Groen (2wartsjexels in het hart-, Bolidt-vloer sporthal wordt nachtmerrie Commissie wil nieuw plan voor rouwkamers Zaal twee maanden buiten gebruik? Schouwburgprogramma '80-'81 Verzekering opgelicht ZMLK-gebouw voor onderwijs reserveren „De vrouw in de reclame" Sauna in andere handen Verstrekking warme maaltijden ■- -T'rife'vw/. 1»; i v_i.v-•r - - 93a JAARGANG NR. 9504 TEXELSE VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. TNO Delft ziet het somber in voor de Bolidt kunststofvloer in de sporthal Ons Genoegen te Den Burg. Hoewel chemisch on derzoek van het verwekingsverschijnsel waaraan de vloer lijdt, nog moet geschieden, wordt er al rekening mee gehouden, dat de hele vloer moet worden vervangen. Als het tegenzit zal het niet lukken om de cementen ondervloer daarbij ongerept te laten, zodat ook deze moet worden vernieuwd. Al met al zal de sporthal dan ongeveer twee maanden buiten gebruik moeten worden gesteld, wat vlak voor het binnensportseizoen als een ramp wordt ervaren. Niet alleen zullen honderden zaalsporters van de sporthal verstoken zijn maar voor de Welzijnsstichting betekent het ook nog een aanzienlijke inkomstenderving. Want er wordt voor die tijd uiteraard geen zaalhuur betaald. Het ligt dus voor de hand dat in de dinsdagavond gehouden vergadering van de commissie voor welzijns zaken werd gepleit voor voorlopig oplappen van de vloer en pas tot al gehele vervanging over te gaan in de zomervakantie van 1981. Het is echter zeer de vraag of de daarmee samenhangende risico's aanvaardbaar zijn, want de vloer gaat steeds verder achteruit. Er is daarom wat te zeggen voor een zo spoedig mogelijk totaal herstel. In de eerste tijd van het winterseizoen kunnen diverse sporten nog op het veld worden beoefend. Bolidt kunststofvloeren zijn niet alleen aangelegd in de sporthal in Den Burg maar ook in de dorpshui zen van De Cocksdorp, Oudeschild en De Waal. Nagegaan zal worden of ook daar reparatie of vervanging nodig is. Men is daarover allerminst gerust. TNO heeft na een inspectie in ,,Ons Genoegen" zijn voorlopige bevindingen kenbaar gemaakt. Het chemisch onder zoek (dat maar liefst vier weken duurt) moet echter nog komen. Maandag a.s. komen vertegenwoordigers van de Nederlandse Sportfederatie om zich over het probleem te buigen en de Wel zijnsstichting van advies te dienen. Een dag daarna zal met de belanghebbende verenigingen worden vergaderd. Zo snel mogelijk zullen daarop beslissin gen worden genomen. Van de uitslag - van het chemisch onderzoek zal het vooral afhangen in hoeverre men de firma Bolidt voor de schade aanspra kelijk wil stellen. Erg eenvoudig ligt het niet, want het verschijnsel heeft zich ruimschoots na afloop van de garantie periode voorgedaan. Daan Welboren concludeerde in de vergadering verbitterd dat Texel veel pech heeft met zijn sporthal.,, Het dak deugt niet, de vloer deugt niet. Het mankeert er nog maar aan dat er straks ook wat met de muren is MZW-projekt De begeleidingscommissie die ver antwoordelijk is voor de gang van zaken in het Mensen Zonder Werk- projekt wordt momenteel samenge steld. Er zitten vertegenwoordigers in van de vakbeweging, de jongeren, de sociale dienst, de werkgelegenheids- commisie, de middenstand, de WAO- ers en een vrijwilliger van het MZW- projekt zelf. Als waarnemers worden twee leden van de raadscommissie voor welzijnszaken toegevoegd. Op voorstel van Daan Schilling werd uitge sproken dat deze waarnemers niet steeds dezelfde mensen zullen zijn, maar dat de commissieleden bij toer beurt als zodanig functioneren. Niet alle commissieleden vonden dat een erg practische regeling (bij steeds andere mensen komt er van controle op de gang van zaken bij het MZW- projekt niet veel terecht) maar de meer derheid vond het rouleren wel aantrek kelijk want op deze wijze zouden alle commissieleden met het MZW-projekt in contact komen. Tijdens de discussie kwam nog eens vast te staan, dat de begeleidingscommissie geheel verant woordelijk is voor het MZW-werk en dus niet de projektleider Kees de Noord of zijn vervangers. In de praktijk voert de projectleider het werk wel uit en kan hij door de