Beschermd Dorpsgezicht Oosterend wordt na twaalf laar vastgesteld Blijde Rijders hielden nostalgische tocht AGEND4 Texelse dwerggeitjes doen het steeds beter rst betaalt n.300.000, voor kampeerterrein BEGINNERSGROEP VOLKSDANSEN Fanfare zonder dirigent Hoornder bejaardentocht Expositie van poppen in het raadhuis Bejaardentocht Oosterend „WAT IK ZEGGEN WOU..' Kennismaking PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 De vaststelling van het Bestemmingsplan Beschermd Dorps gezicht Oosterend staat vanavond op de agenda voor de raads vergadering. Al in 1968 werd de Nederlands Hervormde kerk met omgeving in Oosterend aangewezen als beschermd dorps gezicht in de zin van de monumentenwet. Naar aanleiding van deze toewijzing werd voor het gebied van het beschermde dorpsgezicht en de zone er omheen een bestemmingsplan voorbereid. Een belangrijk punt bij deze voorbereiding was, dat de bevolking zo optimaal mogelijk betrokken diende te wor den. In 1973 werd daarom de contactcommissie voor het be stemmingsplan beschermd dorpsgezicht opengesteld waarin di verse bevolkingsgroepen vertegenwoordigd werden. Deze commissie heeft zich met veel enthousiasme voor zijn taak ingezet. Omdat een bestemmingsplan voor een beschermd dorpsgezicht zeer grote gevolgen kan hebben voor de bewo ners werd uiterste zorgvuldigheid betracht. De lange tijd die het totstandkomen van het bestemmingsplan nodig had kan daar aan geweten worden. Vanaf 11 februari 1980 heeft het plan een maand ter visie gelegen. Niet alleen op het gemeentehuis in Den Burg, maar ook in het dorpshuis in Oosterend. Naar aanleiding van deze tervisielegging kwamen elf bezwaarschriften binnen, waarvan er enkele te laat waren en dus niet ontvankelijk werden verklaard. Omdat het onderzoek naar de bezwaarschriften op 13 mei nog niet helemaal was afgerond heeft de gemeenteraad de vaststelling van het bestemmingsplan drie maanden verdaagd. Tot de bezwaarschriften die binnen waren gekomen en die al eens eerder in deze courant zijn vermeld, behoort dat van de Rijksdienst van de monumen tenzorg te Zeist. De algemene tendens van dit bezwaarschrift is dat het span ningsveld tussen het planologische en cultuurhistorische ideaalbeeld enerzijds en de rechten en de rechtszekerheid van de burger te weinig in het plan tot uit drukking komen. Als voorbeelden wor den hier genoemd de panden Kerkstraat en Peperstraat 3. "Aanvankelijk is het -plan wel uitgegaan van een ideaal beeld", stelt de gemeente, "maar de huidige verschijningsvorm van de pan den is, mede door inspraak van burgers nu in het plan opgenomen". Het is niet te verwachten dat de panden tijdens de looptijd' van het bestemmingsplan in grijpend zullen worden gewijzigd of ver nieuwd. Het pand Peperstraat 3 is niet storend, maar roept slechts een ander tijdsbeeld op. De Rijksdienst heeft zich met deze visie van de gemeente kunnen verenigen, maar had de afweging beter in het plan verwoord willen zien. Het plan is inmiddels aangepast. Rooilijn De Rijksdienst vond verder dat de historische rooilijn aan de Oesterstraat hersteld moeten worden. Nieuw te bouwen woningen dienen in de rooilijn van nummer 7 en 9 gebouwd te worden. De gemeente voert hier tegen aan dat het herstel van de historische rooilijn tot gevolg zou hebben dat de gevels van Oesterstraat 13 en 15 naar voren ge plaatst zouden moeten worden. Gezien de kwaliteit van de betrokken panden is dit een onmogelijkheid. Wel wil de gemeente toezeggen dat als nieuwe panden door een kalamiteit verloren gaan de nieuw te bouwen panden volgens de oude rooilijn gebouwd zullen worden. Dat geldt ook