Cjrocn ^wartsjexelsin het Vier stemmen tegen personeelsuitbreiding Begroting 1981 geeft florissant beeld J ït Boerenbruiloft op oud-Texelse wijze Vee/ „huisvuil" kan nuttig worden gebruikt \Dros: betere leiding heeft meer effekt Texel 88 pikte catamaranvaarder op C. J. Ellen geeft commissie gespreksstof Drenkeling overleden Wandeltocht rond Texel op zaterdag 23 augustus #80 93e JAARGANG NR. 9602 TEXELSE VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 COURANT (Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 IVoor advertenties, abonnementen, etc.: «Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr.67.34.60.398, Met vier stemmen tegen is de gemeenteraad dinsdagavond akkoord gegaan met het voorstel van B. en W. om het gemeentelijke ambtenarenapparaat met vier personen uit te breiden:, twee voor de afdeling algemene zaken en twee voor de afdeling financiën en onderwijs. Feitelijk gaat het om een totale uitbreiding met drie man omdat op de afdeling financiën en onderwijs binnenkort alweer één persoon (vervroegd) opstapt. Genoemde personeelsuitbreiding werd in de raadsver gadering hardnekkig bestreden door de heren J. C. Dros, D. Schilling, KI. Barendregt en J. van Asselt. —'1 Ook in een onlangs gehouden com missievergadering was nogal wat verzet gebleken. Onder andere werd toen het argument ingebracht dat de gemeente jthans nog helemaal niet kan beoorde len welke gevolgen deze personeelsuit breiding heeft voor de begroting. Het zou best kunnen dat door deze extra uitgave andere, nog belangrijker zaken zouden moeten worden uitgesteld. Wethouder J. Nauta ruimde laatst genoemd bezwaar dinsdagmiddag uit de weg door mee te delen dat inmiddels was gebleken dat de ge meentebegroting voor 1981 er nogal florissant uitziet. Voor de perso neelsuitbreiding is geld genoeg, zelfs als niet zou worden overgegaan tot verhoging van de plaatselijke belas tingen. In het standpunt van de tegenstrib- lelende raadsleden bracht dat echter leen verandering. Vooral de heer Dros wilde van geen ersoneelsuitbreiding weten. Hij geloof - le niet in de noodzaak en zag meer leil in een betere organisatie. In dat 'erband zei hij wat te verwachten van Ie nieuwe gemeentesecretaris J. van lijk. Dros zei er wél vrede mee te ;unnen hebben als de gemeente in leval van ziekte tijdelijke krachten aan- rekt. Hij zei van de argumentatie van en W. (die in hun pre-advies een aantal werkzaamheden hadden opge- ;omd) niet onder de indruk te zijn en tad liever een exacte tijdsbegroting ge- tien. Van een betere organisatie had lij hoge verwachtingen. ,,Je kunt werk naken en je kunt werk opruimen!" Overheidstaken Mevrouw Huitena-Vos van het CDA tei wel overtuigd te zijn van de nood- taak tot uitbreiding van het personeel, naar vond het een bittere gedachte dat de werkzaamheden die de gemeente er de laatste tijd heeft bijgekregen alle maal door het rijk zijn opgelegd, :onder dat het rijk dat financieel moge- ijk maakt. De CDA fractie stond aan vankelijk afwi|zend tegen de perso neelsuitbreiding om financiële redenen, maar nu blijkt dat de begroting deze extra last kan dragen (zonder meer dan rendmatige verhogingen van de be lastingen) kon men akkoord gaan. Voor Daan Schilling maakte dat laat- ite weinig uit. Los van het al of niet lebben van financiële ruimte moet iveral worden bezuinigd, dus ook bij Je gemeente Texel, zo oordeelde hij. Er moet rationeler gewerkt worden". Hij wilde eerst het beleid van de nieuwe gemeentesecretaris afwachten en sloot tich derhalve aan bij Dros. De heer N. C. Barendregt van de WD was zeer opstandig jegens de logere overheid. ,,We moeten de extra laken gewoon weigeren uit te voeren TAXI- EN TROUW AUTOVERHUUR Wiih«lm Inalaan 4-6 dèn 4*nBurg als er geen extra geld voor wordt beschikbaar gesteld", zo zei hij. Wantrouwen De heer S. de Waard betreurde het wantrouwen dat de tegenstribbelende raadsleden blijkbaar