VARA fietste dag over Texel We/zijnsstichting heeft het moeilijk met bezuinigingen Toch subsidie voor zweefvliegclub PROGRAMMA LIJN 3 „WAT IK ZEGGEN WOU.." De dubbeldekker: een verantwoorde keuze Aanrijdingen Subsidiecommissie overweegt Instructie-avonden windsurfen Jeugdtraining S.V. Texel Zon. maan en hoog water Renee in Question Bekeurd Geen garantie havenfeesten de grootste klub van 't land... wij fietsers PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 JULI 1980 i Maandag verzorgde de VARA de hele dag een uitzending vanaf Texel. Op fietsen trokken de VARA-mensen over het eiland en hielden hier en daar stop om interviewtjes te maken met Texe laars. De geïnterviewden mochten dan met dobbelsteen tjes gooien hetgeen de afstand in honderden meters aangaf hoeveel er verder moest worden gefietst. Enigszins hijgerig fiet sten sommigen ook met de VARA mee en gaven onderweg hun visie op bepaalde zaken. De VARA was 's ochtends vertrokken uit Jeugdherberg Panorama. Verschillende actuele problemen op Texel kwamen aan de orde en verschillende partijen konden hun visie geven. Specta culair was de opname van een reddingsactie aan het Texelse strand, 's Avonds was er nog een popconcert waarvoor veel belangstelling bestond. Overigens viel op dat sommige Texelaars geen antwoord kon den geven op de vragen die hen in quizverband werden gesteld over het eiland. OMCVCN «R LÉZIRS BLTTCN VTAARTWOORKLUKt*© 1AR 0£ REOAXT* Het valt mij op dat de laatste tijd bij de tarievenproblematiek van TESO steeds meer mensen de gelegenheid aangrijpen weer de dubbeldekker ter discussie stellen. Ik heb het gevoel dat sterk geprobeerd wordt de publieke opinie in ongunstige zin t.o.v. de dubbeldekker te veranderen. Vandaar dat ik mij verplicht voel een aantal argumenten pro dubbel dekker op tafel te leggen. Als we een tijdslimiet zouden maken kunnen we zeggen dat de jaren zestig een sterke stempel op TESO hebben gedrukt en dat de jaren tachtig met als overgang de jaren zeventig dat weer zullen doen maar dan op een geheel andere manier. Kenmerkend van de jaren zestig voor TESO was: a. relatief lage lonen b. relatief zeer lage energiekosten c. er was een behoorlijke ruimte aanwe zig voor een jaarlijkse groei van het vervoersaanbod waardoor een steeds betere bezettingsgraad van de schepen gerealiseerd kon worden. Onder deze omstandigheden was het voor TESO vrij gemakkelijk een aan vaardbare tarievenpolitiek te voeren. Immers enerzijds waren de kosten rela tief laag bij anderzijds stijgende inkom sten uit een toename van het aanbod. Deze bovengenoemde omstandighe den zijn echter in de jaren zeventig sterk veranderd waardoor ik mij voor de jaren tachtig durf te veroorloven het volgende beeld te schetsen: a. relatief zeer hoge loonkosten b. relatief zeer hoge energiekosten c. een zeer hoge reële rentestand (des kundigen voorspellen dat voor lange re tijd de rente boven het inflatieper centage gehandhaafd blijft) d. een stagnerend vervoersaanbod. Het probleem is eenvoudig geschetst: TESO ziet zich gesteld voor relatief hoge kosten waar geen inkomsten tegenover staan uit een toename van het aanbod, dus moet TESO de kosten per PAE pro beren te beheersen. Ik kan niet anders zien dan dat de dubbeldekker de meest adequate oplossing is voor dit pro bleem. Dit is dus de dubbeldekker econo misch bekeken. Verkeerstechnisch ge zien worden de problemen naar mijn mening overtrokken. Er zullen inderdaad een aantal voorzieningen op de Pont- weg getroffen rpoeten worden. Naar mijn mening kunnen deze voorzieningen hand in hand gaan met de verbetering In de vergadering van de subsidie commissie werd door de heer Oskam opgemerkt dat men de berichten dat de lessen niet zouden worden geconti nueerd