„WANNEER GAAT DE LINDEBOOM PLAT Krappe raadsmeerderheid voor BUO-onderzoek □su: P. A. Zegers in rondvraag: ■ff KRUISWOORDPUZZEL :uki Bazar in De Waal Souwtje de Wijn „Het Open Boek' PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 17 OKTOBER 1984 ..Mensen vragen me steeds hoe ver het is. Wanneer beginnen ze nou ein delijk ,,De Lindeboom-Texel" eens te slopen. Geruchten genoeg, maar ik wil nu wel eens weten hoe het er voor staat. Is er al een bouwvergunning, hoe lang gaat het slopen en bouwen duren en is De Lindeboom-Beheer B.V. (RST en Jarino) al opgericht". Dergelijke woor den sprak het raadslid P. A. Zegers (CDA) in de rondvraag van de dinsdag gehouden raadsvergadering. Verder vroeg Zegers wie op dit moment verantwoordelijk is voor de sloop van ,,De Lindeboom-Texel". Hij ergerde zich aan de langdurige leeg stand van dit voormalige hotel en zei te vrezen dat de voormalige VIVO-winkel eenzelfde lot beschoren is. ,,De eige naar vindt het wel mooi zo. Is er geen wettelijke mogelijkheid om langdurige leegstand van bedrijfspanden tegen te gaan". Wethouder Jook Nauta kon hierop meedelen dat De Lindeboom-Be- heer nog geen feit is. Gedeputeerde Staten moeten nog een aantal begro tingswijzigingen goedkeuren waarin geld is gevoteerd voor deze B.V. Ook CRM moet nog een goedkeuring geven, maar Nauta verwachtte van dit mini sterie geen problemen omdat CRM in het verleden een soortgelijk 'oud' plan van ,,De Lindeboom-Texel" heeft goed gekeurd. Jarino start deze week met de sloop van de eierveiling. Dit staat verder buiten de B.V. omdat de eierveiling nog van Jarino alleen is. Een bouwvergun ning voor het oude gedeelte is afgege ven. Hoe lang het bouwen gaat duren is nog niet bekend. Nauta dacht niet dat er een wettelijke mogelijkheid is om leeg stand van bedrijfspanden tegen te gaan. Vorderen geldt alleen voor woonhuizen. Nauta dacht niet dat de eigenaar blij is met de langdurige leegstand. ,,Ook deze eigenaar wordt geconfronteerd met allerlei wettelijke bepalingen waar aan nieuw- of verbouw moet voldoen", aldus de wethouder. ..Skuul" Jan van Asselt (Texels Belang) vroeg hoe het nu precies zit met de vergun ning voor het Jellinekcentrum in de dennen. Een jaar geleden had hij vragen gesteld over de verbouwing van de garage als woonverblijf. Toen bleek dat een tijdelijke vergunning was verleend om de garage zo lang als de Skuul" door de Jellinekkliniek wordt gehuurd te gebruiken als creativiteitsruimte. In maart was het Jellinekwerk volgens vergunning echter afgelopen, maar de garage is nog steeds als creativiteits ruimte ingericht. Burgemeester J. En gelvaart zei dat er op dit moment overleg gaande is tussen gemeente, eigenaar en de Jellinekkliniek over ko- pen of huren van het pand. Als dit gebeurt moet er een bestemmingsplan wijziging komen, hierbij wordt ook het veranderd gebruik van de garage be trokken. ,,De wettelijke termijn is verlo pen maar wij verspelen tijdens dit overleg onze juridische rechten niet", aldus Engelvaart. Van Asselt wilde ook weten wanneer gestart wordt met de bouw van de bejaardenwoningen achter de voormali ge garage Reij. Hij vroeg of de gemeen te de sloop van de garage openbaar wil aanbesteden. Dit leek hem beter omdat het openheid geeft en men echt de laagste inschrijver kan nemen. Burge meester Engelvaart voelde er niet veel voor om dit laatste al toe te zeggen. Volgens Engelvaart is openbaar aanbe steden niet altijd de beste manier. Onderhands