(jroen \[warts jexeh in het harL, Inkomen criterium bij toewijzen woning? 9 I Zwaar 'rondje'; toch weinig uitvallers VAN HET RAADHUIS u- B. en IV. stellen woningtoewijzing ter discussie Jan Dirkszoord maken tot jongerenwijk? PSYCHIATRISCHE AFDELING BIJ GEMINI ZIEKENHUIS m iTi FNV Texel heeft informatieteam Catamarans door storm zwaar beschadigd Rollen gaas gestolen Hardnekkige doorrijder Gestolen auto op Texel achtergelaten Mededelingen van B. en H. TEXELSE 93e JAARGANG NR. 9505 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208i Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f12,50 per kwartaal 70 cent incasso: los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. B en W staan niet afwijzend tegenover het idee dat de woning bouwvereniging Texel bij het toewijzen van haar huurwoningen niet alleen het rangnummer van de gegadigde maar ook diens inkomen in aanmerking neemt. Er zou bijvoorbeeld een norm van 15% kunnen worden gesteld. Dat zou betekenen dat iemand die een inkomen van een ton heeft, niet meer in een woning van de woningbouwvereniging mag want hij zou dan minstens een bedrag van f 15.000,- per jaar moeten 'verwonen'. Zo iemand zou dan het advies krijgen om iets te kopen of te huren in de particuliere sector. Het is overigens zeer twijfelachtig, zelfs als de woningbouwvereniging meewerkt, of een dergelijke maatregel kan worden genomen. De gemeente heeft, als de woningbouwvereniging zelf een dergelijke norm niet zou aan leggen, grip op de woningtoewijzing ran de vereniging in de vorm van het al of niet verstrekken van een woonver gunning. Als zo'n vergunning op grond van een inkomensgrens niet wordt [gegeven, kan de betrokkene de rechter {inschakelen en pas dan zal met zeker- leid blijken of de maatregel in over- enstemming is met de wet. B en W hebben het idee van de in- tomensgrens ter discussie gesteld als :én van de maatregelen die denkbaar lijn om tot een betere woonruimte verdeling te komen. Het huidige sy- iteem dat de woningbouwvereniging bij Ie toewijzing van huizen toepast is niet levredigend. Alleen het rangnummer :elt en niet het inkomen. Zodat er nensen in de (zwaar gesubsidieerde) woningwetwoningen wonen die best in itaat zouden zijn een woning te kopen >f een veel hogere huur te betalen. Volgnummer In de discussienota "Woonruimte- Bangelegenheden" waarover de com- nissie Algemene Zaken gistermiddag vergaderde, heeft het college nog an- lere mogelijkheden tot verbetering ian de orde gesteld. Zo wordt voor- jesteld verbetering te brengen in de egistratie van woningzoekenden. Men vil elke ingeschrevene een volgnummer leven op basis van de datum van in- ichrijving. Na twaalf maanden vervalt lan de inschrijving, tenzij verlenging leeft plaats gevonden. De ingeschre venen worden daartoe van gemeente wege benaderd, waardoor het inschij- vingsbestand juist blijft. Een hoog of een laag volgnummer heeft echter geen nvloed op de woningtoewijzing. Want Je gemeente kent de woningen toe iaar urgentie. In de al jaren geldende egeling dat de gemeente de helft van de beschikbaar komende woningen van Ie woningbouwvereniging Texel toe wijst, willen B en W geen verandering srengen en ook niet in het systeem dat de woningbouwvereniging één op de vijf woningen toewijst aan een jongere. Jongeren I Vooral dank zij het feit dat de Stich- r Iting Bejaardenzorg Texel de laatste laren grote aantallen bejaardenwonin- ___geri heeft gebouwd is van woningnood MVonder bejaarden geen sprake. Voor M jongeren daarentegen is de situatie X. welhaast uitzichtloos. Voor één duplex- w/A woning die onlang leeg kwam. meldden P# zich 36 jonge gegadigden. De meeste van die jongeren zijn gehuisvest in WTj caravans, verbouwde schuren, aange- paste garages, zomerhuisjes etc. Zelfs als flinke aantallen woningen gebouwd zouden worden, is het probleem van de jeugdwoningnood niet opgelost want dan is de huur te hoog. Als mogelijk- fCfl heden om de nood te lenigen zouden f* gezinswoningen kunnen worden ver- bouwd tot huizen met meerdere woon- eenheden, wat uiteraard wel ten koste van de gezinswoningmarkt gaat. Een ander idee is het bestemmen van de bejaardenwoningen van Jan Dirkszoord lot jongerenwoonruimte. Voor deze 25 jaar woninkjes hebben de bejaarden niet meer zoveel belangstelling, blijkens het geringe aantal reacties van die kant als zo'n woning vrij komt. Veel bejaarden wonen liever in een nieuwere woning