UIM Grote opkomst op open speelavond Bezoek Wallis de Vries Vrouwenvereniging houdt verkoopavond VERVOLG VAN PAG. 1 Nu meer dan 2820 gasaansluitingen Aanrijding Uit verkeer genomen Inschrijving WPN-keuring Oud papier Verkeerscontrole Aanrijding Heruitgave verenigingsgids Wegwijs op Texel T rombosedienst Alcoholproblemen? Zuigelingenbureau Burgerlijke stand PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 1980 (hoofd van de hoofdafdeling natuur- en landschapsbehoud van CRM), Ir. 0. Kuijken (hoofd van de afdeling project ontwikkeling openluchtrecreatie), Drs. H. de Jong (consulent natuurbehoud Staatsbosbeheer Noordholland), Drs. J. J. Hooft (consulent natuurbehoud van Staatsbosbeheer) en Ir. Walgemoed (adjunct consulent openluchtrecreatie in het ressort Noordwest). Confrontatie Oorspronkelijk was het de bedoeling dat Wallis de Vries 'in het veld' ontmoe tingen zou hebben met vertegenwoor digers van standsorganisaties, visserij, watersport, recreatie en milieuorganisa ties. Hij zou een boerderij bezoeken, een kotter opgaan etc. Maar twee dagen tevoren liet Den Haag weten dat de staatssecretaris woensdagmiddag al weer vroeg terug moest zijn in Den Haag voor belangrijk regeringsoverleg, zodat het programma te elfder ure werd ingekort. De confrontatie met de ver schillende groepen van de bevolking moest daarom geschieden tijdens één bijeenkomst die niet langer dan een uur kon duren. Door de boerendemonstratie dreigde dit uur tot een kwartier te worden gereduceerd, maar gelukkig was minister Gardeniers zo soepel om toch nog een uur extra toe te staan. In het Natuurrecreatiecentrum voerde de heer L. J. Dijksen het woord namens- de Werkgroep Landschapszorg. Deze vroeg de staatssecretaris de kleinscha ligheid van de landbouw op Texel te steunen door het stimuleren van de schapenhouderij. De subsidiegelden die nu in de rundveehouderij worden gesto ken, zouden wat Texel betreft naar de schapenhouderij moeten gaan. Anders wordt Texel een landbouwgebied zoals overal elders: uitsluitend grootschalige melkveehouderijen waardoor het land schap verarmt. Niet doodknuffelen Dijksen zei dat zijn groepering verre van blij is met de grote aantallen toeristen die naar Texel komen. Het 'doodknuffelen' van het landschaps park Texel achtte hij een reëel gevaar. Verder hekelde hij de 'toeristen trekken de activiteiten' en voorzieningen zoals die er in het bijzonder de laatste jaren steeds meer komen. Autocross, kunst en antiekmarkten, dorpsfeesten als Oos terend Present en 200 jaar Haven, folkloristische activiteiten, parachute springen en vond hij activiteiten die een bepaald soort toeristen trekken. Door de mensen die op dergelijk vermaak afko men blijven de liefhebbers van de natuur en de rust weg. Het is bovendien een vicieuse cirkel. Want juist omdat er zoveel mensen komen die dergelijk 'onnatuurlijk' vermaak nodig hebben, wordt de vraag er naar steeds groter waardoor Texel een nationaal pretpark wordt In plaats van een nationaal landschapspark. Bijzonder slecht was Dijksen te spreken over de luchtvaart show die in augustus op het vliegveld Texel wordt gehouden en die nota bene wordt geopend door staatssecretaris Nelie Smit-Kroes. De staatssecretaris die zowel zaken van natuurbehoud als van 'onnatuurlij ke' recreatie moet behartigen, verklaar de dat hij aan natuurbehoud een zeer hoge prioriteit toekent, maar voegde er direct aan toe dat dit vrijheid van de mensen om zich naar eigen goeddunken te vermaken zo weinig mogelijk moet aantasten. De economische betekenis van de recreatie voor de inwoners van het waddengebied mag niet worden gebagatelliseerd. Een eiland als Ter schelling is er voor 80% van zijn inkomsten van afhankelijk. Over de voorgestelde overhevelingen van subsi die van runderen naar schapen wilde hij niets zeggen. Dat leek hem meer een aangelegenheid voor zijn collega van landbouw, die het ook niet voor het zeggen heeft omdat dergelijke zaken tegenwoordig mede in Brussel worden geregeld. Wallis de Vries herhaalde zijn