Groen '/tvarts^Jexels in het harL, RIN Texel haalde nog zestien zeehonden Muziekschool volgens het jongste plan Plannen voor nieuwe Muziekschool rond =0 HOEFT Hl ET BLOOT OVER STRAAT. Laat de Texelse rheumapatiënten niet zakken. Aktiegroep tevreden over behandeling Auto's stuitten op militairen Schietoefeningen „Dennenrust" in andere handen Aanrijding ^iiiiiimiiiiiniiiiiiiii TEXELSE COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 220b Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V Postbus 11,1790 AA Den Burqtelefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Om Texelse rheumapatiënten te helpen hoeft u straks niet bloot de straat op. Want op 14 oktober wordt alleen afgedankte kleding en schoeisel opgehaald. Voor zeven of acht ton Texelse kleding kan een Texelse rheumapatiënt een heilzame kuur ondergaan. Controleer daarom NU uw garderobe en bekijk welke kleding u al lang niet gedragen heeft, 't Ruimte lekker op en het helpt een medemens. Stop die afgedankte kleding in een zak en zet die op 14 oktober aan de kant van de weg. Hoe laat hij wordt opge haald wordt nog vermeld. Het afgelopen weekend zijn Peter Reijnders en medewer kers van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer voor de tweede keer naar het Engelse Wash-gebied geweest om zee honden te vangen. Deze keer wisten ze zestien, merendeels volwassen dieren, te bemach tigen. De vorige keer was de expeditie niet helemaal geslaagd omdat de gevangen zeehonden bijna allemaal jong waren en daardoor Inog] ongeschikt voor de proeven die het bewijs moeten leveren dat de voortplanting bij zeehonden wordt belemmerd of onmogelijk ge maakt door gif [PCB's] in het Wadden- zeewater. Reijnders kan nu starten met twee vergelijkingsgroepen van ieder acht wijfjes. De ene groep krijgt vis uit de verontreinigde Waddenzee; de an dere schone vis uit de oceaan. Bij de eerste tocht, een maand geleden, was veel geleerd. De zeventien mensen van het RIN werkten opnieuw samen met een Engelse groep van het Seamemmel Research Unit. Deze keer was echter voor duidelijke instructie met dia's gezorgd. De vorige keer was alles over de telefoon geregeld en dat had tot misverstanden geleid. Zaterdagmorgen maakte Peter Reijn ders een telvlucht met de helicopter. Er lagen ongeveer zestig zeehonden rond de kreek waar de dieren gevangen moesten worden. De vorige keer was dit aantal ongeveer 120. Toch werd beslo ten met het vangen te starten. Men werkte nu met twee groepen die netten spanden en daartussen de dieren in het nauw dreven. Dit leverde al snel een antal zeehonden op. Helicopterproblemen Een probleem was echter het afzetten van de zeehonden op een rubberboot die de beesten naar de buitengaats liggende TX 21 zou brengen. Ditmaal werkte men met een lichter type heli copter waarvan de piloot het niet voor elkaar kon krijgen om goed boven de rubberboot te blijven hangen. De heli copter begon dan te draaien en om ongelukken te voorkomen liet de piloot enkele zeehonden vlak boven het water vallen. Toen werd besloten om de zee honden met de helicopter naar een riviermonding te brengen, waar de rubberboot 'vast' aan de wal lag. Hier lukte het droppen beter en konden alle dieren veilig naar de kotter worden gebracht. Door deze helicopterproble men was er vrij veel tijd verloren gegaan. Hoewel het vangen nu een stuk beter ging dan de vorige keer besloot men na acht uur in de Wash te zijn geweest er een punt achter te zetten. Met als resultaat dus zestien beesten. Aktiegroep De expeditie was mogelijk gemaakt door een bijdrage van CRM waardoor alle kosten werden vergoed. De RIN reis was twee weken uitgesteld omdat er in het bewuste Wash gebied een schip lag van de aktiegroep 'Save Our Seals' (behoudt de zeehond). Deze lag er niet alleen om RIN aktiviteiten tegen te gaan maar ook omdat de Engelse vissers gedreigd hadden in het gebied op zalm te gaan vissen. De vissers zijn niet blij met de 6000 zeehonden in de Wash omdat ze denken dat deze beesten mede oorzaak zijn van de lage zalm stand aldaar. Peter Reijnders had in mei al een reis naar Engeland gemaakt om de dieren- en natuurbeschermingsorganisaties te overtuigen van het nut van zijn onder zoek. De grote Engelse organisaties hadden daarop volledige steun aan de expeditie toegezegd. Na de eerste ex peditie verscheen in de Engelse pers echter een bericht met foute informatie over de bedoeling van het onderzoek. Zo werd gesproken over 'het geheel vergiftigen' en een zeehondenbestand in de Wash van 800 (zijn er 6000). Hierop kwam de als militant bekend staande S.O.S. groep in aktie. Dierenarts Het RIN heeft toen contact gezocht met