Begering werkt niet mee aan mosselplannen j van Gemeente Texel Succesvol concert in kerk Oosterend Ringrijderij zeer geslaagd Politie bemiddelde Kop-staart botsing Striptease werd niet op prijs gesteld Internationale samenwerking Boek WAO/WSW Goede opbrengst Rode Kruis-collecte Raadsvergadering PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 De inspecteur der domeinen wil niet meewerken aan de plannen van de gemeente Texel om op en bij het eiland mosselbedrijvigheid tot stand te brengen. Zoals bekend had de gemeente gevraagd gronden in de Waddenzee te mogen huren, om deze als mosselpercelen uit te kunnen geven aan Texelse mosselkwekers. Ook was medewerking gevraagd voor de firma Slik Schagen die mosselen in de zg. hang- cultuur (drijvend) willen Kweken. Domeinen baseert zijn weigerachtige houding op het advies dat werd inge wonnen bij de Directie der Visserijen. Aan dit advies ontlenenen wij het volgende: ,,Het beleid van de Directie van de Visserijen en de betreffende Inspectie der Domeinen is er op gericht een economisch rendabele visserij in de kustwateren te bevorderen, binnen de mogelijkheden die het ecosysteem biedt en met inachtneming van het regerings- Door verschillende verkeersmaat regelen zijn diverse straten en pleinen in de afgelopen jaren vrij of nagenoeg vrij van autoverkeer geworden. Daardoor is de gewoonte ontstaan zonder officiële toestemming gedeelten van de openbare weg in gebruik te nemen voor het uitstallen van koop waar of als terras voor een horecabe drijf. Op bepaalde punten zijn nu onge wenste ontwikkelingen ontstaan, zodat het noodzakelijk is geworden dat gebruik te regelen. Dezer dagen kunnen eigenaars of ex ploitanten van dergelijke bedrijven be zoek verwachten van gemeenteperso- neel, dat de situatie ter plaatse komt opnemen. Afhankelijk van de situatie zal een regeling voor het gebruik worden aangeboden. Voor eventuele nadere inlichtingen kan men zich in verbinding stellen met het gemeentelijk grondbedrijf (kamer 310, telefoon (02220) 3041, toestel 123). beleid t.a.v. de Waddenzee. Voor de mosselcultuur betekent dit dat het huidige aantal van ca 80 bedrij ven in Nederland gehandhaafd kan blijven. Het aantal mosselbedrijven is in de loop der tijd van ruim 120 tot het huidige aantal gedaald door samenwer king en overname van met name noor delijke bedrijven door bedrijven uit het zuiden en door liquidatie van met name bedrijven uit Bruinisse als gevolg van de uitvoering van de Deltawerken. Daar de vooruitzichten op lange ter mijn voor de afzet van Nederlandse mosselen niet gunstig lijken en boven dien nog niet bekend is wat de omvang van de eventuele schade aan mossel percelen als gevolg van de Deltawerken zal zijn, lijkt mij uitbreiding van het aantal kweekbedrijven en/of vergroting van de productiecapaciteit op dit mo ment onjuist. Indien in de toekomst de noodzaak tot uitbreiding van het aantal huurders van percelen zou blijken, dienen hier in principe alle Nederlanders voor in aan merking te komen en zeker niet uitslui tend de inwoners van een aan de Waddenzee grenzende gemeenten. Tenslotte wil ik nog opmerken dat het gezien de grote risico's onmogelijk geacht wordt in een beperkt deel van de Waddenzee een blijvend rendabele mos selcultuur op te zetten. Het beleid van de Directie Visserijen is er juist op gericht om door spreiding, van de bij een bedrijf in huur zijnde percelen, over de Waddenzee en de Oosterschelde het bedrijfsrisico te be perken". Gevaarlijk Ten aanzien van het verzoek ten behoeve van de firma Slik Schagen gelden dezelfde bezwaren. Bovendien, zo meent de Directie der Visserijen, is aan dergelijke kleinschalige activiteiten op mosselgebied gevaar verbonden. Bij 9. Nemen van voorbereidingsbeslui- ten: a. voor bestemmingsplan Midden-Eier- land. b. voor bestemmingsplan Zuid-Eier- land. c. voor wijziging bestemmingsplan De Cocksdorp 1980. d. voor een gedeelte van Den Burg, bouwplan P. M. Boom, Ada van Hol landstraat 8, Den Burg. e. voor een gedeelte van het buitenge bied, bouwplan J. H. Kager aan Georgiëweg. f. voor een gedeelte van het buitenge bied, bouwplan J. C. Brouwer, Zuid- Haffel 29 (Elbahoeve) g. voor een gedeelte van het buitenge bied, bouwplan Staatsbosbeheer aan de Ploegelanderweg. h. voor een gedeelte van Den Burg, bouwplan RST De Lindeboom. i. voor een gedeelte van het buitenge bied, bouwplan C. N. de Wit, Dool hof 3. 