De distelvlinder, een kilometervreter Bezwaren tegen raadsleden in RST-bestuur m* -.vV;-4 i Taf, Kampioenschap voor Dwergschnauzer Slimmingclub weer actief „WAT IK ZEGGEN WOU..' Wij waren het niet Programma Vrouwenhuis „Kraakmanifestatie" op oude Boysveld Burgerlijke stand „Waarheid maakt vrij RIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon '02228)741 De gemeente heeft bij ons in de buurt gelukkig nogal wat groen" langs de straten aangeplant. Daarbij zijn ook enkele perken met lavendel. Dat zijn die grijsgroene struikjes met lekker fris ruiken de blaadjes en paarsblauwe „bloemaren" op vrij lange stelen. De lavendelbloempjes produceren nogal wat nectar en er komen dus veel insekten op af. Hommels, bijen en ook vlinders. Een dikke week geleden met mooi rustig weer zat er een vlindersoort op die je hier in sommige jaren bijna niet ziet, namelijk de Distelvlinder. Het waren er zelfs niet één of twee, nee we telden op een lavendelaanplant al meer dan vijftig. In totaal moeten er in de nieuwbouwwijk in De Koog zeker zo'n 200 exemplaren hebben gezeten! Trouwens ook overal elders was de soort te zien. Dit jaar is dus weer eens een echt distelvlinderjaar en dat is een mooie aanleiding eens wat over deze, sn andere, vlinders te vertellen. Hoewel oppervlakkig beschouwd linders veel met vogels gemeen lebben, ze zijn kleurrijk en ze vliegen, ijn er aanmerkelijk minder mensen die erieus naar vlinders kijken dan naar 'ogels. Misschien komt dat doordat finders toch heel wat „moeilijker" zijn. !e zijn kleiner, er zijn er veel meer en ze ijkén sterk op elkaar. In Nederland leeft men ongeveer 2200 soorten linders vastgesteld (tegen een dikke 100 vogelsoorten). Van die 2200 is het irootste deel nachtvlinder, dat wil eggen die vliegen overdag niet of lauwelijks. Er zijn in ons land „maar" ingeveer 110 soorten dagvlinders en laarbij zijn nog heel wat kleine soorten !o blijven er enige tientallen grote soor- en over die overdag vliegen en die 'aak in bloemrijke tuintjes of op iQnnige plaatsen in bos en duin te zien lijn. Deze zijn met behulp van een loekje en een beetje goed kijken wel ip naam te brengen. Er zijn zelfs nensen, meestal verstokte vogelaars raaronder ikzelf, d;e er hun verrekijker lij gebruiken. Dat is echter geen ge- iruikelijke manier van doen en levert iok zelden een beter resultaat op. De lekendste dagvlinders zijn natuurlijk de liverse soorten koolwitjes en heel leurrijke soorten zoals kleine vos, dag- iauwoog en atalanta. Ook de distel- linder hoort in dit rijtje thuis. Trekvlinders De distelvlinder behoort, evenals z'n nauwe verwant de Atalanta, tot een heel interessante groep vlinders. Het is namelijk een trekvlinder. Net zoals veel vogelsoorten, trekken ook bepaalde soorten vlinders in het voorjaar naar het noorden. De distelvlinder komt uit de landen rond de Middellandse Zee, zelfs uit Afrika en soms zelfs ten zuiden van de Sahara! van vogels vinden we het een hele prestatie, maar zelfs zo'n nietig vlinderlijfje met van die kwets bare vleugels blijkt daartoe in staat. Vergeleken met zoiets presteren wij mensen naar verhouding toch maar bij zonder weinig. Over het hoe en waarom van vlinder- trek bestaan nog vele Vragen en twij fels. Afgezien van het vliegen over grote afstand in dezelfde richting, heeft het niet zo veel gemeen met vogel trek. Niet alle vlinders van een trekken de soort verhuizen namelijk naar het noorden. Een deel blijft gewoon op de plaats waar ze is en plant zich daar voort. De vlinders die vanuit zuidelijke streken ons land bereiken, keren in tegenstelling tot vogels nooit meer naar het zuiden terug. Ze zorgen hier voor nageslacht en sterven dan Er is maar van een soort bekend dat dezelfde