'Groen ^warL-Jexel s in het hart-, Twee miljoen gemoeid met overname van C. R. Keijser en Co Zeilvliegers willen naar Razende Bol 42schakers streden tegen Jan Timman rm Leden Aankoopcentrale bijna unaniem akkoord ^2323 ToonSmidt Snelheidscontrole Hengel uit auto gestolen Agressieve hond afgemaakt HIW Alle Texelse kandidaten slaagden VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 93e JAARGANG NR. 9500 ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 in Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208i 7oor advertenties, abonnementen, etc.: .angeveld De Rooy B.V., 'ostbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr.67.34.60.398. De Aankoopcentrale neemt voor ƒ631.680,— het bedrijf van C. R. Keijser Et Co. te De Waai over. Omdat ook de handelsvoorraad, de auto's en het debiteurenbestand wordt overgenomen, zal met de totale transactie een bedrag van omstreeks twee miljoen gulden zijn gemoeid. In een woensdagavond in ,,De Wielewaal" in De Waal gehouden buitengewone ledenvergadering zijn de leden van de ftankoopcentrale bijna allemaal met deze ingrijpende stap accoord gegaan. Alleen de heer D. Bakker (vertegenwoordigende twee stem- nen) was 'niet voor' en dus tegen. De beslissing viel na twee uur vergaderen. De positieve houding van de leden stond vrijwel direct vast; er werd geen fundamentele kritiek op het voorstel van het aestuur vernomen. n I Op niet alle gestelde vragen kon met ekerheid een antwoord worden gege- ren. Zo staat het nog allerminst vast dat Ie Aankoopcentrale met het overnemen ian het bedrijf Keijser en Co. ook de lestaande omzet van Keijser en Co. in lijn geheel erbij krijgt. Hoewel de eacties van de klanten van Keijser en :o zeker niet alarmerend zijn, moet oorzichtigheidshalve toch met een om- etverlies van 10 tot 20% rekening «arden gehouden, maar ook dan is de ankoop nog alleszins verantwoord. Dat leidt zeker op wat langere termijn als loor deze schaalvergroting allerlei be- paringen kunnen worden doorgevoerd. De inkooppositie wordt sterker. Op orte termijn wordt slechts anderhalve rbeidsplaats bespaard, maar het staat rijwel vast dat op den duur mensen met lensioen zullen gaan die niet meer pgevolgd hoeven te worden. Voorzitter J. P. Herweijer ging in zijn ipeningswoord in op de omstandighe- en die het gewenst maken dat de tankoopcentrale, die op Texel wel ngeveer aan het plafond van zijn ragelijkheden zit, door de aankoop van eijser en Co. zijn vleugels verder itslaat. Zoals de meeste bedrijven heeft Aankoopcentrale ieder jaar een gro- ire omzet nodig om de stijgende asten bij onvoldoende meekomende rijzen de baas te kunnen. Veel gepraat Herweijer onthulde dat de besprekin- n met directeur J. de Beurs van eijser en Co. anderhalf jaar geleden al sgonnen. In het begin werd het balletje at De Beurs opgooide nauwelijks se- aus genomen, maar nadien werd het nst en volgden herhaaldelijk vrucht- are besprekingen, waarbij beide par- ien zich lieten adviseren door deskun- igen. Daarbij bleek dat samengaan met houd van gelijkwaardigheid der part- ars onmogelijk was. Keijser en Co. zou ander meer moeten worden opgekocht aor de Aankoopcentrale. Het bleek iwenst wel het bedrijf maar niet de V. Keijser en Co. over te nemen. Deze ijft dus zelfstandig voortbestaan, maar geen activiteiten meer kunnen ont- ikkelen die voor de Aankoopcentrale incurrerend zijn. Het kantoorgebouw De Waal en de gebouwen in Oude- hild blijven buiten de transactie. Het intoor in De Waal wil De Beurs tot oning maken en de gebouwen in Jdeschild zullen waarschijnlijk door de V. Keijser en Co. worden verpacht, aor het personeel (7 personen plus een an in halve dagtaak) verandert er in de aktijk weinig. De heer J. de Beurs ardt adjunct-directeur naast directeur Oepker. Hinderwet Een vertragende factor bij de bespre- tgen werd gevormd door het feit dat rijser en Co. in De Waal zonder aderwetvergunning werkt. In verband armee is het bedrijf geruime tijd met