10. Goedkeuring jaarrekening 1979, begrotingen 1980 en 1981 van de Stichting Openbare Bibliotheek Texel. 11. Garandering van een geldlening ad 780.000,—, ten behoeve van het schapenproject. 12. Aankoop perceel grond te Oude- schild van mevrouw P. H. Kuiper- Koning te Oldebroek, mevrouw A. K. Grisnigt-Koning te Den Burg en de heer L. H. Koning te Eindhoven. 13 t/m 18. Diverse begrotingswijzi gingen. Maandagmiddag werd de personen auto van drie dames bij het verlaten van de boot geraakt door een Duitse automobilist, die tegelijkertijd ook het eiland wilde oprijden. Er ontstond ruzie over de schuldvraag. Toen een der dames de Duitser in de arm kneep was er geen overleg meer mogelijk, zodat de politie werd gehaald. Deze bemid delde met het gewenste resultaat. Door onoplettendheid botste een Texelse automobilist maandagmiddag op de Hoornderweg achterop een Duitse personenwagen. Materiele schade was het gevolg. Op het kruispunt Grensweg-Rozen- dijk gaf een Duitse automobilist geen voorrang aan een van rechts komende taxi, bestuurd door een 25-jarige Texe laar. Gevolg tamelijk veel blikschade. Een vrouw zorgde in de nacht van dinsdag op woensdag voor een onverwachte verrassing door zich in een dancing in De Koog bijna helemaal uit te kleden. Ook haar man had het blijkbaar erg warm tijdens het dansen want hij volgde dit voorbeeld. De vertoning werd echter niet op prijs gesteld en de vrouw werd het bedrijf uitgewerkt. Naar de smaak van haar man gebeurde dat nogal ruw. Hij werd erg boos, met het gevolg dat ook hij de tent werd uitgezet. De scher mutseling werd buiten voortgezet, waarbij de man op een gegeven moment door de ruit van de dan cing werd gedrukt. De politie werd er bij gehaald. Deze heeft het geval nog in onderzoek. Dit speelwerktuig, een uit rond hout vervaardigde trein", staat sinds enkele dagen op de speelwei de Het Lange Stuk aan de Hozendijk in de Dennen. Het ding is vervaar digd door 17 jongelui, afkomstig uit negen verschillende landen: Nieuw Zeeland, Australië, Zuid Afrika, Bel gië, Oostenrijk, Duitsland, Dene marken en Nederland. Het is dus niet overdreven om het een vrucht van internationale samenwerking te j noemen. De geleverde arbeid was gratis en het materiaal werd be schikbaar gesteld door Staatsbos- beheer. De jongelui verbleven 13 dagen op Texel en logeerden in de Westerman-hoeve in De Westen. Onder auspiciën van de Rotary dub van Texel en Dortmund Westertor I werd deze boerderij voor het zesde achtereenvolgende jaar beschikbaar gesteld als ontmoetingsplaats voor i jongeren uit verschillende landen. j Gebruikelijk is dat elk jaar naast de ontspannende contacten onderling een bepaald gemeenschapsproject gezamenlijk wordt uitgevoerd, niet zozeer om het project alswel om de hechte onderlinge samenwerking I die daarvoor nodig is. Dat het resultaat van de arbeid voor Texel mooi is meegenomen blijkt uit bovenstaande foto. In maart 1981 zal bij uitgeverij De Toorts een boek verschijnen over de I WAO onder de titel: ,,U hoort nog van ons". Het boek is gesplitst in twee delen. Het eerste gaat over de WAO, j het tweede over de WSW. Het werk is geschreven door de heer H. J. Vink uit j Den Burg. Het boek zal 716,75 per deel kosten. Zoals alle jaren was de ringrijderij, die woensdagavond als onderdeel van het folkloreprogramma in Den Burg werd gehouden weer zeer ge slaagd. Het evenement, georgani seerd door de Vereniging voor Vrien den van het Paard, trok 21 deelnemende rijtuigen, zowel op 2 als 4 wielen. Zo moesten driemaal rijden door de voor deze gelegenheid voor alle andere verkeer gesloten binnenring van Den Burg. De twee ringen waren opgehangen in de Parkstraat, waar de heer J. C. Roeper het evenement van luidspre kercommentaar voorzag. De belang stelling van het publiek was bijzonder groot. Bij de tweewielige rijtuigen werden Marius Witte met zijn dochter Gitta eerste en derhalve kampioen. Zij maakten gebruik van het paard Rosina met de respectabele leeftijd van 28 jaar Tweede werd Henk Spigt em mevr.l Bakker-Witte en derde J. de Graaf