Pierenstekers willen vrije toegang houden tot de Waddenzee U I SI f Nieuwe regels ziekenvervoer voor ziekenfondsverzekerden Kaskobouw FAMILIEBERICHTEN AMNESTY-FIETSTOCHT LEVERDE GELD EN NIEUWE LEDEN OP Burgerlijke stand Bejaardentocht Den Hoorn Lezing voor aquariumvereniging Bijeenkomst Christelijke plattelandsvrouwen VERVOLG V\N PAG. 1 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 De Texelse pierenstekers zijn bang dat zij binnen afzienbare tijd hun werk niet meer mogen uit oefenen op de droogvallende delen van de Waddenzee of daarbij ernstige belemmeringen zullen ondervinden. Dat blijkt uit bezwaren die enkele van hen hebben ingediend tegen de Interprovinciale Stuktuurschets Waddengebied (IPS) en uit de mondetmg toelichting die zij ga ven op een hoorzitting die dins dagavond j.l. in de Schouwburg van Den Helder werd gehouden. De meeste mensen die wel eens pieren steken op het wad, doen dit voor eigen gebruik ten behoeve van hun sportvishobby. Anderen daarentegen zijn er geheel of gedeeltelijk van af hankelijk voor hun inkomen. Op Texel zijn ongeveer vijf beroepspierenstekers. Het aantal beroepstekers van elders dat regelmatig naar Texel komt om er pieren te winnen, bedraagt echter een veel voud. De Texelse pierenstekers vinden het een onzinnige veronderstelling dat zij door hun aanwezigheid op het wad zodanige onrust veroorzaken dat na- tuurbelangen daardoor werkelijk wor den bedreigd. Onmisbaar Tijdens de hoorzitting informeerde de heer P. J. Trampe (namens pierensteker Kok) of in het gebied ten noordoosten van De Cocksdorp tenminste nog een strook overblijft waar het steken ge woon kan doorgaan. Hij kreeg geen antwoord, want de zitting was bedoeld om de mensen die schriftelijk bezwaar hebben gemaakt een mondelinge toe lichting te laten geven. Het was geen informatie- of discussiebijeenkomst. De aanwezige Statenleden mochten wel vragen stellen om een duidelijker beeld te krijgen van de bedoelingen van de protesterenden. Trampe wees erop dat pieren en zagers als aas voor de zee- sportvisser niet zijn te vervangen. De overheid heeft de sportvisserij in het verleden sterk bevorderd; het zou niet consequent zijn door overdreven na tuurbescherming de aas-aanvoer af te snijden. Duidelijk werd gemaakt dat voor dat laatste niet hoeft te worden gevreesd. Zolang het om pierensteken met handkracht gaat, zal het met de op handen zijnde beperkingen wel mee vallen. Pieren winnen met een machine roept wel ernstige bezwaren op. Enkele van de Statenleden bleken in de veron derstelling te verkeren dat de protes- Per 1 oktober komt verandering in de regeling voor het ziekenvervoer van zie kenfondsverzekerden. In verband daar mee verzocht het Algemeen Zieken fonds Texel het volgende onder de aan dacht van het publiek te brengen: 1. De eigen bijdrage voor het ambu lancevervoer vervalt per 1 oktober 1980. 2. De eigen bijdrage die verschuldigd is voor openbaar vervoer en taxivervoer is vanaf 1 oktober 1980 gesteld op één bedrag, te weten maximaal f 100,— per 12 maanden per verzekerde en zijn medeverzekerden tezamen. De verze kerde moet bewijsstukken overleggen, waaruit blijkt dat tenminste een bedrag van f 100,— is betaald. Het bedrag van de bewijsstukken van de verzekerde, dat de vastgestelde bijdrage ad. f 100,— overschrijdt, zal worden gerestitueerd, tenzij bij taxivervoer ook een medische motivering wordt aangetoond. Nadat de verzekerde de eigen bijdrage van f 100,— heeft betaald, zal door het ziekenfonds een verklaring aan de ver zekerde worden afgegeven, waaruit blijkt dat genoemd bedrag is betaald en voor welke periode. Deze periode ligt 12 maanden né de datum van het oudste vervoersbewijs. De hoogte van de bij drage zal, indien noodzakelijk, regel matig worden aangepast. 