hebben in het functioneren van het ambtelijke appa raat. Helemaal los van het feit of er wel of geen ruimte voor is in de begroting, moeten de mensen die nodig zijn worden aangeworven, want het apparaat moet draaien. Dat is een eerste vereiste die niet kan worden af gewogen tegen wenselijkheden als beter wegonderhoud e.d. Anarchie „Het standpunt van Barendregt grenst aan anarchie", zei De Waard, „Je kunt geen taken weigeren, anders zetten ze je af. Je kunt alleen via de politieke kanalen actie voeren tegen dit beleid. Maar ja, we zitten nu eenmaal met deze regering...." De burgemeester had bezwaar tegen de mening dat de nieuwe secretaris als nieuwe bezem zoveel schoner zou vegen en dat daardoor werkzaamheden efficiënter zouden worden verricht. Op dit moment wordt de toekomstige Zaterdag 23 augustus wordt de jaarlijkse wandeling rond Texel gemaakt, een tocht van 65 kilometer. Het is de tiende keer dat de wandelsportver eniging 't Gouden Boltje dit evenement organiseert. Gestart kan worden tussen 6.30 en 7.00 uur vanuit het TESO wachtlokaal op de veerhaven van 't Horntje. Traditiegetrouw wordt met de wijzers van de klok meegelopen; er wordt dus eerst over het strand gewandeld. De datum is zodanig gekozen, dat het laag water is als de wandelaars de Slufter bereiken, zodat de geul makkelijk kan worden overgestoken. Sportkeuring Deelnemers moeten een sportkeu- ringsbewijs of ander bewijs van medi sche geschiktheid kunnen overleggen. Ze moeten tenminste 16 jaar en mogen maximaal 50 jaar oud zijn. Wie zich tevoren laat inschrijven betaalt 78,— in schrijfgeld. Daar komt een gulden bij als men wacht tot de startdatum. Voor inschrijving kan geschieden bij C. de Grave, Grensweg 3, telefoon 3552, of bij H. Ploeger, Beatrixlaan 66, telefoon 3971. Eigen tempo Zoals gebruikelijk lopen de wande laars in hun eigen tempo, wat betekent dat er na afloop geen gelijktijdige in tocht is. De snelste wandelaars arri veren om 15,00 uur bij de finish en de traagste tegen 20.00 uur. Vorig jaar werd aan het rondje om Texel door ongeveer 100 personen deelgenomen. Het is de zwaarste geor ganiseerde wandelprestatie die op Texel kan worden volbracht. secretaris al bij het personeelsbeleid be trokken. Hij wordt gekend in alle zaken die de structuur van de gemeente raken. Het aanwerven van tijdelijke krachten is zinloos. Er is een structu reel personeelsgebrek en het gaat om specialistenfuncties, die niet zomaar door tijdelijke nieuwkomers kunnen worden overgenomen. Er moet blijvende versterking komen. Verschuivingen Wethouder Nauta realiseerde zich dat het een vreemde indruk maakte dat hij zo plotseling met het bericht was gekomen, dat de gemeentebegroting genoeg ruimte biedt voor het salaris van nieuwe medewerkers. Hij legde uit dat de ruimte is verkregen door „ver schuivingen". Zo zal een deel van de kosten van de afdeling Ruimtelijke Ordening over de grondprijs worden omgeslagen. Naast de nieuwe secretaris verwachtte de heer Dros ook werkbe- sparing van de computer waarmee de gemeente tegenwoordig werkt. Hij zei dat hij beslist niet heeft willen beweren dat op het raadhuis niet wordt gewerkt. „Er wordt heus wel gewerkt, maa^dat houdt niet in dat er ook wat gebéurt. Dat hangt af van de leiding" In het leiden van personeel zei Dros meer er varing te hebben dan de heer De Waard. „Een nieuwe bezem veegt mis schien niet altijd schoon maar wel anders." De door Nauta genoemde omslag van R.O.