Vogels ringen in de Muy k i i o „De man, die niemand werd Buitenlandse valuta M I m\T\N I W l iWÜ Aanrijding •- «•••.SJ S§# Bridgecursus Hoornder feest op 13 en 14 september Toneelcursus in 't Asiel Bello en de jacht op de blauwe diamant Sluitingstijd genegeerd Konijnen gedood Benzine gestolen (£-> DINSDAG 9 SEPTEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. h all figd sger ïjde do< iiljan enti doo t. Al aar g va ve Kee i va n rden spai :hei( sn iqui| aarr 198 >ude Het is een wonderlijke ervaring als je aan het einde van de zomer plotseling de vogels uitbundig hoort zingen. De nachtegalen fluiten dat het een lieve lust is. Je zou denken:"Dat kan helemaal niet". Vrijwel alle vogels zingen alleen tijdens de broedtijd en die periode ligt alweer een flinke tijd achter ons. Er moet dus iets bijzonders aan de hand zijn. En dat klopt. De vogelzang komt uit een cassetterecorder van Maarten Stoepker, ergens in de Muy. Op ver schillende plaatsen in de omgeving staan mistnetten opgesteld. Door het afdraaien van de vogelzang probeert Stoepker vogels in deze netten te lokken en ze vervolgens te ringen. Vrijwel iedereen weet, dat in de herfst de vogelwereld volop in beweging is. In feite begint de trek al veel eerder. Zo zie je soms al aan het begin van de zomer troepjes kievitten, die zich klaar maken om weg te trekken. Vogels maken tijdens de trek meestal gebruik van vaste routes. Ze volgen daarbij in veel gevallen de kustlijn en dat is de reden, dat er in de herfst veel natuurliefhebbers op Texel verblijven om hier trekvogels waar te nemen. Veel vogels trekken 's nachts en maken daarbij soms geluiden om bij elkaar te blijven. Met het slaapkamerraam open is dat vanuit het bed te volgen. De volgende morgen kun je dan opmerkin gen verwachten zoals: "Wat was er vannacht een trek varf tureluurs", of "Er gingen om een uur of twaalf weer heel wat regenwulpen langs". Toch is er overdag dikwijls veel van de trek te zien voor degene die er op let. Van de ene op de andere dag zitten sommige weilanden plotseling vol met lijsterachtigen of plevieren, vaak dui zenden bij elkaar. En soms wemelt het overal in de bomen en struiken van de goudhaantjes, een heel klein vogeltje, dat uit de Scandinavische landen en Rusland via ons land doortrekt naar landen als Italië en Spanje. Blijkbaar zijn ze nauwelijks mensen gewend want je kunt ze tot vlakbij benaderen. Door het ringen van vogels is er in de loop van deze eeuw veel bekend ge worden over de vogeltrek en Maarten n t.' Arnh«o S 3*2-915 Gtkrugdi Roodctau-t <o«usco*r Pho*ftlcuru« pho«nlourua pullu«/n«»tJong 1W06-1969 DB KOOG (I«9l) IUd«rl«nd 53*06 <*.*6 B 03-05-1971 Dl KOOG (Tml) ■•dcrland 53*06 I O*.*6 B g*vug«n ia garag*lat*r w**r lo*g*l*t*D, r**d* aardar tarug- gaaald raf. 1PO570 (gakraagda roodat/aart) M.C.fltoapkar Stoepker is iemand, die heel wat over kan vertellen. "Ik werk met mistnetten in de buitenste duinvallei van de Muy. Dat is een goede plaats omdat veel trekvogels de kustlijn volgen. De omstandigheden om te vangen moeten gunstig zijn en dat betekent bijvoorbeeld dat het niet veel moet waaien. Zo'n mistnet is dan vrijwel onzichtbaar voor de vogels. Verder is regen funest. Een vogel die in het net verstrikt zit en nat regent zou binnen vijf minuten dood zijn". Het is dus iedere dag afwachten hoe het weer zich ontwikkelt. De ochtend waar op ik Stoepker opzoek zijn de omstan digheden prima. Een lekker zonnetje en vrijwel windstil. In de duinvallei staan twaalf netten opgesteld, die elk zes meter lang en twee meter hoog zijn. De vogels die tegen zo'n net