kunnen zaken beter en soms ook goedkoper geregeld worden. De manier van aanbesteden zal intern bekeken worden. Irritatie Henk Beumkes (Pakt) kon zich de onenigheid en irritatie voorstellen wat betreft het beschermen van bepaalde gebieden in de Waddenzee, vooral omdat er volgens hem vaak uitzonderin gen op de regel voorkomen. Als voor beeld noemde Beumkes de Mokbaai waar aan enkele pierenstekers vergun ningen zijn verleend terwijl anderen weggestuurd worden. ,,lk hoop dat als de regels voor de Waddenzee rond zijn, dergelijke toestanden daar niet voorko- Suzuki SC 100 GX coupé Opvallend flitsend en komfortabel kompakt Standaard voorzien van alle mogelijke extra's Zeer zuinig (1 20) met normale benzine en toch snel (140km).f9.999-(incl BTW).12mnd men". De burgemeester was het met Beumkes eens dat de irritatie vooral ontstaan is door het verschillend bena deren door de militaire autoriteiten van pierenstekers in de Mokbaai. Hij had geprobeerd tussen de partijen te bemid delen, maar daarbij bleek dat men voor een vergunning bij het ministerie van defensie moet zijn. Dat is inmiddels gebeurt. Beumkes had ook klachten over een sollicitatieprocedure die bij de gemeente is gevoerd voor een kracht op de afdeling financiën en onderwijs. Beum kes las een aantal gedetailleerde vragen voor zoals: Er is in de advertentie van juli om één kracht gevraagd; waarom zijn er vier in deeltijdbaan aangenomen, waar om zijn niet alle dertig sollicitanten opgeroepen voor een gesprek, waarom kregen de sollicitanten pas afbericht na negen weken etc. Twee vragen waren veel persoonlijker; waarom kregen twee gehuwde dames voorrang en waaróm ging de voorkeur uit naar de mensen die uiteindelijk zijn aangenomen? Burge meester J. Engelvaart zei dat hij over dergelijke persoonlijke zaken niet zo maar in het openbaar iets kon zeggen. Er komt in ieder geval schriftelijk ant woord. Verder vroeg Beumkes zich af waar de drie 'mooie' anti-snelheidsborden (Welkom op Texel, maar bedenk wij zijn niet berekend op snelverkeer) aan de Pontweg waren gebleven. Engelvaart kon hier geen antwoord op geven omdat de verantwoordelijke wethouder G. van der Kooi niet aanwezig was. Cor Ellen (Pakt) deed in bloemrijke taal verslag van een aantal 'waarnemin gen'. Hij vertelde over een gigantisch schip waarvan hij tot zijn verbazing merkte dat het naar 't Horntje voer. Ellen vroeg zich af of zo'n groot schip wel snel genoeg een ambulance over kon varen. Het leek hem vooral proble men te geven bij het opstarten van de motoren en het aanleggen in de fuik. Ellen vroeg de burgemeester TESO hierop te wijzen en te vragen of goed en snel ziekenvervoer met de dubbeldekker ook 's nachts mogelijk is. „Het wordt bij TESO aangekaart", aldus Engelvaart. Nachtcafé moet! „MSg een nachtcafé open of móet een nachtcafé open", dat was een vraag van Gelein Jansen (CDA). Engelvaart zei dat een nachtcafé in principe open moet zijn. Buiten het zeizoen zijn er echter een aantal vaste dagen en uren dat een nachtcafé dicht mag zijn. Engelvaart zei verder dat er nog een procedure loopt bij de Raad van State tegen het besluit om enkele nachtcafé's aan te wijzen. Er waren namelijk meer aanvragen om een vergunning dan volgens het raadsbesluit mogelijk is. „Er is een spanningsveld want als de gemeente de procedure zou verliezen kan je door de beslissing van de Raad van State opeens wel veel meer nacht café's krijgen", aldus Engelvaart. Klaas Barendregt (VVD) had geruch ten vernomen dat de overheidsgebou wen bepaald niet voorop lopen als het gaat om brandveiligheidsmaatregelen. De burgemeester zei dat hij niet de indruk had dat overheidsgebouwen ont zien worden wat deze verordening betreft. Barendregt krijgt schriftelijk ant woord. Deze week zijn er besloten vergaderingen met een aantal raads leden over de begroting 1981. Sieme de Waard (Pakt) vroeg of er van deze vergaderingen toch niet een verslag kan komen in het belang van duidelijkheid en openheid aan de andere raadsleden. Engelvaart beloofde dat er een verslag zou komen. De Waard wilde verder bij de begroting een overzicht van de financiële lasten die het toerisme voor de gemeente geeft. Volgend Nauta is dat overzicht al bijgevoegd in de begro ting. Dat was De Waard niet opgevallen en hij hoopte dat het gedetailleerd genoeg is. Dat kon Nauta hem verzeke ren. De tot dusver gebleken ernstige verdeeldheid over de wen selijkheid van een onderzoek naar de mogelijkheden voor bui tengewoon onderwijs op Texel, is dinsdagavond ook vanuit de gemeenteraad naar voren gekomen. Een kleine meerderheid (zeven tegen vijf stemmen) sprak zich uit vóór het onderzoek, maar zelfs onder de voorstanders waren leden die allerminst overtuigd waren van het nut. Ze wilden de wethou der echter het voordeel van de twijfel gunnen. De onderzoekers kunnen zich nauwelijks een slechtere start voorstellen. Het onderzoek is overigens al begonnen. OOSTEREND (Texel), Garage Westend. Oosterenderweg 52.02223 - 396 Wethouder Fridt Blanken had zich bijzonder sterk gemaakt voor het onder zoek, dat hij beschouwt als noodzakelijk om op Texel echt iets aan onderwijs beleid te kunnen doen. Hij kon zich vrij goed sommige gevoelens van weer stand voorstellen, maar andere moge lijkheden om objectieve gegevens op tafel te krijgen zag hij niet. Het enige gegeven waarover men beschikt is de landelijke 'norm' met betrekking tot het percentage kinderen op basisscholen dat niet in staat is het normale onderwijs aldaar te volgen. Op Texel wordt echter een veel kleiner aantal kinderen voor één of andere vorm van speciaal onderwijs aangemeld. De tien kinderen die nu dagelijks naar de LOM Kompasschool in Den Helder gaan en het (te kleine) aantal leerlingen van de MLK-Beatrix- school, moet slechts een klein deel zijn van het totale aantal kinderen met leerproblemen. Alle in het verleden ondernomen pogingen om daarover duidelijkheid te krijgen, zijn mislukt. Vanuit de plaatselijke onderwijswereld zijn wel talrijke opmerkingen en advie zen gekomen, maar veelal waren die tegenstrijdig en in ieder geval niet bruik baar om er een verantwoord beleid op te baseren. Misvattingen Wethouder Blanken had het kennelijk moeilijk met de gevolgen van hem niet al tijd terzake dienende kritiek die inmiddels door de onderwijskrachten van Texel is uitgebracht. Kritiek mocht van hem best, maar in dit geval was deze volgens hem gebaseerd op misverstanden en misvattingen. Een van de misvattingen was dat het onderzoek de vrijheid van het onderwijs en de rechten van de ouders zou aantasten. „Wie goed leest, kan nooit tot zo'n conclusie komen", aldus Blanken. Ook ontkende hij dat tijdens of na het onderzoek druk zou worden uitgeoefend op ouders om onderwijzers en kinderen met leerpro blemen voor een bepaalde school op te geven. Ook het argument dat het onderzoek overbodig zou zijn, omdat het effect daarvan teniet zou worden gedaan door de vrije