-kosten over de grond prijs riep zijn gramschap op. De grond prijs wordt dus hoger en de gemeen schap is de dupe, zo constateerde hij, er aan toevoegend dat een hogere grondprijs de bouwactiviteit belemmert waardoor er minder bruto omzet en „dus" minder werk ontstaat De rondvaartkotter TX 88 heeft dins dagmiddag op bijna een kilometer af stand van Oudeschild een jongeman opgepikt. Het was een cursist van het „Windsurfcentrum Texel" die met een maat met de catamaran was gaan zeilen. Als gevolg van een hoge golf viel hij er af, Op dat moment hield hij zich ■vast aan de helmstok, die afbrak. De andere zeiler kon daardoor niet overstag gaan om de drenkeling te bereiken en aan boord te nemen. Hij zeilde weg om een andere catamaran te waarschuwen. Voordat deze de in het water achter gebleven jongeman (die een zwemvest droeg) had bereikt, was hij echter al opgepikt door de TX 88. Hij had ruim drie kwartier in zee gelegen en was nogal verkleumd. Bij de warmte van de motor van de rondvaartkotter kwam hij weer op verhaal. Kottervisser Cor van der Knaap en Petra Drijver zijn woens dagmiddag in ondertrouw gegaan op oud-Texelse wijze. Het gebeurde als onderdeel van het folkloreprogramma op het podium op de Groeneplaats. Het jonge paar was middelpunt van een boerenbruiloft, waarbij ernstige woorden werden ge sproken, maar waarbij ook de brandewijn met boontjes rijkelijk vloeide. Zoals bijna altijd bij de hoogtepunten van het folkloreprogramma gaven de toeristen in groten getale blijk van hun belangstelling. Het was allemaal weer zo echt moge lijk in elkaar gezet. Er was dus ook een echte ambtenaar van de burgerlijke Een groot deel van het huisvuil dat jaarlijks op de stortplaats bij de Mokbaai terecht komt, bestaat uit puin, oud ijzer, takken, ruigte en ander volumineus materiaal dat nuttig (her)gebruikt zou kunnen wor den waardoor de stortplaats minder gauw vol raakt. Door dit materiaal te scheiden van het gewone huisvuil zou in combinatie met de al eerder bepleite betere inzameling van oud papier en glas, een goede bijdrage aan de oplossing van het nijpende Texelse huisvuilprobleem worden gegeven. Het ziet er naar uit dat de stortplaats over twee jaar helemaal vol zal zijn. Het Pakt-raadslid Cor Ellen schreef een brief aan het college waarin hij betreurt dat de gemeente nog steeds niet is over gegaan tot een meer selectieve manier van huisvuilverwerking, bijvoorbeeld door te beginnen het puin apart op te slaan en voor wegenbouw en andere nuttige doeleinden beschikbaar te stel len. Ellen komt in zijn brief met nog meer ideeën voor huisvuilscheiding. De brief is dinsdagmiddag a.s. gespreks onderwerp in de commissie openbare werken die om 15.35 uur een openbare vergadering heeft in het raadhuis. Volgens Ellen kan bomenafval, land- bouwafval (takken en ruigte) worden gebruikt bij de verdediging van de westelijke duinkust tegen de zee. Hij pleit voor overleg met Rijkswaterstaat, waterschap en Staatsbosbeheer. Het materiaal wordt thans van elders aange voerd. Depot Het puin zou in een centraal steen depot moeten komen, vindt Ellen. Be vordering van selectieve verwerking zou volgens hem kunnen gebeuren door de aannemer die een 'milieubewuste mede werker' zouden moeten aanstellen. In overleg met de beheerder van de autowrakkenbelt zouden ook afgedank te wasmachines, gaas, frames, bedden e.d. een zinvoller bestemming moeten krijgen. Wat tenslotte aan gewoon huisvuil overblijft zou verbrand kunnen worden, maar dat lijkt voor Texel geen haalbare kaart. Mogelijk kan dit vuil wel per schip, in samenwerking met de andere Waddeneilanden, worden afgevoerd. Onkruid In de commissie zal ook worden gepraat over de wijze waarop de ge meente het onkruid in plantsoenen e.d. bestrijdt. Hierover zijn onlangs nog door een raadslid kritische geluiden geuit. In het belang van de discussie hebben B. en W. ook een brief bijgevoegd die vijf jaar geleden over dit onderwerp is ge schreven door de werkgroep Land- schapszorg. In deze brief wordt verzet aangetekend tegen de chemische be strijding (met herbiciden) van „zoge naamd onkruid". Gesuggereerd wordt dat het verwijderen met de schoffel (voor zover dat echt nodig is) wel eens goedkoper zou kunnen zijn dan het inzetten van een 'spuitploeg' met trek ker etc. Bovendien wordt met chemi sche bestrijding lang niet altijd voldoen de