Identiteit Texels schaap bewaren tot op het bord van de consument Wie het eerst komt?, die het eerst maait Geen paniek voor het vliegfeest Marketing moet schaap redden Maaltijdvoorziening start 1 september 200JAAR HAVEIM OEDESCHILD Alcoholproblemen? Felle strijd bij wielrennen Subsidie ontwikkelingshulp: Vrijwilligers nodig Snelheidscontrole Zuigelingenbureau T rombosedienst Concert Den Hoorn 1 Film in De Koog PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 JULI 198 Texels schapenvlees is duurder, maar smaakt veel beter. Het is deze regel waar de consument van doordrongen zal moeten worden. Via een uitgebreide marketing strategie zal het bestaansrecht van het Texelse schaap nieuw leven ingeblazen worden. Voor dat doel is in middels een stichting in oprichting gevormd. In deze stichting, die een coöperatief karakter krijgt, hebben de heren J. Nauta en N. Baren- dregt namens de gemeente zitting. Uit de schapencommissie zitten D. Roeper en C. Commandeur in de te vormen stichting en namens het bedrijfsschap Slagerijbedrijf is dat A. Moerman. Volgens artikel 2 uit de statuten is het doel van de stichting „het bevorderen van de con sumptie van op Texel geproduceerd schapen- en lamsvlees van hoge kwaliteit en het scheppen van voorwaarden die de prijs van dit vlees aunstig beïnvloeden ter reëele verbetering van de inkomenspositie van de schapenhouders op Texel teneinde de continuïteit van de scha penhouderij te verzekeren". Dit omstandig geformuleerde doel zou bereikt moeten worden door het bevorderen van een specifieke identiteit van het op Texel geproduceerde schapen en lamsvlees. Verder dienen hoge kwaliteitsnormen voor slachtdie ren en vleesproducten te worden opgesteld. Normen die zorgvul dig bewaakt worden. Tevens kan gedacht worden aan het op Texel slachten van lammeren en scha pen die op Texel zijn geweid en geboren. Tenslotte dient men zorg te dragen voor een doelma tige distributie en verwerking van het vlees. De afgelopen maanden is hard gewerkt om een marke tingplan te ontwerpen. Er is sa menwerking ontstaan met het merketingbureau WKE te Alk maar dat tot nu toe zonder kos tenberekening een ontwerp-mar- ketingplan heeft uitgewerkt en een marktstrategie heeft ontwik keld. Het bedrijfsschap slagers- bedrijf is hier ook nauw bij be trokken. Geïnteresseerd Naast het bedrijsschap slagersbedrijf zijn de stichting public relations land- en tuinbouw, het voorlichtingsbureau vlees, vleeswaren en vleesconserven bijzonder geïnteresseerd en actief bij de opzet betrokken. Door de landelijke pers wordt grote belangstelling getoond. Datzelfde is het geval bij grote restau rantketens. Bij Nederlands meest voor aanstaande culinaire club (Chaine des Rottiseursl was op het galadiner Texels lam het hoofdgerecht. De aanwezigen waren zeer enthousiast. Wanneer de marketingdeskundigen hebben vastgesteld hoe het Texels lamsvlees bij het publiek moet overko men, zal een smaak- en acceptatietest worden gehouden. Vervolgens komt er een handelsonderzoek. Voor 1981 is een afzetproject in 150 restaurants en 850 slagerijen van totaal vijduizend lamme ren en honderdduizend kilo lamsvlees gepland. Bij een succesvol resultaat wordt dan in de volgende jaren naar een hogere afzet gestreeft. In deze fase zullen ongeveer 2 - 4 arbeidsplaatsen kunnen worden gecreëerd en mag gere kend worden op een bruto meerop brengst voor de schapenhouder van 20% boven de marktprijs. De in oprichting zijnde stichting begroot de kosten