Goede stand gewassen, hooibouw erg moeilijk „High noon" lUHEUWS f LAND f BOUW Harmonie „Eensgezindheid Uitslag strandloop Diepspitten en draineren Training S.V. Oosterend Training Tex. Boys Wedvlucht Texelse postduiven Zaalvoetbal Tweede instructie avond windsurfen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Ansichtkaart - DINSDAG 29 JULI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De stand van de Landbouwgewas sen op Texel is goed. Na een droog teperiode van tweeënhalve maand staat het grasland er weer goed bij. Texel ziet er nu groen uit. De regen was welkom voor de meeste akker bouwgewassen, maar vooral voor het grasland. Problemen heeft de re gen gegeven voor die bedrijven, die het gras gemaaid hadden voor hooi. Meerdere veehouders hebben het gras in de kuil gestopt, terwijl ze van het gemaaide gras hooi hadden willen maken. Goed hooi is er tot op dit moment nog zeer weinig gewon nen. De kleur van het gewas werd zwart en heeft zodoende ook veel aan smaak en kwaliteit verloren. Het is te hopen, dat er nog een betere periode mag aanbreken waardoor het wel mogelijk is dat er goed hooi gewonnen kan worden. Pootaardappelen De pootaardappelen hebben een goede stand. Op een aantal percelen Is het loof te sterk gegroeid. Het aantal knollen onder de planten is kleiner dan in voorgaande jaren. Wel valt het op dat de meeste rassen reeds dood gespoten of geloofplukt kunnen vanwege de maat van de knollen. Enkele keuringen zijn er geweest in partijen waar zwartbenigheid in voor kwam. Het percentage afgekeurde par tijen is trouwens klein. Spoedig zal er dan ook een begin gemaakt worden met het rooien. Hierbij is het van groot Aan de vierde Hoornder strandloop, gehouden op 27 juli, was het totaal aantal deelnemers 162, waarvan 47 lopers op de 8 km en 115 op de 4 km. 15 dames deden mee aan het 4 km klasse ment. De strandloop werd zondag ge houden. Uitslagen Dames vanaf 15 jaar (4 km): 1. Emilie Veeger, Den Burg, 20.26 min., 2. Nel Bruining, Den Hoorn, 20.26 min., 3. Cobie Bakelaar, Den Burg, 21.20 min., 4. Cobie Ingelse, Den Helder, 22.17 min., 5. Laurien Bakker, Den Hoorn, 24.47 min., 6. A. Beers-Barhorst, Den Burg, 25.58 min., 7. Gemma Roordink, Amstelveen, 26.50 min., 8. Hannie Maas, Den Burg, 28.00 min., 9. Willeke Troost, Den Hoorn, 29.09 min., 10. Cora Vlaming, Den Hoorn, 29.17 min. Heren, 8 km: 1. Joost Brouwer, Oosterend, 27.55 min., 2. Frans Kuip, Den Burg, 30.02 min., 3. Rien Brouwer, Oosterend, 20.02 min., 4. Nico Ridder, Den Helder, 30.37 min., 5. Gerard Zoetelief, De Koog, 31.02 min., 6. Wilke Wassenaar, Den Burg, 31.10 min., 7. Jan Bogaerts, Eersel, 31.14 min., 8. Niek Welboren, Zuid-Eierland, 31.20 min., 9. Theo Franchimon jr., Den Hoorn, 31.27 min., 10. Jan Zijm, Den Burg, 32.10 min. Tot en met 14 jaar, 4 km: 1. André Brouwer, Oosterend, 15.10 min., 2. Nico Kikkert, Den Burg, 15.41 min., 3. Koen Zijm, Den Burg, 16.30 min., 4. Ellen Ingelse, Den Helder, 16.52 min., 5. Josvan der Bij, Drachten, 17.22 min.,6. Johan Fonk, Emmen, 18.12 min., 7. Ronald van de Wetering, Den Burg, 18.16 min., 8. Joop Rommets, Den Hoorn, 18.19 min., 9. Frank Groes- kamp, Den Hoorn, 18.35 min., 10. Arjan van de Werken, Sprang-Capelle, 18.46 min. belang dat er geen moeder- en natrotte knollen mee de box ingaan. Uitzoeken van deze knollen is van het allergroot ste belang om straks geen rot in de boxen te krijgen. Direct droogblazen is een vereiste. Suikerbieten De bieten hebben voor Texelse begrippen een zeer goede stand. Wel komen er een aantal percelen voor waar de stand iets beter zou kunnen zijn. De oorzaken