i Cjroen'wartsjexeh in het hart AUTOCROSS MAB Door blubber crossen op gladde banden onmogelijk Maarten Koorn winnaar 30® Snackbar 't Spy kerfje Herdenkingsdienst in Oudeschild Aanrijdingen n Geopend voor halve prijs. Werk van Souwlje de Wijn in Maritiem Museum Lustrum- concours-hippique in Den Burg Concert in Den Hoorn - Dwerggeitenshow Misselijk Statiegeld 200 JAAR HAVEN OUDESCHILD Actie Greenpeace 8 5 Welzijnsstichting moet broekriem aanhalen 8 Motoren gestolen DINSDAG 22 JULI 1980 3e JAARGANG NR. 9495 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 n Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220)2208. 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 111790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 herschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het is verbazingwekkend onder welke omstandigheden crossauto's og blijven rijden. Vinden gewone auto's een regenbuitje of nacht- orstje vaak al aanleiding om niet meer te willen starten, crossauto's aan door. Ongeacht of ze tot aan hun assen in de blubber staan, ze an de springschans afdenderen of in de sloot hebben gelegen. Dat ileek afgelopen zondag weer duidelijk tijdens de autocrosswedstrijd lie werd gehouden op het crossterrein bij Harkebuurt. Metershoog patte de modder op, luid sisten, brulden en knarsten de motoren en ïgespannen stuurden de coureurs. De baan was zo modderig dat ommige auto's na een paar ronden helemaal zwart waren. De num- ïers van de wagens waren dan niet meer te zien. Een toestand die oms wel een beetje verwarring gaf bij degenen die de score moesten lijhouden. Daarom moesten de auto's, waarvan het registratienum- ïer was bedekt, na iedere race worden gewassen. Waarschijnlijk een ngekende luxe voor die crosswagens. Doordat de baan kletsnat en daardoor spekglad was geworden kon iet plan van de M.A.B. Texel om de crossauto's dit keer op gewone iladde banden te laten rijden niet volledig worden uitgevoerd. Met die iladde banden konden de wagens niet goed op gang komen en de emiddelde snelheid lag dan ook laag. Veel auto's bleven bovendien elemaal in de prut steken, zodat de cross een erg passieve verto- ing dreigde te worden. Na twee manches worstelen op gladde anden in het modderbad greep de wedstrijdleiding in. De gladde anden werden vervangen door zogenaamde trekkerbanden. Massie- e stukken rubber met een enorm zwaar en diep profiel waarmee je itstekend door de modder kunt scheuren. Vanaf de derde manche at er dan ook veel meer vaart in de wedstrijd. Er werd nu echt tecrosst, hier en daar kwamen de auto's met een aardige vaart tegen Ikaar aan en zo nu en dan belandde er iemand in de sloot. Ik kon iem uitstekend sturen. Ja, die auto luisterde eigenlijk best naar het tuur. Hoe kon dit nou?", zei een wat bedremmelde en totaal onder modder zittende coureur die naar zijn in de sloot geparkeerd oertuig stond te kijken. Zijn monteur probeerde de wagen, nadat hij p de kant getrokken was, te starten, maar deze beproeving was zelfs oor een crossauto te erg. Eén van de leukste onderdelen van de autocross is de keverrace. Dit onderdeel dat destijds gewoon als aardigheidje naast de gewone cross werd geïntrodu ceerd was iets waar door velen werd uitgekeken. Zo langzamerhand lijken er net zoveel kevers aan de start te zullen verschijnen als gewone crossauto's. Er waren veertig gewone crossauto's en dertig kevers. Ook bij de kevers reed van allerlei rond. Vrij mooie auto's waarmee je zo de A 10 op zou kunnen, maar ook gedeukte koekblikken waarvan je na lange bestudering tot de conclusie moest komen dat alleen de ronde vorm nog maar aan het bekende Volkswagen model herinnerde. Een spectaculair on derdeel van de keverrace is de spring schans. De auto's kunnen gewoon het parcours rijden en de schans links laten liggen. Wordt echter over de schans gereden dan betekent dit dat een stukje van het parcours wordt