Hoorzitting Natuurbeschermingswet met CRM delegatie: GEVOLGEN NIEUWE REGELS BLIJKEN MEE TE VALLEN NiRnWsjT; Overleggroep Texel buigt zich over kustproblemen „BUJDE RIJDERS" HIELDEN S Wanneer vliegen kluten op? RJRc ;-.r Wt - Pracht resultaat voor Excelsior PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 OKTOBER 1980 De ongeveer zestig Texelaars die vrijdagavond de hoorzitting over de toepassing van de Natuurbeschermingswet op delen van de Waddenzee bijwoonden, konden voor het overgrote deel gerustgesteld naar huis keren. De ambtenaren van het ministerie van CRM die de zitting leidden, deden hun uiterste best aan te tonen dat de gevolgen voor watersporters, vissers, wadlopers en al die anderen die van het wad gebruik maken, nogal meevallen. De uitspraken van de ambtenaren wezen in feite op één teneur; de natuurbeschermingswet is er om exces sen in het Waddengebied tegen te gaan. Het normale gebruik van het wad kan vrijwel onbeperkt worden voortgezet. In zijn openingswoord zei de heer Van Pijpen van de Provinciale Plano logische Dienst goede herinneringen te hebben aan het bezoek, dat tezamen met staatssecretaris Wallis de Vries aan Texel werd gebracht. Door boeren werd toen een demonstratie gehouden tegen het aanwijzen van Texel als landschapspark. Van Pijpen die tijdens de hoorzitting als voorzitter fungeer de, noemde dit één van de meest ludieke demonstraties die hij in zijn loopbaan ooit had meegemaakt. Verder zei Van Pijpen dat de CRM-delegatie in de eerste plaats was overgekomen om te horen wat de bevolking wil. De Waddenzee zal worden aangewezen tot staatsnatuurmonument, maar CRM wil hierbij zoveel mogelijk rekening houden met de bevolking. Nadat de heren Herngreen en Hooft Maar ik smeek u, handhaaf onze oude waren ingegaan op facetten van de nieuwe wet, die overigens eerder in deze krant uitgebreid aan de orde kwa men, was het woord aan de Texelaars die de zitting bijwoonden. De heer Vlas uit Oudeschild zei over tuigd te zijn van het nut van Wadden bescherming. Als pierenspitter heeft hij veel te maken met aantasting van het Wad. Natuurlijk ben ik als Texelaar trots op het feit, dat onze dijken nu op deltahoogte gebracht zijn. Er heeft ech ter wel een aantasting plaatsgevonden van met name een stuk wad waar veel pierenstekers actief waren". Hetzelfde probleem doet zich volgens Vlas in Zee land voor. „Achter Oost gaat veel verloren door de Pierensteekmachine", ging Vlas verder. „Die machine verplaatst een berg zand die niet meer teruggelegd wordt. Het duurt heel lang voor zoiets herstelt. Hetzelfde is eigenlijk het geval met pierensteken door badgasten. Doordat het zand niet meer wordt teruggelegd, krijg je algen en verrotting in de grond. Echte pierenspitters spitten net als in de tuin de hele grond om. Dat is zelfs beter voor de grond Het zou goed zijn om de badgasten hierover voor te lichten", zei Vlas. De heer Hooft van Staatsbosbeheer zei dat de machinale pierenspitters af hankelijk zijn van een vergunning van het Beleid voor de Domeinen. Er zullen zeker niet meer vergunningen worden uitgegeven. Het machinaal pierenspitten blijft beperkt tot het ge bied waar dit nu ook wordt gedaan. De handpierenspitters zullen op hun gebied dus geen last van de machines krijgen. Hooft onderkende het nut van goede voorlichting. Het leek hem primair een taak van de gemeente en Staatsbosbe heer. Ontheffing De visser Blom meldde dat de vissers voor de bemachtiging van dieren die onder de visserijwet vallen een ontheffing nodig hebben. „De vissers zijn bij een goed milieu gebaat. rechten. We hebben nu al een onthef fing nodig om bijvoorbeeld op garnalen te mogen vissen. De kotters van meer dan 500 ton of driehonderd pk hebben daar geen last van. Die mogen binnen de 12 mijl niet trawlen of vissen met de