verklaring dat de aanwijzing tot natio naal park het behoud van de door Land schapszorg zo gewaardeerde karakteris tieke elementen mogelijk maakt op een zodanige wijze dat de landbouw goed kan blijven functioneren. Bemoedigend Namens de landbouworganisaties en bollencultuur werd gesproken door Maarten Roeper. Hij vond het bemoedi gend dat de staatssecretaris door zijn komst naar Texel heeft willen laten blijken oog en oor te heben voor wat onder de Texelse bevolking leeft. Hij meende dat door de demonstratie dui delijk is gemaakt hoe over het land schapspark wordt gedacht en dat is niet de eerste keer. Roeper zei dat bij de presentatie van deze plannen grove fouten zijn gemaakt en dat de proefpe riode met de landschapsparken de me ning niet heeft gewijzigd. Spreker zei dat tijdens de discussie over het be stemmingsplan voor het buitengebied de landschapsparkgedachte duidelijk voelbaar is geweest. ,,Ons inziens is door de driedeling van Texel binnen het bestemmingsplan reeds veel aandacht besteed aan de landschappelijke en natuurlijke aspecten. Waarom moet de overheidsbemoeienis dan nog verder doorgevoerd worden, zo vragen wij ons af?" Roeper constateerde dat de boeren het ondanks de beschuldiging dat zij het landschap hebben verpest met ruilverkaveling en bestrijdingsmiddelen blijkbaar nog niet zo slecht hebben gedaan. Anders zou Texel niet als park zijn aangewezen. Roeper zei weinig te voelen voor curatele en de rompslomp van advisering, bestuurlijke belasting en gekoekhak over bijdragen. Landbouw kundig gezien kan Texel met zijn be perkte oppervlakte niets inleveren. Met een bruto opbrengst van 56 miljoen gulden blaast de Texelse land- en tuinbouw ook in landelijk opzicht thans een goede partij. Op de ranglijst van productie en fokkerij neemt Texel een hoge plaats in. Dat is te danken aan de Texelse boeren met hun ondernemers zin die nu bang zijn dat de landbouw door de parkplannen zal verpauperen. De Texelse landbouw ziet thans nog mogelijkheden voor de toekomst, maar bij uitvoering van de parkplannen is de toekomst onduidelijk. Roeper overhan digde vervolgens aan de staatssecre taris een uitvoerig overzicht in cijfers waarmee de betekenis van de landbouw op Texel duidelijk werd gemaakt alsme de de specifieke problemen, zoals het gebrek aan voldoende zoet water en de extra kosten gepaard gaan met de landschappelijk verantwoorde bouw van stallen en schuren. Compliment Wallis de Vries uitte zijn complimen ten voor de wijze waarop de boeren hadden gedemonstreerd en erkende dat de overheid in het verleden bij het presenteren van de landschapsplannen psychologische fouten zijn gemaakt. Anders zou eerder duidelijk zijn gewor den dat de plannen slechts een beheers instrument inhouden, bedoeld om land schappelijke elementen van nationaal belang te behouden. Wallis de Vries stelde vast dat hierover tussen regering en boeren nauwelijks verschil van me ning kan bestaan, zeker niet op Texel, waar beheersovereenkomsten reeds in de praktijk tot tevredenheid functio neren. „We moeten kiezen: de handen van Texel aftrekken of doorgaan met het ontwikkelen van een goed instru mentarium. We zullen hierover zo spoe dig mogelijk met het gemeentebestuur spreken, maar zonder de medewerking van de landbouw kunnen we niets bereiken. Samen moeten we naar de beste regelingen zoeken". Gouden eiëren Namens de kampeerbedrijven bracht de heer M. Warnaar naar voren dat ook de Texelse recreatie-ondernemers prijs stellen op de natuur. Dat is logisch want als Texel minder aantrekkelijk wordt gemaakt, betekent dat het siacnten van de kip met de gouden eieren, nog afgezien van het belang van de leefbaar heid van de ondernemers zelf. Warnaar vond dat de gemeente de zaken uitste kend in de hand heeft en kon zich niet voorstellen wat daaraan van rijkswege nog zou kunnen worden verbeterd. Typerend voor het zeer stringente beleid van de gemeente vond hij de regels die in het bestemmingsplan zijn opgenomen ten aanzien van de maximaal toelaat bare aantallen