Ommen Hackney-paarden op concours-ftippique Texel „1941" Harmonie „Eensgezindheid' zwembad s ochtends open Lidmaatschap van Speel-o-theek moet hoger Granaat gevonden Noon-show in 't Asiel Bustocht naar concours Opmeer 1RIJDAG FEUILLETON door Tom Lodewijk. 25 De gedachte samen met Ingrid reer zo'n stunt uit te halen, lachte Jaap aars wel toe. Dat meisje was toch wel it een ander hout gesneden dan Sita, ie alleen maar bang was dat haar vader oos zou worden, die wou dat hij zich laar afzijdig hield uit vrees voor ruzie. ange mensen maken niks klaar, dacht ij. Als hij met dit plannetje bij de urgemeester kwam, zou zijn hoogste hef helemaal niet ontevreden zijn. De urgemeester was te porren voor alles rat Vreehorst tot meer aanzien bracht. oveel te groter zijn kansen om daar nog ens weg te komenI Zo'n actieve urgemeester konden ze elders ook ebruiken! Jaap kende zijn pappehei- lers. Het zou hem trouwens ook geen waad doen, hij was niet van plan euwig op de secretarie van Vreehorst ebliiven zitten. Diezelfde avond zat Sita Markman huis te naaien, en keek bezorgd op naar haar vader aie ongewoon zwijgzaam was. „Bent u niet goed?" vroeg ze. „U bent zo stilletjes". „Welnee kind, wat zou er zijn?" „Zorgen?" Ze kende hem zo goed, de klare blik uit die blauwe ogen was vertroebeld en ze hoorde hem zuchten. „Ach nee kind „Ruzie in de harmonie", glimlachte ze, maar de vraag was niet zo argeloos als ze scheen. Ze vermoedde iets, en wilde hem uit zijn tent lokken. „Ruzie, nee „Wat dan?" En toen kwam hij los, blij dat hij eindelijk zijn opgekropte zorg kon uiten. „Ze hebben het is ze in de kop geslagen na dat concours. Net als Cuvelier had voorspeld. Ik moet zeggen, hij heeft gelijk gehad. Die malle Bert Bakker, die is helemaal kop over bol met die kolbak en die stok, en dan Arie Smits onze Harmonie heeft hon derd jaar bestaan maar als je hun hoort, heeft er nooit iets van gedeugd. Wij lopen achter, wij zijn ouderwets. Het gaat niet meer om de muziek, het gaat om de poeha. Meiden met korte rokken en knullen met trommels en toeters, en dan helemaal achteraan mogen wij ook nog een nummertje weggeven". Dat was het dus. Hij wist er al van. Dat kon trouwens moeilijk anders, want Vreehorst gonsde er van. Bert Bakker kende natuurlijk hopen mensen en zwijgzaamheid was niet zijn fort. En Arie Smits was zowat aan de verkering met zijn zus, dus dat was twee handen op één buik. En dan Jaap nogze brak haar draad. Vader voelde er blijkbaar helemaal niks voor, dat kon nog wat worden! „Maar het is toch wel goed", pro beerde ze, „dat er wat jongelui bij komen?" „Natuurlijk, hoe meer hoe liever. Maar laten die eerst maar es leren behoorlijk een trombone of een hoorn of een sax te bespelen". „Het een sluit toch het ander niet uit?" „Sita, geloof me, we gaan een heel verkeerde kant uit. De degelijke muziek beoefening verdwijnt al meer, de sen satie en de show gaan het winnen. Je ziet het overal. En ik weet dat Korsten er precies zo over denkt". Die óók al, dacht Sita. Dat werd straks een paleisrevolutie! Er zou met portefeuilles worden gezwaaid! En wie zouden het winnen? Haar vader, Cuve lier, Korsten, de mensen van boven de zestigof die doordouwers van de andere kant? Ze wist nu met onfeilbare zekerheid, dat het conflict in wording was, dat conflict dat de eensgezindheid en de harmonie in de „Harmonie Eensgezind heid" kon verscheuren, nadat die bij het concours nog pas zo duidelijk gebleken was. En ze wist ook, dat het haar vaders hart zou breken. HOOFDSTUK 12 Conflict „Vader, uw koffie wordt koud", waarschuwde Sita. Niet alleen werd de koffie koud, maar zelfs de sigaar van Gerard Markman was uitgegaan. Hij zat te staren en was met zijn gedachten blijkbaar heel ver weg. „Jaja", kwam hij tot de werkelijkheid terug, greep het koffiekopje en dronk het haastig leeg. „Ik had u net zo goed slootwater kunnen voorzetten", mopperde Sita, „u had het niet eens gemerkt". „Nou ia kind „Waar zit u toch zo over te pieke ren?" Ze wist het heel goed en wierp terluiks een blik op Jaap Baars, die schijnbaar verdiept zat in de krant. „Vraag dat maar aan hém", zei Gerard Markman met een nijdige knik in