riting bedreigd. De burgemeester eft daar een stokje voor gestoken adat hij een dergelijk maatregel onver- twoord vond. De Aankoopcentrale trachten deze hinderwetvergunning nog te krijgen. Het probleem wordt vormd door de zg. brokkenpers die reel lawaai maakt. Om in De Waal Idoende bedrijfstechnische mogelijk- den te hebben, wordt aan het verwer- van een hinderwetvergunning de voorkeur gegeven boven het opruimen van de pers. Op de aankoopprijs van het bedrijf is een ton ingehouden; deze wordt pas aan Keijser en Co. betaald als de hinderwetvergunning er is. Voor de Aankoopcentrale zit er dus geen risico in. Keijser en Co. krijgt wel rentever goeding over dit bedrag. Directeur P. J. Stoepker vertelde dat Keijser en Co. de laatste jaren zakelijk minder poed functioneerde, door allerlei oorzaken waar hij niet op wilde ingaan. Er werd geen winst meer gemaakt. Een feit was ook dat de B.V. 'deed' in een groep artikelen waarin geen omzetver- groting meer was te bereiken, terwijl de kosten bleven stijgen. Al vrij gauw kwam men bij Keijser en Co. tot de conclusie dat het de beste oplossing was om het bedrijf te verkopen aan de meest voor de hand liggende gegadigde en daarmee de positie van het personeel veilig te stellen. Stoepker gaf vervolgens een overzicht van de waarde waarop de verschillende onderdelen van het Keijser en Co. zijn getaxeerd en waarvoor ze zijn overgenomen (hoogbouwsilo met toebehoren 7145.000,—; veevoederfa briek 760.000, laagbouwsilo 7250.000,-; weegbrug 710.000,-; winkel 78.000, kunstmestloods 7150.000, ;resterende grond 734.000,— etc.). Zo ontstond aanvan kelijk een totaal van meer dan acht ton. Maar het kantoor in De Waal en de gebouwen in Oudeschild werden buiten de transactie gehouden. Deze objecten waren echter voor de Aankoopcentrale wel aantrekkelijk en er werd besloten de dubbele waarde ervan van de totaal taxatie af te trekken, waardoor het eerdergenoemde bedrag van 6,3 ton ontstond. Het bestuur van de afdeling zeilvliegen van de Koninklijke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) heeft Rijkswaterstaat gevraagd de Razende Bol tussen Texel en Den Helder te mogen gebruiken voor het uitoefenen van hun sport. Dit afgelegen vlakke terrein is één van de zeer weinige plaatsen in Nederland waar het zeilvliegen kan worden beoefend zonder gevaar of overlast voor anderen. Tot dusver heeft Rijkswaterstaat een afwijzende houding ingenomen, met als argument dat de zandplaat regelmatig wordt gebruikt door de Marine die er schietoefeningen houdt. Maar ook als er geen oefeningen zijn is het verblijf van anderen op de plaat ongewenst omdat er veel munitie ligt. Het bestuur van de afdeling zeilvliegen van de KNVvL hoopt dat deze bezwaren uit de weg kunnen worden geruimd. Als dat niet lukt zal mogelijk worden getracht de Texelse Hors voor het zeilvliegen te gebruiken. In tegenstelling tot wat velen denken is het zeilvliegen (ook bekend als delta vliegen) een sport die buiten bergachti ge streken kan worden beoefend. Door gebruik te maken van een lier kunnen ook in vlakke gebieden vrij langdurige vluchten worden gemaakt. Wildgroei? Eén van de nieuwste ontwikkelingen bij deze sport is het zeilvliegen met een hulpmotor, waardoor de lier kan worden gemist en bij wijze van spreken mogelijk is om te starten vanuit elke flinke achtertuin. Evenals bij gemotori seerd zweefvliegen zijn de landelijke luchtvaartreglementen nog niet op deze ontwikkeling afgestemd, zodat ge- vresd wordt voor wildgroei. De Rijks luchtvaartdienst gaat er mee accoord dat de Nederlandse zeilvliegers hun sport vanaf een experimenteel terrein beoefenen. Landelijk secretaris van de zeilvliegafdeling Floor Gremmen (24) uit Den Haag zegt dat zijn organisatie het oog op de omgeving van Texel heeft laten vallen in verband met de ruime afstand van hoogbouw, luchthavens en andere objecten die het laten starten van de zeilvliegers met behulp van een lier gevaarlijk zouden maken. Ervaring