Cjroen 2rwartsJ~éxelsin het Actie voor Texels lamsvlees van start Minder toeristen per auto naar Texel? DEZE MAAND SMAAK- EN ACCEPTATIETEST Oud papier Texel Concertimenio vraagt vrijwilligers AARDRIJKSKUNDELERAAR MAAKTE LIJST MET TEXELSE PUBLICATIES SEIZOEN LIJKT GOED ONDANKS GELIJK GEBLEVEN AANTAL VREEMDE AUTO'S Ingezonden stukken Zondagsschool De Koog begint Nostalgie-rit uitgesteld Joy-riding mm 93e JAARGANG NR. 9508 TEXELSE VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 erf Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor,advertenties, abonnementen, etc.: Langëveld De Rooy B.V., Postbus 111790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgi«j 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Het marketingprojekt dat als doel heeft de interesse voor echt Texels lamsvlees te vergroten, gaat dezer dagen van start. Begonnen zal worden met een groots opgezette smaak- en acceptatietest, waaraan zowel culinaire specialisten als „gewone" consumenten zullen meewerken. Daarop sluit aan een handelsonderzoek en dat moet weer resulteren in het afzetten van 100.000 kg lamsvlees in 1981, waarbij 850 slage rijen en 150 restaurants betrokken zullen worden. Een en ander wordt uitgevoerd door het Alkmaarse marketingbureau WKE in opdracht van de Stichting het Texelse schaap. Die stichting bestaat inmiddels officieel. Vorige week ondertekenden de bestuurs leden ten kantore van notaris Boswijk de stichtingsacte. Als de stichting erin zou slagen de consumptie van Texels lamsvlees in Nederland met maar enkele grammen per hoofd van de bevolking op te voe ren, zou het doel ruimschoots zijn bereikt. Want de gemiddelde Nederlan der eet slechts ongeveer één ons scha pevlees per jaar en daarvan is driekwart uit het buitenland afkomstig. Waar een eind aan moet komen is dat de superieure smaak van het Texelse lams vlees door de Nederlandse consument niet wordt herkend of erkend. Men is daarom niet bereid de hogere prijs die het moet opbrengen, te betalen. Als het lukt daarin verandering te brengen, is de Texelse schapenhouderij gered, want dan zal de prijs gemaakt kunnen worden die economisch verantwoord is, zodat de schapenhouders ervan weerhouden zullen worden om hun schapen voor melkkoeien in te wisse len. Professioneel Om tot herkenning en erkenning te komen wordt de komende weken het nodige op touw gezet. Dat gebeurt professioneel en als het toch op een mislukking uitloopt, kan men zich troosten met de gedachte dat de aan- Ingezonden stukken bestemd voor onze rubriek "Wat ik zeggen wou..." moeten altijd zijn voorzien van naam, adres en liefst ook van een telefoon nummer. Dat laatste om het mogelijk te maken dat wij met de afzender snel contact opnemen. Het is helaas nood zakelijk dat wij bij elk ingezonden stuk controleren of het werkelijk afkomstig is van de persoon wiens naam eronder staat. Herhaaldelijk komt het voor dat we per post stukken ontvangen met een valse naam en een niet bestaand adres. Het is ook gebeurd dat de naam en adres van een wel bestaande persoon eronder werd gezet, terwijl deze per soon van niets wist. Redactie. pak in ieder geval niet beter had gekund. Het begint dus met de eerderge noemde smaak- en acceptatietest. Gedurende drie weken zullen proefper sonen (zowel culinaire specialisten als gewone eters) verschillende soorten lamsvlees krijgen voorgezet: Texels, Iers en Nieuw-Zeelands. De proefperso nen (die elkaar niet kennen) weten niet welk soort lamsvlees zij eten, maar moeten hun smaakbevindingen neer leggen in een rapport. Onder leiding van een psycholoog wordt dan in de eerste week van oktober een groeps discussie van de proefpersonen gehou den. Trendsetters Daarna komt het gewone publiek in de gelegenheid om de verschillen vast te stellen en de voorkeur te uiten. Daartoe zullen 26 geselecteerde consu menten worden ingeschakeld. Zo heel „gewoon" zijn die nu ook weer niet. Zij worden gerekend tot de zogenaamde trendsetters. Dat zijn de mensen met meer dan normale belangstelling voor nieuwigheden die bovendien horen tot de „hogere sociale klasse". Want dat Jan Modaal straks wekelijks Texels lamsvlees gaat eten, wordt bij voor baat als een illusie beschouwd. De (uit de randstad afkomstige) proefpersonen