3. Als een vervoer medisch geïndiceerd is, kan ook van een particulier ver voermiddel gebruik worden gemaakt, waarbij een vergoeding wordt verleend van f 0,25 per km., nadat de betaling van de eigen bijdrage ad. f 100,— is voldaan. De verzekerde dient de bewijs stukken te overleggen inzake de reden en het tijdstip van het vervoer. Als een medische motivering voor een vervoer ontbreekt wordt een vergoeding ver leend op basis van kosten van openbaar vervoer. 4. Bij restitutie van kosten van vervoer zal altijd de maximum eigen bijdrage worden afgetrokken, tenzij de door het ziekenfonds afgegeven verklaring inzake betaald zijnde eigen bijdragead. 7100,— kan worden getoond tezamen met be wijsstukken van kosten van vervoer terende pierenstekers met machines werken, maar zij konden uit de droom worden geholpen. Geen stilleven De heer P. Vlaming uit Oosterend (die zich incidenteel als bijverdienste met pierensteken bezig houdt) hield een gloedvol betoog waarin hij naar voren bracht dat door het streven naar stilte op het wad en bescherming van het leven aldaar, een 'stilleven' ontstaat in de slechte zin van het woord. Hij zette zich af tegen het voorgenomen beleid dat er volgens hem veel te veel op gericht is alles en iedereen weg te houden van het wad. Vogels, zee honden en pierenstekers bijten elkaar niet. Volgens Vlaming houden de pie renstekers van het wad. Zelf zien zij dat hun aanwezigheid geen echte verstoring is, integendeel, Vlaming zag meer in een beleid dat was gericht op onderhoud van de natuur dan in eng natuurbehoud, waarbij elke menselijke activiteit als bedreigend wordt gezien. Pierensteker Maarten Boon uit De Cocksdorp wilde vrij baan voor hem en zijn collega's, Volgens hem zijn de mo gelijkheden op dit moment al flink in geperkt omdat het wad bij De Schorren voor pierenstekers is verboden, wat neerkomt op zo'n 25 van het beschikbare gebied. Boon vond het vreemd dat vogelwachters met groepen mensen wel excursies op dit verboden wad mogen maken. Volgens hem zijn de vogels allang aan de pierenstekers ge wend en de volgens zijn schatting 8 tot 9 zeehonden die zich nog in de buurt van De Cocksdorp ophouden, laten zich ook niet door hen verjagen. "Ik denk dat de struktuurschets is gemaakt door men sen die weinig of niets van het wadden gebied afweten", aldus Boon. Watersport Ook een vertegenwoordiger van de Werkgroep Landschapszorg Texel stond op de sprekerslijst, maar deze was niet komen opdagen. Wel aanwezig was de heer L. F. den Houter van de Water sportvereniging Texel, die een pleidooi hield voor eeq Texelse jachthaven met Van 3 tot en met 23 september: Geboren: Josien, dv. Bernardus J. J. Wolf en Gerarda M van der Weijden; Mirian Diana, dv. Johannes Cnossen en Marianne A. C. Boersen; Viola Theresia, dv. Pieter Kooiman en Cornelia M. Leijen; Bianca, dv. Johannes A. Spigt en Elisabeth de Heus; John, zv. Hendri- cus F. H. Boeijen en Cornelia Boersen; Erik Willem, zv. Cornelis J. Hooyschuur en Elisabeth M. A. Witte; Miranda, dv. Gerrit Wessels en Anita Vet; Hendrik Aart en Edzard