Tjakker is in opmars The deer hunter immmm „De man die niemand werd Afgezwommen SUZUKI Wie is de beste disc-jockey? VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon 102228)741. Vogelliefhebbers hebben vaak een favoriete soort vogel of groep van vogels. Meestal omdat ze die nu juist wat mooier vinden, hun gedrag ze aanspreekt of het karakter ze bijzonder aanstaat. Vooral grote roofvogels behoren nogal eens tot de 'uitverkorenen'. Andere vogelaars voelen zich bij voorbeeld weer meer aangetrok ken tot het waterwild, ganzen en eenden. Wat minder mensen hebben de zangvogels hoog op hun lijstje staan. Misschien om dat ze in het algemeen klein zijn en vaak niet zo gemakkelijk te ontdekken en te bestuderen. Zonder te zeggen dat ik één bepaalde soort echt veel mooier en interessanter vind dan de andere, genieten nu juist die zangvogels bij mij toch wel enige voorkeur. En een van de soorten die me erg aanspreekt, is de kramsvogel. Dat is een soort lijster, vrij bont ge kleurd en familie van de alom bekende merel en zanglijster. Volksnaam Tjakker wordt de kramsvogel veel genoemd, naar zijn roep: een fors "tsak-tsak-tsak". Of het oorspronkelijk een echte Texelse volksnaam is, weet ik niet. Drijver noemt hem bijvoorbeeld niet. Van de niet-broedvogels somt hij echter ook geen echte lijst volksnamen op. Wel worden (of waarschijnlijk beter: werden) jonge mannetjes-merels die nog geen oranje snavel hebben Swarte Tjakkers genoemd en de vrouwtjes merels Greeuwe Tjakkers. Het mannetje van de merel wordt daarentegen, naar z'n zang Fluuter genoemd. Nu zullen de mensen in de Tjakkerstraat in Den Burg wel niet wakker liggen van het feit dat er enige onzekerheid bestaat naar welke vogel hun straat genoemd is. In ieder geval is de volksnaam 'tjakker' voor kramsvogel in de Zaanstreek en andere plaatsen in Noordholland heel gang baar. In Friesland daarentegen is de meest gebruikte naam Fjiildl /ster (veld- lijster). Herkenbaar De kramsvogel is gemakkelijk te on derscheiden van de andere lijsters. Hij is wat groter dan een merel, bijna zo groot als de grote lijster. De borst is geelachtig met grote zwarte spikkels. Kop en stuit zijn grijs. De vleugels en de rug kastanje bruin en de staart is bijna zwart. Zoals al gezegd maakt hij een 'tjakkerend' ge luid. In de vlucht laat hij ook vaak een kenmerkend, wat merkwaardig klin kend, kalm 'wiet' horen. Hij broedt niet op Texel. Nog niet, moeten we eigenlijk zeggen, maar daar straks meer over. Wel Is de soort een heel algemene doortrekker en wintergast op ons eiland. De eerste exemplaren komen soms al in augustus en september op Texel aan maar de grote aantallen verschijnen niet voor oktober. Dan kan er een enorme trek plaatsvinden. Dat voltrekt zich meestal 's nachts, maar op goede trek- dagen ook wel tijdens de avonduren of van de snavel enzovoort, enzovoort. Als de kramsvogels op het weiland voedsel zoeken hippen ze doorgaans met grote sprongen rond. Ze laten daarbij de vleugels wat afhangen zodat de bruine rug en grijze stuit goed te zien zijn. hadden beloofd nog even op het 's morgens vroeg. Vaak trekken ze samen met koperwieken, een andere, kleinere lijstersoort. Tijdens het hoogte punt van de trek kunnen er wel zo'n 80.000 kramsvogels op Texel aanwezig zijn. van het bos houden ze niet zo erg, hoewel langs bosranden en in de duin bosjes er wel veel gezien kunnen wor den. Die komen op allerlei soorten bessen af, bijvoorbeeld van de vogel kers, de lijsterbes en de duindoorn. Ook de andere lijstersoorten eten in de herfst graag bessen en in die