van de Stichting Bejaardenzorg of willen een aanleunwoning bij Sint Jan. De voorkeur gaat uit naar huizen met twee slaapkamers. Leegstand Het is onvermijdelijk dat woningen soms een tijd komen leeg te staan. B en W hanteren de norm dat het niet langer dan zes maanden mag duren. Vóór het verstrijken van die termijn wordt met de eigenaar gesproken en zal slechts als er dringende redenen voor zijn, verlenging worden toegestaan. Er zal ook scherper worden gelet op leegstand als gevolg van verbouwing. Iemand die een huis heeft gekocht en aan het verbouwen staat, heeft feitelijk twee woningen in gebruik. Het gebeurt vaak dat de ver bouwing zeer langdurig is. Volgens de huidige bepaling kan daar niets aan worden gedaan (want er is slechts het voorschrift dat de bouwvergunning ver valt als binnen zes maanden niet met de bouw is begonnen) en het zou dus gewenst zijn de bouwverordening uit te breiden met een regel dat de verbouw van een woning binnen een bepaalde tijd moet zijn voltooid. Wie wordt opgenomen in het ver pleeghuis, verhuist formeel niet. Want er wordt vanuit gegaan dat de mensen vroeg of laat weer in hun huis terugke ren, ook al is dat in de praktijk meestal niet het geval. De woning staat formeel pas leeg wanneer men langer dan een jaar in het verpleeghuis is. Normaal wordt met een termijn van een half jaar gewerkt zodat een woning wel ander half jaar leeg kan staan, wat gezien de woningnood erg onbevredigend is. B en W willen daar wat aan doen door met de patient en/of de familie en ook met de arts en/of de maatschappelijk werker in overleg te treden. In zo'n geval zou het college de garantie kunnen geven dat een woning beschikbaar is, voor het geval de patient toch nog zover herstelt dat het verblijf in het verpleeghuis niet hoeft te worden voortgezet. Vrijgeven Bedrijven in de dorpskernen slokken nogal eens een woning op als zij tot uit- breding overgaan. B en W hebben hieraan altijd meegewerkt als het bedrijf zelf voor vervangende woonruimte zorgde zonder dat een beroep werd gedaan op de sociale woningbouw. Maar ook nieuwe bedrijven doen een aanslag op de woningvoorraad. Op grond van de thans geldende planolo gische regels is er weinig tegen te doen dat woonhuizen in het centrum in winkels worden veranderd, want hier is 'gemengde bebouwing' toegestaan. Soms wordt de bovenverdieping van zo'n winkelpand ter beschikking ge houden voor een alleenstaande, maar het is al voorgekomen dat de belofte om aanvaardbare zelfstandige woonruimte te maken niet werd nagekomen. Dis cussiepunt is of deze beleidslijn moet worden gehandhaafd. De woonruimte adviescommissie vindt van wel, omdat het meestal wel mogelijk is bij zo'n winkel woonruimte te houden. Verwij zend naar de doelstellingennota voor Den Burg waarin wordt gepleit voor handhaving en uitbreiding van het aan tal woningen en het vermijden van een zijdigheid in de bouw, komen B en W tot de conclusie dat het opofferen van woningen ten behoeve van winkelbouw met de grootst mogelijke voorzichtig heid moet gebeuren, temeer daar de woonruimte op de bovenverdieping als regel uitsluitend via het bedrijf bereik baar is. Voor de eigenaar van de winkel is het niet acceptabel om vreemden via de bedrijfsruimte toegang te geven tot de woning. Bij bouw en verbouw zal dus bekeken moeten worden of het maken van een afzonderlijke vrije opgang mo gelijk is, zodat ook mensen die niets met het bedrijf te maken hebben erin zouden kunnen worden gehuisvest. (Lees verder op pagina 2) Nadat jarenlang het FNV-spreekuur op de dinsdagavonden is gehouden in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk, zal per 1 september worden overgescha keld op een andere vorm van infor matieverstrekking aan de leden. Er is een FNV informatieteam gevormd dat bereid is altijd telefonisch informatie an advies te geven betreffende werk- en vakbondsaangelegenheden. Als geen pasklaar antwoord kan worden gegeven, wordt doorverwezen naar andere instaties of er wordt later teruggebeld. Als telefonische bespre king bezwaarlijk is, kan een afspraak worden gemaakt voor bezoek aan huis. De informatieverstrekking beweegt zich over een breder terrein dan de mensen meestal denken. Vragenstellers hoeven dus niet te aarzelen. Met behulp van het team komt men er altijd wel op een of andere manier uit. Voor FNV-leden is de hulp gratis. Het informatieteam bestaat uit: J. R. Brandenburg 02220-4162, J. de