boomkor. Alsjeblieft, niet voor ons nóg een extra ontheffing", zei Blom. Over de regel dat de vissers tijdens hun werk de rust voor de vogels en de zeehon den moeten respecteren, zei Blom dat dat zeker gebeurt en dat de vogels zelfs voordeel hebben bij de visserij. Via de spoelsorteermachine wordt ondermaats goed uitgeslecteerd en overboord gezet. De vogels profiteren hiervan door af en toe een visje mee te pikken. Tenslotte merkte Blom op dat de eider- eenden de rust van de zeehonden meer verstoren dan de vissers. „Handhaaf onze rechten", drukte hij de CRM delegatie op het hart. CRM-ambtenaar Herngreen kon de heer Blom wat betreft de mogelijke nieuwe papierwinkel geruststellen. Voor de vissers die thans in het Wadden gebied werkzaam zijn, komt er een al gemene ontheffing. De rechten van de bestaande vissers zullen niet worden aangetast. „Wanneer u zegt dat door uw visserij niets wordt verstoord, dan bent u ook met strafbaar. Of er iets wordt verstoord, wordt bepaald door overlegstructuren tussen de plaatse lijke vertegenwoordigers, gemeente en vertegenwoordigers van het ministerie van CRM". Herngreen sloot overigens niet uit dat voor nieuwe ontwikkelingen in de visserij in de toekomst mogelijk wel een ontheffing moet worden ge vraagd. De bestaande visserij blijft onaangetast. Hele Waddenzee Nog niet helemaal gerustgesteld meldde Blom dat de zee tussen Texel en Vlieland voor veel Texelse vissers in feite de hele Waddenzee is. „Je vaart met onze kleine schepen niet helemaal naar de Amelandse gronden", zei hij. De heer Van Pijpen legde uit dat in de nieuwe wet de vergunning voor de vissers in feite al is inbegrepen dat Blom zich dus werkelijk nergens zorgen over hoeft te maken. De heer J. C. Dros wilde weten welke invloed de nieuwe wet heeft op de werkgelegenheid. Van Pijpen meldde dat er geen invloed is. „Er worden geen werkzaamheden onmoge lijk gemaakt", zei hij. Namens de Vissersvereniging DETV (de beroepsvissers) sprak de heer L J. Weijdt. Hij zei dat het hem was opgevallen dat in de nieuwe wet de beroepsvissers ergens tussen de amateurs instaan. Hij vond dat de beroepsvissers duidelijk in een ander licht moeten worden gezien en hij wenste dit graag in de nieuwe wet tot uitdrukking te zien komen. Verder wilde Weijdt de garantie dat van oudsher bekende visserij niet wordt aangetast, ook niet de visserij die op de zeer ondiepe gebieden plaatsvindt. Wat dit laatste betreft noemde Weijdt de kokkelvisserij. Tenslotte noemde de voorzitter van de beroepsvisserijvereniging de ver vuiling vanuit het buitenland die het Waddengebied bereikt. Door deze vervuiling wordt de ernstigste aan tasting veroorzaakt. Hengreen beloofde dat het onder scheid tussen amateur- en beroepsvissers duidelijker in de wet tot uitdrukking zal worden gebracht. Hij gaf toe dat de vervuiling één van de belangrijkste oorzaken van de achteruit gang is. Het is echter zeer moeilijk om met andere landen tot overstemming te komen teneinde één en ander te verbe teren. Toch kan de nieuwe natuurbe schermingswet als wapen worden ge bruikt om de vervuiling tegen te gaan. Wanneer ons door het buitenland wordt gevraagd: „Wat doen jullie dan aan de bescherming van de Waddenzee?" kan altijd op de bescher- mingswet worden gewezen. Wat betreft de visserij werd gezegd dat men ernaar streeft deze zo min mogelijk te remmen. Maar met name de kokkel visserij heeft in het verleden nogal wat verstoring bij de zeehonden teweeg ge bracht. De heer Hooft meldde dat ook de hardervisserij schadelijke gevolgen voor de zeehonden oplevert. De zeehonden raken in de netten verstrikt en verdrinken op die manier. Er zal nog overleg plaats moeten hebben over welke gevolgen welke soorten visserij op de zeehonden en de vogels hebben, Weijdt vroeg hierop om een Rijksbij drage wanneer de vissers door