van deze holle stand is te vinden in een ongelijkmatige opkomst door iets te diep zaaien, maar ook doordat de grond de gewenste pH heeft voor het gewas bieten. De grond vraagt daar een kalkbemesting. Voorts komen er percelen voor met onkruid en onkruidbieten. Deze onkruiden maar vooral de onkruidbieten dienen vernie tigd te worden, willen deze zaadgeven- de bieten in de komende jaren niet veel overlast geven voor de bietenteelt. De granen Op een aantal percelen na hebben de granen weinig last gehad van de droog teperiode. Wel komt er vrij veel meel dauw voor in de granen en in de tarwe bladluizen. Deze verschijnselen in de granen kunnen een behoorlijke oogst- depressie geven als er niets aan wordt gedaan. Graszaad Het eerste graszaad is geoogst en de opbrengsten lijken redelijk. Wel heeft de droogte bij meerdere percelen een oogstdepressie gegeven. De snijmais De snijmais kwam in de maand mei zeer vlot boven de grond door de hoge temperaturen. Daarna werd het moei lijker bij het natte en koude weer. In meerdere percelen zagen we dan ook groeiremmingen, die grotendeels toch wel te verklaren zijn door de koude en natte grond. Ook viel het dit jaar op dat de percelen waar het zaad minder diep in de grond was gestopt, het over het algemeen beter door blijft groeien. Dit is te zien op de meeste percelen aan de lengte van het gewas. Was de rij precies gezaaid op een spoor van een machine, het zaad kwam minder diep te liggen, dan bleef het gewas redelijk doorgroeien. Bij het hoger worden van de temperaturen komt ook de mogelijk heid voor de snijmais om een deel van zijn achterstand in de groei in te halen. Enkele dagen warmte doet wonderen bij snijmais. Het grasland Het grasland staat er over het alge meen zeer gunstig voor. Met enige warmte kan er in enkele weken weer een gewas staan voor kuil en hooi. Wel dient er steeds een goede bemesting te zijn voor een optimale groei. Op de lichtere gronden kan een mengmeststof soms aan te raden zijn. Dit om van alle elementen voldoende beschikbaar te hebben. Door de hoeveelheden regen is de grond goed nat geworden en is er een mogelijkheid om het grasland te scheu ren en opnieuw in te zaaien. Dit gaat dan om die percelen grasland die een slechte grasmat hebben en te weinig opbrengst geven. Voor dat het land zwart gemaakt wordt moet er gekeken worden of er niet te veel kweek en an dere onkruiden staan. Komt dit wel voor dan moeten deze eerst bestreden worden. Eveneens dient er gekeken te worden naar de pH. Is de grond te zuur dan eerst een kalkbemesting uitvoeren. Wanneer de basis goed is kan er een goede opbrengst verwacht worden. Ruwvoederwinning In de achter ons liggende periode is er hooi verongelukt door het slechte weer. Ook goed kuilgras was moeilijk te winnen. Gelukkig hebben meerdere veehouders/schapenhou ders gekozen toen het weer niet meewerkte. Het gewas was eerst bestemd voor hooi maar door de aanhoudende regen werd die moge lijkheid niet gegeven. Het besluit werd genomen om er maar een kuil van te maken. Hiermee heeft de grasmat minder geleden en is er nog een redelijk produkt gewonnen. Snel besluiten blijft belangrijk als het weer niet meewerkt. Op een bijeenkomst in De Cocksdorp is besloten evenals in de voorgaande jaren te vragen naar de te bewerken oppervlakten gronden voor het diep spitten en het aantal meters voor het draineren. Met de opgegeven oppervlakten voor het diepspitten en het aantal meters voor het draineren zal geprobeerd worden om dit uit te besteden. Belangstellenden, die gronden willen laten diepspitten en of willen draineren, kunnen