doen mee aan dezelfde test die de culinaire deskundigen hebben afgelegd Aan de hand van de resultaten wordt bepaald of het zin heeft verder te gaan. Dat zal zeker niet gebeuren als zou blij ken dat het Texelse vlees niet in gun stige zin is te onderscheiden van ander lamsvlees. Aannemende dat de tests gunstig uitvallen, wordt overgegaan tot het handelsonderzoek dat vervolgens resulteert in het afzetten van lams vlees, rechtstreeks vanaf Texel en voor een prijs die ongeveer 20% hoger ligt dan de huidige. En als ook dat naar wens verloopt, kan worden gewerkt aan verdere uitbouw naar een hogere afzet in de jaren na '81. Snel Het marketingprojekt moet zich in korte tijd voltrekken. Het handelsonder- zoerk (waarbij moet blijken of de handel geïnteresseerd is in het aan de man brengen van Texels lamsvlees) moet voor het eind van dit jaar zijn voltooid. Ter bevordering van de herkenbaarheid van het vlees zal waar schijnlijk een speciaal vignet worden De Texelse bestuursleden van de Sdchdng Het Texelse Scheep ondertekenen de sdch- tingsecte In het noteriskentoor. Ven links neer rechts Af. Barendregt, notaris Boswijk, C. Commandeur, J. Haute en D. Roeper. ontworpen waardoor het excellente Texelse lamsvlees nog makkelijker is te onderscheiden van andere lams- en schapevlees. In kleine, geselecteerde kring is de reputatie van het Texelse lamsvlees overigens al gevestigd. Een bijdrage daaraan was het driedaagse Grand Chapitre des Pays-Bas van de Chaine des Rötisseurs (het Gilde van de spitbraders) dat een paar maanden geleden werd gehouden in de koepelzaal van het Sonesta hotel in Amsterdam. Tijdens het galadiner van het gilde, dat werd bijgewoond door 250 personen, waaronder hoogwaardigheidsbekleders als staatssecretaris Wallis de Vries, werd als hoofdgerecht Grosse Pièce geserveerd. Dat bestond uit origineel Texels lam. Chefkok Freddy Schaer zorgde voor een culinair hoogstandje door 236 gasten ieder een rosé gegrilleerd ribstukje van twee ribbetjes, waaruit één ribje was uit gebeend, te serveren. De aanzittende gastronomen waren opgetogen. De internationale voor zitter van de broederschap van Rötisseurs, de Fransman Jean Valby, vertolkte desgevraagd aller gevoelens „Het was perfekt!" Dat compliment gold tevens de B.V. J. Groot uit Hoorn die er in samenwerking met wethouder J. Nauta van Texel in was geslaagd het Texels lamsvlees op de dis te krijgen van deze exclusieve culinaire club. De zondagsschool 'Immanuel' te Ue Koog begint zondag 7 september om 10.00 uur in 'De Schuilhut' aan de Par- nassiastraat. Kinderen van 4 tot 12 jaar zijn er welkom. De zondagsschool zit dringend verlegen om leiding. Mensen die voor dit werk iets voelen, worden verzocht zich in verbinding te stellen met mevrouw Plasman, telefoon 02228- 593 of met mevrouw Vlaming, telefoon 02228-465. In De Cocksdorp en omgeving wordt zaterdag a.s. weer oud papier opge haald ten bate van de school. Men wordt verzocht het papier gebundeld buiten klaar te zetten. Als het regent graag afgedekt. De ophalers komen langs tussen 9.00 en 11.00 uur. Taxi Toon Smidt Concert Promotions wordt door de heer N. Drenth voort gezet onder de naam Texel Concerti- mento. Voor de toekomst zijn ver gaande contacten gelegd met de cul turele raad Noordholland, culturele za ken Haarlem en de stichting orgel concerten Amsterdam. Het is de be doeling dat Texel Concertimento een stichting wordt. De nieuw te vormen stichting zit dringend verlegen om mu- ziekminnende vrijwilligers die zonder fi nanciële vergoeding hulp willen bieden. Het gaat hier om mensen die in druk werk en fototechnieken thuis zijn en die kunnen helpen met het maken van aan plakbiljetten. De enorme belangstelling voor het optreden van het Gemini en semble komt volgens de heer Drenth mede door de zelf geschilderde posters en andere bekendheid die eraan is ge geven. De heer Drenth is erg blij met de fi nanciële steun die het muziekgebeuren op Texel van taxibedrijven krijgt. Taxi Toon Smidt heeft in het verleden al flinke financiële steun gegeven en voor het laatste concert tastte het taxibedrijf Grootjen in de beurs. Texel concerti mento zal uitdrukkelijk buiten de ge ëigende culturele instanties blijven ope reren. Drenth zegt dat hij