voor andere nieuwbouw in de Oesterstraat. De al vele jaren bestaande Volks dansvereniging Texel is op zoek naar nieuwe leden. De Volksdansvereniging onderscheidt zich van de dansgroep oude dansen door het feit dat dansen uit alle delen van de wereld worden uit gevoerd. Bulgaarse, Griekse, Franse, Roemeense, Yugoslavische en Israë lische dansen, het staat allemaal op het programma. Er wordt niet gedanst om op te treden, maar zuiver en alleen voor het plezier van het dansen. Er wordt dan ook gewoon in vrijetijdskleding gedanst. Gerard Smeenk die de lessen in de volksdansvereniging verzorgd heeft 2'A jaar les gehad in internationale dansen bij het NEVO. Hij heeft zelf een sterke voorkeur voor dansen uit het Balkan- gebied en is hier in gespecialiseerd. Hij geeft nu tien jaar les. De lessen worden iedere woensdagavond in het dorpshuis in De Waal gehouden. De aanvang is acht uur. Smeenk speelt met de ge dachte een groep voor beginners op te richten. Deze mensen worden dan de eerste beginselen van het volksdansen bijgebracht. In de beginnersgroep zou den tien mensen kunnen worden ge plaatst. De volksdansvereniging telt nu 25 leden. Naast beginners zijn ook ge vorderden van harte welkom. De ge vorderden dansen op woensdagavond twee keer een uur. Vanwege de grote fysieke inspanning zal de beginners- groep twee keer drie kwartier dansen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Theri Groothuis die in Den Burg op telefoonnummer 2996 te bereiken is. Bezwaren had de Rijksdienst tegen onbeperkte vrijstellingmogelijkheden ten aanzien van panden die niet van belang zijn voor het beschermde dorps gezicht. Hiervoor zouden meer alge mene marges opgenomen moeten wor den. De gemeente kan zich ermee ver enigen dat vrijstellingen begrensd moe ten zijn. Om aan het bezwaar tegemoet te komen heeft de gemeente bepaald dat nu niet meer dan 10 van de ge- velkaart mag worden afgeweken. De vrijstelling van de voorgeschreven dak hellingen was reeds beperkt tot vijftien graden. Het lijkt de gemeente niet juist om nu al uitspraken te doen over in hoeverre een bepaald pand beeldbe palend is. De genoemde tien procent moet als een maximum worden gezien. Een onbeperkte vrijstellingsmogelijk heid voor een plat dak op bijgebouwen was de Rijksdienst ook een doorn in het oog. Deze vrijstellingsmogelijkheid zou moeten worden beperkt tot gebouwen die niet te zien zijn vanaf de openbare weg. Het college van B en W stelt daar tegenover dat bij vrijstelling voor platte daken het college nadere eisen kan stellen aan de situering van die bij gebouwen, als die zichtbaar zijn vanaf de openbare weg. Het is daarom niet zo zinvol één en ander op te nemen in het bestemmingsplan. Verder is het college van mening dat een plat dak, bij voorbeeld een plat tussenlid tussen twee kappen, of een flauw hellend dak van een klompenhokje, niet persé af breuk hoeft te doen aan het dorpsbeeld. Onvoldoende Een zeer belangrijke opmerking die de Rijksdienst nog maakte is dat het voor het uitvoeren van het plan gereser veerde budget in de laatste jaren onvol doende is benut. "Door de afnemende belangstelling van particulieren voor re habilitatie", schrijft het college, "is inderdaad het door de minister toege kende krediet slechts voor een deel benut. Wij betreuren deze situatie ten zeerste en zullen maatregelen nemen ter stimulering van rehabilitatie activiteiten binnen het plangebied. De hiervoor in aanmerking komende personen zullen van gemeentewege individueel worden benaderd. Verder zal. vooruitlopend op een te ontwikkelen bestemmingsplan, worden bezien, welke panden binnen het