de nieuwe wet extra investeringen moeten doen. Hooft zegde toe dat in dat geval inderdaad een bijdrage kan worden ver leend. Verder werd afgesproken dat er overlegstructuren zullen komen tussen het ministerie en vertegenwoordigers van de eilanden. Per eiland wordt een groep gevormd waarin mensen van natuur- en milieugroepen, recreatie en de bedrijven zitten. De laatste groep zou dan ook door mensen van de visserij vertegenwoordigd kunnen wor den. Als schipper van een traditioneel zeil schip voerde Jos Engelvaart het woord op de zitting. Hij stelde dat tien jaar geleden een groep begon met het restaureren van oude zeilschepen zoals tjalken. Het is financieel alleen maar haalbaar een dergelijk schip in de vaart te houden als je het verhuurt aan groe pen particulieren. Tochten worden gemaakt over IJsselmeer en Waddenzee. De schepen worden alleen maar verhuurd mét schipper, en die weet goed in welke gebieden hij niet, en in welke hij wel kan varen. De schepen hebben een platte bodem en een geringe diepgang. Bij hoogwater kunnen ze daarom buiten de bebakende vaarroute varen. Ze hoe ven vrijwel nooit op de motor te varen' „Het is een heel bijzondere belevenis", zei Jos Engelvaart, „om op een plaat droog te vallen. Vlak bij je ontstaat een heel ander landschap. Droogvallen is prachtig voor de mensen die meevaren. Vaak krijgen degenen die het nog nooit hebben meegemaakt, ontzag voor de natuur. Die stemming is dan geschikt voor een stuk natuureducatie. Ik ben bang dat het door de Waddenwet onmogelijk wordt om met een zeilschip van het ene naar het andere eiland te varen. Ook vrees ik dat we straks niet meer droog kunnen vallen op het wad. Door de inpoldering van de Marker waard is het terrein voor de zeilsche pen al veel kleiner geworden. Nu de Waddenzee ook minder mogelijkheden voor de schepen dreigt te bieden, vraag ik mij af of we de gerestaureerde zeil schepen definitief in een openlucht museum zullen zetten?" zo stelde Engelvaart. De schipper meende verder dat niet alleen de randen van de vaargeulen mogen worden aangewezen om droog te vallen. Hij stond voor dat bepaalde schepen of bepaalde schippers een ver gunning krijgen om ook op aangewe zen andere plaatsen droog te mogen vallen. Engelvaart raadde de CRM-dele- gatie aan om overleg te plegen met de vereniging van beroepsschippers in Enkhuizen. Geen bezwaar Herngreen stelde dat CRM de op komst van de traditionele zeilschepen van harte toejuicht. „Tegen droogvallen bestaat geen enkel bezwaar", ging hij verder, „als de mensen bij de boten maar afzien van een bepaald gedrag. Op sommige regels moet nu eenmaal wor den gelet. Dat betekent: geen feest op een zandplaat met 40 tot 50 mensen. Het moet mogelijk blijven van eiland naar eiland te varen zonder vergunning of ontheffing. Dat de eis van alleen mogen droogvallen langs een vaargeul onredelijk is, was de CRM-delegatie al gebleken uit bezoeken aan andere eilanden. De algemene teneur is nu dat verantwoord droogvallen wordt toege juicht uit oogpunt van recreatie in de natuur. U kunt uw gang gaan", zei Herngreen. Hooft meldde hierbij één uit zondering en dat betreft de platen die als rustplaats voor de zeehonden worden gebruikt. Deze gebieden, zoals Rottumeroog, Rottumerplaat, gebieden onder Schiermonnikoog en Ameland en platen bij Griend zullen moeten worden ontzien. Ook de Duikclub Texel was vertegen woordigd in de persoon van Hans Eelman. „We hebben veertig leden van alle gezindten en we zijn goed thuis in de Waddenzee. We hebben verschillende delen afgezocht en veel ontdekt. We werken meestal op een diepte tussen de vijf en de dertig meter. We hebben veel mooie dingen naar boven gehaald. Onze vrees is dat we dit straks niet meer kun nen voortzetten. We willen graag dat in de natuurbeschermingswet een uit zondering