Een onbebouwde vlakte van enkele kilometers lengte is volgens hem ideaal. Aangrenzende natuurgebieden zouden makkelijk vermeden kunnen worden. Inmiddels hebben de zeilvliegers op Texel al enige ervaring opgedaan. Enke le leden hebben de sport met succes beoefend boven de duinrand van het strand bij paal 9 en 10. Bij de jonge afdeling zijn thans ruim 300 leden aangesloten. Een snelle groei is te verwachten want de belangstelling voor deze sport is enorm. De kosten die er aan vastzitten zijn vergelijkbaar met die van windsurfen, hoewel met de aan schaf van een toestel toch wel een bedrag van twee tot drieduizend gulden is gemoeid. Het is echter mogelijk dat meerdere leden één toestel gezamenlijk gebruiken. Van belang was verder 7% over drachtsbelasting die moet worden be taald en een WIR-premie van 777.000, die wordt ontvangen, waardoor voor het bedrijf alleen zes ton moet worden vrijgemaakt. Daar komen dus de waarde van de voorraden, de auto's, transport band e.d. bij. Een enorme verhoging van het bedrag wordt veroorzaakt door overname van het totale debiteurenbe stand, nl. één miljoen gulden. De kans bestaat dat een deel van deze debiteu ren dubieus is, maar ook daartegen heeft de Aankoopcentrale zich ingedekt door de bepaling dat alle debiteuren die niet binnen een jaar betalen voor reke ning komen van Keijser en Co. Keijser en Co. heeft thans een jaar omzet van ongeveer vijf miljoen gulden. Dat zal mogelijk wat minder worden, omdat niet alle Keijser en Co.-klanten zullen overstappen naar de Aankoop centrale, maar de praktijk elders bewijst dat een groot deel van de wegblijvers op den duur toch wel terugkomt. Daarbij moet worden bedacht dat de relatie die de klanten met Keijser en Co. hebben voor een belangrijk deel wordt bepaald door de mensen die er werken. Die mensen (zoals de heer Reijer Zijm) stappen over naar de Aankoopcentrale maar blijven hun oude klanten bedie nen. De heer Stoepker wist zijn gehoor ervan te overtuigen dat overname en exploitatie van Keijser en Co. een zakelijk haalbare kaart is, waarbij hij er op wees dat alle geraadpleegde deskun digen er ook zo over denken. Samenwerking Verschillende aanwezigen twijfelden er aan of directeur P. Stoepker vrucht baar zal kunnen samenwerken met adjunct-directeur J. de Beurs. Er werd op gewezen dat een slechte samenwer king veel geld kan kosten en dat er dus harde afspraken moeten worden ge maakt. Uit het antwoord bleek dat het bestuur zich van deze risico's terdege bewust is geweest. Er is een arbeids contract gemaakt zodat Stoepker en De Beurs weten waaraan zij toe zijn. Stoepker is de baas. Voor een tweeledi ge directie met gelijkwaardige partners heeft men nadrukkelijk niet willen kie zen. Er is ook een concurrentiebeding. De heer De Beurs kan de eerste tien jaar niet opstappen om een soortgelijke functie in een concurrerend bedrijf te aanvaarden. Spotgoedkoop Eén van de leden merkte op het aankoopbedrag van nog geen 6,5 ton spotgoedkoop te vinden. Maar een ander vond: als we nog een jaartje wachten wordt het misschien nog veel goedkoperDe aan dat laatste ver bonden risico's wil de Aankoopcentrale echter niet nemen. Want verkoop van Keijser en Co. aan een concurrent is ook denkbaar. De heer Stoepker merkte nog op dat te verwachten is dat de Aankoop centrale te zijner tijd in een groter provinciaal verband gaat samenwerken, waardoor er helemaal geen plaatselijke directeur meer nodig is. Op een vraag van de heer A. Dros werd geantwoord dat de betrekkelijk lage aankoopprijs van het Keijser en Co. bedrijf niet betekent dat de gebouwen verouderd zijn. Stoepker: ,,ln tegen deel. De silo's zijn honderd procent beter dan wat wij hebben staan". Alles met elkaar betekent de aankoop va Keijser en Co. dus een investering van twee miljoen gulden. De Aankoop centrale heeft nog vijf ton ruimte in de bestaande credieten en zal er dus anderhalf miljoen gulden moeten bij hebben. De leden gingen er mee ak koord dat