dit tot 1 augustus opgeven bij J. Koolhof, tel. (02220) 2780. Het diepspitten en draineren staat volkomen los van elkaar, dus ook die genen die alleen willen draineren kunnen dit tot bovengenoemde datum opgeven. Op dinsdag 29 juli is de eerste training van S.V. Oosterend. Trainer B. Vonk verwacht 's avonds om 19.00 uur de senioren van zowel de zondag als de zaterdagafdeling. Ook junioren vanaf 16 jaar mogen meetrainen. Oosterend doet dit jaar met vier elftallen mee aan de Texel-competitie. Alleen voor Oosterend 3 en SVO (Z) 3 worden nog wedstrijden vastgesteld. Vrijdag starten de senioren met de training, aanvang 19.30 uur. Dinsdags om 18.30 uur keeperstraining waarna om 19.30 uur weer de overige senioren worden verwacht. Maandag 4 augustus de eerste oefen wedstrijd om 19.00 uur tegen Cocks dorp op het Boys-veld. Woensdag 6 augustus speelt Boys 2, eveneens op het Boysveld, om 19.00 uur tegen Texel 3. Dit weekend stonden twee vluchten voor de Texelse postduiven op het programma. Voor de oude duiven was dit de vlucht vanuit Bergerac (Frankrijk) van totaal 966 km. Hiervoor werden 7 Texelse duiven ingekorfd. Gelost werd op vrijdag om 16.00 uur met zo-wind. Het werd een zware vlucht met slecht weer in Frankrijk op zaterdag. De eerste duif werd geklokt om 20.36 uur zater dagavond bij B. Drinkwaard. Dit was tevens de 4de duif in de vereniging Hollands Noordpunt te Den Helder, bij een deelname van 60 duiven. Zondagavond, bij het ingaan van de neutralisatietijd (half uur na zonsonder gang tot een half uur voor zonsopkomst) waren verder nog geen Texelse duiven binnen. D. Panneman heeft met deze vlucht zijn eerste plaats van het fondkampioen schap van de vereniging te Den Helder uit handen moeten geven. De 34 jonge duiven kwamen zondag uit Soignes (België), 283 km. Gelost om 6.30 uur met zw-wind. Eerste duif 10.19.53 min - 1.220 meter/min., twee de duif 10.24.06 min., derde duif 10.26.10 min. en laatste prijsduif 10.36.39 min. B. Drinkwaard (Den Burg) 1, A. Keijser (Den Burg) 2 - 6, H. Kooger (De Waal) 3-4-7, De Panneman (De Koog) 5. De eerste Texelse duif was ook deze week weer goed voor een derde plaats in de vereniging te Den Helder, bij een deelname van 210 duiven. :0 Woensdag kunnen we kijken naar de met vier Oscars onderscheiden western „High noon" (klokslag 12). De hoofd rollen worden vertolkt door Lee van Cleef, Grace Kelly en Agry Cooper. De regie is in handen van Fred Zinnemann. Het jaar is 1870. De plaats is Hadleyville, een van de vele kleine stadjes in opkomst. Enkele jaren geleden werd Hadleyville geterroriseerd door de bende van de moordzuchtige bandiet Frank Miller. Na de komst van de nieuwe marshall, Will Kane, was de bende opgerold. Miller werd veroordeeld tot de strop, maar door de bemoeienissen van invloedrijke vrienden was zijn doodstraf omgezet in levenslang. Als ons verhaal begint, trouwt Will Kane juist met Amy De KNVB Noordholland deelt mede dat voor vrijdag alle opgaveformulieren van de zaalvoetballers ingeleverd moe ten zijn. Eén en ander dient vergezeld te gaan met pasfoto's voor de spelerskaar- ten. De spelerskaarten kunnen maandag 11 augustus in de kantine van de sporthal tussen 20.00 en 22.00 uur worden afgehaald. Eveneens kunnen dan de programma's worden opge haald. Programma voor de eerste weken: Woensdag 20 augustus: De Koogel 1-De Koogel 2 (jun.) NIOZ 2-Gempo Question 2-Tex. Boys 2 De Zwaan-Question ZDH-Dubbeldik OosterendA&O 2000 Donderdag 21 augustus: Bureau Eelman-Shoe Girls Swarte Schaep-Ratronics 1 De Kok-NIOZ Dubbeldik 3-Dubbeldik 2 Oosterend 2-Oosterend 3 