uit het Noordhollands Dagblad had gehaald. Eerder werd in de commis sie al bezorgdheid uitgesproken over het feit dat het ledental van de vereniging sterk terugliep waardoor het extra wen selijk leek dat aandacht aan de werving van nieuwe leden zou worden besteed. Dit zou onder meer door het geven van lessen kunnen geschieden. Startlieren De heer De Porto deelde echter mede dat het teruglopen van het ledental een financiële zaak is. Doordat de startlieren niet meer gebruikt mochten worden in verband met gevaar voor de motor vliegtuigen, die ook gebruik maken van het vliegveld, kwam de club voor steeds hogere kosten te staan. Het vorige jaar leverde een verlies op van f9.000, Gerekend werd toen dat de contributie verhoogd zou moeten worden van 7800,— naar 7 1.300,— per jaar. Dat werd niet aanvaardbaar geacht en daar om werd gezocht naar goedkopere van de verkeersveiligheid op de Pont- weg. Concluderend moet ik zeggen dat TESO met de dubbeldekker eerder een politiek van consolidatie voert dan een politiek van expansie zoals door velen wordt gesuggereerd. Tevens irriteert het mij mateloos dat door sommigen steeds weer teruggegrepen wordt op die waar deloze enquête die uitwijst dat de meerderheid van de bevolking tegen de dubbeldekker is. Tot slot vind ik niet dat het voorstan der zijn van overheidssubsidie automa tisch een afwijzing van de dubbeldekker inhoudt. Het zou van de overheid een onverantwoorde manier met ge meenschapsgeld omspringen zijn als zij bij een eventueel subsidiebeleid de dubbeldekker zou afwijzen. Klaas Barendregt Ik houd het voor onmogelijk het verschil weg te werken zonder het takenpakket van de stichting wezenlijk aan te tasten". Dit schrijft de administrateur van de Welzijnsstichting G. A. Oskam aan het be stuur van de Welzijnsstichting over de te grote kosten die deze stich ting maakt. Volgens de begroting van de Welzijnsstichting komt het benodigde subsidietotaal in 1981 uit op f835.519,— inclusief de post dorpshuis. Zonder het dorpshuis zou de begroting f94.338,— lager uitkomen, maar dat is altijd nog f71.785, meer dan de twee procent stijging die was toegestaan ten opzichte van de begroting van dit jaar. Het verschil wordt vooral veroorzaakt door de muziekschool, de sporthal, de Burgemeester De Koninghal en het zomerrecreatiewerk. Ook is het presentiegeld voor de leden van de Welzijnsstichting ver hoogd. Op de oprit naar de Texelse boot gebeurde maandagmiddag een aanrij ding. Bij het oprijden reed iemand uit Den Burg een beetje teveel naar rechts, terwijl een bestuurder uit Anna Paulowna iets teveel naar links reed. Het gevolg van deze twee beetjes tè, was blikschade aan beide voertuigen. Op het fietspad van de Pontweg nabij het Esso-station bij 't Horntje vond eveneens een aanrijding plaats. Een Duitse voetganger stak zonder op te letten het fietspad over en werd door een bromfietser gegrepen. Hij liep lichte verwondingen op. Op de hoek van de Bernhardlaan en de Waalderstraat verleende een auto mobilist gisterochtend geen voorrang aan een fietser, Er ontstond lichte schade aan de fiets. Eveneens gister ochtend haakten twee fietsers op de Rozendijk met de sturen in elkaar. Ze kwamen te vallen en liepen lichte ver wondingen op. Tijdens de laatste vergadering van de subsidiecommissie van de Welzijnsstichting heeft overleg plaatsgevonden met de heren J. Th. de Porto en J. Drijver van de Zweefvliegclub Texel. Eerder had het bestuur van de Welzijnsstichting bedenkingen gehad over het voortzetten van de subsidie aan de zweefvliefclub omdat er een gerucht ging dat de club door het aantrekken van motorzweefvliegtuigen niet langer zweeflessen zou kunnen verzorgen. Deze lessen vond men een belangrijke overwe ging bij het al