exemplaren twee keer zo'n enorme af stand afleggen. Dat is echter een Ame rikaanse soort: de grote en prachtig gekleurde monarchvlinder. Die vliegt in het najaar vanuit Zuid-Canada en het Noorden van de Verenigde Staten naar het gebied rond de Golf van Mexico, overwintert daar en vliegt in het voor jaar weer naar het noorden. Geen overwintering De eerste distelvlinders komen al in maart-april in ons land aan. Daarna kunnen eigenlijk het hele voorjaar en zomer nog nieuwe exemplaren arrive ren. Een groot deel van de distelvlin ders die nu rond vliegen, bestaat waar schijnlijk uit nakomelingen van die eer ste migranten of is misschien zelfs al wel een tweede generatie. Een deel van deze herfstgeneratie vliegt weer terug naar het zuiden (en sterft in de loop van de winter daar), een ander deel sterft hier. De distelvlinder kan hier namelijk niet overwinteren en ook z'n rupsen en poppen zijn niet winterhard. De dieren die we ieder jaar in ons land zien, zijn dus steeds weer of nieu we trekkers uit het zuiden of nako melingen daarvan. Die trekkers zijn meestal te herkennen aan hun vaal, versleten en verfomfaaid uiterlijk. Afhankelijk van de weersomstandigheden bereiken het ene jaar veel meer distelvlinders ons land dan het andere. Meestal zijn het er niet zo veel. Dit jaar vormt dus wel een uit zondering. De distelvlinder komt overigens over grote delen van de wereld voor, ook in Noord-Amerika. Daar vliegen ieder voorjaar enorme zwermen vanuit Mexico naar het noorden. Bij deze grote verplaatsingen raken uiteraard weieens dieren uit de koers en komen boven water terecht. Nu is zo'n „beetje" water als de Middellandse Zee geen probleem, een ook naar Engeland vliegen ze jaarlijks. Boven de oceaan wordt het moeilijker, maar de distel vlinders vliegen lang door. Honderden Distelvlinder bij liguster tekening Johan Re ydon. kilometers buiten de kust kwamen ze nog op schepen aanvliegen! Dit verhaal over trek gaat voor heel wat andere vlindersoorten op. De atalanta werd al genoemd. Verder be hoort een aantal witjes tot deze groep en bovendien verscheidene nachtvlinders. De windepijlstaart bijvoorbeeld, en de doodshoofdvlinder en de gamma-uil. Deze laatste soort is op Texel vaak heel talrijk. Het is welis waar een nachtvlinder, maar hij vliegt eveneens veel overdag. Hij dankt z'n wat typische naam aan de tekening op z'n voorvleugels waarop duidelijk een witte Griekse letter gamma staat. Van de echte vlindertrek valt op Texel doorgaans niet veel te zien. Eén keer zak ik vanaf de veerboot enkele koolwitjes in duidelijk gerichte vlucht het Marsdiep oversteken. Ook in de rest van ons land is van grote groe pen trekkende vlinders bijna nooit spra ke. Het zijn meestal enkele individuen of kleine troepjes in heel los verband die in een vaste richting koersen en niet of nauwelijks stoppen om even van een bloem te snoepen. In zuidelijker landen en in de tropen schijnt het géén uitzondering te zijn dat troepen van honderden of duizenden vlinders passeren. Ze „verduisteren" soms de zon. Consequent vliegen ze daarbij in één richting. Er is een verhaal dat een hele groep dwars door een huis vloog waarvan alle ramen open waren en dat precies in hun weg stond. In Zwitserland vlogen ze eens via een tunnel onder een berg door. Die tunnel lag toevalligerwijs precies in de goede trekrichting. De snelheid van trekkende vlinders is meestal niet hoog en natuurlijk erg af hankelijk van de wind. Ze halen doorgaans een gemiddelde van zo'n 10- 25 km per uur. Bij een grote en sterke soort als de windepijlstaart echter, werd eens een snelheid van 126 km per uur gemeten. Dat doen wij hem niet na! Adriaan Dijksen Ook voor de Texelse afdeling van de Stichting