kampeereenheden per hectare. Texel laat een veel geringere dichtheid toe dan wat landelijk als meest gewenst wordt beschouwd. Overigens liet Warnaar tevens uitkomen het met die strenge Texelse houding helemaal niet eens te zijn. Het kan best wat minder. Een zó gering aantal kampeer ders per hectare dwingt de recreatie- ondernemers tot prijsverhoging waar mee de concurrentiepositie van Texel ongunstig wordt. Warnaar vroeg de staatssecretaris ook zijn invloed aan te wenden om te bevorderen dat het tweede dek van de dubbeldekker zo spoedig mogelijk in gebruik kan worden genomen. Tegen naar verhouding wei nig kosten wordt dan een eind gemaakt aan een onaanvaardbare toestand: vele uren wachten. Namens de WV Texel voegde de heer JP. Kikkert daaraan toe dat het de rijksoverheid is geweest die Texel be wust heeft aangewezen, om ontwikkeld te worden voor het toerisme, in het bijzonder het sociaal toerisme. Het bedrijfsleven heeft zich daaraan aange past. Men is het eens geworden over de draagkracht van Texel en de grenzen van de recreatiegroei zijn bepaald. De aanwijzing tot park roept in deze situatie zorg en argwaan op. Het bedrijfsleven en de daarmee samenhangende werk gelegenheid voelt zich bedreigd. Jachthaven De heer L. den Houter van de Watersportvereniging hield een pleidooi voor een jachthaven van behoorlijke grootte. Er moeten 250 ligplaatsen voor vaste gebruikers en 250 plaatsen voo passanten komen, dus totaal 5ÖÖ p-aatsen. Dat is heel wat meer aan ae 145 plaatsen die in de provinciale structuurschets toelaatbaar wordt ge acht. Den Houter wees erop dat de watersportvereniging alleen al over 170 boten beschikt. Den Houter wilde ver der dat de 'historische vaarwegen' van de Waddenzee open blijven, met name ten behoeve van de pleziervaarders die over kleine ondiep stekende boten be schikken. Zij kunnen van de Noordzee geen gebruik maken en zijn dus op de doorvaarmogelijkheden achter de eilan den aangewezen. Namens de vissersvereniging DETV uitte de heer L. J. Weijdt zijn zorg over de mogelijke uitbreiding van de mossel teelt in de Waddenzee. Voor hem stond het vast dat het natuurlijk milieu van de Waddenzee daardoor ingrijpend zal ver anderen, waardoor de Waddenzee mo gelijk geschikt wordt als kraam- en kinderkamer van de Noordzeevis. Wallis de Vries: „Ik kom met u praten zodra de visserijbelangen aan de orde komen". Scheepswrakken Hans Eelman van de Duikclub Texel vertelde over de vondsten van histo rische scheepswrakken en de noodzaak om een concessie te krijgen waardoor het mogelijk is de nodige attributen te bergen ten behoeve van het maritiem museum. Eelman maande tot spoed, want het is al gebleken dat andere mensen met minder ideële bedoelingen dan de duikclub, ook proberen spullen uit de scheepswrakken te halen. Ze gaan daarbij weinig zachtzinnig te werk. De Duikclub Texel heeft springstofdraad gevonden, wat het vermoeden wettigt dat men de wrakken laat ontploffen om er aldus de kanonnen, keramiek, ge bruiksvoorwerpen e.d. uit te kunnen halen. Wallis de Vries: „Ik wist dat niet, maar ik zal er werk van maken. Heeft u in de wrakken ook wel eens goud gevon den?". Eelman: „Helaas niet, wel een paar zilveren muntjes". Wallis de Vries: „Jammer, dat hebben we nu juist zo hard nodig". Desgevraagd zei Eelman dat de wrakken op 5 tot 15 meter diepte liggen, grotendeels in de zeebodem waar ze met elektronische apparatuur worden gelocaliseerd en vervolgens vrij- gespoten. Het gaat om vele tientallen wrakken, wat niet verwonderlijk is want de rede van Texel is lange tijd uitvals basis geweest voor de Hollandse han dels- en koopvaardijvloten. Het is eens gebeurd dat hier bij een verschrikkelijke" storm in één nacht vijftig scnepen zonken. Aan het slot van de bijeenkomst gaf burgemeester Engelvaart als geschenk het boek ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis aan Wallis de Vries. Evenals vorig jaar organiseerde het Texels orkest voor volwasse nen, „Musica Texla" als afsluiting van het seizoen een open speel avond. Dit