AGEND4 \r Commissievergadering Enorme belangstelling voor maritiem museum Gymnastlekrooster Den Hoorn VERVOLG VAN PAG. 2 Badmeesters sluiten seizoen met muizenrace Bedrijfsresultaten garnalenvisserij Kantoorhouder neemt afscheid Attracties bij Zwemvierdaagse Wedvluchtuitslagen Politie had het nakijken Straf voor overbodig lichtsignaal Auto uit het verkeer Rijverboden Ongelukkige val met tandem «A. •-z De dageraad Fietsen gestolen Kentekenplaat gestolen Onder invloed Heroïneverslaafde Muren beklad Stroper gesnapt Onder invloed Openingstijden MZW-project Alcoholcontrole Slufter weer open VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 TEXELSE COURANT PAGINA S van chemische bestrijding alle middelen als gevaarlijk beschouwen. Met name de selectieve groeimiddelen die over het algemeen worden gebruikt zijn niet of nauwelijks schadelijk. Echt schadelijke stoffen (zoals de stoffen die kwik of PCB's bevatten) zijn trouwens verbo den. Zegers zei geen enkel bezwaar te hebben tegen de gebruikelijke bestrij ding als de garantie kan worden ge geven dat het milieu er geen schade door lijdt. Voorzitter Van der Kooi: 'Wij kunnen natuurlijk nooit zeggen dat het milieu geen enkele schade lijdt. Het is een kwestie van afwegen'. De Pakt- fractie, die zich tegen het spuiten van onkruidverdelgingsmiddelen door de gemeente heeft verzet, zal een overzicht krijgen van alle middelen die door de gemeente worden gebruikt en de wijze waarop ze worden toegepast. Wateroverlast De aanleg van riolering in Zuid-Eier- land heeft voor sommige bewoners problemen veroorzaakt. Plaatselijk is de sloot gedempt om er het riool in te kunnen leggen, maar daardoor stag neert de afwatering van de tuinen en komt in natte perioden het water in de kelders te staan. Met name bewoners van het oostelijke stuk van de Muijweg hebben daarover geklaagd. Henk Beumkes stelde voor de betrok ken erven op het riool te laten afwateren of een afvoer onder de weg door te maken naar de sloot aan de andere kant. Ook wilde hij dat de gemeente een af rastering maakt ter plaatse van de gedempte sloten, want door het ver dwijnen van de sloot zijn de erven vrij betreedbaar geworden. Volgens direk- teur Van Hoorn heeft de gemeente al voor afrastering gezorgd. Voor de wa teroverlast werd aandacht toegezegd. De heer P. A. Zegers had uit Oos terend de klacht gehoord dat een groep windsurfers een der dijkstrandjes heeft 'bezet' waardoor zwemmers en andere strandbezoekers er zich niet meer vrij kunnen vermaken. Zegers vroeg om maatregelen en raadde aan hierover kontakt op te nemen met de dorps commissie van Oosterend. Hetzelfde commissielid vroeg om op treden tegen het fietsen en bromfietsen op het terras voor het raadhuis. In de Weverstraat is fietsen in één rich ting toegestaan, hoewel het een voet gangersdomein is. In de verkeerde rich ting fietsen wordt echter in de hand gewerkt omdat het betreffende ver bodsbord op een verkeerde plaats staat. Maandagavond a.s. zal in 'De Toe komst' in De Koog een muizenrace worden gehouden, georganiseerd door de badmeesters van het Utrechts Stu denten Corps. Begonnen wordt om 21.00 uur. Deelnemers zetten een muis in een soort sjoelbak en het gaat er om wiens muis het eerst het hokje aan het ■eind van de baan heeft bereikt. De muizen mogen worden gestimuleerd om flink door te lopen, maar dierenkwelling is uiteraard niet toegestaan. ledereen mag meedoen. Wie geen muis heeft, kan er een lenen van de badmeesters, die er voor dit doel een aantal hebben