op zo'n f80.000,— voor marketingsactiviteiten. Werkzaam heden als slachten en distributie worden uitbesteed zodat daar geen investerin gen voor nodig zijn. De Rabobank is Dereid om via een gemeentelijke garan tie het project in de aanloopfase op gunstige voorwaarden te financieren. Omdat er nogal haast is bij het hele programma lijken andere mogelijkheden vooralsnog onbruikbaar. Algemeen belang Het project ,,Het Texelse Schaep" zoals het door de in oprichting zijnde stichting wordt genoemd is voortgeko men uit de stelling dat het behoud van de schapenhouderij op Texel van alge meen belang is. Werkgelegenheid, di versiteit in de agrarische structuur en behoud van een specifieke op Texel hoogontwikkelde bedrijfstak zijn geen zaken om lichtvaardig over heen te stappen. De stichting heeft echter ge constateerd dat bedrijfseconomisch de schapenhouderij niet rendabel te noe men is. De al eerder gepubliceerde ontwikkelingen binnen de EG markt zijn daar voor een belangrijk deel schuldig aan. Bij een ongewijzigde situatie zal de schapenhouderij op Texel belangrijk worden gereduceerd. De door de scha pencommissie Texel gehouden enquête tendeert reeds in die richting Om de schapenhouderij op Texel te behouden, of zelfs te verbeteren moet de opbrengst voor de schapenhouder blijvend worden verbeterd. Herkenbaar Eén van de oorzaken van de proble men is dat de bijzondere vleeskwalitei ten van het Texelse schaap door de Nederlandse consument niet wordt her kend en daarom niet gewaardeerd. De consument is volgens de stichting ech ter bereid voor het product een relatief hoge prijs te betalen als het een herkenbaar product betreft met een eigen unieke identiteit en een dito karakter. Het product moet buiten de sfeer van primaire levensbehoefte wor den gehouden en dient dus als delica- Mensen met alcoholproblemen kun nen bellen naar (02220) 4356. tesse te worden gezien. Tijdens de gezamenlijke vergadering van de commissies algemene zaken en financiën die vorige week donderdag werd gehouden presenteerde de heer J. Nauta de plannen die boven werden samengevat. Door de heer Dros werd toegejuicht dat het Texelse schaap meer bekendheid krijgt, maar, zo stelde hij, slechts tien procent van het totaal aantal schapen van Texels ras wordt op Texel grootgebracht. Nauta stelde dat dat nu juist het doel van de marketing is: de herkomst van het op Texel geboren en getogen schaap gebruiken als exclu sief verkoopargument. Bovendien noemde hij de schapendichtheid op Texel uniek. „We moeten de identiteit van het Texelse schaap bewaren tot op het bord van de consument", zei hij. Dros zei verder dat het waardevol is de echtheid van het Texels ras te bewaren als je via marketingsprogram- ma's juist de nadruk wilt leggen op het bijzondere van de Texelaars. Mosselen Schilling wees er nog op dat het met het Texelse schaap niet hetzelfde mag gaan als met de Zeeuwse mosselen. Het merendeel van deze mosselen wordt in het Waddengebied gekweekt, maar verkocht als Zeeuwse waar. Zou iets dergelijks met het Texelse schaap ook gebeuren dan zouden de Texelse schapen weliswaar bekend en populair worden, maar de mensen op Texel verdienen er dan geen cent extra aan. Barendregt kon de problemen van Schil ling wel aanvoelen en hij was daarom van mening dat de nadruk gelegd moet worden op de exclusiviteit van op Texel geboren en geweide schapen. Het Texels schapenvlees moet een exclusief product worden voor een heel nieuwe doelgroep. Tijdens de