Cjroen <2wartsJexeU in het harL, COLLEGE KOMT NIET VOOR BOEREN OP Gesprek voorgesteld Raad had moeite met schuur van Timmer 1P2323 ToonSmidt Beschuldiging Jansen in Gemeenteraad: '■nRB f/ I Mi Sporthalvloer goedgekeurd zeöb 1 A/te Kameraad K/acht Cor Ellen: Historische stenen aan Vlieland gegeven Gevaarlijke mijn opgevist Inspraak in 't Asiel 93e JAARGANG NR. 9510 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. 1022281 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 220b i/oor advertenties, abonnementen, etc.: Langevetd De Rooy B.V., Postbus 111790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs J12,50 per kwartaal 70 cent incasso: los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34 60 398. Volgens het raadslid Gelein lansen van het CDA heerst vrij ilgemeen het gevoel dat het :ollege van B en W zich niet erg nspant om de agrariërs van lienst te zijn. Met name de louding bij het toelaten van itallen en bollenschuren zou in >oerenkringen weinig soepel zijn gevonden. In de rondvraag van ie raadsvergadering van dins- lagavond zei Jansen dergelijke geluiden bij herhaling uit zijn boeren] achterban te hebben lernomen. "Het college komt liet voor de boeren op. Dat vordt algemeen zo gevoeld", iet CDA raadslid suggereerde lat dit verschijnsel is te wijten an het ontbreken van een agra- ër in het college van B en W. Jansen uitte zijn beschuldiging naar anleiding van de problemen die zich oordoen rond de bollenschuur die de jer A. de Ridder in het Kogerveld wil Óuwen. Het door de heer De Ridder ewenste type schuur kan geen genade inden. De zaak sleept langdurig. Vol lens Jansen had het college belooft dat ieder geval voor Pinksteren een eslissing zou worden genomen, waar sgen De Ridder eventueel in beroep du kunnen gaan. Maar deze beslissing lat nog steeds op zich wachten. Goothoogte De Ridder wil een bollenschuur bou- »en met een goothoogte van 4 'A seter. Dat is strijdig met het door de emeenteraad vastgestelde bestem- lingsplan, dat een goothoogte van laximaal 3 meter voorschrijft. B en W jn van mening dat binnen deze beper- ing een schuur kan worden gebouwd ie voor De Ridder ook in bedrijfs- conomisch opzicht zeer aanvaardbaar Op de uitnodiging om daarover te raten is De Ridder echter niet inge- aan. In de hoop dat hij tot andere ge- achten zou komen, is gewacht met een Ificiele afwijzing van de ingediende ouwaanvraag. Maar naar aanleiding an de opmerkingen van Jansen zal aze afwijzing nu spoedig komen. Het allege is er echter van overtuigd dat De idder hiermee niet is geholpen. De ans dat hij door het aantekenen van eroep tegen de afwijzing alsnog zijn zin krijgen, wordt zeer laag geacht. Zant de afwijzing geschiedt op basis an niet omstreden bepaling in het be- lemmingsplan. Geen hoop? In tegenstelling tot een kwestie als ijvoorbeeld de verbouwing van "Ge- irdus Majella" van de gebroeders immer waar door overleg wel tot een ander compromis kan worden be- rikt, is aan de wensen van de heer De idder niet tegemoet te komen. Want rer de uitleg van de voorschriften van it bestemmingsplan kan in zijn geval een verschil van mening bestaan. Ook it inmiddels door Gedeputeerde Sta rs aanvaarde compromis inzake de nstreden voorschriften met betrekking Tijdens de woensdag gehou den keuring van de Nederlandse Sportfederatie is de vloer van de sporthal „Ons Genoegen" goed gekeurd. Dit houdt in dat de di verse zaalsporten met ingang van vandaag hun programma kunnen beginnen. TAXI- EN TÜÖUWAUTOVERHUU» Wilhalmlnalaan 4-6 Okn Burg tot de dakhellingen, biedt geen