aanvliegen raken erin verward en zo krijgt Maarten ze te pakken. Hij loopt met grote stappen van het ene naar het andere. Er is steeds weer spanning: wat zal er deze keer in zitten? Meestal bestaat de vangst uit drie of vier vogels. Fitis, zwartkop, kramsvogel en roodborst zijn deze morgen in de meer derheid. Het klinkt vreemd, maar als er eenmaal één vogel in het net zit lokt dat de andere aan, die dan op hun beurt weer gevangen raken. Natuurlijk mogen ze niet te lang in het net blijven hangen. Het gebruik van de cassetterecorder is duidelijk een succes. Als we bij het net komen dat er naast staat, hangen er maar liefst tien vogels inl Er volgt een snelle inspectie om na te gaan welke soorten er gevangen zijn. Het is iedere keer afwachten of er iets bijzonders bij zit. Dat is deze keer het geval. Eén van de vogels valt op door de vreemd draa iende bewegingen, die het met de hals maakt. De draaihals doet z'n naam eer aanl Maarten bevrijdt het handig uit het net en doet een ring om de poot. Hij schrijft het nummer op en even later vliegt het dier weer vrij rond. "Als het meezit vang ik op zo'n ochtend ongeveer 80 tot 100 vogels. Vooral van deze kleine vogels moet je er heel wat ringen om gegevens te krijgen. De meeste gaan dood zonder dat iemand ze vindt; als ik er duizend ring, krijg ik ge middeld maar van drie of vier een terug melding! In de broedtijd ring ik ook veel jonge vogels en daar zijn grotere soorten bij zoals roof- en weidevogels. De kans, dat je daar nog eens wat van hoort is veel groter. Een dode valk valt natuurlijk veel sneller op dan zo'n klein vogeltje. Dat blijkt ook wel uit de cijfers. Voor torenvalken is het aantal terugmeldin gen bijvoorbeeld 13 op de 100, dus 13% M'n meest bijzondere vangst was die van een Radde's boszanger enkele jaren geleden. Deze soort hoort van nature in Azië thuis en het was de eerste, die ooit in Nederland werd waargenomen. Zo'n vangst geeft natuurlijk wel voldoening, maar het gaat in de eerste plaats om de vogels die hier van nature thuishoren. Daar heb ik als natuurbeschermer dage lijks mee te maken". In ons land hebben ongeveer 300 personen een vergunning voor het vangen en ringen van vogels. Er gaat veel aan vooraf voor het Vogeltrek station er toestemming voor verleent. Dankzij het ringen weten we tegen woordig veel over de leeftijden en trekbewegingen van vogels. Het zijn waardevolle gegevens, want als je vo gels wilt beschermen zul je hun levens gewoonten moet kennen. Hoe nuttig dat is bleek bijvoorbeeld in de Betuwe waar men in de fruitteelt last heeft van spreeuwen. Door ringonderzoek is ko men vast te staan, dat niet de broed- vogels in de omgeving deze schade ver oorzaken, maar trekvogels uit Duits land. Het ringen krijgt natuurlijk pas waarde als iemand zo'n vogel later nog eens in handen krijgt. Gelukkig zijn er veel mensen die bij iedere dode vogel die ze vinden even nakijken of het een ring aan de poot draagt. Als dat het geval is halen ze die eraf om naar het Vogeltrekstation in Arnhem te sturen. Dat adres is voldoende. Door in een briefje te vermelden waar en wanneer we de vogel aantroffen helpen we het onderzoek verder. Het vogeltrekstation 'beloont' ieder die meewerkt door een kaartje te sturen, dat bijzonderheden over de gevonden vogel bevat. Een voorbeeld van zo'n kaart is bij dit artikel afgedrukt. Krijgt u een geringde vogel levend in handen, dan is het noteren en doorgeven van het ringnummer voldoende. De ring blijft zitten en zo bestaat de kans dat we later nog eens iets horen. Een hoofdstuk apart zijn de geringde postduiven. Zulke