Woningnood oplossen met tweede huizen Rammen van commandeur preferent tweede klas Beumkes in raad: Subsidie voorgesteld veerdiensten Vlieland/Terschelling Beschermd dorpsgezicht Oosterend vastgesteld Explosieven Frontale botsing „WAT IK ZEGGEN WOU.." Presentatie Mededelingen van B. en W. Brandweer houdt open dag Alcoholcontrole Oud papier Open dag fotoclub Informatieavond Ouders op herhaling Bedrijfsongeval Ploegwedstrijd bij De Cocksdorp PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1980 6266 wordt getoond voor de preferentiecommissie. De rem is eigendom ven de heer Verbeme. De minister van verkeer en waterstaat ir. D. S. Tuijnman heeft laten weten bereid te zijn de veerdiensten naar Vlieland en Terschelling te subsidiëren. Het ziet er overigens niet naar uit dat dit daadwerkelijk zal gebeuren want een eis die de minister stelde was dat Friesland en de beide gemeenten ook mee zouden betalen. Inmiddels hebben Gedeputeer de Staten van Friesland laten weten er niets voor te voelen mee te betalen. Volgens GS horen de veerdiensten bij het gewone openbare vervoer. De grootte van het bedrag dat Tuijnman had uitgetrokken voor de rederij Doek- sen om de noodlijdende veerdiensten in stand te houden was een half miljoen. Overigens zaten er nog meer haken en ogen aan het krijgen van de half mil joen subsidie. De dienstregeling zou wat moeten worden ingekrompen omdat anders de exploitatiekosten te hoog zouden zijn. Dit mag niet ten koste gaan van de dienstverlening. Er zouden met name enkele middagdiensten van de snelboot Koegelwieck moeten verval len. Dat schip kost alleen al een half miljoen aan exploitatie. Overigens kan de voorgestelde sub sidie nimmer aan de Texelse veerdienst worden toegekend omdat in het geval van Vlieland en Terschelling gaat om het in stand houden van een bepaalde ver binding. Daarvoor mag men putten uit de Wet Uitkering Wegenvoorzieningen. Uit deze pot mag echter niet zomaar een bepaalde regio worden bevoordeeld, zoals dat in het geval van de Texelse veerverbinding het geval zou zijn. Bij boerderij Oud Breda werden dins dag drie 15 cm. granaten gevonden. Bij paal negen vond men een zoge naamde markeerder. De explosieven werden donderdag onschadelijk gemaakt. Twee bromfietsers botsten zondag avond om vijf voor twaalf frontaal tegen elkaar op het fietspad bij de Bomendiek in De Waal. Door een taxi werd de bestuurder van één van de twee brommers naar dokter Barnard gebracht. De andere bromfietser klaagde ook over pijn. Over de toe dracht van het ongeluk is nog niets zeker. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld. Zondagmiddag werd een personen auto uit het verkeer genomen voor nader technisch onderzoek. Dit gebeur de op het Molwerk. UAX VIN «N IEZLNS - BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDUXTt Toen de vorige beheerders van de bootbuffetten op niet alledaagse wijze door Teso aan de kant werden gezet om de exploitatie in eigen beheer te kunnen voortzetten, zou het allemaal heel an ders en veel beter worden. Want Teso had immers kritiek op de presentatie? Bij mijn regelmatige overtochten blijkt ech ter het tegendeel. De salons zien er niet meer zo verzorgd uit. Vooral de niet-roooksalon wordt slecht bijgege- houden. Of houden ze met de niet-ro- kers geen rekening? Door de ramen kan men vaak niet kijken. Het personeel, dat er in vorige jaren toch goed gekleed bijliep, loopt nu in spijkerbroek, paarse bloes of boerenbont. Laatst bestelde ik een flesje bier, vroeg daarbij een glas en kreeg het vriendelijke antwoord: glazen zijn hier niet, je drinkt maar zonder. De toiletten zijn ook zo fris niet meer. Vooral de vrouwen klagen daarover. Nee, ik vind dat de presentatie, waar Teso toen over viel, vrij goed was en nu verslechterd is. Alle verandering is lang geen verbetering, dat komt hier wel uit. M'n petje af voor de mensen die het toch altijd maar goed bijhielden en niet de kans kregen ermee door te gaan. J. Hendriks De Koog De vragenlijst nieuwbouw en ver nieuwbouw kwam dinsdagavond ter sprake in de raadsvergadering. Volgens een circulaire van de Centrale Directie van Volkshuisvesting dient de gemeente een opgaven te doen van de nieuwbouw en vernieuwbouw tot en met 1983. De gemeenteraad dient sinds dit jaar be trokken te worden bij de planning