soulaas. In de opvatting dat een bollenschuur met muren van maximaal drie meter voor bollenboeren best aanvaardbaar is, wordt het college gesterkt door het feit dat dit inmiddels is gebleken. Onlangs werd aan de heer W. Trap bouw vergunning gegeven voor een dergelijke schuur bij Nieuweschild. Burgemeester J. A. Engelvaart toon de zich nogal teleurgesteld door de opmerkingen van Jansen. Hij meende dat het college zijn best doet om de boeren ter wille te zijn, maar dat een eenmaal vastgesteld bestemmingsplan moet worden nageleefd. Hij zegde nadere schriftelijke informatie toe over de kwestie De Ridder. Engelvaart merk te nog op dat het college goed overleg met de argrariërs onderhoudt, via de landbouworganisaties. Op grond daar van meende hij dat er sprake is van een vertrouwensbasis en de aantijgingen van Jansen vond hij dan ook niet terecht. De met Gedeputeerde Staten over eengekomen compromisregeling inzake de dakhellingen ligt op de afdeling ruimtelijke ordening, waar er commen taar aan toe wordt gevoegd. Vervolgens komt de regeling via de commissie Ruimtelijke Ordening in de gemeente raad en zal dan openbaar worden. Strandpaviljoens Jansen brak verder een lans voor de strandpaviljoenhouders die, op enkele uitzonderingen na, gedwongen zullen worden hun paviljoens voor 1 november a.s. te slopen. Jansen wilde dat B en W trachten dit te voorkomen. De pavil joenhouders hebben geen al te best sei zoen achter de rug. Als zij hun gebou wen voor het eerst sinds lange tijd uit elkaar moeten nemen, blijt er van sommige paviljoens weinig over omdat ze in slechte staat verkeren. Als er niet aan wordt gesleuteld, kunnen ze echter nog lang mee. Wethouder Van der Kooi kon Jansen geen enkele hoop geven. He betreft hier beleid van Staatsbosbeheer waarbij het gaat om naleving van een privaat rechtelijke overeenkomst. Staatsbos beheer wil dat de gebouwen per 1 november zijn verdwenen, om land schappelijke redenen. Die bepaling is er altijd geweest, maar werd de laatste tijd niet meer nageleefd. Oorspronkelijk had Staatsbosbeheer een rechtstreekse overeenkomst met de exploitanten in zake het oprichten van de paviljoens. De paviljoens werden toen na afloop van ieder seizoen uit elkaar genomen om in het voorjaar weer in elkaar gezet te worden. Om diverse redenen werd alleen voor de paviljoens paal 9 en paal 15 een uitzondering gemaakt. Later nam de gemeente de verpachting over maar jegens Staatsbosbeheer was de ge meente verplicht toe te zien op naleving van de plicht tot jaarlijks afbreken. Dat is echter niet gebeurd waardoor de pavil joens jaren achtereen ook 's winters bleven staan. Staatsbosbeheer heeft echter laten weten hiermee niet langer genoegen te nemen en heeft de ge meente gemaand er voor te zorgen dat de paviljoens voortaan ieder najaar weer uit elkaar worden genomen met uit zondering van paal 9 en 15 omdat hier een gewoonterecht is ontstaan. Maar als de paviljoens paal 9 en 15 om een of andere reden zouden moeten worden verplaatst of gesloopt bij paal 15 dat op de uiterste rand van het duin staat, is dat spoedig te verwachten) dan zal ook daarvoor de afbraakplicht gaan gelden. 