9 slecht voor onderhandelingspositie M 5 juli comité: Buitenlandse valuta Geslaagde demonstratie Gunstige ontwikkeling in de kottervisserij 200JAAR HAVEN OEDESCHILD „WAT IK ZEGGEN WOU.." Eenkennig? Eerste ZDH- strandloop /n Geen spreekuur maatschappelijk werker Vriendschappelijke wedstrijden Geslaagd Geslaagd Oude spullen voor het bouwkamp VERVOLG VAN PAG. 1 „WAT IK ZEGGEN WOU.." Parkeerprobleem? Glas in brood afkomstig van thermometer Vijftig meter vis gevangen Geslaagd Total loss VRIJDAG 4 JULI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 „Er wordt, nogmaals nadrukkelijk op gewezen dat door het wegblijven bij deze demonstratie de onderhandelings positie van de ondersteunende tweede kamerleden en andere voor deze zaak werkende politici dermate wordt onder graven en afgezwakt, dat voor de Texelaars nauwelijks nog kans blijft bestaan om van het goedkoop jaar abonnement 'een haalbare kaart' te maken". Dit staat in het laatste pers communiqué dat door het comité dat de demonstratie voor een goedkoop jaar abonnement voor de veerdienst Texel- Den Helder lop 5 juli) organiseert. De demonstratie krijgt uitdrukkelijk een vreedzaam karakter en geschiedt met toestemming van het college. Er is begeleiding van de politie en van een aantal mensen van het organiserend comité. Het programma voor 5 juli luidt als volgt, 's Ochtends wordt er om 9 uur verzameld op het parkeerterrein van de LTS. Auto's, tractoren en dergelijke moeten direct parkeren aan de rechter zijde van de Elemert, richting Pontweg. Om 10.00 uur is het vertrek via de Elemert en de Pontweg naar 't Horntje. Demonstranten die onderweg aan willen sluiten kunnen dat op ieder willekeurig punt in de tocht doen. Een extra verzamelpunt is ingelast bij de Amalia- weg voor degenen die de hele lengte van de tocht te bezwaarlijk vinden, maar toch graag mee willen doen aan de bijeenkomst in 't Horntje. Op de Amalia- weg wordt om 10.15 uur verzameld. Bij aankomst op 't Horntje worden de automobilisten verzocht hun voertuig aan de Noorderhaaks te parkeren. Toespraken Op de veerhaven zullen toespraken worden gehouden door burgemeester Engelvaart. Verder zal een delegatie van Vlieland aanwezig zijn. Een al geruime tijd de actie ondersteunend tweede kamerlid zal een verklaring voorlezen van de tweede kamerleden De Voogd (WD), Dijkman (CDA) en Roels (PvdA). Namens de demonstranten worden vervolgens petities verzonden aan de minister van verkeer en water staat, de minister van economische zaken, de vaste kamercommissies van verkeer en waterstaat en economische zaken, de directie van de TESO en Gedeputeerde Staten van Noordhol land. Hierna wordt de demonstratie afgesloten. De actievoerders wijzen er op dat de voltallige Texelse gemeente raad zich heeft uitgesproken voor een snelle verlaging van de veertarieven. af* VEN SAN LEZERS - BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID MN OE REUUUC Ze zien er maar keurig uit in hun uniformen, dat Texels fanfarekorps. Dat heeft de Texelse bevolking aardig voor elkaar gekregen. Ze hadden heel wat geld en moeite over voor het fanfare! Maar is dat omgekeerd ook zo? Op het verzoek, gedaan door het actiecomité 'Jaarabonnement voor Texelaars', de demonstratie van 5 juli muzikaal te omlijsten, werd negatief gereageerd. Met het argument dat ze bang zijn donateurs te verliezen. Dit vind ik maar een vreemde reden. Een korps dat wél speelt op alle mogelijke door en voor de middenstand georganiseerde festivitei ten (bijv. folklore, concours hippique, Sint Nicolaase.d.) zou niet mee kunnen doen aan een actie voor een jaarabonne ment voor èlle Texelaars? Ik vind, dat