Goedkoop Rabo-geid voor aanloop schapenproiekt Verkoop openbaar groen strijdig met de wet? ,lda Mary" haalde opvarenden van lekgestoten jacht Auto en vrouw zoek.... Zwartbenigheid in pootaardappelen NIEUW SUCCES VOOR PONY i i F16 vluchten geven geen extra hinder LAND BOUW LAHSVLEES ROTISSERIE OOST'EHD Onder invloed ,WAT IK ZEGGEN WOU.. Blij wachten Ernstig aan been gewond Diefstallen I I I I I I I I I I I I I i i i L. Botsing 'I I I I I I I I I I i i i i i i i Doorgereden Molengat als legpuzzel Brommer gestolen DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 6 De Rabobank Texel wil een bijdrage leveren aan het welslagen van het Texelse lamsvleesproject door de aanloopkosten en het handels- onderzoek (waarvan de kosten op totaal ƒ80.000,— worden geraamd) te financieren tegen een rente van slechts 5%. De bank berekent geen provisie of kosten, maar verlangt wel dat de gemeente de betaling van rente en aflossing garandeert. B. en W. hebben de raad voorgesteld deze garantie te verlenen. Zoals bekend gaat het om de ambi tieuze plannen om de consumptie van Texels lamsvlees te bevorderen en daar voor de schapenhouderij op Texel meer rendabel te maken. In oprichting is een Stichting het Texelse Schaap die zich hiermee op professionele wijze zal bezig houden. Het op Texel geproduceerde schaaps- en lamsvlees moet voor de consument beter erkend en herkend worden waardoor men bereid is de hogere prijs er voor te betalen. Verder zullen hoge kwaliteitsnormen van Door zijn slingerende rijstijl trok een Texelse automobilist (48) op de Nieuw- landerweg de aandacht van de patrouil lerende politie. Het vermoeden dat hij onder invloed was, werd bevestigd. Hij onderging twee blaasproeven en de bloedproef. H LtZtRS BUTLN wm reoaxtc Het is vrijdagavond 8 augustus 1980, 19.10 precies. De trein is in station Den Helder. „Goh, we zijn een keertje op tijd, denk ik". Er zijn een twintigtal passagiers voor de bus naar Texel. De chauffeur, een kwieke jongen die 't klappen van de zweep kent, stempelt snel de tien ritten en anderssoortige kaarten van inheemse Texelaars af. De toeristen zijn snel van begrip, genoeg losgeld en zonder over bodige bagage. Binnen vijf minuten zijn we rijklaar. De zon schijnt, in tegenstelling tot het noodweer dat 's morgens nog de straten van Den Helder heeft gegeseld, leder een is in een goede stemming. Wat kan er misgaan. Zelfs de vervelende stop lichten vlak bij 't station werken mee aan een vlot verloop van ons busreisje. Soepel, zelfbewust haalt de chauffeur zijn wagen door de opeenvolgende bochten. Twee leuke meiden op de achterbank letten even niet op en rollen er bijna van af. Gierend gelach. Dan zijn we bij de dijk. „Ai, denk ik", terwijl een donkere wolk even 't vrolijke licht van de zon verduistert, „zou de TESO aan het pendelen zijn?" Een dubbele rij auto's op het langgerekte parkeerterrein geeft angstige vermoedens. Ik voel mijn ademhaling sneller gaan. Mijn spieren verstrakken en een naar gevoel begint een korte zegetocht in debuikstreek. Het zal toch niet waar zijn? Nee, gelukkig, de boot is er. Misschien moeten de auto's er nog af. Oh, nee, er staat een rijtje mensen bij de bushalte. Ai, wat een ellende, de boot is bijna vol. Ach, we zijn zo dichtbij. We kunnen allemaal hard lopen. De TESO is groot en goedertieren. De boot wacht dat ene minuutje wel. De chauffeur manoeuvreert fantas tisch langs een sukkelige autobestuur der die half de weg verspert. We dringen naar de deuren. Tegelijk als de bus stopt gaan de deuren open. Honge rig (we zien Texel liggen en hebben ook trek in ons eten) en met ware doods verachting (we kennen allemaal de ver halen over de TESO die niet kan wachten) storten we ons naar buiten. Een korte snelle sprint, ik heb de kaartjescontroleur al in 't oog en ja hoorhij