Verzwaring Texelse dijken nadert snelle voltooiing Laatste kubieke meters zand aangebracht Jubileum 'Lichtboei' Napraten over feestmarkten Cocksdorper bejaardensoos van start Engelse cursussen voor 55-plussers Viswedstrijd groot succes Recordvangst voor sportvisclub Samengestelde wedstrijden Actiedag NJN Schietoefeningen - 5 Zorgvuldig wordt een laag asfalt op de dijk aangelegd. De dijk is a/s volgt gelaagd: basatton, asfalt KSDORP KnfllWöC Bapwkart» POLDER DE j EENDRAChi EIERLAND Wagenmgen Rotterdam YAidden Eieriond X. De Vrijheid Propagatie De Volharding VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980TEXELSE COURANT PAGINA 5 wfT f*. T """"Tl' 's ^rstevigd. Ha, iets donker gekleurde bovenste steen Is gewoon basak Besekon I, een wjfdfdQkVjZjJkt^B" le"en He' balalt dala 'oto "°B over ven eerdere werken en word, daarom op een deel De motoren van de zandzuiger „Texel" van de firma De Vries en Van de Wiel konden woensdagmiddag voorgoed worden gestopt. Althans wat beseft het Texelse dijkenophogingspro- gramma. Want om de dijken rond het eiland op veilige delta hoogte te brengen is verder geen korrel zand meer nodig. Het laatste stuk dat opgehoogd moest worden was de dijk rond de Eendrachtpolder. Achthonderd duizend kubieke meter zand werd voor deze dijk gebruikt. Al dat zand kwam van de Ballast- plaat. De plek in de Waddenzee waar ook het zand voor de zandsuppletie rond de vuurtoren vandaan kwam. Technisch hoofdambtenaar Van Beek die in zijn functie bij Rijkswaterstaat zeer nauw bij het dijkenophogingsprogramma is betrokken ver telt dat vier „bakken" met een inhoud van elk 600 kubieke meter en drie duwboten werden gebruikt om het zand van de Texel" naar de bakkenzuiger „Jan Verstoep" van de firma Bos en Kalis te brengen. De „Jan Verstoep" zoog het zand uit de bakken en perste het in de leidingen die uiteindelijk op de te vormen dijken uitkwamen. De langste persleiding die werd gebruikt voor de dijk van de Eendrachtpolder was vier kilome ter. Per week werd op deze manier 50.000 kubieke meter zand naar de dijk gebracht. De dijk van de Polder de Eendracht is niet volgens het tracé van de oude dijk aangelegd. Met het oog op waterstanden en stromingen leek het Rijkswaterstaat beter bepaalde correcties aan te brengen De scherpe hoek die de dijk ten zuid oosten van De Cocksdorp maakt werd voor een klein deel buitendijks en voor een groter deel binnendijks afgerond. De oude dijk blijft hier bestaan en zal zelfs verstevigd worden. Het ronder maken van deze hoek moet worden gezien als een gevolg van de stroming in het Robbengat die steeds meer naar de kust toe komt te liggen. In dit kader werden eerder ook al versterkingen aangebracht bij dé Vuurtoren en het bolwerk Robben- gat. Na de afgeronde hoek vindt de ver hoogde dijk zijn weg enigszins buiten de oudedijk. Dit is gedaan om te voorkomen dat er binnendijks land verloren gaat. Zou men hebben besloten om de bestaande dijk te verhogen dan zou dat betekend hebben dat hoeve Zeeburg die vlak tegen dedijkin de Eendrachtspolderaan ligt zou moeten worden opgeofferd. Er is wel binnendijks land opgeofferd, voorbij Zeeburg, waar het gebied van De Schorren zich bevindt. Men wilde De Schorren, dat een erg belangrijk vogel- broedterrein is, sparen. Zodoende werd binnendijks 25 meter land gekocht dat nu voor de dijkophoging gebruikt zal wor den. Met de verhoging van de dijk om de Eendrachtploder is dus zo min mogelijk schade gedaan aan bestaande gebieden. De oude dijk bij Zeeburg zal verdwijnen als de nieuwe dijk is aangelegd; de oude dijk bij het Schorrengebied zal deel uitmaken van de nieuwe dijk. De dijken van Texel zijn, nu het op hogingsprogramma bijna is voltooid, opgewassen tegen zeer hoog water. Als het water vijf meter hoger dan N.A.P. staat (vier meter hoger dan normaal), is dat een situatie waar de dijken nog tegen- kunnen. Dit is de zogenaamde Delta- De 'teen' van de dijk bestaat niet, zoals je veel ziet, uit basaltzuilen maar uit basalton dat gezet wordt op zandasfalt. Basalt is schaars, derhalve slecht lever baar en duur. Basalton is een beton- produkt dat in grote hoeveelheden gemaakt kan worden. Het heeft de vorm van een basaltzuil en kan net zo gebruikt worden. Een andervoordeel van basalton is, dat het veel