gebeuren vond dinsdag avond plaats in de Hervormde kerk van Den Burg en stond onder leiding van de vaste dirigent van het orkestje, Dyo Wassink. Er waren 36 mensen komen opdagen om mee te spelen. Men begon om 20.00 uur met 'Processional march' van Charles Woodhouse, hetzelfde stuk als vorig jaar en verder speelde men een symphonie van Pleyel. On danks het feit dat de muzikanten de muziek voor het eerst onder ogen kregen was het voor het kleine publiek best de moeite van het beluisteren waard. Al met al was het een zeer gezellige avond en het is dan ook zeker dat de traditie volgend jaar voortgezet zal worden. Het door de gemeente jegens het Gasbedrijf gegarandeerde aantal aard gasaansluitingen (2.820) op Texel is overschreden. Per 27 juni j.l. waren 2.837 permanent bewoonde huizen aan gesloten. Dat betekent dat de gemeente niet langer het garantiebedrag van f180,— per jaar voor elke ontbrekende aansluiting hoeft te betalen. Ook de vooruitzichten zijn gunstig. In tegenstel ling tot de eerste jaren toen de belang stelling van de Texelaars voor het aardgas zeer tegenviel, loopt het thans storm. Hoewel het regeringsbeleid er op is gericht de prijs van het aardgas op hetzelfde peil te brengen als de olieprijs, is het verschil nog steeds zeer aanzien lijk. Dinsdag a.s houdt de Vrouwenver eniging van de Gereformeerde Gemeen te een koopavond in „De Bijenkorf" te Oosterend, aanvang 19.30 uur. Allerlei zelfgemaakte artikelen worden aan de man gebracht zoals kleedjes, poppen, enz. maar er valt ook het nodige te eten en te drinken. De opbrengst is onder meer voor de zending. Zie ook de Recre-aktiefbijlage. Donderdag 3 juli: Op 19.30 uur begint in de Hervormde kerk van Den Burg een zangdienst. Zaterdag 5 juli Om 10.00 uur begint op het parkeer terrein van de LTS aan de Emmalaan in Den Burg de demonstratie ter verkrij ging van een goedkoop Texelaars abonnement voor de veerdienst. Dinsdag 8 juli De vrouwenvereniging van de Gere formeerde Gemeente te Oosterend houdt in dorpshuis De Bijenkorf een verkoopavond, aanvang 19.30 uur. Op de hoek van de Warmoesstraat met de Elemert vond zaterdag een aan rijding plaats. Een taxi gaf geen voor rang aan de bestuurder van een Citroen die rechtsaf de Warmoesstraat uitkwam. Dit leidde tot een aanrijding, waarbij vooral de Citroen wat blik schade opliep. Degenen die zich nog willen opgeven voor de Warmbloed Paardenstamboek Nederland Keuring, die op 26 juli op de speelweide aan de Emmalaan in Den Burg wordt gehouden, dienen voort te maken. Inschrijven kan nog tot zaterdag en daana niet meer. Men dient zich op te geven bij mevrouw A. van der Peet- Koomen, Bergerweg 108, Alkmaar, tele foon (072) 126066. Inschrijfformulieren zijn af te halen bij P. Daalder in de Barti- meushoeve en J. Visser in boerderij Ceres in de Prins Hendrik-polder. Een bromfiets die omgebouwd was tot motorfiets werd maandag uit het verkeer genomen voor nader technisch onderzoek. Het vervoermiddel was eigendom van een jeugdige inwoner uit Oudeschild. Eveneens maandag werd van een personenauto het kentekenbewijs inge nomen. De wagen had gladde banden en ook mankeerde één en ander aan de remmen. De bezitter kan het kenteken bewijs weer terugkrijgen als binnen twintig dagen de gebreken verholpen zijn. Een verkeerscontrole die dinsdag werd gehouden leerde dat heel wat automobilisten zich op de weg begeven zonder voldoende voorbereid te zijn. Twee bestuurders droegen geen auto gordel, drie hadden geen rijbewijs bij zich, één automobilist had een autö mei gladde banden en van een andere brandden de remlichten niet. Een brom fietser zonder verzekeringsplaat werd eveneens aangehouden. Op de hoek van de Parnassiastraat en de Ruyslaan vond dinsdag een aanrij ding plaats. De heer J.K. kwam met zijn auto uit de Parnassiastraat en verleende daarbij geen voorrang aan de Duitser A.S. Bij de aanrijding die hierop volgde ontstond flink wat schade aan beide voertuigen. Zaterdag a.s. tussen 9.00 en 11.00 uur wordt weer oud papier opgehaald in De