ingekocht. Enkele jaren geleden organiseerden de badmeesters ook een dergelijke muizenrace. De publieke opinie reageerde toen niet zo .gunstig. Een dergelijk spelletje met levend materiaal werd weinig hartver heffend gevonden. De organisatoren zeggen rekening met deze bezwaren te zullen houden. De muizenrace wordt gehouden ter ge legenheid van de afsluiting van het badseizoen. Over het verloop van het seizoen 1980 is men zeer tevreden. Op de door de mensen van het Utrechts Studenten Corps bewaakte strandge- deelten hebben zich geen ongelukken voorgedaan. Ongeveer vijftig USC-bad- meesters zijn dit jaar bij de bewaking be trokken geweest, waarvan de helft het merendeel van het seizoen. Dinsdag avond a.s. wordt de viering afgesloten met een feest in De Karseboom (aan vang 21.00 uur) waarbij alle vrienden en relaties van de Utrechtse studenten welkom zijn. Wie vanaf de Waalderstraat via de kortste weg over de Stenenplaats naar de Weverstraat fietst, komt het bord niet tegen. Dat geldt ook voor degenen die vanaf het Achterom de Weverstraat inrijden. Naar aanleiding van een klacht van Zegers hierover zei voorzitter Van der Kooi dat hij er geen bezwaar tegen zou hebben als fietsen in beide richtin gen zou worden toegestaan. Hij gaf daaraan de voorkeur boven het plaatsen van een 'woud' van borden. Een pro bleem is wel dat volgens de verkeerswet ook bromfietsers zouden moeten wor den toegelaten en dat wil niemand. Nagegaan zal worden hoe dat kan worden opgelost. Leveranties Jan van Asselt had klachten ver nomen over de eenkennigheid van de gemeente als bedrijven in de gelegen heid worden gesteld bepaalde leveran ties te doen. 'De gemeente koopt steeds bij dezelfde onderneming'. Van Asselt vroeg om een betere verdeling. De politie houdt zich veelvuldig bezig met snelheidscontroles op de Pontweg, onder andere bij het begin van De Koog. Er vallen heel wat bekeuringen want dit gedeelte van de Dorpsstraat heeft het karakter van een buitenweg waardoor velen er harder rijden dan de toegestane 50 km. Jan van Asselt was niet zo blij met het telkens opzetten van deze 'val' en vond dat de politie beter de aandacht kan richten op het voorkomen van vernielingen zoals die zich de laatste tijd in De Koog voordoen. Door het aan brengen van een verkeersdrempel, een gewijzigd wegverloop of een drempel aan het begin van het dorp kan het harde rijden hier worden voorkomen. Dat is beter dan telkens bekeuringen uitdelen. Van Asselt deed verder het voorstel de omgeving van de Brink op te knappen. Het is hier een rommelige toe stand. De auto's worden hier in de groene berm geparkeerd en er staat een slordig ijzeren hek. Met wat planten bakken en andere versiering en smaak volle afbakening zou er veel kunnen worden verbeterd, evenals dat op meer dere plaatsen in Den Burg is gebeurd. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft een verslag gepubliceerd over de bedrijfsresultaten van de garnalenvisse rij in 1978, dat het laatste is in de reeks afzonderlijke rapporten over deze tak van visserij. Met ingang van 1979 zullen de gegevens van de garnalenvisserij tezamen met die van de kleine zeevisse rij worden gepubliceerd. Reden hiervan is het veelvuldig omschakelen van de garnalenvissers op andere visserijen. Voor de specifieke garnalenvissers zul len de cijfers overigens afzonderlijk worden opgenomen. In vergelijking met voorgaande jaren waren zowel de aanvoer als de gemid delde prijs aanzienlijk lager. Dit had tot gevolg dat de totale opbrengst