de richting van de krant, „hij weet er wel méér van". „Wieik?" vroeg Jaap onnozel. „In ben geen gedachtenlezer". „Nee, wel een krantenlezer blijkbaar. Maar als jij niet weet waar ik me zorgen om zit te maken, dan ben je toch wel een hals". Sita fronste de wenkbrauwen. Waar om was haar vader zo scherp? Ze had graag gewild dat vader en Jaap de kwestie eens samen als mannen-onder mekaar uitpraatten, maar zó zou het niet gaan. Ze had met stijgende onrust gezien, hoe de gemoedelijke gezelligheid uit huis verdween, hoe haar vader nerveus en kribbig werd. En ze wist de oorzaak maar al te goed. Het kon niet anders of Markman, met zijn vele vrienden en kennissen, wist wat er broedde in de harmonie, zijn harmonie, wist ook dat Jaap Baars behoorde tot de groep, die hij in gedachten „de oppositie" noem de. Misschien zou geen ander begrijpen, waarom Markman zich over deze zaak zo opwond, maar Sita wist wat de harmonie altijd voor haar vader had betekend. Sinds hij voorzitter was ge worden, was ze zijn troetelkind. Hij had niets meer om handen en alle tijd om zich met de harmonie te bemoeien. Die vulde grotendeels zijn leven. Als voorzit ter van de harmonie was hij een figuur van gewicht in Vreehorst en hij kon de gedachte niet verdragen dat hij deze functie eens zou moeten prijsgeven. Tijdens het concours had hij de beteke nis van zijn voorzitterschap nog eens extra beseft. De vage gedachte, er na het concours mee uit te scheiden, had hij niet laten rijpen. Mensen als Cuvelier hadden hem gezegd, dat hij er nu zéker niet mee moest ophouden. De harmonie had juist in deze tijd zijn leiding meer dan ooit nodig, anders zouden allerlei nieuwlichters de baas gaan spelen en dat kon het eind wel eens zijnl Markman was het er mee eens, want zo had hij een gegronde reden om, ondanks zijn hoge leeftijd, de voorzittershamer te blijven hanteren. Hij zei tegen ieder die het horen wilde, dat hij graag zijn functie zou afstaan aan een jongere kracht, maar hij zou echt niet weten wie daarvoor geschikt was. Arie Smits soms? Die was veel te wild. De jongeren waren hem te onevenwichtig, hadden te veel ongare ideeën. En de ouderen zeiden: Gerard, blijf jij nog maar wat, je doet het best. Toch voelde hij onder zijn voorzit terszetel de eerste trillingen van wat wel eens een aardbeving kon worden I En nu zat daar Jaap Baars, die koek en ei was met de oppositie, rustig in zijn, Gerards, eigen huis zijn krant te lezen, alsof er niets aan de hand was. Straks stond Sita ook nog tegen hem op. Wat hield hij dan nog over? Hij sidderde bij de gedachte aan een conflict, zag er als een berg tegen op daarbij betrokken te worden, en wist tegelijk dat wilde hij zichzelf handhaven, hij dat conflict niet uit de weg kon gaan en zelfs moest proberen, baas te blijven. (wordt vervolgd) 25 JULI 1980 PAGINA 7 TEXELSE COURANT Het optreden van een groep Hackney- ruiters van de Hackneyclub Midden- Nederland is één der hoofdschotels van het concours hippique dat zaterdag a.s. op de speelweide aan de Emmalaan in Den Burg wordt gehouden. De Hack- neyruiters komen met totaal 15 dieren naar Texel en zullen voor een aantrekke lijke show zorgen. paarden komen pas 's middags aan hun trekken als het eigenlijke concours programma wordt afgewerkt. Naast het optreden van de Hackneys zijn in dat programma meerdere hoogtepunten aan te wijzen. De ponyrace wordt ongetwijfeld weer een succes, evenals het optreden van de Waddenruiters. Iets heel bijzonders wordt de 'Pas de deux', verzorgd door Lieke Heetveld en Arjo Kikkert; het is een staaltje dressuur met twee paarden. Voor de muzikale opluistering van het jaarlijkse evenement zorgt deze keer „Excelsior" uit Oosterend. De bezoe kers hoeven niet bang te zijn voor honger of dorst want traditiegetrouw is er ook weer een ruime consumptietent waar het nodige verkrijgbaar is en waar Hans Zijm van „De Witte Burcht" de scepter zwaait. Voor het volledige programma van het concours hippique wordt verwezen naar de Recreatief-bijlage die in deze krant is bijgesloten. Nauwelijks is de Vara van Texel vertrokken, of er wordt alweer een radio-uitzending van het eiland ver zorgd. Dit