tijd zijn de struiken soms in een paar dagen al hun bessen kwijt. De boomgaarden worden vooral door de trekkende merels ge plunderd. Gedrag De kramsvogel is in het algemeen een schuwe, waakzame vogel, die niet zo dicht is te benaderen. Maar als je ergens rustig gaat zitten langs een tuinwal of de bosrand kun je ze soms goed zien. Al voedsel zoekend komen ze steeds wat dichterbij en vooral als het zonnetje schijnt komen de kleuren prachtig uit. Dan is ook heel goed te zien dat er veel variatie in het verenkleed voorkomt. De vrouwtjes en de jonge vogels zijn duidelijk minder kleurig dan de volwas sen mannetjes. Ook die kunnen echter onderling vrij veel van elkaar verschillen. De een heeft een wat gelere borst, de andere wat meer stippels of een iets donkerder rug. Al die verschillende kleden vormen trouwens een extra moeilijkheid bij het op naam brengen van de verschillende soorten en heel wat beginnende vogelaars knappen daar min of meer op af. Want niet alleen zijn er veel soorten waarbij mannetjes, vrouw tjes en jongen er totaal verschillend uitzien, maar ook is er dikwijls nog een verschillend zomer (broed)- en winter- kleed en allerlei overgangskieden daar tussen. Naast de kleuren en tekening van het verenkleed zijn daarom andere kenmerken ook belangrijk voor een goede determinatie. Bijvoorbeeld het gedrag, het geluid, de bouw, de vorm broeden van de soort terug te komen. Van origine is hij een noordelijke broed- vogel. Langzamerhand echter vond een uitbreiding naar Midden- en West-Euro pa plaats. En deze uitbreiding gaat nog steeds door. Het zachter worden van het klimaat in onze streken in de loop van deze eeuw wordt wel als oorzaak genoemd. Ook het verbieden van de lijstervangst in verschillende landen in West-Europa kan meespelen. In ons land gebeurde dat al in 1912. Vorig jaar om deze tijd vertelde ik in een Witte Lieuw daar al over. In 1937 wist de kramsvogel vanuit Europa Groenland te bereiken. Maar dat was min of meer toeval; een groep vogels werd door een zware zuidoosterstorm over de oceaan geblazen en wist zich daar te hand haven. Het veel dichterbij gelegen IJs land daarentegen werd pas in 1950 bereikt. De kramsvogels op het vaste land van Europa trokken vanuit* twee richtingen naar ons land op. Vanuit het zuidoosten via de Ardennen naar Zuid- Limburg en vanuit het oosten via Duits land naar al onze oostelijke provincies. Voor de jaren zeventig waren er maar een paar broedgevallen bij ons bekend, maar vooral vanaf 1974 werden steeds meer nesten gevonden. Eerst alleen in Zuid-Limburg, later ook op andere plaat sen. Zo broeden er nu al tientallen in ons land. De kramsvogel broedt het liefst in open landschap met bomenrijen, boom gaarden e.d. Op plaatsen waar er veel zijn, broeden ze graag koloniegewijs. De diverse nesten liggen dicht bij elkaar. Kramsvogels zijn zoals gezegd waak zame dieren en ze zijn ook agressief. Indringers of 'vijanden' worden geza- melijk van de broedplaats weggejaagd. Ook mensen ontkomen niet aan felle duikvluchten waarbij ze naar het schijnt maar al te vaak een bombardement met hun uitwerpselen willen uitvoeren. Het zou toch mooi zijn dat ook op Texel te kunnen meemaken. We zijn benieuwd hoe lang het nog duurt! Adriaan Dijksen. Op 19 september zijn 71 kandidaten geslaagd voor het zwemdiploma A en 91 voor het diploma B: Marco van der Gracht, Gerda Vlas, Wietske Reij, Henriëtte Witje, Palmijne Witte, Jan Daalder, John Boswinkel, Jeroen Visser, Jan-Willem van Zeijlen, Bert de Ridder, Michel Stoer, Benny Janssen, Marleen Boon, Karin van