ringen hebben met het ringonderzoek niets uit te staan maar vermelden gegevens waaruit blijkt wie de eigenaar is. Het gebeurt regel matig dat zo'n duif ergens neestrijkt en soms lange tijd blijft. In dat geval stelt de Nederlandse Postduiven Organisatie het op prijs als u even belt: 030-314920. Dat kan ook als u zo'n duif dood aan treft. In beide gevallen waarschuwt de organisatie de eigenaar van de duif. J. van Groenigen. De bridgeclub Groot Slem organiseert een cursus bridgen voor beginners Aan deze cursus kan een ieder deelnemen, dus ook degenen die nog nooit ge bridged of gekaart hebben De cursus begint op 1 oktober Men kan zich opgeven hij mevr Zevenhoven, Si lui derweg 161), Den burg. tel 02220 2964 De enige kosten zijii de lesboekjes waarvan er drie nodig zijn Deze kosten .i 10. per stuk De dag tijd en plaats worden in overleg mot dc aspirant cursisten vastgesteld Westduitse marken 100 7 107,50 Belgische francs 100 7 6,53 Franse francs 100 7 45,50 Zweedse kronen 100 7 45,25 Zwitserse francs 100 7117,00 Deense kronen 100 7 33,50 Amerikaanse dollars 1 1=7 1,89 Engelse ponden 1=7 4,54 Oostenrijkse schillingen 100 7 15,27 Italiaanse lires 10.000 7 21,00 Spaanse peseta 100 7 2,54 Het jaarlijkse Hoornder feest wordt za terdag 13 en zondag 14 september gehouden. De festiviteiten beginnen zaterdag ochtend om 9.30 uur met muziek van de toren door het muziekkorps DEK. Direct daarna start een 'Familiekoffiefietstoer- tocht'. Het is een tocht van ongeveer 12 kilometer in de omgeving van Den Hoorn die het karakter heeft van een puzzeltocht, met allerlei verrassingen onderweg. Bij dat laatste is vooral aan de kinderen gedacht. Het feestcomité rekent er dan ook op dat zeer velen, in familieverband, zullen meefietsen. Na afloop wordt in de Herenstraat koffie gedronken. Tussen 14.00 en 16.30 uur worden in de Herenstraat groepsspelen gehouden, voor alle leeftijden. Om 17.00 uur start in de Herenstraat ter hoogte van het dorpshuis een wielerronde (uitsluitend voor Hoornders) waarbij tien rondjes om het dorp worden gemaakt. Éen derge lijke wedstrijd werd vorig jaar door de deelnemers enorm op prijs gesteld Gehoopt wordt dat het aantal deel nemers deze keer groot zal zijn. De jeugd (tot ongeveer 14 jaar) kan zich intussen vermaken met disco in het dorpshuis De Waldhoorn, van 16.30 18.30 uur. Om 20.00 uur begint bij het dorpshuis een avondspel, waaraan in groepen wordt deelgenomen en waarbij op drachten moeten worden uitgevoerd Vanaf 22.30 uur is er levende muziek in het dorpshuis. Zondag is er maar één evenement een ringsteekwedstrijd. Hieraan kan ook worden deelgenomen door mensen van buiten Den Hoorn. Opgave is mogelijk tot en met 12 september bij W. Goënga, telefoon 02226-252. Bij voldoende belangstelling wordt tijdens de herfstvakantie (19 - 25 okto ber) een cursus "Commedia d'el Arte" gegeven. Dit is een vorm van oud Ita liaans straattoneel, met verschillende typen zoals: Arlechino: de knecht; Isabella: het mooie meisje; Collombina: het dienst meisje; Capitano: de soldaat; Dottore: de alwetende dokter; etc. etc. De cursus bevat de volgende aspec ten: improvisaties op deze typen in tweetal len en met de hele groep; veel beweging en bewegingstraining; ontspanning en spanningsoefeningen; aandacht voor ruimtegebruik, timing en 'op het toneel staan'; via improvisaties komen tot een eigen stuk 'Commedia d'el Arte'. Er wordt gewerkt en gespeeld van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. De groep moet minimaal 10 personen omvatten en maximaal 14. Wie het eerst komt die het eerst maalt. De kosten