Raad ging akkoord met beschermd vervoer Centrum voor fysiotherapie in maart klaar VAN HET I RAADHUIS •i I Orgelconcert van jan Teeuw Manuele therapie op Texel? i Mededelingen van B. en W. Bouwen in het Buitengebied ,:jn Tul □LJonOün ooo VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 De gemeenteraad is dinsdagavond unaniem akkoord gegaan met het voorstel om de Texelse leerlingen van de Kompas- school in Den Helder dagelijks met een busje te brengen en te halen. Verwacht wordt dat het dan niet meer nodig zal zijn een aparte begeleider in te schakelen. Mocht dat wel noodzakelijk zijn, dan wil het gemeentebestuur in de eerste plaats een beroep doen op de betrokken ouders. Dat laatste is echter niet eenvoudig, zodat men hoopt dat de chauffeur het alleen af zal kunnen. De raadsleden maakten aan het geval weinig woorden vuil. leder was het erover eens dat de regeling die tot dusver is toegepast, op een mislukking is uitgedraaid. Die oude regeling was destijds nadrukkelijk als een proef aangekondigd, zodat het voor de hand lag alsnog te besluiten tot het soort van vervoer waarom de ouders al in eerste instantie hadden gevraagd. De heer P. A. Zegers had persoonlijk gezien dat het vervoer zoals het thans nog gebeurt, problemen geeft. Hij en zijn fractiegenoten hadden dan ook geen moeite met de nieuwe regeling en waren vooral blij dat de ouders in hun verlangens thans eensgezind zijn. Hij vond wel dat de gemeente met de taxi ondernemer, die het vervoer gaat verzorgen, behoorlijke afspraken maakt. Het busje moet op tijd de kinderen ophalen, zodat het op weg naar de boot geen gevaarlijke race wordt. Zegers zei dat laatste te hebben geconstateerd bij andere vormen van beschermd vervoer vanaf Texel. Wethouder Fridt Blanken zei dat niet alle ouders mogelijkheden zien om zelf mee te doen aan een vorm van bege leiding als dat noodzakelijk zou zijn. Hij liet blijken dat de gemeente niet staat te springen om naast de hoge kosten, die met het busvervoer zijn gemoeid, ook nog eens geld uit te geven voor een speciale betaalde bege leider. „Maar als er moeilijkheden ont staan. hebben we een willig oor", zo voegde hij eraan toe. Verder zei hij dat er niet op gerekend moet worden dat straks elk kind door het busje bij huis wordt opgehaald. Maar er zal een zoda nige route worden gevolgd dat in ieder geval dicht bij de woning kan worden ingestapt. Bij al te veel dienstbetoon zouden de ouders van LOM-kinderen hei iriakkelijker krijgen dan ouders van 1 andere kinderen, die ook wel eens moeite moeten doen of bijzondere voorzieningen moeten treffen voor de dagelijkse gang naar school. Het is ook goed voor de persoonlijke betrokken heid van de ouders als zij op een of andere manier een rol blijven vervullen. Maar voorlopig is dat dus niet aan de orde. Als het taxibedrijf dat het ver voer verzorgt over een chauffeur beschikt, die goed met kinderen kan omgaan, is extra begeleiding waar schijnlijk overbodig. De heer S. de Waard had over dat laatste zijn twij fels. „De wethouder moet het scherp de gaten houden. Als begeleiding nodig is, moet daar alsnog voor wor den gezorgd". Hij ging ervan uit dat niet van alle ouders kan worden verwacht dat zij zich met dit begelei- dingswerk kunnen bezig houden. De burgemeester liet uitkomen dat de gemeente in ieder geval de basis van vrijwilligheid als uitgangspunt zal nemen en dus niets zal voorschrijven. Kerncentrale Daan Welboren van het Pakt slaagde er (nog) niet in de gemeente raad adhesie te laten betuigen aan een motie van de raad van Stavoren tegen de bouw van een kerncentrale in de Noordoost-polder. De stemmen staakten (6—6) wat mogelijk was omdat die raadsleden (Dros, v.d. Kooi en Schilling) afwezig waren. Volgens de regel komt het voorstel nu in de eerstvolgende vergadering opnieuw aan de orde. De Raad van Stavoren is verontrust door het kabinetsvoorstel om nog eens drie kerncentrales in Nederland te bouwen. Vooral bestaat bezwaar tegen de centrale die aan de westelijke dijk van de Noordoost-polder moet komen, dit in verband met de kans op een on geluk zoals bij de centrale Harnsburg is gebeurd. Er