begeleidingscommissie wor den gecorrigeerd, maar de begelei dingscommissie is verantwoordelijk. Te vergelijken dus met de positie van de gemeenteambtenaar voor wiens doen en laten B en W verantwoordelijk zijn. De verantwoordelijkheden zijn om schreven in het huishoudelijk reglement voor de begeleidingscommissie, waar mee de commissie welzijn akkoord ging- SBD Met het functioneren van de Schoolbegeleidingsdienst op Texel gaat het de laatste tijd erg goed. De SBD heeft aan de adviesraad van de gemeente rapport uitgebracht, waar in verslag wordt gedaan van de acti viteiten en van de mening daarover van de betrokken scholen. Het was bijna allemaal lof wat de klok sloeg en dat was wel erg plotseling na de zeer negatieve meningen die nog zeer onlangs over de schoolbegelei dingsdienst konden worden vernomen. Voorzitter wethouder Blanken con stateerde in de vergadering van dins dagavond dat de SBD op Texel tegen woordig goede mensen aan het werk heeft en dat het er bij de leiding in Den Helder beter toegaat. „Het werk staat of valt met de mensen die het uitvoe ren". Overigens kan niet gezegd worden dat ineens alles volmaakt is. Dinsdag werd via de Texelse Courant de schouwburgfolder voor het seizoen 1980/81 verspreid. Wie deze niet mocht hebben ontvangen kan er alsnog een op het bureau culturele zaken in het raad huis afhalen. Hier kunnen ook exem plaren van de Helderse Schouwburg krant, die uitgebreidere gegevens bevat, worden verkregen. Het inschrijvingsfor mulier moet uiterlijk woensdag 27 au- /laCTt TAXI-EN TROUW AU TO VERHUUR Met name ontbreekt nog het totaal overzicht op het werk. Mogelijk is ook de individuele hulp aan kinderen beter te organiseren. Waar nog duidelijke on tevredenheid over bestaat is het zg. 5-6 onderzoek. Dit is een door de SBD ge organiseerde test onder de leerlingen van de vijfde en zesde klasse om vast te stellen welk vervolgonderwijs voor hen het meest gewenst is. Dit onder zoek wordt met name door het vervolg onderwijs zelf niet waardevol gevon den. In de meeste gevallen kan het schoolhoofd zelf goed bepalen wat de mogelijkheden voor de kinderen zijn. Het onderzoek van de SBD zou daarom in hoogstens 20% gewenst zijn; dat zijn de twijfelgevallen. Maar er zijn ook on derwijskrachten die de SBD een welkome aanvulling vinden van hun eigen bevindingen. Sharks Bestaat de geruchtmakende jeugd groep The Sharks nog? Deze zomer leek het dat alle leden hun interessen naar andere zaken hebben verlegd, zodat van een georganiseerde vereni ging geen sprake meer zou zijn. Om die reden heeft de gemeente het geld dat was uitgetrokken om het clubver- blijf op het voormalige Boys-terrein te herstellen voorlopig vastgehouden. Gelein Jansen zei echter door een ver tegenwoordiger van de Sharks te zijn benaderd met het verzoek om de toilet- en andere voorzieningen van het gebouwtje te verbeteren. Wethouder Blanken zei dat hij jeugdbegeleider Jan Kramer zal vragen na te gaan hoe de zaken erbij staan. Daan Schilling drong nog eens aan op het met kracht doorzetten van de plannen voor een Texelse motorlbrom- fietsicrossbaan. Schoolzwemmen Daan Welboren had klachten verno men over het schoolzwemmen. De les sen schijnen niet zoveel voor te stellen, waardoor de resultaten niet best zijn. Om die reden kiezen ouders voor zwemlessen buiten schoolverband op Texel of in het overdekte bad van Den Helder. Welboren wilde een overzicht van resultaten en kosten van het schoolzwemmen, wat door Blanken werd toegezegd. Bij het vervoer per bus van kinderen uit de buitendorpen naar het zwembad schijnen zich ook problemen voor te doen, soms als gevolg van het feit dat een school in verband met het weer van de zwemles afziet, maar dat niet doorgeeft aan de AOT zodat de bus voor niets komt. Ook het publiek dat de vergadering bijwoonde mocht van de rondvraag gebruik maken om wensen naar voren te brengen. Namens de Weer- en Sterrekundeclub maakte de heer Vinke uit Den Burg daarvan gebruik. Zijn ver eniging wil 's avonds graag het voor malige ZMLK-klasje aan de Beatrix- laan gebruiken voor allerlei activiteiten. Blanken zei dat dit mogelijk is zolang het gebouw de huidige