drukt op de knop. Alles wat aan de oprijbrug kan bewegen, beweegt en daar staan we weer. Blij dat we mogen wachten. Blij dat we de „Marsdiep" tegen 't fantastische geel achtige avondlicht van de ondergaande zon mogen zien wegvaren. Blij dat we de busverbinding aan de overkant weer zullen missen. U begrijpt 't al. We voelden een onuitsprekelijke blijheid. (Wordt vervolgd). Ps 1Wel eens gehoord TESO-heren dat instructies ook soepel gehanteerd kunnen worden. Ps 2. Is de TESO ook niet uit ongenoegen ontstaan? Misschien komt er wel eens een Eigen Texelse Roeiboot Onderneming. Meneer Dijkshoorn har telijk dank voor dit ideel Ps 3. TESO let op uw saek. Ook iemand zonder auto is een mens. W. C. A. Voorbeijtel, Den Burg slachtdieren en vleesproducten worden opgesteld en de stichting streeft er ook naar dat lammeren en schapen die op Texel zijn geboren en geweid, ook op Texel worden geslacht. Verder zal moe ten worden gezorgd voor doelmatige distributie. Het gaat om totale begelei ding van het lamsvlees van producent (schapenhouders) naar consument. Gunstig Zoals eerder gemeld zijn de vooruit zichten gunstig. Het bedrijfsschap sla- gersbedrijf, de landelijke culinaire pers, gerenommeerde restaurants en het voorlichtingsbureau voor vlees en vlees producten stellen zich zeer positief op. Gunstig is ook dat een landelijke distri- butieorganisate en een marketingbureau kosteloos al veel tijd aan de voorberei ding van het project hebben besteed. Voor 1981 wil men (na een smaak- en acceptatietest en een handelsonder- zoek) een afzetproject rond hebben waarbij 150 restaurants en 850 slagerijen zijn betrokken. 20% Als dat een succes wordt, zal het beleid zijn gericht op verdere verhoging van de afzet. Gestreefd wordt naar een meeropbrengst voor de schapenhouder van 20% boven de marktprijs. In het pré-advies aan de raad wordt er met Tot dusver draagt de propaganda voor het Texelse lamsvlees een voornamelijk lokaal karakter..... nadruk op gewezen dat de zaken bepaald niet amateuristisch worden aangepakt. Zo weinig mogelijk zal aan het toeval worden overgelaten. Het bestuur van de stichting „Het Texelse Schaap" bestaat uit de heren J. Nauta en N. Barendregt (gemeente), D. Roeper en C. Commandeur (schapen- commissiel en A. Moerman (Bedrijfs schap Slagersbedrijf). Een op het fietspad van de Rozen- dijk rijdende 19-jarige bromfietser uit Bremen, werd daar aangereden door een landgenoot, die met zijn personenauto uit een uitrit kwam. De bromfietser liep een open beenbreuk op en werd naar ziekenhuis Parkzicht over gebracht. Een 19-jarig meisje uit Kaatsheuvel dat donderdagmiddag even haar paraplu op het terras van een horeca gelegenheid in de Dorpsstraat te De Koog had achtergelaten, merkte na terugkomst van het toilet dat dit artikel was verdwenen. Een vakantieganger uit Waalwijk raakte zijn horloge kwijt door diefstal. Het horloge werd weggenomen uit een toiletgebouw op „Kogerstrand" waar hij zich was gaan douchen. Met de strandreddingboot 'Ida Mary' uit De Cocksdorp zijn donderdagoch tend zes opvarenden van het Neder landse zeiljacht „Kanaloa" in veiligheid gebracht. Het schip was op een bank tussen Texel en Vlieland lekgestoten en op een volgende bank (bij de westelijke punt van de Vliehorsl vast komen te zitten. Ook de motor raakte onklaar. Dat gebeurde om kwart over acht 's morgens en om half tien werd een noodsein gegeven dat werd gezien vanaf de Eierlandse vuurtoren. Het jacht had inmiddels flink water gemaakt. Met alleen hun persoonlijke bezittingen bij zich stapten de zes opvarenden (waar onder de eigenaar G. P. Postema uit Den Haag) over op de strandreddings- boot. Op Texel werden zij door de politie verder geholpen en reisden zij in de loop van de dag over land naar hun woon plaats. De verzekeringsmaatschappij gaf