iedereen die deze vereniging financieel ondersteunt, eens na moet gaan of deze vereniging zijn/haar steun nog wel verdient. R. van IJsseldijk, Den Burg Zondag 6 juli a.s houdt S.V. Z.D.H. bij paal 9 (Hoornderslag) de eerste strandloop uit een reeks van zeven. Het betreft hier een recreatie- en competitie loop. Er wordt een klassement bijgehou den in de categoriën junioren (4 km), dames (4 km) en senioren (8 km). Voor het eindklassement wordt rekening ge houden met de vier beste eindtijden. De aanvang is 19.00 uur. Het inleggeld bedraagt 73, en iedere deelnemer of deelneeemstër ontvangt bij het bereiken van de eindstreep een leuk herinnerings vaantje. 1 P Maatschappelijk werker Frank van Lare heeft een week vakantie. In ver band daarmee vervalt zijn spreekuur in de periode van maandag 7 tot en met vrijdag 11 juli. Het eerste elftal van S.V. De Koog speelt zondagmiddag, aanvang 12.30 uur tegen een studentenalftal uit Am sterdam. Ditzelfde studentenelftal speelt om 14.45 uur tegen het team van Badhotel. Beide wedstrijden worden gehouden op het sportterrein aan de Nikadel. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schillingen Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 7108,50 100 f 6,68 100 f 46,00 100 f 45,25 100 7117,75 100 7 34,00 1 7 1,89 1 7 4,44 100 7 15,36 10.000 7 21,75 100 7 2,63 Voor de applicatiecursus volledig be voegd onderwijzer(es) slaagden aan de Pedagogische Academie in Den Helder H. de Boer, Tj. Tiemersma, G. Wijnads- Beima, J. Driehuis en A. Tinholt. Om het bouwkamp goed te laten functioneren zijn er diverse spullen nodig. Schuimrubber, oude schuimrubber matrassen, gordij nen, oude lappen, fietswielen, een oude fiets, oude heren- of dames schoenen, kleding, bretels, oude autobanden, het is allemaal van harte welkom. De spullen worden opgehaald door Gert Rietveld die te bereiken is onder telefoonnummer (02220)3747. Vergadering Vrijdag (vandaag) vergaderen de commissievoorzitters in dorpshuis 't Skiltje. Aanvang 19.30 uur. Denk nog even aan de afgesproken persoon voor de terreincommissie. Vlotvaarwedstrijden De Oudeschilder kinderen vanaf 10 jaar kunnen zaterdag 2 augustus om elf uur meedoen aan een vlottenvaarwed- strijd. De vlotten moeten zelf gemaakt zijn. Maximaal mogen twee personen meevaren. Zeilen zijn verboden en mo toren natuurlijk ook. Prijzen voor orgi- naliteit en snelheid zijn beschikbaar. De jongelui die aan de slag gaan, kunnen zich opgeven bij G. Zegers, De Ruyter- straat 69, telefoon (02220) 4292. Waterspelen De opgaven voor de waterspelen op spierkracht is goed, maar er zijn nog plaatsen vrij. Wie nog aan deze wed strijden wil meedoen, kan zich opgeven bij R. Verduyn, telefoon (02220) 4317. Donderdag 31 juli worden de spelen 's middags gehouden. Iedere Texelaar of toerist kan meedoen mits hij een vaar tuig bouwt dat door spierkracht voort bewogen wordt en niet uit bestaande vaartuigen is gebouwd. Driedagenkaarten Vanaf 12 juli kan iedereen zaterdags tussen 14.00 en 16.00 uur driedagen kaarten kopen in 't Skiltje. De kaarten kosten voor volwassenen 720, voor kinderen tot en met 12 jaar 710, Kinderen beneden de 4 jaar vrije toe gang, mits onder geleide. Voor volwas senen scheelt het 715,— vergeleken met de afzonderlijke evenementenkaartjes. Voor kinderen is dit verschil aanmerke lijk groter. De demonstraties veroorzaakten enig oponthoud waardoor het tijdschema in de war begon te raken. Snel langs de demonstranten rijden was echter on mogelijk. Bij Oost gingen de heren B. Vlaming en A. Brans heel rustig voor de bus lopen, zodat zij het tempo be paalden. De derde groep demonstranten stond opgesteld bij