'Wethouder Van der Kooi deelde mee dat de gemeente nog wel heeft gepoogd om gedaan te krijgen dat Staatsbosbeheer zich soepel opstelt, maar dat is vergeefs geweest. Buitengewoon onderwijs Binnenkort zal een onderzoek van start gaan naar de mogelijkheden voor het buitengewoon lager onderwijs op Texel. Bij dit onderzoek is de mede werking van alle onderwijsgevenden op Texel onmisbaar. Deze zijn daarom uitgenodigd om donderdagmiddag 11 september een bespreking bij te wonen. Het onderzoek moet onder andere ant woord geven op de vraag waarom het aantal kinderen dat voor buitengewoon onderwijs wordt aangemeld, belangrijk lager is dan het aantal kinderen dat dergelijk onderwijs zou moeten hebben. De nodige gegevens denkt men bijeen te krijgen door gesprekken en enquêtes met schoolhoofden, mensen van aê Schoolbegeleidingsdienst, onderwijs krachten, ouders e.d. De uitslag van het onderzoek kan van groot belang zijn voor het voortbestaan van de Beatrix- school in Den Burg. Men kampt daar thans met een tekort aan leerlingen waardoor gedwongen sluiting niet denk beeldig is. Het plan voor het onderzoek was door een ambtelijke vergissing te vroeg bekend geworden. Toen de men sen die eraan moeten meewerken nog niet waren ingelicht, zat de betreffende notitie van wethouder Blanken al bij de raadsstukken. Dat was niet zo'n ramp, maar Blanken vreesde toch dat menig een die straks niet meewerken, zich ge passeerd zou voelen en putte zich in de raadsvergadering uit in verontschuldi gingen. Van zijn verzoek om er in de vergadering nu nog niet over te praten trok de heer P. A. Zegers zich echter niets aan. "Blanken is deze keer wat tè progressief geweest", plaagde hij. Zegers wilde wel eens weten of B en W zomaar zo'n onderzoek (kostep f 20.000,-) kunnen beginnen zonder dat de raad er zijn goedkeuring aan hecht. Dat bleek niet het geval te zijn. Blanken legde uit dat de gemeenteraad via het gewone budgetrecht het gevraagde be drag kan toekennen of weigeren. De heer Zegers vond dat Blanken het onderwerp eerst in de commissiever gadering aan de orde had moeten stellen. "ik maak bezwaar tegen de taal waarin het beroepschrift is gesteld. Dat is Duits. Ik begrijp het niet, Hess had toch wel ergens een Alte Kameraad kunnen vinden om het geheel om te zetten?" Dit zei Cor Ellen dinsdagavond in de gemeen teraad toen het beroepschrift tegen het weigeren van een bouwver gunning aan de heer Hess uit Duitsland aan de orde kwam. Ellen was overigens de enige die over het beroepschrift iets op te merken had. Het was verder voor de hele raad duidelijk dat een vergunning voor een 'garage' die echter vol gens de tekening een duidelijk re creatieve bestemming heeft, niet afgeven kon worden. Het Pakt raadslid Cor Ellen heeft er zich bij B en W schriftelijk over beklaagd dat enkele historisch interessante steen-- fragmenten, afkomstig uit de dijk bij Dijkmanshuizen aan de gemeente Vlie land zijn overgedragen. In de Harlinger Courant werd van de overdracht melding gemaakt; de Vlie- lander archivaris Houter en dijkgraaf M. Roeper van het Waterschap Texel wa ren erbij betrokken. De steenfragmen ten (met onder andere het jaartal 1565 erop) zijn oorspronkelijk mogelijk ook van Vlieland- afkomstig. Het is puin van het verdwenen dorp West Vlieland. Dit dorp moest na het breken van de dijk aan de zee worden prijsgegeven. Texe laars haalden veel puin weg om er huizen van te bouwen (o.a. het Jene verbuurtje in Oudeschild) en om er de dijk mee te versterken, zo meldt J. A. van der Vlis in zijn boek 't Lant van Texsel. De stenen zijn misschien af komstig van de kerk en het West Vlielandse rechtshuis. Ellen schrijft aan B en W dat het bewijs dat de stenen echt van Vlieland afkomstig zijn, nooit is geleverd, zodat er helemaal geen reden was om deze stukken af te staan. Hij wil dan ook dat de gemeente de stenen terugvraagt en wil maatregelen getrof fen zien dat dergelijke voor Texel be langwekkende objekten voortaan niet meer