Cornelis, zv. Chris Verweij en Lidwina M. Bom. Overleden: Arie J. Huisman, oud 78 jaar; Jacob Vlaming, oud 98 jaar; Hermann H. R. Mückain, oud 62 jaar; Hermann Dett- mer, oud 68 jaar; Marretje Peper, oud 92 jaar; Cornelia Krotje, wv. van der Molen, oud 78 jaar; Nicole J. I. von Holte, oud 5 jaar; Antje Peeters, wv Peeters, oud 80 jaar; Cornelis Veeger, oud 80 jaar; Frederika Winter, ev. Veeger, oud 59 jaar. Ondertrouwd: Jan Ellen en Anaatje J. Druif; Bastiaan Kooger en Marja L. Heerschap. Afgelopen zaterdag op de nog volop zomerse 20e september hebben leden van de Texelse werkgroep van Amnesty International en belangstellenden een fietstocht over Texel gemaakt, met als doel het werven van nieuwe leden en het versterken van de financiële midde len. In ieder dorp werd een half uur tot een heel uur rust gehouden, waarbij de nodige gesprekjes ontstonden. Vooral in Den Burg en De Koog was veel belangstelling voor de fietsers, getooid met de leuze: "Word lid van Amnesty International" en "Doet er tenminste iemand z'n mond open". Centraal in de karavaan was een bak fiets, waarop informatie stond uitge stald. Ook De Cocksdorp was niet ver geten. Met een transportfiets en materi aal fietsten enkele leden er heen. Tussen De Koog en Den Hoorn vond deze groep weer aansluiting bij de karavaan. Tijdens deze ludieke actie werd door straatcollecte 7 231,— ingezameld. Ook was het mogelijk om de fietsende deel nemers te sponsoren. Als het toege zegde geld allemaal binnen is, zal onge veer i 1.450,— bijeen zijn, waarmee men dik tevreden is. Dit geld wordt ge- een behoorlijk aantal ligplaatsen; 250 voor de Texelse booteigenaars zelf en 250 voor passanten. De oorspronkelijke struktuurschets vermeldde resp. 115 en 30 als wenselijke maxima, maar de watersportvereniging heeft daarfel tegen geprotesteerd met steun van het ge meentebestuur. Alleen de watersport vereniging zelf (thans 300 leden met 180 schepen) heeft op dit moment al veel meer ruimte nodig en die behoefte zal in de naaste toekomst zeker nog groeien. Bovendien is het aantal passanten in drukwekkend. In 1976 waren dat er 4614 en het grootste deel daarvan kwam in een betrekkelijk korte periode van het zomerseizoen. Door plaatsgebrek liggen veel jachten in een ander deel van de haven. Voor overmatige drukte op zee als gevolg van een grote Texelse jacht haven hoeft niet te worden gevreesd, want juist in het westelijke deel van de Waddenzee is nog ruimte genoeg en is de situatie allerminst kwetsbaar. Dat laatste is overigens al van rijkswege erkend. Toename Op een vraag van een der Statenleden zei Den Houter dat er ook in het af gelopen seizoen toename van plezier- vaart is geweest in Oudeschild, ondanks een forse inzinking in juli. Preciese cijfers kon hij echter niet geven, omdat de passanten die ligplaats kiezen in het rijksgedeelte van de haven van Oude schild niet worden meegeteld en vaak zelfs onopgemerkt blijven als zij 's avonds aankomen en 's morgens weer vertrekken. Deze mensen hebben gratis ligplaats en betalen ook geen toeris tenbelasting. Van de passanten in de jachthaven moet wel toeristenbelasting worden geheven. Zaterdag wordt een tocht voor de bejaarden van Den Hoorn gehouden. Na de eerste oproep in de krant hebben zich al veel belangstellenden gemeld. Er zijn echter nog enkele plaatsjes in de bus vrij. Bejaarden die nog mee willen, bellen onmiddellijk naar let de Ruijter, Naalrand 11, tel. 436. De aquariumvereniging "In Aqua Vita" komt zaterdag in dorpshuis De Oude ULO bijeen voor een lezing, die wordt verzorgd door de heer Aalten uit Amsterdam. Het gaat over eierleggende tandkarpers. Dat zijn Afrikaanse vissen met een bijzondere voortplantingswijze. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht zijn ze ook door beginnende aquarianen te houden. De lezing begint om 20.00 uur. Voor de afdeling Texel van de Chris telijke Plattelandsvrouwenbond begint het winterseizoen maandag 29 septem ber. De afdeling komt dan bijeen in "De Poort" (naast de Gereformeerde kerk in Den Burg) om te luisteren naar mevr. Borst-van der Pol die zal spreken over het thema "De vier stammoeders van Chris tus", aanvang 20.00 uur. Leden, maar ook belangstellenden, zijn welkom. stuurd naar het secretariaat van Amnes ty International, waardoor internationale missies, onderzoeken naar gevangenen, ondersteuningen van getroffenen, nieu we actiecampagnes e.d. mogelijk wor den gemaakt. Tijdens de fietstocht heb ben zich zeker 15 nieuwe leden bij de werkgroep aangemeld. Mensen die als nog lid willen worden of informatie over Amnesty willen hebben kunnen zich wenden tot het secretariaat van de werkgroep, p/a Jenneke Wassink, tel 02220-4109. Afgelopen maandag werd ook de maandelijke schrijfavond in De Hollebol gehouden. De werkgroep hoort vaak de vraag: "krijg je wel eens antwoord op al die brieven?" De1 laatste maanden zijn antwoorden ontvangen op brieven die naar Equatoriaal Guinee, de Verenigde Staten en Uruguay waren verstuurd. In de brief uit Uruguay (in het Spaans gesteld) werden enkele mededelingen verstrekt over het lot van de gevangene en over het proces dat hij zou krijgen. In deze brief werd gesteld, dat de schrij vers nu wel gerustgesteld zouden zijn. gebruik. Dit systeem bleek alleen maar goed te werken bij vloerverwarming. Bij gebruik van centrale verwarming zou het rendement veel minder zijn geweest en dat zou ook het geval zijn indien het grondwater van een grotere diepte moest worden opgepompt. Door dit systeem werd een gasbesparing bereikt van 75 Een besparing die overigens niet als zodanig doorwerkte in de stookkosten omdat de waterpomp enorm veel onder houd behoeftDe financiële besparing op de stookkosten kwam daardoor uiteinde lijk maar op zo'n dertig procent uit. Wanneer de gasprijzen stijgen wordt die besparing naar verhouding uiteraard veel groter. Rietzschel riep de in kasko-bouw geïnteresseerde Texelaars op eens in Almere te gaan kijken. De vondst in Almere is ingestuurd naar een wedstrijd in Europees verband. De voorzitter van de Texelse afdeling van de kasko-bouwers, Ruud Groene- wegen, schetste de moeilijkheden waar mee de afdeling zit. Die betreffen hoofd zakelijk een te gering ledental. Er is moeilijk een goed florerende afdeling van de grond te krijgen. Aanvankelijk waren er zestig belangstellenden, maar toen de eerste keer betaald moest worden, bleven er nog maar weinig over. Terwijl het lid maatschapsgeld ongeveer 1 promille van de totale bouwsom is. Met het Marsplan gaat het volgens Groenewegen goed. "In december ligt het ter visie bij Gede puteerde Staten en medio volgend jaar zal de grond bouwrijp worden gemaakt. In september '81 zouden we met de bouw kunnen starten, maar als we maar 26 leden hebben redden we het natuurlijk niet. Dan wordt de bouw te duur. We hebben een schitterend plekje