beschermde dorpsgezicht van Den Hoorn voor rehabilitatie in aanmerking komen". De werkgroep Landschapszorg voer de in zijn bezwaarschrift aan dat het wenselijk is de bevoegdheden van de commissie die in het leven was geroe pen om het bestemmingsplan te bege leiden te vergroten. De commissie zou alle bouwaanvragen binnen het plan gebied onder ogen moeten krijgen en ook alle vrijstellingen. Bij afwijking van het advies van de commissie zou een verklaring van geen bezwaar bij gede puteerde staten aangevraagd moeten worden. KristeI van da Posthoorn van eigenaar De Ridder: eerste bij de Jeugdgeitjes Zaterdag hield de Noord Hollandse vereniging van dwerggeitenfokkers haar selectiekeuring in de markthal te Pur- merend. Door 48 deelnemers werden 185 dieren ingezonden. De 21 Texelse dieren brachten het 8 keer tot 1A en 5 keer tot 1B. Bovendien de beste fok- groep, 2 kampioenen en 2 reservekam- pieoenen. zde eerste premies waren voor de volgende dieren: Boklammeren: IB Marcus van de Veldhof, eig. Heet- veld; 1A Willem 7 van Tyeslemore, eig. Voskuil. Geitlammeren: 1D Remi van de Steenkamp, eig. Heet- veld; 1A Tessa 4 van Tyeslemore, eig. Voskuil; 1B Tessa 5 van Tyeslamore, eig. Voskuil; 1D Mirella van de Veldhof, eig. Heetveld; IA Sirikita van de Den- nenboer, eig. den Boer; 1A Bambi van de Posthoorn, eig. de Ridder; 1B Sirikita 2 van de Posthoorn, eig. de Ridder; 1C Sarinska van Tyeslemore, eig. Voskuil; 1D Jacaranda 2 van Tyeslemore, eig. Voskuil. Jeugdgeitjes: 1A Kristel van de Posthoorn, eig. de Ridder; 1B Tessa 3 van Tyeslemore, eig. Voskuil; 10 Miranda 3 van Tyeslemore, eig. Heetveld; 1A Tarzi van Tyeslemore, eig. Voskuil. Jonge geiten: IA Astrid van de W'waard, eig. de Ridder; 1B Amarilla 28, eig. Voskuil. Oudere geiten: 1E Marlous, eig. de Ridder; 1A Carola 9 van de'W'waard, eig. Voskuil. De 1A prijs voor de beste fokgroep (moeder, dochter, kleindochter) was voor de Ridder. Kampioen bij de bok lammeren werd Willem 7 van Tyesle more van Voskuil. Kampioen bij de jeugdgeitjes werd Kristel van de Post hoorn van de Ridder. Reserve kampioen bij de jeugdgeitjes werd Tarzi van Tyeslemore van Voskuil. Reserve kam pioen bij de jonge geiten werd Amarilla 28 van Voskuil. Het college stelt dat het in de praktijk al zo is dat alle bouwaanvragen ter kennis van de commissie worden ge bracht. Het college beschouwt de taak van de contact commissie thans als ge ëindigd. Er hoeft niet meer geadviseerd te worden bij het voorbereiden van het bestemmingsplan. De gemeente is ech ter bereid de commissie in de huidige samenstelling versterkt met een ambte naar van de afdeling bouw- en woning toezicht, om te zetten in een bege leidingscommissie bij de uitvoering van het bestemmingsplan. Naast het feit dat de commissie alle bouwaanvragen on der ogen krijgt, zal de commissie ad viseren omtrent vrijstelling en afwijkin gen van het bestemmingsplan en wij zigingen en uitwerkingen op grond van artikel 11 (bebouwing nieuwe gronden) van dé wet op de ruimtelijke ordening. Ook zal de commissie op eigen initiatief kunnen adviseren en aanbevelingen doen. Uitdrukkelijk wijst het college erop dat de commissie een adviserende functie krijgt, maar dat het college het beslissende orgaan is. De andere punten van de werkgroep landschapszorg kwa- men tijdens de van het voorjaar gehou den hoorzitting reeds uitvoerig aan de orde. De familie Mosk maakte bezwaar tegen het doortrekken van de School straat. Het college erkent dat het ka rakter van de Schoolstraat geweld aan gedaan zou kunnen worden door de doorbraak en heeft ook oog voor mo gelijke gevaren. Daarom is het door trekken