TOTAALPLAN VOOR SCHEIDING HUISVUIL w J Zegers: Stoppen met broddelen ,,One flew over the Cuckoo's nest" S 9* BI R\T0l IH H\)Ki r - 1 KRUISWOORDPUZZEL X PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 Het gemeentebestuur komt binnenkort met een totaalplan voor scheiding van het op Texel ingezamelde huisvuil. Wethouder Gerard van der Kooi beloofde dat in de dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering van de commissie voor openbare werken naar aanleiding van klachten uit deze commissie, dat de gemeente de huisvuil- scheiding weinig beleidsmatig aanpakt. Steeds naar aanleiding van voorstel len uit de gemeenteraad gebeurt er wat. En als een ander met nieuwe voorstellen komt gebeurt er weer wat, zonder dat het totale probleem onder de loep wordt genomen. Vooral het commissielid P. A. Zegers van het CDA vond dat geen beleid. 'Er wordt maar wat afgebrod- deld', zo zei hij. De wethouder erkende het ten laste gelegde grif: 'We zijn op dit punt niet erg voortvarend geweest maar dat wordt nu anders'. Zoals bekend heeft de gemeente al het nodige aangekondigd met betrek king tot huisvuilscheiding. Het ophalen van gescheiden aangeboden huisvuil wordt geen haalbare kaart geacht, maar door het (financieel) stimuleren van het ophalen van oud papier door vereni gingen wil men meer papier onttrekken aan de jaarlijkse Texelse vuilberg en door uitbreiding van het aantal glas containers denkt men de hoeveelheid glas die voor hergebruik wordt inge zameld, aanmerkelijk te kunnen vergro ten. Aangezien glas en papier een belangrijk percentage uitmaken van de totale hoeveelheid huisvuil, zou het 'vol' raken van de vuilstortplaats kunnen worden uitgesteld. Puindepot Het raadslid Ellen is onlangs ook met nieuwe ideeën gekomen om een deel van het huisvuil een nuttige bestemming te geven. Hij stelde onder andere het inrichten van een puindepot voor (waar door wordt gestimuleerd dat puin dat anders op de stortplaats terecht komt, nu voor wegenbouw, dijkonderhoud e.d. wordt benut) en vond ook dat takken, ruigte e.d. zouden moeten worden gebruikt bij de kustverdediging. Uit de reacties van voorzitter Van der Kooi en directeur Jvan Hoorn bleek dat de gemeente op dit gebied al bezig is. Op de stortplaats wordt nu al een zeer groot deel van het puin apart gehouden, waarna het ter beschikking staat van de mensen die het kunnen gebruiken. Ook ruigte en takken worden al ter beschik king van Rijkswaterstaat gesteld, maar een en ander kan wellicht nog worden uitgebreid en verbeterd. De gemeente wil onderzoeken of het mogelijk is op het terrein van de voormalige riool- zuivering bij Den Burg een puindepot in te richten. Centraal De bedoeling is dat aannemers het puin dat van sloopwerkzaamheden o- verblijft, hier direkt bezorgen inplaats van op de belt. Er zal wel een vorm van toezicht moeten komen om te voor komen dat het een rommel wordt. Belangrijk is dat het zuiveringsterrein centraal ligt, waar zowel het bezorgen van puin als het afhalen wordt gestimu leerd. Verder staat de gemeente niet onwillig tegenover het idee om afge dankt sloophout ter beschikking te stellen van mensen die er hun open- Donderdag t.m. dinsdag draait in City Theater 'One flew over the cuckoo's nest'. Patrich McMurphy (Jack Nichol son) heeft genoeg van het straffe regime in het verbeteringsgesticht waar hij nog een paar maanden moet door brengen. Hij simuleert dat hij gestoord is en wordt overgeplaatst naar een psy chiatrische inrichting, waar hij een ge makkelijk leventje denkt te hebben. Maar hij heeft buiten zuster Ratched gerekend, een niet bepaald zachtzinnige tiran. McMurphy komt daar binnen als een frisse wind, die de andere mannen langzamerhand een beetje losmaakt. Hij sluit een eenzijdige vrienschap met de doofstomme indiaan Chief 8romden. Als hij merkt dat de mannen minder krijgen dan waar ze recht op hebben, gaat McMurphy een campagne voeren om zuster Ratched (Louise Fletcher) machteloos te maken. Het gaat lijken op het gevecht tussen twee boksers,, waarbij ze elk op hun beurt een ronde winnen. Maar na een door McMurphy georganiseerd vistochtje, slaat de zuster toe met een van haar machtsmiddelen: de electroshock-therapie. McMurphy geeft niet toe; ze zal hem niet