Boer 02226-583, B. van der Berg 02220-3513, J. Bergman 02220-2290, A. Kuhlman 02225-430, T. van Zon 02220-4122. Als gevolg van de storm in de nacht van donderdag op vrijdag zijn enkele daar gestalde catamarans van de kust- zeilvereniging De Cocksdorp "over de kop" gewaaid en zwaar beschadigd. Masten braken af en in de rompen ont stonden gaten. De schade van ongeveer f 15.000,- zal door de verzekering worden gedekt. De eigenaar van de beschadigde vaartuigen zijn Arie Langeveld, Piet en René Boon en Hans Zuidema. Zij hadden de catamarans gestald in een grote kooi, samen met nog vijf andere vaartuigen van de Cocksdorper vereni ging. De kooi zelf werd eveneens be schadigd. Ook een catamaran van de gebr. Boon die ver op het strandje aan een paal lag, werd zwaar gehavend. Mensen van Rijkswaterstaat deden aangifte van diefstal van drie rollen ur- susgaas ter waarde van totaal f375, Het gaas was verdwenen van het werk terrein van Rijkswaterstaat bij het Bolwerk Robbegat nabij De Cocks dorp. De in de De Houtmanstraat gepar keerde auto van mevrouw De Vries- Wuis werd 's nachts aangereden en liep daarbij zware schade op. De auto werd als gevolg van de aanrijding over een afstand van ruim zeven meter weg geschoven. De veroorzaker reed echter door. Met behulp van onder andere verfsporen werd de voortvluchtige automobilist opgespoord. Zijn (bescha digde) auto werd op de haven aange troffen. De jongen gaf een valse naam op. Nadat dit was uitgekomen, bleek dat hij ontzegging van de rijbevoegd heid had gehad en ook nog in het op sporingsregister voorkwam in verband met een nog te betalen boete. Ondanks het feit, dat hem de rijbe voegdheid was ontzegd, bleef een 35- jarige Texelaar gewoon in zijn auto rijden. De politie hield hem in verband daarmee aan. Omdat het niet de eerste keer was, werd nu de auto in beslag genomen. De politie kreeg donderdag een tip, dat ergens op Texel al twee dagen een beige Ford Taunus onbeheerd stond. Aan de hand van het kenteken werd vastgesteld dat de wagen afkomstig was van een autohandelaar in Sint Maartensdijk, waar hij op 13 augustus was gestolen. Gemeentelijk investeringsplan Momenteel wordt gewerkt aan het samenstellen van het gemeentelijk in vesteringsplan voor 1981 en volgende jaren. Dat zal tegelijk met de diverse ge meentelijke begrotingen aan de raad ter vaststelling worden. De Texelse bevol king wordt hierbij in de gelegenheid gesteld om schriftelijk ideeën voor het investeringsplan in te dienen. Deze zullen dan in de beoordeling worden meegenomen. Bij voorbaat wordt er al op gewezen, dat het inleveren van een idee vrijblijvend is en dus geen garantie geeft voor opname in het plan. Sug gesties dienen vóór 9 september a.s. op het raadhuis te zijn ingediend. Over ruim anderhalf jaar zal het Gemini ziekenhuis in Den Helder een afdeling voor psychiatrische patiënten krijgen. Het wordt een zg. PAAZ-af- deling (Psychiatrische Afdeling Alge mene Ziekenhuizen! waarin minder ernstige gevallen kunnen worden be handeld alsmede acute andere gevallen in afwachting van doorverwijzing naar de 'echte' psychiatrische ziekenhuizen Willibrord te Heiloo of Duin en Bosch te Castricum. Naast het voordeel van de kortere afstand in verband met bezoek e.d. is de PAAZ-afdeling vooral belang rijk omdat op verblijf in psychiatrische afdelingen nog altijd een taboe rust. Veel psychiatrische patiënten kunnen nu in een gewoon ziekenhuis terecht en de praktijk heeft geleerd dat men zich daarvoor niet schaamt. De afdeling wordt ondergebracht in het oude gedeelte van het Parkzicht zie kenhuis. Dit zal echter eerst moeten worden gerenoveerd. Met de werk zaamheden wordt omstreeks 1 novem ber begonnen, onmiddellijk na de in gebruikneming van de nieuwbouw bij Parkzicht. Recentelijk heeft de staats secretaris van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne rijksmedewerking toegezegd voor de oprichting van de PAAZ-afdeling De afdeling zal 24 bedden tellen, waar door in de te verwachten behoefte kan worden voorzien. Na de herstucturering zal het totale Gemini ziekenhuis 336 bedden tellen. Zowel in de oprichtingsfase als daarna zal met het oog op een goede functie afbakening geregeld overleg plaatsvin den met de psychiatrische ziekenhuizen van Heiloo en Castricum. Per jaar worden van Texel ongeveer tien patiën ten naar een psychiatrisch ziekenhuis verwezen. De jaarlijkse wandeltocht rond Texel, die