zijn 7 25,-. Opgeven voor zaterdag bij Mieke of Liz in 't Asiel, of bij Hans van Dinther, Waalderstraat 15, alwaar men ook meer informatie krijgen kan. Onder de titel "Bello en de jacht op de blauwe diamant" draait zondagmiddag in het City theater een tekenfilm voor de jeugd. Zoals de titel al een beetje laat doorschemeren is het een verhaal over een diamant die het hele leven van meneer Bierpul in zijn voordeel zal ver anderen. Meneer Bierpul is een weduw naar die met zijn dochter Maria in een klein huisje woont in een sprookjes achtige omgeving. De veranderingen in het leven van meneer Bierpul komen, zoals uit de film blijkt, evenwel niet zonder slag of stoot tot stand. Er moet een fikse strijd worden geleverd met de wrede zigeunerin die de naam La Zingara draagt. Als het er naar mate het verhaal vordert op gaat lijken dat de zi geunerin dit avontuur gaat winnen is er de wijze mevrouw Holle die alles tot een goed einde brengt. Het hondje Bello draagt daar het zijne toe bij. Alle leeftijden. Een Texelse caféhouder kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een proces-verbaal omdat hij zijn café langer had openbehouden dan is toege staan. De overtreding van de sluitings tijd werd door de politie om kwart over drie geconstateerd. Twee konijnen van de heer Kager werden donderdag doodgebeten en verminkt aangetroffen. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en de hond en de eigenaar, die voor één en ander verantwoordelijk waren werden opgespoord. Een braakproef leerde dat de hond inderdaad resten konijn in zijn maag had. Door de eigenaar van de hond werd de schade vergoed. Op de kruising van de Laagwaalder- weg en de Bomendiek vond vrijdag avond om elf uur een aanrijding plaats tussen een personenauto en een brom fietser. De politie meldt dat door beide bestuurders fouten werden gemaakt die de aanrijding veroorzaakten. De brom fietser was een 18-jarige Texelaar en de automobilist een 56-jarige inwoner van Dieren. Zondag vond een aanrijding plaats in De Koog. Op de hoek Kamerstraat- Epelaan verleende een inwoner uit Eernewoude geen voorrang aan een inwoner uit Hengelo. De beide auto's moesten zwaarbeschadigd weggesleept worden. Zondagmiddag werd in de Molenlaan in De Cocksdorp een 13-jarig meisje uit Keulen door een automobilist aangere den. De betreffende automobilist reed na de aanrijding door, maar kon later worden opgespoord omdat het kente ken was opgenomen. Het meisje werd na eerste hulp door dokter Barnard naar het Parkzicht-ziekenhuis in Den Helder vervoerd. De Texelse automobi list verklaarde tegenover de politie niet op de hoogte te zijn geweest van de ernst van de aanrijding. Alleen het spiegeltje van zijn auto was een beetje naar binnen geklapt. Hij zei niet te ver moeden dat het klapje met de spiegel zulke gevolgen had gehad. In de nacht van zaterdag op zondag werd uit de auto van een inwoner van Biddinghuizen benzine gestolen. De auto was licht beschadigd ert stond geparkeerd op de parkeerplaats Voge lenzang in Den Burg. De gedupeerde, die aangifte deed bij de politie verklaar de dat van nog meer auto's benzine doppen waren verwijderd en klepjes openstonden. De politie verzoekt mensen van wie ook benzine is gestolen zich te melden. f FEUI LLETON HOOFDSTUK 1 De spreker van hedenmiddag Het handgeklap, dat de kleine ver gaderzaal vulde, was niet alleen maar een beleefdheids-applaus met een on dertoon van blij-dat-het-voorbij is. Het waren allemaal heel nuchtere mensen uit de geld- en efectenhandel, die daar zaten, zeker niet geneigd tot overdadig inthousiasme, maar de