hoopt op veel medewerkers, zodat de nieuw te vor men stichting niet de naam Texel Concerti Drentho zal krijgen. Mensen die suggesties hebben of mee willen doen kunnen zich melden bij de heer Drenth,' Kogerstraat 93, Den Burg, telefoon 3178. De 'rit van de nostalgie' die zaterdag door de Blijde Rijders zou worden gehouden moest wegens het slechte weer worden uitgesteld. Getracht zal worden de rit in de loop van deze week te maken. Toegegeven. Texel is een vrij klein eiland. Maar hier blijkt dat bepaalde kleine dingen in bepaalde opzichten erg groot kunnen zijn. Dat gevoel bekruipt je als je de lijst van Publicaties over Texel beziet die is samengesteld door de heer G. van Ittersum en werd uitgegeven door de openbare bibliotheek Texel. Naar schatting zeshonderd publicaties over Texel staan in dit boekje vermeld, ingedeeld in verschillende hoofdstukken. Onstaangeschiedenis en bodem, kustverdediging. Natuurbescher ming, Vegetatie. Avifauna, Overige fauna. Geschiedenis en prehistorie, landbouw, recreatie, verkeer, ruimtelijke ordening, verhalen en tourisme, alle boeken, artikelen en geschriften staan keurig gerubriceerd. Degene die denkt dat het samenstellen van zo'n lijst een enorm karwei is, krijgt geen gelijk van Van Ittersum. Hij deelt mee dat hij alles bij elkaar misschien een maand aan het geheel heeft gewerkt. De aardrijkskunde leraar vertelt dat hij onderzoekingen op het gebied van landschaps ecologie deed op Texel. "Ik merkte toen dat andere mensen die onderzoekingen deden steeds weer behoefte hadden aan dezelfde boeken. Zo werd eigenlijk het idee van de lijst geboren", vertelt hij. Curieuze stukjes proza vindt je tussen de lange opsomming. Bijvoorbeeld de verhandeling over Texelse zeegaten die in 1786 door Jacob Otten Husby werd geschreven, of het "Reglement, ordre en instructieen tot beheeringe der dijken en duinen der 28 gemeenschappelijke polders van Texel". Natuurlijk staan in de opsomming ook algemeen bekende boekjes over Texel zoals "Texel van Marsdiep tot Eierlandse gat" van W. Conijn en K. Hana en "Tragedie op Texel" van Van der Vlis. De gegevens voor de literatuurlijst heeft van Ittersum voor wat de periode tot 1970 bestreft voor een groot deel ontleend aan de lijst van publicaties over het Waddengebied van M. Boek- schoten. Deze lijst is gemaakt in op dracht van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer te Leersum. De overige gegevens werden verkregen door in ventarisatie van de blibliotheken van het Natuurrecreatiecentrum, Staatsbos beheer, Rijkswaterstaat en het gemeen tehuis. Een zeer belangrijke aanvulling voor de lijst kwam van de heer A. L. Dijksen die een groot deel van de ge gevens voor het hoofdstuk avifauna verzorgde. De lijst van publicaties over Texel wordt uitgegeven door de Openbare Bi bliotheek Texel te Den Burg. Men kan daar voor vijf gulden een exemplaar krijgen. Van Ittersum is zich ervan be wust dat de lijst die hij nu heeft gemaakt geenszins volledig is. "Ik denk dat ik nu zo'n beetje de helft van alles wat er is geinventariseerd heb", zegt hij. "Het is dan ook de bedoeling dat er een tweede lijst komt die vollediger is. Ik wil graag een beroep doen op de mensen die bepaalde boeken, studierapporten, scripties of tijdschriftartikelen in de lijst missen. Ze kunnen contact met mij of de bibliotheek in Den Burg opnemen". Overigens zijn kranten artikelen niet in de lijst opgenomen. Van Ittersum woont op de Spangerweg 20 en te bereiken op telefoonnummer 02223-857. Twee Texelse jongens van elf jaar werden maandag aangetroffen terwijl ze in een auto aan het crossen waren in de omgeving van de Boodtlaan In De Koog Op het parkeerterrein werden ze aangehouden en daar melden ze dat ze de auto vanaf de Nikadel hadden genomen. Ze hadden in de auto kunnen komen doordat onbekenden van tevo ren het rechter portierraampje hadden ingeslagen. Er is alle reden om gematigd tevreden te zijn over het toeris tenseizoen 1980. De totaalcijfers zullen zeker niet lager zijn dan die van vorig jaar, ondanks het feit dat de maand juli nogal slecht is geweest. Vooral als gevolg van het toen zeer slechte weer bleven veel kampeerders weg of vertrokken ze voortijdig. Augustus heeft echter herstel te zien gegeven. Momenteel