Cocksdorp en omgeving. Men wordt verzocht het papier gebundeld buiten klaar te zetten zodat het ophalen vlot kan geschieden. De opbrengst wordt door de oudercommissie van de o.l. school van De Cocksdorp gebruikt voor bijzondere uitgaven. De Welzijnsstichting Texel, p/a Groe- neplaats 1, 1791 CC Den Burg, afd. 5, telefoon (02220) 3041, toestel 132, verzoekt, in verband met de heruitgave van de verenigingsgids, verenigingen, die nog niet gereageerd hebben op het verzoek om de laatste gegevens inzake de bestuurssamenstelling, dit alsnog te doen. Ditzelfde geldt voor die vereni gingen, waarin na opgave nog een bestuurswisseling heeft plaatsgevon den. Ook verenigingen, die niet vermeld stonden in de vorige gids, worden verzocht om de laatste gegevens, be treffende bestuurssamenstelling, door te geven. De gegevens worden graag ingewacht vóór 15 juli a.s. Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Witte Kruis- laan. Den Burg. Mee te nemen: alle trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). Mensen met alcoholproblemen kun nen bellen naar (02220) 4356. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 8 juli om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 9 juli om 13.30 uur. van 11 juni t/m 1 juli 1980 Geboren: Ivo, zv. Willy Huizinga en Maria A. M. Zijm; André, zv. Pieter J. Westdorp en Lida Dok; llonka, dv. Gerrit Westerlaken en Janny M. King- ma; Helena, dv. Cornelis P. Duinker en Grietha van der Ster; Bibi, dv. Adriaan J. van der Slikke en Irene M. Penha; Guido Christiaan, zv. Gerrit J. van de Meent en Marijke C. Segboer; Daniëlle, dv. Cornelis J. Rood en Geertruida A. M. Wit; Rosalie Wilhelmina, dv. Her man P. Bakker en Wilhelmina C. Boon; Tim, zv. Johannes G. Legierse en Maria A. C. Trap; Eleonora Theresia en Helene Leonarda, dochters van Jacob J. Smit en Margaretha S. Boon; Manon Inge borg, dv. Marius G. Kikkert en Maria J. Brons; Johannes Jacobus Maria, zv. Johannes M. Witte en Theodora J. M. Kuip. Ondertrouwd: Rudolf Timmer en Afi- na C. M. Hoogenbosch; Jan L. Hen driks en Christina J. Koop; Adrianus J. de Brok en Divera M. G. Witte; Pieter A. Tuinema en Marike Peters; Jan Dogger en Yvonne Nat. Overleden: Arie de Ridder, oud 76 jaar, wonende te De Koog; Abraham Geus, oud 76 jaar, wonende te Den Burg; Frederik G. Huisman, oud 76 jaar, wonende te Bargen; llona Madocsai, ev. Koopman, oud 66 jaar, wonende te De Waai. Met dank aan vreugde in ons geboren Esmond Jesse God en hart is Espérance E. Blaauw-Radder R. J. Blaauw Texel, 3 juli 1980, Keesomlaan 18. Bezoektijden: 10.30-11.30 uur en 16.30-17.30 uur. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. AAN ONZE ADVERTEERDERS Adverteerders, die gebruik maken van de rubriek „Texe- laartjes" worden verzocht de kosten gelijk te voldoen. Bij het verzenden van een nota wordt voor deze kleine bedragen f2,50 administratie kosten in rekening gebracht. Administratie T.C. Na een moedig en dapper gedragen ziekte is toch nog plotseling van ons heengegaan mijn lieve man en onze zorgzame vader en opa Gomt Jan Bruin echtgenoot van Adriana Jacoba van Liere, op de leeftijd van 81 jaar. A. J. Bruin-van Liere W. G. Bruin M. A. J. Bruin-Hoogenbosch L. Bruin W. Bruin-Meijer B. J. Bruin G. Bruin-Schoenmaker Marianne, Olga, Judith, Gert Jan Texel, 3 juli 1980, „Starkenburgh", Thijsselaan 86, 1791 VK Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 7 juli n.m. 1.30 uur in „Starkenburgh", waarna de begrafenis op de Algemene Be graafplaats te Den Burg zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in „Starkenburgh". Met droefheid geven wij U kennis, dat heden van ons is heengegaan onze lieve broer, zwager en oom Gomt Jan Bruin, echtgenoot van A. J. Bruin-van Liere, op de leeftijd van 81 jaar. Den Burg: L. Sok Den Burg: C. W. Oele-Bruin De Koog: S. W. Bruin H. Bruin-Kleine Den Burg: E. Lap-Bruin E. L. J. Lap Doolhof: W. Kikkert-Bruin P. Kikkert neven en nichten Den Burg, 3 juli 1980, Thijsselaan 86.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2