onderwijsbe- stemming houdt. Het ideaal is echter dat de vereniging gebruik kan maken van (eventueel nieuw te stichten) voor zieningen in dorpshuis de Oude ULO. Maandag 25 augustus begint het Vrouwenhuis met een nieuw program ma voor het winterseizoen. De eerste avond is een thema-avond met dia's, verzorgd door mevr. Els Wolters uit Hengelo. De avond gaat over „De vrouw in de reclame". Els Wolters is medewerkster van de „Meld- en Regel- kamer". Dit is een werkgroep, die zich bezighoudt met de problemen rond de discriminatie van vrouwen en mannen in de media. Het is een onderdeel van Man-vrouw-maatschappij" De familie F. Rootlieb heeft de woning met saunabad Keesomlaan 43 in Den Burg per 1 september overgedaan aan de heer JGroen van de Reizenboe- tiek. Mevrouw Cora Groen-Boekel zal de exploitatie van de sauna op dezelfde voet voortzetten. Er is sprake van een ruil, want de familie Rootlieb neemt de woning Noordwester 49 van de familie Groen over. Per 1 september gaat de verstrek king van warme maaltijden van start Mensen, die niet of minder goed in staat zijn hun eigen potje te koken, kunnen daarvan gebruik maken. Men kan zich elke maandag, woensdag en vrijdag opgeven van 9.00-10.00 uur in h het dienstencentrum De Hollebol aan de Burgwal, telefoon (02220) 2696. Om aan kapitaal te komen voor het windsurf centrum waaraan zij zijn verbonden, hebben een Texelaar en een Zaandammer zich schuldig ge maakt aan oplichting en valsheid in geschrifte. In februari van dit jaar verklaarden zij tegenover de politie dat een grote hoeveelheid surfplan ken en aanverwante artikelen, die zij in een garagebox in Zaandam hadden opgeslagen, was ontvreemd. De verzekering trapte er in en keerde 742.000,— uit. Later bleek dat het verhaal van de diefstal een verzinsel was. De politie kreeg een tip dat het Windsurfcentrum op Texel het „gestolen" materiaal ge woon in gebruik had. Aan de hand van de nummers op de boten was het een voudig om dat vast te stellen. Het tweetal heeft inmiddels bekend. Tevens is met de verzekeringsmaatschappij een regeling getroffen om het ten onrechte ontvangen geld terug te betalen. Het indienen van een valse aangifte zagen de daders als enige mogelijk heid om aan voldoende kapitaal te komen voor hun op dat moment niet bijzonder goed draaiende windsurfcen trum. Het plan bestond om een wind- surfschool te beginnen op Kreta. Met een deel van het „gestolen" mate riaal werd inderdaad een poging gedaan om op dit eiland te beginnen, maar het werd geen succes en het materiaal kwam weer naar Texel terug. Het als gestolen opgegeven materiaal omvatte een catamaran, 15 complete surfplanken, zeilen, zwaarden, surfpak- ken, zwemvesten en ander toebehoren. Het onderzoek in deze zaak werd verricht door de recherche van Zaan stad. Wllhalminalaan 4-6 «tan Burg gusiusa.s. worden ingezonden. Daarna is nog wel bestelling mogelijk, doch de kans dat dan nog Helderse schouw- burgkaarten kunnen worden toegewe zen is dan wel aanzienlijk kleiner. Behalve de normale avondvoorstellin gen is er dit jaar voor de Texelaars nog een ruimer keuzepakket, dat met de normale bootverbinding kan worden bezocht. Naast de gebruikelijke koffie concerten zijn er nu ook matiné's en kindervoorstellingen. Voor de avond voorstellingen in Den Helder wordt on derzocht in hoeverre de Texelaars be lang hechten aan vervoer per bus van de schouwburg naar de boot. De Helderse Autobusdienst heeft verklaard daar bij voldoende belangstelling aan te willen meewerken. Speciaal met het oog hier op is een extra vraag op het bestel formulier opgenomen. Een ruime meerderheid van de commissie voor welzijnsza ken heeft dinsdagavond het idee om van het ZMLK-ge bouw nabij de Beatrixschool in Den Burg te verbouwen tot aula (rouwkamers) van de hand gewezen. Er wordt de voorkeur aan gegeven dit ge bouw beschikbaar te houden voor onderwijsdoeleinden en een geheel nieuw plan voor een aula te ontwerpen. Voorzitter Fridt Blanken oefende niet geringe aandrang uit om de commissieleden tot deze beslissing te brengen. Hij wees op de mogelijk heid dat Texel op den duur misschien toch een vorm van LOM- onderwijs kan stichten