Doeksen op Terschelling opdracht om hun (polyester) jacht te bergen. Aan boord van de „Ida Mary" bevonden zich schipper Arie Boon, Jan Groen en Gerrit Moens. Het was voor het eerst sinds jaren dat de strandreddingsboot gered den aan wal bracht. De boot rukt meerdere malen per jaar uit, maar meestal is het niet nodig mensen over te nemen. Vorige week zaterdag voer de reddingboot nog uit om een bootje te bergen dat als gevolg van een krabbend anker onbemand op drift was geraakt. De 15-jarige pony Broomy Doreen van mevrouw A. Kikkert-Brekeveld uit De Koog boekt op keuringen het ene succes na het andere. Bij de centrale New Forest ponykeuringen in Apel doorn kreeg Broomy een eerste premie in de rubriek fokmerries onder het zadel en werd vierde van Nederland. Bij de maandag j.l. in Opmeer gehou den New Forestkeuringen (waarbij meer op het exterieur werd gelet) kreeg Broomy ook een eerste premie in de categorie merries van vier jaar en ouder. Een zoon van Broomy, Narcissus Fields Duk kreeg een 1A premie bij de hengstveulens en een andere inzending van de familie Kikkert, de 2-jarige Narcissus Fields Yoesca kreeg een 1 A-premie en werd tevens kampioen in de jeugdklasse. De foto toont de succesvolle Broomy met haar berijdster Marit. De gemeente is voornemens een stuk openbaar groen bij de Duin- reep in Den Burg te verkopen aan de familie Kuiper aldaar, zodat deze er zijn achtertuin mee kan vergroten. Buurman W. C. M. Klein Brete- ler maakt daar ernstig bezwaar tegen en heeft het gemeentebestuur er op gewezen dat een dergelijke verkoop strijdig is met de wet. De betreffende grond vormt thans nog een 'neutrale bufferzone' tussen de families Kuiper en Klein Breteler, die blijkens de brief niet op goede voet met alkaar staan. Klein Breteler maakte herhaaldelijk melding van problemen met de buren bij het gemeentelijke grondbedrijf en is daarom boos dat de gemeente het stukje openbaar groen nu toch aan de familie Kuiper wil verkopen zonder enig overleg. Volgens het bestemmings plan heeft het stuk grond de bestem ming „openbaar groen, plantsoen, windsingel of berm". Onzorgvuldig Volgens de voorschriften van het bestemmingsplan mogen dergelijke gronden uitsluitend worden gebruikt voor „doeleinden van openbaar nut". Klein Breteler concludeert dat er geen enkele twijfel over kan bestaan dat het stuk grond openbaar is en dat verkoop aan particulieren zonder wijziging van het bestemmingsplan strijdig is met de wet. De heer Klein Breteler verwijt het gemeentebestuur verder onzorgvuldig heid bij het afwegen van gemeentelijke en particuliere belangen en het aan scherpen van buurtproblemen. Hij eist dat de voorgenomen verkoop niet zal doorgaan en voor zover deze reeds is afgehandeld, ongedaan wordt gemaakt. Hij vraagt om deze beleidscorrectie zodat het niet nodig zal zijn zijn recht of eventueel er uit voortvloeiende schade vergoedingen, langs gerechtelijke weg van de gemeente Texel af te dwingen. B. en W. hebben de gemeenteraad naar aanleiding van deze brief laten weten dat het verkopen van openbaar groen niet door het college zelf kan worden afgehandeld. De gemeenteraad zal erover moeten beslissen, zodat bij die gelegenheid de bezwaren die de heer Klein Breteler heeft gemaakt, in de beoordeling kunnen worden betrokken. Van een van onze lezers hoorden we het volgende waar gebeurde verhaal: „Laatst reed ik in de vrachtauto door het bos toen ik een man tegenkwam die me gebaarde te stoppen. Toen de man, die een overspannen indruk maakte, instap te vroeg ik waar hij heen moest. „Wist ik dat maar!", was het raad selachtige antwoord. Ik kreeg een verhaal te horen, waaruit bleek dat hij zijn auto 'ergens' in het bos geparkeerd had, om met z'n vrouw een wandeling te maken. En dat hij nu al vier en een half uur rond doolde in het bos en