Hintum, Arjan Kooger, Petra van Heer waarden, Jolanda Geertsema, Janny Bakker, Marco Koorn, Denise Kikkert, Peter de Wolf, Miriam Witte, Evelien Boon, Astrid Saalmink, Marjon de Vries, Ingrid Witte, Anjerienke Visser, Sandra Bakker, Alexander Boks, Mark Zoer, André Moens, Marcel Witte, Anita Betsema, Joris Jansen, Yvonne Witte, Johan-Jacob Zijm, Sil Warnaar, Gert- Jan Bruin, Astrid Tuntelder, Govert van der Hoeven, Dia Daalder, Biem van der Vis, Yvo van Heerwaarden, Yvette Nichols, Nathalie Bremer, Sven Groot, Esmeralda Dekker, Erik-Jan Eveleens, Sandra Bakker, Muriel Mast, Marianne van Zeijlen, Petra van der Vis, Frank Plaatsman, Denhard van der Slikke, Erik Zijm, Jaqueline van der Ploeg, Yvonne Vlaming, Marianne Eelman, Robert L. van Hoften, Arnold Leystra, Wemmeke Wisman, Petra Commijs, Marleen Key- ser, Norbert Kager, Kerstin den Haan, Hans Dekker, Shabena Kok, Yvonne van der Vis, Anneke Flens, Gerrie Wuis. B-diploma: Esther Bremer, Yvonne Bakker, Ron Kager, Riemke de Vries, Olaf du Porto, Henrik de Vries, Wijbe Douma, Marleen Bakker, Ellen Pieterse, Loes Witte, Mariëlle Driehuis, Marjan Dros, Margriet van der Slikke, Petra de Jong, Dick Keyser, Lian van Zon, Ronnie Kikkert, Anke Burger, Aafje Lely, Pieter de Vries, Robert Overpelt, Rik Schraag, Judy Zijm, Martin Marinus, Sandra Wet steen, Petra Brouwer, Margje Bremer, Yvonne de Porto, llsa Graaf, Arnold Kaercher, Irma Kooy, Marianne van Heerwaarden, Danny Witte, Louis van Dompselaar, Jan-Nico van der Ploeg, Joris Visser, Dirk-Pieter Slot, Ingeborg' Bakelaar, David Wolff, Richard Siers- ma. Rob Grisnigt, Sid Groot, Willem Agter, Pieterjan Boekei, Rudy Bakker, Jolien Vonk, Nancy Bohnen, Randolf Piersma, Peter-Jan Geus, Richard Se- gers, Jesse Jan van der Meent, Daniel Bonne, Richard Smit, Ludmilla Verse- put, Manon Momberg, Yvonne de Vries, Rudi Mets, Arjen Rienks, Martin Cadée, Martina Jimmink, Anet Schraag, Vibeke Gieskens, Susan Koopman, Colinda Smit, Judith van Putten, Jan-Willem Kraay, Thizza Weel, Sandra de Vries, Riek Grisnigt, Clara Scherpenhuisen, Conny van Beek, Nienke Bloem, Iwan van der Kooij, Linda Graaf, Daniëlle van Hove, Corine Witte, Sandra van der Wetering, Chloë Weel, Eligius Everaarts, Robbert Gris nigt, Petra Kuip, Pieter Bakker, Esther Witte, Charm Hornby, Benjamin van Heerwaarden, Niels Bakker, Marjet Lo- Suzuki ST 90 E22ZZQ. de ruime 5-deurs, compacte, vlotte deur-tot-deurrbesteller (2 schuif deuren. grote achterklep) met zuinige 4-cilinder motor, grote vlakke laad vloer (1.72m x 1.25rr' en veel extra's f 7950,- excl BTW (f 9381- incl. BTW). 12 maanden garantie OOSTEREND (Texel), Garage Weslend Oosterenderweg 52, 02223-396 ning, Annerie Broekman, Cees Dogger. Arie Grootjen, Marco van der Berg Op 22 september slaagden 17 mensen voor het A-diploma, 11 voor het B-di ploma en 6 voor het C-diploma. A-diploma: P. Bas, Mevr. Moens-Dijkshoorn, J. Huisman, Mevr. Veltkamp-Agter, Mevr. Timmer-Huisman, A. Bruin, E. Boon van Lierop, G. Schrama, P. Bakelaar, Mevr. Dijkshoorn-Lap, P. Witte, Mevr. Bos-Spaans, M. van Dijk, Mevr. Sieb- ma-Plantinga, M. Koomen, E. de Porto, Mevr. Nijman. B-diploma: S. Sietsma, M. Visser, J. Witte, J. Verhagen, C. Riemens, M. Eelman, H. Eelman, N. Hoogerheide, M. Witte, M. Westerlaken-van Beek, I. van Groe ningen-Hemelrijk. C-diploma: J. van Groeningen, D. Witte, J. Huis man-van der Ploeg, F. Daalder, I. van Sambeek, B. van der Wetering. Vrijdagavond a.s. zal in disco-dancing "Question" in Den Burg een disc-jockey- wedstrijd worden gehouden. Zowel jon gens als meisjes kunnen eraan mee