wekelijkse wedstrijden van de wielervereniging Texel werd er hard gestreden om de beste plaatsen. Bij de jeugdklasse werd een tijdrit gereden waarvan bij de B-klasse Sidney de Haan eerste werd. Een knappe derde plaats was weggelegd voor Simone Winter. Bij de A-jeugd was de eerste plaats voor Nico Evers die Niels Collou te snel af was. De senioren reden een tijdrit 5 rondenklassemenet. In de B-klasse was het Albert Winter die een erg goede tijd reed en daarmee eerste werd, met Herman Boekei op een knappe vijfde plaats. Bij de klassementwedstrijd won Jan Huydink voor Albert Winter en Barend Bakker. Bij de A-klasse nam Guus Barhorst gepast afscheid door zowel de tijdrit als de klassementrit te winnen. In deze klasse waren nogal wat blessures. Arie Huisman met een gebroken sleutelbeen, Douwe Dros en Leen van Elk met knie blessures. Gelukkig was Jos Huisman na 2 maanden weer van de partij en reed een hele goede wedstrijd. Uitslagen B-jeugd: 1. Sidney de Haan 10.28 min., 2. Paul Witte 10.35 min., 3. Simone Winter 10.38 min., 4. Robert Kikkert 11.04 min., 5. Jacco Vinke 11.15 Busdienst Tijdens de vlootshow en het histo risch gebeuren, zal de AOT-bus over de Industrieweg rijden. Dit geldt van 9.00 tot 15.00 uur op de vrijdag. Vuilnisauto De vuilnisauto zal woensdag 30 juli het huisvuil ophalen in plaats van op donderdag. Historische optocht Het opstellen van de optocht begint om 10.30 uur in de Heemskerckstraat. Om precies 11.30 uur gaat hij van start. Er zal de volgende route gereden wor den: Heemskerckstraat, haven, via de feesttent naar het bolwerk. De Ruyter- straat, R.K. kerk, Buurtje, Trompstraat, Loodssingel. Driedagenkaarten De driedagenkaarten zijn verkrijgbaar op woensdagavond van 19.00 - 21.00 uur. Donderdag aan het loket op de haven vanaf 9.00 uur en 's avonds aan het loket bij de tent. Voorts bij de VW's Den Burg, De Cocksdorp, De Koog en in Oosterend bij bakkerij Timmer. Van gewest tot gewest De tweehonderd jaar haven-feesten zullen worden gefilmt door de NOS. Hiervoor komt Ad Koolwijk met twee cameramannen naar Texel. Wanneer de televisie-uitzending is, kon nog niet worden bepaalt. Dat de organisatie zeer blij is met de aandacht van „Van gewest tot gewest" zal u duidelijk zijn. min., 6. Anne Simone Kooiman 11.16 min. A-jeugd: 1. Nico Evers 15.55 min., 2. Niels Collou 15.59 min., 3. Coby Koorn 16.19 min., 4. Margriet Barhorst 16.49 min., 5. Marleen Terwindt 17.12 min., 6. Jopie Zijm 17.18 min., 7. Dennis van Rooy 18.30 min. B-klasse, tijdrit: 1. Albert Winter 14.24 min., 2. Jan Huydink 14.59 min., 3. Barend Bakker 15.16 min., 4. John Huydink 15.18 min., 5. Herman Boekei 15.25 min., 6. Mark Bakelaar 15.41 min., 7. Rob Kooiman 15.46 min., 8. Marcel Schuyl en Ron Kamminga 15.55 min., 10. Hans van der Slikke 16.24 min., 11Uwe Smit 16.52 min. B-klasse, puntenklassement over 5 ronden: 1. Jan Huydink 18 p., 2. Albert Winter 15 p., 3. Barend Bakker 14 p., 4. Uwe Smit 3 p., 5. Marcel Schuyl 2 p., 6. Hans van der Slikke 1 p., 7. Ronny Kamminga 1 p., 8. John Huydink 1 p., 9. Herman Boekei 0 p., 10. Mark Bakelaar Op., 11. Rob Kooiman 0 p. A-klasse, tijdrit: 1. Guus Barhorst 13.49 min., 2. Paul van Arnhem 14.06 min., 3. Hans Koorn 14.16 min., 4. Cees Boks 14.21 min., 5. Gerard Koorn 14.22 min., 6. Jos Huisman 14.29 min., 7. Hans van Tunen 15.06 min., 8. Simon Appel 15.09 min., 9. Edo Kooiman 15.26 min. A-klasse, puntenklassement: 1. Guus Barhorst 25 p., 2. Hans Koorn 12 p., 3. Gerard Koorn 11 p., 4. Jos