Texelse contactgroep nog niet van de grond AGEND4 Voor MZW-proiect 83 deelnemers SLECHTE OPKOMST INFORMATIEAVOND VAN WADDENZEEVERENIGING Buitenlandse valuta Zon, maan en hoos water ACTIEVE WERVING LEVERDE SUCCES OP Misschien toch mosselkweek op Texel Oud papier Disco-avond in 't Asiel Projectiel gevonden Cursus klassieke muziek Baldadigheid Vlooienmarkt in De Koog Schrijfavond Amnesty Schietoefeningen „VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Het is de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee gisteravond niet gelukt een aantal Texelse leden bijeen te krij gen, dat als contactgroep kan fungeren. Voorzitter van de vereniging Kees Lambers, penningmeester Ecco Smit en actie coördinator Felix Luitwieler legden uit dat het niet de bedoeling is dat een dergelijke groep regelmatig vaste vergaderingen houdt en zich allerlei bestuurlijke rompslomp op de hals haalt, maar dat zo'n groep er is om moeilijkheden te signaleren en te bepraten met de Landelijke Vereniging in Harlingen. Op andere eilanden, zoals Schiermonnikoog en Ameland bestaan dit soort groepen al, hoewel de groep op Ameland pas werd opgericht nadat zich daar specifieke moeilijkheden met boringen hadden voorgedaan. Overigens was de opkomst van de Texelse leden van de Waddenvereniging minimaal. Ternauwernood 35 men sen bezetten de wel zeer leeg aandoende filmzaal van het NIOZ. „Ik dacht dat we op Texel ruim 240 leden hadden", ver zuchtte Ecco Smit. Ook andere belangstellenden waren er nau welijks. De avond werd geopend door Kees Lambers, die in het kort de geschiede nis van het ontstaan van Planologische Kernbeslissingen, Provinciale Struc tuurschetsen, de Waddenwet en de Natuurbeschermingswet uiteenzette. Eén en ander kwam al uitvoerig aan de orde in de Texelse Courant van 30 sep tember. De Waddenvereniging is voor een provinciale en gemeentelijke inde ling van de Waddenzee, aangevuld met een Waddenwet. De provinciale indeling is inmiddels een feit geworden, de gemeentelijke indeling laat nog enkele jaren op zich wachten. Wanneer de gemeentelijke indeling heeft plaats gevonden kunnen de gemeenten be stemmingsplannen maken voor de stukken zee, die bij hun gebied horen. Lambers pleitte ervoor bij het maken van deze bestemmingsplannen zoveel mogelijk eenvormigheid te betrachten. Hij zei dat veel kleine gemeenten nu al gebruik maken van deskundigen om een bestemmingsplan te ontwerpen. Een dergelijk deskundig bureau zou wellicht voor het hele Waddenzeege bied een bestemmingsplan kunnen maken. Daarmee heeft men de garan tie dat het beleid van de verschillende gemeenten goed op elkaar is afge stemd en bovendien werkt het econo mischer. Absurd De voorzitter had kritiek op de Pro vinciale Structuurschetsen. Ook hier bespeurde hij weinig eenheid. Hij zei het absurd te vinden als in de verschil lende delen van de Waddenzee, beho rend tot verschillende provincies bijv. aparte vaarsnelheden zouden gelden. Achter het feit dat de provincies zich in de structuurschetsen met vaarsnelheden bemoeien zette hij trouwens een vraagteken, omdat deze materie al dwingend door rijkswater staat is geregeld. Ook zouden er de nodige discrepanties zijn tussen de natuurbeschermingswet en de provin ciale structuurschetsen, maar inmiddels is er contact geweest tussen de provin cies en het ministerie van CRM om één en ander te regelen. Moeilijk Wethouder F. Blanken die bij de Op de bijeenkomst van leden van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee kwam de vraag naar voren of binnen het kader van de actie Werk aan de Wadden" nieuwe projecten aangepakt worden. De actie wil milieuvriendelijke ondememersactiviterten in het Waddengebied stimuleren. Het antwoord luidde, dat heel waar- schijnlijk een mosselkweekprojekt bij Wierin- gen van start zal gaan. In een eerder stadium hadden twee vissers op Texel al laten weten met een dergelijk project te willen beginnen, maar dit ketste toen af op een negatief advies van de visserij-inspectie. Voor Wieringen heeft de Ver eniging niet de officiële weg via de Visserij-inspectie bewandeld, maar werd direct contact opge nomen met het