en programmering van nieuwbouw en ver- nieuwbouwplannen. Om voor een prin cipetoekenning voor financiële steun in aanmerking te komen, moet de vragen lijst door de raad worden vastgesteld. Het doel van het ministerie voor het instellen van de vragenlijst is een inzicht te krijgen in de maatregelen waarmee tegemoetgekomen wordt aan de wo ningbehoefte. zowel kwantitatief als kwalitatief. Verder om een inzicht te krijgen in het beroep op rijkssteun dat voortvloeit uit de gemeenschappelijke voornemens. De ingevulde vragenlijst wormt een basis voor de adviezen die de Adviescommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw uitbrengen. Deze advie zen vormen op hun beurt een basis voor het advies van de landelijke Coördi natiecommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw. Last but not least wordt dit laatste advies gebruikt door de staat secretaris om een principetoekenning te doen terzake van de verdeling van de aantallen gesubsidieerde woningen over de verschillende districten. Rienstra zei de ingevulde vragenlijst graag te willen beschouwen als de voorloper van een volwassen volkshuis vestingsplan. Beumkes was het hier van harte mee eens. De huisvesting op Texel noemde hij een groot probleem. Er is een tekort van honderd tweehonderd woningen. Blij toonde Beumkes zich met het initiatief dat het oude St. Jan geshikt wordt gemaakt voor bewoning. "Het Marsplan vergt erg veel voorbe reiding Is het niet mogelijk dat de casco bouwers die met erg veel enthousiasme en voortvarendheid aan het werk zijn voorrang krijgen?", vroeg Beumkes. "Ze staan te trappelen om te beginnen en ze hebben een eigen architect". Tweede huizen Beumkes stelde verder nog de vraag of onderzocht zou kunnen worden in hoeverre er bejaarden zijn die in grote huizen wonen en die eigelijk wel willen doorstromen naar een kleiner huis. De grotere huizen zouden dan naar mensen kunnen die de ruimte echt nodig heb ben. Verder vroeg Beumkes of tweede huizenbezitters op Texel benaderd zou den kunnen worden met het verzoek hun huis beschikbaar te stellen op de woningmarkt. "Al is het er maar één dan is dat toch weer meegenomen", zei hij. Tenslotte vroeg het raadslid of het tweede huizenbezit onaantastbaar is. In zijn antwoord meldde wethouder van der Kooi dat de cascobouwers niet zo ver zijn met hun voorbereidingen als Beumkes had gesuggereerd. De proble matiek aangaande de tweede huizen en ook onverkochte appartementen zal worden neergelegd in de beleidsnota. Burgemeester Engelvaart merkte nog op dat als de handtekening van het bouwfonds er is, kan worden begonnen met het bouwrijp maken van de grond in het Marsplan. Engelvaart meldde verder nog het beleid van staatssecretaris Brokx wat verward te vinden. Een aantal weken geleden had deze bewinsman laten weten dat de gemeenten soberder en eenvormiger moeten gaan bouwen. Dezelfde staatssecretaris heeft echter onlangs meer bouwsubsidies toe gezegd. 15S De aandacht wordt er op gevestigd dat zij, die menen in aanmerking te ko men voor een aanvullende huursubsi die over de periode 1 juli 1980 tot 1 juli 1981, een aanvraag hiertoe kunnen in dienen vóór 1 oktober 1980. De hiervoor benodigde formulieren zijn verkrijgbaar bij de afdeling financiën ter gemeentesecretarie, kamer 202, 's morgens van 8.00 tot 12.30 uurl Huisdieren. De algemene politieverordening geeft aan dat op een afstand van minder dan 10 meter bij woningen geen geitestallen geplaatst mogen worden, bouwvergun ning e.d. nog buiten beschouwing ge laten. Mesthopen - ook van hobby-dieren - zijn binnen de bebouwde kom geheel ver boden. Houd uw geit dus met beleid. Parken, plantsoenen, trap- en sport velden zijn om te recreëren. Soms wordt dit belemmerd door talrijke honde-uit- werpselen, met hun onwelriekendheid. Hondebezitters, verwijder binnen de kom de honde-ongerechtigheid zelf en houd bij hoge nood de hond in de goot. Een goede en schone kattebak beperkt overigens ook de graafwoede van uw kat in de tuin van de buren. Ter gelegenheid van de Nationale Brandweerdag houdt de Texelse brand weer zaterdag a.s. open huis. Zowel de kazerne aan de R. P. Keijserstraat in Den Burg als die aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp zijn van 14.00 tot 16.30 uur open voor het publiek. Het materieel is zodanig opgesteld