Boeiend orgelspel in Oosterend Meer deuren nodig bij hutten in bouwdorp Improvisatie hoogtepunt Texelaars reden goed in Jubileumwedstrijd BRANDWEER CONSTATEERT: Enorme deelname aan strandloop Geslaagd 200JAAR HAVEN OLDESCHILD PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 JULI 1980 wisselend van kwaliteit. Het koraal (Jesu, meine Freude van Walter), werd zeer fraai gebracht, evenals het vijfde deel, tranquillo. Het piü mosso was een zeer mooie bewerking van het koraal. In de bovenhand (de hoge tonen) klonk het koraal goed door, terwijl in de onderhand snelle versieringen werden gespeeld. Bij het laatste deel (andante) maakte de organist handig gebruik van een uitkomende cornet, dit is een regis ter dat maar de helft van het orgelklavier bestrijkt. Het con moto maakte een slordige en afgeraffelde indruk en het eerste deel (andante) klonk een beetje hijgerig, wat te wijten is aan een ver keerde registratie. We moeten hierbij de organist nageven, dat hij weinig andere mogelijkheden had. Nu we toch in de geestelijke muziek waren aanbeland, volgde nog een koraal. Eveneens van Walter speelde De Joode 'Wachet auf, ruft uns die Stimme' in een fughetta- bewerking. rend dat de organist besloot toch maar tot half negen te wachten. Tijdens zijn uitleg somde De Joode de programmadelen op (het publiek had geen programma ontvangen) en gaf hij bij ieder stuk een korte uitleg. Omdat de hoeveelheid informatie die de luisteraars op deze manier te verwerken kregen nogal groot was, beloofde de organist vóór hij een stuk ging spelen de uitleg nog even te herhalen. Een belofte die hij keurig nakwam. Wel hoorden we na afloop dat verschillende lieden zich aan deze werkwijze gestoord hadden, maar dergelijke handelingen komen de ge moedelijke sfeer van deze concerten wel ten goede. Prelude Het concert werd geopend met een prelude en fuga in e van Johann Sebastian Bach. Bach schreef derge lijke preluden, zo vertelde de organist, om nieuwe orgels in te wijden en te controleren. Voor grote orgels schreef hij een groot stuk en voor kleine orgels een klein. Omdat het orgel in Oosterend een klein orgel is, speelde De Joode een van de 'acht kleintjes', een verzameling van acht kleine preluden. Het was duidelijk dat de organist even aan de organist even aan de omgeving moest wennen, want de prelude, maar zeker de fuga werd wat aarzelend gespeeld. Zo zien we dat zelfs de voor het publiek onzichtbare organist last kan hebben van plankenkoorts. Bij het volgende stuk, een largo van Grown, kwam het zachte en romantische karakter van het Oosterender orgel bijzonder goed tot zijn recht, vooral door het gebruik van de zachtere stemmen als holpijp 8' en prestant8'. Gavotte Eén van de weinige opgewekte stuk ken van het programma was de gavotte van Fiocco. Een gavotte is een volks dans en dat was bijzonder goed te horen in het stukje van deze 18e eeuwse Belg. Mede door het gebruik van fraaie holpijp 4' kreeg het geheel een opge ruimd karakter. Hierna volgden een Door tien Texelaars werd zondag deelgenomen aan een in Den Helder gehouden jubileum-cross, ter ere van het 10 jarig bestaan van de Helderse motorcross vereniging. De Texelaars vertegenwoordigden daarin drie klas sen: 50cc junioren, 125cc junioren en 250cc en hoger, waarvan de 125cc junioren, bestaande uit 50 crossers, in twee groepen werd verdeeld. De eerste groep van die klasse ver scheen met de Texelaars Rienk Platte, Willem Boersen, Frans Boersen, Carlo Witte, Albert Keyser en Arie Eelman aan de start. Bij de eerste doorkomst lagen Carlo, Frans en Willem in een prima positie, respectievelijk op de 4e, 6e en 7e plaats. Carlo liet deze prachtige kans voor direkte deelname aan de finale niet van zich afnemen en reed