klein krijgen, wat ze ook met hem uitvoert. Tot zijn grote genoegen heeft hij inmid dels gemerkt dat Chief Bromden hele maal niet doofstom is, maar al jaren iedereen voor de gek heeft gehouden. Nu wordt hun vrienschap er een voor het leven en ze maken plannen voor een vlucht naar de vrijheid. Een vrijheid die McMurphy met zijn leven moet beko pen. Deze met 5 oscars bekroonde film is toegankelijk voor personen vanaf 16 jaar. Zondagmiddag 3 uur:Dunderklumpen' Het verhaal begint tijdens de midzomer als de zon niet ondergaat. De ouders van Jens en Camille zitten buiten gezellig te praten. Camille slaapt al maar Jens zwerft nog buiten rond, in geze- schap van zijn geitje Steroog. Het is een prachtige avond en alles is rustig maar ongemerkt sluipt het vreemde mannetje Dunderklumpen de kamer van Camilla binnen en steelt haar schatkistje, waar het in de hele film om draait en dat voor een verrassend eind zal zorgen. Dun derklumpen vlucht met zijn buit in zijn drijvende ton weg. Jens heeft alles gezien en zet met zijn geit in een roeiboot de achtervolging in. Deze film iseen geslaagde combinatie van speel-en tekenfilm en is geheel Nederlands ge sproken. Alle leeftijden. haard of potkachel op willen laten branden, wat inhoud dat ook dit materi aal op de stortplaats zoveel mogelijk apart moet worden gehouden. Nog maals werd uitgelegd dat het een mis verstand is om te denken dat alle Texelse afval zonder meer op één hoop wordt gegooid en daardoor niet meer bruikbaar is. Het puin van de hotels Ca- lifornië en Bosch en Zee is helemaal niet op de belt geweest, maar ging recht streeks naar het Waterschap die het gebruikt bij weg- en dakwerkzaamhe den. Van het gesloopte hotel Tubantia werd ook een deel van het puin nuttig gebruikt. Het uit het huisvuil halen van oude metalen lijkt minder eenvoudig. Maar grote stukken (wasmachines, koelkasten, stalen meubelen etc.) zou den wel rechtstreeks naar het autokerk hof kunnen worden gebracht om ten slotte als schroot te worden afgevoerd. De gemeente zal er met de familie Kaan over praten en daarbij tevens verbete ring trachten te bewerkstelligen van de afvoer van autowrakken. De gemeente zal de ideeën die onlangs en in het ver dere verleden naar voren zijn gebracht met betrekking tot de afvalverwerking op Texel allemaal nog eens bekijken en dan met een integraal scheidingsplan komen. Daartoe zal de sluimerende 'commissie vuilverwerking' nieuw leven worden ingeblazen. Niet afsluiten Zoals gebruikelijk kwamen in deze commissievergadering ook verkeers- vraagstukken aan de orde. Voorzitter Van der Kooi deelde mee dat het college [conform het advies van de verkeers- commissiel er niets voor voelt om de route Waalderstraat-Kogerstraat tot voetgangersgebied te maken. Men wil het autoverkeer alleen binden aan een maximum aslengte, waardoor wordt voorkomen dat met name autobussen in de problemen komen, vooral in de bocht bij de Oudheidskamer en in het smalle deel van de Kogerstraat dat erop aan sluit. De heer Zegers toonde zich teleur gesteld. Uit zijn eigen ervaring wist hij dat voetgangers in het smalle Koger- straatgedeelte zeer in het nauw worden gedreven door het autoverkeer, vooral ook omdat de ruimte tussen de amira- paaltjes en de gevelwand wordt inge nomen door straathandel, waardoor er geen uitwijkmogelijkheid is. De menin gen in de commissie liepen zeer uiteen. De heer Henk Beumkes van het Pakt wilde het autoverkeer rigoureus weren en zag een totaal autovrij Den Burg als ideaal. De heren J. van Asselt (Texels Belang) en KI. Barendrecht (WD) we zen dat verontwaardigd van de hand. Afsluiten voor auto's zagen zij als een uiterste maatregel. De heer Zegers zei dat de mensen die in de Kogerstraat wonen voorstander van afsluiting zijn. Van der Kooi zei dat ook rekening moet worden gehouden met anderen die van deze straat gebruik maken. De politie zal erop moeten letten dat de straathandel achter de amirapaaltjes voldoende ruim te laat voor de voetgangers. Pontweg Tot dusver zijn op de Pontweg geen voorlopige verkeersmaatregelen getrof fen. Het is niet gelukt omdat de le veringstijden voor verkeerslichten vijf maanden bedraagt, waardoor de zaak voor het seizoen toch niet kon worden rondgemaakt. Daarom worden defini