van 20 miljoen gulden per jaar 13% lager was dan in het voorgaande jaar. De gemid delde prijs op de afslag was met 74,50 per kg 21 lager. De prijs in Nederland werd wederom beïnvloed door grote importen uit West- Duitsland, in welk land geen minimum prijzensysteem voor garnalen bestaat. Ook in 1978 in 1979 was dit nog sterker het geval werden grote hoeveelheden garnalen uit West-Duits- land ingevoerd tegen een lagere prijs dan de ophoud-prijs op de Nederlandse afslag. De verschillen in bedrijfsuitkomsten tussen de ongeveer 150 kotters, die de garnalenvisserij als belangrijkste visserij uitoefenden, waren groot. De groep grote en kleinere garnalenkotters uit Wieringen behaalden met een netto resultaat van 742.400,— resp. 736.000,— nog het beste resultaat. Van alle andere groepen in Zeeland, Zuid holland, Friesland en Groningen was het netto-resultaat aanzienlijk lager. Voor de gehele garnalenvloot bedroeg het netto overschot gemiddeld 78.000,— per kot ter, terwijl voor de bedrijfstak als geheel het netto-overschot op nauwelijks 0,3 miljoen gulden werd becijferd. De kantoorhouder van het postkan toor te Oudeschild, de heer A. Dootjes, zal per 1 september a.s. de dienst we gens pensionering verlaten. De heer Dootjes beheert het kantoor sinds 1961. Het is de bedoeling te Oudeschild t.z.t. een postagentschap te stichten. Dit is dezelfde bedrijfsvorm (onderbren- len in een winkel), als Oosterend en De Cocksdorp die kennen. Zolang voor het agentschap nog geen geschikte kandidaat gevonden is, zal de dienst worden voortgezet in het huidige post kantoor, zij het alleen in de ochtend uren van 10.00-12.00 uur. Zoals gebruikelijk zal de zwemvier daagse die op 25, 26, 28 en 29 au gustus in het bad Molenkoog wordt gehouden, worden omlijst met wat bij zondere attracties. Maandag is er sprin gen op een luchtkussen van 10 x 15 meter. Dinsdag is er spuitvoetbal en donderdag wordt een demonstratie windsurfen gegeven en wordt tevens een kleine kermis gehouden op het terrein bij het bad. Voor vrijdag staat een demonstratie parachutespringen op het programma, evenals een demon stratie jazzgymnastiek en een optreden van de Spectacles Jazzband. Ook dan is er kermis. Wie aan de zwemvierdaagse wil meedoen kan bij de kassa van het zwembad een inschrijfformulier afhalen. Deelname kost 7 5,- p.p. Het (nog tijdelijke) maritiem museum in de gebouwen bij de molen van Oudeschild, trekt opmerkelijk veel be langstelling. In de eerste 14 dagen werden 3700 betalende bezoekers ge registreerd. De grootste piek viel uiter aard samen met de Oudeschilder ha venfeesten maar ook daarna bleef het druk. Vorige week dinsdag bijvoorbeeld waren er 800 bezoekers. In de raadsvergadering van vorige week deelde wethouder J. Nauta mee, dat men ruimschoots binnen de begro ting is gebleven bij het opknappen van de voormalige pakhuizen en van de wierschuur. Van het geld dat voor de wierschuur was uitgetrokken (725.500, bleef 72000,— over en van de pakhuisrestauratie zelfs 78000, Mede als gevolg van deze ervaringen is de verwachting versterkt dat een blijvend maritiem museum in Oudeschild (dat besluit moet nog wor den genomen) een grote toeristische trekpleister zal blijken te zijn. Het maritiem museum blijft dit jaar open tot 30 september. Men kan er op werkdagen (behalve maandags) terecht van 9.00-17.00 uur. Zondag j.l. werd de 2de navlucht ge houden. Lossingsplaats: Roosendaal, 172 km.Gelost om 9.05 uur met Z-W wind, zowel oude als jonde duiven. 