keer door de KRO die vanuit 't Asiel de Noon-show zal uitzenden. De uitzending is woensdag van twaalf tot twee. De Noon-show is een muziekpro gramma waarin drie Texelse jongens en meisjes tegen elkaar uit zullen komen in een pop-quiz. Er zal verder gepraat worden over allerlei zaken die de eilan der bezig houdt. De stichting Speel-O-Theqk heeft na :ht weken zo'n 130 kinderen bereikt, as in de herfstvakantie wordt officieel eopend. Er is vooral veel speelgoed strokken van de Westfriese werkplaats Hoorn. Het speelgoed wordt erg tensief gebruikt en moet zo'n vier jaar leekunnen. Er zijn vooral veel kinderen it De Koog die van de Speel-O-Theek ebruik maken. De contributie is tien ulden per jaar. De Speel-O-Theek geeft ok voorlichting en denkt via speelmid- agen meer bekendheid aan het werk te even. De groep die het 't meest nodig eeft is moeilijk te bereiken. Eén en ander kwam naar voren tijdens e onlangs gehouden vergadering van e subsidiecommissie toen de subsidie- anvraag van de Speel-O-Theek voor et lopende jaar en 1981 ter sprake wam. De dames Lobato en Nieuwland an de Speel-O-Theek waren hierbij anwezig. De Speel-O-Theek ontving al en subsidie van f5.000,— van CRM en 24.500,— van het Nationaal Jeugd- >nds. Hiervan moest tweederde ge- ruikt worden voor de aanschaf van aeelgoed en éénderde voor opberg- asten en inrichting. Plannen die de peel-O-Theek wil verwezenlijken is peelgoed voor gehandicapten en een itbreiding naar de leeftijd van 6-12 lar. In de subsidiecommissie werden vraagtekens gezet achter de contributie van tien gulden per jaar. Dit bedrag werd erg laag gevonden. Verder vond men het niet juist de kosten van de afschrijving te subsidiëren omdat de aanschaf volledig werd gesubsidieerd. Een lidmaatschapsbijdrage van f25,— werd in de commissie verantwoord geacht. Vijfentwintig procent investe ringssubsidie bij toekomstige aanschaf fingen zou overwogen kunnen worden, Er bestaat bij velen behoefte 's ochtends vroeg te zwemmen. Bij zwem bad Molenkoog wil men op die behoefte inspelen en daarom zal in het vervolg iedere woensdagochtend van zeven tot acht uur het bad geopend zijn. Mensen die zo vroeg willen zwemmen worden verzocht vooraf even te bellen, zodat men weet hoeveel mensen men kan verwachten. Het bad zal woensdag ochtend vanaf zeven uur alleen maar voor abonnementhouders en tien baden kaarten geopend zijn. Het telefoonnum mer van het bad is (02220) 3373. Bij de Slufterweg werd een mortier granaat met een lengte van 22 centime ter gevonden. Het projectiel wordt door de mijnopruimingsdienst onschadelijk gemaakt. Mensen die altijd hebben gedacht dat Texel zeven dorpen heeft, hebben het behoorlijk mis. Ook Ommen behoort tot Texel en vormt dus de achtste plaats. Dat zijn althans de gegevens zoals men die af kan leiden uit de ansichtkaarten- productie van de firma Van Leer uit Amsterdam. Eén onzer medewerkers bracht een paar dagen in Ommen door. Hij wilde een kaartje naar huis sturen en trof tot zijn stomme verbazing ansichtkaarten aan van de Rozendijk. Mét de tekst dat de foto in Ommen was gemaakt. Daar ga je dan voor op vakantie", bromde hij en kocht de kaart om terug op Texel tot de conclusie te komen dat op Texel precies dezelfde kaart wordt verkocht, maar dan met het opschrift „Groeten van het eiland Texel". Het geheel doet een beetje denken aan het bedonderen van toeristen. In de geest van „dat bennen leuke ding'n voor de mens'n". Daarom snel de firma Van Leer in Amsterdam gebeld, want misschien ligt er in Ommen wel een Rozendijk die identiek is aan die van Texel. „Nee hoor", zei de mevrouw die de telefoon opnam, „dat gebeurt wel meer. Dan nemen we gewoon neutrale plaatjes die in meer plaatsen kunnen worden gebruikt. Vergezichten die je overal kunt tegenkomen". Op de argu menten dat de Texelse Rozendijk uniek is, ging ze niet in. Ook dat de familie die in het huis op de foto woont wel eens erg in de war zou kunnen raken deerde haar niet. Overigens is er naar verluidt nog een dergelijke kaart die gebruikt wordt voor Appelscha. Het is overigens niet de eerste keer dat men op Texel de ponyachtige Hack neys in actie kan zien. Toen het