sneller te verwerken is dan basalt. Bij het gebruik van basalt had men, omdat het een natuursteen is, te maken met ongelijke stukken die werden gezet op een bed van puin. Het eiste erg veel zorgvuldigheid van de steenzetters om dit correct te doen. Basalton wordt echter op een gelijke laag zandasfalt gezet en omdat de stenen allemaal dezelfde lengte hebben (27 cm) kan er veel sneller worden gewerkt. Overigens hebben de basalton-stenen 16 verschillende vormen zodat het ongelijke beeld dat een basalt- dijk oproept blijft gehandhaafd. In cijfers uitgedrukt betekent het dat een ervaren steenzetter veertig vierkante meter basal ton in een dag kan zetten tegen ongeveer twintig vierkante meter basaltstenen. De stenenzetter verzet zo'n 250.000 kilo basalton per dag en volgens Van Beek moet je dus behoorlijk getraind zijn voor dit vak. Asfalt Boven de dijkteen van basalton komt een laag asfalt en daarboven wordt klei gelegd waar een speciale grasmat wordt ingezaaid. Het asfalt wordt gelegd door de firma Daalder. Van Beek vertelt dat de asfaltlaag op de dijk achthonderd gulden per meter dijk kostHet asfalt is afkomstig uitdefabriekinOudeschild. Opdetopvan Het maken van een dijk aan zee moet altijd in een zeer korte tijd buiten de stormperiode gebeuren. De aannemer heeft dan ook de afspraak moeten maken dat dedijk van de Eendrachtpoldertot aan De Schorren voor 15 oktober verhard is. Dus is voorzien van basalton en asfalt. Gelukkig kan nu al worden gezegd dat die afspraak door Bos en Kalis kan worden nagekomen. De dijk langs het gebied van De Schorren ligt zal begin volgend jaar worden verhard. Om verstuiving te voorkomen wordt er mogelijk een laagje zwarte grond over gestrooid. Het feit dat men het zeewaarts van de oude dijk liggende deel voor 15 oktober verhard moet hebben, hangt samen met het feit dat dit deel van de dijk het zwaar te verduren heeft. Door storm en hoog water zou dit deel zonder verharding al spoedig weggespoeld zijn. Het zand bij De Schorren kan niet wegspoelen om dat deze nieuwe dijk achter de oude komt. In de vorige krant stond dat de zaterdag te houden feestmiddag in de Burgemeester De Koning-hal ter gele genheid van het koperen jubileum van "De Lichtboei" voor alle bejaarden van Texel is. Dat was onjuist. Voor alle bejaarden is geen plaats. Het gaat alleen om luisteraars van "De Lichtboei", dus de bewoners van de bejaardentehuizen en bejaardenwoningen. Maandagavond a.s. wordt in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp een bijeenkomst gehouden waar gepraat zal worden over de (financiële) afwikkeling van de feestmarkten die de afgelopen zomer in de Kikkertstraat werden ge houden. Betrokkenen en andere be langstellenden zijn welkom; aanvang 20.30 uur. Ook de bejaardensociëteit van De Cocksdorp komt weer wekelijks bij elkaar, te beginnen op wonsdag 1 okto ber om 14.30 uur in Het Eierlandsche Huis. Ook nieuwe leden zijn welkom. De technisch hoofdambtenaar Van Beek geeft uideg bij de dijkophoging in polder Eendracht veiligheid. Texel loopt wat betreft de af wikkeling van het programma in het geheel niet achter op de rest van Neder land. Er zijn bijvoorbeel nog veel stukken in Groningen en Friesland waar men nau welijks met de ophoging begonnen is en ook op Wieringen valt dienaangaande nog het nodige tedoen. De Texelse dijken zijn niet overal tot dezelfde hoogte opgehoogd. Dit is zeer afhankelijk van de plaatselijke omstandigheden. Bij het Eierlandse Gat wordt de dijk van de Eendrachtpolder tot acht en een halve meter opgehoogd. Verderop zal de dijk 7.60 meter hoog worden omdat daar het golvenaantal minder sterk is. Basalton De nieuwe dijk van de Eendrachtpolder heeft een voorziening die tot nu toe nog nergens anders in Nederland aanwezig is. dedijk, dus boven het asfalt komt een laag klei. Deze klei ligt al klaar bij de jachthaven in Oudeschild. In november zal deze klei met vrachtwagens naar de dijk worden gebracht waarvoor werkwegen worden aangelegd. Van Beek zegt dat de wegen voor iedereen vrij toegankelijk zijn, maar hij adviseerde de mensen deze wegen niet doordeweeks als er met klei wordt gereden te betreden. Het is er dan bepaald gevaarlijk. Of de wegen waar over de klei wordt aangevoerd allemaal na de werkzaamheden zullen blijven