ministerie van Visserij, waar een willig oor werd gevonden. Wanneer mosselkweek in de Waddenzee bij Wieringen op deze manier mogelijk wordt, komen er ook voor de Texelse ge'niteresseer den weer perspectieven. Wethouder Nauta heeft zitting in de betreffende overleggroep. avond aanwezig was, zei dat het hem moeilijk leek om de 28 bij de Waddenzee betrokken gemeenten rond de tafel te krijgen. Er is sterke verdeeldheid binnen deze club, omdat ze allemaal andere belangen hebben. Er zijn plaatsen bij die slechts een kleine kuststrook langs het Wad hebben, maar andere plaat sen hebben grote zeehavens. „Men is nu eigenlijk al te laat", zei Blanken. „Je zou als gemeente een belangrijk stuk inbreng kunnen hebben in de nieuwe Waddenwet. Doordat er die verdeeldheid is, zal dat er nu wel niet van komen. „Het raadslid Rienstra vond het lo gisch dat er grote verdeeldheid is tussen de Waddengemeenten. „Een stad als Delfzijl heeft een groot indus triegebied en zal dit in de toekomst nog wel willen uitbreiden. Je kunt je voor stellen dat een dergelijke stad heel andere belangen heeft dan de Wadden eilanden". Voorzitter Lambers was van mening dat dergelijke verschillen een gemeen schappelijk bestemmingsplan niet in de weg hoeven te staan. „De mond van de Eemshaven, waaraan D.elfzijl ligt zal nooit worden beschermd als natuur gebied. Waarom zou je dan voor de rest van de Waddenzee niet meewer ken aan natuurbescherming?" De discussie spitste zich vervolgens toe op de vraag of je als gemeente met bestemmingsplannen op het land rekening moet houden met bestemmingsplannen die op het zeege deelte rusten. Smit meldde dat je in zekere mate rekening zal moeten hou den met activiteiten op het vasteland die van invloed zijn op het Waddenge bied. Dat betekent dat men achter een dijk, die als een soort barrière werkt, meer kan permitteren dan bij een minder hechte kustafscheiding. Blanken bracht hierop de moeilijkhe den ter sprake die agrariërs nu al onder vinden ten gevolge van het bestem mingsplan Buitengebied. Hij vreesde dat als je een strenger bestemmings plan Buitengebied zou moeten maken er helemaal geen agrarische bedrijfs voering meer mogelijk is. „Hoe ver is de uitstraling van het Wadden-bestem mingsplan op het land?", wilde hij weten Schiermonnikoog Kees Lambers nam als voorbeeld Schiermonnikoog. De enige eilandgemeente, die momenteel ook een stuk Waddenzee tot zijn gebied heeft. Op Schiermonnikoog bestaan bestemmingsplannen voor het woon gedeelte, de duinen, maar ook voor de zee en de zandplaten. Vooral bij het be stemmingsplan voor de duinen wordt gekeken welke activiteiten op het land invloed hebben op de Waddenzee. Felix Luitwieler zei dat het niet de bedoeling is toerisme of andere takken van economische activiteit de nek om te draaien. Alle activiteiten zullen, in goed samenspel met elkaar doorgang kunnen vinden. Na de pauze ontstond een discussie over de militaire activiteiten in het Waddengebied. De Waddenvereniging heeft protesten gestuurd naar het ministerie van defensie en de NAVO, omdat de minister van defensie toe stemming heeft gegeven voor oefenin gen met de F-16 boven het Wadden gebied zonder dat provincies of ge meenten waren geraadpleegd. Van het NAVO hoofdkwartier werd een brief ontvangen, waarin stond dat men niet in nationale verbanden kan treden. Van defensie werd echter niets gehoord. Overigens heeft de Waddenvereniging er wel oog voor dat, al je geen militaire oefeningen houdt in het Waddenge bied, je ze ergens anders zal moeten houden. „Laat ze dat dan in Duits land doen", riep iemand uit het publiek. „Als je die Duitsers de straaljagers hier ziet fotograferen, vin den ze het prachtig!" Een ander meldde dat in geheime rapporten staat dat de Nederlandse militairen in tijd van oorlog zullen worden ingezet om de Noord-Duitse laagvlakte te verdedigen. In dat rapport staat dat in oorlog Nederland als onverdedigbaar moet worden beschouwd. Felix Luitewieler vertelde dat daarom nu in het Lauwers- meer-gebied een terrein wordt gemaakt, dat veel lijkt op de Noord- Duitse laagvlakte. Aan de orde kwam ook een brief die gemeenten, waaronder