nergens de auto meer kon vinden. „Hij staat dicht bij een huis, dat op een boswachterswoning lijkt, weet u die misschien?", vroeg hij hoopvol. Ik vertelde hem dat er meer van zulke huizen in ons bos staan en mijn veronderstelling dat de auto ook best gestolen kon zijn, bracht de goede man helemaal in paniek. Ik vervolgde mijn weg, de man keek in elke zijweg. We hadden nog geen vijf minuten gereden toen ik meen de een witte auto door de bomen te zien schemeren. En jawel hoor, het bleek de gezochte auto te zijn. Overgelukkig stapte hij over in z'n eigen vervoermiddel, dankte me hartelijk en reed weg, op zoek naar zijn vrouw. Die had hij 's morgens achtergelaten op een bank 'ergens' in het bos om 'even' de auto op te halen. Of die zoekactie ook vier en een half uur geduurd heeft ben ik jammergenoeg niet aan de weet gekomenl" H.W. Chef Luchtmachtstaf: De Chef van de Luchtmachtstaf heeft het gemeentebestuur laten weten dat het veelbesproken testprogramma voor F 16 vliegtuigen geen extra hinder veroorzaakt in het Waddengebied. Deze oefeningen komen nl. in de plaats van vluchten die anders zouden zijn gehou den. In het testprogramma (dat tot 7 augustus duurde en dus inmiddels is afgewerkt) waren onder meer vluchten naar de schietgebieden van Vlieland en Terschelling opgenomen en ook naar het gebied ten noorden van de Wadden eilanden. Laatstgenoemde vluchten kunnen in het geheel geen hinder hebben veroorzaakt, gezien de grote hoogte waarop zij werden uitgevoerd. De Chef Luchtmachtstaf is het eens met het pleidooi van B. en W. voor rust in de vakantiegebieden. De oefeningen maakten deel uit van het totale Europese testprogramma en het was niet mogelijk ze in een andere periode van het jaar te houden. De Chef Luchtmachtstaf meent echter dat zodanige maatregelen zijn getroffen dat extra geluidshinder nauwelijks merkbaar dan wel zeer be perkt zal blijven. Dat laatste lijkt inmiddels door de feiten te zijn bevestigd. Op Texel is althans niets van extra vliegtuiglawaai gebleken. De Chef van de Luchtmacht staf wijst in het slot van zijn brief aan het gemeentebestuur op een misverstand: het testprogramma is niet door het NAVO opperbevel opgedragen, zodat het doorgeven van de Texelse klacht aan het NAVO oppervel geen enkel doel diende. In de nacht van zondag op maandag werd een op het parkeerterrein Nikadel achtergelaten Peugeot personenauto aangereden door een waarschijnlijk rode andere auto. De schade was aan merkelijk. De onbekende automobilist is nog niet gevonden. Op de Lijnbaan in Den Burg reed een Duitse Mercedes-bestuurder een ge parkeerde Volkswagen aan. Hij maakte zich wel bekend en regelde de schade. Iets dergelijks gebeurde op de Holle- wal. Hier werd een geparkeerde Toyota van een toerist uit Berg (L.) aangere den. TESO heeft een legpuzzel in de handel gebracht, voorstellende de nieuwe dubbeldekker Molenkoog. De puzzel is gemaakt naar een openge werkte tekening in vogelvlucht van Rudolf Das, die eerder werd gebruikt voor een informatief boekwerkje over de toen nog te bouwen dubbeldekker. De tekening is door grafisch ontwerper Frans T. Voskuil uit Den Burg voor het nieuwe doel aangepast. Hij bracht onder andere de juiste kleuren aan. Het drukwerk werd uitgevoerd door Druk kerij Briigemann B.V. De puzzel (750 stukjes totale oppervlakte 60 x 30 cm) is uitsluitend te koop bij de buffet ten op de thans varende schepen voor HO, Waarom heeft TESO een legpuzzel uitgegeven? Directeur T. Hoogerheid: „Het is niet ongebruikelijk dat bij de bouw van een schip een relatiege schenk wordt gemaakt, dat dan aan alle betrokkenen wordt uitgereikt. Wij hebben dat voorbeeld gevolgd. De mensen van de werf en van de toele veringsbedrijven hebben allemaal zo'n puzzel gehad en onze personeelsleden ook. Met het maken van een wat groter