ontstaat dan al gauw een gevarenzone van 70 tot 90 kilometer en daarbinnen valt zuid-west-Friesland met o.a. een plaats als Stavoren De raad van Stavoren besloot dan ook een pro testbrief aan de regering te sturen en verzocht alle gemeenten in Nederland om adhesie. B. en W. van Texel hadden de raad geadviseerd deze adhesie niet te geven en de brief voor kennisgeving aan te nemen. Ze verwezen naar de brede discussie op rijksniveau inzake het gebruik van kern energie en vonden hetmiet nodig dat de gemeente daarop vooruitlopend een standpunt zou innemen of ondersteu nen. Drinkwater Daar was Daan Welboren het niet mee eens. Hij wees erop dat Texel vrij direct belanghebbende is bij deze kwestie. Want als er iets mis gaat met een kerncentrale die aan het IJsselmeer staat, kan uiteindelijk ook het Waddenzeewater, waaruit Texel zijn drinkwater betrekt, radioactief worden besmet. Texel zou daarom het bezwaar van Stavoren wel moeten ondersteunen. De heer Sieme de Waard vond dat ook. Vooruitlopend op de maatschappelijke discussie vond hij niet bezwaarlijk, in tegendeel. „Dit is een vóórbijdrage aan deze discussie!" Bij stemming (5—7) bleken Welboren, De Waard, Jansen, mevr. Huitema en Beumkes vóór het geven van adhesie te zijn. Wethouder Blanken dus niet. Laatstgenoemde verklaarde dat door te zeggen dat hij het met de tegenstan ders van kernenergie eens was, maar dat hij volgens goed gebruik in deze één lijn wilde trekken met de andere leden van het college. Blanken vond dat de brede maatschappelijke discussie redelijk laat op gang komt. „Waar valt nog over te discussiëren als de kerncentrales er al staan?" Per ongeluk Door een moment van onoplettend heid had Cor Ellen tégen het betuigen van adhesie gestemd. ledereen geloofde het echter toen hij liet blij ken dat hij het anders had bedoeld en de voorzitter verklaarde dat de stem mingsuitslag 6—6 was. Daardoor komt het geval automatisch terug in de volgende raadsvergadering, maar de kans dat het dan wel tot het betuigen van adhesie komt, is klein aangezien van de nu afwezige raadsleden niet wordt verwacht dat zij de volgende keer zullen voorstemmen. Brief Ate Rienstra van het CDA vertelde dat de „pittige" brief waarmee het college de raadsleden tot de orde heeft geroepen om te bereiken dat zij stoppen met het aanvallen van bestemmingsplanvoorschriften, die zij zelf hebben vastgesteld, in zijn fractie onaangename verbazing had gewekt. Het college had er ernstig bezwaar tegen gemaakt dat de raadsleden door het naar voren brengen van visies die afwijken van het bestemmingsplan hun eigen beleid ondergraven, wat niet bevorderlijk is voor het functioneren van de plaatselijke democratie. Rienstra zei dat de brief veel te algemeen was gesteld, alsof alle raadsleden dat steeds maar weer doen, terwijl slechts enkelen over de schreef gaan. B. en W. hadden bovendien duidelijk moeten zijn en de gevallen waarin moeten noemen Het eerste „zelfstandige" concert van Texel Concertimento wordt vrij dag 24 oktober in de Nederlands Hervormde kerk in Den Burg gehou den. Het concert begint om half acht en is om half negen weer afgelopen. Hans de Goede heeft veel contacten met personen en organisaties in de muziek en deze heeft het komende concert dan ook georganiseerd. Op het programma staat een orgelcon cert van Jan Teeuw uit Bergschen- hoek. De organist werd geboren in 1949 en kreeg op tienjarige leeftijd zijn eerste orgellessen. Zijn leraar was Lieuwe Eringa. Vervolgens kreeg Jan Teeuw les van Jan van de Berg, organist van de Nieuwe Kerk te Delft en daarna van Piet van Egmond te Amsterdam. De huidige leraar van Teeuw is Hildebrand Otte in Rotterdam. In 1968 werd Jan Teeuw benoemd als organist van de Oosterkapel in Rotterdam Kralingen. Omdat in de Oosterkapel maar één dienst in de week werd gehouden, bespeelde hij 's avonds het kerkorgel in de Hervormde kerk in Bergschenhoek. In 1973 mocht Jan Teeuw na een vergelijkend exa men, waarvoor zes andere kandidaten waren opgeroepen, het orgel in de Putsepleinkerk in Rotterdam Zuid bespelen. Het is een orgel met 29 stemmen, twee klavieren en pedalen. In