Texel aan het ministerie van defensie hadden ge schreven, waarin wordt geprotesteerd tegen het feit, dat ook in het toeristen seizoen de oefeningen met de F-16 gewoon doorgaan. „Zijn de toeristen soms belangrijker dan de mensen die het hele jaar op de eilanden wonen?" zo werd gevraagd. De heer Rienstra legde uit dat in de brief was gepro testeerd tegen oefeningen met de F-16, mede in het toeristenseizoen. Ook 's winters worden de oefeningen niet wenselijk geacht. Watervervuiling Uit de discussie kwam verder naar voren dat de Waddenvereniging vol gend jaar een actie zal voeren tegen de verontreiniging van het Rijnwater. Deze actie zal in internationaal verband en met actiegroepen, die zich specifiek met de Rijn bezig houden, worden ge organiseerd. Zeer grote belangstelling bleek bij de Texelaars te bestaan voor het windmolenproject op Terschelling. Op Terschelling wil men een zuivel fabriek laten draaien op de kracht van een windmolen. Veel bedrijven, met name boerenbedrijven zouden zich met een eigen windmolen voor een belangrijk deel van electriciteit kunnen voorzien. De zaak zit plano logisch echter bijzonder moeilijk. Omdat windmolens geen fraai gezicht opleveren wordt er maar zelden een bouwvergunning voor afgegeven. „Ze zijn lelijk, maar ze besparen misschien een boortoren of een kernreactor", zei Luitwieler. Rienstra zette vraagtekens achti het landschapsontsierend effect vroeg of de werkgroep landschaps- zorg er zijn licht eens over wilde laten schijnen. De windmolens kwamen telkens weer terug in de discussie en bleken voor de meeste aanwezige Texelaars een zeer aan trekkelijk alternatief te zijn. Zaterdag vanaf tien uur wordt door Scouting Texel oud papier in Den Burg opgehaald. Dit gebeurt in de Wilhelmi- nalaan, de Thijsselaan, de Brouwer straat, Drijverstraat en Binsbergenstraat. Men wordt verzocht het papier in pakken aan de kant van de weg te zetten. Zaterdagavond vindt in 't Asiel een grote professionele" disco-avond plaats. De entree is gratis. De avond begint om half negen. De Rock 'n roll- avond die vorige week zaterdag werd gehouden was een groot succes. Diverse als „rockers" uitgedoste bezoe kers beleefden een fijne avond. Westduitse marken 100 ƒ107,25 Belgische francs 100 6,61 Franse francs 100 45,50 Zweedse kronen 100 45,50 Zwitserse francs 100 ƒ118,75 Deense kronen 100 33,75 Amerikaanse dollars 1 1,92 Engelse ponden 1 4,60 Oostenrijkse schillingen 100 15,25 Italiaanse lires 10.000 f 21,00 Spaanse peseta's 100 2,52 De zon komt 19 oktober op om 7.11 uur en gaat onder om 17.35 uur; 22 oktober op om 7.16 uur en onder om 17.29 uur. Maan: 17 oktober EK; 23 oktober VM. Donderdag 16 oktober De commissie voor recreatie en natuur behoud heeft om 20.00 uur een open-, bare vergadering in het raadhuis. Ge sproken wordt onder meer over herzie ning van het fietspadenplan, het bebos singsplan, uitbreiding van de jachtha ven, het maritiem museum en de pro blemen rond strandpaviljoenen en kiosken In De Witte Burcht begint om 20.00 uur een ruilbeurs van de verzamelaarsclub Texel. Vrijdag 17 oktober De Vrouwenbond NVV houdt in sa menwerking met de FNV Texel een filmavond met discussie over kernener gie. De Witte Burcht; aanvang 20.00 uur. In de Helderse schouwburg wordt de operette „Das Land des Lachelns" op gevoerd, aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Bij de terugweg kan gebruik worden gemaakt van de bus die achter de schouwburg staat opgesteld. Zaterdag 18 oktober Om 14.15 uur start op de parkeerplaats bij de Emmalaan een vossenjacht van de Texelse Vossenjacht Organisatie. Vanaf 10.00 uur wordt oud papier op gehaald door Scouting Texel in de Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijver straat, Binsbergenstraat en Brouwer straat. Om 20.30 uur begint in 't Asiel een disco-avond. Om 21.00 uur begint in „Question" de AVRO's top pop disco-show. Zondag 19 oktober In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 19.30 uur een zanqdienst qe- houden. Maandag 20 oktober lijfde expositieruimte van het raadhuis Jaégint om 14.00 uur een tentoonstel ling van grafiek en aquarellen van Anneke