afgesneden en dat is tijdwinst. Met zware dreunen en harde klappen kwamen de veelgeplaag de Volkswagentjes iedere keer van de schans af. Zo nu en dan verloor iemad een half onderstel, maar men ging door. De grootste prestatie werd geleverd door de bestuurder van een kever die vlak voor de schans zijn wiel verloor en de sprong derhalve met drie wielen maakte, zonder aan het eind ervan over de kop te slaan. Overigens bleken aan het eind van de keverrace dat de modderige omstandigheden ook voor deze auto's soms te zwaar waren. Voor de finish raakte een kever muurvast in de blubber. Andere auto's konden niet meer om de gestrande wagen heenrij den en zo veranderde het terrein voor de Blubber Opvallend was dat er erg veel grote merikaanse auto's meededen. Voor jver het oorspronkelijke model van de rossauto nog te herkennen was, werd it type het meest gebruikt. Origineel ras de ambulance-auto van H. de orto. Bekwaam en af en toe met de rene loeiend stuurde hij de auto over et modderige terrein. Hij kon echter iet voorkomen dat de zware auto af en >e tot aan zijn assen in de blubber akte. Dit euvel speelde bij beide wed- Irijden waarin hij meereed een rol, 3dat hij volkomen kansloos de strijd roest staken. Datzelfde gold overigens ok voor degenen die alleen maar ladde banden bij zich hadden eh geen ekkerbanden. Met de moed der wan- oop probeerden ze het nog tegen ollega's op te nemen die wel zo erstandig waren geweest dit soort anden mee te nemen. Maar iedere oging eindigde onverbiddelijk in zwarte Een door een inwoner van Horst be- tuurde Ford reed donderdag te hard ver de Zaandammerdijk en raakte in en slip. De auto gleed naar de andere ant van de weg en kwam tegen drie etsers terecht, die van de andere kant aderden. Eén van de wielrijders moest aar het Parkzicht-ziekenhuis in Den leider worden gebracht. Op vrijdag ond op de hoek van de Sommeltjes- reg met het Hogereind eveneens een anrijding plaats. De bestuurder van en personenauto uit Veldhoven, die P het Hogereind reed, verleende geen oorrang aan een uit Leerdam afkom- lige bromfietser. De duopassagier van e bromfiets werd met verwondingen aar het vakantieadres gebracht. Voensdag a.s. tussen 15.00 en 8.00 uur patat, kroket, frikadel etc. blubber. Voor de monteurs kwam de mededeling dat trekkerbanden mochten worden gebruikt als een volslagen ver rassing. In het rennerskwartier moest opeens keihard worden gesleuteld om de auto's andere banden te geven. Naast veel vreugde over het feit dat met de trekkerbanden écht gecrosst zou kunnen worden, werden hier en daar ook wel opmerkingen gehoord als: „Hadden ze dat niet effe eerder kunnen zeggen". In brand Naast prijzen voor de snelste auto zijn er op zo'n autocross ook altiid een heleboel andere prijzen .Wat bijvoorbeeld, te denken van prijzen voor de auto die het eerst in de sloot ligt, voor de wagen die het eerst op zijn dak belandt, voor de eerste die in brand vliegt en voor de laatste binnenkomer. Ondernemers kon den prijzen voor dit soort prestaties beschikbaar stellen en daar werd dan ook driftig gebruik van gemaakt. Door de M.A.B.-club was nog een prijs uitgeloofd voor de mooiste crossauto. De bij uitstek deskundige jury conclu deerde dat auto nummer 5 van M. van Benthum dit predicaat verdiende. Het geen voor deze coureur overigens geen reden was om extra voorzichtig te rijden teneinde de lak niet te beschadigen. Het waren ongeveer 4.600 bezoekers die dit keer het crossen bijwoonden. Een getal dat gelijk is aan het gemiddelde van de laatste paar jaren. Over het algemeen is een dergelijk bezoekers aantal voor de eerste cross niet slecht. Algemeen gaat men er van uit dat de verschillende coureurs hun auto in de eerste cross nog heel willen houden voor de tweede. In de tweede cross wordt daarentegen alles op alles gezet. Voor sommigen is daarom die tweede cross aantrekkelijker. De weersgesteld heid die op geen enkele