november hoopt Jan Teeuw organist van de Breepleinkerk te worden op een twee klavieren orgel met 34 stemmen. Tenslotte is Jan Teeuw vaste bege leider van 5 kinderkoren, een tiener koor in de Ridderkerk, twee kerkkoren in Rotterdam en heeft hij zelf een zang groep. De toegang voor het orgelconcert op 24 oktober is 73,50 voor volwassenen en 72,50 voor de jeugd. Kinderen tot ongeveer twaalf jaar hebben gratis toe gang. Texel Concertimento doet dit heel bewust omdat het jonge kinderen liefde voor muziek bij wil brengen. Door Jan Teeuw worden de vol gende nummers gespeeld: 1. Een vaste burcht is onze God, J. Zwart; Air en Gavotte, S. Wesley; Fuga Fanfare, Lammens; Variaties over Jesu meine Freude, J. G. Watther; Trompet Valantry, Henry Heron; Comet Valentry, John Travers; Orgelconcert in G, F. Handel; Improvisatie over „Eens als de bazuinen klinken", J. Teeuw. Oryanist Jan Teeuw Over ongeveer een half jaar staat in Den Burg noord-west, achter het ver zorgingstehuis Sint Jan, een centrum voor fysiotherapie. Donderdag is de firma C. H. F. Duin met de bouw begonnen; het nieuwe gebouw is hope lijk voor de vorstperiode glas- en water dicht. Initiatiefnemers voor dit centrum zijn de fysiotherapeuten F. H. Krijnen en J. G. Steenvoort. Beiden hebben op het moment hun particuliere praktijk in het het was gebeurd, J ^Rode Kruis-gebouw. Gedwongen door „Meer duidelijkheid ruimtegebrek zijn beide heren gaan zou bevorderlijk zijn voor het functione ren van de plaatselijke democratie", zei Rienstra plagend. De burgemeester zei dat het college meerdere voorstellen op het oog heeft gehad en bij het schrijven van de brief bewust niet „op de man" heeft willen spelen. Als men maar voelt waarom het in algemene zin gaat, dat is voldoende. Wat hem betreft mocht de raad de brief zonder meer voor kennisgeving aannemen. Rienstra merkte echter op dat de raad de vrijheid wil houden om zaken aan de orde te stellen die moge lijk niet deugen of voor verbetering vat baar zijn. Algemeen. Aanhouding van de beslissing op een verzoek om bouw- of aanleg- vergunning en de daarna door het gemeentebestuur te voeren proce dure. Onder bepaalde omstandigheden hebben burgemeester en wethouders de plicht de beslissing op een aanvraag om vergunning op te schorten, zulks om een nog tot stand te komen plan te beschermen. Is er geen weigeringsgrond, maar is voor het gebied, waar de aanvrager om vergunning iets tot stand wil brengen, vóór de datum van het inkomen van zijn aanvraag: al een voorbereidingsbe- sluit bekend gemaakt of, b) een ont werp voor een bestemmingsplan of voor een herziening van een bestem mingsplan ter inzage gelegd, dan wel cl een bestemmingsplan of een herziening daarvan vastgesteld, dan moet de be slissing op het verzoek om vergunning worden aangehouden, totdat het voor- bereidingsbesluit is vervallen, de termijn is overschreden binnen welke de ge meenteraad het ontwerpplan moet heb ben vastgesteld, dan wel omtrent de goedkeuring van het vastgestelde (her ziene) bestemmingsplan onherroepelijk is beslist. Zoals hierboven is uiteengezet duurt de aanhoudingsplicht van voorberei- dingsbesluit tot onherroepelijke goedkeuring van het plan. Daardoor kan een aanhouding vele jaren duren, betgeen ernstig nadeel voor de daarbij betrokkenen kan betekenen De wet gever heeft daarom de mogelijkheid ge opend om de aanhoudingsplicht te ver zachten. Aan burgemeester en wethou ders is namelijk de bevoegdheid gegeven voor bouwwerken, voor andere werken en voor werkzaamhe den, welke niet in botsing komen met het gewenste toekomstige grondge bruik, vergunning te verlenen vooruit lopend (anticiperend) op het in voor bereiding zijnde plan. Het is geheel aan burgemeester en wethouders ter beoordeling of zij van de anticipatiebevoegdheid gebruik willen maken. Tegen weigering om die bevoegdheid te hanteren is geen beroep op de gemeenteraad mogelijk. Zijn burge meester en wethouders wel genegen te anticiperen, dan moet vóór het verle nen van de vergunning een verklaring van Gedeputeerde Staten zijn ontvan-, gen, dat deze, de inspecteur van de ruimtelijke ordening gehoord, tegen