grote aandacht raarmee ze hadden zitten luisteren, het ms plotseling opklaterend gelach, 'aren al duidelijke aanwijzingen ge- iest, dat de spreker zijn gehoor onge- n had geboeid. Hij stond daar, licht buigend, met een leeuwwitte zakdoek zich enkele kleine eetdruppeltjes van het voorhoofd ve nd. De voorzitter, vergrijsd in het vak, eende dat hij zich "de tolk van alle nwezigen" mocht noemen wanneer ij de spreker dankte voor een "boeien- en hier en daar flitsende uiteen- :etting, die zéker stof zou geven tot een endige discussie" en daarmee horste hij de bijeenkomst voor een korte pauze. Aan een apart buffet waren koffie en andere dranken verkrijgbaar en ieder stond op, met die krampachtige gebaren van mensen die er niet aan gedacht hebben, tussentijds eens even te gaan verzitten. Een babel van stem men brak meteen los. De spreker kreeg nauwelijks tijd zijn koffie uit te drinken, belaagd als hij werd door twee, drie toe hoorders. De voorzitter zag het en wist zich van de taak ontheven, nog enkele beleefdheden tot hem te richten. Hij maakte zich snel uit de voeten en ste vende op het buffet af waar Gijsbers, de redacteur van het financiële weekblad, al zo attent geweest was een kop koffie voor hem te halen, op die manier meteen de voorzitter strikkend voor een gesprekje. "Ik kan me begrijpen", zei hij, na een keurende slok, "dat je die man graag als medewerker aan je krant wilt hebben. Wat hij zo eens te hooi en te gras publiceert is al even leesbaar, als zijn speech het luisteren waard was. Die man praat net zoals hij schrijft". "Hij schrijft zoals hij praat", corrigeerde de redacteur, "iets waartoe de meeste mensen niet in staat zijn. Men zegt dat de mensen niet kunnen lezen, maar dat komt omdat andere mensen niet duide lijk en verstaanbaar kunnen schrijven. De Rheede kan dat. Ik wou dat hij maar journalistieke aspiraties had. Hij is er voor geknipt". "Hij zal zelf vinden, dat hij méér geknipt is voor directeur van Montferlant en Lazare", meende de voorzitter met een bestudeerde achte loosheid, die Gijsbers, die zijn man kende, niet ontging. "En wie kan dat beter weten dan hijzèlf?", vroeg de ander met een glimlach. De beide mannen zagen elkaar aan. "Het marcheert goed vandaag, niet?", gooide de voorzitter het gesprek meteen over een andere boeg. De glimlach van de redacteur verdiepte zich. Hij dacht aan het spreekwoord, dat zwijgen welsprekender kan zijn dan woorden. In een hoek van de vergaderzaal ston den twee bejaarde beursmannen aan dachtig in hun koffiekop fe staren. "Weet je. Van Maarlant", zei de een, "soms moet ik zo denken aan dat oude Chinese spreekwoord, dat wie tien maal voor zijn examen gezakt is, een bord ophangt dat hij leraar is". "Dat zegt nog niet", merkte de ander spits op, "dat iedere leraar per sé tien maal voor zijn examen gezakt zou zijn". "Nee, beste kerel, natuurlijk niet. Maar dan denk ik aan Goudewagen, je weet wel"."Dé Goudewagen", knikte de ander. "Nou, ik heb die jongen gekend - inderdaad -, als jongen. Pienter ventje en toch maakte hij nergens veel klaar. Nooit met z'n mond vol tanden, vlot causeur, goeie ideeën. En toen kwam ie ineens op het idee om die goeie ideeën aan andere mensen te verkopen. Hij richtte dat adviesbureau op. Hij gaf dat blaadje uit. Hij begon met een cursus voor zakenmensen. Verder hoef ik je niets te vertellen, hij heeft er een zaak van gemaakt". "Dus hij slaagde", zei Van Maarlant. "Ja, maar indirect. Die goeie ideeën en tips heeft hij zelf nooit in het zakenleven toegepast. Maar hij heeft goud verdiend met andere mensen te vertellen, hoe ze het