bestaan is iets dat nog niet zeker is. De firma Daalder is bij de dijkophoging een onder aannemer van hoofdaannemer Bos en Kalis. Andere onderaannemers die nu bij het werk betrokken zijn, zijn Zinkon, Verwoerd en Kikkert.Bij het ophogen en de verdere werkzaamheden aan de dijk zijn permanent Dinsdagochtend 1 oktober gaan de cursussen Engels voor ouderen in "De Hollebol" weer van start. Er zijn op deze ochtend 3 groepen t.w.: 9—10 uur beginners 10—11 uur vergevorderden 11 12 uur gevorderden De lessen worden gegeven door mevr. Coos Ampt. Het verschuldigde cursusgeld bedraagt f 20, Hiervoor ontvangt men 25 lessen. Aanmelding: op het spreekuur van de heer Nagte- gaal, dinsdag- en donderdagochtend van 10—12 uur, Burgwal 32, tel. 02220- 2696. Bij mevr. Segering, Tjakkerstraat 6, Den Bueg. Tel. 02220-3585. A*#' Molesbos 55J6>- Rip Grande Peel SCHORREN Oor sprong Klein Zeeland Tins Hendrik De nieuwe dijk van polder Eendracht Ten zuid-oosten van De Cocksdorp is de scherpe hoek gedeeltelijk binnendijksgedeeltelijk buitendijks afgesneden. De nieuwe dijk loopt vervolgens buitendijks langs hoeve Zeeburg en gaat dan binnendijks langs de Schorren. Het deel langs de Schorren zal pas volgend jaar van basatton en asfalt worden voorzien. De derde viswedstrijd die door de Watersportvereniging Texel werd ge organiseerd, is een groot succes gewor den. Maar liefst 51 hengelaars gingen in bootjes de zee op om hun geluk te beproeven. Mede dank zij het fraaie weer werd met veel genoegen gevist en er werd flink gevangen. De prijs voor de zwaarste vis werd gewonnen door Coen van der Meer, die een harder van drie pond aan de haak sloeg. De prijs bestond uit een hengel met molen. De prijs voor degene die de meeste soorten vis ving, ging naar J. Stoof. Hij verzamelde acht soorten en kreeg daarvoor een viskaar. Dezelfde prijs ging naar J. Blom die een grote horsmakreel ving. De mosselmaaltijd na afloop op het clubschip verliep weer bijzonder aangenaam; ongeveer hon derd personen waren van de partij. De 16 senioren en 7 jeugdleden van de sportvissersclub Texel die zondag een wedstrijd hadden in de Mokbaai, visten daarbij 71 meter vis bij elkaar. Dat was het hele seizoen nog niet voorgekomen. P. Verhagen ging met de meeste meters vis naar huis: 7,54 meter. Twee de werd C. Huisman met 6,21 meter en derde was M. van der Zwaag met 4,31 meter. Bij de jeugd ging Erik Kramer mét de eer strijken: 3,02 meter. Tweede werd Rob Koopman met 2,60 meter en derde Martin Maat met 2,34 meter. Voor enige sensatie zorgde Rob Eelman die een 44 cm lange harder op de kant bracht. Dat was iets bijzonders, omdat het niet zo vaak voorkomt dat een harder zich met een zeepier als aas laat vangen. De volgende wedstrijd is zondag 28 sept ember bij het Prins Hendrik Hotel, aanvang 8.00 uur. De op Texel gevestigde landelijke rij- vereniging de "Waddenruiters' en de ponyclub de "Kleppertjes" houden za terdag in de dennen aan de Ploeglan- derweg voor de kring Noordholland N, samengestelde wedstrijden. Een zestig tal ponies van de overkant schreven hiervoor in. Wegens te hoge vervoers kosten lieten de paarden het afweten. Samengestelde wedstrijden bevatten een dressuur, springen en een cross door de dennen met een twintigtal natuurlijke kindernissen. Een soort mini 'military'. Het geheel vindt plaats tussen 9.00 en 15.30 uur. Hoewel er geen tri bunes voor publiek zijn, is iedeft van harte welkom om het geheel of een gedeelte van deze activiteiten bij te wonen. Zaterdag a.s. wordt een landelijke propaganda-actiedag van de Nederland se Jeugdbond voor Natuurstudie ge houden. Op deze dag organiseert de plaatselijke afdeling van de N.J.N. de volgende activiteiten voor leden en niet- leden: 's Morgens een vogelexcursie o.l.v. Frits Jan Maas en Louis Witte. De excursie gaat naar de Mok en de Geul. Vertrek om 9.30 uur bij het RSG-gebouw. 's Middags een plantenexcursie o.l.v. Renske van IJsseldijk. De excursie gaat naar het Oorlogsschip en omgeving. Vertrek om 13.30 uur bij het RSG-ge- bouw. 's Avonds worden dia's vertoond in de Thijsseschool. Aanvang 20.00 uur. ledereen is welkom. Op 29 en 30 september 1980 wordt vanaf de Breezanddijk geschoten met 155 mm van 16.00 tot 17.00 uur.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5