het verlenen der vergunning geen be zwaar hebben. Om de werkzaamheden voor het aanvragen en het verlenen van verkla ringen te beperken, is een regeling in gevoerd, volgens welke voor bepaalde bouwwerkzaamheden een algemene verklaring kan worden verkregen. Wat geldt voor Texel: Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben bij besluit van 5 augus tus 1980 nr. 86 aan het gemeentebe stuur van Texel een algemene verkla ring van geen bezwaar afgegeven voor de uitvoering van bouwwerkzaamheden in het bestemmingsplan „Buitenge bied". Deze algemene verklaring geldt zowel voor een afzonderlijke toepas sing van artikel 50, lid 8 Woningwet als voor toepassing van dit artikel in com binatie met artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke ordening. De Algemene verklaring is niet van toepassing op: 1. die plandelen waaraan door Gedepu teerde Staten bij besluit van 18 april 1978 nr. 290 ten aanzien van het be stemmingsplan „Buitengebied" goed keuring is onthouden Imet uitzondering van goothoogten en dakhellingen). 2. die plandelen en voorschriften waar tegen beroep op de Kroon is ingesteld; 3. plandelen welke overeenkomstig artikel 11 van de Wet op de Ruimte lijke ordening dienen te worden uitge werkt, c.q. kunnen worden gewijzigd (op een uitwerkingsplan is nadere goedkeuring nodig van GS); 4 beschermde momumenten; 5. bepalingen in de voorschriften, wel ke zijn gebonden aan de verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Alvorens omtrent het verlenen van een bouw- en aanlegvergunning krach tens deze verklaring wordt besloten, zal door ons het bouwplan worden gepu bliceerd in de Texelse Courant. De ter- inzagelegging van de aanvraag om bouw- c.q. aanlegvergunning is 14 dagen. Indien geen bezwaar wordt in gediend zal de vergunning daarna worden verleend. Indien tegen het voornemen om vergunning te verlenen wel bezwaren worden ingediend, zal de verklaring niet worden toegepast, maar onder overlegging van de ingebrachte bezwaarschriften een afzonderlijk ver zoek om een verklaring van geen bezwaar bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland worden ingediend. Ten aanzien van de goothoogten en dakhellingen worden de volgende regels toegepast: Gebied 1 (Hoge Berg, dakhelling mini maal 303; goothoogte maximaal 3 m. Gebied 2 (Oude land, incl. polder Hoornder Nieuwland en het oostelijk deel van Buitendijk) dakhelling mini maal 20°; goothoogte maximaal 3 m Gebied 3 (Prins Hendrikpolder) dak helling minimaal 20°; goothoogte maxi maal 3 m. Gebied 4 (jonge land) dakhelling mini maal 15°; goothoogte maximaal 3 4 m. Nadere informatie zal u desgewenst worden verstrekt door de afdeling Algemene Zaken en de afdelingen Ruimtelijke Ordening van de gemeente secretarie. zoeken naar een gelegenheid waar zij kunnen werken op een wijze die nodig is om patiënten zo goed mogelijk te kunnen helpen. Dit betekent niet dat er in het Rode Kruis-gebouw niet gewerkt kan worden, maar het ministerie van volksgezond heid heeft in 1975 een zogenaamd 'klein pakket' aangenomen waarin precies bepaald wordt waaraan paramedische behandelruimtes moeten voldoen. Voor therapieruimtes is bijvoorbeeld een gro tere oppervlakte vereist, gescheiden oefen- en behandelruimtes etc. Krijnen en Steenvoort vinden verder dat een goede oefenloopruimte altijd node is gemist. Er werd met patiënten wel geoefend in het vergaderzaaltje van het Rode Kruis-gebouw, maar dit kon niet altijd omdat dat gedeelte van het ge bouw ook door het Rode Kruis wordt gebruikt. In het Rode Kruis-gebouw beschikken ze over slechts drie kamer tjes. Voor deze huidige akkommodatie werd de afgelopen jaren dispensatie verleend door het ministerie. Eerst werd gezocht naar mogelijk heden om het Rode Kruis-gebouwtje uit te breiden. De grond achter het ge bouwtje is echter bestemd als uitbrei dingsgebied voor het C. E. Gollards rustoord. Er zou dan een bestemmings planwijziging moeten komen en boven dien moet het beheer van het grotere gebouw dan anders worden geregeld. Verder zat men met de vraag: wie gaat wat betalen. Daarom besloten de heren elders een eigen gebouw