Marsplan gekregen. Je hebt daar in ieder geval tien jaar vrij uitzicht. Als we in het huidige Donderdag 25 september De gespreksgroep voor ouders van peuters komt voor de eerste keer bijeen in het Groene Kruis-gebouw; aanvang 20.00 uur. Klaverjasclub De Zwaan vergadert in de gelijknamige zaal voor het regelen van de competitie. Voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel worden in de LTS-kanti- ne dia's vertoond over het Verre Oosten (o.a. Hong Kong en Taiwan) aanvang 20.00 uur. Zaterdag 27 september De Texelse afdeling van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie ontplooit enkele activiteiten in het kader van een landelijke propagandadag. Voor het pro gramma zie het bericht elders in deze krant. Op een terrein aan de Ploeglanderweg worden samengestelde wedstrijden plus een cross gehouden van ponyruiters van De Kleppertjes en, van andere vereni gingen uit het district Noordholland -noord: van 9.00 tot 15.30 uur. Om 14.30 uur begint in de burgemeester De Koning-hal een feestmiddag voor de bewoners van bejaardenwoningen en verzorgingstehuizen, ter gelegenheid van het koperen jubileum van "De Lichtboei". Zaal open vanaf 13.30 uur. In dorpshuis De Oude ULO wordt voor de aquariumvereniging en andere be langstellenden een lezing gehouden over eierleggende tandkarpers; 20.00 uur. Zondag 28 september Van 8.00 tot 10.00 uur houdt de sport vissersclub Texel een wedstrijd bij het Prins Hendrik hotel. Tussen 11.00 en 13.00 uur kan bij sporthal 'ons Genoegen' worden gestart voor een toertocht per fiets over 90 of 40 kilometer. Om 14.00 uur start op het Wezenland de herfstrit van de MAB-club Texel. Ter gelegenheid van de afsluiting van het zwemseizoen worden in en bij het zwembad Molenkoog allerlei activiteiten ontplooid, gratis toegankelijk voor ieder een. Om 11.00 uur waterpolo, om 14.30 uur demonstratie reddingsbrigade Apel doorn, om 16.00 uur demonstratie duik club. Maandag 29 september In het Eierlandsche Huis wordt door be trokkenen en belangstellenden nage praat over de Cocksdorper feestmarkt- en; 20.00 uur. De Christelijke Plattelandsvrouwenbond heeft in "De Poort" een bijeenkomst met lezing; 20.00 uur. Dinsdag 30 september Voorzitter Arie Groenevelt van de Indus triebond FNV spreekt tijdens een open bare discussiebijeenkomst in de kantine van de Rijksscholengemeenschap te Den Burg. leder is welkom. tempo doorgaan zullen we de eersten zijn die er kunnen bouwen. Maar er moeten meer leden komen. We willen graag wonen, maar dan naar onze eigen zinVia kaskowoningen kan datHet zou jammer zijn als het door een gebrek aan leden niet door kon gaan", zei Groenewegen die verder nog meldde dat vier bewoners een gemeenschappelijke woonvorm met sa men koken, wassen en energievoorzie ning willen hebben. Eigen ontwerp Architect Reintjens meldde dat bij hem primair staat huizen te maken waar ieder een zich lekker in kan voelen. "Het moet zijn dat je het gevoel hebt dat je het helemaal zelf hebt ontworpen. Het is moeilijk om een huis te maken waar ieder een het naar zijn zin heeft en dat toch goedkoop is. Je kunt de huizen natuurlijk niet helemaal volgens een privé-ontwerp maken. Je moet met een basisprincipe verschillende huizen zien te bouwen. Gelukkig zijn er wel gemeenschap pelijke wensen naar voren gekomen tijdens de enquête die we hebben gehouden. Maar op andere gebieden lagen de wensen zeer ver uiteen. Dat bleek