Doolhof en Schansweg. „Geen overheidshand aan Texels land", „Geen belastingcenten voor milieukrenten" en „CRM boerenklem". Handtekeningen In Westergeest bij „De Kluis" had den de voorzitters van de organise rende organisaties zich opgesteld om een petitie met handtekenin gen te overhandigen. Namens hen voerde de heer Gerard Schraag het woord. Hij zei dat aldus tot uitdruk king werd gebracht dat de plannen van CRM met Texel niet mogen doorgaan. Het waren uitsluitend handtekeningen van bedrijfs- hoofden, het was gelukt er 336 van de 400 binnen te krijgen. Waar het niet was gelukt, was het gevolg van niet thuis of op vakantie zijn; echte weigeringen waren er nauwelijks. Verder ging het met leuzen kijken. „Wallis ga maar vissen, we kunnen CRM missen", „CRM met verstand, zet groene maffia aan de kant", „Park gedachten zijn voor halve zachten". Een héél sterke vond de staatssecreta ris de kreet „Wallis de Vries, land- BMCVCN MN LEZERS BUTEN VERANTWOORDE! LA>CD MN OE «EOAATE Parkeerprobleem in de vakantietijd in Den Burg! Kan dat niet opgelost wor den? De oude zuivering van Den Burg is buiten werking en heeft nog geen bestemming. Als de gemeente nu eens toestemming gaf alle boottrailers tijdens het seizoen daar gratis of voor een kleine vergoeding te mogen plaatsen, dan schept dit ruimte en is gelijk een onooglijk gezicht van de parkeerterrei nen verdwenen. G. J. Huisman, Akenbuurt22 In Den Burg Is de kermis weer losgebarsten. Met veel muziek, draaimolens, zich amuse rende toeristen en suikerspin etende Texe laars. De Groeneplaats en een deel van de Parkstraat staan vol met kermisattracties. Voor Jong en oud, met prijzen en zonder. De kermis blijft nog tot en met zaterdag. Dan verandert de Groeneplaats weer in een par keerterrein en de Parkstraat weer in een doorgangsweg. De mensen die In de omge ving wonen zullen er niet rouwig om zijn. Feestvierende teenagers en kermisliefheb bers echter wel. Prettige bijkomstigheid Is dat iét de kemvsopbrengsten een aantal activiteiten op Texel kunnen worden georga niseerd. De kermis Is zodoende niet zelden een mooie Impuls voor het sociaal werk en het verenigingswerk op Texel. Nu het goed is afgelopen kunnen ze er achteraf bij Bakker Dros om lachen, zij het niet van harte. We doelen op de glasscherven die vorige week in een brood werden aangetroffen, wat leidde tot inscha keling van de politie en inspecteurs van de Keuringsdienst van Waren. Dat glas was afkomstig van een thermometer die door een mense lijke fout in het deeg was achter gebleven. Het deeg zat op dat moment al in de afweger zodat de mengmachine al was gepasseerd. Anders zou het glas in honderden broden zijn terecht gekomen. Nu waren het er niet meer dan drie. Van de losse thermometer wordt gebruikgemaakt als het vermoeden bestaat dat het deeg een afwijkende temperatuur heeft. De thermometer werd er in het genoemde geval even ingestoken, mogelijk nogal diep, waardoor een ander personeelslid, die met het deeg verder werkte, het ding niet zag zitten. De (alcohofi- thermometer ging aan stukken die over enkele broden werden ver spreid en door de betreffende con sumenten gelukkig op tijd werden ontdekt. Twee mensen brachten het brood met de scherven terug bij het betreffende verkoopadres maar de derde ging naar de politie, die de Keuringsdienst inschakelde. Er is rapport van opgemaakt en Bakker Dros rekent op een boete. Aange nomen mag worden dat zich iets dergelijks in de toekomst niet zal herhalen. Bakker Dros stelt er prijs op dat bekend wordt gemaakt dat de fout in zijn bedrijf is gepleegd omdat tot dusver is geschreven over ,,een Texelse bakkerij" waar door ook collega's door de blaam kunnen zijn getroffen. Wilfred C. van Tatenhove uit Ooster end slaagde aan de Streekschool voor Land- en Tuinbouw te Alkmaar voor het diploma 'Vakbekwaam hovenier'. Wil fred kreeg zijn praktijkopleiding bij de Plantsoenendienst van de gemeente Texel. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft een rapport uitgebracht onder de titel „Financiële positie van en investeringen in de kottervisserij". Uit dit nummer blijkt dat in 1974 de rentabiliteit in de kottervisserij een dieptepunt bereikte met 0,5% (10,6% in 1973); daarna steeg dit percentage tot 5,4% in 1977 en verder tot naar schatting 12,1% in 1978. Deze gunstige ontwikkeling in de winstgevendheid was het gevolg van grotere vangsten en stijgende opbrengstprijzen en ook van de door de overheid in 1975 en 1976 getroffen saneringsmaatregelen. schapspark Walchelijk Vies". Hij stap te de bus uit en liet zich bij het bord fotograferen. Sommige teksten behoef den toelichting van de Texelse leden van het gezelschap. Zoals „Geen schuurtje friet pismuurtje" waarmee werd gedoeld op de muurhoogte van slechts drie meter die voor agrarische gebouwen op het oude Texel is toege staan. Bedelende boeren De demonstratie leek te worden af gerond met het bord „Wallis, dit was allis", maar er kwam nog een flinke toegift bij het Natuurrecreatiecentrum waar de staatssecretaris groeperingen uit de Texelse samenleving zou ont-" moeten. Hier stonden niet alleen land bouwwerktuigen maar ook schapen met het woord „nee" erop. Een grote groep boerenkinderen versperde de weg met de vraag „Wat is onze toe komst" en een groep oudere boeren demonstreerden hoe zij bedelend met de pet in de hand in hun onderhoud moesten voorzien Uurtje langer Als gevolg van de demonstratie had het bezoek van de Staatssecretaris meer dan een half uur vertraging opge lopen, zodat het er naar uitzag dat het gesprek met de groepen uit de Texelse bevolking in het NRC de mist in zou gaan. Wallis de Vries vond dat dat niet mocht gebeuren en na een te lefoontje liet „Den Haag" weten dat de Staatssecretaris een uurtje langer op Texel mocht blijven. Mede als aevola van deze aunstiqe rentabiliteitsontwikkeling nam het aan deel van het eigen vermogen toe: aan het eind van 1973 maakte het eigen vermogen 52,3% uit van het balans totaal van de kottervisserij als geheel. Dit percentage (de solvabiliteit) was per ultimo 1977 gestegen tot 62,4, terwijl voor 1978 een solvabiliteit wordt ge raamd van 68%. Het herwaarderen van de kotters wegens stijging van de nieuwbouwprijzen en de vermindering van het vreemd vermogen als gevolg van aflossingen, droegen eveneens bii tot de genoemde verbetering van de solvabiliteit. Het vreemd vermogen op lange ter mijn bedroeg per ultimo 1977 voor de kottervisserij als geheel 7124,3 miljoen, tegenover een top van 7238,8 miljoen aan het eind van 1974. In 1976 en 1977 werd in ruime mate op het vreemd vermogen afgelost: 83% van het totaal aantal bedrijven loste versneld af of in een normaal tempo Een (te) langzaam aflossingstempo werd voor 1976 en 1977 geconstateerd bij respectievelijk 21 en 17% van het aantal bedrijven. Aan het eind van 1977 waren er geen opmerkelijk grote verschillen in solvabi liteit tussen bedrijven met één schip en bedrijven met meerdere schepen en evenmin tussen de diverse pk-klassen; de solvabiliteit liep uiteen van gemiddeld 53,1% bij de kleine rederijen, tot 74,9% voor de bedrijven in de pk-klasse 301 - 600 (één schip). Ultimo 1978 liep naar schatting de solvabiliteit uiteen van 55 tot 82%. Investeringen In het rapport is onderzocht in hoe verre de ontwikkeling van de