deze organisatie en ook hen van het onderzoek nut op langere termijn over tuigd. Onder de noemer 'We hebben niets te verbergen' werd een dierenarts van Save Our Seales uitgenodigd om de hele expeditie te volgen en dit is ook gebeurd. De waarnemer Rorke Garfield was volgens Reijnders zeer tevreden over het verloop van de tocht en de opvang bij het RIN. Maandag heeft hij kunnen bekijken hoe collega dierenarts van Texel J. Klinkers, de robben con troleerde en enkele wonden verzorgde. Zondag om twaalf uur kwam de kotter aan in de haven van Oudeschild. De publieke belangstelling was niet zo groot als de vorige keer en mede daardoor konden de dieren snel naar de RIN bassins worden overgebracht. Gedisciplineerd gedrag van een groep op de haven van Den Helder aangetreden mariniers met bestem ming Texel was er de oorzaak van dat een twintigtal automobilisten niet de veerboot opkon. Het oprij den werd belemmerd door perso nenauto's waarmee enkele van de mariniers naar Den Helder waren gekomen. Omdat ze aangetreden moesten blijven staan bij het kaart verkoopkantoor, konden ze niet aan het Teso verzoek I via de luidspre kerinstallatie] voldoen om de auto 's even op een andere plaats te zetten. Toen het tenslotte door de betrok ken militaire meerdere wèl werd toegestaan, was het te laat en had de 'Molengat' zich al in beweging gezet met een autodek dat nog voor meer dan driekwart leeg was. Sommige van de wachtende auto mobilisten waren erg boos, maar Teso is niet van plan over het gebeuren te klagen bij de militaire autoriteiten omdat de officieel gel dende winterdienstregeling er niet door is verstoord. Want het ging om een niet aangekondige 'tussen- boot', waarop niemand 'recht' heeft en waarop hij het plannen van de reis niet mag worden gerekend. wwwwwwwwwwwww* DINSDAG 7 OKTOBER 1980 Deze maquette laat zien hoe het dorpshuiscomplex eruit zal zien als de muziekschool en de voorspeel ruimte eraan vast zijn gebouwd. In het eerste kader de muziekschool zelf. Hierin bevinden zich zeven les lokalen met een achthoekige vorm. Voor de achthoekige vorm is gekozen in verband met de akoes tiek. De achthoekige lokalen zorgen tegelijkertijd voor een speels aangezicht van de voorgevel. Voor de gevel zijn frisse kleuren gekozen, zoals rood, blauw en geel. Bewust steekt de nieuwbouw dan af tegen het oude en toch wat sombere Ulo complex. De hoofdingang (5) wordt ook gebruikt voor mensen van de peuterspeelzaal en degenen die in de Oude Ulo een tekenopleiding volgen. Het lokaal rechts van de ingang is tegelijk vergaderruimte. In het tweede kader de voorspeel zaal waarvan het dak er overigens iets anders uit zal komen te zien dan in deze maquette. Tussen de voor speelzaal en het oude Ulo-complex blijft een stukje over(4). Dit wordt te zijner tijd bestemd voor de bouw van de vierde fase van het dorps huis. Deze fase zal onder meer een lokaal voor natte creativiteit bevat ten. Voorlopig wordt de ruimte inge richt als een soort hofje met bankjes en groen. Een speelplaatsje (3) tussen de muziekschool en de peuterspeelzaal is ook in het plan opgenomen. Door dit speelplaatsje kunnen de peuters naar hartelust buitenspelen. Bovendien wordt op deze wijze ge garandeerd dat er genoeg licht in de peuterspeelzaal naar binnen komt. Na de diverse vergaderingen van het bouwteam, waarin onder meer vertegenwoordigers van de Dorpscommissie en de architect zitting hebben, zijn er nu andere plannen op tafel gekomen om de muziekschool bij de Oude Ulo gestalte te laten krijgen. De vorige plannen konden niet doorgaan omdat ze te duur waren, maar het lijkt erop dat een redelijk alternatief is gevonden. De hoge prijs van de vorige plannen werd vooral veroor zaakt doordat de laagste verdieping van de twee verdiepingen tellende muziekschool in de grond verzonken was. Een noodzakelijke maatregel omdat ter plekke niet boven een be paalde hoogte mag worden gebouwd volgens het bestaande bestemmingsplan. Het huidige plan wordt helemaal laagbouw. Om dit te bereiken heeft de architect wel een scheiding moeten maken tussen het deel waar de muzieklessen worden gegeven en het zogenaamde voorspeellokaal. Het voorspeellokaal komt nu aan de achterzijde van de Oude Ulo, de plaats waar oorspron kelijk de gehele muziekschool was gepland. Het deel van de muziek school waar in lokalen muziekonderwijs wordt gegeven komt aan de overkant, voor de peuterspeelzaal. Op dit terrein was aanvankelijk fase 4 van de bouw van het dorpshuis gepland waarin onder meer een ruimte zou komen voor „natte creativiteit". Overigens betekent het feit, dat de muziekschool voor de lokalen van de peuterspeelzaal komt niet, dat