aantal waren naar verhouding weinig kosten gemoeid, zodat het niet riskant was om er ook nog een aantal in verkoop te brengen". Een 17-jarige jongeman uit Veenen- daal raakte in de nacht van zondag op maandag zijn grijze Yamaha bromfiets kwijt als gevolg van diefstal. De brom mer was (niet afgesloten) neergezet nabij disco-dancing Question in de Zwaanstraat en was voorzien van het verzekeringsplaatje TXH352. Een 29-jarige Texelaar, die met zijn auto op de Parnassiastraat achteruit reed, botste tegen de daar geparkeerde wagen van een 29-jarige Duitser. Laatstgenoemde wagen werd flink be schadigd. Door de aanwezigheid van zwartbe nigheid in pootaardappelen zijn er par tijen afgekeurd en in klasse verlaagd. Zwartbenigheid wordt veroorzaakt door een bacterie die met de moederknollen in de grond komen. De weersomstan digheden kunnen een belangrijke rol spelen bij het verspreiden en zichtbaar worden van deze ziekte. Reeds in de grond kan de bacterie zich verspreiden naar gezonde knollen. De infectie kan verrotting van de knollen tot gevolg hebben maar ook latent blijven. In het laatste geval heeft de infectie dus geen rot tot gevolg. De kans is dan ook aanwezig dat in de te oogsten aardappelen straks natte, verrotte knol len zullen zitten. Dat is gevaarlijk i.v.m. verspreiding van deze ziekte. Hoe voorkomen? In het algemeen moet worden gesteld dat alle maatregelen, die de bedrijfs- hygiëne bevorderen, een bijdrage leve- ren ter bestrijding van knolziekten. Het is ook bekend dat dergelijke maatrege len vaak als te onpractisch worden ervaren. Toch kan daardoor iets gedaan worden aan de knolziekten. Tijdens de oogst moet beschadiging van de knollen worden vermeden. Alleen aardappelen oogsten met een goede afgeharde huid. Natte rotte nieuwe knollen en moeder knollen moeten voor het binnen bren gen in de bewaarplaats uit de partij worden gezocht. Dit kan gebeuren op de rooimachine of thuis bij een trans portband. Mochten er tijdens de oogst veel witte puntjes op de knollen aanwe zig zijn dan is het aan te bevelen om drogere oogstomstandigheden af te wachten. Wanneer bekend is dat in de geoog ste partij zwartbenigheid voorkwam, dan is het aan te raden na bewerking van dergelijke partijen de oogstwerk- tuigen, rooimachine, wagens, stortbak en transportbanden, grondig met water schoon te spuiten en daarna ontsmet ten. In de praktijk zal dit inhouden dat na iedere partij gereinigd zal moeten wor den. Op deze manier is het wellicht mogelijk om deze ziekte te voorkomen. Bewaring Latent met zwartbenigheid besmette knollen zijn goed houdbaar. Op zich geeft de aanwezigheid van deze bacte riën geen aanleiding tot verrotting. Treedt echter door een andere oorzaak verrotting op dan kan de ziekte zich uitbreiden. De middelen tegen fusarium en zilverschurft zijn niet direct de veroorzakers van rot, wel blijven te grote hoeveelheden spuitvloeistof fu nest. De aardappelen blijven dan te lang nat. Het is erg belangrijk de dosering in het oog te houden en snel te drogen. De partijen aardappelen moeten in het begin snel worden drooggeblazen. Tij dens de verdere bewaring moet steeds gezorgd worden voor een goede venti latie. Aardappelziekte gesignaleerd Op Texel is in een paar percelen aardappelziekte geconstateerd. Het gaat dan om de consumptie-aardappe len. De weersomstandigheden zijn er gunstig voor geweest: vocht en een hoge temperatuur. Wanneer er vrij veel water op het blad aanwezig is kunnen de sporen direct kiemen en het blad ingroeien. Aardappelziekte uit zich op het blad in onregelmatige vlekken. Aan de onderzijde van het blad is rond de vlekken dan een witachtige ring te zien. Bestrijding van de ziekte kan noodzake lijk zijn omdat de ziekte over kan gaan op de knollen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5