wordt gemaakt voor gebieden met cultuur-historische wrakken. Ook Eelman kon Herngreen gerust stellen. Bij de wet worden geen gebieden aan gewezen die op een diepte van 5 tot 30 meter liggen. Er is daarom geen ont heffing nodig. De heer De Haan ging eveneens in op de cultuurmonumenten in de Wadden zee. De conservator van het Texels Museum trok een vergelijking met de St. Pietersberg, waarop cultuurhistorische monumenten worden beschermd. De Haan wilde dat via de monumentenwet de delen waar wrakken liggen in de Waddenzee worden beschermd. Van Pijpen reageerde hierop door te zeggen dat je via de natuurbeschermingswet geen wrakken kunt beschermen. Even tueel zou dit nog mogelijk zijn geweest als de wrakken binnen het beschermde gebied lagen, dus op de ondiepe platen, maar op de diepte waar de wrakken liggen, geldt de bescherming niet. Zou men dit willen, dan zou een aparte wet in het leven geroepen moeten worden. Tijdens de pauze werden de CRM- ambtenaren bestormd door belang stellenden die allemaal nog iets persoonlijk te vragen hadden. Op vra gen van de heer Hennink werd geant woord, dat de jaarlijkse zeilwedstrijd met catamarans, de ronde om Texel, geen strobroed in de weg gelegd zal worden. De vaarroute rond het eiland wordt niet gesloten. De catamarans zullen zich wel aan de regel moeten houden dat geen vogels verstoord worden. ,,Je kunt pas effect van een wet verwachten als iedereen erach ter staat. Daarom kun je geen dingen verbieden waar veel mensen plezier aan beleven. Varen rond het eiland blijft daardoor mogelijk", zei Hern green. Na de pauze vroeg de heer Drijver uit Den Hoorn of schapen geweid mogen blijven worden op de kwelders van de Mokbaai. Ook dit antwoord luidde positief. Een schriftelijke vraag die tijdens de pauze was ingeleverd luidde: „Wordt het NIOZ in zijn werkzaam heden belemmerd?" Herngreen ant woordde dat voor het NIOZ en de bevol king zal gelden: gelijke monniken, gelijke kappen. Als een bepaald gebied afgesloten is, zal niemand er worden toegelaten, tenzij hij er heel dringend iets te zoeken heeft. Dat geldt zowel voor de bevolking als voor wetenschap pelijke onderzoekers. Het belang van het betreden van het gebied moet groter zijn dan het afgesloten houden ervan. Daan Schilling meldde het een over dreven bewering te vinden dat sommige vogels al op honderden meters afstand worden opgeschrikt door naderende mensen. „Ik heb gemerkt dat je betrek kelijk dichtbij kunt komen zonder dat ze opvliegen. Welke soorten zijn dan zo kwetsbaar. Noem eens wat soorten?" zei hij. Verder ging hij in op de militaire oefeningen in het waddengebied. „De gewone kerel met een pierenvork en een hengeltje wordt de toegang ontzegd. Maar die verrotte straaljagers, die dui zend keer meer herrie veroorzaken, mogen wél. Pak dat eerst aan," zei hij. Schilling verlangde verder meer duide lijkheid over de wijze waarop de bevol king bij het overleg wordt betrokken. „Om met het laatste te beginnen", zei Herngreen, „die overlegstructuur wilden we juist uitdiepen tijdens onze bezoeken aan de eilanden. Het is iets dat we niet van bovenaf wilden opleggen. Hoe we het overleg zullen voeren, is iets waarover we deze week veel hebben op gestoken. Straks wordt de Waddenzee gemeentelijk ingedeeld. Dat betekent dat je te maken hebt met 28 gemeen ten, drie provincies, verschillende com missies en de Waddenzeeadviesraad als spreekbuis van de bevolking. Maar ook de bevolking buiten alle officiële instan ties moet bij het overleg betrokken worden. Onze bezoeken aan de eilanden van deze week kunnen worden gezien.j als een bewijs dat we het daarmee se-.o rieus nemen. „Van Pijpen merkte nog op dat momenteel ook alle organisaties die iets met de natuurbescherming in de„; Waddenzee te maken hebben, worden,. geïnventariseerd. Dat zijn er