zodoende als 4e over de eindstreep. Frans en Willem bleven bij Carlo's achterwiel en lieten zich niet afschudden tot zij de finish achter zich hadden. Voor de gebroeders Boersen dus een 5e en 6e plaats. Minder rooskleurig was de start voor Rienk, Arie en Albert, zij waren gedwongen zich een weg te banen, achter de eerste tien crossers. Albert kon zich naar een 8e plaats rijden, welke goed was voor het overslaan van een herkansing. He laas was dit niet het geval met Rienk en Arie die meer dan tien crossers voor hun de arena zagen verlaten. In de tweede groep stelden zich de Texelaars Rob Venneman, Jan Grisnigt, Theo Veeger, Nico Bakker en Jan Spoelstra op voor de start. Rob was na de eerste ronde degene die als beste do orkwam op een tweede plaats. Helaas was hij genoodzaakt zich door twee concurrenten te laten passeren. Ook in deze manche moesten twee Texelaars meer dan tien man voor zich laten: Jan Grisnigt en Nico Bakker. Nico moest zijn twaalfde plaats na, vier ronden opgeven, toen hij naast de baan terecht kwam en hij zijn motor niet meer aan de praat kreeg. Jan Grisnigt wist van zijn 13e plaats geleidelijk aan op te klimmen en als 7e zijn plaats in de finale veilig te stellen. Voor Theo Veeger en Jan Spoelstra leek de strijd na een slechte start onbegonnen werk. Zij moesten zich vermengen met de ach terste gelederen van het peleton. Theo klom nog enkele plaatsen op en eindig de als 12e, Jan Spoelstra moest genoe gen nemen met een van de laatste plaatsen, waarschijnlijk omdat hij nog aan zijn nieuwe motor moest wennen. In de herkansing verschenen Rienk Platte, Arie Eelman, Theo Veeger, Nico Bakker en Jan Spoelstra met nieuwe moed op de baan. Voor Nico was het een bekeken zaak. Hij kwam door als derde, wist die plaats te vervangen voor de eerste, maar moest voor de eindstreep één plaats gewonnen geven. Voor hem dus ook een plaats in de finale. De overige jongens konden, na een slechte start, in hun hopeloze posities weinig verbetering brengen. Finale In de finale dus maar liefst zeven Texelaars: Willem Boersen, Frans Boer sen, Carlo Witte, Albert Keyser, Rob Venneman, Jan Grisnigt en Nico Bak ker. Een prima start hadden Carlo, Rob, Jan en Nico; zij kwamen respectievelijk door als 6e, 5e, 7e en 8e. Rob bleek de beste Texelaar tijdens deze wedstrijd. Zijn 5e plaats verdedigde hij tot het eind van de strijd. Carlo liet zich slechts een maal passeren en eindigde als 7e. Jan had nogal pech tijdens deze finale; zijn De mensen die zich niet door heftige regenbuien en harde wind lieten tegen houden konden dinsdagavond genieten van het tweede optreden in dd serie ..Zomerconcerten in TtèiralS6<3Mrkerv'V De uit Schiebroek afkomstige organist Ad de Joode bespeelde het orgel van de Hervormde kerk in Oosterend. Het zes- tigkoppige publiek kreeg een program ma voorgeschoteld dat bestond uit niet al te moeilijke werken. Het begin van de avond verliep wat rommelig. De organist, die voorin de kerk uitleg gaf over het programma werd doorlopend gestoord door mensen die te laat binnenkwamen. Door ver schillende publicatie's misleid, dachten velen namelijk dat het gebeuren pas om half negen een aanvang zou nemen, terwijl het concert op de gewone tijd, dus kwart over acht begon. De binnen tredende luisteraars waren dermate sto- fughetta (een kleine fuga) van Bach en een voorspel over het koraal „Vater unser in Himmelreich" van dezelfde componist. Geen van beiden erg moei lijke stukken, tnaar zeker1 de moeite waard om naar te luisteren. Het volgen de stuk was weer een van de voor noemde 'acht kleintjes', een prelude en fuga in g. Wellicht werd dit bijzonder fraaie stuk iets te snel gespeeld. Bij een lager tempo was het waarschijnlijk beter tot zijn recht