Boiienkwekers in beroep legen aanhouden van een bouwvergunning LOM-kinderen nu toch mei „eigen" bus naar school Voor het weekend I I f Eerste ruilbeurs van verzamelaars Geen rock out fit Twee Texelaars in nationale ploegwedstrijd T rombosedienst van 11 en 12 oktober 1980 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten Zuigelingenbureau Burgerlijke stand Alcoholproblemen Hoofdstadoperette in Den Helder Vreemde valuta V VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De heren Schilling en Duinker uit Den Hoorn hebben bij de gemeenteraad beroep aangetekend tegen het door B. en W. aanhouden van een bouwvergunning. De beide heren van het gelijknamige bloembollenkwekersbedrijf hadden een aanvraag ingediend voor een bollenschuur. Deze schuur zou achter het pand Herenstraat 6 in Den Hoorn moeten komen. Schilling en Duinker stellen dat voor dit gebied momenteel geen geldig be stemmingsplan aanwezig is. Wordt voor 'n dergelijk gebied een bouwaanvraag ingediend en voldoet deze aan de daarvoor ge stelde eisen en normen dan wordt meestal een bouwvergun ning afgegeven. Nu ligt het in het voornemen om een gedeelte van Den Hoorn te bestemmen als beschermd dorpsgezicht. Op grond hiervan heeft het college van B. en W. gemeend de bouwvergunning niet te moeten verlenen maar deze aan te houden totdat het bestemmingsplan is aangenomen. Daarna zal weigering van de bouwvergunning plaatsvinden", schrijven Schilling en Duinker. Ze vermelden in hun schrijven uitdrukkelijk tegen een dergelijke handelwijze bezwaar te maken. Het bedrijf bestaat al zeer lang en is sinds 1950 als bloembollenbedrijf op de betreffende plaats gevestigd. In het verleden werd wel toestemming verleend om een nieuw bedrijfsge bouw te plaatsen. Het ging hier om een loods van acht bij 32 meter. Van de bestemming beschermd dorpsge zicht was toen óók al sprake. „Wij vinden het zeer onlogisch dat verdere medewerking tot het verkrijgen van een bouwvergunning geweigerd wordt. Het bedrijf ver schaft arbeid aan vier volwaardige jaarplaatsen en bovendien zijn er de nodige seizoenwerkers. Door nieuwe ontwikkelingen in de teelt en verwerking van de bloembollen is het noodzakelijk een aangepast bedrijfsgebouw te hebben. Door nu een bouwvergunning te weigeren brengt u ons in ernstige problemen", staat in het beroep. Ernstig bezwaar Namens de rijksdienst voor de monu mentenzorg, die onder het ministerie van CRIVl valt, schrijft drs. H. C van Eek, hoofddirecteur van de rijks dienst, ernstig bezwaar te hebben tegen het verlenen van de gevraagde vergunning. Als argumenten hiervoor voert hij aan dat in de toelichting bij de aanwijzing van het beschermd dorpsge- De verzamelaarsclub „Texel" heeft 16 oktober in de „Witte Burcht" de eerste ruilbeurs van dit seizoen. Er zullen de komende winter nog drie tot vier beurzen volgen, waarvan de laatste misschien in één van de buitendorpen gehouden zal worden. Het is de bedoe ling deze te combineren met een kleine expositie. Verzamelaars van munten en ansich ten zijn altijd goed vertegenwoordigd op de ruilbeurs. Mensen die sigarenband jes, stenen, werk van Anton Pieck, suikerzakjes, schelpen, speldjes enz. ver zamelen zijn er veel minder. De verzame laarsclub wil verzamelaars van minder in trekzijndeonderwerpen ook graag met el kaar in contact brengen. Ruilbeurzen zijn hiervoor een uitstekende gelegenheid. Wie gewoon een kijkje wil komen nemen op de beurs, is ook van harte welkom. Het verzamelen van meer recente ansicht kaarten komt sterk in de belangstelling. Hier onder een kaart uit het begin van de vijftiger jaren. Wie is de dame die met haar emmertje onderweg is? Hierop gaarne reacties bij de verzamelaarsclub. zicht de betekenis vermeld staat van de kerk buiten de dorpsbebouwing op hoger gelegen gronden. Van Eek noemt dit een dominant element in het voor Texel karakteristieke landschap van schapenweiden, omgeven door tuinwallen. Het silhouet van het dorp vormt de visuele afsluiting van dit land schap. „Voor het silhouet", zo staat in de brief van Van Eek, „is