Slimming International is het leizoen weer begonnen. Elke maandag- wond komt de club om 19.30 uur in De (Vitte Burcht bijeen. Heel wat mensen hebben in hun iakantie extra pondjes gewicht opge- iaan en willen daar weer vanaf. Als dat liet lukt kan de zaak aardig uit de hand open want Sinterklaas, kerstmis en de gezellige winterse avonden zijn dichter- >ij dan u denkt. In de praktijk is geble- ;en dat het gezamelijk afslanken in ilubverband en onder goede leiding, 'eel effectiever is dan individuele af- ilankpogingen. Er wordt gewerkt vol lens het eenvoudige Slimming 40-pun- en systeem wat inhoudt géén verboden 'oedsel. Alles mag, met mate. De Texelse club staat weer onder leiding van nevrouw E. van der Wal-Folkerts die laarne nadere informatie geeft: telefoon I2220-2453. i-4 VtN VAN UZERS-OWTEN V£RANTWOORD£LU*»«lO tttN Ot RtOiXI In deze krant heeft het bericht ge staan over de oplichtingspraktijken van ten surfschooleigenaar in Oudeschild. 3e omschrijving was correct, maar omdat in dergelijke persberichten geen oamen worden genoemd, moest wor sen gevreesd dat sommige lezers zou ten denken dat ondergetekende iets net dit kwalijke geval te maken had. Die irees was terecht, want al gauw deden geruchten de ronde dat Rob Souverein san het Zeilcentrum Texel de oplichter vas Om het daaraan verbonden zakelijk ladeel te bezweren wil ik daarom langs leze weg nadrukkelijk verklaren dat het ging om het Windsurfcentrum Texel. Het Zeilcentrum Texel (gevestigd in het Watersportcentrum van Duinker aan de feemskerckstraat) heeft met het Wind- urfcentrum (gevestigd in het voormali- je CIV-gebouw op de haven) niets te naken. Zeilcentrum Texel Rob Souverein De dwergschnauzer Fabiola vom Hausberg van mevrouw G. A. Flapper van Twisk behaalde op de internationale hondententoonstelling in Rotterdam het kampioenschap. Tevens werd Fabiola beste van de tien kampioenschapshon den in de rasgroep Pinschers en Schnauzers. Aan het eind van de twee daagse tentoonstelling, waaraan door 1827 honden werd meegedaan, werd Fabiola tot negende van de hele ten toonstelling uitgeroepen. De hond werd voorgebracht door Bettina Flapper. Op dezelfde expositie haalde de Ameri kaanse Cocker spaniel Tri 'N' To Please van Texalmore Jeugd Winner 1979 van mevrouw Joke Koopman de kwalificatie 3 U in de open klas. Het Vrouwenhuis heeft voor de ko mende weken het volgende programma vastgesteld: 1 sept.: caféavond 8 sept.: Ot en hoe zit het nu met Sien medewerkster Agna Arens spreekt over dit TV-programma. 15 sept.: kledingruilbeurs 22 sept.: filmavond: "Die macht der Manner ist die Geduld der Frauen". 29 sept.: caféavond. 6 okt. thema-avond over moeders en dochters. Het Vrouwenhuis is steeds geopend van 20.00 tot 24.00 uur. Het programma begint om 20.30 uur. Voor nadere in formatie: telefoon 02220-4954 of 4332. Meerdere leden van de raadscommissie algemene zaken zijn van mening dat raadsleden niet tevens bestuurslid van de Re creatiestichting moeten zijn. Zij vinden dat het op twee stoelen tegelijk zitten problemen oplevert als de gemeenteraad de handel en wandel van de RST moet controleren en beoordelen Vooral nu de Recreatiestichting, veelal samen met 'anderen' heel wat meer wil dan alleen het exploiteren van enkele cam pings en een zwembad, is de discussie over de bestuurssamen stelling van de RST hoog opgelaaid. De meningen lopen uiteen dwars door de partijen heen. Enkele raadsleden hebben zich her haaldelijk doen kennen als bijzonder wantrouwend jegens de RST. In de afgelopen raadsvergadering viel het in die hoek slecht dat de RST onlangs camping Om de Noord kocht en de ge meenteraad daarvan onkundig had gelaten. Burgemeester Engelvaart legde in de commissievergadering