Tex. Boys-Texel veteranen Amro-Rab Vrijdag 22 augustus: JKM3-JKM2 Datsun-JKM Kikkert/Topido-Arn. Looyer Datsun2-Datsun3 Woensdag 27 augustus: Zegel Modes-Citroën De Mok-Kikkert/Topido ZDH 3-Oosterend 5 De Zwaan-ZDH Dubbeldik-Question Rabo-ZDH 2 Fowler. Hij heeft deze dag ontslag genomen als marshall, want hij en Amy gaan naar een andere plaats om daar een zaak te beginnen. Dan rijden plotse ling drie mannen Hadleyville binnen. Het zijn de broer van Frank, Ben Miller, en Pierce en Colby, twee leden van de vroegere bende. De burgers herkennen hen direct. Op het station ontvangt de chef een telegram en hij haast zich naar de rechtzaal, waar zojuist het huwelijk van Will en Amy voltrokken is. Het telegram bericht dat Frank Miller gratie heeft gekregen en de startionschef vertelt er bij, dat Ben Miller, Pierce en uolby op het station wachten op de trein van 12 uur. Er is maar één conclusie mogelijk: Frank Miller komt terug naar Hadleyville om zich daar allereerst op Will Kane en dan op de burgers, die aan zijn ter dood veroorde ling hebben meegewerkt, te wreken. Toegang 12 jaar. Donderdag 28 augustus: Alkema BV-ZDH Ratronics 2-Bremakker Tex. Boys-Amro Arn. Looyer-NIOZ Rab-Texel veteranen Dubbeldik 2-Datsun 3 JKM 3-Oosterend 2 Vrijdag 29 auguistus: JKM 2-Oosterend 3 Datsun 2-Dubbeldik 3 AErO 2000-JKM Datsun-Oosterend De surfclub Texel organiseert instruc tie-avonden voor de Texelse jeugd die kan surfen. Intitiatiefnemer Jaap van Vooren is ervan overtuigd, dat hiermee de kwaliteit van en vooral het plezier in het windsurfen zal toenemen. De twee de avond is gepland op woensdag 30 juli, aanvang 19.00 uur bij het strandje van Dijkmanshuizen. De jeugd die geen zeilplank of -pak heeft krijgt deze van de surfclub Texel. Men moet zich dan melden om 18.30 uur bij het Zeilcentrum Texel, Heemskerckstraat 11A, Oude- schild, waar de ontbrekende spullen verkrijgbaar zijn en van waar men naar het strandje wordt gebracht. Om aan de avonden deel te nemen hoeft men niet persé lid te zijn. Kinderen of ouders van kinderen die gebruik willen maken van deze avonden kunnen zich opgeven bij Jaap van Vooren, telefoon (02220) 3127 of Rob Souverein, telefoon (02220)3831. BRXVEN VXN LEZERS - BUTEN VEAANTWOORDELLÉUCD IAN DC REDMlIC In de krant van vrijdag stond een artikel over de foto van het huis op de Rozendijk die in allerlei plaatsen als ansichtkaart verkocht wordt. Het ein digde met de vraag of de bewoners zelf niet in de war zouden geraken. Inder daad is dit de vrouw des huizes al eens overkomen. Het gebeurde nl. in Emmen in een kiosk waar ze zo'n foto zag staan. Ze informeerde bij de verkoper waar dit huis te vinden was. „Hier in de buurt" sprak hij. „O ja, zo vlakbij? Ik ben nl. juist op weg naar dit huis. Kan ik er lopende komen of met de bus? 'k Had anders net een treinkaartje willen ne men". Hij nam haar de ansichtkaart uit handen en bekeek het plaatje nog eens goed. „Ja, dat is hier in de omgeving, dat weet ik zeker". „Weet u 't echt zeker?" „Ja, maar het is toch wel een stukje weg, eens kijken hoe je daar het beste komt". Nadenkend streek hij door zijn haar. Zij op een verraste toon: „Sjonge wat fijn dat Texel opeens zo dichtbij gekomen is". „Texel, dat ligt in Noordholland". „Ja, dat weet ik, maar daar is dit huis, dat weet ik zeker". „Nee, dit huis staat hierl" „Echt? Zouden er dan meer precies zulke plekjes bestaan. Ik woon in dit huis". „O, o" en vooroverbuigend fluisterde de man: „Zo zie je eens hoe je beduveld wordt". In de trein dat ze met schaamrood op de kaken: wat gemeen van je om die man zo in de war te brengen, maar ik word zo toch ook in verwarring ge bracht en overpeinsde ze: in hoeverre kun je alle „zeker weten" van de mensen geloven. Kathie Kok-Driegen Rozendijk 42 5~-r. üJv**? FEUILLETON door Tom Lodewijk. 