wijze uitnodigde naar het strand te gaan, zal ook debet aan de vele bezoekers zijn. Zaterdag wordt in de Nederlands Hervormde kerk in Oudeschild een oecumenische herdenkingsdienst gehouden. Oudeschild. en niet al leen dit dorp, heeft veel aan de haven en de zee te danken. Maar de zee heeft tot in de jongste geschie denis ook heel veel genomen. In een speciale dienst willen dominee Van Zijll Langhout en pastor Kolk man dit herdenken. De dienst be gint om 19.00 uur. finish in één modderige bonk kever. Nog lang zijn de tractoren bezig geweest om de kluwen blik te ontwarren. Bij de kevers waren ook twee vrouwelijke deelnemers: Mej. W. van der Star en mej. D. Slot. S. van der Vliet eindigde als eerste in de keverrace. Tweede werd A. Witte en derde A. Smit. Deze rijders maakten uitvoerig gebruik van de springschans om tot de beste tijden te komen. Bij de gewone crossauto's werd M. Koorn eerste in de finale. Tweede werd J. Kiewiet en derde F. van der Gracht. C. van Lenten, W. ter Steege. R. Com mandeur en M. Koorn wonnen allemaal een manche, terwijl M. Koorn, W. ter Steege en H. Schraag als eersten eindigden bij de drie halve finales. J. Kiewiet en J. van der Vis eindigden als eerste bij de twee herkansingen. De twee keverraces werden respec tievelijk door O. Goënga en A. Witte gewonnen. De volgende autocross wordt 10 augustus gehouden. Vanaf 31 juli tot en met 1 augustus zal de tentoonstelling van het werk van Souwtje de Wijn opgesteld staan in het Maritiem Museum in Oudeschild; Van 4 tot en met 15 augustus a.s. zal de collectie in het raadhuis te zien zijn. Op 31 juli a.s. wordt het Maritiem Museum te Oudeschild, omvattende een scheeps-archeologische collectie, een collectie betreffende de visserij, de veerverbinding en de havenontwikkeling en een juttersmuseum, officieel ge opend om 2 uur. Carla Kempkens exposeert van 18 tot en met 29 augustus in het raadhuis. Ze maakte kunstfoto's op het strand en exposeert tevens een aantal objecten. Op de speelweide aan de Emmalaan in Den Burg houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard aanstaande zaterdag een lustrum concours hip- pique. De keuringen van het WPN beginnen om negen uur 's ochtends, terwijl het middagprogramma om kwart over één begint met éénspan nieuwelin gen. De officiële opening van het concours is om 13.55 uur. Het middag programma ziet er verder als volgt uit: 13.15 uur: Eénspan nieuwelingen LTP. 13.35 uur: Estafette ponyclub „De Kleppertjes". 13.45 uur: Parade alle deelnemende ponys en paarden, m.m.v. Chr. Muziekvereniging Ex celsior. 13.55 uur: Officiële opening concours hippique. 14.00 uur: Eénspan open klasse LTP. 14.20 uur: Springconcours ponys. 14.40 uur: „Pas de Deux". 14.50 uur: Eénspan LTP gereden door dames. 15.10 uur: Eénspan Hackneys limiet klasse. 15.30 uur: Tweede gedeelte springcon cours paarden. 15.50 uur: Tweespan open klasse LTP. 16.10 uur: Optreden ponyclub „De Kleppertjes" (4-tallen). 16.25 uur: Eénspan Hackneys open klasse. 16.45 uur: Optreden L.R.V. „De Wad- denruiters" (8-tal). 17.00 uur: Ponyrace. 17.20 uur: Tweespan LTP voor de landbou wwagen 17.40 uur: Sluiting. De leiding van het concours hippique is in handen van Joh. C. Roeper, Jac. Lap, P. W. Roeper Mzn. enj. Kikkert. In de serie „Zomerconcerten in Texel se kerken" wordt dinsdag 22 juli (heden) in de Hervormde kerk van Den Hoorn een concert gegeven door de organist Theo Goedhart uit Oegstgeest. Deze organist is hier geen onbekende. Ook vorig jaar gaf hij een concert in Den Hoorn. Op het programma staan wer ken van o.a. Sweelink, Joh. Seb. Bach en Tallis. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Wel wordt er na afloop een collecte gehouden, waar van de opbrengst na aftrek van de onkosten bestemd is voor het restaura tiefonds van de kerk. Donderdag 17 juli werd in Schagen voor de vijfde keer de jaarlijkse open dwerggeitenshow gehouden. In een zwaar bezet veld met 220 ingezonden dieren uit heel Nederland en zelfs België, wisten de Texelse deelnemers 9 eerste premies te bemachtigen. De keuring werd gehouden als onderdeel van de Westfriese folklore op het markt terrein in de open lucht. Gelukkig viel dit jaar de zomer op donderdag, zodat het weer een groots evenement is gewor den. De Texelse dieren kregen de volgende waardering. Boklammeren: 1A Marcus van de Veldhof, eig. Heetveld. 1B Willem 9 van Tyeslemore, eig. Voskuil. Geitlammeren: 1A Sarinska van Tyeslemore, eig. Voskuil. 1C Tessa 5 van Tyeslemore, eig. Voskuil. ID Bambi van de Posthoorn, eig. De Ridder. Jeugdgeitjes: 1D Tarzi van Tyeslemore, eig. Vos kuil. 1E Tessa 3 van Tyeslemore, eig. Voskuil. 1H Kristel van de Posthoorn, eig. De Ridder. Jonge geiten: 1C Astrid 6 van de Wieringerwaard, eig. De Ridder. Een plaatje, dat we maakten op de parkeerplaats bij paal 21: een zeer valide toerist heeft zijn auto geparkeerd op een voor invaliden gereserveerd parkeervak. Een nog al misselijk gedrag dat helaas meer voorkomt. Vaak is de plek voor in validen zelfs het eerst bezet door kerngezonde, doch luie automobi listen, want dit parkeervak bevindt zich op de kortste afstand van het strand. In dit geval gaat het ken nelijk om een liefhebber van de parachutesport. „Je zou bijna wensen dat hij bij een van zijn sprongen wat ongelukkig terecht komt, zodat hij aan den lijve er vaart wat het betekent om als invalide door het leven te moeten gaan", zeiden voorbijgangers. Kraton lege bierflesjes stelen en die bij dezelfde supermarkt weer door de voordeur naar binnen brengen om het statiegeld te innen. Dat was de truc waarvan een aantal Duitse jon gens zich gisterochtend bedienden. Het drietal is door de politie onder wezen dat dergelijke streken niet te pas komen. K Het college van B. en W. heeft j 2 een brief geschreven aan het be- stuur van de Welzijnsstichting Texel X waarin wordt medegedeeld dat 2 de door de Welzijnsstichting inge- 2 y diende begroting 1981 ten opzichte van de primitieve begroting 1980 J een stijging te zien geeft die ver J uitgaat boven de maximaal toege- J stane 2%. Het college verzoekt de I J Welzijnsstichting een gespecificeer- J S de opgaaf te maken van in de S begroting aan te brengen wijzigin- S S gen waardoor toch binnen de 2% 5 5 norm wordt gebleven. Aan de hand S 2 van het eindresultaat van de ge- S 2 meentelijke begroting voor 1981 zal S 2 worden bezien of extra wensen 9 kunnen worden ingewilligd, of dat 2 nog verder moet worden bezuinigd. 2 y Het maximum dat de Welzijnsstich- 2 k ting is toegekend is f669.396, k 2 Greenpeace blijft actie voeren tegen schepen en naties die de walvis belagen. Zaterdag kon men overal vanuit het land naar Amsterdam fietsen en zich per kilometer laten sponsoren. De totale opbrengst zou ten goede komen aan Greanpeace. Zeven Texelaars deden mee aan de wal-fietstocht naar Amster dam en brachten zo twaalfhonderd gulden bijeen. In Amsterdam aangeko men bleek de actie enigszins te zijn verwaterd door het enorm slechte weer. Terug in de auto naar Texel konden de zeven Texelaars echter tevreden vast stellen dat ze een mooi bedrag voor hun organisatie bijeengepeddeld hadden. In Den Hoorn werden vrijdag twee Duitse motoren gestolen. Het gaat om een Hercules Sachs met als kenteken HF CN 192. De andere is een Kreidler Florett met als kenteken 248 EPD. De diefstal vond plaats door het doorzagen van het slot. Historische optocht In verband met de historische optocht op 31 juli wil de commissie het volgende mededelen: Het opstellen van de optocht begint donderdagochtend om 10.30 uur. Start in de Heenoskerckstraat. Buiten de praalwagens van de wijken wordt er gerekend op een grote particuliere deel name. Versierde fietsen, wagens, wan delwagens enz., alles is toegestaan om aan dit groots evenement deel te ne men.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1