van de Schoolstraat voorlopig van de plankaart afgevoerd. Mocht binnen de planperiode en na realisering van de overige verkeersbeïnvloedende maatregelen zich de noodzaak voordoen de Schoolstraat alsnog door te trekken, dan zal dat door middel van een plan wijziging moeten geschieden. Verkeersbegeleiding De heren Nooy en Tas hadden be zwaar gemaakt tegen het doortrekken van de Mulderstraat naar de Oranje straat. Het college voert aan dat het doortrekken van de Mulderstraat te- samen met enkele andere maatregelen niet beslist snelheidsverhogend hoeft te werken en dat een goede verkeers begeleiding kan worden verkregen. Verwacht mag worden dat de Mulder- straat over 3 4 jaar voor herstraten in aanmerking komt. Het doortrekken van de Mulderstraat zal gekombineerd wor den met het doortrekken van het nu bestaande gedeelte. Eèn en ander blijft derhalve in het bestemmingsplan ge handhaafd. De firma Rentenaar ageerde in zijn bezwaarschrift tegen de geplande wo ningen aan de Bijenkorfweg zolang doortrekken van de Mulderstraat geen feit is. Het college geeft toe dat de woningen inderdaad alleen maar te rea liseren zijn als de Mulderstraat is door getrokken. De heer P. B. van der Vis maakte bezwaar tegen het parkeer terrein aan de Vliestraat waardoor een deel van de naast het huis gelegen tuin verloren gaat. Het college vindt dat het deel van de naast huis gelegen tuin die verloren gaat (ongeveer 2 meter) mak kelijk aan de achterkant van het huis kan worden gecompenseerd. Bovendien is de tuin naast het huis nog steeds elf meter breed als het parkeerterrein is aangelegd. In normale gevallen is de zijdelingse perceelgrens drie meter. Uitbreiding De heer Timmer had bezwaar aan getekend tegen het niet opnemen van uitbreidingsmogelijkheden voor zijn be drijf aan de Peperstraat en tegen het ontbreken van een deugdelijke ontslui ting van de werkplaats. Het college stelt dat het twijfelachtig is of een dergelijk groot bedrijf nog past in een bestemmingsplan beschermd dorpsgezicht. De bedrijfsvoering is niet langer op ambachtelijke schaal. De uitbreiding past dan ook niet binnen het bestemmingsplan, ook al omdat Timmer niet kon beloven dat deze uitbreiding de laatste zou zijn. Een meerderheid in het college is van mening dat het bedrijf maar naar het industrieterrein moet ver huizen als het verder wil uitbreiden. Wethouder Nauta was het echter niet met de rest van het college eens. Hij is van mening dat, mede gezien de voor geschiedenis van de bedrijfsvoering, de aard van het bedrijf en de gevraagde re latief beperkte uitbreiding, aan Timmers wensen tegemoet moet worden geko men. De uitvoering van de uitbreiding zal aan zeer hoge eisen moeten voldoen. De stedebouwkundige kwaliteit en de karakteristiek zal daardoor niet worden aangetast. Er is geen toename van mogelijke hinder en de toename van bedrijvigheid wordt acceptabel geacht. Op grond van deze argumenten zal Timmer toch zijn bouwplan uit mogen voeren. Ook zullen de ontsluitingsmo gelijkheden voor het bedrijf worden ver beterd. De heer Klaas Modder is opgestapt als dirigent bij het Koninklijk Texels Fanfare/DEK. Hij was daartoe genood zaakt omdat de meerderheid van de leden uitsprak dat het beter zou zijn de samenwerking met Modder te stoppen. Een belangrijke overweging hierbij was dat de heer Modder (die het dirigent schap ruim een'jaar geleden overnam van Hans Mulder) uit de eigen gelederen voortkwam. Ondanks het feit dat hij volledig was gediplomeerd kon een deel van de orkestleden niet de inspiratie en motivatie uit Modders leiding putten, die nodig is om muzikale prestaties te