en het zou dan jammer zijn als er geen gebouw voor beschikbaar is. LOM-onderwijs en MLK-onderwijs onder één dak mag niet. Hoewel het ZMLK-gebouw al geruime tijd niet meer wordt gebruikt als schooltje voor Zeer Moeilijk Lerende Kinderen (ZMLK) wordt met momenteel toch nog 23,5 uur per week door de Beatrixschool gebruikt. Het voorstel om deze activiteiten dan maar naar de toch zeer ruim opgezette Bea trixschool te verplaatsen werd door Blanken van de hand gewezen omdat de indeling van de school (aantal beschikbare vertrekken) dat niet toe laat. Er zou een verbouwing van de school voor nodig zijn en dat loopt in de tonnen. Logopediste Het ZMLK-klasje wordt momenteel o.a. gebruikt door de logopediste me vrouw Schuppers. Deze had in een brief tegen de mogelijke verbouwing tot rouwkamers geprotesteerd en uit gelegd dat haar logopedistische behan delingen beslist niet naar de Beatrix school kunnen worden verplaatst. Een apart gebouw van een bepaalde groot te en indeling is nodig, onder andere ter vermijding van hoorbare en zicht bare storingen. De brief van mevrouw Schuppers werd door Blanken aan de commissie voorgelegd als extra argu ment om van het rouwkamerplan af te zien. Hij ontkende overigens niet dat het ZMLK-gebouw op zichzelf wel ge schikt is om tot aula te worden ver bouwd; ook in verkeerstechnisch opzicht ligt het gunstig. Niettemin achtte hij het onverstandig om het gebouw aan zijn onderwijsbestem- ming te onttrekken. In ieder geval moet daarmee worden gewacht totdat het thans lopende onderzoek naar de mo gelijkheid van gecombineerd MLK- en LOM-onderwijs is voltooid. Het com missielid Daan Schilling kon zich het standpunt van Blanken als wethouder van onderwijs wel voorstellen. Hij merkte echter op dat bij een LOM- schoolbestemming de activiteiten die nu in het gebouw plaatsvinden, zouden moeten verdwijnen, zodat dat argument weinig steek houdt. Gelein Jansen woog de dringende behoefte aan een aula af tegen de kans dat Texel ooit een vorm van LOM- onderwijs in het ZMLK-onderwijs mag onderbrengen. Hij wilde het ZMLK- gebouw daarom wel veranderen in een aula. Hij veronderstelde dat dit verbouwplan minder kostbaar zou zijn dan het inmiddels verlaten plan om bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg een dergelijke voorziening te maken. De bouwkosten zijn van belang, want op Texel gaan per jaar niet meer dan 100 mensen dood en een belangrijk deel daarvan zal worden opgebaard in bejaardenhuizen, verpleeghuis e.d. Het aantal mensen dat per jaar in de stich ten rouwkamers wordt opgebaard, kan dus nooit groot zijn. „Per geval" zullen de kosten dus hoog uitpakken. Volgens Blanken zou verbouwing van de ZMLK- school tot aula eerder duurder dan goedkoper zijn dan bouw van rouwkamers bij de Doopsgezinde kerk. Jansen voerde aan dat het ZMLK- gebouw op een neutrale plaats staat. Niet alle mensen stellen het op prijs om hun doden bij een bepaalde kerk op te baren en van daaruit te begraven Jansen zei niet te geloven in de onmis baarheid voor onderwijsdoeleinden van het ZMLK-gebouw. Als gevolg van daling van het leerlingental komt straks in diverse schoolgebouwen op Texel ruimte vrij. De paar uur dat de logo pediste het ZML K-gebouwtje nodig heeft, viel volgens hem in het niet bij de behoefte aan rouwkamers. De heer C. van Trigt voerde aan, dat een aula in het ZMLK-gebouw juist niet zo gunstig gesitueerd is. Voor de leer lingen van de Beatrixschool er tegen over is het niet zo leuk om per jaar van zo'n vijftig begrafenissen getuige te zijn. Van Trigt wees er verder op dat de Vereniging van ouders van gehandi capten een zinvolle bestemming weet voor het ZMLK-gebouw, maar uit tactische overwegingen wilde hij daar niet over uitweiden. Al pratende kwam de meerderheid van de commissie tot de conclusie dat het beter zou zijn om op een andere plaats in Den Burg een heel nieuw plan voor een aula uit te voeren. Er werd tevens aangedron gen daarmee spoed te betrachten want zo'n voorziening heeft Texel dringend nodig. Al jaren wordt er om gevraagd. Het voormalige ZML K schooltje een de Beatrix leen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1