de peuters in het donker komen te zitten. Tussen muziekschool en peuterspeel zaal komt namelijk een beschut binnen plaatsje waar de peuters kunnen ravot ten. Dat de lokalen voor muziekles aan de voorkant komen betekent evenmin dat er geen ruimte meer is voor de vierde fase. Tussen het voorspeellokaal aan de achterzijde van het dorpshuis complex en het hoofdgebouw blijft namelijk een aanzienlijke ruimte over. Deze ruimte kan aanvankelijk als pleintje of hofje worden gebruikt, maar via niet al te ingrijpende bouwactivi teiten vallen er lokalen van te maken. Op deze plaats zou dus het zeer gewenste lokaal voor „natte creativi teit" kunnen komen. Onder natte crea tiviteit worden onder meer beeldhou wen en boetseren verstaan. Hobby's waarbij de vloer van de ruimte waarin het wordt uitgeoefend nogal te lijden heeft. Volgens architect Jan Visser hebben de plannen die nu op tafel liggen verschillende voordelen. Volgens de vorige plannen werd de muziek school als één geheel aan de achter zijde van de oude Ulo vastgebouwd. De enige connectie met het dorpshuis was dat het er aan vast gebouwd was en verder bestond er met de rest geen enkel verband. De huidige plannen laten de muziekschool meer in het geheel integreren. Van de hoofdingang van de school zal nu ook gebruik gemaakt worden door de mensen die bij de peuterspeelzaal betrokken zijn, of degenen die een tekencursus volgen. Door openslaande deuren kan van het voorspeellokaal tezamen met de hal een grote ruimte worden gemaakt voor het houden van exposities. Verder is het zo dat men bij voorstellingen niet zozeer met de muziekschool wordt geconfronteerd. De voorspeelzaal staat los van de muziekschool en heeft daardoor de allure van een heuse con certzaal. Achthoekige boxen De muziekschool zelf zal zeven les- boxen bevatten, gebouwd op een wijze die een zo gunstig mogelijke akoestiek geeft. Dat betekent dat de lokalen niet gewoon vier hoeken hebben, maar dat ze achthoekig zijn. Het lokaal bij de ingang kan tegelijkertijd als vergader ruimte worden gebruikt. Het lokaal dat zich geheel links in de muziekschool bevindt is via een aparte deur toegan kelijk en kan gebruikt worden als oefen ruimte voor bandjes en als slagwerk lokaal. Opvallend in het ontwerp van de muziekschool is dat heel brede gangen zijn gemaakt. Dit heeft de architect bewust gedaan. Op de gangen kunnen de leerlingen namelijk hun instrumenten stemmen en even oefenen voor ze de klas binnengaan. De capaciteit van de muziekschool kan nog vergroot worden doordat af en toe twee oude lokalen in het oude Ulo-complex gebruikt kunnen worden. Deze lokalen, die normaal voor tekenlessen worden gebruikt, hebben voor dit doel ook een acht hoekige vorm gekregen. De bestaande hoeken zijn „afgesneden". Doordat het zwaartepunt van het dorpshuis wat meer naar links is komen te liggen door alle aanbouw, heeft men de representatieruimte en de koffiebar wat meer naar links verschoven. Het komt nu op de plaats waar maatschap pelijk werker Frank van Lare zat. Het is de bedoeling dat in de loop van oktober met de bouw begonnen wordt. Vol gens de planning zouden de muziek schoolleerlingen en andere betrokke nen in september volgend jaar in de nieuwe muziekschool terecht kunnen. Op 17 oktober wordt te Breezanddijk geschoten met 155 mm geschut van 10.00 tot 19.00 uur. De heer J. v.d. Vliet (55) uit Den Burg heeft zijn vakantiecentrum „Dennenrust" aan de Grensweg per 1 oktober verkocht aan de heer H. Gort uit De Cocksdorp. Deze zal het bedrijf voorlopig op dezelfde voet voortzetten. Hij is inmiddels naar de bedrijfswoning op het terrein ver huisd. De nieuwe eigenaar zat al in de rekreatie. Hij exploiteerde 30 sta-cara- vans, die aanvankelijk stonden op De Luwe Boshoek in De Koog maar nu zijn verplaatst naar de Koorn-aar aan de Grensweg. De heer v.d. Vliet stichtte „Dennenrust" bijna dertig jaar geleden. Het 2,25 hectare grote bedrijf omvat acht huisjes, 25 sta-caravans, 80 kam peerplaatsen en een apart terreintje voor kamperende jeugd. Het vakantie centrum werd de laatste jaren mede gerund door zoon André, die op het terrein woonde. Hij is dus geen opvol ger geworden en kijkt thans uit naar ander werk, omdat hij een voor hem aantrekkelijke toekomstontwikkeling van Dennenrust door overheidsvoor schriften belemmerd ziet worden. De nieuwe naam voor het bedrijf luidt „Gortersmient". Een inwoner van Nieuwkoop had za terdagochtend wat problemen met het manoeuvreren met een auto met cara van, Hij reed tegen een verkeersbord dat geheel werd vernield. Ook aan het dak van de caravan ontstond schade.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1