wil van de betrok ken ouders, de schoolhoofden en ande ren die mede bepalen hoe de schoolkeus voor een bepaald kind uitvalt, wees Blanken met kracht van de hand. Verder was hij het er ook niet mee eens dat de uitslag van het onderzoek al bij voorbaat zou vast staan. De wethouder gaf toe dat de presentatie van de onderzoek plannen in eerste instantie niet zo gelukkig is geweest, waardoor de sfeer al direkt werd bedorven, maar zoiets mag op de uiteindelijke besluitvorming geen invloed hebben. Het enige doel van het onderzoek is het verkrijgen van indicaties om tot een andere aanpak te komen bij het bieden van onderwijs dat voor het betrokken kind het beste is. Wat thans gebeurt (dagelijks tien kinde ren naar Den Helder en een plaatselijke MLK-school die al jaren wegens gebrek aan leerlingen met dispensatie moet draaien) is allerminst bevredigend. Blan ken vertelde dat de inspecteur van het lager onderwijs van harte voorstander is van het onderzoek en deed een klem mend beroep op de gemeenteraad om mee te werken. „Zonder onderzoek zijn we gehandicapt. Geef ons de kans om iets voor te bereiden". Verdachtenbank Al gauw bleek dat de CDA-raadsleden daardoor niet waren vermurwd. Gelein Jansen vond de motieven voor het onderzoek onduidelijk en verwachtte dat het onderzoek zelf ook niet tot duidelijkheid zou bijdragen. Verder vroeg hij zich af welke richtlijnen hebben gegolden bij het samenstellen van de uit drie personen bestaande werkgroep dat het onderzoek moet uitvoeren. Ook was Jansen van mening dat alleen al door de afkeurende houding van de onderwij zers een geslaagd onderzoek bij voor baat onmogelijk is. „Een groot deel wil niet of nauwelijks meewerken. Het is weggegooid geld", aldus Jansen, die het verder kwalijk nam dat het college de Texelse onderwijzers in de verdach tenbank zet door te suggereren dat zij hun moeilijk lerende kinderen niet willen 'prijsgeven'. „De integriteit van de onderwijzers is hier in het geding". Klaas Berendregt van de WD was ook niet op zijn eerder geuite bedenkin gen teruggekomen. Hij beschouwde het onderzoek als een momentopname. „De resultaten daarvan verouderen snel en je kunt er dus geen beleid op lange termijn op baseren", zo zei hij. Baren dregt vond het beter dat B. en W. in hun streven om de mogelijkheden voor spe- ciaalonderwijs op Texel te vergroten, zouden uitgaan van de landelijke cijfers. Wat zou inhouden dat het college er zonder onderzoek van zou moeten uitgaan en dat het landelijk percentage LOM- en MLK-kinderen er móet zijn,, zodat daar ook de onderwijsvoorzienin gen op moeten worden afgestemd. Echt beleid Daan Welboren, sprekend namens de Pakt-fractie, had ook zijn twijfels over het nut van het onderzoek, maar vond dat wethouder Blanken lofwaardige po gingen doet om op Texel een echt onderwijsbeleid van de grond te bren gen en dat hij daarin moest worden gesteund. Volgens Welboren was het er op het gebied van onderwijsbeleid in het verleden op Texel altijd nogal gezapig toegegaan. „De wethouder moet het voordeel van de twijfel krijgen en zijn gang kunnen gaan", aldus de Pakt fractievoorzitter, die tegen het bedrag dat het onderzoek kost (720.000, geen enkel bezwaar had. Hij vond het merkwaardig dat sommigen van die kosten een probleem maken, terwijl andere onderzoeken die veel meer geld kosten, nooit weerstanden oproepen. Zoals het 'distributieplanologisch onder zoek' dat nodig is voor het nieuwe bestemmingsplan van