Plensbuien, onweer en wind, kampeerders houden stand Stemming matig bij kampeerders m V. Toeristische evenementen LICHTE STIJGING TESO-VERVOER 200JAAR HAVEN OEDESCHILD Speelautomaten PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 11 JUL11980 ZeUJecks en laarzen een. En dan maar onder een loodgrijze hemel kijken naar de zee. De zee, die onder andere omstandigheden borg zou staan voor vele uurtjes plezier In poedelen en pootjebaden. per auto gemiddeld drie mensen meerijden, betekent dat, dat er bijna tweeduizend mensen minder naar Texel zijn toegekomen. Weggedreven De beweringen van Hans Bakker mogen geruststellend zijn voor veel camping- en bungalowparkhouders, tijdens de enorme stortbui van afgelo pen dinsdag was de situatie op camping De Krim niet zo plezierig. Doordat er in korte tijd enorm veel water viel, kon al het vocht niet tijdig wegzakken. Hierdoor kwam er dertig centimeter water in een duinpan te staan en dreven verschillende tenten letterlijk weg. ,,Het was hier erger dan op andere delen van het eiland", zegt een woordvoerder. ,,Een complete wolkbreuk. Het was in Den Burg droog, toen het hier op zijn hardst regende. Het heeft hier twee uur béhoorlijk geregend. Gedurende een half uur was het echt vreselijk. Door deze ervaring zijn acht mensen vertrokken. Ze hadden er geen zin meer in". Van de Krim wordt ook een slechte stemming gemeld. „Het enige waar men over praat is het weer. De mensen ergeren zich ook sneller aan dingen die ze normaal niet kan sche len. Als het niet snel beter weer wordt dan is dit een heel triest seizoen." Bellen Camping Loodsmansduin meldt dat het bezoek door het slechte weer wat tegenvalt. Met name de Duitsers laten het afweten. Er zijn echter zoveel reser veringen binnengekomen dat Loods mansduin verwacht met de bouwvak vakantie helemaal vol te zitten. Er zijn weinig afmeldingen. Wel bellen veel mensen even om te vragen hoe het weer is. Bij Loodsmansduin zijn geen mensen weggegaan en evenmin zijn er klachten binnengekomen over water in de tent of iets dergelijks. „De mensen zijn optimistisch", meldt Loodsmansduin. „Ze komen van de vastewal en daar is het weer vaak slechter dan hier. Als ze van tevoren opbellen om te vragen hoe het weer op Texel is, dan blijkt vaak dat we het toch wat beter af zijn dan op het vaste land". De Robbenjager, een camping die net als de Krim in het noorden ligt, meldt weinig nadeel van de stortbuien te hebben ondervonden. De stemming is er redelijk, de bodem modderig en niemand is voornemens naar huis te gaan. Van het Kogerstrand valt te melden dat er minder belangstelling voor kam peerplaatsen is dan vorig jaar. „We hadden verwacht dat we er in deze tijd al een paar honderd bij zouden hebben. Dat viel dus wel tegen. We hebben maar een klein stuk waarvoor men kan reserveren, dus we weten niet hoe het met de bouwvak zal gaan. Vermoede lijk zullen we ieder die hier komt wel kunnen herbergen. De beste plekjes zijn wel weg natuurlijk, maar verder is er plaats zat". De regenbui van dins dag heeft op het Kogerstrand weinig rampen veroorzaakt. De situatie was ernstig geweest als zo'n bui na lange tijd van droogte was gekomen. De grond is door het aanhoudende regenen echter al aardig poreus geworden en het water kan goed wegzakken. De stemming op Kogerstrand is matig. „Op Texel waait het meer, maar regent het minder", riep een Gronin ger die zijn slaapzak stond uit te wringen. „Dat hebben ze me verteld, maar moet je nou eens kijken", ver volgde hij zijn klaagzang. Het is duidelijk dat de vakantieperiode 1980 sommigen als een vochtige tiid bij blijft. dan zal er iets gedaan moeten worden aan de slechtweerakkom- modatie. Wat dat betreft zou een overdekt zwembad enige soelaas kunnen bieden. Een slechtweerak- kommodatie die Texel op het ogen blik wel rijk is, is het rtatuurrecrea- tiecentrum. Staat dat nu opeens in het centrum van de belangstelling nu de regen zachtjes tegen het venster- raan blijft tikken? Een woordvoerder van het Natuur- recreatiecentrum meldt nauwelijks ver schil met voorgaande jaren. De laatste week van juni 1979 kwamen er 4036 mensen naar het centrum. De laatste week van juni in dit jaar waren dat er 700 meer. Men slaat daar bij het NRC echter niet stijl van achterover. De bezoekersaantallen fluctueren sterk. Daarbij is inderdaad wel enige invloed van het weer te verwachten. Maar ook bijvoorbeeld het feit dat de Duitsers dit jaar eerder aan hun collectieve vakantie begonnen dan vorig jaar, speelt een rol. De afgelopen week