zaterdag werd ge houden gaf enkele records te zien. Het aantal van 125 deelne mers was niet eerder zo hoog. En nooit waren er zo weinig uit vallers: negen. Nooit eerder waren er zó weinig blaren te prik ken. De voor de hand liggende conclusie dat het rondje dus niet zo zwaar was, is echter bezijden de waarheid. Want er was nog een record: nooit eerder werd er zo erbarmelijk geklaagd over de zwaarte van de wandeling. Vooral de eerste kilometers over het strand van zuidelijk Texel, tegen de straffe wind en met herhaaldelij ke regenbuien vielen bar tegen. Een ander zwaar deel van het parcours was de Eendrachtdijk die momen teel wordt verhoogd en waar over een onregelmatige, zachte onder grond moest worden gelopen. Voor de wandeltocht rond Texel, die gerekend wordt tot de zwaarste toch ten die de georganiseerde wandelsport kan bieden, hadden zich 127 personen ingeschreven. Bij de start kwamen er twee niet opdagen. De wind en de buien in de eerste uren waren verre van aangenaam, maar het was toch over wegend zonnig en de temperatuur was laag. De wandelaars zaten daarom over het algemeen goed in de kleren waar door de spieren goed op temperatuur bleven en produceerden geen overma tig zweet. Volgens de organisatoren en de door de wol geverfde deelnemers was dat er de oorzaak van dat het aan tal uitvallers minimaal was en dat ook de 6 Rode Kruishelpsters maar weinig blaarellende hadden te verhelpen. Dat laatste werd vooral duidelijk bij de ver plichte stop in het torenpaviljoen bij de vuurtoren. Vorig jaar stonden de wandelaars met blaren hier in de rij om geholpen te worden, maar nu was er haast niets te doen. Beginners Van het totale aantal deelnemers wa ren er ongeveer vijftig die voor het eerst meeliepen. En er waren er vijf die het rondje voor de tiende keer vol brachten. Trouwe rondjeslopers zijn er naar verhouding weinig. Veel wandelaars zijn na de eerste keer blij dat ze het hebben gehaald en vinden dat ze zichzelf voldoende hebben be wezen. Voor een volgende keer schrik ken ze terug. Het Texelse rondje is zo zwaar dat het nooit een massaal wandelevenement zal worden. Een heel andere situatie dus als bij de catama ranronde van Texel waarbij het aantal Een groepje wandelaars ter hoogte van de Schans; het eind Is In zicht deelnemers elk jaar verdubbelt. Daar moet wel bij worden aangetekend dat de organiserende wandelsportvereni ging ook niet streeft naar aanzienlijke uitbreiding van het aantal deelnemers. Afgezien van de plaatselijke publicaties wordt de wandeltocht alleen vermeld in de wandelsportorganen, maar verder wordt niets aan promotie gedaan. Het bestuur heeft daar weinig behoefte aan. Het gebruikelijke aantal van ruim honderd deelnemers is organisatorisch goed te overzien en de capaciteit van de bestaande gebouwen die als start en pleisterplaats wordt gebruikt is juist voldoende. Uiteenlopend De wandelsnelheid van de verschil lende deelnemers loopt sterk uiteen. De snelste kwam zaterdagmiddag om half vier aan de finish; de traagste om kwart over zeven. Dat zit 'm niet alleen in de gemiddelde loopsnelheid maar ook in de tijd die op de stopplaatsen werd doorgebracht. Sommigen bleven daar maar een paar minuten, bang dat ze uit vorm zouden raken terwijl anderen er hun gemak van nemen. Omdat ieder zijn eigen tempo mag bepalen kan het evenement nooit worden afgesloten met een massale feestelijke binnen komst. En om dezelfde reden lopen de wandelaars in kleine groepjes, velen zelfs alleen. Ook daarom kan het rondje nooit uitgroeien tot een nationale mani festatie met allerlei bijkomende gezellig heid. Sleutelhanger Omdat het de tiende keer was dat Het Gouden Boltje de tocht organiseer de, kregen alle deelnemers na afloop een extra herinnering in de vorm van een sleutelhanger met het opschrift „Tien jaar rondje om Texel". Dit tiende jaar had de altijd wispeltu rige Slufter een lastige verrassing in petto. Door de harde wind en het daar mee gepaard gaande hoge water, had de Slufter uren nodig om bij laag water leeg te lopen waardoor de wandelaars voor een stroom van zowat een meter diepte kwamen te staan. Mensen van Rijkswaterstaat bouwden een provisori sche brug en verwierven zich daarmee de dankbaarheid van de organisatoren. Maar dat karwei kostte zowat een uur, zodat de snelste wandelaar er geen ge bruik van maakten en door het water waadden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1