26. Jaap vouwde de krant zorgvuldig, met een irriterende kalmte op. „U bent nogal van streek, zou ik zo zeggen". „Ik maak me helemaal niet van streek, maar ik hou van mensen die open kaart spelen". „Slaat dat op mij?" „Onder andere, ja". „Waarom speel ik geen open kaart?" „Dat jullie achter mijn rug allerlei plannen zitten te maken om de harmo nie een andere kant op te sturen. Dat ik dat van de buitenwacht moet horen. En dat jij het niet de moeite waard vindt daar eens met mij over te praten. Tenslotte ben ik nog altijd voorzitter van het bestuur". „Nou ja", zei Jaap onverschillig, „er zal heus wel open kaart gespeeld worden. Tenslotte bent u niet alléén het bestuur. Natuurlijk zal hierover met het bestuur worden gepraat". „Dat hoeft toch niet allemaal zo officieel. Je kon het er toch éérst wel eens met mij over hebben". „Als ik niet de indruk had, dat u al van tevoren partij gekozen had, had ik dat misschien wel gedaan". „Dus met mij valt niet te praten?" „Dat weet ik niet, maar wel moeilijk, vrees ik. U windt zich nu al op, en er is nog geen woord gevallen". „Nou ja", probeerde Sita te bemidde len, „het is de onzekerheid, die vader opwindt. Hij weet dat er iets aan de gang is en hij weet niet precies wat". „Ik denk dat je vader dat heel precies weet. Maar hij wil weten hoe ik er over denk". „Nou, daar heb ik anders al een aardig idee van", zei Gerard schamper. Sita schudde het hoofd tegen haar vader. Dit was toch echt niet de manier om eens tot een vertrouwelijk en open hartig gesprek te komen. Zo streek hij Jaap precies tegen het haar op. Maar zij zelf vond ook de rechte toon niet. Jaap was de laatste tijd zo stuurs, hij nam ook héér niet in vertrouwen. Ze wist, dat hij de laatste tijd nogal eens bij Hofman zat. in een gemeente als Vreehorst hoorde je dat. Zou dat alleen voor zaken zijn, of zou hij misschien toch ook Ingrid Die twee hadden nogal nauw samenge werkt. Ze geloofde niet dat Ingrid serieus werk van Jaap zou maken, maar zou Jaap misschien serieus over Ingrid denken? Als dat zo was, moést hij het maar meteen zeggen. Ze voelde er niets voor op sleeptouw gehouden te wor den. En in die stemming liet ze de twee mannen maar praten. „Wanneer er in de harmonie", begon Jaap op een vergaderingtoon, „een groep is die vooruit wil, die met de tijd mee wil, die vooral de jeugd wil aantrekken, dan zie ik niet in wat daar tegen is. Dan kan ik het daar helemaal mee eens zijn. En dan vind ik, dat het bestuur daar blij om moest zijn en die activiteit bevorderen". „Als die activiteit in het belang is van de harmonie, en dat is nog maar zeer de vraag". Markman probeerde zich te beheersen, zakelijk te blijven. De zelf verzekerde toon van de jongere man irriteerde hem, maar hij wilde daaraan niet toegeven. „En als er mensen zijn die daar niet voor voelen en die alles bij het oude willen houden", ging Jaap onverschrok ken voort, „nu, dan moeten we maar eens zien, welke zienswijze het wint". „Dus hard tegen hard", stelde Gerard vast. „Als het moet. Ik heb het liever niet. Maar wie zijn de mensen die het met alle geweld hard tegen hard willen hebben?" „Nou da's duidelijk", antwoordde Gerard, „dat zijn de lui die met alle geweld nieuwigheden willen invoeren. Die de eerlijke muziekbeoefening ten achter stellen bij een nummertje show. Wie het niet gaat om de kwaliteit, maar om de kouwe drukte". „Nou, daar hebt u de hele