Huisman 4 p., 5. Hans van Tunen 1 p., 6. Paul van Arnhem 1 p., 7. Cees Boks 1 p., 8. Edo Kooiman 0 p., 9. Simon Appel 0 p. De warme maaltijdvoorziening op Texel start definitief op één september. Vanaf die datum zullen warme maaltij den worden bezorgd bij degenen die het echt nodig hebben. De voorziening kan alleen goed draaien met een voldoende aantal vrijwilligers. Ondanks diverse op roepen liep het bepaald niet storm, maar inmiddels hebben zich toch voldoende mensen opgegeven om op verantwoor de wijze met één en ander te kunnen beginnen. Nieuwe vrijwilligers voor de warme maaltijdvoorziening zijn echter nog steeds van harte welkom. Er zijn veel vrijwilligers nodig omdat deze hulp verlening een vast karakter heeft. Drie keer per week zitten mensen op hun warme maaltijd te wachten. De aanvraag voor de warme maaltij den kan iedere maandag-, woensdag en vrijdagochtend geschieden tussen 9.00 en 10.00 uur in „De Hollebol", Burgwal 32 in Den Burg, telefoon (02220) 2696. De uren blijven hiervoor altijd beschikbaar. Vanaf 4 augustus is er een coördinerend vrijwilliger aanwe zig, hetzij mevrouw R. Dogger, hetzij de heer Th. M. de Graaf. Men kan zich persoonlijk en telefonisch opgeven. Het is ook toegestaan dat derden degene die de maaltijd behoeven opgeven. Uiter aard wel met toestemming van de betrokkene zelf. Op de genoemde uren dienen ook wijzigingen, zoals afwezig heid, verhuizingen, of een geringer aantal keren eten per week te worden doorgegeven. Als men geen telefoon heeft en verhinderd is naar „De Holle- bol" te gaan kunnen dit soort zaken ook worden doorgegeven aan de vrijwilliger waarmee men te maken heeft. Verande ringen moeten worden doorgegeven op de ochtend voorafgaand aan de distri butie. Wordt dit verzuimd dan wordt de betreffende maaltijd als regel in rekening gebracht. Om organisatorische redenen wordt aan degenen die van de warme maalrijdvoorziening gebruik willen ma ken verzocht zich zo gauw mogelijk op te willen geven. Het lukt dan misschien ook om voorafgaand aan het project een kennismaking tussen bezorger en deel nemer te organiseren. Redenen De warme maaltijdvoorziening is be doeld voor personen die om uiteenlo pende redenen niet in staat zijn zelf een maaltijd te bereiden. zodanig gehandicapt is dat koken, of inkopen doen, niet, of slechts met uiterst veel moeite kan gebeuren. Als men door psychische belemme ringen niet tot kookactiviteiten kan komen. Als men door primitieve woonom standigheden geen of onvoldoende kookgelegenheid heeft. Als men de kennis niet heeft om te koken, of onvoldoende kennis bezit voor het bereiden van een dieetmaaltijd. De leeftijd speelt bij dit alles geen rol. Wanneer bij gebruikmaking van de voorziening de financiële lasten te zwaar worden bestaat bij de gemeentelijke sociale dienst de mogelijkheid een aan vraag om bijstand in te dienen. In de gecombineerde vergadering van de commissies algemene zaken en financiën van afgelopen donderdag kwam de vraag naar voren hoe de gemeente moet beschikken inzake sub sidie-aandragen voor ontwikkelings hulp. Vorig jaar kwam in de raad een motie van de raad van Lienden ter sprake betreffende financiële adoptie door gemeenten van kinderen in de derde wereld. De motie werd na twee besprekingen voor kennisgeving aange nomen. De raad van Texel heeft zich er toen wel voor uitgesproken een bedrag per inwoner op de begroting te zetten voor ontwikkelingshulp. Een bedrag van f6.250,— werd gereserveerd op de post