tieve maatregelen rustig voorbereid. In tussen zijn drie belangrijke kruispunten op de Pontweg verkeerstellingen ge houden. Van de resultaten daarvan zal in belangrijke mate afhangen welke maat regelen zullen worden genomen. Energiebesparing De commissieleden kregen een voor ontwerp voor de begroting 1981 van ge meentewerken ter inzage, zodat ze er aan- en opmerkingen op konden maken. De heer Zegers verbaasde zich er over dat de gemeente het afgelopen jaar 25000 gulden heeft uitgegeven voor ad viezen om tot energiebesparing in de gemeentelijke gebouwen te komen, ter wijl volgens de begroting 1981 toch f5.000, - méér aan electriciteit zal worden uitgegeven. De gemeente trekt zich blijkbaar niets van de adviezen aan en gaat door met het steeds meer ge bruiken van electriciteit. Voorzitter Van der Kooi ontkende dat laatste, maar het is niet mogelijk om op zo korte termijn de adviezen in de praktijk te brengen. Er moet zelfs nog worden becijferd welke investering is gemoeid met het aan brengen van energiebesparende voor zieningen. Voorzichtigheidshalve is dus uitgegaan van toenemend energiege bruik, maar de praktijk heeft al uitge wezen dat het de goede kant uitgaat. Zo is door het aanbrengen van energie besparende tl-buizen de laatste tijd min der stroom gebruikt. Naar aanleiding van andere begrotings posten waarover vragen werden ge steld, werd meegedeeld dat de Texelse i--.''-*' u j'-v A «»»>- ïvs# w De vuilstotlplaets bij de Mokbaai. horecabedrijven over drie jaar aan brandveiligheidsvoorschriften zullen voldoen.De heer Zegers pleitte voor versnelling bij de uitvoering van de brandpreventiemaatregelen want dat geeft werk voor de thans vrijwel zonder werk zittende Texelse aannemers. Molen De electriciteit opwekkende windmo lenvan Oudeschild is aan 'groot onder houd' toe. Met name de wieken verke ren in deplorabele staat. In samenwer king met deskundigen zal een herstel plan worden gemaakt; de kosten daar van zullen als investeringspost ter goed keuring aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De heer Henk Beumkes had een energiebesparingstip. Hij wilde onder zocht zien of het geloosde koelwater van de electriciteitscentrale kan dienen voor verwarming van de huizen van Oudeschild. In het verleden is ook al een gediscussieerd over het mogelijk nuttig gebruik van het verwarmde water, dat nu zomaar in de Waddenzee wordt gestort. Het idee om dit water via een pijpleiding naar Den Burg te voeren, waar het zwembad ermee verwarmd zou kunnen worden, bleek in de praktijk echter onuitvoerbaar. De afstand waarover het water getrans porteerd moest worden, was het strui kelblok. Maar Oudeschild ligt dichterbij. Directeur Van Hoorn wilde de moge lijkheden wel eens nagaan, maar voor zag problemen. Het afgewerkte koel water is agressief, waardoor bijzondere eisen moeten worden gesteld aan de transportleidingen, nog afgezien van de vraag of het koelwater wel voldoende warmte kan bevatten om heel Oude schild te verwarmen. De ervaringen die jaren geleden zijn opgedaan bij het ver warmen van enkele scholen in Den Burg met het koelwater uit de oude TEM-cen- trale zijn niet erg hoopgevend. Maar wellicht zijn er tegenwoordig betaalbare materialen die wel bestand zijn tegen het agressieve (en in dit geval bovendien extra zoute) warme zeewater. Watermolenweg De route Watermolenweg-Stolpweg bij Den Hoorn is dringend aan een op knapbeurt toe. Op een vraag van Beumkes hoe het staat met de plannen, werd meegedeeld dat nog onderzocht wordt of de weg tevens kan worden verbreed. Het staat wel vast dat te gelijkertijd verbreden het meest gewenst is, maar de financiën spreken ook een woordje mee. Voor de gemeentereini ging wordt in 1981 f 20.000,- meer uitgetrokken dan voor het lopende jaar. Dat was aanleiding voor discussie over de vraag in hoeverre de vuilverwerking een activiteit is die door 'toeristisch vuil' wordt veroorzaakt. Draaien de Texe laars financieel op voor het opruimen van het vuil van de toeristen? Uit het antwoord bleek dat dit laatste nauwe lijks het geval is. Het vuil van campings, hotels e.d. komt vrijwel allemaal in con tainers terecht en deze 'containerdienst' heeft een sluitende exploitatie. Er wordt dus geen geld uit de algemene