20 Oude duiven 1e duif 11.18.29 uur -1292 meter/min, 2de duif 11.20.31 uur, 3de duif 11.19.08 uur, laatste prijsduif 11.25.16 uur. H. Kooger De Waal) 1, S. Feenstra (De Waal) 2, B. Drinkwaard (Den Burg) 3-4, D. Panneman (De Koog) 5. 35 Jonge duiven:1e duif 11.22.45 uur - 1271 meter/min, 2e duif 11.19.30 uur, 3e duif 11.24.31 uur, laatste prijsduif 11.26.55 uur. D. Panneman 1-3-5, A. Keijzer (Den Burg) 2, H. Kooger 4, S. Feenstra 6-7. Het is voor de Texelse duivenhouders weer een goede vlucht geworden met als beste resultaat de 4de prijs bij de oude- en de 4de prijs bij de jonge duiven in de vereniging te Den Helder. Een automobilist, die dinsdag te hard over de Pontweg ter hoogte van Den Burg reed, kreeg een stopteken van de politie. De man trok zich daar echter niets van aan en reed met toenemende snelheid verder. De politie zette de achtervolging in maar slaagde er niet in de snelheidszondaar te achterhalen. Het is niet ongebruikelijk dat auto mobilisten elkaar door het geven van lichtsignalen waarschuwen als zij mer ken dat er snelheidscontrole is. Het geven van dergelijke „overbodige" lichtsignalen is echter strafbaar. Een automobilist die dinsdag ten tijde van een snelheidscontrole op de Pont weg met zijn lampen knipperde, werd aangehouden en kreeg een proces ver baal. De politie hield dinsdagmiddag een auto aan die in zeer slechte staat bleek te verkeren. De Opel Kadett (van een vrouw uit Friesland) had slechte banden, een lekke uitlaat, versleten remmen en was bovendien niet verze kerd. De wagen werd uit het verkeer genomen. Controle op alcoholgebruik door automobilisten blijft dagelijks werk voor de politie. Woensdag werden een Texelaar en een toerist uit Zwartsluis aangehouden. Naar aanleiding van de blaasproef kregen beiden een rijverbod van acht uur opgelegd. Twee toeristen reden zondag met een gehuurde tandem van de stijl hel lende Badweg en ontwikkelden daarbij zo'n hoge snelheid dat zij hun vervoer middel niet meer in bedwang hadden. Bij de rotonde vloog de tandem door het prikkeldraad, waarbij een der mensen zo ernstig werd gewond dat opname in het ziekenhuis van Den Helder noodzakelijk was. k. Mil f ,,De Dageraad", het schip dat vroeger door de TESO werd ge bruikt om de dienst tussen Den Helder en Texel te onderhouden vaart nog steeds. Het schip werd nadat het door TESO was verkocht eigendom van rederij Doeksen die het in 1975 naar Angola verkocht. De thuishaven werd toen Luanda. De nevenstaande foto werd on langs door een lezer genomen bij Kongo. Het schip zorgde voor voedseltransport tussen Kongo en Angola. Het stelen van een fiets was op Texel ooit een hoogst zeldzame gebeurtenis, zelfs in het seizoen. Tegenwoordig is het dagelijks werk. De politie kreeg de afgelopen dagen vier aangiftes. Vrijdag miste een Duitse toerist de nummerplaat van zijn auto, die hij aan de Epelaan had geparkeerd. Het be treft het kenteken HEF R 235. De politie betrapte zondag twee automobilisten, die teveel hadden gedronken. Een man uit Velddriel kreeg een rijverbod opgelegd en iemand uit Den Hoorn moest zich na de blaasproeven aan de bloedproef onder werpen De politie is zaterdag een 25-jarige man uit Baarn te hulp gekomen die verslaafd is aan heroïne en naar Texel was gegaan om af te kicken. De man had het bijzonder moeilijk wat bleek uit zijn overspannen en onrustig gedrag. Zijn gastheer schakelde de politie in die op haar beurt de dokter bereid vond medicijnen te verstrekken. De man werd vervolgens naar een opvangcen trum gebracht. De bedenkelijke