dat alles bekeken kan worden en er is personeel aanwezig om tekst en uitleg te geven. In Den Burg worden bovendien de monstraties gegeven. De jeugd is wel kom om met een der brandweerauto's een rondje te maken. Ook de brandspuit mag worden geprobeerd. De leiding van de brandweer hoop ook veel ouderen te mogen begroeten. Naast het brandbe- strijdingsmateriaal zullen ook de midde len worden getoond waarmee slacht offers uit verongelukte auto's kunnen worden gered. Tijdens een alcoholcontrole, die zondagavond bij De Koog werd gehouden, weigerde een bestuurder na twee blaasproeven het ondergaan van een bloedproef. Tegen hem werd pro ces verbaal opgemaakt. Hij kreeg verder een ontzegging van de rijbevoegdheid voor acht uur, terwijl de auto door de politie werd meegenomen voor nader technisch onderzoek. Vrijdag werd op de Pontweg een snelheidscontrole gehouden tijdens welke vier bestuurders werden be keurd. De ergste overtreder reed 120, terwijl ter plaatse slechts 70 is toege staan. Onder auspiciën van de dorpscom missie wordt zaterdagochtend in De Koog en directe omgeving oud papier opgehaald, ten bate van kleuterschool, verenigingen en andere dorpsbelangen. Men wordt vezocht het papier gebun deld klaar te zetten voor de woning, zo dicht mogelijk aan de weg. De fotoclub houdt zaterdag een open dag. De thans twee-jarige club telt twintig leden. In feite is het een beetje feest voor de fotoclub. Na twee jaar in een nood-doka in de Oude Ulo te hebben moeten werken, wordt zaterdag de spiksplinternieuwe doka in het mid den van het dorpshuis in gebruik geno men. Daar kan zowel kleur als zwart-wit ontwikkeld en afgedrukt worden. Tij dens het open huis van zaterdag zullen foto's opgehangen zijn die de leden de afgelopen twee jaar gemaakt hebben. De ruimte is zaterdag voor het eerst compleet ingericht. Men kan bij de fotoclub in het dorpshuis terecht van twee tot vijf. In de komende week worden in Oosterend en Den Burg informatie avonden gehouden in verband met de binnenkort te starten cursussen De avond in Oosterend vindt plaats in de School met de Bijbel op maandag, 15 september. In Den Burg is de infor matieavond op dinsdag, 16 september in de o.l. Dr. Jac. P. Thijsseschool. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De cursus in De Koog gaat wegens gebrek aan belangstelling niet door. U kunt zich voor de cursus in Oosterend nog opgeven bij de heer C. W. van Velt- huysen en de heer E. C. Hordijk. Voor de cursussen in Den Burg bij de heer G. Gerrits en de heer W. Loning. Dinsdagmiddag om kwart over drie vond een bedrijfsongeval plaats. Iemand uit Den Helder was aan het aardappelrooien op een perceel grond nabij de Hoornderweg. Toen hij van de rooimachine afsprong bleef deze nog enige tijd doorrijden, waardoor hij met zijn benen onder het gevaarte beklemd raakte. Hij moest door een ambulance naar het ziekenhuis worden gebracht, vermoedelijk met een beenbreuk. Tuinen. Over de weg hangende takken dient u te snoeien als deze het verkeer, waaronder de voetgangers dus, belemmeren. Dezer dagen zal de dienst gemeente werken daar extra op letten en waar nodig met u een praatje maken. Voor kom dit tijdverlies en snoei zelf. Begroefing die zelfs het uitzicht van het verkeer zou kunnen belemmeren houdt u al kort. Vanzelfsprekend. Zaterdag a.s. wordt op land van de gebroeders Saai aan de Stengweg bij De Cocksdorp de jaarlijkse ploegwed strijd van de Vereniging van oud-leer lingen van de lagere landbouwschool gehouden. Om 13.00 uur wordt begon nen. Gehoopt wordt op veel belangstel ling. Om dat laatste te bevorderen is op het terrein weer eten en drinken verkrijgbaar en de toegang is gratis. Het bestuur van de organiserende vereniging verwacht een groter aantal deelnemers dan vorig jaar. Zij kunnen zich nog opgeven bij secretaris D. J. Roeper, Akenbuurt 12, telefoon 02220-2562. Zoals gewoonlijk wordt weer geploegd in twee cate gorieën: rondgaande ploegen en wen- telploegen. De Texelse wedstrijd geldt als voorronde voor de regionale ploeg wedstrijd die op 20 september nabij Wieringen zal worden gehouden. Op 10 oktober volgen de landelijke kampioen schappen in Klazienaveen. De wedstrij den bij De Cocksdorp duren tot onge veer 17.00 uur. De uitslag zal direct daarop bekend worden gemaakt in "Rebecca" in