Den Burg. Dat gaat maar liefst f80.000;—' kosten en niemand heeft daarover eerr kik gege ven, hoewel het nut van een dergelijk onderzoek ook niet bij voorbaat vast staat. Andere oorzaak? In zijn reactie op de geuite kritiek zei wethouder Blanken niet goed te begrij pen waardoor de emotionele waarstan den worden ingegeven. „Ik vind de inhoud van de kritiek van onderwijzers zijde nogal pover en ik vraag me af: wat zit hier werkelijk achter". De onderwij zers hebben een brief geschreven waar in ze zeggen dat zij niet om het onder zoek hebben gevraagd. Blanken vond het niet zo vanzelfsprekend dat op het gebied van onderwijsbeleid alleen maar gebeurt, wat door onderwijskrachten wordt gevraagd. „Het onderwijsbeleid wordt in deze zaal bepaald en niet in de klas". Blanken hoopte dat de gemeen teraad voldoende afstand van het con flict kon nemen en een oordeel zou vellen zonder al te grote persoonlijke betrokkenheid bij de gevoelens van de onderwijzers. Blanken had naast de schriftelijke en officiële mondelinge re acties vanuit de Texelse onderwijswe- rels ook officieuze geluiden vernomen, die bij hem het gevoel versterkten dat alles wordt aangegrepen om zich tegen het onderzoek te keren. Zo was de negatieve houding van een der onder wijzers mede ingegeven door het soort kleding dat een der onderzoekers droeg tijdens de introductiebijeenkomst Goed team Blanken brak een lans voor de drie mensen die het onderzoek zullen doen en prees hun kwaliteiten. De een is een onderwijskundige van naam die volgens Blanken zelfs landelijke faam heeft, de andere is een ortho-pedagoge die als specialiste geldt op het gebied van buitengewoon onderwijs en de derde is sociologe die in het bijzonder bekwaam is inzake de ondervragingstechniek die bij het onderzoek moet worden toege past om betrouwbare resultaten te krijgen. Wat Blanken zei was een kennelijke reactie op de hier en daar vernomen veronderstelling dat het on derzoek alleen maar is bedoeld om wat politieke vriendinnen en bevriende oud college aan een leuke opdracht te helpen. Gelein Jansen ontkende dat zijn fractie bezwaren heeft tegen de onderzoekers. En Blanken ontkende dat hij de integriteit van de onderwijzers het geding had gebracht. „Dat heb ik nooit gezegd. Die mensen zijn over het algemeen integer en bekwaam". Blan ken maakte verder nog melding van een voor hem teleurstellende reactie die hij die middag van een schoolbestuur had gehad. Het kwam er op neer dat men het niet nodig vond aan het onderzoek mee te werken omdat men op de betreffende school zijn zaken i Horizontaal: 1een duistere zaak 7. plaats in Overijssel 13. bar 14. meisjesnaam 15. voetbalvereniging 16. deel van een dag 17. maanstand (afk.) 18. deel van een week 19. stuk grond 20. zangnoot 22. bijwoord 24. plaats in Duitsland 26. vogel 29. plaats in Zuidholland 31fraai 33. afgod 35. bevel 36. titel 37. en omgekeerd (afk.) 38. verlaagde toon 40. bestemming 41. zangnoot 42. titel 43. klein persoon 45. plant 46. hoofddeksel 48. verlaagde toon 50. vierkante platte steen 52. lust 54. ijzeroxide 56. oevergewas 57. voorschrift 59. slimme 60. soort 61steen 63. compagnon (afk.) 65. rustplaats 66. naar mijn mening (afk.) 67. welwillende lezer (Lat. afk.) 68.tuin 70. wagen (Engels) 72. bevel 73. liefkozing 74. plaats in Brabant 75. plaats in Zeeland Verticaal: 1. godsdienst 2. woonschip 3. N.V. (Duits) 4. land in Azië 5. hemels wezen 6.zangnoot 7. vlakte maat (afk.) 8. nobele 