dan niet geven van subsidie en daarom werd de zaak terugverwezen naar de subsidiecommissie. Overigens had de zweefvliegclub in de tussenliggende tijd zelf al laten weten dat de lessen wel gewoon door zouden gaan. startmogelijkheden. Mogelijkheden dié gevonden werden in de aanschaf van motorzweefvliegtuigen. Doordat met het nieuwe toestel ook door de week en 's avonds kan worden gevlogen, kortom veel meer inzetbaar is, is het mogelijk het lesprogramma tot twee drie jaar te bekorten. Omdat Nederland nog geen regels heeft voor motorzwevers kan op Texel slechts de basisopleiding worden gegeven. Voor de solo status moeten dan nog elders met een gewoon zweef vliegtuig vijf doellandingen en 15-20 starts worden gemaakt. In Teriet kan zoiets in één week gebeuren. Om met een motorzwever te mogen vliegen moeten de leden van de Texelse zweef vliegclub vijf motoruren en één lierstart maken. Dat is de reden waarom er met de nu in het bezit van de vereniging zijnde vliegtuigen zoveel met de motor aan wordt gevlogen. Instructeurs Verder is er een nauwe relatie met Castricum voor het aflessen van leerlin gen. Op het ogenblik wordt gewerkt met een Friese instructeur en gast- instructeurs uit Castricum. Van de oude vloot van de zweefvliegclub is één vliegtuig nog niet verkocht. Op de vergadering van de subsidie commissie werd verder meegedeeld dat de club nu zo'n 25 leden telt, waarvan 7 jonger dan 25 jaar. Men beoogt weer een intensieve ledenwerving en een open dag, maar de moeilijkheid is dat de leden nu eerst het motorzweefbewijs moeten halen en daarvoor vijf uur moeten motorvliegen. De zweefvlieg club noemt dit een onzinnige eis, maar komt er niet onder uit. De heer Van der Gracht vond na de toelichting, de subsidietoekenning toch wel verantwoord. Wel bleef de commis sie het gewenst vinden de club tot een actieve ledenwerving te stimuleren. Een speciale jeugdledencontributie of een actie via de scholen zou dienaangaande kunnen helpen. Besloten werd over de subsidie gunstig te adviseren. Bij de vier voornaamste onderdelen van het te hoog worden van de begro ting spelen loonkosten een voorname rol. Als de toegestane loonstijging van 5% buiten de 2% norm gehouden zou worden betekent dat dat de begroting al een stuk dichter bij het gestelde maxi mum komt. De totale loonkosten zijn 7427.763,— en de vijf procent stijging maakt daarvan een bedrag van 721.388,- uit. Voor de overvloer die in de sporthal wordt gelegd moet 719.250,— worden uitgetrokken en de dakverbetering in de Burgemeester De Koninghal kost 76.020, Totaal 725.270, een be drag dat volgens Oskam niet meer te beïnvloeden is. Waarschijnlijk zullen de kosten voor beide werkzaamheden ho ger uitvallen, zodat ook nog eens aanvullende investeringen nodig zijn. Oskam concludeert dat de mogelijkhe den voor de Welzijnsstichting om de uitgaven te beperken maar zeer beperkt zijn, maar wil toch wel enkele punten aangeven waarop bezuiniging mogelijk is. Pensioenen De pensioenreserve van de stichting beloopt langzamerhand het formidabele bedrag van 7191.510, Volgens Os kam is het bij het huidige beperkte personeelsbestand verantwoord de re serve te fixeren op 7200.000, Daar door zouden de in de verschillende onderdelen te berekenen pensioenlasten lager gesteld kunnen worden dan de nu berekende 22%. Als het percentage voor het volgend jaar op 20% zou worden "gesteld, betekent dat al een besparing van 710.000, Verder vindt Oskam het een overwe ging waard om de post van 72.500,— voor verenigingsuitwisselingen te schrappen. Dit, ondanks het feit dat er verschillende verenigingen zijn die plan nen op dit gebied hebben. Ook zou het mogelijk zijn het activiteitencrediet voor het jeugdwerk met 72.500,— te verla gen. De