concours hippique in Oosterend werd gehouden als onderdeel van Oosterend Present waren ze er ook. Overigens zal het concours hippique een zeer 'Texels' karakter hebben. „Vooral voor onze eigen mensen is het leuk dat in de verschillende rubrieken geen paarden van het vasteland kunnen worden ingeschreven, die misschien het leeuwendeel van de prijzen weghalen", zegt voorzitter J. C. Roeper van de organiserende vereniging. Het concours krijgt dit jaar een extra feestelijk tintje want het vierde lustrum wordt herdacht. Het is de 20ste keer dat het concours wordt georganiseerd door de Vereniging voor Vrienden van het Paard. Keuringen Als de weergoden een beetje mee werken kunnen veel Texelaars en toeris ten zaterdag een aangenaam en geva rieerd dagje op de speelweide door brengen. De echte liefhebbers kunnen al om 9.00 uur 's morgens genieten, want dan beginnen de keuringen van het Warmbloed Paarden Stamboek in Ne derland (WPN). Mensen met een wat minder diepgaande belangstelling voor Steven Spielberg heeft het wereld record slapstick gebroken met de film „1941". Werkelijk niet één steen blijft op de ander en tot in de allerlaatste seconden van het allerlaatste beeldje storten de restanten nog ineen. Die consequente komische ruïnering vindt plaats binnen een reeks gebeurtenissen die al even gek en chaotisch zijn. Het effect van een tank die dwars door een verffabriek rijdt, militaire jachtvliegtui gen die tien meter boven de straten van Los Angelos achter elkaar aanrazen en een reuzenrad dat brandend in de oceaan rolt. Lachen, lachen, lachen dus. Spielberg maakt er af en toe zo'n gigantische rotzooi van dat je alleen nog maar perplex zit toe te kijken hoe zijn wereld schaterend in elkaar dondert en je vraagt je af wat dat allemaal gekost moet hebben. Voortdurend neemt Spielberg de aard van zijn landgenoten in de maling. Een soldaat in een tank draagt een volledige honkbaluitrusting en gaat als in een onvervalste western tekeer op de wijze van een geharnaste cavalerist. Het Amerkaanse individualis me krijgt een knietje in de figuur van een keurige burger die met een stuk geschut de oorlog zelf in zijn achtertuintje wil uitvechten. Een generaal die door zijn manschappen voor azijnig wordt versle ten, zit snikkend van ontroering in de bioscoop, waar hij kijkt naar de première van Walt Disneys tekenfilm Dombo. Een verslaggeefster geraakt alleen tijdens het vliegen in een militair toestel in seksuele opwinding. Een opperofficier besluit de krankjoreme reeks van ver warringen met de deskundige voorspel ling: „Dat wordt een verrekt lange oorlog". „1941" is te zien van donder dag tot en met dinsdag voor personen van alle leeftijden. De jeugd kan dit weekend bij de zondagmatinee van het City theater getuige zijn van de avonturen van een klein aandoenlijk hertje. Het is de bekende Walt Dieney-film „Bambi" die inmiddels al zo'n 26 jaar in de roulatie is maar nog nimmer schijnt te vervelen. Net als bij vele andere tekenfilms van Disney is dit ontroerende verhaal over het hertje niet stuk te krijgen. Omdat het de laatste jaren gebruikelijk is geworden voor de allerkleinsten de anderstalige films na te synchroniseren is dit ook bij „Bambi" gebeurd. Toegang alle leeftij den. De Vereniging voor Vrienden van het Paard Texel organiseert bij voldoende deelname een bustocht naar het con cours hippique in Opmeer. Deze tocht wordt op maandag 4 augustus gemaakt. Vertrek van Texel is met de boot van 8.05 uur en uit Opmeer wordt 's middags om zes uur weer vertrokken. Men kan zich voor dit evenement opgeven bij mevrouw Bakker-Witte, Diek 30 in Den Hoorn, telefoon (02226) 464. Verder wordt door de Vereniging van Vrienden van het Paard een ringsteek wedstrijd georganiseerd die op woens dag 6 augustus gehouden wordt in het kader van de Texelse folklore. De start is om zeven uur en alle deelnemers dienen zich tot kwart voor zeven te verzamelen op de parkeerplaats voor garage Kaczor. Opgave vooraf is verplicht en wel voor 1 augustus. Mensen die mee willen doen kunnen zich eveneens bij mevrouw Bakker-Witte in Den Hoorn opgeven.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11