onvoorzien voor het instellen van een fonds waaruit bijdragen ter ondersteu ning van initiatieven door particulieren of organisaties kunnen worden geleverd ter leniging van noden in ontwikkelings landen. Het bedrag per inwoner werd dus op vijftig cent gesteld. Een voorwaarde voor het geven van ontwikkelingshulp door gemeenten is dat er op de één of andere manier aansluiting moet zijn bij een eigen actie onder de bevolking. De vraag waarover de commissieleden zich dienden te buigen was of er een verordening moest komen. Of dat zou kunnen worden volstaan met het geven van criteria waaraan een plaatselijke actie moet voldoen. Gekozen werd voor losse criteria. Verzoeken Inmiddels zijn twee verzoeken om bijdragen uit het fonds binnengekomen. Eén van de Overkoepeling Vrouwen organisaties op Texel. Een actie voor het door Harriët Veldwisch geleide kinder tehuis Hebron op Curacao heeft f2.392,15 opgebracht en gevraagd wordt het bedrag te verdubbelen. De tweede aanvraag was van de Hervorm de diaconie in Den Burg voor twee projecten. Voor de actie voor het kinder tehuis van Harriët Veldwisch is nog een bedrag van f 1.194,50 bijeen gebracht terwijl voor de familie Halsema-Watte- ma een gemeentedag is georganiseerd waarvan de netto opbrengst f2.343,— was. Deze familie verzorgt basisonder wijs in het dorp Akpön op het Oost- indonesische eiland Nadsalaut. Ook de Hervormde diaconie verzocht deze be dragen te verdubbelen. Met deze verzoeken in de hand is de vraag actueel geworden aan welke criteria de acties moeten voldoen, willen ze door de gemeente gesteund worden. In de commissievergadering van don derdag kon het voorstel van burgemees ter Engelvaart dat het moet gaan om acties met een breed draagvlak instem ming vinden. Acties die alleen binnen een eigen groep, vereniging of kerk genootschap worden gehouden, wor den dus niet door de gemeente ge steund. Treedt zo'n vereniging of kerk genootschap echter naar buiten met zijn actie zodat ook anderen kunnen partici peren, dan is gemeentesteun wel moge lijk. Een actie moet verder gehouden worden voor een concreet project en niet voor ontwikkelingswerk in zijn algemeenheid. Een gemeentedag van de Nederlands Hervormde kerk is een actie in eigen kring en zou daarom niet voor aanvullende gemeentesubsidie in VUb&vbLP TtXfcL VLICG6MOW 9 AUG J«80 ■u*n& vlbkk» wt Btunnt. P( COCOPOI» De redenen zijn: Als men door ziekte of invaliditeit Bij verschillende omwonenden van het vliegveld Texel bestaat angst dat het vliegfeest dat zaterdag 9 augustus ge houden wordt zal leiden tot drukte en chaos. Met name de agrariërs zijn bang dat onbevoegden zich in hun velden en gewassen zullen begeven. Door de organisatoren van het vliegfeest wordt er op gewezen dat het publiek strikte richtlijnen krijgt hoe het zich dient te aanmerking komen. Dat kan pas als d kerk met zijn actie naar buiten treedt Hetzelfde geldt voor collectes die voo bepaalde doelen binnen kerkdienstejfi worden gehouden. Plaatselijk De acties moeten verder een plaatse lijk gebonden karakter hebben. D jaarlijkse collecte van bijvoorbeeld Novi of de Unicef kaartenverkoop hoeve daarom niet op gemeentelijke subsidi te rekenen. Wel is het mogelijk dat ee éénmansactie gesubsidieerd wordt, mit hij aan de boven geschetste criteria me betrekking tot naar buiten treden e plaatselijkheid voldoet. Een concree project hoeft beslist geen binding hebben met een landelijke organisati als de Novib. De uitgaven van d subsidiegelden