gekomen. Deze preluden worden zeer weinig op concerten ge speeld. Misschien omdat men ze te min vindt. Organisten gebruiken deze wer ken wel als oefening. Toch zijn ze zeer mooi om te horen en zitten ze zeer doordacht in elkaar. Partita De zesdelige partita (thema en varia ties) die hierna gespeeld werd was zeer L'Organiste César Franck was een belangrijk componist uit de tweede helft van de negentiende eeuw. Dit tijdperk was de tijd van de impressionisten, wat duidelijk te merken was in het volgende pro- grammadeel. Dit bestond namelijk uit delen uit TOrganiste' van voornoemde componist. Deze muziek vergde niet alleen het uitterste van de organist, maar ook van zijn vrouw, die als regi- strante fungeerde. Zij diende namelijk precies op het juiste moment voor een andere klankkleur te zorgen door de juiste registers te openen of te sluiten, een werkje waar zeker enkele uren voorbereiding in gaan zitten. De vijf delen werden over het algemeen erg fraai uitgevoerd. Vooral het eerste, poco allegretto was zeer de moeite waard. De organist vertelde dat hij het iets langza mer speelde dan voorgeschreven stond, omdat anders de helft van de noten verloren zouden gaan en het stuk niet goed tot zijn recht zou komen. De voor dracht, die bij deze muziek op de eerste plaats komt, was bijzonder goed door dacht en ingestudeerd. Improvisatie Als laatse speelde De Joode een im provisatie. Improvisatie staat al eeuwen bij organisten hoog in het vaandel. Er worden zelfs improvisatieconcoursen gehouden en hoewel De Joode vertelde zelf niet in improvisatie getraind te zijn, was dit stuk het beste van de avond. Hij droeg deze improvisatie op aan zijn leraar, de organist/componist Henk Blok, van wie hij veel geleerd had, en die momenteel ernstig ziek is. Met een verbeten trek op het gelaat improvi seerde de organist over Bloks lievelings koraal. Aan het eind van het uurtje muziek verweten wij de organist dat hij voor het merendeel simpele stukken had gespeeld. Hij verklaarde dit door op te merken dat hij een programma had opgesteld met meer grotere werken er in, maar dat een blik op het orgel hem had geleerd dat dit onuitvoerbaar zou zijn, daar de mogelijkheden van het orgel beperkt zijn. Bij dit concert is wel duidelijk gebleken dat moeilijke muziek niet a priori mooier hoeft te zijn dan makkelijke. "Makkelijke muziek bestaat niet, alleen moeilijke. En mooie". W.B. De brandweer laat aan aan clowntje zien hoe Ja do straal moet richten om de bal te raken. plaats verloor hij omdat de motor het twee maal vertikte. Toch een 12e plaats als eindstand. Nico moest zijn 8e plaats prijs geven voor een 11e, nadat hij van de baan werd gereden. Willem, Frans en Albert kwamen in de middenmoot terecht na het startsein. Willem reed zich naar een 13e plaats met zijn broer Frans direkt achter zich. Albert werd direkt na de start uit de baan gereden en verliet zodoende het strijdperk als een van de laatsten, maar met meer dan de helft van de crossers (die de finale niet hadden gehaaidlachter zich latend) In de klasse 50cc junioren vertegen woordigen Ruud Keyser en Ruud v.d. Veen Texel. Ruud Keyser had een weinig gelukkige start in de eerste manche, daar hij direkt viel. Ruud Keyser en Ruud v.d. Veen reden deze manche toch keurig uit, en deden zo weer wat ervaring op. Ook in de tweede manche kwamen ze niet zo als ze wilden uit de start. Ruud v.d. Veen verscheen als 9e uit de eerste ronde, met Ruud Keyser direkt achter hem. Tijdens deze manche ruilden zij van positie, zodat zij in omgekeerde volgorde het strijdperk verlieten. De enige Texelaar die meereed in de 250cc en hoger was Niels Koorn. Na de start van de eerste manche lag Niels op een goede 8e plaats, maar moest helaas één