kunnen worden weggegeven. De kotter TX 41 van de gebroeders A. en J. de Vries uit Oudeschild kreeg maandagmiddag op 6 kilometer ten westen van het Molengat een gevaar lijke mijn in de netten. Het was een Duitse contactmijn, afkomstig uit de tweede wereldoorlog, die los op de zee bodem lag. De mijn(die450 kg springstof bevatte) was nog in tamelijk goede staat en stond op scherp. Dat laatste werd vastgesteld door vier man van de demontageploeg van de marine, die op het via de radio uitgezonden verzoek langszij kwamenZe verwijderden de ont steking en brachten de mijn de volgende dag op zee tot ontploffing. 't Asiel gaat met zijn tijd mee. Vanaf heden is er voor alle bezoekers een mogelijkheid om mee te praten en te denken over de programma's in 't Asiel. Inspraak en medezeggenschap derhal ve. Het meedenken gebeurt iedere vrijdagmiddag tussen twee en vijf uur. Jan Kramer is dan in 't Asiel en wacht alle suggesties en ideëen ongeduldig af. Ook jongeren die mee willen werken aan de programma's kunnen zich opgeven. Vrijdagmiddag van twee tot vijf: pro gramma spreekuur van Jan Kramer in 't Asiel. -'«f- "-1 -."- 'SWES&v 5T De gemeenteraad heeft zich dinsdagavond zeer kritisch opgesteld tegenover het voorstel van het college om het beroepschrift tegen het weigeren van een bouwvergunning aan de gebroeders Timmer onge grond te verklaren. Zoals bekend hadden de gebroeders Timmer wiens boerderij aan de Pontweg ligt, een plan ingediend om een nieuwe schuur te mogen bouwen op fundamenten van de oude. Het college wilde hiervoor geen toestemming geven, omdat volgens het nog geen rechtskracht bezittende bestemminsplan Buitengebied nieuwbouw op vijftig meter uit de as van de weg dient te geschieden. De financiële gevolgen die dit voor het betreffende boerenbedrijf zou hebben, werden door Beumkes als een "ramp" gekwalificeerd. Bouwen volgens het voorstel van de gemeente zou de gebroeders Timmer ongeveer f 130.000,- meer gaan kosten, waarbij er ook nog eens jaarlijkse verliezen zouden komen door het verloren gaan van teeltgrond. Beumkes vond al deze zaken voldoende aanleiding om een planwijziging van het betreffende bestemminsplan voor te stellen. voorstellen dat het college met de ge broeders Timmer om de tafel gaat zitten, mogelijk met de architect erbij, om de mogelijkheden te bezien van het bouwen van een nieuwe schuur op oude fundamenten", zei mevrouw Huitema die verder wees op een clausule in het bestemmingsplan dat gebouwen mogen worden veranderd of uitgebreid tot tien "Het beroepschrift is terecht afge wezen", vond mevrouw Huitema. Maar ook zij had wel degelijk gevoel voor de financiële lasten die de beslissing voor de gebroeders Timmer met zich mee zal brengen. "De commissie beroepschrif ten heeft aangedrongen op het maken van een nieuwe tekening. Ik kan me ecter voorstellen dat het een enorme te leurstelling is. veel geld en tijd gaat kosten, als die nieuwe tekeningen ook weer afgekeurd worden. Ik wil daarom procent van de oorpronkelijke bebouw ing. "Nieuwbouw, vijftig meter uit de as van de weg gaat kapitalen kosten. Drie 9® omstreden schuur van Gobr. Timmer gezinnen leven van het bedrijf", ein digde Huitema haar betoog. Daan Schilling, die zelf deel uitmaakt van de beroepschriftencommissie die akkoord was gegaan met het niet hono reren van het betreffende beroepschrift, noemde het pre-advies van het college misleidend. "Ik ben blij dat de raads leden er zo diep ingedoken zijn", zei hij. "Het lijkt namelijk alsof er mogelijkhe den zijn binnen het advies, maar die zijn er niet. De