Wtte. Open tot en met 31 ok tober op werkdagen van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. In de Hervormde kerk van De Koog be gint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Van 14.00 tot 16.00 uur kan de Hervormde kerk van Den Hoorn worden bezichtigd. Daarbij kan de toren worden beklommen. Ten huize van mevrouw M. Huitema- Vos, Schorrenweg 52 in Het Noorden, vergadert het Overkoepelingsbestuur. In de Hollebol begint om 20.00 uur een schrijfavond van Amnesty International ten behoeve van politieke gevangenen. Dinsdag 21 oktober Om 14.00 uur start bij De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog een ker- kentocht (met eigen auto's) via de zuid route. Van 14.00 tot 16.00 uur kan de Her vormde kerk van Den Hoorn worden bezichtigd. In de Hervormde kerk van Den Hoorn begint om 10.15 uur een orgelconcert door Theo van Dijk. VASTE DATA Het Vrouwenhuis houdt iedere maan dagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomst in het Dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend, ingang aan de Wilhelmi- nalaan. Elke maandagavond wordt door „Groot Slam" bridge gespeeld in „De Raads- kelder", aanvang 20.00 uur. In het Prem Mandir Centrum (Dros Bakkerij) aan de De Ruyterstraat in Oudeschild wordt iedere zondag medi tatie gehouden, aanvang 20.15 uur. Elke -dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Iedere donderdag om 19.00 uur wordt door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainmgstocht ge organiseerd. Gestart wordt bij de Auto centrale. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO maandags, dinsdag, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere maandagavond komt de Slanke- lijnclub bijeen in „De Witte Burcht" van 19.30-21.00 uur. Op het strand bij de vuurtoren is een projectiel gevonden, dat tot nu toe nog niet is gedetermineerd. Het zal nader onderzocht worden. Voor de cursus klassieke muziek, die door de heer Ernst von Hagen wordt gegeven bestaat tot op heden nog wei nig belangstelling. De stichting Texel Concertimento beveelt deze cursus van harte aan en belangstellenden kunnen zich alsnog opgeven bij E. von Hagen, Brink 15, De Koog, telefoon (02228) 566. Een groepje scholieren uit Groningen liep dinsdagavond van Oudeschild in de richting van de Jeugdherberg, waarbij tegen diverse lantaarnpalen werd qeschopt. Doofde een lantaarnpaal door deze handeling, dan werd luid keels „Bingo" geroepen. Een op de fiets passerende politieagent hield het trio dat de vernielingen pleegde aan en liet ze voor zijn fiets uit over het Schil derend naar het politiebureau in Den Burg marcheren. In het bureau is tegen hen proces verbaal opgemaakt. Evenals vorig jaar zal woensdag a.s. in de Dorpsstraat van De Koog een vlooienmarkt worden gehouden, vanaf 10.00 uur. Gehoopt wordt dat veel jongens en meisjes met han delsgeest deze gelegenheid zullen aangrijpen voor het bedrijven van al lerlei commerciële activiteiten. De organisatie is in handen van De Koog Promotion. Het bestuur van De Koog Promotion wijst op de diverse mogelijkheden van handeldrijven: pannekoeken bakken, erwtensoep uitventen, pony verhuren, als artiest optreden, een ballengooispel organiseren, het te koop aanbieden van speelgoed etc. Alle kinderen, dus ook van buiten De Koog mogen meedoen. Het kost niets, maar er wordt wel op gerekend dat ieder zelf zijn kleed of uitstaltafel meebrengt en na afloop zijn plekje schoon achterlaat. Dei.werkgroep Texel van Amnesty International houdt maandag 20 oktober weer een schrijfavond. Aanvang 20.00 uur in de „Hollebol". Luchtpostvellen en voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Er zal worden geschreven voor politieke gevangenen in diverse landen. In het zeegat van Texel zullen van 3 tot en met 28 november van 8.00 tot 20.00 uur schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. Dit gebeurt alleen op werkdagen. Verder wordt op maandagmorgen en vrijdagmiddag niet geschoten. De ligging van het schietterrein is C 52°52,5' N - 4°42,8' E. De onveilige af stand is tot 14.000 meter. Vrijdag 17 oktober Zaterdag 18 oktober Zondag 19 oktober Maandag 