Groen T^warts JexeU in het harL, Oudeschild bereidt zich voor Texel toen en nu: Prachtig leesboek met stoffige foto's Bang&Olufsen Gif op strand Texel twee keer op de televisie Toch invalide LUSTRUM CONCOURS- HIPPIQUE Uw uitgaansdag!! 93e JAARGANG NR. 9496 TEXELSE VRIJDAG 25 JULI 1980 COLIRANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. i .L- De prachtige omslag van hat boek, die een dee! van de EieHandse duinen laat zien. Het geheel in vierkleurendruk uitgevoerd. TAXI-EN TRÓUWAUTOVERHULfR Wilh«lminalaan 4-6 don Burg] Brother schrijfmachine geheel metalen uitvoering mat zwart met rood zwart lint, stencil- inrichting, lichte aanslag, compleet in koffer 179, Toshiba slc-8260 wetenschappelijke schoolcalcu- latof 55,— v/h Langeveld en De Rooy bv Den Burg, Texel •SF 3 jaar garantie Bij paal 17 werden maandag zakjes met vergif op het strand aangetroffen. De zakjes bevatten een wit poeder, dat bekend staat onder de naam eri- troforte. Op de buitenkant van de zakjes stond een doodshoofd afgebeeld. Bij inwendig gebruik kan dit gif vooral schadelijke gevolgen hebben bij kinderen. De zakjes, die tot nu toe zijn ge vonden, worden vernietigd. Over de herkomst van het spul is niets bekend. plek stond dan nodig was om een invalide te halen of te brengen. Dat hier sprake van halen en brengen was is door ons niet geconstateerd. Naar alle rede lijkheid en billijkheid kon daarom aange nomen worden dat het hier een on eigenlijk gebruik van de parkeerplaats betrof. De redactie kan daarom geen onzorgvuldigheid worden verweten. Overigens doet één en ander niets af aan het door ons gesignaleerde misselij ke gedrag van een auto parkeren op plaatsen die voor invaliden bestemd zijn. In de rubriek toeristische tips van de NOS zal binnenkort twee keer aandacht worden besteedt aan evenementen op Texel. Op woensdag 30 juli wordt 's avonds om kwart voor zeven op Nederland 1 het feest rond het tweehonderdjarig be staan van de haven van Oudeschild in het zonnetje gezet. Op woensdag 6 augustus is het vliegfeest ter ere van het 25-jarig be staan van het vliegveld Texel aan de beurt. Deze laatste uitzending begint om tien over half zeven en wordt eveneens via Nederland 1 uitgezonden. In de vorige krant publiceerden wij een foto van een Duitse Mercedes die geparkeerd stond bij een bordje waaruit bleek dat slechts invaliden van deze parkeerplaats gebruik mogem maken. Naar aanleiding van deze foto schreven wij een stukje over het feit dat het misselijk is als gezonde automobilist van dergelijke parkeerplaatsen gebruik te ma ken. De heer Rienks van het Paracen trum Texel meldt dat de auto toebehoot aan iemand die zijn invalide vader er mee haalt en brengt. De redactie meldt dat de gefotogra feerde auto niet was voorzien van een invalidekaart en dat het betreffende voertuig veel langer op de betreffende Geautoriseerd B&Odeater: Jan Brouwer Koetebuurt 2 - Oosterend Tel. 02223-429/448 „Texel toen en nu" heet het 'kijk- en praatboek' dat deze week bij uitgeverij Stark in Oosterend is verschenen. Het 175 pagina's tellende boek in een fraaie vierkleurenomslag kan het best worden omschre ven als een populair wetenschappelijk boek over Texel. Een werk dat voor de geïnteresseerde toerist is geschreven. In dat opzicht vult het boek beslist een gat in de markt. Tot nu toe waren er veel boeken die over bepaalde gespecialiseerde onderwerpen op Texel handelden. De vogelwereld, de geschiedenis, de Russenoorlog, sport en planten, het zijn allemaal zaken die al eens beschreven zijn. „Texel toen en nu" beslaat, zonder aanspraak te maken op volledigheid, alle facetten. De schrijfstijl is makkelijk leesbaar en het boek bevat ongeveer 170 illus traties. Bijzondere vermelding verdient nog de vierkleurenomslag van het boek die door uitgeverij Stark in eigen beheer is vervaardigd. Hier geen woord van kri tiek maar slechts bewondering. Een schitterend beeld van de Eierlandse duinen waarop diverse vogelsoorten te herkennen vallen. Een beeld dat de liefde van Mateboer voor Texel nog eens extra onderstreept. In zijn inleiding zegt de van de Zeeuwse eilanden afkomstige schrijver T. Mateboer: ,,Er zijn Nederlanders die van Texel alleen maar weten dat er schapen zijn en dat Den Burg de hoofdplaats is. Deze mensen gaan in hun vakantie misschien naar Kreta of Tenerife, of misschien nog wel verder van huis en beseffen niet dat er streken in het eigen land voorkomen die een bezoek dubbel en dwars waard zijn. Niet alleen vanwege de 'bezienswaardighe den', maar ook vanwege de rust die we allen op zijn tijd zo hoog nodig hebben. Wanneer die mensen hun opgespaarde vakantiegeld eens zouden besteden aan een tocht naar Texel, dan zouden ze niet alleen bemerken dat ze van het gespaar de nog ruimschoots overhouden voor een tweede bezoek, maar ook zouden ze erkennen dwaas te hebben gehan deld door voordien hun rust en ont spanning ergens anders in het buiten land te hebben gezocht". Een dergelijke tekst en ook de manier waarop in het boek verder over Texel wordt geschre ven verraadt liefde voor het eiland. Het is de schrijfstijl van iemand die vaak op Texel is geweest en