bezochten 5206 mensen het Natuurré- creatiecentrum. Vorig jaar waren dat er 76 minder. Er lijkt dus een stijgend aantal bezoekers te zijn met het slechte weer, maar bij het natuurrecreatie- centrum zelf durft men zeker niet te stellen dat het slechte weer van deze zomer een hoger bezoekersaantal tot gevolg zal hebben. Fietsen Wat doen al die toeristen dan met slecht weer. Niet naar het strand, niet extra naar het natuurrecreatiecentrum en ook niet wandelen in de duinen. Het antwoord moet gevonden worden in fietsen. De firma Zegel in Den Burg meldt dat het met de fietsenverhuur prima gaat. Juist als het weer minder aantrekkelijk is, schijnt dit uit te nodi gen om een fiets te huren. Meer dan enthousiaste geluiden komen van de firma Kikkert in De Koog. „Het gaat grandioos met de verhuur deze zomer. We hebben helemaal geen last van het slechte weer. Als het droog is vliegen de fietsen de deur uit. En als de mensen eenmaal fietsen laten ze zich door een regenbuitje niet zo snel terug- jagen". Er zijn soms dagen dat verhuurders helemaal door hun fietsen heen zijn. Een feit dat wil zeggen dat Texel zijn honderd kilometer fietspad in ieder geval niet voor niets heeft. Met enig voorbehoud zou men de fietspaden op Texel zelfs een slecht- weervoorziening bij uitstek kunnen noemen. Zelfs Jan Klaasen en Katrijn hebben last van het slechte weer. Dat bleek gistermiddag in De Koog waar de voorstelling van de poppen kast moest worden uitgesteld wegens waterschade. Met bakken kwam het water uit de hemel en de toeristen vluchtten voor de zoveelste keer naar de beschutting van luifel of scherm. De braderie die in de Dorpsstraat van De Koog werd gehouden vond op deze manier een roemloos einde. ,,Nou heb ik net al m'n ham burgers klaar en nu gaat iedereen weg", zei een jongen die in de regen stug door bleef barbecuen.. De bezoekers op Texel ondergaan het weer over het algemeen gelaten. Op het vasteland is het niet veel beter, dus is het onzin om het eiland de schuld van het weer te geven, is de algemene tendens. Een enkeling, die vorige jaren naar Spanje en Zuid-Frankrijk ging en die dit jaar de vakantie eens in eigen land wilde doorbrengen, reageert heftiger. Meneer Schellé uit Rotterdam, die de inboedel van zijn tent in De Koog steeds vochti ger zag worden: Ik kap ermee. Ik doe het niet meer. We gaan naar huis. Liever twee weken Euromast dan hier langzaam rheumatiek krijgen. Volgend jaar weer naar het zuiden. Je vakantie is toch iets waar je het hele jaar naar uitkijkt. Als dat op zo'n manier wordt getorpedeerd, hoeft het voor mij niet meer. Ik betaal graag een paar centen meer voor een zonnetje." Anderen reageren gematigder. Een toerist uit Noord-Brabant: „We gaan lekker met de kinderen fietsen. Voor we ons tegen laten houden door dat weer moet het wel erg af schuwelijk worden. Strandwandelingen is ook zoiets dat je nog erg lang vol kunt houden. Ja, natuurlijk, we waren ook liever een beetje bruin teruggekomen. Maar goed, je moet er maar van zien te maken war ervan te maken valt." Afgelast Keijzer moet echt denken om onder delen te bedenken die echt afgelast werden. Een enkele keer konden de strandspelen niet doorgaan en de bosloop die dinsdag gehouden zou worden werd afgelast. Hij meldt verder niet te merken dat de stemming onder de deelnemers aan zijn programma erop achteruit gaat. Het is wel zo, dat in het algemeen op de campings de stemming wat zwartgallig is geworden door aanhoudende wind, regen en on weer. Iemand die voor 7650,- per week een bungalow had gehuurd, hield Texel na een week voor gezien en ging weer naar huis. „Dat soort dingen", zegt Keijzer. „Daar merk je toch wel erg aan dat velen het weer toch wel erg belangrijk vinden." Om de toeristische evenementen in de wekelijkse Recreaktief-bijlage volledig en juist te kunnen vermel den, is het belangrijk dat de diverse opgaven ons tijdig bereiken. De bij lage komt telkens uit op vrijdag. De opgaven daarvoor moeten de week tevoren, dus ook op vrijdag, bij ons binnen zijn. Vermeld niet alleen de aard van het evenement, de tijd en de plaats, maar ook de eventuele en treeprijs. De braderie In De Koog. Standhouders halen In de stromende regen het vratvr van hun kraampjes. De meeste toeristen waren toen al in een winkel of onder een luifel gevlucht De mening dat fietsen een aan trekkelijke bezigheid wordt gevonden bij minder goed weer wordt ook gedeeld door Hans Bakker van de VW in Den Burg. Hij noemt het fietsen één van do snelst groeiende slechtweervoorzienin- gen. Ook