20 oktober Dinsdag 21 oktober Woensdag 22 oktober Donderdag 23 oktober Vrijdag 24 oktober Zaterdag 25 oktober 11.48en 0.55 en 13.05 2.31 en 15.00 4.16 en 17.04 5.52 en 18.41 7.08 en 19.43 8.01 en 20.24 8.40 en 21.07 9.25 en 21.56 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De huis aan huis-cursusfolder van het Mensen zonder Werk-projekt en het regelmatig posten bij uitkerende instanties heeft 83 deelnemers voor de {tangeboden activiteiten opgele verd. In totaal waren er 110 inschrij vingen, maar aan aantal mensen heeft op twee cursussen inge schreven. Tien cursussen kunnen dan ook eind van deze maand van start gaan. Er zijn nog niet genoeg aanmeldingen voor de cursussen schaken, toneel en de gespreks groep van de WAO-ers. De projektleiders van het MZW, Cees de Noord en Jan Brandenburg, zijn te vreden over het resultaat. Volgens hen kan geconcludeerd worden dat de fol der, maar vooral het regelmatig praten met werklozen die het GAK of de Sociale Dienst bezoeken, een goede methode is om mensen te interesseren voor het MZW-projekt. Bij het posten bleek dat het MZW voor veel mensen te vaag was omdat men niet precies wist wie met het projekt te maken hadden en waarom bepaalde dingen georganiseerd werden. Posten effektief „Bij het posten kunnen alle vragen persoonlijk worden beantwoord en we krijgen een duidelijk idee wat de mensen zelf graag zouden willen doen," aldus De Noord. Beide heren zijn ervan overtuigd dat alleen de huis aan huis-folder niet zoveel resultaat opgeleverd zou hebben. Bij het posten bij de Sociale Dienst afgelopen maandag werden bij voorbeeld veertien mensen ingeschre ven voor een cursus. Dit posten blijft in de toekomst dan ook regel voor de MZW-leiding. Naast de cursussen die gaan starten zijn drie nieuwe ideeën bij het posten naar voren gekomen. Dat zijn de cursussen autotechniek, potten bakken en reclametekenen. Mensen die hier aan mee willen doen kunnen zich aanmelden. Bij voldoende deelname zal een goede docent aangetrokken kun nen worden. Metselen De problemen rond de cursus metse len zijn opgelost. Men kan tien weken over de voormalige garage Reij be schikken en de heer G. J. Witte gaat de cursus geven. Witte heeft inmiddels te kennen gegeven dat hij ook een ver volgcursus stukadoren wil geven. De cursus Engels heeft maar liefst 21 deel nemers getrokken. Dit tot verwonde ring van Brandenburg en De Noord omdat een andere cursus Engels (geor ganiseerd door het Vormings- en ont wikkelingswerk voor volwassenen) niet kon starten wegens veel te weinig aan meldingen. Waarschijnlijk wordt de MZW-cursus opgesplitst in twee groepen. De volgende cursussen gaan door: Tekenen met negen deelnemers, druktechnieken met tien deelnemers. Informatiemiddag video-vrijwilligers voor de Lichtboei met zeven deelne mers, Duits voor beginners met elf deelnemers, Engels met eenentwintig deelnemers. Natuurstudie met dertien deelnemers, fotografie met zeven deel nemers, en „opkomen voor jezelf" (start in januari) met zeven deelnemers. Voor de cursus schaken waren er slechts twee geïnteresseerden en voor de cursus toneel (die in januari zou moeten starten) heeft nog niemand zich aangemeld. Voor deze laatste cur sus kan echter nog ingeschreven wor den tot 1 december. Voor de WAO- gespreksgroep heeft ook niemand zich ingeschreven. De Noord en Branden burg weten dat er bij enkelen van de WAO-groep in de Hollebol wel inte resse is. Daar zal nog geprobeerd wor den een gesprekgroep te starten. De cursisten worden voordat de cur sus begint nog even telefonisch of per brief benaderd. Naast het begeleiden van de cursussen zal het MZW weer enkele oude activiteiten nieuw leven in blazen, Gepoogd zal worden weer een fietsen werkplaats op te zetten. De vijf entwintig opgeknapte fietsen van het vorige seizoen zijn inmiddels verkocht. De meesten zijn doorverkocht via een studentenvereniging in Amsterdam. Voor de fietsenwerkplaats moet een nieuwe ruimte gezocht worden en er moet een verzoek bij de politie inge diend worden voor een nieuwe partij gevonden en niet afgehaalde fietsen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9