zo'n 40 tot 50. Si De discussie spitste zich vervolgens - toe op de vraag welke vogels gevoelig;-: zijn voor menselijke aanwezigheid. Schilling kreeg het advies eens met het RIN hierover te praten en verder werden rotganzen, grutto's en kluten genoemd als vogels die gauw verstoord zijn. Over het gedrag van kluten bleken menings verschillen te zijn. Wat betreft de straaljagers zei Van Pijpen, dat als de minister van CRM een gebied wil aanwijzen als beschermd gebied, er ook overleg plaatsvindt met de andere ministers. Eén van de onder werpen die zeker met het ministerie van defensie opgenomen zal worden, zijn de straaljagers. Hierbij stelde Van Pijpen wel dat defensie één van de taken van de overheid is en dat je de straaljagers dus niet zomaar kunt afschaffen. Een moeilijkheid is dat ons land erg klein is en dat je daardoor nauwelijks een andere mogelijkheid hebt voor militaire activiteiten. In antwoord op een vraag van de heer Hennink hoe de ervaringen van de CRM- delegatie op de andere eilanden waren, zei Van Pijpen dat er „fijne" gesprekken waren gevoerd. Overal staken dezelfde problemen de kop op, dus de verschil-- lende eilanden hebben geen tegenge- stelde belangen. De militaire activiteiten baarden de bewoners van de andere eilanden ook zorgen. Aan het eind van de zitting vroeg iemand uit het publiek die zich verder niet bekend maakte: „Als iedereen wordt ontzien, wie wordt dan eigenlijk wél aangepakt met deze nieuwe wet?" Een mooie aanleiding om de hoorzitting af te ronden. Herngreen vertelde dat de departementen zich door de nieuwe wet beter op natuurbeheer kunnen richten. Kleinschalige activiteiten worden niet aangepakt. Wel bijvoorbeeld wadloop tochten over een breed front, waterskiën in een zeehondengebied, het laten jagen van honden achter vogels en het bouwen van feestjes op zandplaten. Verder dienen alle andere activiteiten op fr, een dermate beperkte schaal te worden uitgevoerd dat ze geen verstoring teweeg brengen. In zijn slotwoord ging burgemees ter Engelvaart in op de militaire acti viteiten. „Ik wil hier geen pacifistisch praatje houden. In feite dank ik mijn vrijheid hier aan militaire activiteiten in de tweede wereldoorlog. Maar de hinder van de vliegtuigen is zo enorm dat je daarbij vergeleken de hele visserij kleinschalig kunt noemen. Ik ben bang dat je oproept tot burger lijke ongehoorzaamheid als de gewone mensen zich aan allerlei regels moeten houden en defensie zijn gang maar kan gaan", zei Engel vaart. De burgemeester stelde tenslotte vragen over de hydrazine in de F16 vliegtuigen die een kankerver wekkende werking heeft. Hij wilde graag weten wat het neerstorten van een dergelijk vliegtuig in het Waddengebied voor gevolgen kart hebben. Van Pijpen zegde toe dit de geëigende instanties voor te zullen leggen. De Blijde Rijders tijdens de ,rsnertrftEen schouwspel dat menig amateurfotograaf naar de camera deed grijpen. Tijdens bijzonder mooi najaarsweer hielden de Bijde Rijders zondag hun 'snertrit'. Een benaming die er niet op duidt dat het een slechte of ongezellige rit was, maar die in verband staat met het feit dat aan het eind van de tocht werd gestopt voor een kopje oud-Hol landse snert. Ruim 85 liter erwtensoep hadden de dames van de vereniging gemaakt en dat was voor de hongerige paardenliefhebbers maar net genoeg. De soep werd gegeten in boerderij Vrij en Blij" aan de Westerweg. In de schuur waren hooibalen als zetels neergezet en aan de andere kant van het hek stonden de paarden, gezellig in de schuur bij de lunchende mensen, zodat niemand zich om de paarden hoefden te bekomme ren. De tocht van de Blijde Rijders ging door het Hogeberg-gebied, een deel van de dennen en eindigde bij de boerderij. Dat de vereniging steeds meer leden trekt en in volle bloei is, bewijst het feit dat