gewoonte om muren van winkels en andere gebouwen met behulp van verfspuitbus of gewone kwast te bekladden met teksten lijkt ook op Texel zijn intree te doen. De politie kreeg onder andere een aangifte van de eigenaar van de Kadoshop in de Binnenburg. Een medewerker van Staatsbosbe heer betrapte in de duinen bij De Krim op heterdaad een 44-jarige Texelaar die met een vuurbuks bezig was konijnen te schieten zonder daarvoor vergunning te hebben. De politie handelde de zaak verder af. Een 24-jarige Texelse automobilist werd zondag aangehouden waarbij werd geconstateerd, dat hij teVfeel had ge dronken. Na de blaasproeven mocht hij de bloedproef ondergaan. Zijn auto werd voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Zoals eerder gemeld wordt de leiding van het Mensen Zonder Werk-project in verband met ziekte van Kees de Noord waargenomen door Hans Oosterhof en Jan Brandenburg. In verband daarmee zijn de openingstijden van het project (in de Oude ULO) gewijzigd. Men is voor lopig dagelijks welkom (behalve dins dag- en woensdagmiddag) van 8.30 - 12.30 uur en van 14.00 - 17.00 uur. De gymnastiekafdeling van ZDH heeft het volgende lesrooster vastgesteld: Dinsdag: Kleuters 15.3016.25 Meisjes 1.2.3 16.25-17.20 Jongens 1.2.3 17.20-18.15 Meisjes 4.5.6 18.15-19.10 Meisjes 12 jr. en ouder 19.10-20.05 Dames 20.05-21.00 Heren 21.00 - 22.00 Woensdag: Jongens 4.5.6 Dames 19.00-20.00 20.00 - 21.00 De politie ging er donderdagavond speciaal op uit voor een alcoholcon trole. Diverse automobilisten werden daarbij aangehouden. Van hen moesten er drie een bloedproef ondergaan en drie anderen kregen een rijverbod. Ingaand het komend weekend is de Slufter weer vrij toegankelijk voor wandelaars. Op hondenbezitters wordt door Staatsbosbeheer het dringende beroep gedaan hun dieren aangelijnd te houden. Zaterdag 23 augustus Tussen 6.30 en 7.00 uur kan op de veerhaven (wachtlokaal TESO) worden gestart voor de wandeltocht rond Texel. Zondag 24 augustus In de Hervormde kerk van Oosterend geeft het Gemini ensemble een con cert. Aanvang 20.00 uur. Maandag 25 augustus Om 14.00 uur wordt in De Hollebol aan de Burgwal een demonstratie koersbal gegeven voor ouderen en andere belangstellenden Om 15.30 uur begint in het raadhuis een openbare vergadering van de raadscommissie voor algemene zaken. De agenda vermeldt onder meer dis cussie over het huisvestingsbeleid en bespreking van de bestuurssamenstel ling van de Recreatiestichting Texel. Van 14.00-16.00 uur kan de Hervorm de kerk van Den Hoorn worden be zichtigd. Om 20.00 uur begint in de Hervormde kerk van De Koog een dia-avond over Texel. Vanaf 20.00 uur kan in De Zwaan worden deelgenomen aan klaverjasdri- ves. Om 21.00 uur begint in De Toekomst een „muizenrace" van de Utrechtse badmeesters. Dinsdag 26 augustus In dorpshuis De Waldhoorn geeft vo gelwachter C. Kok een dialezing over de flora en fauna van Texel, aanvang 20.00 uur. Entree 72,50; kinderen tot 14 jaar 71, Om 14.00 uur begint bij De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog een kerkentocht (met eigen auto's) langs de kerken van noordelijk Texel. VASTE DATA AGENDA De bibliotheek in „De Schuilhut" aan de Parnassiastraat in De Koog is van 20 t/m 27 juni en van 18 augustus t/m 5 september geopend op maandag en vrijdag van 19.30 - 20.00 uur. Van 30 juni t/m 16 augustus zijn de openingstijden dagelijks (behalve zondags) van 10.00 - 12.