post kadercursussen zou dan gehonoreerd moeten worden uit de post subsidie vormings- en ontwikkelings cursussen. De post diversen zou dan betaald moeten worden uit het geld dat voor de sectiebesturen bestemd is. De Windsurfclub Texel wil instructie avonden geven voor de jeugd die al kan surfen. Bij goed weer wordt de eerste avond gehouden op woensdag 23 juli. Zij die mee willen doen moeten om 7 uur bij Dijkmanshuizen zijn, ook zij die geen surfplank en/of -pak hebben kunnen mee doen. Voor inlichtingen of opgeven bij: Jaap van Vooren, telefoon (02220) 3127 of Rob Souverein, telefoon (02220) 3831. De training voor de B- en C-junioren van S.V. Texel start op woensdag 30 juli. De C-junioren van 17.30 - 19.00 uur; B-junioren van 19.00 - 20.30 uur en vervolgens op: donderdag 7 augustus, woensdag 13 augustus, donderdag 21 augustus, woensdag 27 augustus, don- dedag 4 september. Dezelfde tijden als boven. Na 4 september weer normaal alleen op woensdag. De zon komt 27 juli op om 5.50 uur en gaat onder om 21.39 uur; 30 juli op om 5.56 uur en onder om 21.33 uur. Maan: 27 juli VM; 3 augustus LK: Hoog water ter rede van Oudeschild: 7.08 en 19.22 8.14 en 20.34 Wat betreft de muziekschool kan overwogen worden geen slagwerkleraar aan te nemen en de huidige situatie waarin de directeur overuren maakt, te bestendigen. In de begroting wordt uitgegaan van 18 directie-uren en 12% lesuren. Als er geen slagwerkleraar wordt aangenomen zou het aantal les uren, in afwijking van de richtlijnen van de schoolinspectie, moeten stijgen tot 19. Op jaarbasis scheelt dat zo'n 712.000,-. Een andere mogelijkheid is de subsi die aan het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest te beëindigen. Hier wordt jaarlijks zo'n 7750,— voor uitgetrokken. Motief hiervoor is dat dit eigenlijk meer een provinciale taak is. Toer-in Verder zou kunnen worden afgezien van het organiseren van speciale gesub sidieerde evenementen in de zomer maanden. Er wordt dan ook geen subsidie meer gevraagd in het kader van de Toer-in. De Toer-in susidieert evene menten voor de helft van de kosten wanneer ook de gemeente de helft bijfdraagt. Dit levert een besparing op van tweeduizend gulden. Tenslotte sug gereert Oskam op de posten onderwijs tentoonstellingen en tentoonstellingen elk 7500, te bezuinigen. Oskam doet in zijn brief aan het bestuur een beroep op alle bestuurs leden na te denken over mogelijke verdere besparingen. De groep Renee is ontstaan uit „Renee and the alligators" die in de jaren zestig diverse hits maakte. Met het binnenhalen van een goede zangeres ontstond drie jaar geleden een grootse come back met de hit Sweet Nothing. Later werd de hit ,,A whole lotta shakin' going on" gemaakt. Zeer recent, onder de druk van de smaak van het Nederlandse publiek maakten ze hun laatste hit Jimmy" die met een disco sound op de B-zijde hoog genoteerd stond op de tipparade. De groep treedt zaterdagavond op in „Question" en de entree is 75, In de nacht van dinsdag op woens dag werd een uit Den Burg afkom stige automobilist bekeurd wegens het besturen van een auto, terwijl hij alco hol had gedronken. Er is een bloed proef genomen. De subsidiecommissie van de Wel zijnsstichting voelt niets voor het stellen van een risicogarantie voor de haven feesten in Oudeschild. Er werd aan herinnerd dat voor de evenementen Oosterend Present en Polder Paraat ook nooit garanties zijn gegeven. Bovendien is er geen begroting van de havenfees ten binnengekomen. Vrijdag 25 juli Zaterdag 26 juli Zondag 27 juli 9.05 en 21.32 Maandag 28 juli 9.57 en 22.24 Dinsdag 29 juli 10.47 en 23.08 Woensdag 30 juli 11.35 en 23.49 Donderdag 31 juli en 12.22 Vrijdag 1 augustus 2.17 en 14.38 Zaterdag 2 augustus 3.22 en 15.41 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. 