9. regel 10. dubbelklank 11. strik 12. oorsprong 21vogel 23. verlangen 24. deel van Amerika (afk.) 25. onvruchtbaar 27. nieuwe wereldtaal 28. jongensnaam 30. ingetogen 31. dof 32. deel van het hoofd 34. eetgerei 36. zuivelproduct 39. van het heilige roomse rijk (afk.) 40. Europeaan 43. provincie 44.steen 45.'lidwoord 47. speelgoed 48. boom 49. zeker 51. dwaas 52. telwoord 53. deel van de hals 55. lidwoord 57. communicatiemiddel 58. muziekterm 60. ontvangstbewijs 62. Oosterse titel 64. scherp 67. hevig 69. munt 71. rijksgrens (afk.) 72. sociaal-democraat (afk.) 73. uitroep prima zelf meende te kunnen regelen. 8lanken zei dat het ging om een school waar men wèl gebruik maakt van de diensten van de logopediste en de schoolbegeleidingsdienst SBD weet het De heer P. A. Zegers van het CDA vertelde dat kinderen met leermoeilijk heden altijd serieus door het onderwijs- team onder de loep worden genomen waarna de Schoolbegeleidingsdienst er bij wordt betrokken. Daardoor zijn alle kinderen met leermoeilijkheden bekend of in behandeling bij de schoolbege leidingsdienst. „De SBD zou zó een lijst kunnen overhandigen", aldus Zegers, die daarmee de overbodigheid van het voorgenomen Buo-onderzoek wilde on derstrepen. Spreker had de indruk dat de gemeente op deze wijze bezig was zelf een soort schoolbegeleidingsdienst in het leven te roepen. Ook ontkende hij dat de Texelse scholen niet bereid zouden zijn vreemden in hun 'keuken' toe te laten. De tijd dat het onderwijs een besloten onderonsje was is al lang voorbij. Deskundigen, ouders en ande ren lopen in en uit en bemoeien zich met allerlei aspecten van het onderwijs en over het algemeen geeft dat bij de betrokken schoolhoofden geen weer standen. Dat de SBD een lijst van kinderen met leermoeilijkheden zou willen overleg gen, werd door Blanken ontkend. De SBD vindt zoiets niet tot haar taken horen. De SBD is er voor om hulp te geven als die wordt gevraagd door het onderwijs. De vertrouwensrelatie die zij met het onderwijs heeft, wil zij niet verknoeien door gegevens door te spe len. Blanken vond dat wel degelijk sprake is van weerstanden bij de scho len als men daar in de keuken wil kijken. „Ik loop er telkens tegenop. Het onder wijs wil de eigen zaken zo goed mogelijk regelen en men geeft voor elkaar de problemen niet toe". De Hervormde Vrouwenverenigi van De Waal verkoopt donderdag 23 cl va tober handwerken, boeken en andc ge artikelen in dorpshuis De Wielewaal, bazaar wordt gehouden van tien uur half één en van half twee tot tien uur Leven en illusies van een Texels kunstenares. Souwtje de Wijn was een kleun rijke verschijning in het Texelse landschap. Ze werd vermaard om haar venijnige uitspraken, haar eigenzinnige leefwijze en haar vriendschap met dieren. Over haar leven en werk als schil-' deres hebben we een boekje ge maakt. Niet zo groot, maar bijzon der mooi. Het is samengesteld door Hans van der Klift, Theo Timmer en Pieter de Vries Lzn en met zorg gedrukt bij drukkerij Brii gemann B.V. in Den Burg. Naast foto's en een levensbeschrij ving staan er niet minder dan 55 etsen en aquarellen in afgebeeld vrijwel allemaal in kleur. Het gehee is in linnen gebonden. Al met al een uitgave die u niet mag missen. De prijs is voorlopig vastgesteld op 730, Boekhandel Binnenburg 3, Den Burg, (02220) 3657. 1 zv 1 to hee mo voc bec wa we; spr acf voc Ma laai stai Koe van 10; coa Wol

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2