uit dat het RST-bestuur in deze geen blaam treft. Men had B. en W. wel degelijk op de hoogte gesteld, maar het college had er niet aan gedacht deze mededeling aan de raad door te geven. Voortaan zullen belangrijke besluiten van de RST op de mededelingenlijst voor de raadsverga dering worden gezet. College erin De heer N. C Barendregt (WD), die in december vorig jaar weigerde om als RST-bestuurslid de heer J. J. West dorp te vervangen, had per brief laten weten dat raadsleden niet in het RST- bestuur thuishoren. Daarentegen voel de hij er wel voor het voltallige college van B. en W. erin te benoemen. Dat leek hem een logische constructie: de gemeentelijke invloed in de RST is daarmee gegarandeerd en controle en correctie vanuit de gemeenteraad is evengoed mogelijk. De heer Henk Beumkes van het Pakt, mede sprekend namens zijn frac tiegenoten Daan Welboren en Sieme de Waard, had een ander voorstel: de burgemeester zou voorzitter van de RST moeten zijn met naast hem een 'sterke man' van de afdeling financiën Verder zouden er geen raadsleden ot wethouders in het bestuur moeten zitten maar zou het bestuur moeten bestaan uit twee vertegenwoordigers van het Pakt, twee van het CDA en twee van de overige partijen. Op deze wijze wordt de RST in feite door de gemeenschap bestuurd en toch niet door de gemeenteraad. De Pakt-raads- leden Blanken en Ellen hadden met dit idee niet kunnen instemmen en waren tevreden met de huidige bestuurssa menstelling Het RST-bestuur bestaat thans uit zeven leden, die door de gemeente raad worden benoemd: vier op recht streekse aanbeveling van B. en W., één op aanbeveling van het bestuur van de WV en twee op aanbeveling van het Texels Verbond van Onder nemers. Bij de vier leden die recht streeks door B. en W. werden aanbe volen was het de gewoonte één daarvan een collegelid te laten zijn (de portefeuille van recreatie thans J. Nauta), twee uit de raad en één uit de bevolking van Den Hoorn. Het is inmiddels al twee keer voor gekomen dat een raadslid, tevens bestuurslid RST, tot wethouder werd benoemd. In die gevallen bleef de wethouder RST-bestuurslid, wat ver klaart dat naast wethouder Nauta ook wethouder Blanken in het RST- bestuur zit. Het bestuur bestaat thans uit: voor zitter C. L. J. Graaf (TVO), C. N. de Wit (TVO), B. Bakker IWVI, D. Schil ling (namens bevolking Den Hoorn), J. Nauta en F. Blanken. De vacature Westdorp is dus nog niet vervuld. Mevrouw R. Huitema-Vos zei „in de richting Beumkes" te denken al hoefde de burgemeester van haar niet persé voorzitter te zijn. Ze had nog niet al haar fractiegenoten over deze zaak kunnen polsen, maar tenminste één van hen wil de toestand bij het oude houden. Jan van Asselt was het met Beum kes eens: Geen raadsleden en ook geen wethouders in het RST-bestuur. Niet slagvaardig Onder het publiek, dat de commissie vergadering bijwoonde, bevond zich de heer Martin Bakker (oud-voorzitter van de RST) die niets voor de voorgestelde veranderingen zei te voelen. Hij vreesde dat een 'politiek' bestuur remmend zou werken op de besluitvorming. Hij zei dat de RST moet worden beschouwd als een zakelijke onderneming die snelle beslissingen moet kunnen nemen. Een stuk of wat mensen er in die in de dagelijkse praktijk hebben bewezen dat zij zaken kunnen doen, vond hij daarom het meest practisch, wat inhield dat hij de bestaande situatie juist achtte. De burgemeester liet duidelijk voelen het er lang niet mee eens te zijn dat de RST als een zakelijke onderneming wordt beschouwd. Er is wel degelijk sprake van een zware politieke verant woording. Hij kondigde aan dat B. en W. zich over de gemaakte opmerkin gen zullen beraden en binnenkort met voorstellen zullen komen. Zaterdag