leveren, aldus een communique dat door het bestuur van het KTF/DEK werd verstrekt. De fanfareleden hadden ook moeite met de voorkeur, die de heer Modder had voor het serieuze en meer traditionele genre fanfaremuziek. De laatste jaren was KTF/DEK meer ge oriënteerd op amusement en jazz. De vereniging gaat door middel van adver tenties in vakbladen en regionale dag bladen op zoek naar een opvolger. Intussen wordt de leiding van het korps waargenomen door de tweede dirigent de heer J. Wieten. Zaterdag 27 september maken de be jaarden van Den Hoorn een tocht (per bus en enkele auto's) naar Oudeschild. Ze bezoeken daar het maritiem museum en gaan ook naar hoeve Don Bosco om te kijken naar het machinaal melken van schapen en het maken van schapen kaas. Na afloop volgt borrel en brood maaltijd in 'De Waldhoorn De kosten bedragen f 15,- pp Opgave bij let de Ruiter. Naalrand, telefoon 02226 436 De tocht start om 13 30 uur bij het dorpshuis. In de expositieruimte van het raad huis staat momenteel een collectie pop pen, vervaardigd door Alma Landman en Trudi van der Meer. Wij schreven hierover al eerder, want de poppen waren deze zomer ook elders op Texel te zien. De expositie is open van 9.00- 12.00 en van 14.00-17.00 uur. De bewoners van de Gollard in Den Burg maakten zaterdagmiddag een ril per paard en wagen over Texel. De tocht was georganiseerd door de Blijde Rijders en het geheel stond in het teken van de nostalgie. Er deden maar liefsI tien wagen mee waarvan de Bart Pleziei van M. Huitema en de Jan Plezier van Fr. Bakker en J. Noom het grootst waren. Een Tibury, Jachtwagen, Ba rouche, Phaeton, Jachtwagen, Eszter hazy en concourswagen reden ook mei in de stoet. Onderweg werd gestopt bijde Catharina Hoeve voor "een natji en een droogje". De tocht ging door dt Dennen en een deel van de duinen. Op 14 oktober wordt voor de bejaar den in Oosterend een dagtocht gehou den. Om half acht 's ochtends vertrekl een bus vanaf het dorpshuis die de be jaarden onder meer naar Schiphol, Marken en Volendam zal brengen. In verband met de busreservering is het noodzakelijk dat men zich van tevoren voor deze reis opgeeft. Dit kan bij Kalis in de Ankerstraat 32, tel 310 of bij W. van Tatenhove, Oranjestraat 3, tel 684. De kosten van het dagje uit bedragen f 20,- per persoon. BRAVEN VAN iCZERS- 6UTEN VERANTWOORDELIJKHEID \AN OE RCOAMC Wilt u W. B. en mij eens met elkaar ii contact brengen? Iemand die als h tongen en pennen in beweging weet ti krijgen moet een kennismaking mee dan waard zijn. L. Barnari Oosterend Naschrift: W. B. had er geen bezwaar tegen da wij zijn identiteit onthullen. Hij heet Wil helmus Barnard en is de zeer muzikal 19-jarige zoon van een huisarts uit he Texelse dorp Oosterend. Hij heeft enig tijd voor ons de muziekrecensies vet zorgd en maakte daarbij reacties los zowel pro als contra. Ondanks uv drukke praktijk zult u ongetwijfeld in d gelegenheid zijn met hem kennis I maken. Redl Dinsdag 9 september Voor de Vrouwenbond van het NV verzorgen medewerkers van CLAT Ne derland een avond over boeren en cc operatieve bedrijven in Zuid Ameriks aanvang 20.00 uur. De gemeenteraad vergadert aanval) 19.30 uur in het raadhuis. Met het kopen van kampeerte J rein „Om de Noord" door de RST een bedrag van f1.300.000, gemoeid. Dit zal vanavond wordt meegedeeld in de raadsvergaderin t De RST bestaat 25 jaar en in vt band daarmee heeft de stichting et midgetgolfbaan bij het zwembt laten aanleggen. Het bestuur van RST onderzoekt of het mogelijk een tweetal tennisbanen bij I» zwembad aan te leggen. d

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2