dienen in een simp, verslagje verantwoord te worden. Niet verdubbelen Na discussie in de commissievergj dering werd besloten er geen gewoonl van te maken bedragen die ingezameli 'jt zijn te verdubbelen. Met een beschil baar bedrag van f6.250, zou de pot n twee spontane acties dan al leeg zijl Afgesproken werd dat 20% van ingezamelde gelden door de gemeent zal worden aangevuld. Hierbij geldt wi het criterium: wie het eerst komt, di het eerst maalt. Met andere woordei als het geld op is kan men voor hi lopende jaar verder geen aanspraa meer maken op de 20% aanvulling. Een voorstel van de heer Rienstra oi alle acties van het hele jaar bij elkaar o te tellen en op grond daarvan ee verdeelsleutel te maken viel niet goede aarde. Men was bang dat spontaniteit die veel acties kenmerkl weg zou vallen. er Tijdens een snelheidscontrole, dza zaterdag op diverse plaatsen op Tex te werd gehouden, zijn dertien bestuu 9e ders bekeurd. De ergste overtreder wj 8e een Duitser, die 30 kilometer snelt dan ter plekke is toegestaan over Pontweg scheurde. to hij Een inwoner uit Den Helder ret maandag erg hard .door het voor auto afgesloten deel van de Dorpsstraat De Koog en zette zijn tocht, nog steeJge te hard, voort over de Pontweg. man kon bij Den Burg worden aanglde houden. Tegen hem werd proces vt op baal opgemaakt. de ba Van een inwoner uit Heerde we tei zondag de auto ernstig aan de achtt m zijde beschadigd. De auto stond in Di tin Burg. De daders hadden geen beric de achtergelaten. De zuigelingen die aan de beurt zi f worden op het bureau verwacht op tijden, waarop hun eigen huisaifP zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Coutinho, woensdag 30 juli o 13.30 uur Dokter Barnard, woensdag 30 juli o nr 15.00 uur. er nc Iedere woensdag van 9.00 - 10. uur. Adres: Groene Kruis-gebouw I ia gang tandartsencentrum) Witte Krufnij laan. Den Burg. Mee te nemen: trombosedienstgegevens van eldeif. verzekeringsgegevens (ziekenfont m kaart). !I)S ie >el In het kader van de serie „Zom et avondconcerten in Texelse kerkef0* wordt op dinsdag (vandaag) in Hervormde kerk van Den Hoorn concert gegeven door de organist Th 'e' van Dijk uit Maarn. Het is niet de eer: 61 keer dat hij een Texels kerkorgel I eE speelt. In het verleden gaf hij versd ra lende concerten in Oosterend en D Hoorn. Op het programma staan o m werken van Zipoli, Böhm, Stanley, Ba ;i en Alain. Theo van Dijk zal het conc n< afsluiten met een vrije improvisatie. De toegang tot het concert is grai s Na afloop wordt er wel een collef'0 gehouden waarvan de opbrengst, aftrek van de kosten, bestemd is vd het restauratiefonds van het Hoornf6 kerkje. gedragen en waar men zich wei en niet mag ophouden. De Slufterweg en de Muyweg zullen tijdens het evenement afgesloten zijn. Verkeer uit de richting De Cocksdorp wordt opgevangen op de noordelijke parkeerplaats, auto's uit de richting Den Burg op de zuidelijke parkeerplaats. Voor de toeschouwers is op het vliegveld ook uitgebreid ruimte gereserveerd. In het kader van het interkerke recreatiewerk in De Koog wordt Ie donderdag 31 juli de film „Jezus Ch Al Superstar" vertoond. Deze verfilm van de rock-opera van Andrew Lloft Webber en Time Rice trok destijds bij première veel aandacht. De film wo en vertoond in de R.K. kerk van De K<x Nikadel 8, en begint om 20.30 uur. afloop bestaat de mogelijkheid koffie te drinken in „De Schuilhut". :le 3a 3 irr le er ni lal «i

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2