boothuis. Voordat het jacht de volgende dag op eigen kracht haar reis vervolgde, werd het reserve-anker weer van boord gehaald. Vlotgetrokken Op 15 april van het vorige jaar moest de KNZHRM in actie komen toen op Texel een bootje vast was komen te zitten tussen paal 15 en 16. Het scheepje werd met de „Zeeleeuw" vlotgetrok ken. Dertien mei vertrok de Ida Mary uit De Cocksdorp om bijstand te verlenen bij het visbootje TX 28. De Zeeleeuw uit Den Helder moest weer in actie komen toen 25 juni zeven mensen op de Razende Bol in moeilijkheden waren gekomen. Het zevental werd door de Zeeleeuw naar de vastewal gebracht. Hetzelfde scheepje van de reddingmaat schappij verleende op 19 juli bijstand aan een jacht dat 's nachts drie mijl ten oosten van Oudeschild was vastgelo pen. Het jacht werd weer vlotgetrokken. De Ida Mary verliet op 29 juli de haven van De Cocksdorp om tevergeefs te speuren naar de herkomst van lichtko- gels die boven het Keteldiep waren waargenomen. Na ruim zes uur speuren keerde de Cocksdorper reddingboot weer terug met het bericht dat het loos alarm was. Easy Glider De Suzanna en de Zeeleeuw hielpen 1 september het Nederlandse jacht Easy Glider dat op de Razende Bol gestrand was. Er werden twee mensen uit een gevaarlijke situatie bevrijd en de totale reddingsactie duurde 2 V5 uur. Op de 22ste van die maand haalde de Zee leeuw een vletje van de Razende Bol waarbij 1 persoon werd gered. De Razende Bol blijkt wel een moeilijk opstakel voor de scheepvaart te zijn, want de Zeeleeuw moest 27 september het jacht Anna van de Razende Bol bevrijden. Het schip had twee opvaren den. Assistentie werd door de Zeeleeuw en de Suzanna verleend aan de steen- storter Noordzee die in het Marsdiep lag. Dit gebeurde op 22 en 23 novem ber. De wipperploeg van De Koog besteedde 14 december drie uur aan een ten onrechte afgeschoten lichtkogel. Aan het eind van het jaar, op 29 december voer de Ida Mary nog eens het zeegat uit om twee losgeslagen visbootjes van de punt van de Vliehors af te halen. Op 22 oktober overleed de heer P. Schagen Pzn die van 1928 tot 1952 schipper en vuurpeilrichter van het station in De Koog is geweest. Overigens werden dit jaar totaal 642 personen gered door de KNZHRM. waardoor het aantal sinds de oprichting van de reddingmaatschappij op 14.467 is gekomen. Aan pleziervaartuigen von den 204 hulpverleningen plaats, hetgeen 70% is van het totaal. In 1978 werden er 185 pleziervaartuigen gered. Herhaaldelijk blijkt dat het pu bliek slecht op de hoogte is van de adressen, spreekuren, af spraakmogelijkheden e.d. met betrekking tot de artsen op Texel Op verzoek van de artsen gever wij daarom onderstaand over zicht. Men wordt verzocht dii overzicht uit te knippen en op eer geschikte plaats in huis (bijvoor beeld bij de telefoon) op t< hangen. „Het is zinloos en weggegooid gek en tijd om deze inventarisatie te latei uitvoeren. Ik hoor steeds dat Ruimtelijki Ordening met een personeelstekor kampt en dat belangrijke zaken moetej blijven liggen. En dan te bedenken dd practisch al deze gegevens bekend zij) via de onroerend goed-belasting. li deze inventarisatie zullen zeer vele man uren gaan zitten en dit misschien voo een handvol agrariërs die in de toekoms nog bouwplannen hebben. Deze agra riërs komen dan vanzelf op het gemeen tehuis waar al deze gegevens gevraagi kunnen worden. Het is zinloos ei onverantwoord om in deze tijd vai bezuiniging vooraf alle Texelse agrariër te bezoeken". Dit schrijft de heer Boerhorst van dl Hoornderweg over de voorgenomei inventarisatie van agrarische bedrijven De brief ligt bij de ingekomen stukkei tijdens de gemeenteraad van dinsdag Voorgesteld wordt hem voor kennisge ving aan te nemen. De inventarisatie waartegen Boei horst zich keert heeft een tweeledii oogmerk. Allereerst basismateriaal vei zamelen en bijhouden voor de beoorde ling van aanvragen om bouwvergunnin gen, verzoeken om vrijstelling van vooi schriften, verzoeken om toepassingel van de wijzigingsmogelijkheden in dl voorschriften. Ten tweede wordt dl inventarisatie gemaakt om meerjaren prognoses voor financiering van toepas sing van de bijdrageregeling voor he oude land van Texel te kunnen maken Hiervoor is inzicht in de bedrijfsontwik keling, de te verwachten nieuwbouw ei de opvolgingssituaties noodzakelijk. Maandagmiddag om vier uur vond o( de Californiëweg een aanrijding plaat! tussen een bromfiets en een auto. He zestien-jarige meisje dat op de bromfiet zat lette niet op bij het uitrijden van eer uitrit. Ze werd hierop geschept door dl auto. Zowel de auto als de bromfiet! werden beschadigd. De bestuurster var de bromfiets werd licht gewond aan haar voet.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2