doen. Welke de beste is wordt onder andere uitgemaakt door het publiek dat daar voor een formulier moet invullen. De winnaar krijgt een beker en een wis selbeker. Het is de bedoeling de wed strijd ieder jaar te herhalen. Elke deel nemer moet een half uur lang als disc- jockey optreden. Het aantal kandidaten dat per avond aan bod komt, is dus beperkt. Als er veel gegadigden zijn gaat de wedstrijd volgende week vrijdag ver der. Nog voor hij tijdens het Berlijnse Film festival 1979 voor het eerst in Europa werd vertoond kreeg "The Deerhunter" het predikaat "Film van het jaar". Gezien de uitstekende regie en het fabelachtige camerawerk was het geen wonder dat "The Deerhunter" vijf Oscars in ontvangst kon nemen. Eén voor de beste film, één voor de beste regie (Michael Cimono), één voor de beste mannelijke bijrol (Christopher Walken), één voor de beste geluids kwaliteit en één voor de beste montage "The Deerhunter" vertelt het verhaal van drie mannen van Russische afkomst die zich aanmelden voor de strijd in Vietnam. De gebeurtenissen daar vor men slechts een gering onderdeel van hun belevenissen. In feite gaat het Cimono er om hun maatschappelijke positie duidelijk te maken, hun verlan gen om iets voor het vaderland te doen en vervolgens hen te volgen bij het verwerken van de verschrikkingen in Vietnam. Daarin slaagt hij volledig. Technisch zit "The Deerhunter" perfect in elkaar. Het eerste uur wordt in beslag genomen door een Russisch-orthodox getinte bruiloft, het vitaalste feestje dat in jaren verfilmd is. Na een laatste jacht partij in de bergen volgt Vietnam met (let wel) bloedstollende beelden waar lang niet iedereen tegen zal kunnen.... Het spel van de vier belangrijkste acteurs is meer dan overtuigend. De meeste aandacht gaat uiteraard weer uit naar Robert De Niro in wat misschien de beste rol uit zijn carrière is, maar John Savage en Christopher Walken zijn ook behoorlijk aanwezig. Meryl Streep is een openbaring als de vrouw die zich met een overlevende troost als haar echt- genoot-in-spé niet wenst terug te keren in de geesteliike conditie waarin hii dan verkeert. Zoals regisseur Cimono zegt: "Het is gewoon aen film over mensen". De film draait van donderdag t/m maandag en begint in verband met de lengte reeds om 19.30 uur. De minimum leeftijd is 12 jaar. In een ongerept sprookjesdecor le ven, werken en stoeien de Smurfen. D't nijvere, blauwe pinnemutsvolkje heeft het in zijn kabouterwereld best naar zijn zin: iedere smurf heeft zijn eigen taak en zijn eigen paddestoel. Onder het alziend oog van de grote smurf doet elk van de welgeteld 101 smurfen precies waar hij zin in heeft: zo is er de boeren- smurf, de muziek-smurf, de bloemen- smurf, de ruimte-smurf en nog vele andere... Toch kunnen ze goed met elkaar opschieten: "Samen sterk" is één van hun belangrijkste leuzen. Opvallend is wel dat deze blauwe kabouters een heel eigen sappig taaltje spreken: Het Smurfs. Het is een knettergekke, maar verbluffend vlotte taal, waar geen kind moeite mee zal hebben. Dan zijn er nog ridder Johan en schildknaap Pirrewiet Zij vormen het vrolijke duo in deze film. Als gewezen hofnar is Pirrewiet een erg opvallend figuur. Dapper is hij niet, maar als hij echt kwaad wordt is hij niet meer te houden. Ridder Johan daaren tegen is ernstiger en heeft meer verant woordelijkheidszin als vertrouwensman van de koning. Hij is een man uit één stuk. "De fluit met de zes smurfen" is te zien in de zondagmatinee en is geheel Nederlands gesproken. FEUILLETON 5. Maar wat won je er mee! De Rheede kon overal