middelen op toegelegd, wat bij het ophalen van het huisvuil in zakken wel het geval is. Overigens hebben de Texelaars geen reden tot klagen over de kosten die met het verwerken van huisvuil zijn ge moeid. In andere plaatsen is het reini gingsrecht soms wel twee tot drie keer zo hoog. Het 'verwerken' van huisvuil door het op een stortplaats te gooien is nl. een goedkoop systeem. Een andere situatie ontstaat als Texel zijn huisvuil te zijner tijd naar het vasteland moet af voeren. De commissieleden konden ook sug gesties doen voor het investeringsplan van 1981. Henk Beumkes vroeg om maatregelen bij de 'ingang' van De Koog (Pontweg-Dorpsstraat). De situa tie op het door het bos lopende weg gedeelte is gevaarlijk. Het fietspad gaat hier over in gewone verkeersweg. Het Pontweg-fietspad zou hier aan beide zijden moeten worden voortgezet. Vuil uit zee Beumkes vond dat ook iets gedaan moet worden tegen de enorme hoeveel heden plastic en andere rommel die vanuitde Waddenzee over de dijk waait. Dit is een nadeel van de nieuwe delta- dijk: door het flauwe talud waait vuil er makkelijker over dan vroeger. Mensen van de polder ruimen veel vuil op, maar het is niet voldoende. Wat betreft de vuiloverlast rond de stortplaats is wel een belangrijke verbetering opgetreden, nadat hierover is geklaagd. Omwonenden zouden zich tot taak kunnen stellen de over de dijk gewaaide rommel af en toe eens bijeen te garen. Beumkes zei wat dat betreft geen beste ervaringen te hebben. De NIOZ mede werkers waarmee hij als havenmeester bij het NIOZ nauwe kontakten onder houdt, waren er ondanks hun milieu bewuste instelling niet voor te porren, met uitzondering van het havenper soneel. Niet automatisch Jan van Asselt waarschuwde tegen het 'automatisme' bij het vervangen van gemeentelijk materieel. Het is in deze tijd van bezuiniging niet juist om iets te vervangen alleen omdat het een bepaald aantal jaren is gebruikt. 'Kijk eerst of het nog een jaartje langer mee kan'. De heer P. A. Zegers zei dat B en W snel ernst moeten maken met de verkeers maatregelen op de Pontweg. Anders zal het CDA in de raad met een motie komen en het staat bij voorbaat vast dat deze zal worden aangenomen. Ook rekende hij op hoge prioriteit voor de vernieuwing van de riolering van Den Burg en het gescheiden ophalen van huisvuil. Onkruid De commissie ging er mee akkoord dat de gemeente het onkruid op straten en in plantsoenen op de thans ge bruikelijke wijze blijft bestrijden, wat in houdt dat bestrijding met chemische middelen niet wordt uitgesloten. De heer KI. Barendrecht had er zich aan geergerd dat de tegenstanders (Lees verder op pagina 5) iiiii Horizontaal: 1. Drank 6. plaats in Groningen 12. soort pensioen 13. voorzetsel 15. zangnoot 16. godin 17. de lezer heil (lat. afk.) 19. land in Europa 23. zangnoot 24. kwajongen 25. sportterm 26. kleur 28. lijst 30. Frans lidwoord 31. ieder 33. kloosterzuster 34. reptiel 36. houding 38. eenvoudig 40. heilige (afk.) 41. lidwoord 42. dat is (afk.) 43. in casu (afk.) 45. langwerpig ronde 48. toestand van rust 50. bouwland 52. gek 54. thee (Eng.) 56. familielid 57. breedvoerig 59. aanw. vnw. 60. voor 62. gebergte in Duitsland 63. godsdienst (afk.) 65. plezierreiziger 68. water in Brabant 69. plaats in Duitsland 71. de oudere (afk.) 72. voegwoord 74. nagerecht 75. achterwege laten 76. onbeleefd Verticaal: 1. vaartuig 2. godin 3. windrichting (afk.) 4. van onderen (afk.) 5. leer van het heldendicht 7. tijdperk 8. eenmaal 9. kindergroet 10. eenh. v. druk (afk.) 11. vrucht 14. nummer (afk.) 18. afgelegen 20. hoefdier 21. school 22. rangtelwoord 24. gymnastiekwerktuig 27. inhoudsmaat 29. zangnoot 30. Frans lidwoord 32. communicatiemiddel 34. boom 36. trio 37. troefkaart 39. nakomelingschap 44. zeilterm 46. vorm van voren 46. vorm van veren 47. draagvat 48. dierlijk produkt 49. schaaldiertje 51. vogel 53. waterhoogte (afk.) 55. en anderen (afk.) 58. inhoudsmaat (afk.) 59. water in Engeland 61. windrichting 64. mil. opl. school (afk.) 66. aanzien 67. pers. vnw. 68. op de wijze van 70. te zijner plaatse (lat. afk.) 73. bijwoord 74 familielid. ^llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNl

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2