bijvoorbeeld toen de wensen voor de slaapkamer ter sprake kwamen". De architect zei dat het in dit verband belangrijk is een huis te maken waarin je kunt schuiven. Geen vaste betonnen muren die geen speelruimte meer over laten maar hout. Met hout zouden gemakkelijk bepaalde indelingen ge maakt kunnen worden. Reintjens voelde er dan ook het meest voor om de huizen in feite zonder vaste binnenmuren op te leveren. Zodat de mensen met houten binnenmuren zelf hun indeling kunnen - maken. De meeste aannemers zijn vol- gensde architect aleen maar ingesteld op beton. Hout biedt echter veel meer mogelijkheden. Bij hout ben je ook minder afhankelijk van rechte vormen. Het hout dat tegenwoordig in de huizen bouw wordt gebruikt kan uitstekend ge- - isoleerd worden en ook is er geen extra risico bij brand. Een houten huis kan net zo duurzaam zijn als beton. "We res- taureren op het ogenblik een huis in Amsterdam en dat houten huis is 350 jaar oud", zei de architect. Een ander voor beeld is dat hout geprefabriceerd kan worden zodat er zeer snel gebouwd wordt. Al het voorbereidende werk wordt dan in de fabriekshal gedaan. De houten huizen hoeven er overigens helemaal niet als zodanig uit te zien. Ze zouden bij- - .voorbeeld een bakstenen gevel kunnen krijgen. Vrijdag 26 september In "De Schakel" begint om 20.00 uur een optreden van de zanger/gitarist Leendert de Jong voor Youth for Christ. In dankbare herinnering aan wat hij voor ons is geweest, delen wij u mede dat, gesterkt door het HSacrament der Zieken is overleden mijn lieve man, onze vader en opa Jacob Witte Hzn., echtgenoot van Johanna Godefrieda van Sambeek, in de leeftijd van bijna 73 jaar. J. G. Witte-van Sambeek Eierland: Henk Witte Annie Witte-v. d. Wetering Ria Witte Den Burg: Nederhorst den Berg: Den Burg: Den Burg: Den Burg: Eierland: Schagen J IV. Den Burg: I Oosterend: Den Burg: De Waal Den Burg: Den Burg: Diny Timmer-Witte Wim Timmer Frans Witte Truus Witte-Wortel Thea Witte-Witte Kees Witte Sil Witte Marietje Witte-v. d. Wetering Piet Witte Lida Witte-Kaercher Hennie v. d. Vlugt-Witte Marchel v. d. Vlugt Albert Witte Corrie Witte-Alkemade Wim Witte Ineke Witte-Schoo Theo Witte Jan Witte Dorie Witte-Kuip Jos Wtte Ine Wtte-Barhorst Olga Zandstra-Wtte Martin Zandstra en kleinkinderen Den Burg, Texel, 25 september 1980, Verpleeghuis Texel, Hollewal 2. De H. Eucharistieviering zal plaatshebben maandag 29 september om 14.00 uur in de Parochiekerk van de H. Joannes de Doper, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren: zaterdag 27 sep tember van 20.00 - 21.00 uur in het Verpleeg huis. Correspondentie-adres J. G. Wtte, Gerritslanderdijkje 18, Den Burg. Uit Australië bereikte ons het bericht dat na een ernstige ziekte, nog vrij onverwacht, is overleden, onze geliefde schoonzuster Lyla Grace Hannen, echtgenote van Wm Bakker. Namens de familie: C. M. Bakker, Emmalaan 32 Correspondentie-adres: W. Bakker, 21 Houstonstr., Mentone 3194, Victoria, Australia. Mede namens onze kinderen danken wij u allen heel hartelijk, in welke vorm dan ook, voor de onvergete lijke dag die wij de 13e september mochten ontvan gen. Wm en Marianne van der Vis Den Burg, Gerritslanderdijkje 41 1955 1980 25 jaar geleden zijn vader en moeder in het huwelijk getreden we hopen met elkaar op nog menig jaar. Gozien Wlly Jacolien 30 september Tineke

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2