terecht, zou bij verschillende taken zó directeur kunnen worden, vooral bij concurrenten. En wat dan? Was daarmee de kous af? Dan was de situatie nog hopelozer. Yvonne zou het haar vader en hem nooit vergeven, het zou een verwijdering brengen. En zou ze Gerard laten schieten en hij haar? Och nee, dacht Guy Lazare hopeloos, hij zat in de boot. Misschien zou Gerard later, als Yvonne's echtgenoot, tóch weer in het bedrijf moeten worden opgenomen, want er was geen opvolger. En zakelijk bezien kon het bedrijf zich geen betere opvolger wensen - had hij, Guy, toen gedacht. Nu, terwijl hij zijn glas verge ten in de hand hield, werd het hem steeds duidelijker dat hij zich ook daarin vergist had... Hij schrok op, want Yvonne kwam de kamer binnen. "Wat zit u hier in het donker te dromen? vroeg ze en stak het licht op. door TOM LODEWIJK. H "Over de zonden van mijn jeugd", spotte hij, maar er was een bittere on dertoon in de klank van zijn stem. HOOFDSTUK 3 Het begon op de receptie Yvonne Lazare was terug van kost school, in het uitgaande leven van de hoofdstad terecht gekomen. Ze had geleerd zich erin te bewegen, maar de kostschool-sfeer was net zo verschillend van dit leven, waarin ze nu gedompeld werd, als een klooster van een schouw burg. Met een gevoel van honger haalde ze de schade in, wilde datgene waarvan ze gelezen en gehoord had, met eigen ogen zien en met eigen oren horen. Ze ging naar schouwburg, opera en con certzaal, ze was op feesten, bals, recep ties. De dochter van de algemeen ge respecteerde bankman Lazare, erfge name van een fortuin en daarenboven 'n zeer aantrekkelijke jonge vrouw, rijzig maar tenger, met zwart haar en grote bruine ogen, een gevoelige mond en een zeer goed ontwikkeld gevoel voor wat haar goed stond. Ze behoefde op geld niet te kijken, haar altijd drukke vader wist geen beter middel om zijn genegenheid voor zijn enige dochter te tonen dan haar alles te geven wat haar hart begeerde. Tussen die twee was ook niet meer dan ge negenheid,zelfs voor een goede ka meraadschap was geen plaats, of liever geen tijd. Henri Lazare was zakenman. Hij zat in vele verenigingen, commissies en comité's. Na 't overlijden van zijn vrouw, waarvan hij, voorzover hij dat kon opbrengen, werkelijk gehouden had, waren die zaken en bezigheden zijn enige vlucht voor de leegte en stilte thuis. Hij begreep dat dit klimaat voor Yvonne niet deugde, daarom ging ze naar een kostschool wat feitelijk de verwij dering tussen hen beiden alleen maar groter maakte. Met de verblekende herinnering aan 'n liefhebbende maar dikwijls zieke moeder, met het inciden tele contact met een vriendelijke, toe geeflijke vader die altijd weg moest of terug kwam van weggeweest, was Yvonne min of meer aan zichzelf over gelaten. En soms voelde ze die een zaamheid als een verschrikking. Haar vriendinnen hadden haar getroost. Dat gaat wel over. Straks komt de ware Jacob en dan ben je samen, doe je alles samen. Dan sticht je misschien een gezin. Onder de kostschoolvriendinnen was dit 't steeds terugkerend en nimmer vervelend onderwerp van vele gesprek ken geweest: de liefde. In hun gedi sciplineerd bestaan vlochten de meisjes de kransen van romantiek om de hoof den van broers, soms ooms en vaders, die wel op bezoek kwamen. Bijna ieder mpisje van Yvonne's klas voelde een stille verering voor de interessante mu ziekleraar die er altijd zo droef uitzag en die (maar dat wisten ze niet) een levenslang invalide vrouw liefdevol ver zorgde. En dan stond onder de jonge dames van het deftige instituut een ding wel vast: als je trouwde, trouwde je alleen uit liefde. Rang, stand, zelfs leeftijd, speelden dan geen rol. 