moesten doen. En als ze nu kijken naar dat machtige kan toorgebouw van 'em zeggen ze: tja, die man weet waar hij over praat". "Ik zie nog niet in, beste kerel, waar je heen wilt. Wat heeft dit allemaal te maken met die voortreffelijke speech van De Rheede?"Doorman, de spreker, zweeg en dronk de rest van zijn lauw geworden koffie. Van Maarlant keek hem van terzijde aan. "Die het vatten kan, vat het", zei Doorman duister. "Sapienti sat, zoals de Romeinen zeggen". "Ik ben geen Romein". "Nee, maar je bent niet op je achterhoofd gevallen. Wou jij de spreker nog een vraag stellen?" En ook dit gesprek eindigde zonder een conclusie, maar niet zonder wederzijds begrip. De Rheede, directeur van Monferlant en Lazare in effecten, was zijn onder vragers een ogenblik kwijt en stak met welgevallen een sigaar op. Dat was achter de rug. En hij had ze aan een touwtje gehadl Er was pers in de zaal en ze hadden vrijwel ononderbroken zitten schrijven. Dat was goed voor die jon gens, anders verleerden ze hun vak. Ze kregen het tegenwoordig allemaal ge kauwd in de mond, de rede van de spreker op een papiertje, dan konden zij elkaar moppen zitten vertellen onder het relaas. Maar zó hield je ze op de tenen. De titel was al vreemd gevallen in dit zakelijke gezelschap, waar droogheid en degelijkheid met elkaar verweven sche nen. "De spaarpot in de asemmer". De voorzitter had er al een grapje over gemaakt, ongewone titel mijne heren, misschien belooft dat een ongewoon betoog. Hij had gesproken over de spaarzaamheid vroeger en nu. Wat hij over het verleden vertelde was niet nieuw, maar de manier waarop hij het vertelde, hield zijn toehoorders in de ban. De oude kous, het spaarboekje, ze verdwenen in de mist van het wantrou wen in het betaalmiddel én met de bezem van de nieuwe opvatting: sparen door kopen, beleggen in goederen, het afbetalingssysteem. Als in een flits liet hij ook de zware klappen voor de effectenhandel aan hun ogen voorbij gaan. Hoe moest men inhaken op deze nieuwe trend? Hij tekende een samen- werkingspatroon, dat al deze zelf-doe- ners vreemd was, en projecteerde het op de reeds bestaande samenwerkings vormen. Hij wist dat de vragen allemaal zouden geborduurd zijn op dat éne stra mien: de praktijkl en dat zou hem de kans geven zijn ideeën te preciseren. Het verwonderde hem, dat hij op deze dag, voor hem van een geweldige be tekenis om andere redenen, zich zo geheel kon wijden aan wat er hier aan de hand was. En met een glimlach niet zonder zelfvoldaanheid schreef hij deze kwaliteit op zijn eigen conto. Je volledig concentreren op het punt dat aan de orde was, zonder je te laten hinderen en afleiden door zelfs de allerbelangrijkste overwegingen van andere aard - daa[- voor was grote zelfbeheersing, een ijzeren zelfdicipline nodig. Beide eigenschappen zou hij aan het eind van deze dag behoeven als nooit tevoren. De vergaderden waren weer gaan zit ten. De voorzitter klopte zwakjes met de hamer en of de heren die aan de bespre king wilden deelnemen zich maar wilden opgeven. De Rheede, achter de tafel, zag ze de hand opsteken. Junius na tuurlijk nummer één. Junius, de grapjas. Hij kon al haast wel raden hoe hij zou beginnen: meneerde voorzitter, de rede van De Rheede een voor de hand liggend grapje, maar de zaal wou wel lachen. "Meneer Junius nummer één", zei de voorzitter. "Ik heb, meneer de voorzitter" begon de buikige commissionair "met veel genoegen geluisterd naar de rede van De Rheede..." En iedereen lachte. De Rheede zelf ook, maar niemand wist waarom.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5