succes geboekt. Het middel moet worden aangepast in een bepaalde groeifase en de weersomstandigheden moeten meewerken. Verder vindt de werkgroep het gebruik van herbiciden in de bebouwde kom gevaarlijk met het oog op de gezondheid van de burgers. De gele, verdorde begroeiing (als gevolg van spuiten) tussen de stenen, wordt bovendien slordiger gevonden dan het levende groen. Zes keer duurder In het antwoord dat B. en W. destijds aan Landschapszorg hebben gestuurd wordt gezegd dat het met handkracht verwijderen van onkruid zes maal duur der is dan spuiten. Dit zou zijn gebleken uit een vergelijking bij werkzaamheden die in 't Horntje zijn uitgevoerd. Er wordt met klem op gewezen dat de gemeente zo weinig mogelijk spuit. Het gebeurt alleen op plaatsen waar het niet achter wege kan blijven, zoals op wegverhar dingen. Dit is nodig om slipgevaar te vermijden. Gemeentewerken zal op dezelfde „en dus voorzichtige" voet verder gaan en door contact met andere overheidslicha men en met de Kon. Maatschappij tot bevorderen van tuinbouw en plantkun de letten op nieuwe en betere mogelijk heden. „Ongeacht of men zich natuur beschermer noemt, dient verwijdering van groen waar het nu eenmaal niet toegelaten kan worden, de voorkeur te hebben boven de door u bedoelde bespuitingen van alles wat men als onkruid meent te moeten beschouwen. Overigens is het mogelijk dat u door meer contact met de gemeentelijke diensten en afdelingen op te nemen een genuanceerd beeld verkrijgt. Het is dan niet uitgesloten dat door bundeling van kennis in bepaalde gevallen gecoördi neerd opgetreden kan worden, zonder dat voor identiteitsverlies van uw actie groep gevreesd behoeft te worden". stand in de persoon van de heer W. Stam, die werd geassisteerd door de heer J. Bugel. Stam legde uit dat een trouwerij niet in de openlucht kan plaatshebben, omdat het gemeente huis daarvoor wettelijk is aangewezen. Een ondertrouwplechtigheid is niet aan een plaats gebonden. De ceremonie deed overigens nauwelijks voor een huwelijkssluiting onder. De toekom stige echtelieden gaven het ja-woord op de bekende vragen en tekenden de ondertrouwacte. In zijn toespraak repte de heer Stam over „Texels volksvijand nummer één" waarmee hij de woning nood bedoelde. Het echtpaar Van der Knaap krijgt daar ook mee te maken, want zij moeten nadat zij op 26 septem ber a.s. zijn getrouwd noodgedwongen genoegen nemen met een zomerhuisje. Stam maakte van de gelegenheid ge bruik om naar aanleiding van het beroep dat de bruidegom uitoefent, wat te vertellen over de Texelse be- staansbronnen en maakte vergelijkin gen tussen heden en verleden. Wat volgens de ambtenaar van de burger lijke stand niet is gewijzigd is de bete kenis van „Wij houden van elkaar." De bruiloftgangers hieven op accor- deonmuziek van mevrouw Jannie Craanen-Hemelrijk het „Lang zullen ze leven" aan. Brandewijn met boontjes en bruidsuikers werden uitgedeeld en namens de Folklorestichting stak de heer Willem Brugmans een gloedvolle rede af en bood het bruidspaar kleikoek met een cadeaubon aan. Het woensdagse folkloreprogramma is ook dit seizoen opnieuw een succes geweest. Als de weersomstandigheden ook maar enigszins meewerkten was er elke week een grote toeloop van belangstellenden. Toch is het folklore- bestuur niet in erg beste stemming want maar liefst dertig „begunstigers" hebben hun financiële bijdrage nog niet overgemaakt, waardoor men met een ernstig tekort komt te zitten. Dinsdagochtend omstreeks vier uur is in het ziekenhuis te Alkmaar de 24-jarige B. R. Lipke overleden. Zij kwam zater dag bij het baden in zee, ter hoogte van paal 27, in moeilijkheden en werd door strandbewakers van de KNBRD gered. In zorgwekkende toestand werd zij per helicopter naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht en vandaar getranspor teerd naar Alkmaar.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1