de regelmatige opeenvolging van de steile kappen van de bebouwing, voornamelijk stolpboerderijen en kleine re woonhuizen, kenmerkend. Het reali seren van het bouwplan zal ruimtelijk gezien een aantasting betekenen van de karakteristieke relatie tussen de kerk en de kleinschalige dorpsbebouwing, Dit wordt met name veroorzaakt door de totale bouwmassa van de schuur, die nog vergroot wordt door het aan sluitend bouwen bij een bestaande loods en door de situering zo dicht bij de kerk. Voorts zal de flauwe dakhelling een sterke verstoring van de regelmatige opbouw van het dorps silhouet tot gevolg hebben". Van Eek meldt dat tegen bouwen van een kleinere schuur op de voorgeno men plaats op zich geen bezwaar is, maar de ligging aan het Hoge Achter kom vereist een zgrgvuldig opgezet ont werp, omdat het, van buiten het dorp gezien, vlak bij de kerk ligt. De dakhelling zou moeten aansluiten bij de algemene bebouwing in Den Hoorn. De bezwaren die Van Eek aanvoert tegen de voorgenomen bouw worden gedeeld door de juridische afdeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. Groei De bezwaren tegen de bouwplannen van Schilling en Duinker kwamen vori ge maand ter sprake in de commissie voor de behandeling van beroepsschrif ten. De bloembollenkwekers gingen bij die gelegenheid nog wat dieper op de situatie in hun bedrijf in. Sinds 1950 heeft het bedrijf een groei doorge maakt. Men heeft nu 18 hectare bollen land. Per jaar worden 250 ton bollen geplant en 500 ton bollen gerooid. Om deze grote hoeveelheid te kunnen verwerken wordt gebruik gemaakt van grotere fusten en een vorkheftruck. In 1974 werd een loods van 18 bij 32 meter gebouwd en CRM ging toen met de bouw akkoord. Schilling en Duinker vonden het jammer dat het ministerie van CRM nu zomaar bezwaren uitte tegen de bouw van de schuur, terwijl nooit een ambtenaar is komen kijken naar de situatie. Het alternatief om de schuur naar de Mokweg te verplaat sen is te duur. Andere mogelijkheden, zoals een kleinere schuur, of een ge broken kap, zijn volgens de betrokke nen niet uit te voeren. In de gemeenteraadsvergadering van volgende week dinsdag komen de bouwplannen en de bezwaren aan de orde. Op advies van de beroepschrif tencommissie wordt de beslissing over de bouwaanvraag nogmaals met het ministerie van CRM doorgepraat. Hoewel formeel op een door het minis terie genomen beslissing niet terug kan worden gekomen, is het college bereid opnieuw met het ministerie overleg te plegen. Dat zou dan moeten gaan over een kleinschalige bedrijfsvoering die past binnen het beschermd dorpsge zicht en die een efficiënte bedrijfsvoering zoals door de ver zoekers gewenst wordt, niet in de weg staat. Met de voorbereiding van het raadsvoorstel is daarom nog enige tijd gemoeid. Het college stelt voor de be slissing op het beroep tot uiterlijk 12 januari 1981 te verdagen De rock 'n roll-avond, die vrijdag avond in jongerencentrum 't Asiel wordt gehouden is ook toegankelijk voor mensen die niet met kleding, kapsel en opmaak uit de vijftiger jaren komen. De organisatoren stellen het zeer op prijs als iemand zich als rock 'n roller uitdost, maar iemand die dat niet doet is dus ook van harte welkom. Aanvang 20.30 uur. Aan de Nationale Ploegwedstrijden die op 10 en 11 oktober worden gehouden te Emmen-Klazienaveen, doen twee Texelaars mee. Het zijn P. C. Jangeian uit Eierland met een rondgaande ploeg en H. Broekman eveneens uit Eierland met een 3-scha- rige wentelploeg. Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Witte Kruis- laan. Den Burg. Mee te nemen: alle trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). B. en W. hebben besloten de gemeenteraad voor te stellen het vervoer van Texelse leerlingen naar de Kompasschool in Den Helder voortaan geheel per taxibus vanaf Texel te laten geschieden. Dat betekent dat alsnog het verzoek wordt ingewilligd van de betrokken ouders, die om een dergelijke vorm van beschermd vervoer hadden gevraagd. Zoals bekend hadden B. en W. in eerste instantie gekozen voor een tus senoplossing, waarbij de kinderen op Texel gebruik maken van het gewone openbare vervoer, echter in gezelschap van een begeleider die tot Den Helder meereist, waar de kinderen overstappen in een bus van de firma Kaptein die voor het verdere vervoer naar de Kompas- school zorgt. Dit systeem is een mis lukking geworden. De kinderen waren op de boot niet onder controle te houden, er was geen goede aansluiting tussen de aankomst van de boot en de bus in Den Helder waardoor de kinderen te laat op school kwamen en ook op de terugweg was de aansluiting gebrekkig, waardoor de kin deren een tijd onbeheerd bleven. De ouders, inmiddels opererend in vereni gingsverband, maakten het gemeente bestuur attent op deze onhoudbare situatie en verzochten opnieuw om bus vervoer vanuit Texel, volgens hen de enige methode om de kinderen bij elkaar en onder controle te houden. B. en W. gingen daarmee deze week akkoord. En woensdagavond gaf de raadscommissie voor welzijnszaken goedkeuring aan het plan, zodat te verwachten is dat ook de gemeenteraad er dinsdag a.s. mee zal instemmen. Niet onderbroken Zo spoedig mogelijk zal worden gere geld dat de kinderen voortaan in de buurt van hun woning worden opge haald, waarna het busje de boot opgaat en in Den Helder direct doorrijdt naar de Kompasschool. 's Middags gebeurt bij de thuisreis het omgekeerde. De betrok ken ouders vinden in die situatie een aparte begeleider niet nodig. Volgens hen kan een tactvolle chauffeur het wel alleen af. Dat laatste zal overigens nog moeten blijken. B. en W. zijn van mening dat zonodig de ouders bij toer beurt als begeleider zouden moeten optreden. De totale kosten van dergelijk busvervoer zijn niet gering. Zonder speciale begeleider wordt het geraamd op 752.250, per jaar. Met het huidige als mislukt beschouwde systeem was totaal 736.176, per jaar gemoeid. Het gemeentebestuur krijgt 80% van de totale kosten van het rijk terug, zodat de gemeentebegroting er per saldo met niet meer dan ongeveer 710.000,— door wordt belast. Het commissielid Daan Welboren sprak er zijn tevredenheid over uit dat het college thans volledig aan de wen sen van de ouders is tegemoet geko men. Hij verzocht een en ander zo snel mogelijk te regelen. KI. Barendregt ging ook akkoord, omdat hij geen betere mogelijkheden zag dan wat thans is voorgesteld. Daan Schilling zei dat hij 't nu toegestane bus vervoer al in het begin als de enige juiste oplossing had gezien. Door één van de ouders die de discussie vanaf depublieke tribune volgde werd nog wel bezwaar gemaakt tegen een eventueel systeem van bege leiding door de ouders bij toerbeurt. Lang niet iedereen is in staat zich daarvoor vrij te maken. Daan Schilling dacht echter dat het wel zou meevallen. Het gaat om tien tot elf kinderen zodat niemand der ouders meer dan eens per tien schooldagen in actie hoeft te komen. Dat moet op een of andere manier te regelen zijn. Een andere ouder drong er op aan dat de gemeente bij het kiezen van een taxi-ondernemer die het vervoer verzorgt, niet alleen de kosten doorslaggevend laat zijn maar er ook op let dat een voor dit doel geschikte chauffeur kan worden gele verd. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Bamard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02220) 234. Ambulance fin geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur. Zater dag en zondag te bereiken na 13.00 uur. Zr. H. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Magazijn Groene Kruis Geopend voor uitgifte goederen: Maandag t/m vrijdag van 17.00- 18.00 uur. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrij dag van 8.30-18.00 uur. Zaterdags van 11.30-13.00 uur en van 16.00- 18.00 uur en zondags van 11.30- 13.00 uur en van 17.00-18.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 12 oktober 1980: HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman Uitzending via De Lichtboei De Cocksdorp 10 uur ds. Dekker, uit Harlingen. Collecte wereld- diakonaat. Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra gezinsdienst. Collecte Vluchtelingenhulp De Koog 11.15 uur ds. Wisman Collecte Vluchtelingenhulp De Waal 11 uur ds. Hoekstra oogstdankdienst Collecte Vluchtelingenhulp Gemeentedag. Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout Collecte: Werelddiakonaat Oudeschild 11.oo uur ds. Van Zijll Langhout. Collecte Werelddiakonaat. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. Medema, Zevenhuizen 19.00 uur ds. Medema Oosterend 10 uur Kand. Wind, Ermelo 17.00 uur Kand. Wind GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur Viering Broe derschapsdag (met ontbijt). Kerkbusje Den Hoorn 19.30 uur uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.00 uur ds. Bauhoff, uit IJmuiden. Kinderoppas aanwezig. Woensdagavond 18.30 uur uit zending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering. Sé De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dinsdag 14 oktober geen bureau. Dokter Waverijn, woensdag 15 okto ber om 13.30 uur. Mensen met alcoholproblemen kun nen bellen naar (02220) 4356 Vrijdag 17 oktober is in Schouwburg "De Kampanje" in den Helder een voorstelling van "Das Land des Lach- elns" geschreven door Franz Lehar. Deze operette wordt uitgevoerd door de Hoofdstadoperette onder regie van Alexander Pichler. Voor deze voorstel ling zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de afdeling culturele zaken van het ge meentehuis. Na afloop van de voorstel ling staat bij de schouwburg een bus gereed voor vervoer naar de haven, en er vaart een extra boot. Op 't Horntje is 's avonds geen extra bus. De hoofdstadoperette had "Das Land des Lachelns" al lange tijd willen uit voeren. Eén van de problemen die een eerdere uitvoering in de weg stond, was het vinden van een sterke tenor. Men denkt dit talent nu gevonden te hebben in de jonge Ton Hofman. Aanvang van de voorstelling 20.15 uur. Kaarten kost en 721,- (C.J.P. en Pas657 15,-). Een aantal schouwburgvoorstellingen kan dit jaar voor Texelaars geen door gang vinden, Wegens tekort inschrij vingen vallen er vier voorstellingen af. TESO laat nl.een extra boot varen als er minstens 75 aanmeldingen voor een voorstelling zijn.De "uitvallers" zijn het muziektheather "Jan zonder vrees" van Hugo Claus (27 oktober), "Hoe laat is het" van de toneelgroep Centrum (10 november). De vader Abrahamshow (28 november) en een voorstelling van Liselore Gerritsen (3 april).Voor andere voorstellingen in de Texelserie zijn nog kaarten te bestellen bij de afd. Culturele Zaken. De datum voor het vioolconcert van Theodora Geraerts is nu definitief vast gesteld op zaterdag 8 november. Door een verschuiving in haar Amerikaanse tournee is deze datum een aantal kerer veranderd. Aanvang van het concert 20.15 uur in Hotel 'Prinses Juliana' in De Koog. Kaarten 7 7,50 (C.J.P. en Pas 65 7 5,-) verkrijgbaar bij de afdeling Culturele Zaken in het raadhuis. van 24 september t/m 7 oktober 1980 Geboren: Antoinette Susanne Corne lia, dv. Thomas-Michael Stiehl en Cor nelia van der Vis; Jeroen, zv. Antonius J C. M. Berndsen en Margreet Stam; Electra Affrica, dv. Ian J. Seraphine- Dunford en Helen A. Seraphin; Martijn, zv. Hendrik Barendregt en Teunisje Roseboom; Mark Diederick, zv. Adriaan W. van der Vliet en Margare- tha A. M. Zijm; Ivo, zv. Jacobus C. Witte en Mary Eelman; Ingrid Dorothé, dv. Wilhelmus de Porto en Margaretha M. Hin; Suzanne, dv. Harm J. Vlaming en Corrine M. Gombert. Overleden: Jacob Witte, oud 72 jaar; Fijtje Vlaming ev Bremer, oud 75 jaar; Willemke Krotje wv. Keizer, oud 85 jaar. Ondertrouwd: Jan Meedendorp en Hendrika J. van Dijk; Theodorus A. Hin en Rosa A. M. Hin; Johannes Th. Witte en Jacgueline de Jong; Franciscus J. Kellner en Annelies Kaczor. Westduitse marken 100 7107,25 Belgische francs 100 7 6,59 Franse francs 100 7 45,50 Zweedse kronen 100 7 45,50 Zwitserse francs 100 7118,50 Deense kronen 100 7 33,50 Amerikaanse dollar 1=7 1,91 Engelse pond 1 7 4,56 Oostenrijkse schillingen 100 7 15,24 Italiaanse lires 10.000 7 20,75 Spaanse peseta 100 7 2,52

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7