en zijn dochter Ans Blom-de Graaf. Bij de 4-wielige rijtuigen ging de eer ste prijs naar W. Goënga en mevr. Dros-Goënga. De tweede plaats werd ingenomen door mevrouw B. v.d. Meer-Langeveld en mevrouw R. Bak ker-de Boer en nummer drie werden D. Keijser en zijn dochter Inge. Ook de toeristen mochten het ring steken proberen. Voor hen was een speciale wedstrijdronde toegevoegd. Deze werd gewonnen door mevrouw Slob uit Veldhoven met aan de teugels mevrouw B. v.d. Meer-Langeveld. Tweede werd mevrouw Lamming Lussching uit Oosterwolde met alsj koetsier P. Hin en de derde plaats werd bereikt door mevrouw A. Annal van Vuren uit Culemborg met aan del teugels P. Zijm. Een groot (114 personen) en zeer enthousiast publiek was dinsdag avond in de Hervormde kerk van Oosterend getuige van het optreden aldaar van Philline Schouten (blokfluit), Marjan van de Ende (blokfluit) en Wim Kloppenburg (orgel). Deze toevloed aan publiek werd waar schijnlijk mede veroorzaakt door de weersomstandigheden die weinig andere mogelijkheden openlieten. Gelukkig waren de mensen niet voor niets gekomen, want het concert was zeer de moeite waard. Daar het publiek de stoelen in de kerk omgedraaid had, om beter zicht te hebben op de uitvoerenden, die zich op de orgelgalerij bevonden, moest domi nee Van Zijll Langhout zijn inleidend woordje vanaf een voor hem vreemde plaats houden. Organist Wim Kloppen burg gaf een korte toelichting bij het programma, dat tevoren aan het publiek was uitgereikt. Kloppenburg vestigde even de aandacht op de indeling: midenin stonden werken van Sweelinck en Van Noordt, beiden Nederlandse organisten uit de zeventiende eeuw. Voor deze stukken werden werken uit het 17de eeuwse Italië gespeeld en erna werken uit het 18de eeuwse Duitsland. Het programma was dus wel samenge steld uit allemaal vrij oude werken (de jongste componist overleed in 1767), wat wel begrijpelijk is, omdat de 17de eeuw de tijd was, waarin de blokfluit grote populariteit genoot. Italië Het programma werd geopend met een sonate van Fransesco Turini, een componist waarvan vrijwel niets bekend is. De gespeelde sonate, waarin de sopraanblokfluiten de boventoon voer den, begeleid door het orgel als conti nuo, klonk vrolijk, maar hier en daar kwamen er nogal schrille accoorden in voor, iets wat we meer tegenkomen bij oude meesters. Na dit inleidend werk volgde een cappricio cromatico van Tarquinio Merula, gespeeld op het orgel. Het fugatische stuk deed zijn naam veel eer aan, want wat er ook over gezegd kan worden, chromatisch wès het. Van dezelfde componist volgde nog een gewoon capriccio dat wat helderder van klank was, dit is uiteraard mede het gevolg van de registratie. Als laatste Italiaanse werk werd weer een sonate van Turini gespeeld, de sonate ,,E tanto tempo hormai" voor drie instrumenten. Weer werd hier de melodie door de beide blokfluiten gespeeld en de continuo- partij was voor het orgel. Nederland Hierna het Nederlandse intermezzo: een koraalbewerking van Jan P.zn. Sweelinck en een fantasie van Anthoni van Noordt. Beide componisten waren organist te Amsterdam. Sweelinck in de Oude Kerk en Van Noordt in de Nieuwe- zijdskapel. Over Van Noordt is weinig bekend, daar zijn werken pas laat ontdekt werden. In feite was het Max Seiffert, een Duits musicoloog van rond de laatste eeuwwisseling, die er zorg voor heeft gedragen dat Van Noordt aan de vergetelheid werd ontrukt. Van Sweelinck staat vast dat hij een stempel heeft gedrukt op de Europese muziek van de 18de, 19de en 20ste eeuw. Van hem werden vier variaties over het koraal „Allein Gott in der Höh sei Ehr" gespeeld en van Van Noordt een fanta sia in C. Zowel het één als het ander werd door Kloppenburg uitstekend uit gevoerd. Hij maakte vakkundig gebruik van de mogelijkheden die het (kleine) Oosterender orgel te bieden heeft. Duitsland Intussen hadden de fluitistes hun sopraanblokfluiten verwisseld voor alten en omdat die inmiddels ook waren opgewarmd, kon er gelijk begonnen worden met de Duitse werken. Het eerste stuk was een sonate van Johann Christoph Pez, een weinig bekende componist die in 1716 overleed. De zeven-delige sonate was in het begin een beetje ontstemd, maar dat euvel was snel verholpen. De