die ervan houdt Zaterdag a.s. Den Burg over het eiland te schrijven, er te fotograferen, te schilderen en te teke nen. Want ook veel van de foto's en tekeningen in het boek zijn van Mate boer. Verkenning In tien hoofdstukken worden achter eenvolgens het geografische ontstaan van Texel, de historie van het eiland, een verkenning van de zeven dorpen, karakteristieke Texelse zaken zoals de schapenboet, de vogels en de verdere natuur, Texel in de winter, de bestaans middelen en de adressen waar men informatie kan krijgen behandeld. Het boek sluit af met een index waarin men aan de hand van trefwoorden verschil lende zaken kan vinden. Een boek waaruit de toerist volop informatie kan halen. Een boek dat leuk is voor Texelaars om te lezen, want kennis nemen van je eigen woonplaats in een plezierige ongedwongen stijl is altijd een aangename bezigheid. Toch zullen Texelaars hier en daar de wenk brauwen even fronsen. Mateboer is geen Texelaar. Hij is geboren in Zeeland en woont nu in Drente. Hij heeft een grote kennis van het eiland en is er vaak geweest. Door bepaalde beweringen waarvoor het predicaat minder juist eigenlijk nog te zwaar is, merk je met een overkanter te doen te hebben. Wie als Texelaar de winterse leegte en uitgestorvenheid van De Koog kent zal even raar opkijken als de schrijver stelt dat deze plaats ook in het hartje winter liefhebbers van Texel blijft trekken. Ook de bewering dat de T.E.S.O. nog steeds de Texelse Autobusonderneming 'in handen heeft', zal menig Texelaar doen fronsen. Het zijn wat kleine dingetjes die in het boek voorkomen en die niets afdoen aan de aantrekkelijkheid van dit boek voor toeristen. Vogels In feite bestaan er geen boeken die op zo'n eenvoudige maar toch uitstekende wijze vertellen over het natuurgebeuren op Texel. Het boek wordt dan ook voor een belangrijk deel ingenomen door vogelbeschrijvingen: ,,Ook de meeuwen vertellen ons dat het voorjaar is aange broken. De meeuwen? Die heb ik in de winter gezien. Akkoord, maar als het kokmeeuwen zijn, dan moet men wel bedenken dat het niet 'onze' meeuwen zijn. Die we in de winter zien zijn uit noordelijke streken afkomstig. De onze brengen de winter in het zuiden door, hoewel ze al vroeg in het voorjaar terugkomen". Een dergelijke tekst maakt duidelijk dat de natuurbeschrijvingen allerminst droog zijn en vaak in een smeuiig doch leerzaam vraag en antwoordspel verwe ven zitten. Jammer Goede teksten en goede foto's. Dat zijn de factoren die „Texel toen en nu" kenmerken. Het is alleen jammer dat er bij de uitgeverij Stark in Oosterend kennelijk niet zorgvuldig is omgespron gen met het afdrukken van de foto's. Naast zijn orgelfabriek geeft Stark al enige tijd boeken uit, en je zou daarom mogen verwachten dat bepaalde fouten niet voorkomen. Het is volkomen begrij pelijk dat oudere foto's bij reproductie in een boek niet helemaal goed overko men. Dat geeft ook niets, van het oude materiaal mogen geen technische hoog standjes verwacht worden. Nieuwe fo to's kunnen echter perfect in een boek overkomen. Het is alleen jammer dat dat niet gebeurd is omdat de glasplaat die wordt gebruikt bij het afdrukken van foto's kennelijk smerig is geweest. Zo vinden we op 18 foto's in het boek steeds dezelfde stofjes terug. Een enigs zins lachwekkend maar ook afschuwe lijk gezicht dat dit overigens zo prachtig uitgevoerde boek beslist afbreuk doet. Ook zijn sommige foto's te donker en te onscherp afgedrukt, zoals de pagina grote foto van de Dorpsstraat in De Waal. Wanneer men een prachtig infor matief boek met een enorm tekst en in beginsel goede foto's op deze manier verknoeit dan is daar maar één kwalifi catie voor: jammerl Langzaam maar zeker naderen de voorbereidingen voor het feest rond het tweehonderdjarig bestaan van de haven van Oudeschild hun voltooiing. Wie het dorp binnenrijdt, ziet overal erepoorten staan die weliswaar nog versierd moe ten worden met dennegroen, maar die toch al aangeven dat er iets heel bijzon ders gaat gebeuren in het dorp. Giste ren werd ook de eerste proefvaart gemaakt met de bakkerstrog waarmee Henk Collou van Wieringen naar Oudeschild zal varen. Het is de bedoeling dat deze tocht op 31 juli plaatsvindt. De tocht per bakkerstrog is de omgekeerde herhaling van de stunt die Barend Bakker in 1624 uithaalde en waarvan melding wordt gemaakt in de kroniek van Medemblik. Barend kwam destijds na zes uur roeien behouden op het eiland aan. Het bestuur van de stichting, dat de havenfeesten organi seert, neemt aan dat de tocht ook nu binnen deze tijd volbracht kan worden. De weersvoorzichten lijken gunstig te zijn voor de tocht. Op 31 juli zal Henk Collou om drie uur van Wieringen vertrekken. Een grote schare supporters zal hem in jachten begeleiden. Hij hoopt tussen tien en elf uur in de haven van Oude schild aan te komen. De heldhaftige trogvaarder zal door genodigden en bestuursleden worden ontvangen. Bij intekening kost het boek 732,50. Later wordt dat 739,50. De erepoorten in Oudeschild wachten op versiering. De bakkerstrog waarmee de oversteek gewaagd wordt

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1