4 Geen zee gaat te hoog voor ons huwelijksbootje, dat op 1 augustus op Texel te water wordt gelaten. Koers: Zee van liefde en goede moed. Reisduur: onbeperkt. Bemanning: Marton de Boer, Noorderhaaks 9, 't Horntje - Texel Anita Bakker, De Landauer 33, Biddinghuizen. Aanmonstering geschiedt in het gemeentehuis te Den Burg om 13.30 uur. Om 14.15 uur wordt ons huwelijk kerkelijk ingeze gend met een oecumeni sche kerkdienst in de R.K. kerk te Den Burg door pastor P. Loos en dominee J. Hylkema. Gelegenheid om ons het beste voor „de reis" toe te wensen is er in het dorpshuis „De Wald hoorn" in Den Hoorn van 19.00 tot 20.30 uur. Toekomstig adres: voorlopig De Landauer 33, Biddinghuizen. Alle medewerkers van Watersportcentrum Duin- ker willen wij hartelijk bedanken voor de zeer ge waardeerde attentie. Fam. Jac. Ham De Houtmanstraat 32, 1792 BC Oudeschild. Dank U wel voor Uw oprechte deelneming, on dervonden na het overlijden van ANDRIES Ook namens zijn vrouw en kinderen in Zd.-Afrika. T. Meindertsma- IJbema Voor Uw blijken van medeleven tijdens dë ziek te en na het overlijden van mijn lieve man en onze lieve vader en opa CORNELIS ZUIDEMA, betuigen wij U hiermede onze oprechte dank. In het bijzonder Ds. Wolt- haus voor de woorden van troost tot ons ge sproken. T. Zuidema-Jeninga Jenny Jessica Texel, juli 1980. Voor de grote belanstel- ling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst is het ons on mogelijk U allen persoon lijk te bedanken. Zowel voor 't bezoek, de bloemen, brieven enz. onze hartelijke dank. Fam. A. Kievit-Krijnen Pontweg 113. Bert Eenhoorn en Monika Klatt gaan trouwen op maan dag 11 augustus 1980 om 13.30 uur in het Gemeen tehuis te Den Burg. Kerkelijke inzegening om 14.30 uur in de Hervorm de kerk te Oudeschild. Receptie van 18.30 tot 20.00 uur in Restaurant „De Hoop" te De Cocks- dorp. Ons adres is: In der Lehm- kuhle 1, 5630 Remscheid 11, Duitsland. Frida Hoogenbosch, Zuidhaffel 26, en Ruud Timmer, Koetebuurt 5, gaan trouwen op donder dag 31 juli 1980 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg op Texel. De kerkelijke inzegening is om 14.45 uur in de Joannes de Doperkerk te Den Burg. Voorgangers zijn ds. De Boer en pastor Kolkman. Receptie houden we van 17.00 tot 18.30 uur in dorpshuis „De Bijenkorf" te Oosterend. Toekomstig adres: ,,'t Blazertje", Blazer straat 6, 1794 AP Ooster end - Texel. Den Burg, 22 juli 198< Eerder dan wij verwacht ten, is op zondag 20 jul om 4.37 uur tot onz< grote vreugde Jannika Neeltje geboren. Wel in het ziekenhuis maar het gaat gelukkij goed. Ze moet er nog eer tijdje blijven tot ze iets i aangekomen. Bij haa geboorte woog ze 239 gram. Margriet is wel alwee thuis en u bent dan oo van harte welkom 0| Vloedlijn 32. Margriet de Boer en Martin Tromp 1791 HJ Den Burg - Texe tel. (02220) 3531. Vrijdagavond 19.00 uu Rommeltjesmarkt in Oos terend met Rad van avon tuur en Rommeltjesmarkt kapel. Pilotenbroek van 789 NU voor 749,-. De Twe Paardjes. Te koop enkele vach ten, zwarte wol. Schol renweg 7, tel. (02223) 33 Kippenhok en vouw fiets te koop. Tel. (0222( 3319, vrijdag na 10.00 ut Typen nu alvast in aanvragen of aan te me den voor de nieuwe cui sus machineschrijven De Witte Burcht. Scheit egger Instituut, p/a te 2057, of schrijven aa Scheidegger Instituu Antwoordnr. 222, 12) VB Huizen. De RABOBAN geeft hoge rente vor Uw spaargeld. Te koop beste nieuw aardappelen, Doré. Huisman, Ongeren 4. Te koop Yamaha bron mer, in prima staat. 1 bevr. tel. (022231 394. Te huur voor perm nente bewoning gesto feerde bungalow Diek 2 Den Hoorn. Vrije ves ging. W. H. Bakker, Be trixlaan 2, Den Burg, tf 4179.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2