schuur vijftig meter van de as van de weg bouwen is stijf vasthouden aan het oude standpunt. Die f 130.000,- extra is onverantwoord. In de beroepschriftencommissie hebben we gepraat over bouwen op de oude fundamenten. Dat moet mogelijk zijn. De gebroeders Timmer zijn bij de bouw op oude fundamenten zelfs bereid hun schuur klein te houden", zei Schilling. Renovatie "Ik ben het eens met Schilling", meldde Dros. "Ik heb de tekeningen niet gezien maar ik heb het idee dat de nieuwbouw gestoeld is op de oude schuur. Ik vind dat we het best als een soort renovatie kunnen zien". De Waard, die net als Schilling in de beroepschriftencommissie zit, zei dat de zaak in die commissie de leden zwaar op de maag lag. In de oude schuur die door de nieuwe moet worden vervangen zijn al allerlei voorzieningen getroffen. "Er is in feite voor f 150.000,- een schuur in een schuur gebouwd. Het gaat alleen om een nieuw jasje. Het is daarom erg dat hij op die plaats geen nieuwe schuur mag bouwen. Ik voel in dit verband het meest voor de suggestie van mevrouw Huitema: laat het college maar met Timmer en de architect om de tafel gaan zitten om een nieuw plan te bespreken". Op dit punt gekomen achtte burge meester Engelvaart de tijd rijp het voor stel van het college en het gelijkluidende advies van de commissie beroepschrif ten in stemming te brengen. Wat er daarna besproken zou worden over "om de tafel gaan zitten", vaststellen wat renovatie en nieuwbouw is en hoe de toegestane 10 uitbreiding moet wor den geïnterpreteerd is volgens Engel vaart een B en W discussie. Wethouder Van der Kooi ging nog even in op het advies van de beroep schriftencommissie. Hij zei dat je bou wen op de oude fundamenten inder daad als renovatie zou kunnen zien, als dezelfde vorm als de oude schuur wordt aagehouden. Wat betekent: gemetselde muren, een zelfde steile dakhelling en een pannendak. Een dergelijke nieuwe schuur wordt echter zo kostbaar dat dan in alle ernst zou moeten worden over wogen of het toch niet goedkoper is de nieuwe schuur vijftig meter uit de as van de Pontweg te bouwen. Engelvaart bracht hierop het voorstel van college in stemming en alleen Schilling stemde tegen. "Dat begrijp ik niet", zei Engelvaart. "U zit zelf in de commissie beroepschriften en daar was u het wel eens met het voorstel van het college". Volgens Schilling was er in de betreffende commissie alleen de on mogelijkheid van een groter gebouw naar voren gekomen. Uit de discussie in de raad bleek nu dat ook het bouwen van een gebouw van gelijke grootte al op allerlei moeilijkheden stuit. Daarom stemde Schilling tegen. Gesprek Beumkes wilde hierop het plan van mevrouw Huitema in stemming brengen om een gesprek tussen Timmer, het college en de architect te laten plaats vinden. De voltallige raad was het hier mee eens en Engelvaart toonde zich bereid een dergelijk gesprek te voeren. In de raad kwam ook het beroep schrift van de heer Wassenborg ter sprake. Wassenborg wilde een schuur met een gedeeltelijke recreatieve be stemming op zijn land zetten, maar het college wilde daar alleen toestemming voor geven als andere bijgebouwen werden afgebroken. Dros begreep niet dat er zo moeilijk over gedaan moest worden. "Dit land heeft al jaren op stallen met recreatieve bestemming. Daar vlak bij ligt een boerderij die eerst echt boerderij was, maar later voor recreatie werd gebruikt. Daar wordt niets over gezegd": Overigens ging de hele raad akkoord met het ongegrond verklaren van het beroepschrift.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1