bedrijven die in een nieuw of tweedehands schip investeerden afweek van de bedrijven die de exploitatie van hetzelfde schip hebben voortgezet. Hierdoor werd de balansontwikkeling en een aantal ken getallen over de periode 1972 tot en met 1977 geanalyseerd. Uit de vergelijking van de drie groe pen komen de „investeerders in een nieuw schip" als de sterk expansieve bedrijven naar voren. Deze bedrijven exploiteerden slechts gedurende een betrekkelijk korte tijd hetzelfde schip, om het daarna te vervangen door een nieuwe grotere kotter. Deze groep bedrijven heeft echter (gemiddeld ge zien) haar per ultimo 1972 bestaande voorsprong in rentabilitiet, verloren. Ook het gemiddelde ondernemersinko men per firmant daalde in deze groep veel sterker nl. van 7127.900,— in 1972 tot 772.600, in 1977 dan bij de niet-investeerders (van 750.800,— in 1972 tot 749.900,z- in 1977). In het verleden zijn in de kottervisserij investeringsgolven opgetreden met tus senpozen van 5 6 jaar. Uit de huidige investeringsactiviteiten (65 kotters in aanbouw of reeds in de vaart gekomen) kan afgeleid worden dat deze investe ringscyclus wordt voortgezet. Dit grote aantal nieuwbouwopdrachten dat voort vloeit uit de goede bedrijfsuitkomsten in de jaren 1978 en 1979, geeft reden tot zorg, gezien: De voortgaande stijging van de gasolieprijs. De onzekerheden met betrekking tot het betrekken tot het toekomstige EG-visserijbeleid. De overschrijding van het optimale motorvermogen, die bij vele van de nieuwste kotters het geval lijkt te zijn. De sterke uitbreiding van de totale motorcapaciteit waardoor een ern stige onevenwichtigheid kan ont staan tussen vangstcapaciteit en vangstmogelijkheden. De 15 senioren en de 9 jeugdleden hebben zondag in de Mokbaai tezamen 49,96 meter vis gevangen. Het leeuwen deel had A. Souer: 633 cm. Tweede werd H. W. Boks met 436 cm en H. Jansen werd derde met 402 cm vis. De jeugd deed dapper mee en daar werd B. Eelman eerste met 318 cm vis, tweede werd R. Eelman met 240 cm en derde werd J. S. Dros met 201 cm. Door deze uitslag is de stand in de competitie nogal veranderd, resp. cm, wedstrijden, punten: H.W. Boks 931 8 100 P. Verhagen 827 9 115 A. J. Souer 782 6 55 C.J. Huisman 760 9 88% M. van der Zwaag 741 8 92 G. van Kranenburg 689 9 81 D. Veltkamp 675 7 71 E. Bos 662 9 101% H.Jansen 594 7 78 A. Banda 534 9 72% D. Roeper 495 9 82% W. Pronk 462 8 69 F. Bos 445 7 80 A. Maat 403 7 62 J. R. Brandenburg 394 5 61 J. Eelman 326 7 61% C. J. Bakker 292 5 68 W. Verhagen 266 6 52 T. Buren 198 4 51 J. Visser 166 5 35 M. Stevens 138 4 40% J. Heethuis 132 3 9 S. J. Rijk 105 7 34% P. Koene 31 4 28% S. Langeveld 0 1 1% Afdeling jeugd: Ben Eelman 731 9 43 Jan Siem Dros 589 6 32 René Eelman 503 9 34% Rob Koopman 423 8 30% Erik Kramer 379 8 27 Cor Eelman 365 7 26% Martin Maat 352 8 33% Rob Eelman 306 6 30 Piet Veltman 177 3 12 Daar dit de laatste wedstrijd was voor de zomerstop wenst het bestuur van HSV Texel al haar leden alvast een prettige vakantie toe. Aan de MTS te Apeldoorn slaagde Toon Schoenmaker in de afdeling auto techniek. Bij het Esso pompstation aan de Pontweg vond gisterochtend een aanrijding plaats met flink wat ma teriële schade. De Duitser H.M. had bij het betreffende station getankt en hield bij het wegrijden onvol doende rekening met over de Pont weg naderend verkeer. Zijn Volks wagen werd met volle vaart achter op gereden door de auto van P.J.K. uit Oudeschild. De auto van de laatste werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, terwijl de Volkswagen total loss moest worden wegge sleept. "75

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7