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur. Nederlandse, Duitse en Engelse boeken voor jong en oud. De bibliotheek in het gebouw naast de Hervormde kerk in de Kikkertstraat te De Cocksdorp is open van maandag 23 juni t/m vrijdag 15 augustus op maan dag-' dinsdag-, woensdag-, donderdag en vrijdagavond van 19.00 - 20.00 uur. Bovendien vrijdagochtend van 10.00 - 11.00 uur. Spreekuur B. en W.: Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. VASTE DATA Het Vrouwenhuis houdt iedere maan dagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomst in het Dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend, ingang aan de Wilhelmi- nalaan. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Iedere donderdag om 19.00 uur wordt door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainingstocht ge organiseerd. Gestart wordt bij de Auto centrale. Het bejaardenkoor repeteert iedere woensdagmiddag om 14.45 uur in De Hollebol. Nieuwe leden zijn welkom. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Elke maandag- en dinsdagavond wor den in het gebouw bij de Hervormde kerk in De Cocksdorp handwerken ver kocht door de Hervormde Vrouwen vereniging, ten bate van de restauratie van het kerkorgel. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden I geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Elke donderdag bestaat in de hal van de Luberti-school gelegenheid om boe ken te ruilen in de bibliotheek aldaar. Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend artikelen uit de derde wereld verkocht voor de Stichting Ontwikkelings Samenwer king (SOS) van 14.00 - 17.00 uur. Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden Jan en Paula Brouwer bijbelstudie bijeenkomsten die voor ieder vrij toe gankelijk zijn: elke donderdagavond, aanvang 20.00 uur. Iedere maandagavond komt de Slanke- lijnclub bijeen in „De Witte Burcht" van 19.30-21.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Iedere maandagavond om 20.00 uur wordt in gebouw De Schakel (Binnen burg) bijeenkomst gehouden van het Texels Vrouwenhuis. Elke maandagavond klaverjassen in hotel De Zwaan in Den Burg. De Speel-o-theek in het Groene Kruis- gebouw te Den Burg is geopend: woensdags van 13.30-15.30 uur en vrijdags van 15.00 tot 17.00 uur. Elke woensdag van 14.00-17.00 uur wordt in „De Schakel" een kinder middag gehouden door medewerkers van de Stichting Open Jeugdwerk en het Mensen zonder werk-projekt. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdag, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. In de bibliotheek in Den Burg wordt momenteel een tentoonstelling over het werk van het NIOZ gehouden. Er zijn veel interessante foto's te bezichtigen. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch bereikbaar onder nummer 3241. Contactpersoon mevrouw Blanken, Tjakkerstraat 35, Den Burg. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Iedere eerste donderdag van de maand wordt in het zaaltje bij „Starkenburgh" (Thijsselaan 40) welzijnsoverleg gehou den. Aanvang 16.30 uur. Wie gebruik wil maken van de warme maaltijdenverstrekking kan zich daarvoor elke maandag, woensdag en vrijdag van 9.00-10.00 uur opgeven bij het dienstencentrum De Hollebol aan de Burgwal, telefoon (02220) 2696. Het Groene Kruis heeft op werkdagen spreekuur van 17.00 - 18.00 uur. Dit is voor uitleenartikelen uit het magazijn en algemene informatie over voeding, zui gelingen en kleuterbureau, hulp bij zieken thuis etc. Telefonisch is het Groene Kruis dan te bereiken op num mer (02220)3241.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5