actie mooi mee afgekraakt", vond Jaap, „en ik had dus wel gelijk toen ik zei, dat u al partij gekozen had vóór de zaak in bespreking is genomen, en dat het dus al heel weinig zin heeft om te praten. U staat op uw standpunt en iedereen die het daar niet mee eens is, doet schade aan de harmonie. Maar zal iedereen er zo over denken?" „Dat zullen we wel zien", zei Gerard strijdlustig. „We zullen wel zien wie het wint, de mensen die al vele jaren trouw meewerken, of een stelletje nieuwe lingen die willen profiteren van wat die mensen hebben bereikt, zonder dat ze zelf nog iets gedaan hebben". „Nee, da's waar ook", zei Jaap geraakt, „ik heb voor de harmonie nog nooit een poot uitgestoken". „U bent wel een beetje eenzijdig, vader", zei Sita, die vreesde dat het tot ruzie zou komen. „Goed", zei Gerard, „jij hebt je best gedaan voor dat concours, in de tijd van je baas, en je bent er mooi ingedraaid en nou zit je in het bestuur, al heb je nog nooit éne noot geblazen. En omdat dat no allemaal goed gelopen is, verbeeld je je dat je het beter weet dan iemand anders, jij en nog zo'n stel nieuwlich ters „Pardon", zei Jaap scherp, bent degeen die zich verbeeldt het beter te weten dan iemand anders, omdat u nu al jaar en dag in het bestuur zit. En dat is het 'em juist. U en nog zo'n paar veteranen leven nog helemaal in de ouwe tijd. Dat concours kwam er ook door met de hakken over de sloot. Denk maar es wat 'n drukte Cuvelier gemaakt heeft over die uniformen en meneer Korsten, niet te vergeten „Meneer Korsten heeft de harmonie gemaakt tot wat ze is". „Hij is de enige niet". „Ik geloof dat jij en je kornuiten er maar helemaal de bezem willen door halen". „Ik hoop niet dat het nodig is". „Zozo hoop je niet dat het nodig is. Nou, ik zal je wel vertellen, Jacob Baars, dat zolang ik voorzitter van de harmonie ben, ik meer zal vertrouwen op de mensen die daar al vele jaren trouw aan zijn, dan op de lui die het nu eens anders willen gaan doen en van toeten noch blazen weten". „U moet u niet zo opwinden", zei Jaap, „het lijkt wel of het alleen om u persoonlijk gaat". „Natuurlijk gaat het mij persoonlijk aan. Ik heb me altijd helemaal voor de harmonie ingezet, dat is mijn levens werk „Juist", zei Jaap rustig, „en omdat het uw levenswerk is, moet het allemaal zo blijven als u meent dat het blijven moet. Maar laat u één ding duidelijk zijn, meneer Markman, met alle respect voor uw persoon en uw prestaties u moet niet denken dat u de harmonie bent. Want als u dat doet, dan kon het nog wel eens heel anders aflopen". „Is dat een dreigement?" vroeg Ge rard, zich met moeite beheersend. „U kunt het nemen zoals u wenst", zei Jaap, opstaand, „en ik kom wel weer es terug als u een beetje gekal meerd bent". „Voor mij hoefje nooit meer terug te komen", riep Gerard hem na. „Ziezo", riep Sita, toen de deur met een slag was dichtgevallen. „Nu zijn we wel een stuk opgeschoten, vindt u niet? U zelf krijgt bijna een beroerte, moet je nou es zien, uw handen trillen hele maalJaap met een kwaaie kop de deur uit. Aan mij denkt niemand. Allemaal voor die rot harmonie. Jullie mannen zoudt kans zien mekaar de hersens in de slaan met zo'n toeter". Ze liep snel naar de keuken, kwam met een glas water terug. „Hier, drink es uit. Idioot voor een man op uw leeftijd, zich zo op te winden. En wat hebt u er mee bereikt? In plaats van rustig eens uit te praten, hebben we nu twee kempha nen. Jaap is niet zo'n doordouwer, die is best te vinden voor een redelijk argu ment „Welja, neem jij óók maar partij (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5