De Waal. Het bestemmingsplan Beschermd dorpsgezicht Oosterend is dinsdagavond in de raad zonder veel discussie en ook zonder veel belangstelling van Oosterenders goedgekeurd. Burgemeester Engelvaart zag hierin een goed teken. Hij zei dat de voorbereiding van het belangrijke bestemminsplan zo goed is geweest dat er niet veel meer over viel te praten en dat de Oosterenders ook niet verontrust naar Den Burg hoefden te komen. In het voorjaar hadden de 'mensen uit Oosterend nog gelegenheid gehad hun bezwaarschriften toe te lichten. Wethouder Nauta dankte de leden van de begeleidingscommissie voor de goede wijze waarop zij zich van hun taak aekweten hadden. "In die twee en een ''elf jaar is er echt wel eens menings verschil beweest, maar dat was alleen maar waardevol. Het is belangrijk dat het plan met de oorspronkelijke centrale doelstelling tot stand is gekomen". De opmerkingen die door het minis terie van CRM waren gemaakt over financiële facetten werden door Nauta ook genoemd. "We hebben ons die op merkingen aangetrokken en er wordt gewerkt aan een financiëel plan. CRM had de gemeente verweten dat onvol doende gebruik werd gemaakt van het beschikbaar gestelde geld om monu menten op te knappen. Vervolgens werden de bezwaar schriften in stemming gebracht en hier stemde de raad zonder discussie vol gens de voorstellen van het college. Wel werd gesproken over het bezwaarschrift van de heer Timmer. Deze wilde zijn bedrijf uitbreiden binnen het beschermd dorpsgezicht. De wethouders Blanken en Van der Kooi vonden dat Timmer zulks maar moest doen op het industrie terrein en niet in het beschermd dorps gezicht. Nauta was echter van mening dat het aannemersbedrijf wel degelijk in het beschermd dorpsgezicht inpasbaar zou zijn. De raad bleek de mening van de heer Nauta te delen en stemde conform. De restauratie van de kerkhofmuur waarmee onlangs werd begonnen. Een ram, een zoon van ram Ram 6266 en ram 6786 hebben allebei de preferentie tweede klas gekregen. Dit is het resultaat van preferentiekeuringen die dinsdagmiddag op twee bedrijven op Texel werden gehouden. Een preferen tie gradatie houdt in dat een bepaalde ram veel gunstige erfelijke eigenschap pen heeft waardoor het aantrekkelijk wordt met zo'n ram te fokken. De enige manier waarop men kan zien of een ram die eigenschappen heeft is kijken naar het nageslacht. En dat gebeurde dins dagmiddag dan ook. Zorgvuldig werd het nakomelingschap van de twee ram men bekeken. Met als resultaat dat hun vader het predikaat preferent tweede klasse kregen. Het best is uiteraard eerste klas: er bestaat geen preferentie derde klas. Preferente rammen steken met kop en schouders boven de middelmaat uit. Ram 6266 is thans eigendóm van de de heer F. Dekker uit Oterleek. Hij werd geboren op 20 maart 1976 en de fokker is C. A. Commandeur uit Den Hoorn. De ram is enige tijd eigendom geweest van de heer Verberne van de Laagwaal- derweg en dat was ook de plek waar dinsdagmiddag de preferentiekeuring werd gehouden. Eerst werden twee rammen gekeurd die ram 6266 in zijn tijd bij Verberne had verwekt. Vervolgens werden twee groepen ooien bekeken die 6266 ook al als vader hadden. De keuring van de ooien was geen een voudig karwei omdat de 2Vi en 3'/2 jaar oude schapen er steeds vandoor wilden. Ook de ooien ontkwamen niet oen de keuring. Het was moeilijk de 3% jaar oude dieren binnen de perken te houden. Zodoende was dit een vrij enerverend deel van de keuring. Overigens waren eerder de jongere dieren bij Dekker in Oterleek gekeurd. Voorzitter Dankert van de preferen tiecommissie vertelt dat er vooral wordt gelet op bespiering een goede overgang van de kop naar de hals en romp, een gesloten vacht en een sprekende kop. De preferentiecommissie wordt samen gesteld door het Nederland Schapen- stamboek en het stamboek voor scha pen in Noordholland en Texel. Alle commissieleden maken hun ei gen beoordeling van het nakomeling schap van bepaalde rammen en later worden de goede en slechte punten be sproken. Dat resulteert dan wel niet in preferentie. Ook ram 6786 kreef het pre- dicaat preferent tweede klas. Het nako melingschap hiervan werd bekeken op de boerderij van Commandeur, terwijl de fokker ook C. A. Commandeur uit Den Hoorn is.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2