plaats afstaan. Hij raakte een eind achter op zijn voorgangers, maar wist met zijn voortreffelijke conditie deze weer te bereiken en voor de eindstreep er maar maar liefst twee in te halen Na de eerste ronde van de tweede manche lag Niels als 3e achter de koploperl Helaas; twee plaatsen moest hij prijs geven en had niet genoeg tijd om zich te revancheren! Een 6e plaats dus voor Niels. De woensdagavond bij paal 28 ge houden SVC-strandloop heeft een zeer groot aantal deelnemers getrokken: 254. Daarvan liepen er 65 de afstand van 8 kilometer en 189 de 4 km. De uitslag: 4 km: 1. Wilke Wassenaar 15.30 min.; 2. André Brouwer 16.15 min., 3. Mare Bakelaar 16.20 min., 4. Jos van der Bij 16.35 min., 5. Udo Sievering 17.00 min., 6. Nico Kikkert 17.10 min. 8 km. 1. Joost Brouwer 28.55 min., 2. Herman Jerenies 29.15 min., 3. N.N. 29.45 min., 4. Warner Lueck 31.25 min., 5. Andresa Thunemann 31.40 min., 6. Kees Bremer 31.50 min. De Texelse brandweer zet vraagte kens bij de brandveiligheid van de jongste nieuwbouwwijk in Den Burg: het bouwdorp aan de Beatrix/aan. Het bouwdorp is een wijk die volgens een geheel nieuwe procedure wordt ge bouwd. Is het bij cascowoningen nog zo dat de toekomstige bewoners een deel van hun eigen huis bouwen, bij het bouwdorp hebben de bewoners hun huizen helemaal zelf gebouwd. Het meest gebruikte materiaal is hout. De heer Nieboel van de brandweer is van mening dat de nieuwbouwwijk er erg leuk en gezellig uitziet, maar hij moest constateren dat veel huizen maar één ingang hebben. En één ingang in een huis is ronduit gevaarlijk. Nieboer adviseerde de bewoners daarom een nooduitgang in de hut aan te brengen. Na de inspectie van de brandweer Maritiem museum Er is nog vrijwilligerswerk te doen bij het maritiem museum. Op alle uren en i dagen kan men terecht. Driedagen-kaarten Deze kunt U kopen bij dorpshuis het Skiltje, zaterdags van 14.00 tot 16.00 uur en woensdagavonds van 19.00 tot 20.00 uur. De kaarten zijn tevens ver krijgbaar bij de WV-kantoren Den Burg, De Koog en De Cocksdorp en in Oosterend bij Bakkerij Timmer. De kaarten kosten 720, voor volwassenen. Kinderen tot 12 jaar 710, en onder de vier jaar gratis mits onder geleide. Met deze kaart kan men alle evene menten, de feesttent en het museum bezoeken. De strijd om de man en de vrouw en het meevaren met de stoom- sleepboot zijn hiervan uitgesloten. Publiciteit In de Pas 65-krant, die verkrijgbaar is bij alle VW's in Nederland, het maandblad Kotters in de visserijwereld en de Texeltoerist kunt U lezen over de 200 jaar haven-feesten. Aan de Sociale Academie te Amster dam slaagde P. v.d. Gaag uit Den Hoorn voor het diploma Maatschappe lijk Werk. was het voor de kinderen van het bouwdorp tijd om hun spuitvaardigheid te tonen. Met een echte brandweerspuit moest een bal van een plateau af ge spoten worden en de meeste inwoners van het bouwdorp slaagden daar won denwel in. Omdat het bouwdorp geheel in het teken van het circus staat waren veel kinderen gisteren als clown ver kleed. Opmerkelijke creaties waren daarbij te zien. Vanwege het slechte weer werd gisterenmiddag een twee uur durende film van Jerry Lewis in het bircus vertoond. Het is belangrijk dat het op de donderdagen dat het bouwdorp wordt gehouden mooi weer is, want dan overnachten de kinderen en de leiding in hun zelfgemaakte hutten. Weliswaar zijn de hutten met vellen plastic water dicht gemaakt, maar met droog weer is een dergelijke slaappartij natuurlijk veel plezieriger. Erepoorten Vanaf 19 juli mag begonnen worden met de erepoorten. Ze moeten min stens 4.20 meter hoog zijn. Dit geldt alleen voor de erepoorten op de auto wegen. Een down van hat bouwdorpdrcus

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2