weet Bakker te melden dat de bezoekers vrijwel geen reserve ringen en boekingen opzeggen. „We krijgen zelfs geen mensen aan de balie die komen melden dat ze ver vroegd vertrekken", zegt hij. „Er is beslist geen sprake van een leegloop van de campings. Het is wel zo dat er minder mensen naar Texel komen dan we hadden verwacht. Maar als de mensen er eenmaal zijn, dan blijven ze ook wel. Er is beslist geen leegstand door het slechte weer te verwachten." Dat er door het slechte weer een aantal mensen zijn weggebleven blijkt ook uit cijfers van de TESO. Op dinsdag waren er 6920 auto's op Texel die niet aan Texelaars toebe horen. Vorig jaar, op dezelfde datum waren dat er 7548. Een verschil van 628 auto's. Ervan uitgaande dat Nemen dus sommige bezoekers de situatie nogal luchtig op, moeilijker is het voor de mensen die beroepshalve betrokken zijn bij de slechte weersom standigheden. Die 's ochtends vol verwachting hun gordijnen openschui ven, om dan tot hun grote teleurstel ling weer tegen een loodgrijs zwerk aan te kijken. Eén van die mensen is Piet Keijzer. Hij organiseert en begeleidt het zomerrecreatiewerk. „ledereen wil graag, maar het weer werkt niet mee", zegt hij. „Het is wel zo, alles wat je organiseert daar komen mensen op af. Er is een bepaalde groep die zich niets aantrekt van het weer. We hebben een fietstocht georganiseerd en toen we vertrokken goot het van de regen. Er waren toch zo'n zestig man die stug doorging. Gewoon doorfietsen door de regen. Niks aantrekken van het feit dat je nat wordt". Dinsdagavond werd er een volleybal toernooi gehouden. „Normaal heb je daarvoor al gauw zo'n dertig, veertig teams", zegt Keijzer. „Nu kwamen er maar negen teams. Maar evenzogoed ging ook dat door". Overigens blijkt uit het feit dat de gratis recreaktief-bijlage van de Texelse Courant gretig aftrek vindt, dat veel mensen op zoek zijn naar alternatieven. De vraag: „wat is er te doen bij deze weersgesteldheid", staat daarbij centraal. Het blijkt dan dat Texel enigszins mager vertegen woordigd is waar het slechtweorakkommodatie betreft. Bij zijn laatste bezoek aan Texel werd hier door de commissaris van de koningin Drs. De Wit ook al op gewezen. Wil Texel zijn aantrekke lijkheid als toeristeneiland bewaren Zwaar an zwart hangt da bui boven Da Koog. Normaal aan gezellig toeristendorpje waar het strand- an badleven da toon aangaaft Nu aan wei grimmig plaatsje, waar toeristen mat hun ziel onder da arm lopen. Buftenecü'vfteften lopen de kans door ragen voortijdig tot aan roemloos eindt te komen. De vervoerscijfers van de TESO liggen over het eerste half jaar 7,5% hoger dan over het eerste half jaar van 1979. Het eerste half jaar werden er 234.265 auto's naar Texel vervoerd. Het jaar daarvoor lag dat getal op 217.783. Direc teur Hoogerheide van de TESO waarschuwt ervoor om aan deze stijging al teveel waarde te hechten. Met name de eerste helft van 1979 was de weersgesteldheid slecht. Veel sneeuw, ijzel en koude brachten weinig mensen ertoe op reis te gaan. Wil men een beeld hebben van de daad werkelijke stijging van het TESO-vervoer, dan is het beter de cijfers van dit jaar te verge lijken met die van 1978. Het blijkt dat de TESO 3,5% meer auto's in de eerste helft van 1980 heeft vervoerd dan in de eerste helft van 1978. Bij twee verschillende bar-dancings in De Koog werden maandag twee speelautomaten in beslag genomen. De apparatuur, van het type fruitauto maat is nergens op Texel toegestaan. Tegen de betrokken horeca-onderne- mers zal proces verbaal worden opge maakt wegens handelen in strijd met de wet op kansspelen. Vanaf 12 juli kan iedereen zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur driedagen kaarten kopen in Dorpshuis 't Skiltje, ei woensdags van 19.00 tot 20.00 uur. D kaarten kosten voor volwassenen 720, - voor kinderen tot en met 12 jaar 710, Kinderen beneden 4 jaar vrij toegang mits onder geleide. Tijdens deze ure worden aan de inwoners van Oudeschil herkenningsstickers verstrekt. Dat i.v.rr tijdelijke afzetting van het dorp. De bouwweg (Industrieterrein) word niet afgesloten. De stickers dienen aan de stuurzijde Oi de voorruit van de auto geplakt te worde en bij fietsers onder het stuur De kaarten zijn tevens te koop bij d VW te Den Burg, De Koog en De Cock: dorp. Feestkrant Mensen die zaterdag 26 juli feestkrar ten willen verspreiden bij de boot in De Helder kunnen zich opgeven bij Ruu Boom, tel. 2853, na 18.00uur. Driedagenkaarten.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2