't Waren bijna allemaal doch ters van welgestelde of rijke ouders, wier ideaal was te trouwen (nog liever, weg te lopen en nóg (iever, zich te laten ontvoeren) door en met een knappe maar doodarme jonkman, boze ouders en familie te trotseren en het alleen met de liefde te wagen, desnoods in een hutje op de hei. Ook toen dacht Yvonne wel eens aan Marie de werkster, die haar soms, onder de werkzaamheden, wanneer het kind Yvonne in haar eenzaamheid de gezel ligheid zocht, met haar in een hard leven verkregen filosofie onderrichtte. Als de armoe de deur uitkomt, had Marie gezegd, vliegt de liefde het venster uit. Voorts had Marie die door haar man in de steek gelaten was, er behoefte aan duidelijk te maken dat er niet een man was die deugde. Verder waren er wijs heden als: een dubbeltje wordt nooit een kwartje, waaruit bleek dat het standsbegrip in de onderste lagen van de maatschappij nog sterker leefde dan in de bovenste. Marie had haar duidelijk gemaakt datje best arm én gelukkig kon zijn, in sommige gevallen, maar dat je wel een stuk gelukkiger werd met wat minder armoe. Deze volkse wijsheid speelde Yvonne nog wel eens door de gedachten, wan neer ze haar vriendinnen hoorde kwelen over de liefde. Maar toch stond één voor haar vast: wanneer je van iemand hield moesten rang, stand of geld geen belemmering zijn. Ze was nuchter ge noeg om het hutje op de hei als een stuk decor te zien. Ze hoefde niet persé een arme man te trouwen om gelukkig te zijn, maar het 'goede huwelijk' zoals men dat in haar kringen verstond, was voor haar maar surrogaat. En terwijl het haar, toen ze eenmaal thuis was en van meisje snel rijpte tot jonge vrouw, aan attenties niet ontbrak, ze op geen bal muurbloempje behoefde te wezen en velen dongen naar de gunst haat te mogen begeleiden naar allerlei feeste lijke evenementen, keek Yvonne uit haar donkere ogen ze allemaal aan en vroeg zich af, waar de éne zou zijn, die voor haar meer betekende dan alleen maar een aardige jongen, of een hoffelijke begeleider, of een 'goede partij' voor de laatste twijg aan de stam der Lazare's. Ze ontmoette hem op een feestelijke bijeenkomst waar vrienden en relaties haar oom Guy geluk kwamen wensen met zijn benoeming, wegens zijn vele verdiensten voor stad en land, tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het was een eerbetoon dat hem toe kwam en Yvonne had hem op beide wangen gekust. En toen was ze stilletjes naar een hoekje geschoven, waar ze staande tegen de muur met het goudle ren behangsel, al die mensen kon bekijken en, wat ze zo graag deed: ze indelen: vervelende vent, gewichtig- heidje, opgeblazen windzak, interes sant, hooghartig, onbetrouwbaar of gewoon maar aardig. "Maakt u de balans van de bijeenkomst op?" hoorde ze opeens een stem naast zich. Verschrikt keek ze op, want dat was inderdaad waar ze mee bezig was. Ze zag een jonge man, een hoofd groter dan zijzelf, in een donker pak dat de hand van een zeer bekwaam kleermaker verried, door niets opvallend dan alleen de energie die van hem uitstraalde. Hij zag haar met donkere ogen onder wat borstelig haar onderzoekend-lach end aan. "Hoe komt u daarbij?" vroeg ze, opeens op haar hoede, maar tegelijk wonderlijk op haar gemak met deze vreemdeling, die haar zo zonder plichtplegingen aan sprak en blijkbaar al genoeg aandacht aan haar geschonken had om te begrij pen, waarmee haar gedachten zich bezig hielden. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9