heerst op Texel de rust van het naseizoen. Waren er eind vorige week nog 3300 vreemde auto's op Texel, dat aantal zakte het afgelopen weekend tot 2441. Vorig jaar om dezelfde tijd was de situatie vrijwel identiek. Dat is vrij gunstig. De bedrijvigheid is groot genoeg om de meeste ondernemingen op volle kracht en volbemand te kunnen laten draaien. Als het huidige zeer fraaie nazomerweer aanhoudt kan dat nog weken duren, waardoor er voor menig bedrijf toch nog wat groei zal inzitten. De slechte julimaand blijkt het meest duidelijk uit de TESO-cijfers. Die maand werden 4500 auto's minder ver voerd dan vorig jaar, toen het ook al minder was dan in juli 1968. In augustus werden echter 4000 auto's meer vervoerd, waardoor deze achter stand voor een groot deel is ingelopen. Volgens directeur Th. Hoogerheide zullen de TESO-cijfers over het hele sei zoen 1980 groei laten zien, al zal het slechts gaan om enkele procenten. Niet betrouwbaar Jarenlang zijn de aantallen door Teso vervoerde auto's als een betrouwbare indicatie beschouwd van de toeristen- drukte op Texel. Want bijna iedereen kwam met de auto en je hoefde alleen maar het gemiddeld aantal in zittenden met het aantal auto's te ver menigvuldigen om te weten hoe druk het was. Maar het lijkt er nu op dat het aantal mensen dat per auto naar Texel komt, terugloopt, waardoor de door Teso gerigistreerde aantallen vreemde auto's op het eiland geen alleenzalig makend gegeven meer zijn. Bij een ongeveer gelijkblijvend aantal auto's neemt het aantal toeristen duidelijk toe, zeker op dit ogenblik. Broodverkoop Dat wordt bevestigd door de hoe veelheden brood die door de Texelse bakkerijen moet worden geproduceerd om aan de vraag te voldoen. Interessant is het verschil tussen Timmers Bakkerij en de veel meer van kampeerders afhankelijke Dros Bakkerij. Dros Bak kerij in Oudeschild die ongeveer de helft van de Texelse broodmarkt beheerst, weet te melden dat in juni sprake was van een stijging en in juli van een achter uitgang met wel 15 In tegenstelling tot Timmer bevoorraadt Dros veel kampwinkels en het waren de kam peerders die in juli wegbleven. Augustus was voor Dros weer een redelijk goede maand, vooral tegen het eind. Op dit ogenblik laat de situatie zich zelfs zeer gunstig aanzien, waardoor het totale seizoensresultaat voldoende is om de kostenstijgingen op te vangen. Timmers Bakkerij verkocht in mei en juni 2,6% meer brood. In juli was de stijging 0,5% en in augustus 1,7%. Daarbij moet wel worden bedacht dat het seizoen 1979 niet zo best was. De broodafzet was toen bij Timmer 414 lager in mei, juni, juli. De resultaten van dit jaar zullen zeker minder goed zijn dan die van 1978. Maar ook Timmer constateert dat de laatste week van augustus en de eerste dagen van september opmerkelijk her stel brengen: minstens 10% meer broodverkoop. Er moeten dus aanmer kelijk meer mensen op Texel zijn dan in dezelfde periode vorig jaar, hoewel het aantal vreemde auto's vrijwel gelijk is. Een belangrijk deel van dat aantal extra toeristen heeft blijkbaar voor een fiets vakantie gekozen. Dat wordt bevestigd door rijwielverhuurders. Een van hen, de heer J. C. Dros, vertelde ons dat het aantal vakantiegangers dat de oversteek naar Texel zonder auto maakt en op de haven een fiets huurt, sterk is toe genomen. Ondanks het herstel brengende nasei zoen moet worden erkend dat een duidelijke toeristische groei ook dit jaar achterwege is gebleven. Sommige men sen hadden op wat meer gehoopt, op grond van het feit dat dit jaar veel meer Nederlanders dan voorheen hebben be sloten de vakantie in het binnenland door te brengen. Handen dichtknijpen VW-directeur Jaap Dekker is echter zeer tevreden. Hij wijst erop dat het kunnen handhaven van een bepaalde vorm van bedrijvigheid in deze tijd van economische neergang al heel mooi is. Dat Texel zelfs nog wat groei beleeft ondanks het slechte weer in een periode waarin het leeuwendeel van de buit moet worden binnengehaald, mag vol gens Dekker best tot voldoening stem men, vooral als een vergelijking wordt gemaakt met de ontwikkelingen in andere Nederlandse vakantiegebieden. TAXI- EN TRÓUW AUTO VERHUUR Wilhelmlnalaan 4-6 ttmn Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1