zal op het voormalige sportveld van Texelse Boys aan de Westerweg bij Den Burg een mani festatie van muziek en film worden gehouden die volgens de organisato ren bedoeld is als protest tegen het politieoptreden bij kraakakties in het algemeen en bij het kraken van huizen in Amsterdam en op Texel in het bijzonder. Opgetreden zal worden door twee nieuwe Texelse muziekgroepen: New Injection uit Oosterend en Evil Popes uit Den Burg. New Injection deed al van zich spre ken door onlangs op te treden voor de VARA-microfoon (tijdens de LIJN 3-uit- zending vanaf Texel). De groep brengt nummers van de Stones en maakt uitsluitend gebruik van bas, drums en zang. De gitaar ontbreekt dus, waar door de bandleden het zich niet al te moeilijk maken. De punkgroep Evil Popes brengt wel instrumentale melo die. Deze groep bestaat uit Rob en Edwin Vink, Karin en Sabine Aarts, Gijs Keijzer en Saro Veenstra. Naast dit optreden in de openlucht worden in het onderkomen van de Sharks (daartoe welwillend door deze jeugdgroep afgestaan) films vertoond, o.a. over een recente kraakactie op Texel, leder is welkom. Geboren: Koen, zv Erik van der Spek en Harmina A. Druif; Jarel Hendrik, zv. Antonius van Veen en Wipke Dijkema; Sjoerd, zv. Cornelis Oosterhof en Grietje M. van der Slikke; Igor Peter, zv. Alexander P. Oudshoorn en Janny W. van Aken; Evelien, dv.Adrianus C. A. Zijm en Apolonia A. M. Buffing. Overleden: Cornelia C. de Ridder ev. Quartel, oud 48 jaar. Ondertrouwd: Willem P. J. Zegers en Jeannette A. Stapersma; Johannes van 't Noordende en Anita Buitenhuis. Dienst voor belangstellenden: Mi Zondagavond a.s. om 19.00 uur begint in de Gereformeerde kerk te Den Burg weer een Dienst voor belangstellenden. Voorgangers is ds. Blaauw en er wordt ook meege werkt door organist Jan Kruithof en het R.K. Jongerenkoor o.l.v. Hans Kievits. Na afloop wordt koffie geschonken. Het thema van de dienst is „Waar heid maakt vrij". De voorganger licht dit als volgt toe: „Dat niet alle waarheden of zekerhe den vrij maken beseffen we in onze tijd goed genoeg. De zekerheid én de waarde van werkgelegenheid is aan het wankelen gebracht: daar is de aanval op de „waardevaste" minimum-uitke ringen; de aanslagen op de waarden van huwelijk en gezin; zelfs de weten schap veroorzaakt problemen die zij zelf niet kan oplossen (bv. atoomafval). Zo kunnen schijnbare zekerheden, die een mens geborgenheid en vrijheid be loofden, verdwijnen als sneeuw voor de zon. Betekent dit alles dat de mens onderworpen is aan de grilligheid van het lot? Of is er een waarheid die wel (eeuwigheids-)waarde in zich heeft? Welke waarde kennen wij toe aan de Waarheid die vrij maakt?! En: wil een mens werkelijk vrij zijn?" Zaterdag 30 augustus Om 13.15 start bij het C. E. Gollards Rustoord aan De Zes in Den Burg de "Rit van de nostalgie" van De Blijde Rijders. De watersportvereniging maakt een zeil- toertocht naar Hoorn. Start om 09.00 uur in Oudeschild. Om 17.00 uur beginnen op het parcours Bernhardlaan-Thijsselaan-Drijverstraat wielerwedstrijden. Om 21.00 uur prijs uitreiking in De Witte Burcht. Zondag 31 augustus Van 8.00 tot 10.00 wordt bij de Kaap een sportviswedstrijd gehouden. Maandag 1 september Op de Groeneplaats wordt de jaarlijkse Texelse schapenfokdag gehouden, aan vang 9.30 uur. De aanvankelijk geplande dia-avond over Texel in de Hervormde kerk van De Koog gaat niet door. Van 14.00 tot 16.00 kan de Hervormde kerk van Den Hoorn worden bezichtigd. Tevens mogelijkheid om de toren te be klimmen. Dinsdag 2 september Om 19.00 uur worden in de Beatrix- gymzaal dia's en video-opnamen ver toond van het GVT-zomerkamp. Voor deelnemers en ouders.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5