te stichten. Het centrum voor fysiotherapie komt achter het nieuwe Sint Jan verzorgings tehuis op het stukje terrein tussen Vaargeul, Schoorwal en Noordwester. Daar werd van de gemeente 1.500 vierkante meter grond gekocht. Deze grond heeft de bestemming „bijzondere doeleinden", zodat geen bestemmings planwijziging nodig is. Met een verplicht bebouwingspercentage van 25 procent kamt men op een gebouw van ongeveer 325 vierkante meter. Toekomst Texel krijgt er met dit centrum een belangrijke voorziening bij. Vooral om dat er tijdens de plannenmakerij reke ning is gehouden met de toekomst. Als het gebouw klaar is komt er een derde fysiotherapeut bij. En in het gebouw zelf is ruimte voor een vierde man (of vrouw). Steenvoort en Krijnen denken dat die derde kracht er zeker moet komen omdat patiënten nu regelmatig met lange wachttijden te maken krijgen. Het duurt soms weken voordat iemand geholpen kan worden", aldus Krijnen. Ook de komst van een vierde thera peut kan weieens nabij zijn, want het aantal patiënten op Texel neemt nog steeds toe. Ook in het Verpleeghuis behandelt men naast de eigen patiënten andere Texelaars. Tevens denken beide therapeuten aan de uitbreiding van het voorzieningenpakket door het aantrek ken van een manueel therapeut. De derde kracht in 't centrum zou naast zijn fysiotherapie papieren ook deze vier jarige opleiding voltooid moeten heb ben. Een manueel therapeut staat in de volksmond ook wel bekend als een 'kraker'. Een manuele therapie betekent o.a. de hele lichaamsbouw bekijken en de natuurlijke groei (voor iedereen ver schillend) in de behandeling betrekken. Bij een manueel therapeut gaat het dan vaak om een bepaalde behandelings periode. Krijnen en Steenvoort vinden het nodig dat een dergelijke kracht komt omdat ze regelmatig patiënten moeten doorverwijzen. Dat geeft voor de patiënt veel ongemak omdat dan regelmatig naar Bergen, Alkmaar of Den Helder gereisd moet worden. Sober Het nieuwe centrum is sober van opzet. Het gebouw is door architecten bureau Alkema zo ontworpen dat men zeer snel kan bouwen. De firma Duin verwacht eind maart klaar te zijn. In het gebouw zijn vier 'units', dus in principe ruimte genoeg voor vier therapeuten. Een unit bestaat uit een behandelkamer en een ruimte waar de patiënt oefenin gen kan doen, al of niet met aan bepaalde apparaten. Daarnaast is er een oefenzaal voor lopen e.d. en een traktie- ruimte. Hier zou aanvankelijk een thera- piebad komen omdat een dergelijke voorziening ook nodig is op Texel, maar dit is alleen toegestaan aan ziekenhui zen. De traktieruimte omschrijven beide therapeuten als een ruimte waar men door elektrisch gestuurde trek aan be paalde delen van de wervelkolom een correctie kan aanbrengen. Het is de laatste tijd in sommige ziekenhuizen 'mode' om open ruimtes te maken met gordijnen waardoor er makkelijk en snel verschillende behandelruimtes afge schermd kunnen worden. Krijnen en Steenvoort zijn daar niet voor omdat ze gemerkt hebben dat een persoonlijk ge sprek erg belangrijk is en dat de mensen niet het idee moeten hebben dat zij buiten de behandelruimte hoorbaar zijn. In het belang van de privacy hebben ze dus gekozen voor vaste ruimtes met geluidsisolerende wanden. Uiteraard is er ook een invalidentoilet en voor elke unit twee kleedcabines. Voor een derge lijk particulier medische voorziening geeft het rijk geen extra subsidie, afgezien van de WIR-premie. Toerist F. H. Krijnen en J. G. Steenvoort denken dat ook toeristen beter geholpen kunnen worden. Krijnen heeft het in de veertien jaar, dat hij op Texel werkt, wel meegemaakt dat toeristen door gebrek aan ruimte en mankracht meestal niet geholpen konden worden. Omdat er voorlopig ruimte genoeg is in het nieuwe centrum wil men bekijken of het nodig is om voor de seizoenmaanden een therapeut aan te trekken. nooovi ipang kleed kobme behandel Uome behandelkomer U.K.G komer U K G kame U K G kome UKG kome behandel kamer behandelkamer kleed. kieed- kabine wacht toilet r invaliden Iraki >c - uimle berging odmimstro'ie oe'en zao begane

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11