dit bedrag wordt geleend bij de Rabo-bank. De totale last aan lenin gen en hypotheken komt daarmee op 2,5 miljoen, wat gezien de zakelijke bedrijvigheid die ermee wordt aange trokken, zeer verantwoord is. Bij een maandag door de politie in De Koog op de Pontweg gehouden snelheidscontrole werden 15 automobi listen geverbaliseerd. De snelste had een snelheid van 117 kilometer op een weggedeelte waar maximaal 80 is toe gestaan. Schaakgrootmeester Jan Timman heeft woensdagmiddag Op de Groene- plaats simultaan gespeeld aan dertig borden. Totaal 42 schakers, voor een belangrijk deel afkomstig van buiten Texel, traden tegen hem in het strijd perk. Timman verloor één wedstrijd en wel van Peter Boel uit Apeldoorn. Tegen drie schakers kwam hij tot remise: Harry de Bie uit Apeldoorn, oud-Texe laar J. Slot uit Papendrecht en Jaap Dros uit Den Burg. De andere wedstrij den werden door Timman gewonnen. Het was een genoegelijk evenement, dat bij wat meer propaganda vooraf nog meer belangstelling had kunnen trekken. De simultaanwedstrijd werd gehouden in het kader van het woens dagse folkloreprogramma. De folklore- stichting had de organisatie uitbesteed aan de Schaakclub En Passant. Timman (die voor zijn optreden op Texel 71000,— krijgt) was nooit eerder op Texel geweest. Hij maakt er samen met vrouw en kind een korte vakantie van. Hij verblijft in hotel Opduin en maakt vooral gebruik van de fiets om het eiland te verkennen. Gisteren heeft hij het paard van het schaakbord ver wisseld voor een echt paard, een gevolg van het feit dat manegehouder Gerard Zoetelief uit De Koog hem een rit aanbood. Woensdag werd (voor de jeugd) ook een damsimultaan gehouden, tegen de Noordhollandse kampioen Joost Hooij- berg van Texel. Deze wedstrijden trokken echter veel minder belangstelling. Uit de Citroen 2CV personenauto van een Duitse toerist werd een hengel ter waarde van ƒ100,— gestolen. De daders maakten het linnen dak van de wagen open, waarna zij de deuren van binnenuit konden openen. Een toerist op Kogerstrand werd ern stig gebeten door een van de twee honden (reuzeschnauzers) die hij bij zich had. Hij moest zich onder dokters behandeling stellen. De eigenaar verzocht de politie de hond af te maken, maar deze liet het vonnis uit voeren door de dierenarts. TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhclminalaan 4-6 c|4m Burg Strandwachtexamens Bij de strandwachtexamens die vorige week onder auspiciën van de KNBRD werden gehouden op het strand van De Koog en in het zwembad te Den Burg, zijn alle 17 Texelse kandidaten geslaagd. Er waren vier verschillende soorten diploma's te behalen: het jeugdbrevet 5 (dat alleen bevoegdheid geeft voor bin nenwater), het brevet strandwacht, het diploma strandwacht A en het diploma strandwacht B. Voor het jeugdbrevet slaagden Chris Blanken, Colinda Boon, Constatijn Koorn, Ivor van Onzen en Marjelle Rootlieb. Brevet strandwacht: Dirk Jacob Drij ver, Adrie Kikkert en Albert Winter. Diploma strandwacht A: Magda Bak ker en Ineke Duit. José Huisman slaag de voor het eerste gedeelte van het diploma strandwacht A. De diploma's werden op het strand (waar ook het theoretisch gedeelte van het examen werd afgenomen) door de burgemeester uitgereikt. Brigade Binnenkort zal worden overgegaan tot de oprichting van een Texelse reddingsbrigade. Voorlopig zal deze zich uitsluitend bezig houden met het uitbrei den van het aantal gediplomeerden, dus het organiseren van de opleidingen. Op den duur wil men één of meerdere strandgedeelten in de zomer door leden van de Texelse brigade laten bemannen. De opleiding zal voor een groot gedeelte in de winterperiode plaatsvinden. De noodzaak om daarbij gebruik te moeten maken van het overdekte zwembad in Den Helder is daarbij een kostbare handicap. Aan de examens die op Texel werden gehouden deden totaal 55 personen mee. Het merendeel was dus afkomstig van het vasteland.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1