fluitistes hadden zich tevoren laten excuseren voor even tuele valse noten, daar het Oosterender orgel vrij hoog gestemd is en ze dus erg moesten „knijpen" om de juiste hoog*" te pakken te krijgen. Over het algemeen ging dit de beide dames goed af en vooral bij de stukken die op sopraan- blokfluit werden gespeeld, was er niets van te merken. Als het niet tevoren was gezegd, hadden we de valse noten ook niet bij de altblokfluiten opgemerkt, maar nu merkten we dat bij de lange slotnoten de toon wel eens wilde 'ontsnappen'. Afgezien van deze klei nigheid, die aan overmacht te wijten is, werd de sonate keurig gespeeld, alleen hier en daar misschien iets te snel, zodat bepaalde noten oplosten in het niet. Ook de familie Bach ontbrak niet op het programma. Van-Johann Bernhard Bach (een neef van de grote Johann Sebastian) speelde Kloppenburg een twintigtal variaties op een kort thema. Hierbij was goed te horen wat een klein orgel als dat van de Oosterender kerk, toch nog aan mogelijkheden te bieden heeft. Als afsluiting van het ruim een uur durende optreden, speelden de drie musici gezamenlijk een sonate van Telemann, voor twee altblokfluiten en continuo. Vanzelfsprekend verzorgde de organist hier de continuo-partij. Na een staande ovatie van het ent housiaste publiek in ontvangst genomen te hebben, besloten de muzikanten met een toegift. Een vrolijk allegro besloot aldus deze muziekavond. W.B. J mosselen die direct in kleinverpakking op de consumentenmarkt komen be staat geen mogelijkheid tot sluitende controle op geschiktheid vor menselijke consumptie. „Daarbij komt dat in de Waddenzee in bepaalde tijden van het jaar bepaalde fytoplanktonsoorten kunnen voorko men die de veroorzaker zijn van de zg. schelpdiervergiftiging. De kans dat mensen die schelpdieren eten, ziek kunnen worden als gevolg van dit schelpdiergif dient absoluut uitgesloten te worden, in verband met de te verwachten ernstige economische ge volgen voor de schelpdierhandel. Het Nederlandse mosselbedrijf is technisch in staat een mossel van goede kwaliteit op de markt te brengen. Aan een uitbreiding van de bestaande bodemcul tuur met andere cultuurvormen bestaat dan ook geen behoefte". Doorgaan Wethouder Jook Nauta, die als wet houder voor werkgelegenheidszaken nauw bij de mosselplannen is betrok ken, zegt dat de afwijzing te hebben verwacht. Al eerder is gebleken dat het rijk niet staat te springen om de Texelaars in de gelegenheid te stellen een rol te spelen in de mosselbedrij vigheid. Volgens Nauta kunnen de door de Directie der Visserijen aangevoerde argumenten worden aangevochten en dat zal het gemeentebestuur dan ook zeker doen, in de hoop wijziging in het standpunt te brengen. De landelijke collecte van het Nederlandse Rode Kruis heeft op ons eiland dit jaar 712.551,35 opgebracht, wat belangrijk meer is dan het bedrag van 1979 711.372,56). Het bedrag kwam als volgt tot stand: Den Burg 75.939,30, Oudeschild 71.178,20, De Waal 7204,50, Den Hoorn 71.135,20, De Koog 7945,20, Oosterend 71.612,45, De Cocksdorp 7529,40 en Eierland, Waal enburg en 't Noorden 71.007,10. Het bestuur van de afdeling zegt alle medewerkers hartelijk dank voor de hulp en de bevolking voor haar gulle gaven. Dinsdagavond 12 augustus, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt. 1. Notulen van de vergadering van 17 juni 1980. 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen. 3. Medewerking ex artikel 50 van de kleuteronderwijswet voor aanschaffing van een net op de zandbak ten behoeve van de R.K. kleuterschool te Den Burg. 4. Medewerking ex artikel 50 van de kleuteronderwijswet voor het aanbren gen van dakbedekking ten behoeve van de kleuterschool te De Cocksdorp. 5. Verzoek om medewerking ex artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van aanschaf van leermiddelen voor de CVO-school te Den Burg. 5a. Afvloeiingsregeling openbaar ge woon lager- en buitengewoon lager onderwijs Texel. 6. Besteding gemeentelijke krediet voor ontwikkelingshulp. 7. Personeelssituatie gemeentesecre tarie. 8. Verdaging beslissing op beroep schriften van de heren E. Hess en F. J. Wassenborg tegen weigering van bouwvergunningen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2