ruim 110 mensen aan de rit meededen. Vorig jaar waren dat er tijdens een zelfde evenement tachtig. De onlangs in het leven geroepen Overleggroep Texel houdt zich bezig met de problemen rond de verdedi ging van Texels Westkust. De west kust van Texel heeft al dertig jaar de aandacht van rijkswaterstaat, maar nog steeds is de achteruitgang niet tot stilstand gebracht. Volgens de heer C. P. Harting, van do Dienst- kring Texel van rijkswaterstaat, die deel uitmaakt van de overleggroep, worden uiteraard maatregelen geno men om de veiligheid van de mensen op Texel te waarborgen. Dat is ook primair de taak van rijkswa terstaat en daar zou de overleggroep niet voor hoeven te worden opge richt. Wil men echter gebieden, die landschappelijk of economisch gezien van belang zijn, sparen voor het natuurgeweld dan zijn aanvullen de maatregelen nodig. Zo valt te denken aan de camping Koger- strand, het natuurgebied De Slufter en de Buitenmuy. Zouden deze gebieden worden aangetast, dan ontstaat voor mensen geen onveilige situatie omdat de deltakering binnen de duinen is aangelegd. Land schappelijk en economisch gezien zou het verloren gaan van deze gebieden echter uiterst ongewenst zijn. Voor het nemen van extra maat regelen om deze gebieden te beschermen, is de overleggroep Texel ingesteld. De meest geëigende maatregel om de bescherming te laten plaatsvinden zou moeten bestaan uit het aanleggen van strandhoofden. Difinitieve bescher ming zou een soort affaltdijk bieden zoals die ook bij Den Helder is aange legd. Daarmee zou echter de aantrek kelijkheid van Texels westkust verval len en bovendien is iets dergelijks uit oogpunt van natuurbehoud te verwer-, pen. Met strandhoofden, zoals die nu ook al bij de zuidwestkust van Texel liggen, wordt de aantasting van de kust afgeremd, terwijl het landschap niet ontsierd wordt. Met een dergelijke voorziening zijn echter vele miljoenen gemoeid. Wanneer men weet dat de zandsuppletie bij de vuurtoren alleen al vijftien miljoen gulden kostte, kan men een indruk krijgen van de kosten die verdedigingswerken langs de hele west kust met zich mee zouden brengen. „Tussen de tien en de honderd mil joen", zegt de heer Harting. „Er valt nauwelijks iets over te zeggen". Het financiële aspect is één van de belang rijke taken waarmee de overleggroep Texel zich bezig zal houden. Overigens moet de overleggroep gezien worden als 'n soort beheerscommissie. Hij bevat mensen van provinciale waterstaat, de, gemeente, het waterschap, crm, de" provinciale Planologische Dienst, de" j' Dienst Landinrichting en Staatsbosbe heer. Deze instellingen hebben uitdruk-, kelijk geen bemoeiing met de techni sche uitvoering, die geheel in handen is van rijkswaterstaat, maar beslissen we( mee over het beleid ten aanzien van Texels westkust. De voorzitter van d« overleggroep is de heer Flach van dë j- Provinciale Planologische Dienst., Tijdens de vergadering van vanavond zal de gemeenteraad worden ingelicht over de overleggroep en haar doel. dt EK IC I SC Tijdens het show- en drumbandcon- je cours dat zaterdag in het Zuid-Hollandse Rijnsburg werd gehouden, bereikte de drumband van Excelsior uit Ooster- - end een eerste prijs met 201 punten. De r* drumband werd hiermee toegelaten tot dt de eredivisie en behaalde daarin de B< tweede plaats. Een fraai resultaat, lv vooral wanneer men bedenkt dat maat se liefst 45 verenigingen meededen. De instructeur van „Excelsior" is Henk n Beijert en tamboer maitre Theo Medema. Het concours was georgani seerd door de Bond van Christelijke Muziekverenigingen in West-Nederland. In de jury zaten de heren De Geus, Steijn en Bos. De muziekvereniging Excelsior neemt deel aan het concours dat op 1 november in De Speeldoos te Zaandam wordt gehouden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2